Drie weken mime, maskers en marionetten in het HOT PC-PABO Von Kara jan wil verzoening N0GIE1S LEUKS OP TV? KUKINDE KRANT. Karl vanUdentoch niet op Masters j G Haagse en Poolse acteurs samen op de planken Han Kulker naar record bij Yvo van Damme JOZEF VA1 DENBERC OPENT FESTIVAL Voortvarende start Dennis van den Berg constructie bankwerker plaatwerker center-/ carrouseldraaier DRAKENBURGH Oegstgeest KUNST/SPORT CeidoeSommvt ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1984 PAGINj Extra zomerserie Evenaar DEN HAAG Van dinsdag 5 t/m zaterdag 8 en van dinsdag 11 t/m zaterdag 15 september wordt een extra serie voorstellingen van de musical „Evenaar" in de Koninklij ke Schouwburg gegeven. Deze mu sical van Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bokkinga kan worden ge zien als een „vakantieafsluiter" van het vorige seizoen, of als een ope ning van het nieuwe seizoen. „Eve naar" is een muzikale komedie met een ingenieus geconstrueerde intri ge rond een jong echtpaar met vrolijke relatieproblemen: soms klucht, soms kluif. Georgette Hagedoorn en Jos Brink in „Evenaar". "eter WEST-BERLIJN De diri gent Herbert Von Karajan en het Berlijns Filharmonisch Orkest, die na bijna 30 jaar ononderbroken samenwer king sedert eind mei met el kaar overhoop liggen, hebben vrijdag besloten te proberen zich te verzoenen. Dat is van orkestzijde vernomen. Von Karajan deed de eerste stap toen hij voorstelde in een geest van verzoening een streep onder het verleden te zetten en de sa menwerking te hervatten. Hij deed dat in een brief aan leiders van het orkest die vrijdag door het bureau van de dirigent in Salzburg gepubliceerd is. Hij stelde voor het Filharmo nisch orkest op het Festival van Berlijn in september te leiden. „De internationale muzikale we reld en ons publiek verwachten dat wij samen de Mis in b kleine terts van Bach uitvoeren", zo schreef de maestro. „En dat werk vol van menselijkheid en christelijke geest moet het voor ons gemakkelijker maken ons te verzoenen en onze vroegere sa menwerking te hervatten. Daar om stel ik voor onze samenwer king tijdens het Festival van Berlijn op concerten op 29 en 30 september te vernieuwen. Wij zullen dan de tijd vinden om de hangende kwesties op te lossen". Vrijdagmiddag heeft het orkest laten weten dat het het voorstel aanvaardt maar dat het toch re serves heeft. „Het orkest moet zich niet tegen menselijke en bet m< ua met christelijke oogmerken verzi^ Jjj1 g die Herbert Von Karajan j tercigk streeft met de uitvoering va*cjub ir Mis van Bach. Maar het oij,plaats zou graag gezien hebben da,e als t discussies die Von Karajan tn. De het orkest wil voeren en \wl heeft aan een beslissend belang iwia de i gehecht, v o o r de concerterpmpetit houden zouden worden. >mber Er ontstonden moeilijkhfedelijk tussen het orkest en de 76-jdvertrel dirigent over verschep- kwesties waaronder gesch' over contracten. DEN HAAG Voor de derde maal in vier jaar vindt er een culturele uitwisseling tussen Polen en Nederland plaats. Dit keer is de beurt aan het Haagse amateurgezelschap „De Rederijkers" om onder regie van Paul van Gorcum de Nederlandse interpretatie van een Pools toneelstuk in de twee landen ten beste te geven. De Poolse partij wordt ge speeld door het beroepsgezel schap „Teatr Adekwatny" uit Warschau. Als eerste voeren beide gezelschappen het ver haal „De Strop" van de Poolse schrijver Marek Hlasko in het Haagse Congresgebouw op. Zondag 16 september om kwart over acht 's avonds kan het publiek de twee ver sies in ogenschouw nemen. Enkele weken later reist het gezelschap dan af naar War schau, waar de toneeluitvoe ring wordt herhaald. Initiatiefneemster en vertaal ster Lisetta Stembor wil met de uitwisseling het vaderland se kunstminnende publiek la ten kennismaken met het Poolse toneel en tegelijkertijd het Poolse volk een staaltje Nederlands amateurtoneel van hoog niveau voorschote