ÊCeicUc ©omcmt PvdA wil naar i25-urige werkweek Akkoord over begroting 1985: meer bezuinigen 1977 Iritse haven- rbeiders weer ti staking BON BINNEN TIEN JAAR TERUG NAAR VOLLEDIGE WERKGELEGENHEID Zaterdag 25 augustus 1984, 75e jaargang rid. ''EEè73 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, iaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Losse nummers f 1 00. HET WEER Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur van 22 graden op de wadden tot 26 in 't binnenland. Matige noordoostelijke wind. Zon op 06.42, onder 20.40. Schev. hoog water 3.10 en 15.53. Laag wa ter 11.28 en 23.55. Kauw reist mee op schouder Wie na het zien van de film The Birds van Alfred Hitch cock wat wantrouwig staat tegenover vogels wordt mis schien gerustgesteld door dit plaatje. Deze vervaarlijk uit ziende zwarte vogel, een kauw, blijkt een grote mensen vriend te zijn. De Haarlemse jongens Menno Schuite (15) en Niels Kuster (16) zagen deze stoere donkere vogel gis teren rondstappen op een geparkeerde auto op de Van den Endelaan in Hillegom. Toen ze nieuwsgierig dichterbij kwamen bleek de kauw heel tam. Hij stapte gelijk bij Menno op de schouder en liet zich een korst brood voe ren. Vervolgens pikte hij speels nog wat in de trui en het oor van de jeugdige Haarlemmer. De jongens waren in Hillegom op bezoek geweest bij de vader van Menno en reden op hun fietsen terug naar Haarlem, waarbij de kauw rustig op de schouder van Menno bleef zitten. In de Weeresteinstraat werden zij opgemerkt door de attente fotograaf Henk van den Ende, die het opmerkelijke duo vereeuwigde. De kauw, die er wat uitgehongerd uitzag zal nu voorlopig waarschijnlijk gastvrijheid in het Haarlemse genieten. Man neergestoken tijdens voetbaltoernooi AMSTERDAM Een 23-jarige man is gisteravond gewond geraakt bij een steekpartij in het Olympisch Stadion in Amsterdam tijdens de voetbalwedstrijd Feyenoord-Atletico Mineiros uit Brazi lië. Het slachtoffer werd met spoed naar het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam gebracht, waar hij direct werd geopereerd. Een woordvoerder van het ziekenhuis deelde vannacht mee, dat het slachtoffer niét meer le vensgevaar verkeerde. In verband met de steekpartij zijn drie mannen in de leeftijd van 26, 35 en 32 jaar aangehou den en verhoord. De laatste heeft be kend de messteek te hebben toege bracht. Russisch militair vliegtuig schaduwt Zweeds verkeersvliegtuig STOCKHOLM Een Russisch militair vliegtuig heeft in het Zweeds? luchtruim een passagiersvliegtuig geschaduwd, wat een ernstige schending is van de territoriale integriteit van dit neutrale land. Dit hebben Zweedse functionarissen gisteren meegedeeld. Stockholm heeft krachtig bij Moskou geprotes teerd. Het Zweedse chartervliegtuig, een luchtbus, had 276 Zweedse toeristen aan boord toen het op 9 augustus vijf minu ten lang in de buurt van Gotland, 200 km ten zuidoosten van Stockholm, geschaduwd werd. Op 17 augustus werd een Sov jet-diplomaat op het ministerie van buitenlandse zaken ontbo den. Hij had geen commentaar. Het Russische vliegtuig vloog op 2000 meter afstand van het passagiersvliegtuig. Den Uyl (Van ónze parlementaire redactie) DOORN Een werk week van 25-uur onder handhaving van de hui dige koopkracht, een to taal nieuw stelsel van sociale zekerheid met een (om)scholingsplicht voor werklozen en een gegarandeerde mini- mumbestaanszekerheid voor ieder die ouder is dan 18 jaar. Dat zijn de voornaamste punten uit het PvdA-plan „Om een werkbare toekomst", dat Nederland, in tien jaar tijd terug moet helpen naar een situatie van werk voor iedereen. Na