li ma fieldócSomcwvt ^Cocaïne wordt het probleem an de keurige middenklass ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 T T TT Loire-di ijt, reisipTTERDAM In de zinde- en nde jaren zestig werd zijn tijdgenoot en collega-weten- an gapper Timothy Leary door pgressief Nederland verwel- |md als de profeet van de M^rfeningen die het gebruik OUi geestveranderende drugs de mensheid zou kunnen Sngen. Moeten we professor arles David Kaplan dus be- wandeiouwen als de Messias die Amerika naar hier is afge^ sd om ons te verlossen van .ary's valse, 20.000 junkies sgggggtóte erfenis? Het geksche- llllfide ondertoontje van de aag blijkt aan de hoogleraar ?t besteed. Hij gaat er jedserieus op in. „Ik voel Ir de Co? inderdaad als een Messias uit de hemel neerdaalt om ina, te plland te redden van de tuherikaanse ziekte. Of liever: p de Moderne Ziekte, want t verband met bepaalde so- ile ontwikkelingen in de trenigde Staten waarop de aorieën van Leary over het il van drugsgebruik inspeel- n, is al lang verloren ge- •L070-an. Het is een epidemie ge- >rden die de hele wereld covert". 1 in het gesprek zal prof. Ka- zijn eerder en elders gedane iraak beamen dat het hier om dreiging gaat die minstens n ernstig genomen moet wor- als de bewapeningswedloop, bedoel daarmee dit: over een omoorlog wordt beslist door ee hoge heren in verre steden, is bijna iets abstracts; het ont- :t zich aan onze invloed. Maar drugs zijn onder ons. Als sluip- )rdenaars doen ze hun werk. En aantal slachtoffers zal vele ma- groter zijn dan de tol die een ntuele kernoorlog zou kunnen n. Let wel: ik spreek hier niet r dodencijfers. Ik spreek over maatschappelijke ontwrichting, radeloosheid van ouders. De handeling of verwaarlozing van :ners en kinderen. De stoornis- in relaties met anderen die bij ■uikers optreden voor zover tenminste nog sociale betrek- jen onderhouden die niet uit- :end gericht zijn op het be- htigen van drugs", socioloog prof. Charles David ilan is door de Rotterdamse imus Universiteit naar Neder- I gehaald; de eerste hoogleraar 'sverslaving binnen onze aca- ische wereld. Hij mag, te be ien op 1 september, voor een jaar de Tinbergen-leerstoel be- ?n die in 1973 werd ingesteld sre van de econoom en Nobel- iwinnaar Jan Tinbergen. Maar verwacht dat zijn leeropdracht een periode van vijf jaar zal den uitgebreid. „Ik zie mijn be ning tot gastdocent als een op- je. De bedoeling is, dat ik me gaand bezig zal houden met ;spreventie, en daarvoor is een jaar natuurlijk veel te kort". Kaplan komt naar Rotterdam Frankfurt waar hij sinds verbonden is geweest aan de Goethe Universiteit, werkte hij bij het Centrum Opium Studies in Philadel- Nog eerder deed hij baanbre- onderzoek in het drugswe- van San Francisco, waar de voor het eerst zijn liet zien. herstel De nieuwe hoogle- lukraak ingerichte huis dat de koffers nog zijn uitgepakt; de ijskast een fles Rode Spa splitst het begrip in tweeën, hoe kan worden voor- niet-gebruikers aan de raken Maar in één adem: je dat gebruikers aan verslaving kapot gaan; hoe hun bestaan menswaardig dit laatste, vindt prof. onderzoekingen weet verslaving gebonden is aan ipaalde levensfase. Na de van 35 jaar kan spontaan optreden. De verslaafde is ware zijn afhankelijkheid heroïne ontgroeid. Engelse komen voor dat sponta- uit op een cijfer van 40 Daarom is het dus zeer de waard ervoor te zorgen dat Schemerwereld 'Een vergelijking dringt zich op en |prof. Kaplan is er als de kippen bij. „Inderdaad. Wat ik wil bereiken, is dat er een instituut komt waar voorspellingen worden gedaan over het drugsgebruik, precies zoals u een KNMI in De Bilt hebt voor de weersverwachting. Ik zelf kom van de Amerikaanse westkust. Daar ,|heb je nogal wat orkanen en wan- |neer er weer eentje aankomt, word je een week van tevoren gewaar schuwd zodat je de zaken bijtijds vast kunt binden of dicht kunt tim meren. Want als die orkaan er een maal is, ben je te laat. Dan vliegen de dakpannen je om de oren. Het zelfde geldt voor drugs. Als je zo'n Igolf niet aan ziet komen en als je iniet weet hoe hij in elkaar zit, vlie gen de verslaafden je om de oren 'voordat je er erg in hebt. We moe ien de sleutel van het voorspellen weer terugvinden. En we moeten voorspellers gaan opleiden, precies zoals we dat- met meteorologen doen. Dat zie ik als een van mijn ;taken". [Nu kijkt Pelleboer ook niet alleen pp zijn computerkaarten; hij let