.Doe jij wat voor mij, dan doe ik wat voor jou' rnmoi itco LUI II U I Ll\ [SDEN „Als jij nou die gevel jm'n winkel repareert, krijg je jmij het, mooie bankstel waar je b lang naar loopt te kijken", j de meubelmaker tegen zijn nd, de aannemer. Ze geven el- een stevige handdruk en de is gere- I Een peeId \vaar vijf erste Bar ig (Engels honderd r. Sindsdien heeft het experi- in de States razendsnel furore iakt. Vorig jaar was dé omzet ljard, de schatting ligt dit jaar miljard hoger. Voor Dick van aten (38), tot voor kort automa- 'ingsspecialist bij multinational ^^^umij Wehry, inspirerend ge- f om zelf een centrum voor iandel te beginnen. Hij is nu steur van de eerste Bartering n Nederland, die in Heusden jrd-Brabant) is gevestigd. Vol- Van Straaten hoeft er geen iel over te bestaan, dat de ruil- lel ook in ons land enorm zal t er (|aan: „Ik schat, dat er voor het van het jaar wel tien bedrij- een ptfin dit land zullen zijn, dié zich wel almee bezighouden. Voorlopig opijk een grote voorsprong. Het Ik fcim van mijn succes is geba- 3 op een heel slim computer- t uit. iamma". Hij iopkomst van de ruilhandel worijt nauw verband met de neer- n Ned van de economie. Er zijn veel Johaiijven die zich met veel sappe- wil [jet overeind kunnen houden, instrubuden graag investeren, maar >k al ijet beetje geld dat er nog is, hij v per se in kas blijven. Van dan ften: „Dat bedoel ik nou met oeren vergaande spiraal. Op de bin- Joh^ndse markt houdt de consu lt nenj steeds langer z'n hand op de (en l>monnee. De bedrijven krijgen :s bij minder binnen en dat leidt ,Ook f tot een nog voorzichtiger fi- tjeel beleid. Kijk, in die geval- voetl[unnen wij uitkomst bieden". hi !aidbvJr armslag gevoel tijden zijn slap, zodat de druk- ojijn laatste geld niet durft aan beken. Wordt hij lid van Bar- naarg bv dan heeft hij meer arm- prepe man zoekt op de ledenlijst Infeg twee bedrijven uit, waar wat zjjn bestellingen kan doen. Als kkelt (likt kunnen de transacties in ït is tijd worden afgerond. Er irtdure De ruilhandel is in op mars. Wordt de auto een populairder be taalmiddel dan geld De gemeente Den Bosch deed via Bar tering bv een tennis park over aan een hotelketen, voor 25.000 ruileenheden, en wil daarmee bij een ander lid van het ruilcentrum onder andere een wagen voor de gemeenterei niging aanschaffen. Er komt geen geld aan te pas. Ruil eenheden vervangen geld als betaalmiddel worden normale fakturen opge maakt. Even aangenomen, dat de drukker voor tienduizend gulden' bestellingen plaatst, dan staat hij voor dat bedrag bij zijn leveran ciers jn het krijt. Alleen hrpeft hij ze geen geld te betalen. Wet ruileen heden, die bij het bemiddelingsbu reau geboëkt staan. Daarmee kun nen, de twee. bedrijven op hun beurt goederen inslaan. Bij de drukker, maar ook bij andere leden van ons bedrijf. Zie je het voor je? Goed gebruikt heeft dezp meer- hoeksruilhandël alleen ma.ar voor1 delen". Dick van Straaten pakt z'n vingers erbij om de positieve punten van zijn systeem op een rijtje te 1h:rijgen. Hij wijst erop, dat de drukker in vesteringen heeft kunnen dopn met behoud van zijh liquiditeit, die hij anders wel had kunnen vergeten, terwijl zijn twee leveranciers er een klant bij hebben gekregen zon der noemenswaardige koster). Bo vendien wordt Bartering bv eir ook wijzer van, want elke bemiddeling levert acht procent commissie op. Geen bedreiging Het idee van Dick van Straften glimt aan alle kanten. Zou het nieuw leven kunnen geven aan de uitgelebberde economie Die tnoost wil hij niet geven. Van Straaten: „Ik kan wel een boot in windsitilte een flinke duw geven, maar de ruilhandel kan nooit als redder yan „de" economie optreden. Helpen doet het in elk geval". Op wiens kosten Ruileenheden nemen de plaats in van kredieten. Als dat massaal gebeurt, verliezen de banken toch handel Van Straaten blijft in z'n beste hu meur: „Nee hoor, ik ben geen en kele bedreiging voor geldinstellin gen. Integendeel, ik kom pas in beeld als het overleg met financiers achter de rug is. Die zijn immers helemaal niet happig op klanten die moeite hebben met de zware voorwaarden die aan kredietverle ning zijn verbonden. Het gebeurt zelfs, dat ondernemingen