£eiclóe (Somcwit f Spoor van vernieling rond Sprinterliin t I 1984 Havenwerkgevers tot onderhandelen bereid BLOEMKOOL EN GEHAKT BON: ff Akkoord tussen Peres en Shamir wankelt Berging containers Mont Louis uitgesteld Oproep Michels slaat niet aan _^^WÊÊ Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdi]k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244 Giro 103003 Bank: Amro bank N.V-. Leiden. Directeur-hoofdredacteur U.Hallewas, WHjA)Chefredacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) 1 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.02 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 63,07, iaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uuc zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Maandag 3 september 1984, 75e jaargang no. 22980 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur rond veertien graden, middag- temperatuur ongeveer achttien graden. Matige, aan de kust af krachtige wind, draai- i zuidwest naar noord- Na dinsdag i vegend Vroeg naar de top MILAAN De ze- ven jarige Italiaanse Miriam Cavenago zoekt het hogerop. Het meisje is dit weekeinde met haar ouders uit Milaan vertrokken naar Katmandu om van- daaruit een top in het Himalaja-ge- bergte te beklim men. Doel van de expeditie is de 8.162 meter hoge Manas- lu-berg. Belastingformulier wordt eenvoudiger DEN HAAG Het belastingformu lier wordt met ingang van 1985 een voudiger, evenals de toelichting erop. Een experiment in het district Arn hem met het eenvoudige formulier is zo geslaagd, dat het landelijk wordt ingevoerd. Dit heeft staatssecretaris Koning (Financiën) gezegd voor de VARA-radio. Ingewikkelde formu lieren blijven alleen bestaan voor bij voorbeeld de vermogensbelasting. De bewindsman liet verder weten nog steeds van plan te zijn met voorstel len te komen voor een uniform BTW-tarief. Dat kan in 1986 gerali- seerd zijn aangezien een studie van Financiën al bijna afgerond is, aldus De Koning. Lawaaimaker hangt boete van 10.000 boven het hoofd DEN HAAG Het is gisteren opnieuw onrustig geweest in de Haagse Goudreinetstraat, ondanks de beslissing van de president van de Haagse rechtbank, mr. R. Bak ker, die heeft bepaald dat een 44-jarige bewoner van deze straat 10.000 gulden moet betalen voor elke keer dat hij geluidsoverlast veroorzaakt. In de woning van de man trof de politie veertien jongelui aan dié een enorm kabaal maakten dat tot in de wijde omgeving was te ho ren. Twee van hen, 17 en 20 jaar, werden aangehouden nadat zij enkele bewoners hadden gedreigd hun huis in brand te steken. Al jaren maakt de 44-jarige straatbewo ner zich onmogelijk in de buurt door soms midden in de nacht met een groep jongeren een enorme herrie te veroorzaken. Eén van de omwonenden spande vorige maand uiteindelijk een kort geding aan en won dat ver rassend genoeg. De officier van justitie moet nu bepalen of de lawaaimaker uit de Goudreinetstraat voor de geld boete van 10.000 gulden in aanmerking komt. Claaaaarrrence! 1! (voigenae maai won inza ensue uit Dexter (Michigan VS) de jaarlijkse wedstrijd „man naar huis roepen". Echtgenoot Cla rence bevond zich wel binnen gehoorsafstand toen Inza te roepen aanving, maar hoe groot die afstand was, is niet bekend. Schattingen lopen uit een van vijftien tot vijftienhon derd meter JERUZALEM De bespre kingen over de vorming van een regering van nationale eenheid in Israël tussen de lei der van de Arbeiderspartij, Shimon Peres, en demissionair premier Yitzhak Shamir, zijn gisteren in een impasse geëin digd. Na twee uur" durende be sprekingen verklaarden zowel Peres als Shamir dat er grote meningsverschillen zijn blij ven bestaan en dat men nog een poging zal wagen de