Proces tegen Heidemann en Konrad Kujau hervat Arbeiders- partij met iplitsing pedreigd Dagjesmensen lopen Capri onder de voet Honden in Noordse landen hebben echt hondeleven NOG IETS LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. Voor Pief Je Precies. CckLcSoutant ifCxüerimènteel ffevechtsvlif fi Experimenteel gevechtsvliegtuig leeft de vleugels naar voren Indiërs naar stembus Z-Afrika Onderzoek naar moorden door leger El Salvador Nieuwe tegenslag voor leiders havenstaking 149,'eoOte belangstelling voor de X-29, het vliegtuig met de vleugels naar voren. 72,00 'agin-UTENLAND luiden Stille Oceaan oet kernwapenvrij" ■■■^^NAFUTI Leiders van veertien staten het zuidelijk deel van de Stille Oceaan ^^^>ben gisteren unaniem besloten dat dit ge- d een kernwapenvrije zone moet worden, t verklaarde de woordvoerder van de vJrtien staten, de Australische premier Bob beurs 28-jwke, na afloop van het tweedaagse over- De landen gaan nu een verdrag uitwer- 225 80 r ^at za* moeten voorzien in een verbod i3s[oo de vervaardiging, het gebruik, de opslag 123.20 de verwerving van kernwapens. Boven- 26i5o n zal in het betrokken gebied geen kernaf- mogen worden gedumpt. Het is overigens 1®-°° waarschijnlijk dat het plan enige indruk op nkrijk zal maken. Parijs heeft ondanks 62.30 [houdende protesten verklaard dat het »rt zal gaan met het uitvoeren van onder- mdse kernproeven op het atol Mururoa. Bus met kniebuiging voor gehandicapten BAZEL Een Canadese onderne ming heeft een autobus ontworpen die „knielt" om het gehandicapten in rolstoel mogelijk te maken op eigen kracht binnen te komen. De bus, die 85.000 Canadese dollar kost, is toege rust met een ophangingssysteem dat bestaat uit luchtkussens tussen chas sis en as. Staat de bus stil, dan drukt de chauffeur op een knop en lopen de luchtkussens leeg. De wagen zakt vervolgens tot de hoogte van de stoeprand. Wanneer de passagiers in rolstoel binnen of buiten zijn, laat de be stuurder de luchtzakken vollopen en de bus komt weer op normale hoog te. CcidóG Gowumt DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 <- ILVERTON Het Ameri- 232.50anse ministerie van defensie 13M0 de Grumman-vliegtuigfa- 253.-50iek hebben gisteren een ex- jH'gJrimenteel vliegtuig getoond. 28,'oot de voorloper kan vormen een nieuwe generatie ge- i440.o5chtsvliegtuigen voor de ja- 3970n negentig. Het bijzondere het toestel, de X-29, is dat 147.00 vleugels naar voren zijn ge richt. De X-29 zal in novem ber zijn eerste proefvlucht ma ken op de luchtmachtbasis Ed wards in Californië. De opval lende vleugels van de X-29 zijn gemaakt van lichtgewicht koolstofvezels met een vezel dikte van één dertienduizend- ste milimeter. Vluchtcompu- ters maken het de piloot mo gelijk de hoek van de vleugels te veranderen. Tijdens de vlucht wordt de stand van de vleugels en de overige stuur vlakken 40 maal per seconde gecontroleerd. De vliegtuigfabrikant en de Amerikaanse regering hebben al meer dan 140 miljoen dollar in de ontwikkeling van het toestel gestopt. HAMBURG De recht bank in Hamburg heeft gisteren beslist dat de wraking van de rechters in de zaak van de verval ste Hitler-dagboeken on terecht is. De advocaten van de beklaagden, de journalist Heidemann en de curiosa-verzamelaar Kujau, hadden gezegd dat de rechters die over de zaak moeten beslissen be vooroordeeld waren door cTe vele negatieve publici teit over het tweetal. Zij hadden schorsing van het proces geëist. Met de nu genomen rechterlijke be slissing is de weg vrijge maakt voor voortzetting van het proce6. Vandaag werd de tweede