drie dagen vergaderen in Doorn presenteerde fractieleider Den Uyl vanmiddag de nieuwste ingrijpende voorstellen van zijn partij. Terwille van een werkbare toekomst wil de PvdA reso luut breken met het tot nog toe gevoerde beleid met name op soeiaal-econpmisch terrein, waarin volgens de partij „velen als ballast oyer boord worden jïezet". De so cialisten schetsen lïi huif plan „de hoofdlijnen van de weg naar een meer recht vaardig sociaal-economisch beleid voor de middellange termijn". Drastische verkorting van de arbeidstijd staat daarbij centraal, overigens zonder evenredige vermindering van loon. Een deel kan wor den betaald uit de stijging van de arbeidsproductiviteit een ander deel komt uit de prijscompensatie. De koop kracht kan echter op peil blijven door een verlaging van de belasting- en premie druk. Er kan dan jaarlijks een kwart miljoen banen verkort worden tot 25 uur per week of vijf uur per dag tegen 85 procent van het sa- Tussen werkgevers, werkne mers en overheid zou een meerjarige overeenkomst gesloten moeten worden, dat ook aan het parlement wordt voorgelegd. Zowel de arbeidsherverdeling als de ontwikkeling van de lasten druk zou daarin moeten worden vastgelegd. Tegelijk wil de PvdA een heel nieuw stelsel van socia le zekerheid invoeren, waar bij iedereen die ouder is dan 18 jaar minimale bestaansze kerheid wordt gegarandeerd op 70 procent van het mini mumloon. Bovenop deze ba sis zouden werknemers zich verplicht moeten bijverzeke ren bij particuliere verzeke raars die aan strenge over heidsvoorschriften gebonden zijn. Hoewel elk individu in de sociale zekerheid op die manier gelijke rechten krijgt, gaat de PvdA uit van Hand having van het draagkracht beginsel via de belastinghef fing per economische een- Voor onvrijwillig werklozen blijft een sollicitatieplicht gelden. De PvdA wil zelfs een arbeidsplicht invoeren als de werkloosheid erg om vangrijk is. Werklozen zul len eerder eerder gedwon gen worden passend werk te aanvaarden en zullen zich na een zekere periode van werkloosheid moeten laten om-, bij- of herscholen. Pagina 2: Commentaar: De weg naar Utopia Pagina 7: PvdA-rapport funda- Trient voor nieuw partij program Deining om tijdstip pu blicatie Arbeid moet goedkoper worden PvdA wil huisvrouwen afschaffen Basisuitkering voor ie dereen Landarbeiders verbranden eigen auto's ZEEWOLDE Bij het af branden van een stoppelveld in de omgeving van Zeewolde (Flevoland) zijn twee auto's volledig uitgebrand. De ge broeders IJ. uit Nijkerker- veen, die van de eigenaar van het land dit veld moesten af branden, parkeerden hun au to's op een weggetje naast het terrein en gingen aan het werk. Toen het veld eenmaal brandde, greep het vuur ech ter zo snel om zich heen dat zij de zaak" niet meer in de hand konden houden. Zij slaagden er ook niet meer in de auto's op tijd weg te zetten. Die vat ten vlam en werden totaal vernield. Brandweermannen stelen vuurwapens AMSTERDAM Vier Am sterdamse brandweermannen hebben bij een brand in de Ne derlandse Wapenhandel aan de Middenweg in de hoofdstad acht revolvers en pistolen ge stolen. De mannen hebben dit bekend en de wapens terugge geven. De zaak kwam aan het rollen toen de eigenaar van de wapenhandel meldde dat hij had gezien dat een brandweer man een pistool had meegeno men. Hij eiste teruggave. De brandweermannen zijn door de korpsleiding van hun func tie ontheven in afwachting van schorsing, waarover B en W moeten beslissing. Mogelijk worden zij ontslagen. Justitie zal nu beslissen over een even tuele strafrechterlijke vervol ging. Voorzover bekend is het de