Eerste aanval meteen goud voor Criquielion McEnroe blijft in goede spoor Ik ben geen superrenner SPORTTRIBUNE CeidóeSomatlt maandag 3 septembers pagina is Liebregts tevreden ondanks wanprestatie LAURENT FIGNON: (Van onze verslaggever) BARCELONA Een ware slacht partij, een slijtagestraf van het ergste soort, waarin de favorieten allemaal tenonder gingen en de knechten hun gang konden gaan. Zo kan het 51e wereldkampioenschap op de weg voor professionals, het best gekwali ficeerd worden. Laurent Fignon, de kopman uit de evenals als Nederland, Franse ploeg verwoordde het met: „Ik ben kapot gegaan. Ik had hier willen winnen, maar mijn vrees werd een nachtmer rie. Wat ben ik blij dat ik afgestapt ben. Afzien is normaal in de wielren nerij, maar knokken tegen jezelf, te gen de hitte, tegen het parkoers is te veel. Ik ben tot de ontdekking geko men, dat ik geen superrenner ben. Ik ben hier weer gewoon Laurent Fig non geworden", aldus de Tour-win- Maar hij was niet het enige slachtof fer van het favoriet-zijn. Ook zijn landgenoot Bernard Hinault legde het loodje na een aantal aanvallende acties, die voor een vedette normaal behoren te zijn bij een WK. Na 160 kilometer was hij ook kapot. Wat is het hier moeilijk om jezelf waar te maken", zei de vermoeide Breton. „Ik ben op. Het seizoen heeft zijn tol geëist. Ik heb gewerkt, maar dik ver loren. Zo afgaan is erg en ik ben ge lukkig dat ik niet de enige ben die is afgestapt. Mijn eigenwaarde heeft toch wel een tik gekregen". Sean Kelly, in supervorm toch nog altijd goed voor een titel, besloot de wed strijd gelijk met Hinault. „Dit is niets mij", aldus de Ier en hij vertrok r het hotel. Francesco Moser, de man die na zijn fenomenale werelduurrecord en de zege in de Ronde van Italië, een ge doodverfde favoriet was, reed tot 15 kilometer voor de finish nog mee. Maar wel op ruim vijf minuten van de koplopers. Zijn eigen uitzinnige fans verhinderden hem de strijd uit te rijden. „Als alle anderen ben ik hier ook wel vijf keer dood gegaan. Ik wilde niet opgeven, maar moest, omdat mijn fans een andere hadden gevonden. Dat is erg, maar ik heb al les gegeven zei de Italiaan. Greg Lemond was de enige die over eind bleef, althans de wedstrijd uit reed. „Ik heb geprobeerd taktisch te rijden", benadrukte de ex-wereld- kampioen na afloop. „Mijn teamgeno ten hebben hard gewerkt, maar zij komen klasse tekort. Hier, op dit par koers, was het echt onmogelijk in je eentje te winnen. Claude Cruquielion heeft het toch gedaan, want zijn ploeg is ook niets. Hij heeft dus het onmogelijke gepresteerd. Voor mij bleef alleen de afgang van afstappen bespaard. Voor de rest is er alleen de hoop op volgend jaar in Italië. Als ze dan maar niet weer zo'n parkoers uitzetten Erelijst van de kampioen BARCELONA De erelijst van Claude Criquielion ziet er als volgt 1979: 4 zeges, waarbij Catalaanse Week, 9e Ronde van Frankrijk; 1980: 3 zeges, 3e Ronde van Spanje, 10e Dauphiné Liberé, 13e Ronde van Frankrijk; 1981: 1 zege, 9e Ronde van Frankrijk; 1982: 3 zeges, waarbij Brabantse Pijl, 4e Luik-Bastenaken-Luik, 15e Ronde van Spanje; 1983: 1 zege, 7e Midi Libre, 18e Ron de van Frankrijk, 5e wereldkampi oenschap. 