door ban ken op mij attent worden gemaakt. Ik ben niet zo bedreigend voor ze. Wie geld leent bij een bank moet het bedrag binnen de afgesproken tijd met rente terugbetalen. Dus moeten ze extra omzet creëren. Bij mij gaat het anders. Ik bied mijn klant bij wijze van spreken nieuwe omzet op een presenteerblaadje Dat klinkt goed. Een directeur, die zijn bedrijf aan de afgrond ziet staan, zou in de verleiding kunnen komen om één minuut voor twaalf bij Dick van Straaten aan te wip pen. Dat gebeurt ook. Sterker nog: allerlei verknipte figuren, die via Bartering vlug bij het grote geld willen komen, doen Van Straaten de meest bizarre voorstellen. Daar gaat hij niet op in. „Mijn bedrijf functioneert alleen maar op basis van vertrouwen. Elk lid moet de zekerheid hebben dat alle bedrij ven die bij mij ingeschreven staan, bona fide zijn. Daarom gaan wij bij elke ondernemer die zich als kan didaat aandient op bezoek. Zo kwa men we een keer terecht op een ar moedig zolderkamertje in Amster dam. Daar woonde een „bedrijfsdi recteur", die op papier een perfecte voorstelling van zaken had gege ven. Zo'n man valt natuurlijk on middellijk door de mand. Wij letten ook voortdurend op of de aangeslo ten leden hun kwaliteit op peil houden. Kortom, wij hebben hier te maken met in wezen gezonde bedrijven, die een tijd van krapte meemaken of het reeds behoorlijke aanwezige bedrijfskapitaal willen vergroten. De bijdrage van Barte ring bv kan echter nooit meer zijn dan 15 pet. van de omzet van het bedrijf dat onze hulp inroept. Waarmee duidelijk wordt, dat wij niet méér levererr dan een stevige handreiking". Van Straaten is sinds oktober vorig jaar met zijn ruilhandel aan de gang en de zaken gaan goed. „Ik maak nog wel geen grote winsten, maar de kosten zijn er al uit". Hon derdvijfentwintig bedrijven zijn al in het ledenbestand opgenomen. Het plafond zit in de buurt van ze venduizend. Van Straaten: „Ik kan niet onbeperkt bedrijven aanne men. De kracht van Bartering bv zit hem in de verscheidenheid van zijn leden. Als ik teveel onderne mingen van één soort in mijn cir cuit onderbreng, komt de doelstel ling van mijn systeem in gevaar. Mijn klanten moeten snel goederen kunnen leveren en .ontvangen. Daar komt de klad in als de onder linge concurrentie te groot is". Tennispark Wie zich bij Bartering bv wil aan sluiten moet 250,- inschrijfgeld betalen en jaarlijks hetzelfde be drag storten voor de continuering van het lidmaatschap. Volgens Van Straaten betalen zijn klanten graag. Inclusief de gemeente Den Bosch, die in toenemende mate gebruik gaat maken van zijn bedrijf. De ge meente heeft via Bartering bv een tennispark overgedaan aan een ho telketen voor 25.000 ruileenheden. Zij staat op het punt voor dat be drag bij een ander lid van het ruil centrum onder andere een voertuig voor de gemeentereiniging te ko pen. Ook scholen, die door de fusie golf zijn meegenomen, maken ge bruik van Bartering. Apparaten die overbodig zijn geworden, worden in „de aanbieding" gedaan en met de verkregen ruileenheden wordt nieuw materiaal gekocht. Is het gevaar niet groot, dat in de ruilhandel de prijzen van de goede ren extra worden gedrukt „Nee", zegt Van Straaten beslist. „Het is wel zo, dat wij de speciale aanbiedingen van aangesloten le den laten circuleren, maar ze vor men echt niet de hoofdmoot van de handel. Zeker negentig procent van de goederen houdt de normale prijs". Een belangrijk pluspunt van Barte ring bv is volgens Van Straaten nog niet genoemd. „De ruilhandel kan een geweldige stimulans bete kenen voor beginnende onderne mers. Het is bekend, dat rond tach tig procent van de starters het niet redt door gebrek aan middelen. De •banken, die zelf tot hun nek in de problemen zitten, hebben er vaak geen zin in om beginners te bege leiden; het risico is tè groot. Wij kij ken er heel anders tegen aan. On dernemende figuren, die wat wil len opbouwen, hebben onze warme belangstelling. Als zo'n man zich meldt, gaan we samen praten over de kansen van het te stichten be drijf. Zijn de perspectieven rede lijk, dan is hij welkom in onze club". Met grote voldoening vertelt Van Straaten, dat gesprekken gaande zijn met vertegenwoordigers van