Theo Vonk verdient bloemetje van Feyenoord zoekt maar vindt niets fieidóe Sow-ci/fit PSV mag blij zijn met punt Nederland kandidaat EK '88 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 PSV zonder Hysen tegen Feyenoord EINDHOVEN Woensdag 12 september speelt PSV zonder zijn Zweedse internatio nal Glenn Hysen de competitiewedstrijd te gen Feyenoord. Hysen is contractueel ver plicht met het Zweedse nationale elftal het kwalificatie-duel voor de WK-eindronde te gen Portugal te spelen. Hysens wegblijven zou een boete van 200.000 Zwitserse francs (270.000 gulden) betekenen. Hallvar Thore- sen laat die avond wel verstek gaan in het Noorse team, dat voor de WK-kwalificatie tegen Zwitserland speelt. Dat kan, omdat de oorspronkelijke clausule voor hem niet meer geldt. Omdat Denemarken die avond slechts vriendschappelijk speelt, mag Ken neth Brylle wel van de partij zijn bij PSV. Pfaff rijdt non dood HAAR Jean Marie Pfaff, de Belgische doelman van Bayern München, heeft vrijdag een zware shock opgelopen bij een auto-ongeluk. In Haar, even buiten München, botste Pfaff met zijn wagen op een auto met twee nonnen, die hem geen voorrang verleende. Daarbij kwam een 70-jarige non om het leven. De zes jaar jongere bestuurster moest met zware verwondingen naar een ziekenhuis worden gebracht. Pfaff werd niet gewond, maar had wel een shock. Stadion Maracana zakt in elkaar RIO DE JANEIRO Het Maraca- nastadion van Rio de Janeiro, dat met 200.000 plaatsen doorgaat voor het grootste van de wereld, is der mate in verval geraakt, dat sluiting wordt overwogen. Uit een rapport opgemaakt naar aanleiding van de derby om het Braziliaanse kampi oenschap tussen Vasco de Gama en Fluminense blijkt, dat het in 1950 gebouwde stadion dringend aan een opknapbeurt toe is. Het ijzer in de betonnen constructie, die de dertig meter hoge tribune schraagt, is zodanig verroest, dat grote stuk ken cement naar beneden vallen. Voor een noodreparatie is ten min ste anderhalf miljoen gulden nodig. DEN HAAG De KNVB heeft zijn voorlopige kandidatuur voor de orga nisatie van de eindronde van het toernooi om het Europees kampioen schap 1988 bij de Europese Voetbal Unie officieel bevestigd. Andere ge gadigden voor de titelstrijd zijn West- -Duitsland, Engeland en Zweden, eventueel in combinatie met de ande re Scandinavische landen. De UEFA stelt als eis, dat het toer nooi gespeeld wordt in stadions, die een accommodatie hebben van ten minste 40.000 toeschouwers. Neder land bezit, in tegenstelling tot West- -Duitsland en Engeland, slechts twee van die stadions, namelijk Amster dam en Rotterdam. De KNVB over weegt de mogelijkheden tot uitbrei ding van de accommodaties in Nijme gen (NEC) en FC VVV (Venlo). Voor het stadion van PSV dat, behalve de toeschouwerscapaciteit (29.000) aa alle eisen voldoet, zou eventueel dis pensatie kunnen worden gevraagd. De Europese Voetbalunie zal uit de kandidaten, waartoe mogelijk ook nog Joegoslavië kan worden gere kend, in november van dit jaar een eerste selectie maken. De definitieve beslissing volgt in het voorjaar 1985. Erik-Jan van den Boo gaard (PSV) wint een kop duel van de Groningers Erwin Koe man en Wal ter Waalder- bos. EINDHOVEN Afgaan de op de uitslag en het spelbeeld van het duel PSV-FC Groningen lijken de krachtsverhoudingen in de eredivisie minder voorspelbaar te zijn dan algemeen werd aangeno men. De gedoodverfde kampioen uit Eindhoven had de grootst mogelijke moeite om de Groningers onder de duim te houden en was uiteindelijk blij dat de score op 1-1 bleef staan. Bij PSV was er daardoor sprake van een half mislukte seizoen ouverture, maar goed be schouwd was dat ook een beetje op FC Groningen toepassing. Het resul taat overtrof weliswaar de verwachtingen, maar zel den heeft de Groningse ploeg zó veel kansen ge had om PSV in eigen huis een nederlaag toe te bren gen. Trainer Han Berger verkeerde afloop in de opmerkelijke positie om tevreden te kunnen zijn met een gelijkspel in Eindhoven. „Achteraf ben ik niet eens zó blij, gezien het aantal mogelijkheden dat