len. „In 1980 hebben wij voor het eerst een dergelijke uit wisseling georganiseerd. Dat was zo'n geweldig succes, dat de Poolse en Nederlandse au toriteiten instemden met een vervolg", vertelt Lisetta Sternborg. „De Polen zijn bij zonder grote toneelliefheb bers. Vreemd genoeg kennen ze vrijwel geen amateurto neel. Alleen op het gebied van muziek en folklore zijn ama teurs actief. Vandaar dat we hen graag willen tonen dat op toneelgebied met amateurs wel degelijk een hoog niveau bereikt kan worden", zo meent de vertaalster. Om de taalbarrière tussen beide lan den zo veel mogelijk te door breken, stelt zij voor de toe schouwers eerst het stuk in de landstaal te laten zien en na de pauze in de vreemde taal. „Zij kunnen dan de twee ver sies vergélijken wat regie, spel en decor betreft". Benieuwd Regisseur Paul van Gorcum neemt bij de Rederijkers de regie voor zijn rekening. „Ik ben zeer benieuwd wat mijn Poolse collega Magda Teresa Wójcik ervan gemaakt heeft. Het leuke is dat er totaal geen contact tussen ons beiden is geweest. Er is dus een grote kans dat onze interpretaties totaal uiteenlopen", aldus Paul van Gorcum. Voor hem was het een uitdaging orft met amateurs te werken. „Vooral omdat het geen gemakkelijk stuk is. De Strop is het realis tische verhaal van een alco holist, die ondanks verwoede pogingen een ontwennings kuur te ondergaan, reddeloos tenonder gaat. Het is geen simpel karwei de bladzijden lange monologen van de hoofdpersoon kleurrijk en beeldend over te brengen", verklaart hij. „Ik ben echter vol lof over de acteerpresta ties van onze hoofdrolspeler en de andere Rederijkers. Zij kunnen het met gemak tegen een beroepsgezelschap opne- "jEANNETTESCHREUDER BRUSSEL In de B loop van de 1500 meter tijdens de Yvo van Damme Memorial in Brussel liep Bataaf Han Kul ker een sterk persoonlijk re cord van 3.42.98 minuten. Met deze tijd was hij de snelste Ne derlander en werd hij vierde in deze „subtoppers-race". Onder het toeziend oog van Bram Wassenaar (Kulkers trainer zowel bij Bataven als in de nationale selectie) verbe terde de jonge Leidschendam- mer zijn persoonlijk record in zijn derde 1500 meter loop van dit seizoen eveneens voor de derde maal. Na zijn 3.47.98 mi nuten tijdens de strijd om de Ter Specke Bokaal in Lisse volgde een 3.43.40 minuten in Leiden tijdens de Gouden Spi ke. Voorlopig als laatste dan deze nog snellere 3.42.98 minu ten. Een aanval op het clubre cord van Wybo Lelieveld (3.40.1 minuten) zit er dit jaar nog niet in „Dat zou ook te gek zijn, maar wie weet in de toekomst houdt de compu ter-programmeur de boot nog wat af. In deze race versloeg Kulker de jonge Paul Jaspers (3.44.76) die regelmatig in Leiden gesig naleerd wordt bij trainingen van Bataven en die deze win ter Wybo Lelieveld het natio nal^ indoor juniorenrcord af snoepte. DEN HAAG Zoals bijna elk jaar het geval is, opent het HOT het komend seizoen met drie weken Mime, Maskers en Marionetten, drie theatervor men waarvoor de belangstel ling duidelijk stijgt. Dit is enerzijds te danken aan de grote verscheidenheid binnen dit gebied, plus het peil van de presentatie, anderzijds aan de grote toegankelijkheid: een breed publiek van vrijwel alle leeftijden. Het HOT spreekt daarom van een theaterfesti val voor de hele familie, dat met drie voorstellingen van Jozef van den Berg wordt geo- Van den Berg brengt vrijdag 31 augustus zijn laatste solo stuk „Troev of de verdronken visser", waarmee hij nog niet eerder in Den Haag was. Za terdagmiddag speelt hij de kindervoorstelling „De man met de rode hoed", waarna hij 's avonds een herhaling geeft van Troev. Beide voorstellin gen waren niet eerder in Den Haag te zien. Met de voorstel lingen van -„Moeke en de dwaas" en „De dans van de bultenaar" bereikte Jozef van den Berg een groot publiek dat een onvergetelijke herinne ring aan zijn spel overhield. Henk en Ans Boerwinkel brengen zondag 