Simon Tahamata wil terug in Oranje KRITIEK PRIKT MICHELS BEWUSTE KEUZE VOORFEYENOORD ROTTERDAM Nog altijd verkeert Simon Tahamata in onzekerheid. Mag hij zich nu wel direct gaan inspannen in competitieverband voor Feye- noord of moet hij toch wach ten tot na de jaarwisseling? Mr. Driessen, de advocaat uit het Belgische Hasselt, grijpt nog steeds elke mogelijkheid aan om zijn bij het omkoop schandaal van Standard Luik betrokken cliënten direct speelgerechtigd te krijgen. Via de Belgische voetbalbond speelde hij het klaar de schor sing aanmerkelijk bekórt te krijgen, maar dat is hem nog niet genoeg. Hij ziet meer per spectieven, via de burgerrech ter. „Recht op arbeid" is zijn mening. Dit alles heeft er wel toe geleid, dat Simon Tahamata, één van Dries- sens cliënten, nog altijd niet weet waar hij aan toe is. De 27-jarige Zuidmolukker schijnt er in te be rusten. Op deze middag in de cata comben van de Rotterdamse Kuip loopt hij niet rond met het gebrui kelijke stralende gelaat. Er spreekt meer berusting uit. „Ach, ik zie wel hoe de zaak afloopt". Maar wat dan „Gewoon, een half jaar geen competitiewedstrijden. Alleen maar trainen en misschien door de week wat voetballen in vriendschappelij ke partijtjes. Of ik dat kan opbren gen Ik moet wel", klinkt het emo tieloos in de donkere gang bij de door zijn nieuwe collega's van Fey- enoord druk bediende koffie-auto- Die ongecompliceerde, altijd spon taan lachende Tahamata uit Ajax, en later Standard Luik, schijnt toch enigszins te hebben plaats gemaakt voor een meer terughoudend heer schap. Ouder geworden, zeker. Maar misschien heeft die slepende affaire rond het „omkoopschan daal", waarin hij zo meedogenloos werd meegesleurd, of zich heeft la ten meesleuren, bij de kwikzilver achtig spelende voetballer toch de nodige sporen achtergelaten. Bitter Als die toestanden worden aange roerd wordt hij niet zichtbaar, maar wel hoorbaar bitter. Na een diepe zucht: „Ik heb al velé men sen horen zeggen, dat de jongens die nu moeten boeten, stom zijn ge weest. Ze hadden het moeten doen zoals Arie Haan. Die heeft zijn ad vocaat gewoon laten verklaren van geen enkele betaling aan Water schei te weten. En als er door Stan dard in opdracht van meneer Petit, Simon Tahamata: ongecompliceerd, altijd lachend. de president, 30.000 Belgische fran ken van zijn salaris zouden zijn af getrokken, dan zou Arie dat bedrag alsnog hebben gevorderd. Maar echt, nog steeds heb ik niet het ge voel iets vreselijks te hebben ge daan. Er wordt wel eens vaker een bijdrage gevraagd voor een of an der doel of instantie en dan zeg je tegen de administratie: trek het maar af van mijn salaris. Je staat er niet altijd bij stil. Het lijkt allemaal zo onschuldig". Dan, plotseling openhartiger: „Door zo'n affaire kan er van het ene mo ment op het andere heel wat ver anderen. Die band, dië je door die vier goede seizoenen met Standard had, is dan ineens verbroken. Weg, verdwenen, niets meer. Dat moet je wel even verwerken. Ook destijds bij Ajax viel eigenlijk die band weg, ondanks het feit, dat ik er ne gen jaar had gespeeld. Weliswaar niet zo abrupt als nu met Standard, maar wel op een manier die je ver rast, min of meer overvalt. Vier jaar woonde ik zalig in Tongeren, nu zit ik met mijn gezin in Putters- hoek. Overigens net zo fijn hoor. Het zijn van die dingen, die zo plot seling veranderen. Dingen, waar aan je een paar maanden geleden in de verste verten niet dacht. Maar ja, zo kan profvoetbal nu een maal zijn, al had ik mij een veran dering van club wel anders voorge steld en gewenst". Aanbiedingen Trouwens, Feyenoord meldde zich niet als enige gegadigde. Simon Ta hamata kan bogen op Italiaanse, Spaanse en Franse aanbiedingen. „Ik koos voor een Nederlandse club om weer in het Nederlands elftal te komen. Ik wil het WK in Mexico meemaken als speler. Dat is mijn doel". Simon Tahamata, dertienvoudig in ternational, speelde al weer bijna twee jaar geleden voor het laatst in het oranje-shirt. Dat was in een met 2-1 verloren vriendschappelij ke ontmoeting tegen Frankrijk, waarin hij de score opende. Het was ook de