Het waren géén overhaaste miljoenentransacties" Franse rechter wijst weer ETA-leden uit ilNNENLAND/BUITENLAND EfiiddcSoutont „Levensteken van Wallenberg' Verbanning vrouw Sacharov bevestigd MILJONAIR CO („BABYLON") BAKKER OVER AANKOPEN: Conflict tussen idvocaten Kamer Haringvisserij mag in deel Noordzee niet meer Meer vrouwen bij het Rijk Aanhouding in grote onroerend goedzwendel Franse terreurgroep ontmanteld Kuron belet Walesa te ontmoeten 395 ^■SIJTHOFE^ERS ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 dmiraals ontkennen at gebruik kernwapens 5 overwogen ONDEN De twee hoogste Britse admiraals n tijde van de Falkland-oorlog hebben met fem ontkend dat Groot-Brittannië ooit heeft rerwogen kernwapens te gebruiken tegen Ar- jntinië. Dat meldde gisteren de Londense Ti- ès. Het linkse tijdschrift The New Statesman id eerder geschreven dat het geheime docu- 'enten bezat waaruit bleek dat Groot-Brittan- jë tijdens de oorlog van '82 plannen had in ge il van nood „te dreigen met of een demon- ratie te geven van een kernaanval". „Er is ioit aan gedacht hét oorlogskabinet te advise er kernwapens te gebruiken. Dat is zelfs in de jrste verte niet bij ons opgekomen, aldus ad- iraal b.d. Lord Lewin. Admiraal Leach noem- het stuk in de Statesman absolute onzin. Bomexplosie in Johannesburg JOHANNESBURG In het centrum van Johannesburg, de grootste stad van Zuid-A- frika, is gisteravond een bom ontploft. Ten minste vier mensen werden ge wond, onder wie drie poli tiemannen. Het was de tweede bomaanslag binnen 24 uur tegen regeringsge bouwen in Johannesburg. De eerste aanslag richtte zware schade aan aan de kantoren Van het departe ment dat verantwoordelijk is voor het onderwijs aan de zwarte meerderheid in Zuid- -Afrika. al-| e sol- En er hèèl ont- lijden sacht- ANDIJK De Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden in Andijk zegt een teken van leven van Raoul Wallenberg ontvangen te hebben. Deze Zweedse diplomaat, die in de Tweede Wereld oorlog tienduizenden joden in Hongarije het leven heeft gered, werd in 1945 door de Sovjet Unie ge vangen genomen. Een medewerkster van de stich ting had onlangs een brief geschreven die persoon lijk aan Wallenberg was gericht, per adres aan de Centrale Gevangenis in Moskou. Aan de brief was een PTT-antwoordkaart gehecht die persoonlijk moet worden getekend voor ontvangst. In het feit dat de gevangenis de antwoordkaart getekend heeft teruggezonden, ziet de stichting een bewijs dat Wal lenberg, die, als hij nog in leven is 73 jaar moet zijn, nog steeds leeft. HAMBURG Een Sovjetregeringsfunctionaris heeft be vestigd dat Jelena Bonner, echtgenote van de dissident Andrej Sacharov, veroordeeld is tot vijf jaar binnenland se verbanning. Het blad haalde een niet bij naam ge noemde regeringsfunctionaris aan, die verklaarde dat Bonner in Gorki was en daar nog steeds is. Sacharov werd eerder al verbannen naar deze stad, ongeveer 400 kilometer ten oosten van Moskou. De Nederlandse regering heeft zich „zeer geschokt" ge toond over de verbanning van Bonner. De fractievoorzit ters van CDA, VVD en PvdA hebben minister van den Broek gevraagd protest aan te tekenen tegen de verban ning en al het mogelijke te doen om ervoor te zorgen dat mevrouw Bonner naar het Westen kan gaan voor een medische behandeling. Bakker, de bloembollenhandelaar uit Hillegom, heeft weer van zich doen spreken. Na geruchtmakende aankoop van het Babylon-complex in Den Haag sloot hij onlangs in )rte tijd vijf miljoenentransacties af. Hij nam de betonfabriek Charcon Ringvaart in illegom over, het Apeldoornse bouwbedrijf Paul, het satelliet tv-station Holland on Sa- llite, het