2 september 20 korte stukken, een neerslag van dertig jaar poppen maken en -spelen. Hierin is vervat de ontwikkeling van uitsluitend marionetten naar het gebruik van handpoppen, stokpoppen en maskerfiguren. Boerwinkel speelt uitsluitend voor volwas senen en niet voor kinderen, zoals vaak ten onrechte wordt gedacht. Donderdag 6 en vrijdag 7 sep tember speelt het Zéro Théatre uit Frankrijk „Le paradis du catastrophe", zaterdag 8 geven Gerhard en Katrin Mensching uit West-Duitsland een uitvoe ring van „Taschentheater". Uit Italië komt op 12 en 13 september het Teatro Gioco Vita met „L'Odissea"; 14 sep tember is te zien „Roadblocks door de Compagnie Waste of Time en het Klein Pantomi- metheaster speelt zaterdag 15 september „Tango". Pssstt Niet als onderdeel van het MMM-festival, maar zoals ge- Lucas Goudzwaard. woonlijk wel sterk de moeite waard, is eèn uitvoering door het Theater Pssstt van „Tele- viezerik" op zondagmiddag 16 september. Deze voorstelling is een try-out, een soort generale repetitie met (betalend) pu bliek waarin voor het laatst wordt nagegaan waar de ster ke en zwakke punten liggen waarmee in de verdere voor stellingen rekening wordt ge houden. Lucas Goudzwaard speelt, weer wel in het kader van het festival, zijn bekende stuk. Tijl Uilenspiegel/Filips de Tweede. De inhoud van het spel is ge dateerd tussen 1527 en 1598. Het beschrijft de historische gebeurtenissen in de Neder landen ten tijde van Karei V en Filips II; het spel kent naast de zuiver historische fei ten een aantal zeer komische scènes en Uilenspiegel heeft de vrolijke lach van de geti ranniseerde mens. Goud zwaard kreeg dit jaar voor zijn hele oeuvre de Hans Snoek prijs, waaraan verbonden de opdracht voor een nieuwe pro- duktie, die in de tweede helft van het komende seizoen in het HOT in première gaat. Feike Boschma speelt 19 sep tember zijn nieuwe voorstel ling „De plaag" en de mime- speler Christfried Peters uit West-Duitsland brengt 20 sep tember „Mime". Henk en Ans Boerwinkel ko men vrijdag 21 september te rug met „De zoon van moede raarde" en „Levensbomen", een recent werk. Hét basis idee voor „De zoon van moe der aarde" dat in eerste versie in 1977 in het HOT in premiè re ging, was een tekening van Henk Boerwinkel: een realis tisch mannenhoofd op pootjes, „de Kopvoeter". Na een tweede try-out van Te- leviezerik door theater Pssstt spelen zondag 23 september Pierre Byland en Mareike Schnitker de laatste voorstel ling van het festival: sion". Dit stuk begint serie scènes uit het dagé leven, waar een man en,— vrouw zichzelf in verschi) de verzonnen situaties i plaatsen. Dat wordt een sp| tje en gaandeweg verzinne andere personages en coij ten. De eenheid wordt verf ring: „Confusion". VOS-cursus in Leidschendam LEIDSCHENDAM VOS- Leidschendam (Vrouwen oriënteren - zich in samenle ving) organiseert woensdag 29 augustus in het Paus Johannes Centrum in Prinsenhof een in formatie-ochtend voor de nieuwe cursus die ongeveer half september begint. De cur sus is bedoeld voor vrouwen die weinig of geen mogelijkhe den hebben gehad zich verder te ontplooien. De onderwerpen worden door de deelneemsters zelf aangedragen. Voor inlich tingen kan men bellen naar Greet Henssen, tel. 279347 of Judy Tolido, tel. 278350. LEIDEN Het duel in de kwart-finale van het Zoeter- woudse tennistoernooi tussen Nieuwkoper Karl van Uden en Harold van Offeren stond gisteren in het teken van het LC-Masters-toernooi. Wed strijdleider Johan van Velzen had bemerkt dat Karl van Uden ten onrechte twee pun ten te weinig waren toebe deeld. Van Uden kon zich door de verbeterde puntentel ling nog plaatsen. Ook Van Offeren kwam in aanmerking voor het Masters op Room burg. Maar beiden hadden nog punten nodig. De strijd tussen het tweetal duurde maar liefst vier-en-een-kwart uur. Van Uden verloor en werd daar mee kansloos voor deelname. Van Offeren vergaarde weer enkele