we hebben laten liggen". PSV-col- lega Jan Reker gaf ruiterlijk toe dat zijn ploeg had gefaald. „Wij zijn-niet in de wedstrijd geweest. Als collectief waren wij nergens. Ik ben blij dat het bij 1-1 is gebleven, want die Koeman had tot twee keer toe de bal maar voor het inleg gen". Op één punt verschilden beide heren echter van mening. Ber ger vond dat FC Groningen voortreffelijk had gespeeld. „Inhoudelijk hadden wij het beste van het spel". Reker daarentegen zocht het niet zo zeer in het goede spel van de tegenstander, maar in eigen tekortkomingen. „We moeten de fouten bij onszelf zoeken. In de voorbereidingsperiode speelden wij snel en agressief voetbal, maar daarvan was nu niets meer te bespeuren". Re ker had nóg een argument irmee het tegenvallende resultaat enigszins zou kunnen worden verklaard, maar wen ste dat niet als zodanig te be schouwen. „In Spanje hebben diverse spelers voedselvergifi- tiging opgelopen. Donderdag r de wedstrijd tegen FC PSV-FC Groningen 1-1 (1-0): 3. Brylle 1-0, 67. Keizer. Toeschouwers 17.000 Van Breukelen; Van Aerle, Stevens, Hysen. Brandts; Lokhoff. Valke, Willy de Kerkhof; Van de Bogaard (Corbi)n). Brylle (Koot). Thoresen FC Groningen: Schellekens; Van Ttggelen, Hiddink. Waalderbos. Mulder; Van Dijk. Koeman. Roossien; Broeken. McDonald. Bosman. Groningen zijn nog een stuk of zeven spelers naar de arts ge weest. Van Aerle, Van de Kerkhof en Brylle waren het het ergst aan toe maar ik wil dat niet als reden opvoeren voor onze prestatie". In het midden FC Groningen sterk of PSV zwak. De waarheid lag zonder twijfel ergens in het midden. In het eerste kwartier leek het er niet op dat de bezoekers tot een redelijk resultaat zouden komen. PSV opende met een offensief, dat nieuw voedsel gaf aan bange voorgevoelens van een forse nederlaag aan Groninger zijde. Daarna zakte de ploeg echter snel weg. Bij balbezit sloten de linies niet aan. Het gebeurde herhaalde lijk dat vier PSV-verdedigers op eigen helft twee Groningse aanvallers in de gaten hielden terwijl de bal ver op de helft van FC Groningen was. Het Eindhovense middenveld was krachteloos, waarbij een uit zondering dient te worden ge maakt voor Ton Lokhoff. Van meer creatieve spelers als Mi chel Valke en Glen Hysen viel echter weinig positiefs te ver melden. FC Groningen slaag de er na de beginfase steeds meer in de wedstrijd te contro leren. De bal circuleerde lang in de ploeg mede door het ont breken van agressie bij de PSV-middenvelders en er kwamen ook schitterende mo gelijkheden. De meeste daar van kreeg Erwin Koeman. Hij benutte er één, maar miste er daarnaast ook nog een hand vol. ^och was Berger niet on tevreden over Koeman die eindelijk weer eens een domi- nerede rol vervulde. „Dit is tie Koeman die ik zo graag wil zien spelen". Naast Koeman was collega middenvelder Jos Roossien de meest opvallende speler bij de Groningers. Nieu weling Eddy Bosman trad minder op de voorgrond. Hij won bijvoorbeeld geen enkel kopduel wat normaal één van zijn sterke punten is. Hans van Breukelen was uit blinker bij PSV en hij behoed de zijn ploeg meermalen voor een achterstand. „De wereldkampioen van de vriendschappelijke wedstrij den", zoals Han Berger PSV kwalificeerde, heeft tegen FC Groningen in elk geval niet kunnen aantonen meer in zich te bergen dan het afgelopen seizoen het geval was. Voor verdergaande conclusies lijkt het nog tamelijk vroeg. DIRK VAN DER KAAP i 1-1. Scheidsrechter: Theo Vonk „Hij heeft bewezen dat hij het kan als hij de gelegenheid er voor maar krijgt" Koeman en Schoenaker waren inderdaad minder aan de bal, maar de laatste verrichtte wel erg veel onbaatzuchtig werk in verdedigend opzicht. Van de frontlijn deed Vanenburg nauwelijks meer dan twee maal scoren, was de juist her stelde Van Basten wel goed op dreef, maar moest De Wit zijn eerste competitietest met een onvoldoende gehonoreerd zien. De oud-Utrechter bleek in de warmte niét over de ver eiste conditie te beschikken en werd halverwege de tweede helft vervangen door Bosman. Handoek in ring Bij Sparta, in welk