eerste interland die Oranje thuis verloor sinds twaalf jaar. Sindsdien riep bondscoach Kees Rijvers de bij het publiek zo geliefde Molukse dribbelaar niet meer op. Soms kon Tahamata daar voor weinig begrip opbrengen en liet dat, als hem daarnaar werd ge vraagd, ook hardop blijken. Nu eenmaal bij Feyenoord, wil hij via daden in de zo veel besproken „vriendenclub" van Rijvers een plaats veroveren. Die pinnige reacties op het negeren door Rijvers baseert Tahamata op het feit, dat hij bij Standard Luik steeds goed speelde. „Onder Ernst Happel, mijn eerste jaar in België, was ik meer een teruggetrokken spits. Dat is leerzaam voor mij ge weest. Ik leerde gemakkelijker spe len, taktischer. Dat is mij bijge bracht door Happel, die ik overi gens menselijker vond dan ik op grond van de verhalen die ik altijd had gehoord, dacht. Hij zou een bikkelhard „kein-geloel-maar-foes- ballen"-type zijn. Nou, ik heb in dat ene jaartje ook wel kunnen la chen met hem. Meer plezier, meer spelvreugde overigens had ik bij Standard toen Raymond Goethals er trainer was". ZEIST Het heeft te lang geduurd, maar eindelijk is Ri- nus Michels neergestreken in de Zéister bossen. Twee maanden is de wereldver maarde Amsterdammer nu in dienst van de KNVB en in die korte periode is duidelijk ge worden, dat het Nederlandse voetbal grote behoefte had aan een vakman. Michels maakte een rondgang langs de vaderlandse clubs en alras bleek, dat zoiets door iedereen op hoge prijs werd gesteld. De patiënten hebben vertrouwen in de geneesheer-directeur. Het ziektebeeld van het Ne derlandse voetbal is zo duide lijk, dat zelfs leken kunnen vaststellen wat er loos is. Nie mand echter heeft het juiste medicijn kunnen vinden. Alle hoop is gevestigd op de man, die in de jaren zeventig eerst Ajax en daarna het Neder landse voetbal wereldfaam bezorgde. Rinus Michels aan het woord over de voetballerij, waarvan hij alle fa cetten als geen ander kent: „Mijn taakomschrijving bij de KNVB be treft inhoudelijk twee verschillen de zaken. Van wat mijn gebied gaat worden is het Nederlands elftal maar een onderdeel. Het is het ter rein waarop Kees Rijvers regeert en daarbij heb ik een ondersteu nende functie. De vertegenwoordi gende elftallen zijn mijn gebied en daar heb ik natuurlijk de meeste goesting in omdat dit het dichtst ligt bij wat ik altijd heb gedaan. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat Zeist een slecht image heeft op gebouwd. Het plaatje ziet er niet zo best uit. De kritiek is deels terecht. De trainers hier hadden in alles de hand en hebben in alles de hand". Over de aanpak van Michels zelf is de afgelopen jaren ook het nodige te doen geweest. Er kwam achteraf veel kritiek op zijn werkwijze, die debet zou zijn aan de verarming van het voetbal als kijkspel. Kri tiek, die Michels dermate prikt, dat hij alle tijd neemt om die te weer leggen. „Je kunt toch niet zeggen, dat in de periode dat ik verantwoordelijk was, Ajax defensief speelde Ja, soms, in uitwedstrijden. Elke trai ner moet een evenwicht zoeken tussen de eisen van de club, die re sultaten wil, en de speelstijl. Dat heb ik altijd gedaan. Ik kwam met Ajax niet naar bijvoorbeeld Gro ningen om het spel te maken, ik moest kampioen worden. Daar komt ook nog bij, dat de tegenstan ders van Ajax thuis nou ook niet zo aanvallend speelden. In de Europa Cup heb ik in uitwedstrijden nooit aanvallend gespeeld en dat vond men normaal omdat het steeds om „Ik zocht evenwicht tussen resultaat en speelstijl" Meedogenloos Van het als hard, meedogenloos be kend staande Belgische voetbal zegt Simon Tahamata geen hinder te hebben ondervonden. Hij ont rukt zijn optreden tijdens ontmoe tingen bij FC Brugge en Ander- lecht aan de vergetelheid, waarin de mogelijkheden van Standard Luik en vooral van hemzelf tot volledige ontplooirig kwamen. „Ach, het harde Belgische voetbal. Door techniek kun je veel ontwij ken. Maar ja, het is profvoetbal, er moet geld worden verdiend. Als ik vind dat ik te hard word aange pakt, moet ik maar stoppen". Feyenoord staat aan de vooravond van een seizoen, waarin de titel en de beker