evenzeer op schapewolkjes of avondrood. Logische gevolgtrek king: de voorspellers van Kaplan zullen niet kunnen volstaan met boekwerken en rapporten; ze zul len hun materiaal moeten vergaren in de schemerwereld vnm het Naar de fabriek Zeer gecompliceerd Ook een positieve ontdekking ech ter deed prof. Kaplan. „Ik doel op de vaste wil van de gemeenschap om het vraagstuk niet weg te stop pen, maar om het frank en vrij aan te pakken. Tijdens mijn vijf jaar in Duitsland heb ik wel anders mee gemaakt. Daar is het onderwerp ta boe. Over homoseksualiteit mag van de Duitsers inmiddels gepraat worden, maar drugs zijn onbe spreekbaar. Gebruikers horen thuis achter de tralies of binnen de mu- n=>n vnn en nC-;-Ve«trtim. Basta. Prof. Kaplan, de eerste hoogleraar drugspreventie in de Nederlandse academische wereld: „We moeten op het terrein van de drugs voorspellers gaan opleiden, zoals we dat ook doen met meteorologen". 'verslaafden in elk geval hun 35e ijaar halen. Overigens ben ik hier niet uitsluitend voor de heroïne in Rotterdam. Ik houd me bezig met jde verslaving aan alle drugs die on- jder de opium-wet vallen. De he roïne krijgt mijns inziens een te eenzijdige en onevenredige belang stelling. Het woord werkt bij de I mensen als een rode lap op een .stier. Ze weten bijvoorbeeld niet dat methadon eigenlijk een veel sterkere drug is". Gezien de omvang die het drugs probleem heeft aangenomen, moet 'er in het verleden met de preventie iets grondig zijn misgegaan. Wat |„Er is een sleutel zoekgeraakt", |zegt prof. Kaplan zonder aarzelen. „De sleutel van het voorspellen. Welk type drugsgebruik en welk type gebruiker kunnen we ver- 'wachten Aan welke middelen 'zullen ze de voorkeur geven Wel- 'ke risico's heeft het gebruik voor Jde gebruiker zelf en voor zijn di recte omgeving? Zijn er effecten van het gebruik voor de openbare orde en zo ja, welke Hoe gaan de (aanvoerlijnen lopen, de distributie- jkanalen Welke bewegingen mo- igen we verwachten op de markt Allemaal vragen die bovendien nog gezien moeten worden in het licht van de ervaring dat drugsgebruik .onderhevig is aan zeer plotseling (optredende schommelingen en wis selingen die van plaats tot plaats kunnen verschillen. Net als uw kli maat eigenlijk". drugsgebruik zelf. De hoogleraar is het hiermee van harte eens. Ster ker: hij geeft het voorbeeld. Mis schien zijn de koffers nog niet uit gepakt omdat hij zich hals over kop in de Rotterdamse drugsscène heeft gestort: .de heroïnehoertjes heeft aangeklampt, de dealers, de hulp verleners. „Mijn onderzoekswerk heeft zijn vertrekpunt altijd in de leefwereld van de junk zelf en ver breidt zich van daar uit over het maatschappelijke netwerk waar de gebruiker en de niet-gebruiker el kaar ontmoeten, waar de preventie moet gebeuren of hulp moet wor den verleend. Boeken zijn nuttige werktuigen voor een onderzoeker, maar wil hij er wat aan hebben, dan zal hij eerst gelezen moeten hebben in het grote boek van het Wat heeft prof. Kaplan, snuffelend aan de Rotterdamse editie daarvan, in de gauwigheid al ontdekt „Ten eerste dat er veel meer aan heroïne omgaat dan de min of meer officië le cijfers willen doen geloven. Er moeten dus ook meer gebruikers zijn dan de schattingen aangeven. En ik zie de cocaïne opkomen. Maar bij wie Niemand weet het. De preventieve programma's rich ten zich op de jeugd, terwijl het misschien juist mensen in de crisis van de middelbare leeftijd zijn die naar de coke grijpen. Of terwijl het misschien beroepsgebonden is. Waar zitten die gebruikers Zou je met je campagne voor preventie niet beter naar de fabriek kunnen gaan Dat gebeurt volgens mij ner gens omdat nog steeds de mythe voortleeft dat drugsgebruik samen hangt met een subcultuur, vroeger van intellectuelen, studenten en ar tiesten, tegenwoordig van werklo zen, culturele minderheden en drop-outs. Onzin. Het gebruik is zeer algemeen geworden. Ik zou dus naar Shell gaan en aan de me dische dienst daar vragen: wat we ten jullie van cocaïne Want als ik alvast iets mag voorspellen: de gro te klap van de cocaïne gaat niet vallen in de drugsscène, maar zal het probleem gaan vormen van uw keurige middenklasse". ven heeft. Hij had niet in de gaten dat drugs ook de gezondheid en het gedrag van mensen beïnvloeden. Hij heeft de drugs trouwens hele maal losgelaten. Je hoort hem er nooit meer over. Hij geeft nu le zingen over het koloniseren van de