eerst keer dat zich zoiets heeft voorgedaan. De mannen stelden de wapens als „souve nir van een bijzondere brand" te hebben meegenomen. Verscheide- nritse havens, waaron- die in Schotland, zijn al getroffen door stak*në van enarbeiders die giste- 't.8992i°»icif1 w®rd „a£f idigd door de Britse yoersbond. '1-171811 T-^gggïeiding tot de staking is l",'Jinzetten van niet-georgani- alle arbeidskrachten bij het i" van een schip met ge citeerde kolen voor de ifabriek Ravenscraig in tland. Schotse havenar- ers weigerden de lading te jn uit sympathie met de ende arbeiders in de ko- lijnen. vorige havenstaking in Groot-Brittannië brak in juli uit, eveneens over een dispuut over het lossen van een kolen- lading. Die staking duurde 12 dagen en verlamde 61 Britse havens. In de havens van Do ver en Felixtowe, waar het tij dens de vorige staking tot ern stige conflicten tussen stakers en gestrande vrachtwagen chauffeurs kwam, zal waar schijnlijk niet worden ge staakt. In beide havens, waar geen georganiseerde' havenar beiders werken, werd de sta king vorige maand na inciden ten met chauffeurs beëindigd. De staking geldt niet voor het passagiersvervoer, maar niet temin was in Dover waar de meeste toeristen per veerboot het Kanaal oversteken, de verwarring zeer groot. jgan bereid tot debat met Mondale BHINGTON President in een verklaring dat het ver- bereid in debat te zoek om zes debatten niet se- met zijn Democratische rieus kan worden genomen. „Het is duidelijk een partijtac tiek om de aandacht te richten op woorden, niet daden, of be loftes gedaan in debatten en niet op bewezen prestaties", aldus Baker. Hij zei dat Reagan en Mondale allebei een prestatielijst hebben op grond waarvan het Ameri kaanse volk kan oordelen |l Walter Mondale op „re- jke voorwaarden en op een jlijke tijd", maar hij wei- I zes debatten te houden, peeft het Witte Huis giste- aneegedeeld. Mondale had (Witte Huis vrijdag in een {ram gevraagd om zes de in. De chef van de staf Reagan, James Baker, zei 'kaapte Indiase Boeing in Dubai [f DHABI De gistermor- ^door extremistische Sikhs lapte Indiase Boeing 737 is bacht tegen drie uur Ned. -jgeland in het golfstaatje zo is in luchtvaartkrin- J van dit land vernomen, (piloot had de verkeersto- neegedeeld dat de brand- I bijna op was. Eerder had Dubai het contact met het toe stel verbroken en toestemming voor een landing geweigerd. Het vliegtuig had eerder een tussenlanding gemaakt in het Pakistaanse Lahore en Karats- ji, waarbij in totaal zes van de 71 passagiers werden vrijgela- I Knieval voor de koningin Koningin Bea trix heeft gis teren een be zoek aan Lim burg gebracht. Zij heeft in Venlo het St. Maarten Gast huis en het Cultureel- en Congrescen trum „de Maaspoort" officieel geo pend. In Broekhuizen werd de ko ningin begroet door de ..Heer I van Broekhui- zendie een is hoofse knieval voor het staatshoofd maakte. DEN HAAG Minister Ruding van financiën, die twee miljard gulden extra wil bezuinigen om het fi nancieringstekort verder terug te dringen, heeft zijn zin in de „vijfhoek" van ministers gekregen. De vijfhoek premier Lub bers, minister Ruding, minis ter Van Aardenne van econo mische zaken, minister De Ko ning van sociale zaken en mi nister Rietkerk van binnen landse zaken heeft gisteren overeenstemming bereikt over de begroting voor 1985. Dat (principe)-akkoord loopt volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst „globaal" langs de lijnen die minister Ruding heeft uitgezet. Het akkoord is daarna voorge legd aan de hele ministerraad. Volgens de rijksvoorlichtings dienst hoeft er nu alleen