moeten worden verde digd, zónder Johan Cruijff, de man die daarbij de alles beslissende rol heeft gespeeld. Dat vereist voor het nieuwe seizoen wéér een omscha keling, wéér een ander spelpatroon. „Dat is een taak voor de trainer", meldt Tahamata diplomatiek, om er vervolgens aan toe te voegen: „Ik denk zelf aan een systeem met twee spitsen". Op dat moment was er bij Feyenoord nog niet eens ge dacht aan het aantrekken van Johnny Rep. Simon Tahamata moet er bovendien nog steeds van Rinus Michels neemt afstand van de kritiek, die hij nu krijgt tijdens zijn kruistocht voor beter, aanvallender voetbal langs de Neder landse clubs nadat hij vroeger bij Ajax nogal eens defensief en behoudend liet spelen. twee wedstrijden ging. Ajax speel de in feite allemaal finales, omdat je als favoriet teweeg brengt, dat de tegenstanders ver boven hun kun nen spelen. Als je als topclub op zo veel fronten meetelt, overheerst het resultaat-voetbal. Dat kun je ook stellen met betrekking tot het Nederlands elftal. We moeten er in 1986 op het WK bij zijn. Dat gaat beslist worden in uit- en thuiswed strijden. Een k.o-systeem. Maar de kaarten liggen nu wel heel anders dan tien jaar geleden. Ten eerste: we kunnen nauwelijks nog van een Nederlandse speelstijl spreken, met wellicht een uitzondering voor Ajax. Ten tweede: of het nou ver standig is of niet, we zijn gedwon gen het accent op het spektakel te leggen. Doen we dat niet, dan gaat het voetbal naar de knoppen en dan word je in alle opzichten een tweederangs natie". Spanningsveld Michels grijnst breed bij de vraag of er hoop is. „Als die er niet is hoef ik hier niet te gaan zitten. En ik zit hierHet zal enorme in spanningen kosten en zonder hulp van de media kan het niet: Ieder een heeft daarin verantwoordelijk heden. Wat ik precies kan doen in die richting weet ik nog niet. Het houdt me wel bezig. Maar ik ga me toch eerst richten op de trainers. Ik heb daarbij het voordeel, dat ik uit het spanningsveld ben. Dat span ningsveld is verantwoordelijk voor het gedrag van een trainer". „Ik ben eerst met de trainers apart gaan praten. Daarna volgt een ge zamenlijk gesprek. Wij zullen dan vanuit Zeist onze opvattingen en ideeën lanceren en dan wordt het voor ons afwachten. Voetballen blijft een doe-vak. De afstand tus sen praten en doen is vrij groot. Toch zullen we die kloof moeten overbruggen om tot een betere in tentie te komen, een eigen gezicht, een eigen speelstijl. Dat is niet een voudig, omdat in voetbaltechnisch opzicht het niveau sterk is terugge lopen. Speelstijl en technisch ni veau zijn sterk met elkaar verbon den. Het resultaat is echter steeds belangrijker geworden en voor het behoud van trainer en spelers werd de verkeerde weg gekozen in de meest negatieve zin van het woord, want juist de speelstijl heeft men opgeofferd". „De laatste tien jaar is het tech nisch niveau sterk teruggelopen. En dat gaan we nu merken. Om daar wat aan te doen zullen we aan de basis, bij de jeugd, moeten be ginnen. Bij het topvoetbal kunnen we momenteel alleen de intentie veranderen. Met inzet en bezieling kom je een heel eind, dat heb je kunnen zien tijdens de EK in Frankrijk, waarbij je niet mag ver geten, dat er voor een goede wed strijd altijd nog twee ploegen nodig zijn". Verval Bij het verval van het Nederlandse voetbal voert Michels ook verzach tende omstandigheden aan. „Al sinds mensenheugenis hebben we in Nederland dezelfde favorieten voor de titel. De medailles zijn nu helemaal gauw verdeeld. Omdat we afgegleden zijn kan de subtop nauwelijks tot Europees voetbal ko men. Veel competitiewedstrijden verliezen daardoor aan inhoud. Het is een handicap waar niemand iets aan kan doen. En een drietal ploe gen kan ook al niet meer kopen wat ze wil. PSV staat er wat dat be treft nog het beste voor. Het hele verval is nog versterkt door het wegvallen van het resultaat in de Europa Cup. Kijk, iedereen ziet het probleem wel. Het gaat erom welke weg je kiest. Iedereen deed het op zijn manier. Het wachten was meestal op de KNVB om de patiënt minder ziek te maken. Laten we daar eens mee op houden. Dat