1984: 5 zeges, 5e Ronde van Baskenland, 8e Luik-Bastenaken- -Luik, winnaar Grote Prijs Europa in Innsbruck, winnaar proloog Ronde van Luxemburg, winnaar van de 'kermiskoersen' in Purnode en Her- selt, wereldkampioen. (Van onze verslaggever) BARCELONA Raar maar waar. Bondscoach Piet Liebregts was na afloop van het wereldkampioenschap in Barcelona een tevreden mens. Slechts twee renners uit zijn equipe reden de wedstrijd uit, van wie Zoete melk, één van de oudste coureurs die nog actief is, de beste (tiende) plaats voor zich opeiste. „Iedereen heeft hard gewerkt", debiteerde de geplaagde Liebregts. „Het was echter een zeer zwaar parkoers in een enor me hitte. Een speciaal woord van eer is gerechtvaar digd door Joop Zoetemelk. Hij is een voorbeeld voor de jongeren. Iedereen kan een puntje zuigen aan zijn inzet en professionalisme". In het kielzog van de oude meester streden mannen als Jacques Hanegraaf en Gerard Veldscholten in de openingsfase van de koers. Gedrieën bepaalden zij het tempo, terwijl de rest van de ploeg zich verschool in het peloton. Johan van de Velde, die toch als kopman gekozen was, reed de koers uit maar liet zich niet van voren zien. Alle overige tien renners staakten vroegtij dig de strijd. Jan Raas was daarvan de eerste. „Dat was afgesproken", aldus Liebregts. „Jan zou de eerste 100 kilometer proberen de ploeg te sturen. Dat heeft hij goed gedaan". Raas zelf wist echter van niets over afspraken. „Het was toch te zwaar voor mij. De rug laat dergelijke inspanningen niet meer toe. Misschien had ik mijn plaats beter aan een ander kunnen geven, maar dat is ach teraf gepraat", zei Raas, nadat hij eén verkwikkende douche had genomen. Ad Wijnands had last van buikloop en besloot de wedstrijd met een bruin besmeurde broek. Een goede reden voor afstappen, zoals ook Piet Liebregts beaamde. Minder te spreken was hij over het optreden van Peter Winnen en Gerard Veldscholten: „Ik had van hen beiden meer vêrwacht na de speciale trainings- Johan van der Velde, de grote favoriet voor de Nederlanders, beperkte zich tot meefietsen. „Meer kon ik ook niet. De knollen waren op. Het spijt me geweldig voor iedereen. Door de koers uit te rijden heb ik geprobeerd aan te tonen, dat ik van goede wil was. Het was niet genoeg om zelfs maar in de wedstrijd te komen". Beste renner Blijft Joop Zoetemelk over. Hij toonde aan dat er slechts één renner in Nederland de naam „meester" mag dragen. Ondanks zijn 38 jaar was hij de beste renner van Liebregts èn van Neder land. „Ik merkte dat ik goed reed en heb er alles aan gedaan mijn land goed te vertegenwoordigen. Op het laatst kon ik ook niet meer. De valpartij heeft toch erg veel kracht gekost. Over de anderen wil ik niets zeggen, maar het volk moet ook kijken naar mannen als Fignon, Hinault en Moser. Die zijn niet voor niets afgestapt. Het was bijzonder zwaar, dat blijkt wel uit die opgaven. Niet veroordelen, dat zou jammer zijn, maar met één goede renner kom je als land in een dergelijk wereldkampioen schap niet ver". Daarmee beschermde Zoetemelk zijn ploegma ten, terwijl hij in de koers alles alleen heeft moeten doen. Juist hij had bescherming verdiend, in plaats van Winnen, Van der Poel en Van der Velde. „Als ploeg hebben we goed gefunctio neerd", bleef Liebregts desondanks volhouden. „Dat heeft me deugd gedaan. De sponsorbelangen bleven achterwege en ieder een heeft voor het landsbelang geknokt". Misschien wel samen geknokt, maar ook samen gèfaald. T 7 Twaalfde ronde: Broznowski V Bil ronde ingehaald. Val van Van Impe. Hanegraaf en Veldscholten af- tOt rOnfle Dertiende ronde: Andersen (Den) start solo. Belda (Spa) in achtervolging. Madiot (Fra) en BARCELONA In Barcelona Reccia (Ita) afgestapt, starten 119 beroepsrenners Veertiende ronde: Val Zoete- voor het wereldkampioen- me]k_ Andersen 1.30 voor op schap op de weg over 19 