ver schillen van mening op te los sen, maar een datum werd niet genoemd. De verschillen betreffen met name het roulerend premier schap tussen beide mannen. Het Likoed-blok heeft geëist dat Shamir als eerste premier wordt en wil bovendien dat de Arbeiderspartij niet de minis ter van defensie levert. Likoed stelde nieuwe eisen nadat de socialistische Mapam-fractie onder invloed van het vrijdag gesloten akkoord gedreigd had de Arbeiderspartij te verlaten. De Arbeiderspartij vindt als grootste partij dat zij de pre mier moet leveren en heeft met grote tegenzin een conces sie gedaan door akkoord te gaan met het roulerende per- mierschap. In de tweede re geerperiode zou Shamir pre mier moeten worden. Verwacht wordt dat zowel Li koed als de Arbeiderspartij zich opnieuw zullen gaan in spannen voor een coalitie met de religieuze en andere kleine partijen. ■BH POLITIECHARGES IN NACHTELIJK ZOETERMEER ZOETERMEER Twee gewonden, een spoor van vernielingen in de wijde omgeving en char ges van de politie, die met wapenstokken en honden een groep van zo'n 200 jongeren tever geefs in het gareel pro beert te krijgen. Dit was in de nacht van zaterdag op zondag het trieste dieptepunt na een avondje uitgaan in Zoe- termeers enige disco „Locomotion". Tot diep in de nacht is het onrus tig gebleven in de omge ving van de Amerika- weg. Nadat baldadige jongeren, voornamelijk afkomstig uit Den Haag, voor de zoveel ste maal aan de noodrem hadden getrokken, besloot de politie van Zoetermeer in overleg met de" spoorwe gen de trein te ontruimen. Hierop verspreidde de groep zich op de openbare weg, daarbij vernielingen aanrichtend aan auto's, drie taxibusjes en stenen gooiend naar een passeren de trein. De Zoetermeerse politie, geassisteerd door de politie van Delft, Leidschendam en de rijkspolitie, dreef hierop de jongeren in de richting van de Voorweg. Zij konden verder lopend naar Den Haag. Een 17-ja- rige Voorburger liep tij dens de charge oogletsel op. Hij is opgenomen in het Oogziekenhuis in Den Haag. Een tweede Voor burger, 18 jaar, liep een uit de kom geschoten vinger op, waaraan hij in het zie kenhuis is geholpen. Een derde, onbekend gebleven jongeman is door een poli tiehond gebeten. De trein is met alleen de passagiers die vóór de halte Voorweg er al in zaten, doorgereden naar Den Haag. Pag. 8: Maat is meer dan vol, nu gaat de lat er over. BHHBSI Geluk bijeen ongeluk Deze bestuurder van een tractor uit het Paki staanse Lahore verloor de macht over het stuur en ramde een brugleuning en kwam vervol gens in deze merkwaardige positie terecht. Zijn volgeladen aanhangwagen kwam gelukkig niet door de leu ning heen. De bestuurder en twee bijrijders werden later door vissers uit het water van de rivier de Ravi opgepikt. Leger kwallen legt kern centrale stil MIAMI Een leger kwallen heeft een kern centrale in de Verenigde Staten buiten werking gesteld, doordat de die ren de filters voor het oceaanwater van het koelsysteem hebben ver stopt. „We moesten dicht omdat we de toevoer van water niet op peil kon den houden", aldus een woordvoerster van de elektriciteitsmaatschap pij. Het oceaanwater wordt gebruikt voor de condensering van stoom en het maakt geen deel uit van het nucleaire sy steem van de centrale, aldus de woordvoerster. „Gevaar voor het pu bliek was er geen ogen blik". v PARTIJEN VANDAAG OM DE TAFEL ROTTERDAM Er is vandaag onderhandeld over een voorstel dat een eind moet maken aan het nu al weken durende me ningsverschil rond het lot van de 150 met ontslag bedreigde werknemers van het stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal. Het overleg heeft plaatsgevon den op initiatief van het Ge meentelijk Havenbedrijf. Di recteur