bloembollenpostorderbedrijf Stassen in Hillegom en het Palace-hotel in oordwijk. Met die transacties heeft Bakker (55) alom verbazing gewekt in de zakenwe- ld, die zich nog maar al te goed het Babylon-echec herinnert. Bakker kon dit Haagse inkel- en kantorencomplex (net) niet betalen. De koop werd, met een miljoenenverlies, ruggedraaid. De bloembollenhandelaar zelf werd even later zelfs in een psychiatrische richting opgenomen. Nu zou de miljonair, nog niet eens zo lang daar uit ontslagen, illen bewijzen dat hij weer in de running is. Onze verslaggever Martin Voorn zocht m op in zijn kantoor in Hillegom. het gheid heeft den ;n ge- van IILLEGOM Co Bak- voor- Pr- de spraakmakende 5arle- Jiljonair uit de Bollen- van reek, ontkent ten stellig- bij e dat hij de afgelopen gieken overhaast miljoe- de entransacties heeft afge- Maar loten. Lichtelijk geëmo- toch loneerd zegt hij: „Het r van mrdt voorgesteld alsof ik voorin mum van tijd in het ilde weg allerlei bedrij en heb gekocht. Daar is een sprake van. Er is een ele tijd van voorberei ding aan vooraf gegaan, let was alleen maar toe- allig dat de afsluiting an die transacties samen- iel". !ij wordt bijgevallen door ïede-directeur Dick iwist: „Ik sta vierkant :hter die transacties. Alle ankopen zijn in overeen- ;emming met onze lange- ■rmijnplanning. We >ringen echt niet verder an onze polsstok lang is. )e aankopen passen ook n ons bestaande pakket ran bedrijven. Het is een versterking. Bovendien: 'e doen het in nauw iverleg met onze accoun- mts en adviseurs. Dat ijn onze gidsen. Ze heb- en een grote invloed op ns concern". !o Bakker is niet makkelijk te ipreken. Op goed geluk zijp e naar zijn kantoor in Hille- im gereden. Het lijkt tever- eefs. „Meneer Bakker is in ergadering", meldt receptio- iste Edith „en meneer Kwist ïk". IP treffen het echter. Toeval- g komt Kwist net de trap af- ipen. Hij is sinds vier maan- en bij het bedrijf werkzaam, a enig aandringen is hij wel ereid om uit te leggen hoe de ork in de steel zit. Het gesprek met Kwist is nog maar nauwelijks begonnen of Bakker komt binnen. Mijn aanwezigheid wordt duidelijk niet op prijs gesteld. „Waarom heb je die journalist binnenge laten?", foetert hij. „We had den toch afgesproken dat we geen interviews meer zouden geven?" Bakker kalmeert enigszins als Kwist hem uitlegt dat hij de recente miljoenenin vesteringen toelicht. Dat hij er daarbij de nadruk op legt, dat niemand zich ongerust hoeft te maken. Dat het met al die aankopen wel snor zit. Dat de transacties goed zijn overwo gen en absoluut niet voortko men uit een vlaag van ver standsverbijstering of „groot heidswaanzin", zoals het wel licht bij Babyion het geval was. Bakker heeft slechte ervarin gen met de publicteit. Toen hij in 1982 het Babyloncomplex opkocht en even later in een psychiatrische inrichting moest worden opgenomen, sprong de sensatiepers op zijn nek. Dat heeft hem diep ge kwetst. Eigenlijk wordt de za kenman nog steeds door zijn verleden achtervolgd. Kwist: „De littekens zijn nog niet ge heeld, hij wordt er ook liever niet aan herinnerd." Gewoon Co Bakker's stemming is aan wisselingen onderhevig. Was hij aanvankelijk nogal geïrri teerd, naarmate het gesprek vordert wordt hij wat mede deelzamer. Vertelt over zich zelf en de investeringen. Bakker:'„Ik ben met één cent begonnen en binnen vijf jaar had ik miljoenen. Maar ik wil gewoon mezelf kunnen zijn. Ik doe ook mijn stropdas uit om dat het zo warm is. Ik lap ge woon thuis de ramen. Heb een mooi huis en een dure auto. Maar verder hoef ik niet zo duur te doen. Ik hoef niet in de krant. Ik wil net als ieder een rond kunnen lopen zonder dat de mensen