ron- Belda. Hinault (Fra) stapt af. den of 253 kilometer. De tem- Vijftiende ronde: Voorsprong peratuur loopt op tot bijna Andersen 1.15 op peloton, veertig graden. Lekke band Zoetemelk. Lam- Eerste ronde: Valpartij in pelo- merts geeft op. ton. Australiër Smith eerste Zestiende ronde: Andersen in- uitvaller. gelopen. Aanyal van Juan Derde ronde: Garley (Aus) en Fernandez (Spa). Vierra (Vst) minuten achter Zeventiende ronde: Fernadez compleet peloton. ingehaald. Kopgroep met Pee- Vierde ronde: Alle favorieten ters (Bel), Caritoux (Fra), samen. Bauer (Can) en Echave (Spa). Zesde ronde: Millar komt te- £)e R0oy (Ned), Andersen rug na lekke band. Raas en (Den) afgestapt. Wijnands (Ned) afgestapt. Achttiende ronde: Kopgroep Zevende ronde: Bayton (Gbr) ingelopen. Criquielion alleen start solo. Lekke band Hane- weg_ Zoetemelk in achtervol- graaf. gende groep met Millar, Corti, Achtste ronde: Bayton 30 sec. Arroyo en Bauer. Moser (Ita) voor. Veggerby (Den), Ruperez stapt a/ (Spa) en Didier (Lux) gedis- Negentiende ronde: Corti in kwalificeerd. achtervolging van Criquielion. Negende ronde: Bayton ingelo- Eindstreep: Criquielion (Bel) Pen- nieuwe wereldkampioen. Corti Elfde ronde: Solo Broznowski (ita) op 14 sec. tweede, Bauer (Vst). Fignon (Fra), Kelly (Can) op 1 minuut derde. Zoe- (ler). Winnen en Lubberding temelk (tiende) beste Neder- beiden Ned) afgestapt. lander. BARCELONA Claude Criquielion had nog nooit in zijn carrière een grote koers gewonnen en giste ren op het loodzware Montjuich van Barcelona fietste hij zo maar naar de wereldtitel. Vooral de Belgen waren daarover verbaasd. Tenslotte had de 27-jarige renner uit Lessines nog geen enkele aanvallende aktie laten zien en juist dat is ken merkend voor zijn loop baan. Criquielion is een tevreden mens. Hij was al drie keer de beste Belg in de Tour de France en daarmee hielden de aspi raties van de man, die door zijn sponsor op han den wordt gedragen, wel op. Zijn landgenoten in Barcelona hielden het er dan ook op dat er nog een renner vooruit moest zijn op het moment, dat Cri quielion zijn demarrage plaatste. Zij konden niet geloven dat Claude in de aanval was gegaan. Voor het eerst in zijn leven deed de Belg, wiens zege in de Brabants Pijl in 1982 de grootste in zijn carrière was, dat op 16 kilometer voor de aankomst en dat bleek tevens de beslissing te zijn van een koers, die op dat moment alle grote namen al kwijt was. Vitas Gerulaitis, die in vijf sets won van zijn landgenoot Ken Flach, ging alleen figuurlijk onderui op Flushing Meadow. NEW YORK John McEnroe is ook dit week einde bij de open Ameri kaanse kampioenschappen van Flushing Meadow in het goede spoor gebleven. De als eerste geplaatste Amerikaan, die drie jaar geleden de laatste van zijn drie opeenvolgende titels pakte, zegevierde gisteren met 6-3,6-0,6-3 over de Zuidafrikaan Kevin Moir. De nummer 335 van de wereldranglijst was door een walkover tegen zijn geblesseerde landgenoot Kevin Curren in de derde ronde gekomen. De Brit John Lloyd slaagde er evenals vorig jaar in zich te kwalificeren voor de acht ste finales. Hij versloeg de als zevende geplaatste Ameri kaan Johan Kriek, die nogal wat aan strijdlust ontbeerde, met 2-6,7-6,6-2,6-3. De als zestiende geplaatste Joakim Nystroem was één van de Zweden, die de laat ste zestien bereikte. Hij ver sloeg Sandy Mayer met 5-7,6-3,6-3,6-0. McEnroe ontdeed zich eerder op wel heel simpele wijze van het jeugdige Zweedse ta lent Stefan Edberg. McEnroe hoefde tegen de zeven jaar jongere