is één van mijn taken". Michels wijst er op, dat de stichting en in het betaald voetbal, het los koppelen dus van de betaalde afde ling van de club, een vacuüm, heb ben gecreëerd dat opgeheven moet worden. Er werd met tweede elf tallen een competitie gespeeld, die beter niet afgewerkt had kunnen worden. Vandaar de kunstgreep: de tweede elftallen koppelen aan de indeling van de eerste elftallen. „Het is tegen alle voetballogica in, maar het is niet zomaar gebeurd. Zoals het ging was het helemaal niets. Gelukkig heeft men ingezien, dat men een achterban moet heb ben. Dat kan ook zonder vereni ging. AZ '67 heeft een voetbal- school ontwikkeld en werkt samen met de achterban. Bij MVV is er een nauwe samenwerking met de amateurs van MVV '02.". Papieren Steeds meer oud-topvoetballers maken hun entree in de voetballe rij als trainer-coach zonder over de vereiste papieren te beschikken. Michels haalde Cruijff naar Barce lona en later naar de Verenigde Staten. Is nu Zeist aan de beurt? „Ja", zegt Michels vol overtuiging, „Cruijff verdient eeji ere-doctoraat. Een reactie uit trainerskringen is te begrijpen, dat is in Duitsland ook gebeurd met Beckenbauer. Niet elke topvoetbalier is geschikt voor het trainerschap, maar Cruijff heeft bewezen, dat hij in het water kan worden gegooid. Maar zelfs die overtuiging zal alle problemen niet weg kunnen nemen, zelfs al is hij beter dan de trainers die de hele rijstebrijberg hebben doorgewor steld. Om de weerstanden te ver zachten moet je weer zoeken naar een oplossing, waarbij van bovenaf rekening genouden zal moeten worden met de enorme verdiensten van Cruijff. Nou gaat het er Éaai nog om: welke weg wil Cruijff va dit moment kan ik hem geen p4jn t tie aanbieden, maar ik zal wel afnei in het werk stellen om een oplfjk sing daarvoor te vinden. Ik bjm daar met hem over gesproken. J 0 is er voor zichzelf nog niet uit. ran is zich aan het oriënteren. Hij top! technisch manager kunnen wor<|t n bij een club, maar dan is in Ned va land de spoeling erg dun. Johaijjve supertop en daarin alleen wil ^et zich bewegen. Nu is de construt>Uc bij de Nederlandse clubs ook al ret optimaal. Ja, de kans dat hij vj p( het buitenland kiest is dan {ter groot. Ik zal dat ook aanvoeren eer ik pleit voor de komst van Johanna Michels wijst er op, dat het nenj st van dergelijke beslissingen hmc veel raderen en radertjes bij m, KNVB in beweging zet. „Ook t to bestuurslid als Renze de Vries \jee FC Groningen zal bij de voetljun bond tot zijn schade geleerd h ben, dat er een groot verschil tussen zaken doen in een liber. klimaat of bestuurslid betaald v<^ bal zijn. Door de ver doorgevoeP" democratisering bij de KNVB lijd ook in Nederland, de uiterst otijn wikkelde overlegsituatie, wordt 1-ek vaktechnische, de inhoud, naarp b tweede plaats verwezen en prefoe leert het bedrijfstechnische. Injeg KNVB vind je sterk terug, wat djn in de maatschappij ontwikkelt flik eindeloze commissies. Het is groot bezwaar waar ik voortduré tegenaan loop. Je moet oppas^i want als je er lang tussenzit, ben geneigd dat spelletje mee te spel Ik hoop er voorlopig niet aan ij te doen. Het geeft tijdverlies en i eindelijk zijn mensen belangrijk dan de organisatie. Zijn die i goed, dan moet er toch iets g bereiken zijn". Opleidingen Michels vervolgt: „Ik ben ook i genomen voor de opleidingen.I heb het technisch verval van laatste tien jaar al aan de orde steld. De oorzaak moeten we bi basis zoeken. Het straatvoetba weggevallen, in de individi voetbalontwikkeling is dat enorm hiaat. Bij jongens van i tot twaalf jaar is men mijns inz te weinig bezig met het compel ren van het wegvallen van de 2 ontwikkeling. De jeugd gaat vroeg in een keurslijf. Voor jeugd is trainen belangrijker een wedstrijdje spelen. Het voe moet het hebben van de go middelmaat en die is momente< slecht door een verkeerde ding. Talent is altijd aanwezig, meldt zich vanzelf, dat is geen dukt van verantwoorde train Men moet gaan beseffen hoe langrijk een goede opleiding Daar zullen we de zaken aanpakken". BOB OFF?

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20