buigen en zeg gen: „Ja, meneer Bakker, nee meneer Bakker. Ik hoef eigen lijk helemaal niet de grote baas te zijn". Niettemin staat Bakker aan het hoofd van Bakker-Sassen- heim Holding in Hillegom. Dat concern heeft in totaal nu zo'n 500 werknemers in dienst en een jaaromzet van 240 miljoen gulden. Het doet in bloembol len, zit in de bouw en in de in dustrie en heeft service verle nende bedrijven. In Nederland en de rest van Europa heeft het wat de export van bloem bollen betreft niet zo'n sterke marktpositie, maar in de Vere nigde Staten (28% van de markt!) en Canada (34%) wel. Bakker-Sassenheim in Hille gom heeft de werkgelegenheid voor de werknemers van de overgenomen bedrijven tot en met 1 januari 1986 gegaran deerd. Als het sociaal beleid van zijn bedrijf ter sprake komt, zegt hij met stemverheffing: „Ik zal u vertellen: Ik kocht ooit een Bloembollen handelaar Co Bakker: „Ik wil net als ieder een rond kun nen lopen zon der dat de mensen bui gen en zeg gen: „Ja, me neer Bakker, nee meneer Bakker. Ik hoef eigenlijk helemaal niet de grote baas te zijn". bedrijf voor één gulden. De volgende dag kon ik het ver kopen voor 25 miljoen aan ie mand die het gebouw wilde slopen en de mensen op straat wilde zetten. Ik heb het niet gedaan. Dat zou niet sociaal geweest zijn". Banken Nadat de baas weer vertrok ken is vertelt Kwist dat het concern het goed met de bon den kan vinden: „De bonden vinden het prima als wij be drijven overnemen die er slecht aan toe zijn. Dan valt er nog wat te redden. FNV, CNV, dat zijn goeie jongens. Mee denkers, geen tegenstanders". Met de vijf nieuwe aankopen is volgens Kwist in totaal tien tot twintig miljoen gulden ge moeid. De directeur stelt dat de banken er bij de laatste aankopen nauwelijks aan te pas komen. „De verhouding eigen vermogen-vreemd ver mogen is goed, minstens 50- 50". Kwist heeft 16 jaar ervaring in 't buitenland. Hij heeft in de Verenigde Staten, Brazilië en Afrika gewerkt en ziet goeie exportkansen voor zijn con cern. „Ik kan morgen pre-fab bungalows aan West-Afrika leveren. Of een voetbalveld in Lomé van verlichting voor zien". Wat kunnen we nog van Bak ker verwachten: worden er binnenkort nog meer bedrij ven overgenomen? Daarop hoeven we voorlopig niet te rekenen, vertelt Kwist. Het beleid van de Holding is er nu op gericht de aangekochte be langen goed te gaan beheren. „Eerst moet er, na alle com motie, rust in de tent komen. Daarna ga ik voor de zaak naar Togo". Maar misschien, zo speculeert Kwist, worden over een half jaar weer inves teringen gedaan. Dick Kwist geeft hoog op over zijn baas: „Bakker zou ik een echte ondernemer willen noe men. Hij is geen man van el lenlange discussies. Gewoon doen is zijn stelregel. Dat is de ondernemersgeest die we vroeger in Nederland, of beter: Holland als u wilt, hadden. Co Bakker loopt in 't seizoen ook wel eens een uurtje tussen de bollen. Een praatje maken met de werknemers. Hij weet mensen enthousiast te maken. Er heerst hier dan ook een goeie sfeer op 't bedrijf. Ja, de mensen hier werken graag voor hem". MARTIN VOORN bin- JEN HAAG De Nederland- fe en de Amerikaanse advo- öat van de van oplichting jerdachte Nederlander Rienk Lamer (42) zijn het volstrekt iet met elkaar eens over de „van |erdediging van hun cliënt, iet ,s daardoor onzeker ge- lorden of de in Los Angeles atete astzittende Kamer op 18 sep- 1 Jmber wel voor de rechter zal [erschijnen. k'" mers Amerikaanse advo- bat mr. Dennis Landin, liet janmorgen uit Los Angeles Jeten dat hij de rechter aan- laande maandag zal vragen m het proces uit te stellen. De iortgeleden door de Ameri- aanse staat aan Kamer toege- ezen advocaat