zitting gehouden. In de vele publikaties werd de vroegere journalist Gert Hei- demnann van het weekblad Stern onder meer afgeschil derd als een nazi-sympathi sant. In dit proces moeten de topverslaggever van Stern (53) en de 45-jarige curiosa-verza melaar Konrad Kujau zich voor de rechter verantwoor den wegens bedrog en heling Zij worden ervan beschuldigd de uitgeverij van Stern te heb ben opgelicht voor 9,3 miljoen mark voor de levering van de vervalste dagboeken van Hit- Ier. Heidemann werd er zelf ruim l',7 miljoen mark beter van. Kujau zou meer dan 1,5 miljoen mark hebben opge streken. Kujau bekende al dat hij de boeken heeft vervalst en het plan om ze te verkopen sa men met Heidemann heeft be raamd. Eenenveertigste olietanker in Golf getroffen BAHREIN Een in Panama geregistreerde olietanker is gisteren in de Perzischdl Golf door een raket getroffen. Na de aanval brak er brand uit op het schip, die echter snel kon worden bedwongen. Niemand van de 34-koppige bemanning liep verwondingen op. De aan val lijkt een Iraanse vergel dingsactie voor een Iraakse aanval op een andere tanker, afgelopen vrijdag, zo werd in scheepvaartkringen verno men. De tanker was het 41e schip dat het slachtoffers is ge worden van de nu vier jaar durende oorlog tussen Iran en Irak. STOCKHOLM Hond te zijn in althans twee Noordse lan den is allerminst een pretje. Op IJsland is het de mensen in de steden verboden een hond te houden. In Zweden is men zo bang voor hondsdolheid dat honden die ook maar één poot in het buitenland hebben gezet enkele maanden in quarantai ne moeten. Als de quarantai neplaatsen vol zijn, worden ze afgemaakt. In IJsland heeft de minister van financiën het onlangs aan de stok gehad met de justitie, toen bleek dat hij een hond had. Dat het dier niet is afge maakt. dankt de minister aan het feit dat de politie de wet niet altijd even strak naleeft. Toen deze zaak speelde, ont stond het sterke vermoeden dat zelfs de hoofdcommissaris van politie van Reykjavik en ook enkele andere IJslandse autoriteiten in het geheim honden hielden. Zweden in steden mogen wel honden hebben. De Zweed is gedisciplineerd genoeg om de stoepen van zijn grote steden niet te veranderen in honde- bakken. Maar de angst voor hondsdolheid leidt er soms tot vreemde situaties. Zo gaf de douane van Gotenburg een paar weken geleden opdracht tot het afmaken van twee fox- terriers. omdat de dieren door hun eigenaar in een boot wa ren meegenomen voor een middagje Denemarken. De dieren moesten worden afge maakt omdat alle quarantaine- plaatsen voor honden bezet waren. Rolf Martinsson, ver antwoordelijk voor het afma ken van de twee Foxterriers, zei dat hij het behoeden van zijn vaderland voor hondsdol heid belangrijker vond dan het sparen van twee hondele vens, hoezeer het hem ook speet. „Nederland en Denemarken centra van kinderporno'"' WASHINGTON De voor zitter van de permanente on derzoekscommissie van de Amerikaanse Senaat heeft ge pleit voor een regeling, die de import van kinderporno in de VS moet beperken. Volgens de senator, Roth, komt 85 procent van de kinderporno uit Neder land en Denemarken. In een brief aan minister van buiten landse zaken, Schultz, pleit Roth er voor samen met Ne derland en Denemarken ..een onderzoek in te stellen naar de internationale handel in kin derporno". »G GEEN COALITIE-REGERING IN ISRAEL beurs 27-08 f 96,10 97,40 99.30 99.40 SMS O 94,30 94,90 94,00 93,70 95.60 -■ 95,30 92l9o RUZALEM De Is- f°;oo ilische kabinetsforma- ||'|g lr Shimon Peres en de 9o>o missionaire premier 97 I0 Izhak Shamir zijn er •^60 teren niet in geslaagd 9L20 moeilijkheden op te |f;fo sen die de vorming van brede coalitie tussen g|(j beiderspartij en Li- .