olympische demon stratiekampioen niet langer dan een uur en vijf minuten op de baan te staan. Toen was het al met de tegenval lende tegenstand van Edberg gebeurd: 6-2 6-0 6-1. Als alles loopt zoals de plaat singslijst voorspelt komt McEnroe in de halve finales tegenover zijn grote rivaal Jimmy Connors, die zaterdag 33 jaar wordt, te staan. „Con nors is waarschijnlijk de grootste vechter, die ooit op de tennisbaan heeft gestaan", zei McEnroe, „Niemand kan zo hard knokken als hij". En Connors, de laatste twee jaar winnaar op Flushing Mea dow, zei over zijn kansen: „Als ik McEnroe niet in de halve finales kan verslaan lukt me dat ook niet in de fi nale, nietwaar?". Europese inbreng De Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Zweed Mats Wi- lander vormen de steeds be ter op dreef gerakende Euro pese inbreng op Flushing Meadow. Beiden bereikten zaterdag de achtste finales. Na in de vorige ronde nogal wat moeite te hebben gehad met de Zuidafrikaan Eddie Edwards klopte Lendl, de verliezende finalist van de afgelopen twee jaar, volgens de wetten van de logica de nummer 107 van de ranglijst, Jimmy Brown, in drie sets: 6-1,6-2,6-4. Wilander imponeerde even eens. De Zweed, die twee maanden rust heeft moeten houden om een polsblessure te laten genezen en precies op tijd in vorm kwam om het toernooi van Mason van vo rige week te winnen, hield ook Bill Scanion op drie sets: 7-6,7-5,6-3.^ Tim Mayotte speelde één van zijn beste partijen en versloeg de als tiende geplaatste Amerikaan Eliot Teltscher: 6-4,6-3,6-4. Een andere niet-Amerikaan- se kanshebber bereikte even eens de vierde ronde. De als vijfde geplaatste Andres Go mez uit Ecuador stond welis waar een set af tegen Ja} Lapidus (nr 140), maai kwam niet in gevaar. Zijn te genstander wordt Vitas Ge rulaitis. De 30-jarige num mer twaalf van het scheme stond de derde en vierde se af aan de 21-jarige Ker Flach (nr.224), maar won di beslissende set overtuigend 6-1. Aaron Krickstein was vierde geplaatste speler, di^ het veld ruimde. De jong€ Amerikaan, die de achtsh plaats in het schema bezette verloor in een uitstekend^ partij met 1-6,6-4,2-6,6-7 var de vroegere Amerikaans^ universiteitskampioen Grejj Holmes. Ook bij de dames waren dj geplaatsten niet langer on| kwetsbaar. De nummer zei ven Zina Garrison verloo met 3-6,2-6 van de 24-jarig Westduitse Sylvia Hanika De Westduitse Bettina Bung diende als bewijs, dat de zed voudige kampioene Chru Lloyd redelijk in vorm is. D Amerikaanse won me 6-1,6-3. Mandlikova stonj Anne White twee games to (6-1,6-1). In het damesdubbelsp<^ plaatste Marcella Meske zich met de Zwitserse Chrij tiane Jolissaint voor de twee de ronde. Het als tiende ge plaatste duo won met 6-1 4h 7-5 van Pat Medrado uit Bra zilië en de Amerikaans Brenda Remilton. Ook Bett Stöve probeerde het wee eens. Zonder veel succes ove rigens. Met de Roemeens Lucia Romanov verloor Sta ve met 6-1, 6-1 van het Ame rikaanse duo Ann Henricks son/Nancy Yeargin. dan ruim 20 te zijn. Voor het merendeel Italianen en Span jaarden, van wie laatstge noemden waarschijnlijk voor de eerste keer in hun leven als ploeg wilden fietsen, egoïsten als ze zijn. Ze hebben ook ge probeerd de koers te maken, maar Vicente Belda, in achter volging op de Deen Kim An dersen, die een solo van ruim 40 kilometer in de kiem ge smoord zag, Angel Arroyo en Juan Fernandez reden zich te vergeefs stuk op de Italianen. De Azzurri pakten alles wat ze konden terug en ontketenden daarbij een tempo, dat later voor henzelf te hoog