meent onvol- oende tijd te hebben gehad n de ingewikkelde zwendel- lak voor te bereiden. Ir. A. Oomen, die Kamers be- ingen in Europa heeft behar- gd, zegt echter niets te weten an een verzoek om uitstel, omen wil pas om aanhouding an de zaak verzoeken als zijn liënt op borgtocht wordt vrij- elaten. Volgens Landin verte genwoordigt Oomen Kamer niet in deze zaak. „Ik neem hier de beslissingen". Over de hoogte van de borg som wordt volgende week met de rechter onderhandeld. Bij een eerdere gelegenheid werd de borgsom verlaagd van vijf naar 2'/2 miljoen dollar. Vol gens Oomen zou rechter Ri chard Gadbois genoegen ne men met één miljoen dollar, waarvan 10% in contanten. Miljoenenschade brand Amersfoort AMERSFOORT Een brand bij het Amersfoortse schroot- verwerkingsbedrijf Randeraad heeft gisteravond een schade van miljoenen guldens veroor zaakt. De brand ontstond in een van de autowrakken. De brand sloeg over naar een 25 meter hoge stapel autowrak ken met een waarde van 2 miljoen. Directeur Van Rande raad denkt dat de schade tot zo'n zes miljoen gulden op zal kunnen lopen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Cyprische tanker gebombardeerd MANAMA Een Cyprische tanker is na olie te hebben in geladen op het Iraanse olie eiland Kharg gisteren door Iraakse vliegtuigen gebombar deerd en zou gezonken zijn na dat het schip in lichter laaie was komen te staan. Een woordvoerder van Smit inter nationale in Rotterdam ver klaarde dat het schip 50.000 ton ruwe olie aan boord had Iraanse helikopters wisten 33 leden van de Grieks-Filipijnse bemanning te redden. Een Fi- lipijn wordt vermist. De be manning had het schip verla ten en probeerde zwemmend in veiligheid te komen. Irak heeft delen van de Perziche Golf tot verboden gebied ver klaard en voert daar geregeld aanvallen uit, vooral op sche pen die Iraanse olie vervoe ren. Irak wil op die manier de economie van Iran onwrich- ten. :RIEMELS DEN HAAG Nederlandse vissers mogen niet meer op haring vissen in het noordelijke en centrale deel van de Noordzee en de Noorse Zee. Staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) heeft dit verbod ingesteld omdat de Nederlandse vissers hun quotum van 22.820 ton hebben opgevist. De Nederlandse vissers mogen in totaal bijna 41.000 ton haring vangen. Naast het nu opgeviste quotum is er voor de vissers nog een quotum van bijna 18.000 ton voor het zuidelijke deel van de Noordzee en het Kanaal. Na de visserij op de „Hollandse Nieuwe" verplaatst de haringvisserij zich later in het jaar naar het zuiden. Naast het verbod op de haringvisserij heeft Ploeg ook de vangst van schelvis in Skager- rak, Kattegat en Oostzee verboden. De Nederlandse vissers had den voor deze vis in dit gebied een quotum van slechts tien ton, dat nu ook is opgevist. DEN HAAG Het aantal vrouwen bij de Rijksoverheid neemt nog steeds toe. Op 1 januari 1984 waren 35.326 vrouwen (22,7% van het totale personeelsbestand) werkzaam op de ministeries, tegen 34.752 1 januari vorig jaar (22,2%). Uit het rapport „Eman cipatie in cijfers deel 2" blijkt verder dat de toename van het aantal vrouwen zich op alle niveaus heeft voorgedaan, dat wil zeggen zowel bij volle-tijdwerkers als deeltijd-werkers. Door de inkrimping van het personeelsbestand op ministeries is echter de toename van het aantal vrouwen over 1984 minder groot dan in 1983 (1,6 tegenover 5,6%). AMSTERDAM De Amsterdamse poltie heeft gisteren een 40-jarige man in zijn huis in Volendam aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een grootscheepse zwendel in onroerend goed. In juli werden in verband met deze zaak al vier Canadezen en een 36-jarige man uit