Molenaar van het Ha venbedrijf heeft een nieuw voorstel gedaan nadat vorige week een ander plan stuk liep op bezwaren van werkgevers. De werkgevers hebben ver klaard mee te willen werken aan een nieuwe poging de im passe te doorbreken. Ze vin den weliswaar nog steeds dat voor de met ontslag bedreigde werknemers van Rotterdam Terminal geen plaats is, maar volgens een dit weekeinde uit gegeven verklaring staat de SVZ open voor andere con structies. Inmiddels gaan de acties bij de stukgoedbedrijven in de haven gewoon door. Vanmorgen vroeg legden bij Miiller Thom- sen aan de Maashaven 80 werknemers het werk neer. De directie van het bedrijf be vestigt dat daarmee het werk aan is komen stil te liggen. Er ligt aan de Maashaven bij Mul ler Thomsen één schip voor de kade. De Vervoersbond FNV heeft vanmorgen het hoofdkantoor bezet van de SHB, de arbeids pool van de haven. Doel van de actie is ervoor te zorgen dat de werknemers van de pool volgens de cao-regels hun werkindeling krijgen. Boven dien wil de bond aantonen dat er geen sprake is van een overschot aan werknemers in de SHB, zoals de werkgevers claimen. De actie bij de SHB dreigt ove rigens te mislukken omdat de SHB-directie in alle vroegte het kantoorpersoneel met suc ces heeft kunnen overreden niet aan het werk te gaan. De bezetters beschikken daarom niet over indelers, nodig om de SHB-werknemers naar de betreffende bedrijven te diri geren. Zo lang het conflict over de met ontslag bedreigde 151 me dewerkers van Rotterdam Terminal voortduurt, zal de Vervoersbond FNV de stuk- goedwerkgevers geen toestem ming meer geven om op zon dagen overwerk te laten ver richten. Duits jongetje verongelukt KATWIJK Felix Strubel, een achtjarige jongen uit het Duitse Freiburg is zaterdag bij een verkeersongeval in Katwijk om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op de Boulevard nabij het Andreasplein, op de voetgangersoversteekplaats. De jongen kwam aanrijden op zijn fiets, van de andere kant kwam een 73-jarige Katwijker in zijn auto. Het uitzicht werd be lemmerd door een busje dat stilstond; de bestuurder daarvan wilde het plein oprijden en wachtte tot er geen ander verkeer meer aankwam. In deze onoverzichtelijke situatie schepte de Katwijker het Duitse jongetje, dat bij de aanrijding hersenletsel opliep en later overleed in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Normale benzine krijgt rood kleurtje ROTTERDAM De oliemaatschappijen gaan binnenkort nor male benzine met een rode kleurstof op de markt brengen. In overleg met de overheid is hiertoe besloten omdat de goedkope re normale benzine soms door de superbenzine wordt gemengd en vervolgens als superbenzine verkocht. Volgens de Shell wordt die mengbenzine overigens niet verkocht bij merkpom- pen. Geconstateerd is dat het mengsel normale benzine bevat af komstig van restpartijen normale benzine die de grote oliemaat schappijen aan de handel hebben verkocht. Met de huidige kwa liteitscontroles valt dit niet vast te stellen, maar door het toevoe gen van de rode kleurstof wel. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Gehakt halfom-half, 500 e sas 4.50 "7QQ kilo ®<s®® MS lm «/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. OOSTENDE De bergingswerkzaamheden bij het wrak van de Franse vrachtvaarder Mont Louis zijn vanmorgen in verband met het slechte weer stilgelegd. Op zijn vroegst morgenmiddag zullen de eerste containers uit de ruimen van de Mont Louis ge hesen worden, zo heeft een woorvoerder van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak gezegd. Voor de kust van Oostende, waar het wrak nu stabiel op zijn zij ligt, werd vanmorgen windkracht negen en vijf meter hoge gol