bleek. In het wiel van hen reden man nen als Steve Bauer, de Zwit sers Schmutz en Seitz en Clau de Cruquielion rustig hun rondje mee. En toen Juan Fer nandez zijn poging 20 kilome ter voor het einde zag stran den, meende Cruquielion dat hij zijn kans moest pakken. Er door „Ik zag dat vrijwel iedereen er door zat", aldus de Belg, die en passant het misverstand van de vermeende ontvluchte ren ner uit de wereld hielp. „Toen heb ik het maar geprobeerd. Ik zat ook niet lekker, maar het was wel de enige kans uit de groep weg te komen". Het groepje van negen kans hebbers bleef enkele kilome ters lang naar elkaar kijken en dat bleek later genoeg te zijn voor de eerste Belgische titel sinds 1981, toen Freddy Maer- tens in Praag ook al onver wacht de zege greep. De Ita liaanse amateurwereldkampi oen van 1977, Claudio Corti, probeerde het wel, maar kwam veertien seconden te kort. De enige Canadees in het gezelschap, de neo-prof Steve Bauer (zilveren medaillewin naar tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles) ac centueerde met zijn derde plaats, dat het wereldkampi oenschap in Barcelona een slechte top drie kreeg. De fa vorieten wilden wel, maar gin gen kapot in hun werklust, de onderlaag alsmede de aanstor mende jeugd (Steve Bauer) profiteerden door de kat uit de boom te krijgen. Op het par koers voor grote vedetten ze gevierde een bezadigde Belg, die nog nooit van aanvallen had gehoord. GERHARD NIJBOER De hitte, het hoge aanvang- stempo en het slopende klim men hadden hun tol al in een vroeg stadium geëist. Ook de Nederlanders gingen volko men onderuit. Na 100 kilome ter was Jan Raas de eerste, die het voor gezien hield, gevolgd door zijn ploegmakker Ad Wijnands. Vijftig kilometer la ter moesten ook Gerard Veld scholten, Peter Winnen, Henk Lubberding en Jacques Hane graaf bekennen dat zij gisteren niet in de beste vorm verkeer den. Enkele harde pedaalsla gen van Francesco Moser en Bernard Hinault waren te veel geweest voor de gedesillusio neerde Oranje renners. Via een hoogtestage in Frankrijk hadden juist Winnen, die ook een beschermde positie gekre gen had van bondscoach Piet Liebregts, en Veldscholten zich optimaal proberen voor te bereiden op de mondiale titel strijd. Mislukt dus. gere garde nog heel veel moet leren. Hij beet zich, zelfs na een val, vast in het geloof de Nederlandse eer te kunnen redden. Van start tot finish streed hij mee in de voorste gelederen en eindigde als beste Nederlander op de tiende plaats. „Ik heb me niet spe ciaal voorbereid", alcftis een getekende Joop Zoetemelk na afloop. „Maar ik voelde me goed. Johan Lammerts moest mij na de val weer bij de groep brengen, maar het ging an dersom. Hij moest mijn wiel kiezen om aansluiting te krij gen. Ik kan niet anders dan te vreden zijn, al kwam ik in de slotfase tekort". Niet het einde Overigens heeft niet alleen de Nederlandse ploeg gefaald. Ook mannen als Laurent Fig non, Bernard Hinault, Fran cesco Moser, Sean Kelly, Vi cente Belda en Phil Anderson haalden het einde niet. Ieder een die te vroeg de aanval de koers tegen. De mensen die zich verscholen, mochten blij ven. Dat bleken er niet meer In het verdere verloop zochten ook de anderen vroegtijdig de verkoelende douches op, be halve Adrie van der Poel, Jo han van de Velde en good-old Joop Zoetemelk. De 38-jarige veteraan liet zien, dat de jon- koos, kwam zichzelf later in De Waal Claude Criquielion zag zijn late ontsnapping beloond met de wereldtitel.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18