nog te worden gesproken over de invulling op onderdelen en over enkele nadere berekenin gen. De overige ministers is giste ren overigens niets formeel voorgelegd.. De ministerraad was gisteravond laat nog bezig met de laatste loodjes over de begroting. Die laatste loodjes wegen vrij zwaar, aldus poli tieke kringen. Het beraad is vandaag dan ook voortgezet. Cocaine wordt het probleem van keurige middenklasse Er gaat in Nederland veel meer aan heroïne om dan de min of meer officiële cijfers willen doen geloven. Er moe ten dus ook meer gebruikers zijn dan de schattingen aan geven. Aldus de Amerikaanse prof. Charles David Kaplan, die door de Rotterdamse Erasmus Universiteit naar Neder land is gehaald, de eerste hoogleraar drugsverslaving bin nen onze academische wereld. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale zegt hij tegen verslaggever Piet Snoeren: „En ik zie de cocaïne opkomen. Maar wie zijn de gebruikers Niemand weet het. De mythe leeft nog voort dat drugsgebruik samenhangt met een subcultuur, vroeger van intellectuelen, studenten en artiesten, tegenwoordig van werklozen, culturele minderheden en drop-outs. On zin. Het gebruik is zeer algemeen geworden. Want als ik alvast iets mag voorspellen: de grote klap van de cocaïne, gaat niet vallen in de drugsscène, maar zal het probleem gaan vormen van uw keurige middenklasse". VERDER IN FINALE: En toen kwam de pre sident. Sfeertekening van de Republikeinse Con ventie in Dallas. Oostduitse partijleider Honecker (naar Bondsre publiek?): „Het is beter tien keer te onerhandelen, dan één keer te schieten". Scheidende opperrekenmeester prof. Van den Beid: „Niks pas op de plaats maken met ombuigen. Gewoon doorgaan". Het huishoudboekje van de familie De Groot. Regisseur Miklós Jancsó van „Dr Faustus": In Hongarije moet een tv-serie er als „Dallas" uitzien. Nieuwe lp van Sinatra: L. A. is my lady". VPRO en EO varen wel bij demasqué van Nederland. Medische rubriek: Spiraaltje niet ideaal, maar tamelijk veilig. Simon Tahamata wil terug in Oranje. Rinus Michels weerlegt kritiek op zijn aanpak Neder lands voetbal. Ruileenheden vervangen geld als betaalmiddel. •Computerrubriek: Huiscomputers, je hebt er niets aan. Stereo-tv is in aantocht HILVERSUM Op 1 oktober kunnen televisiekijkers in Noordoost-Nederland die een tv met stereo-boxen hebben, Ne derlandse programma's met stereogeluid ontvangen. De NOS zal dan verschillende muziekprogramma's via de zender Smilde in stereo naar de huiskamers sturen. De PTT is onlangs begonnen met het uitbreiden van de tv-zenders met een tweede geluidska naal. Met de uitbreiding is 1,6 miljoen gulden gemoeid. De twee geluidskanalen maken uitzendingen met stereo-geluid mogelijk, maar ook het gelijktijdig uitzenden van een andere taal, bijvoor beeld bij programma's voor buitenlanders. „Weer, service, en vermaak niet best in Nederland". Onder deze kop meldt de Leidse Courant van 25 augustus 1977, dat de Westduitsers in dat. jaar Nederland als vakantieland niet zon succes vonden. Denemarken kwam er nog slechter van af. Van de twaalf landen kwam Oostenrijk het beste uit de bus, gevolgd door Engeland en Italië. Of de situatie sinds 1977 aanmerkelijk is veranderd zouden we niet weten. Een vakantie in Nederland moet velen dit jaar en vooral de laatste weken beslist zijn bevallen. Zelfs thuisblijven in de vakantie schijnt sommigen goed te bevallen. Vooral als daarbij dagelijks de Leidse Courant op de deurmat valt. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haaa. miT £cick>e Couxant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1