Marken aangehouden. In deze zaak zijn zeker zestig Nederlandse investeerders in de afgelopen jaren het schip in gegaan voor in totaal zo'n acht mil joen gulden. De investeerders konden inschrijven op projecten. De eerste jaren ging het goed. In 1983 ontvingen de investeer ders echter een brief met de mededeling dat het met de projec ten niet goed liep, dat geen rente zou worden uitbetaald en dat zelfs de kans bestond dat de certificaten die zij voor hun investe ringen ontvangen hadden waardeloos zouden zijn. Daar draaide het uiteindelijk ook op uit. Diesel duurder ROTTERDAM De prijzen van diesel- en huisbrandolie zijn vandaag met twee cent verhoogd. De prijsverhogingen zijn het gevolg van ontwikke lingen op de internationale produktenmarkt. De meest voorkomende prijs voor diesel wordt bij de zelftankstations 120,40 cent. De prijzen van gasolie/huisbrandolie variëren van 93,3 tot 94,1 cent per liter. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een Franse rechtbank in Pau heeft gisteren groen licht gegeven voor de uitlevering van opnieuw vier leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA door Frankrijk aan Spanje. De vier worden door de Spaanse autoriteiten gezocht wegens moord en po ging tot moord. Een vijfde militant, verdacht van een overval, werd wegens gebrek aan bewijs onverwacht vrijgesproken. De uitspraak van de rechtbank is niet bindend, maar geldt als aanbeveling voor de Franse regering, die in deze zaak het laat ste woord heeft. Tot nu toe heeft de Franse regering steeds ge weigerd mensen aan Spanje uit te leveren. Minister van Buiten landse Zaken Claude Cheysson heeft onlangs verklaard dat hij spoedig „zijn verantwoordelijkheid zou nemen." De uitspraak in Pau leidde tot heftige taferelen in de rechtzaal, waar familie van de beschuldigden luidkeels protesteerden. Voor het gerechtsgebouw deden ongeveer 300 sympathisanten hetzelfde en moest de Franse oproerpolitie eraan te pas komen om de menigte te kalmeren. Later kwam het tot een demonstra ties in Pau. De rechtbank stelde dat men moeilijk een ander be sluit had kunnen nemen daar de door Spaanse autoriteiten aan gedragen dossiers waterdicht waren. In verband met de uit spraak in Pau wordt rekening gehouden met nieuwe anti-Fran se acties in Spanje en met tegenacties onder andere van het ex treem-rechtse doodseskader GAL, een anti-terroristische bevrij- dingsgroep. PARIJS De mysterieuze Franse terreurgroep M-5, die een tiental dagen alle politie-a- genten in Frankrijk heeft gea- larmeeerd na drie bomaansla gen, is ontmanteld met de ar restatie van drie van zijn ver moedelijke leden, zo is in Pa rijs vernomen. Twee mannen en een vrouw zijn gisteren ge arresteerd in Dijon. Een van hen bekende lid te zijn van M- 5. De politie maakte boven dien een bom onschadelijk die in een van de auto's van de M-5 leden werd gevonden. De mysterieuze groep, waarvan de daden meer lijken op die van gewone misdadigers dan van politieke terroristen, deed op 13 augustus voor het eerst van zich spreken toen er een bom ontplofte in het station van Lyon. Zij eisten een los geld van 10 miljoen gulden voor beëindiging van hun ac ties. Massagraven ontdekt in Peru AYACUCHO De autoriteiten in zuidelijk Peru hebben don derdag in de buurt van de stad Ayacucho zeven massagraven gevonden. In de graven bevonden zich in totaal 89 verminkte lijken van jongeren. Zij zijn enkele dagen geleden vermoord, al dus de Peruaanse politie. De slachtoffers zijn waarschijnlijk in dianen en inwoners van de nabijgelegen stad Huanta. In de loop van de strijd tussen het Peruaanse leger en Maoïstische guerril lagroeperingen zijn de afgelopen drie