^d-bloek nog in de weg an. Over het leider- a3n3iap van de coalitie is 5;^ niets beslist evenmin ^IJover enkele belangrij- 12.41k westies inzake de bui- 30 ^1andse politiek. 32.2Ussen heeft de linkse Ma- 1|;&-vleugel van de Arbei- aiaspartij gedreigd een af- 5§;2derlijke politieke stro- 3.6ig op te richten, indien Peres een coalitie aangaat met Likoed. Mapam-leider Shem Tov verklaarde een regering op smalle basis te verkiezen boven een ver bond met de rechtse Likoed. Zonder steun van de Mapam kunnen de formatiebespre kingen mislukken, omdat de Arbeiderspartij dan niet lan ger de grootste fractie is in het parlement. De Arbeiders partij heeft in de Knesset 44 zetels tegen de Likoed 41. Van de socialistische zetels zijn er echter zes in handen van de Mapam. De grootste twistappel tussen Arbeiderspartij en het Li- koed-blok is het nederzettin- genbeleid op de westelijke Jordaanoever. Overeenstem ming hebben beide partijen bereikt over de economische politiek en over de politiek jegens de Arabische buren. Vlinder kostuum In Londen wordt weer het jaarlijkse Notting Hill Carnaval gehouden,een feest voornamelijk voor en door immigranten. Ditmaal verlopen de feestelijkheden zonder incidenten. Een Westindische jonge vrouw stal de show door als vlinder door de straten te JOHANNESBURG In Zuid-Afrika worden van daag verkiezingen gehou den voor een veertig ze tels tellende Indiër-ka mer. Evenals bij de ver kiezingen voor kleurlin gen van vorige week richt de politieke strijd zich vooral op de tegenstelling tussen deelnemende par tijen en de boycotorgani saties. De meeste waarnemers ver wachten geen grote opkomst. Volgens de laagste schattingen zal niet meer dan vijfentwintig procent van de ingeschreven kiezers naar de stembus gaan. Bij de kleurlingenverkiezin gen bleek het uiteindelijk om dertig procent te gaan. Gisteren kwam het tot ongere geldheden in Kaapstad tussen politie en demonstranten. De politie schoot met rubberko gels en arresteerde twaalf stu denten die hadden deelgeno men aan een illegale bijeen komst. Van de 35 leidende figuren die actie voerden voor een boycot van deze verkiezingen en vo rige week werden opgepakt zullen er zeventien een half jaar in voorlopige hechtenis worden gehouden. Dit heeft een van hun advocaten be kend gemaakt. SAN SALVADOR De legerleiding in El Salvador heeft plaatsvindt. Westerse diplomaten juichen het daarom toe, opdracht gegeven tot een volledig onderzoek naar de moord maar zeggen tegelijkertijd dat militaire onderzoeken naar op 68 boeren, waarvan een in de VS opgeleid legerbataljon minder belangrijke vormen van machtsmisbruik in het ver- beschuldigd is. Minister van defensie, Carlos Casanova, be- leden zelden resultaat hebben opgeleverd. Volgens mensen- sloot hiertoe na het lezen van een kerkelijk rapport over de rechtenorganisaties heeft het betrokken bataljon nog veel massamoord, die gepleegd is tussen 18 en 22 juli van dit jaar. meer massamoorden op boeren op zijn geweten. Het is voor het eerst dat een dergelijk militair onderzoek 351APRI De gestage stroom 49 7|iitenlandse toeristen die het 36 aliaanse paradijselijke eiland 2| ifepri bezoekt, stelt het geduld 46 ^n de bevolking zwaar op de 35 3roef. Deze maand was er een Hndag, waarop Capri 30.000 15 7&gjesmensen ontving en vol- |^5fens de burgemeester van de 25i?ad Capri, Saverio Valente, 37 aat de dienstverlening er door op bezwijken. „Het kan zo niet doorgaan", zegt Valente. „Het