de gezamenlijke Kamers van Koophandel, juist vanwege de steun in de rug die Bartering wil zij'n voor nieuwkomers in onderne mersland. „De Kamer van Koop handel in de regio Waalwijk over weegt het informatiemateriaal van ons centrum voor ruilhandel in het zogenaamde starterskoffertje te stoppen. Daarmee zijn wij het enige bedrijf dat het zover heeft ge schopt". Het begint erop te lijken, dat Van Straaten meer weg heeft van een weldoener voor bedrukte bedrijfs directeuren, dan van een nuchter zakenman. Geen filantroop „Kom, kom, laten we niet overdrij ven", is zijn reactie. „Hoewel ik van plan ben de bemiddelingspro visie te verlagen, ben ik natuurlijk geen filantroop. Bartering bv is voor mij een bedrijf dat winst moet opleveren. Dat doet overigens niets af aan de uitspraken die ik heb ge daan. Ik denk werkelijk, dat ik op een heel zinnige manier mensen en bedrijven kan helpen. Scherp ge steld is het zelfs zo, dat de idee, de uitdaging, me meer aansprak dan de mogelijkheid om er groot geld mee te verdienen. Want als compu terdeskundige die nog nooit met een van zijn klanten problemen heeft gehad, had ik een uitstekend gehonoreerde baan. Maar ja, na ze ventien jaar gaat de motivatie er een beetje af. In zo'n situatie moet je snel kiezen. Freewheelen op een zacht zadel en dus tijd verdoen, of opnieuw in de tocht gaan staan Dat laatste prefereer ik. Je kunt al les kopen in dit leven. Lekker eten en drinken, versierd met mooie vrouwen, ja tot op zekere hoogte zelfs gezondheid. Een ding kun je niet kopen: tijd. Die wil ik zo zin vol mogelijk benutten". Van Straaten is met de opbouw van zijn bedrijf nog lang niet klaar. „De volgende fase betreft het opzetten van een ruilhandel voor particulie ren. Dat wordt een aparte poot van het bedrijf. In de derde fase gaan we de grenzen over: Bartering bv International. Ja. ruilhandel bedrij ven met Derde Wereldlanden. Daar heb ik veel kapitaal voor no dig én een uitgekiende organisatie. En dan nog zal ik heel behoedzaam te werk moeten gaan om niet in één keer te verspelen wat ik in ja ren heb opgebouwd. Ik denk. dat ik in de tweede helft van het vol gende jaar zover ben. Nee, de inter nationale ruilhandel zal het enor me schuldenprobleem niet kunnen oplossen, maar wel een goede bij drage kunnen leveren aan de op bouw van de ontwikkelingslan- Prima systeem Voorlopig heeft Van Straaten het druk genoeg met de eerste fase: uit bouw van de ruilhandel voor be drijven. Enkele grote ondernemin gen hebben zich al laten inschrij ven bij Bartering bv, zoals Nefkens Peugeot met 21 vestigingen. Con troller E. Stoffelsen: „Erg veel kan ik er niet over zeggen, want zo lang zijn we nog geen lid. In die korte tijd hebben we via Bartering al en kele nieuwe contacten opgedaan. Daarover kan ik dus alleen maar positief zijn. Toch ook een kantte kening: wij verkopen auto's, dus dure produkten. Levering via het ruilcircuit resulteert in grote hoe veelheden ruileenheden die bij an dere bedrijven weer moeten wor den besteed. Daarvoor zijn de be staande mogelijkheden nog niet groot genoeg. Ik kan bijvoorbeeld geen auto's gaan inruilen voor een oneindige reeks overnachtingen. De variatie van de Bartering-groep zal dus moeten toenemen. Het zou ook schelen als het verhandelen van dure goederen via Bartering gedeeltelijk met geld zou kunnen gebeuren. Los daarvan, ruilhandel is in principe een prima systeem, dat. is geënt op de kern van alle handel: doe ik wat voor jou, dan doe jij wat voor mij". De motelketen Postiljon (9 vesti gingen) heeft ook contact gemaakt met de ruilhandel. „Ik verwacht er wel wat van", zegt de heer H. J. Hutterd, hoofd van de afde ling administratie en organisatie. „Maar de omzet zal er niet als een raket door stijgen. Ruilhandel kan daartoe bijdragen. Hoeveel Over een half jaar weet ik meer". JOS BOUTEN te spel aan n es en i langrij! e men| s goedl Huis- Dmputers je hebt er niets Vanaf vandaag verschijnt er eens per yeertien dagen een nieuwe ru briek: een computerrubriek. Om wat pij te praten over computers en alles wat daarbij hoort of zou kun nen horen. Zonder overigens de pretentie te hebben een technische vraagbaak te zijn. Wie zulke infor matie wenst, schaffe