ven gemeten. „Onder dergelijke omstandigheden kunnen we het werken wel vergeten", aldus de woordvoerder. Het afgelopen weekeinde hebben bergers van Smit-Tak en Union een gat van negen bij drie meter in de zijwand van de Mont Louis gebrand. Als het weer morgen beter is, zal dit gat eerst verlengd worden tot twaalf meter. Vervolgens wordt rond drijvend wrakhout uit de ruimen gevist, waarna de eerste con tainers geborgen kunnen worden. Naast het wrak heeft het Belgische bergingsbedrijf Union zater dag het ponton „Titan 8" afgemeerd, waarop de 30 containers met uraniumpoeder worden opgeslagen. De Belgische staatsse cretaris van Leefmilieu en Volksgezondheid Aerts, zei dat de containers vermoedelijk al donderdag naar Duinkerken ge bracht kunnen worden. Smit-Tak houdt het er voorlopig op, dat de bergingsoperatie nog wel twee a drie weken zal vergen DEN HAAG Bij de ge middelde Nederlandse voet balsupporter is vooralsnog de roep van Rinus Michels om aantrekkelijker voetbal bij de clubs niet aangeslagen. Het eredivisie-s 1984/85 ging ondanks het aantrekkelijke weer van start met een laag toeschou wersaantal; voor negen wed strijden in totaal 73.800. Met als topper PSV - FC Gronin gen (17.000) en als diepte punt de 4000 man, die de tri bunes bij Haarlem - Go Ahead Eagles voor totale leegsta M één iterdagavond in aanwezig was. Hij ,.-en louter verdedi gend Go Ahead Eagles en een tamelijk amechtig aan vallend Haarlem. Ajax maakte zich gisteren dank zij een overwinning met 5-2 in Rotterdam op Sparta al in het eerste het beste competitie-weekeinde al los van de andere grote twee van het Nederlands voetbal: Feyenoord en PSV. De Rotterdamse landskam pioenen verloren met 2-1 van Roda JC. PSV kon za terdagavond in eigen huis ternauwernood FC Gronin gen van de overwinning af houden (1-1). Ernstig spelbederf werd aan de eerste divisie overgelaten. Daar vielen vijf rode kaar- Slechts twee Nederlanders bereikten de eindstreep van het wereldkampioenschap wielrennen op het Mont- juich-circuit in Barcelona: Johan van de Velde en Joop Zoetemelk. Met zijn bijna 38 jaar leverde de oudste Ne derlander de beste prestatie: tiende. De tien jaar jongere Van de Velde finishte in de achterhoede. De tien ande ren stapten voortijdig af, ver voor de Belg Claude Criqui- elion als volslagen outsider de titel veroverde. Frank Rijkaard wordt gelukgewenst voor zijn goede aanzet tot de treffer van Gerald Vanenburg (tweede van links), die nóg eenmaal zou scoren voor Ajax in het duel met Sparta. Verder onder meer in Sporttribune: Vonk verdient bloemetje Ajax FC Den Haag: late opwinding in Zuiderpark Springruiters op forse achterstand Kampioenschap dames AAV'36 Alphense Boys in verlenging langs Lugdunum Nonchalante start breekt Pernix op Ivar de Jong maakt voorspelling waar Eerste aanval meteen goud voor Criquielion (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 stuks. Alkemedelaen 1 RoelofarendevwsD Telefoon 01713-2M6-207X O NISSAN En zo komen we vandaag op deze plaats weer in 1984 terug. Het jaar waaruit wij op donderdag 19 juli 1984 vertrokken voor een reis van 1945 tot 1984. Elke dag een ander jaar met een kleine link naar de actualiteit En dat allemaal met het oog op het feit, dat de Leidse Courant dit jaar vijfenzeventig jaar is geworden. En was u nog steeds geen abonnee van deze dagelijkse onmisbare nieuwsbrief, stel dan vandaag een daad en vul onderstaande bon in. Voorlopig voor veeitien dagen, maar wie weet is het het begin van een nieuw misschien wel vijfenzeventigjarig engagement. De Leidse Courant wil ik besf 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. *§*£eidóc (Bomcwit I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1