eiland kan zoveel mensen niet hebben. We zullen de toeloop op de een of andere manier moeten beperken". De gemeenteraad vreest dat de menigte dagjes mensen (in de eerste zeven maanden van dit jaar meer dan anderhalf miljoen) de mensen zullen verdrijven die langer dan een dag willen blijven. De gemeenteraad wil dat het aantal veerdiensten tussen het Italiaanse vasteland en het eiland wordt verminderd en is van plan daar bij de haven en gemeentelijke autoriteiten van Napels op aan te dringen. In de zomermaanden leggen ongeveer om het kwartier veerboten en draagvleugelbo ten op Capri aan. De toeristen die op Capri voet aan wal zetten moeten kiezen tussen lange rijen voor bussen of taxi's als ze de stad Capri hoog boven de haven of het kleinere stadje Anacapri wil len zien. De bezoekers, van wie velen komen in georgani seerd groepsverband, wacht een nieuwe rij voor een plaats in een van de vele kleine bo ten die naar de Blauwe Grot varen, de beroemdste zeegrot van het eiland. Op het kleine plein van Capri vechten de toeristen om een stoel op de vier caféterrassen die alle beschikbare ruimte vullen en tegen borden waar op wordt gezegd dat „schoon houden en stilte tekenen van fatsoen" zijn, liggen lege fles sen en wikkels van twaal fuurtjes hoog opgestapeld. Volgens Valente zijn de ei landbewoners ook erg boos over het vele vuil, dat de dag jesmensen in de kromme en nauwe straten achterlaten. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode /Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Indiase regering onder felle kritiek wegens kapingen NEW DELHI De Indiase regering staat onder felle kritiek omdat zij niet in staat is gebleken afdoende veiligheids maatregelen te treffen om vliegtuigka pingen te voorkomen. Woedende opposi tieleiders hebben de regering gevraagd hoe het kon gebeuren dat zeven jonge extremistische Sikhs zich afgelopen vrij dag meester konden maken konden ma ken van een Boeing 737 van Indian Air lines en de piloot dwongen eerst naar Pa kistan en daarna naar Dubai te vliegen, voordat de veertig uur durende nacht merrie tot een einde kwam. De kapers willen asiel vragen in de VS, maar in de VS is verklaard dat er geen asiel wordt verleend aan vliegtuigkapers. Lynn Dennett (links) en Kathy Slater (rechts), echtgenotes van staken de britse mijnwerkers, waren gisteren en van daag de gast van de FNV, tijdens een actie om geld in te zamelen voor het noodfonds voor ge zinnen van stakende mijnwerkers. Ze verklaar den dat de vrouwen van de mijnwerkers, ondanks chronisch geldgebrek en beroerde levensomstan digheden, hun inmiddels een half jaar stakende mannen zullen blijven steunen. „Women against pit closure" (vrouwen tegen mijnslui- ting), was op de t-shirts te lezen. LONDEN --- De vakbond van Britse havenarbeiders heeft gisteren een nieuwe tegenslag te incasseren ge kregen, toen ook de arbeiders in de haven van het Noordierse Belfast besloten geen gehoor te geven aan de oproep tot een nationale havenstaking. Eerder was al gebleken dat in belangrijke havens als Dover, Folk- stone, Harwich en Felixstone gewoon wordt doorge werkt. In een aantal havens zal later deze week nog maals over de staking worden gestemd. Een deel van de havenwerkers is tegen de staking, omdat deze een politiek karakter zou dragen en bedoeld is om de radi cale leider van de mijnwerkersvakbond, Arthur Scar^ gill, te ondersteunen. Gestaakt wordt momenteel alleen in alle twaalf Schotse havens en in de Engelse havens Liverpool, Londen, Tilbury en Huil.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9