ruimte, over star-wars en dat soort dingen. Maar de wereld zit met de brokken". Plaatselijk probleem Gelet op de lof Sie prof. Kaplan Nederland toezwaait voor zijn durf, mag worden aangenomen dat het Amsterdamse experiment (gratis, zij het gecontroleerde verstrekking van heroïne aan hopeloze gevallen) in hem geen tegenstander ontmoet. Nee, maar eerst wil hij een nuance ring kwijt. „Wat een oplossing kan zijn in Amsterdam, hoeft daarmee geen oplossing te zijn voor een an dere stad of streek. Vergelijkingen gaan in de wereld van de drugsver slaving niet op. Er kan nooit een algemeen geldend model gevonden worden. Waarom niet Omdat ver slaving altijd een plaatselijk pro bleem is. De verslaving vormt een onderdeel van het hele leefpatroon in een bepaalde gemeenschap. Is ermee verweven. Er zijn evenveel verschillende verslaafden als er verschillende omstandigheden zijn. En dan nog. Iedere verslaafde heeft weer een andere bio-chemi- sche samenstelling. Bovendien is de zuiverheidsgraad van de heroïne overal verschillend. Een experi ment dat slaagt in Amsterdam, hoeft dus in Groningen of Heerlen helemaal niet te werken. Dat is wat ik hier ook kom doceren: dat het micro-niveau belangrijker is dan een aanpak op macro-niveau". Dit gezegd zijnde, schuwt prof. Ka- plan niet het Amsterdamse experi ment belangwekkend te noemen. „Iets dergelijks is één keer eerder in Engeland uitgeprobeerd. Zoge naamd zonder succes. Maar de vraag is: hebben ze hef daar goed gedaan Het Amsterdamse experi ment schept in elk geval de moge lijkheid van een dubbelcontrole en dat is wetenschappelijk altijd ui terst nuttig. Niet dat ik er veel heil voor de verslaafden van verwacht. Maar het is de moeite van het pro beren waard, zeker als je in over weging neemt, dat het om een groep gaat die op geen enkele an dere manier meer te helpen is. Het heeft ook een humanitaire kant". In supermarkt Een stap verder. De Amsterdamse commissaris van politie J. van Riessen heeft onlangs verklaard: „Ik denk dat het heroïneprobleem alleen op te lossen is wanneer het spul vrijgegeven wordt, op mondi aal niveau. Als ik naar de dagelijk se gevolgen kijk, zeg ik: leg het neer bij Albert Heijn, 19 procent btw erop en ga je gang maar. Dan los je de criminaliteit er omheen in één klap op". De reactie van prof. Kaplan is een zorgelijke blik. „Voor wat Amsterdam betreft, zou ik het misschien met die commissa ris eens kunnen zijn. Het drugsge bruik is er dusdanig ingebed in het totale patroon van de stad, de niet- gebruikers weten er zoveel van, dat heroïne in de supermarkt weinig meer kwaad zou aanrichten dan de alcohol, een verslavende drug die er ook vrij te koop is. £>e mensen in Amsterdam kunnen onderscheid maken. Fpn 1R-iarige daar weet precies waar hij aan begint als hij in de supermarkt heroïne zou ko pen. Maar in andere steden is daar geen sprake van, laat staan buiten de steden. Het zou een regelrechte ramp worden. Bovendien zou de drugshandel er meteen weer iets op verzinnen. Daar gaan zoveel mil jarden om alleen in Nederland al 750 miljoen gulden per jaar dat men er eenvoudig niet mee zou kunnen stoppen. Men zou onmid dellijk met een nieuwe drug ko men. Moet die dan ook weer in de supermarkt?" PIET SNOEREN is gecom van Ik vind dat Nederland een goed voorbeeld geeft aan de wereld. Hier wordt tenminste op alle moge lijke manieren geëxperimenteerd omdat men inziet hoe ingewikkeld de problematiek van de drugsver slaving is en omdat men begrijpt dat er geen éénduidig antwoord be staat. Hier leeft het besef dat ver slaving, met name aan harddrugs, het meest gecompliceerde vraag stuk van de mens is omdat er zo'n veelheid aan factoren een rol bij spelen: afkomst, milieu, persoonlij ke omstandigheden, psychische ge steldheid, biologische conditie. Je kunt het niet versimpelen. Daarom vind ik de rol ook zo kwalijk die mijn collega Leary heeft gespeeld toen hij in de jaren zestig het ge bruik van drugs propageerde om dat ze de deuren van het bewust zijn open zouden gooien; omdat ze zouden helpen de pretenties en be drieglijkheden van onze maat schappij te doorzien. Leary was een eerlijke wetenschapper hoor, maar hij heeft de tragische vergissing be gaan dat hij het gebruik van drugs in een mystiek kader heeft ge plaatst, het tot sociale cultus verhe- Drugspreventie richt zich ten onrechte alleen op de jeugd

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15