zich een of meer exemplaren aan van de vele tijdschriften op dit gebied. De kios ken liggen er vol mee. Wat is het nut van een huiscompu ter (zoals we een home-computer voortaan zullen noemen) voor een gemiddeld huishouden in Neder land Het antwoord is even simpel als onthutsend: niets. Importeurs en handelaren zullen nu ongetwijfeld uitroepen, dat ik allerlei handige toepassingen zon der meer aan de kant schuif. Het is toch zo gemakkelijk om een be stand aan recepten te maken, om een adressenlijst bij de hand te heb ben, om het huishoudbudget goed in de gaten te kunnen houden. Flauwekul, beste mensen. Recepten staan voor het grootste deel overzichtelijk in kookboeken. En wie ze los verzamelt, bijvoor beeld door ze uit kranten en tijd schriften te knippen, kan ze heel gemakkelijk soort bij soort in schriftepi of iets dergelijks plakken. Daar is geen computer van honder den of Juizenden guldens voor no dig. Net zomin als voor het bijhou den van adressen, dat kan ook in een zakboekje van luttele guldens. En een huishoudbudget Zegt "u het nu eens eerlijk: houdt u zelf zo iets bij of ként u iemand die dat doet Neie toch. Toch zijn er volgens schattingen tussen de 40.000 en 50,000 huiscom puter verkocht in dit land. Dus moet er iets zijn dat het aanschaf-- fen van een dergelijk apparaat de moeite waard maakt. Welnu, we hoeven er geen doekjes om te win den. In die meeste gevallen is het gewoon e>en hobby. En bij een hob by hoef je je gelukkig niet af te vragen wat het nut ervan is. Ga je dat wel doen, dan komen er alras neg'atieve antwoorden. Dat bleek ook in Engeland, waar een marktonderzoekbureau met een vragenlijst over het gebruik van huiscomputers aan het werk ging. Ouders, tieners en leerkrachten werden aan de tand gevoeld. Wat bleek Heel veel mensen hebben een computer thuis, maar over de De Acorn Electron (geïmporteerd door Micromundo uit Lei derdorp) i^ een huiscomputer, die voor een bedrag van on geveer duizend gulden te koop is. mogelijkheden ervan zijn ze verre van te spreken. Allerwege werd geklaagd over de weinige variatie die wordt geboden in programma tuur, zodat het gebruik van de huiscomputers zeer beperkt is. Bij IBM (toch niet de eerste de bes te fabrikant van computers) geven ze grif toe dat een huiscomputer op dit moment niet meer dan een hob by-apparaat is. Peter Rosier, een van de Nederlandse directeuren van deze multi-national, vertelde het me. „We zitten nu nog in de sfeer van de hobby, heel veel mo gelijke toepassingen zijn voor het huishouden nog overbodig. Maar het proces gaat door. Het draait erop uit, dat communicatie via per sonal computers mogelijk is. En dan kunnen we echt thuisbankie ren en thuiswinkelen, dat zijn reële gebruiksmogelijkheden". Kortom: wie op dit moment denkt over het aanschaffen van een' com puter, moet er geen wonder van gemak van verwachten. Wel is het bijzonder leuk speelgoed. Je kan er spelletjes mee doen, van zeer. een voudig voor de kleintjes tot heel erg ingewikkeld. Ik ken mensen die een spelprogramma hebben dat is opgebouwd uit niveaus en die er nog nooit in zijn geslaagd door te dringen tot het moeilijkste niveau. Spelen en leren liggen vaak heel erg dicht bij elkaar. Dat geldt ook voor computergebruik. Kinderen vinden het meestal heel leuk nu eens een keer op het tv-scherm te laten verschijnen, wat ze zelf wil len zien en niet hoeven te wachten tot Sesamstraat op de buis komt. Leren vinden ze zo ook leuk. En het aardige is, dat de computer ge duldig blijft. Ook al doe je het vijf entachtig keer fout, hij zegt geen onvertogen woord. Voor volwassenen kan dat een aan sporing zijn om wat met een com puter te gaan doen. Het gebruik er van leren is echt geen luxe. Com puters krijgen steeds meer toepas singen, we komen er steeds meer mee in aanraking. Waarom zouden we dan ook alvast niet proberen te achterhalen wat een computer wel kan en wat niet Wie zo tegen het gebruik van de huiscomputer aankijkt kan er best veel leuke uren mee beleven. En al doende nog wat leren ook. Daar willen we een steentje aan bijdra gen. PIETER TAFFIJN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1984

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21