jaar 950 mensen als ver mist opgegeven. Enkele van de gevonden slachtoffers zouden tot de vermisten behoren. Familieleden van de vermiste Peruanen hebben gezegd dat velen van hun naasten door politie of leger zijn meegevoerd en nooit meer zijn terugezien. WARSCHAU De Poolse dissident Jacek Kuron, die kort geleden krachtens een amnestieregeling in vrijheid werd gesteld, is gisteren door de politie aangehouden die hem belette naar Gdansk te reizen waar hij Lech Walesa zou ontmoeten. De oprichter van het Kor, comité voor soci ale verdediging, kreeg twee uur voor zijn vertrek per vliegtuig naar Gdansk bezoek van drie politiemannen ir» burger die hem meenamen naar het politiebureau. De Poolse minister van justi tie, Lech Domaradski, zegt dat er na de amnestie nog 22 poli tieke gevangenen vastzitten. Twee van hen, onder wie de ondergrondse leider Bogdan Lis, zijn beschuldigd van hoog verraad en vallen niet onder de amnestieregeling. Saoedische ambassade bestormd BEIROET Ongeveer 150 moslim-militanten, die Khomeini- -gezinde leuzen schreeuwden, hebben gisteren de Saoedische ambassade in West-Beiroet bestormd en daar brand gesticht uit protest tegen de behandeling van Iraanse pelgrims in Mekka en van Libanese sji'itsische moslims die naar Mekka willen. De po litie kwam niet tussenbeide, maar de brandweer slaagde het vuur te blussen, nadat de militanten een enorme ravage hadden aangericht op de consulaire afdeling van de ambassade. Er zijn geen slachtoffers gevallen, maar wel is de schade bijzonder groot. Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS naar WINTERBERG Vertrek maandag 17 september a.s. Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maan dag 17 september t/m vrijdag 21 september a.s. hebben we niet zo erg ver van huis gezocht: SAUERLAND. het fas cinerende land van de duizend bergen. Een populaire va kantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitgestrekte bossen bedekte hellingen en diep In gesneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats Is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terrasjes. De ligging Is uiterst gunstig voor het maken van een aantal interessante ex cursies. Ons verblljfshotel is AMBASSADOR, een schitterend hotel van de eerste kategorie: uiterst smaakvol ingericht. Het is rustig gelegen op wandelafstand van het centrum van Winterberg. De ruime, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, tollet, telefoon, radio, kleuren-tv en mini-bar. Voorts is het hotel voorzien van lift naar alle etages, kegelbanen, overdekt en verwarmd zwembad. sauna en solarium. Benevens het schitterend gemeubi leerd restaurant vindt u ook gezellige zithoekjes en een bar met open haard. Ook de maaltijden laten niets te wensen over. Er wordt een uitgebreid ontbijtbuffet geser veerd en 's avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal in teressante middagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een erlsmijn in Ramsbeck, stuwmeer Edersee. slot Waldeck- Pyrmont, Korbach en de bekende druipsteengrotten in Attendorn. De prijs vo Sauerland-tocht bedraagt slechts per persoon op basis van VOLPENSION (vanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en een 2-persoons kamer met douche en toilet. De toeslag voor een eenpersoonskamer bedraagt 30.-. Reisverzekering 12.50 per persoon 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- Er zijn ook nog enkele plaatsen beschikbaar voor onze reis op maandag 6 augustus a.s. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 o! persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), n.rmtWX~ POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5