team doel man Van Noortwijk zich on derscheidde in één-tegen één situaties, kon spelmaker Van Gaal zich ditmaal ook nauwe lijks profileren. De dikke der tiger knapte in het begin van de wedstrijd te veel verdedi gend werk op en moest na de pauze de handdoek in de ring gooien. Ook dat was koren op de molen van Ajax, dat daar door slechts van Lengkeek enig gevaar had te duchten. En dat was te weinig om de Amsterdamse ploeg ernstig te verontrusten. Toch besefte ook De Mos, dat „er nog veel din gen kunnen worden verbe terd. Zoals de fout van De Wit", waaruit Sparta's gelijk maker (1-1) voortvloeide. „Maar dat weet De Wit nu ook", besloot De Mos. Scheidsrechter Egbert Mulder tenslotte trok viermaal de gele kaart en oogstte ieders (met uitzondering van Ajax) be wondering door een partijtje tijdrekken in de Amsterdamse defensie te bestraffen met een vrije trap. Die door Van Gaal typerend werd verkwanseld. Al met al had de eerste com petitiedag op Spangen een re delijk positieve indruk ge maakt na alle verhalen (Mi- chels) over aanvallend en spectaculair voetbal van de laatste Weken. Slechts het aan tal toeschouwers (12.500) stem de Sparta droef. Maar op Spangen wordt al gauw ge klaagd. Eind vorig seizoen was het duel met Ajax te laat, nu vond men het te vroeg in het seizoen. Het is ook nooit goed of het deugt niet. FRANK WERKMAN 50. Vanenburg 1-3, 55. Vanenburg 1- 4, 55. Eijer 2-4, 74. Van Basten 2-5. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 12.500. Gele kaarten: Silooy (Ajax), Schmidt, Lengkeek, De Wolf (Oomen), Andriessen, De Wolf; Schmidt, Van Gaal, Olde Riekerink, Eijer; Lengkeek, Van de Berg. Ajax: Galjè; Silooy. Rijkaard, Spel- bos, Boeve; Sc' Gasselich; Vane De Wit (Bosman; KERKRADE Feye noord en Peter Houtman zijn op de eerste competi tiedag slachtoffer gewor den van het wonderlijke aankoopbeleid van de landskampioen. Met John Rep, als noodgreep weg gekocht bij PEC Zwolle, in het centrum van de aanval, verloren de Rot-, terdammers de ouverture tegen Roda JC met 2-1. Feyenoord breide op de grasmat van het stadion Kaalheide, met tiendui zend toeschouwers slecht bezocht, het ene ingewik kelde patroon na het an dere. Zonder noemens waardig resultaat. Boven dien keek de zoekende, maar deze wedstrijd nim mer iets vindende ploeg al na vier minuten tegen een achterstand aan. Met een kinderlijk eenvoudige be weging passeerde René Hofman de Rotterdamse verdediging. Doelman Joop Hiele, die nog geen bal in handen had gehad, incluis. ,,'Ik had ze nog zo gewaar schuwd", mopperde trainer Thijs Libregts van Feyenoord. „Elke tegenstander is tegen ons, de landskampioen, opti maal gemotiveerd. Zelf speel den we op hooguit zestig tot zeventig procent van de moge lijkheden". Feyenoord trof in Roda JC, bijna traditioneel een goede „seizoensstarter", inder daad een goed willende tegen stander, maar geen erg over tuigende ploeg. Het was aan de onvrijwillige medewerking van doelman Dacier, te dan ken dat de gelijkmaker nog voor de rust viel. De bebaarde vervanger, jarenlang een ano nieme bankzitter, van Jo Smits in het Limburgse doel, beoordeelde een afstandsschot van Mario Been, opgezadeld met de spelverdelersrol, fou tief. Tevergeefs wachtte Feyenoord op meer fouten van de thuis- Een viertal spelers van Roda JC verlaat dolgelukkig het veld na de zege op Feyenoord. club, die geconcentreerd ver dedigde. De Rotterdammers bleven volharden in stilstaand aanvallen. Pas toen het 2-1 stond, door een treffer van de hard en zuiver schietende Ed win Gorter, vond Libregts de tijd gekomen voor Peter Hout man, misschien een mindere voetballer dan Rep, Petursson of Gullit, maar vaak zeker zo effectief. Houtman, weer eens de dupe van een met veel bombarie aangekochte vedette, was meteen gevaarlijk met het hoofd, maar kreeg van zijn trainer te weinig tijd en van zijn ploeggenoten te weinig voorzetten om dat in doelpun ten uit te drukken. De erfenis van Johan Cruyff lijkt voorlo pig nog veel moeilijker te ver delen, dan al bij voorbaat was gevreesd. Roda JC - Feyenoord 2-1 (1-1): 3. Hofman 1-0, 30. Been 1-1, 58. Gorter 2-1 Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 10.000. Roda JC: Dacier; Hanssen, Calder- wood. Degens, Drost; Klein, Marijnis- sen, Van Geel (Cremer); Hofman, Gorter (De Jong), Jans. Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoek stra. Been. Stafleu; Gullit, Rep (Hout man). Petursson. Maar dit was vragen om moei lijkheden, die dan ook niet uit bleven. Tegen een middelma tige opponent had de nieuwe trainer van Sparta zich een dergelijke tactische wijziging zonder problemen kunnen permitteren. Vandaar dat Vonk na afloop ook repte van „een goede leer voor de vol gende keer". Hoewel hij daar zelf mee bedoelde, dat Sparta zich volgend jaar wat intensie ver op de competitie moet voorbereiden, met duels tegen krachtiger opponenten. Niet vlekkeloos Zoals gezegd mocht Ajax zeer tevreden zijn met deze ingre pen van Vonk, maar de zege van 5-2 kon toch geenszins verdoezelen dat de Amster dammers ook nog geen vlek keloze vorm vertoonden. De fensief ging het allemaal rede- ROTTERDAM Ajax mag Theo Vonk wel een bloemetje sturen. Om twee redenen. De eerste was dat de nieuwe trainer van Sparta gisteren hal verwege de wedstrijd te gen de Amsterdammers bij de stand van 1-1 zijn hele defensie overhoop haalde. Waarmee het hek van de dam was voor Ajax, want binnen de kortste keren leidde de ploeg van coach Aad de Mos met 4-1. Dat was op zich al een bedankje waard. De tweede aanlei ding om enige blijken van waardering richting Span gen te adresseren lag in de manier waarop Sparta zich op het seizoen had voorbereid. Vonk had zijn manschappen vrijwel lou ter tegen amateurteams laten aantreden en dat bleek niet de best mogelij ke aanpak om een ploeg klaar te stomen voor een ontmoeting met Ajax, dat wél gelouterd aan het ver trek stond. I De Amsterdammers konden tot hun genoegen vaststellen #dat het met de agressiviteit 'van Sparta, doorgaans één van de (faire) middelen waarmee de Spangen-ploeg de toppers tegemoet treedt, slechts bijzon der matig was gesteld. Hetgeen .er mede toe bijdroeg, dat Ajax gisteren een bijzonder rustige seizoen-opening beleefde. Die de ploeg dank zij puntenver lies van concurrenten PSV en Feyenoord al meteen aan de kop bracht. Theo Vonk probeerde na af loop zijn eigen feilen te ver doezelen door te zeggen, dat drie van de vijf doelpunten van Ajax waren voortgevloeid uit persoonlijke fouten van zijn spelers. Maar dat verhaal klonk niet zo erg geloofwaar dig. Zoals ook zijn verklaring voor de onbegrijpelijke en zo veel tegentreffers tot gevolg hebbende wissel weinig hou vast bood. Luister zelf: „Ik wilde over links wat meer of fensieve activiteiten. Daarom heb ik laatste man Stevens ge wisseld. Die had trouwens toch niet voldaan aan zijn op dracht om wat meer vóór zijn verdediging te spelen". Desastreus De gevolgen van Vonks wijzi ging waren, zoals gezegd, de sastreus. Dat Stevens plaats moest maken voor diens eigen voorstopper Andriessen, waar bij linksachter De Wolf voor- stopper ging spelen en de inge brachte Oomen linksachter werd was op zich niet eens m Bas van Noortwijk had tegen Ajax geen gemakkelijke dag. hier bevindt de doelman van Sparta zich in het gedrang rr onder meer Ronald Spelbos en Marco van Basten. zo'n slechte manoeuvre. Maar uitgerekend tegen Ajax, met zijn kwikzilverige voorhoede van Vanenburg, Van -Basten en de overigens wel erg gauw leeg gespeelde De Wit, is het raadzamer om je libero verde digend attent te laten zijn. Maar het is modern om je laat ste man te laten „inschuiven" 'op het middenveld en Vonk is een nieuwkomer in het trai nersvak. - Vandaar wellicht. lijk zo lang er geen hoge bal len voor het doel van Galjé neerdwarrelden. Libero Frank Rijkaard onderscheidde zich wel, met enige fraaie rushes naar de frontlinie en regelma tige bezigheden op het mid denveld. Waar Gasselich, die Van Gaal als opponent trof, zich redelijk manifesteerde zo lang het tempo laag bleef. „Gasselich heeft goed ge speeld", verklaarde De Mos.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11