punten. Van Uden had in dit spekta kelstuk de rol van de agressie vere en aanvallende speler; Van Offeren gedroeg zich als moest hij een schaakpartij winnen. De op eigen grond ac terende Van Offeren won de eerste acte met 7-5 en leek het tweede bedrijf simpel weg te geven. Een 5-1 achterstand werd evenwel zwoegend goed gemaakt, maar twee netballen van Van Uden en twee fore- hand-fouten van de thuisspe- ler in de tie-break maakten een derde part noodzakelijk. Wederom gaven beide kemp hanen elkaar weinig toe. Van Offeren kwam met 6-5 voor en „geholpen" door een men tale inzinking van Karl van Uden, die twee beslissingen van umpire Martin Weyers in die laatste game heftig aan vocht, besliste Harold van Of feren op het eerste matchpoint de langdurige strijd in zijn voordeel. Van Offeren dient in de halve finale aan te treden tegen Thomas Koemans. In de andere halve eindstrijd moet Martijn Krans proberen Coen van Santen, die simpel van Rien Booy won, van zich af te houden om „Roomburg" te be reiken. Het was overigens toch een goed dag voor de Van Santens. Coen plaatste zich met nicht Tiny van Velzen in de halve finale van het gemengddubbel C. Een klasse lager deden va der Leo en moeder Trees het zelfde door Truus Scholten en Fred Voskuilen slechts een game te gunnen. Twee games meer behaalde Scholten met Loes Bosman tegen Trees van Santen en Ria van der Voort in het DDD. In de halve eind strijd moet het Stompwijkse koppel de strijd opnemen met Bianca Bonnet en Kiek Meyer. Verrassend was het verlies dat Wil den Hollander moest in casseren in het duel met Karin Berg. Berg, die op de Leidse Hout nog kansloos was tegen de Katwijkse, voelde zich dui delijk beter op haar gemak op het ongebruikelijke „Mateco": 6-3, 6-1. Het leverde de Zoeter- woudse een halve finale op, waarin zij moet uitkomen te gen Jacqueline Paauw, die Je- anine Michel slechts drie ga mes toestond. Dekker Tennis Coen Dekker had het wat de loting betreft niet slechter kunnen treffen. Uitgerekend de enige „prikker" in het deel nemersveld, Anton Wil van Zoelen, werd in het herenen kel B aan de naamgever van het Warmondse tenniscentrum gekoppeld. Daar Dekker op zijn sterkst is tegen een hard- hittende opponent, bleef het bij één enkelspel-optreden van Dekker. Van Zoelen won met 6-2, 6-2. Voor de Wassenaarse houtgigant was er wel succes weggelegd in het herendubbel B. Met Ronald Blommendaal, die in C Den Duik versloeg, werden Van der Sande en La gendijk in twee korte sets ver slagen. In hetzelfde onderdeel kwamen Philip van der Kwast en Har Meyer weer eens geza menlijk op het gravel. Het eens zo gerenommeerde Uni cum-duo had tegen Louis Firet en Jan van der Maarel een set nodig om aan elkaar te wen nen: 4-6. Eenmaal de posities ingenomen - Van der Kwast aan het net en Meyer in „nie mandsland" - werden nog slechts drie spellen afgegeven: 6-2, 6-1. De enige Meyer,'die op vrijdag aan de verkeerde kant van de score bleef was Maureen. Met Joost Roden burg (tweede geplaatst in het gemengddubbel C) konden Winneke den Otter en Van Zoelen niet gestopt worden: 1- 6, 5-7. In het herenkel D be reikte Koos Spek de laatste vier. De Sikkens-speler, die in 30+ toernooien altijd goed presteert, werkte zich via 6-0, 6-3 simpel langs Jansen. ZOETERWOUDE Het indi- snelste tijd. Coen van der viduele wielerkampioenschap Krogt was, zoals verwacht, de van Zoeterwoude is gister- rapste junior, terwijl Jacintha avond voortvarend van start Janmaat met ruime voor gegaan voor Dennis van den sprong de eerste plaats bij de Berg. Met overmacht won hij dames opeiste, de 11.4 kilometer lange tijdrit. 65 Deelnamers waren aan de Hij was bijna 20 seconden snel- start gekomen voor het eerste Ier dan zijn naaste belager Ben van de drie onderdelen. Zater- Versteegen. Bij de veteranen dagmorgen om 09.30 uur be- noteerde Kees Janmaat de gint de sprint op de Noord- buurtseweg, om 13.00 uur is er de wegwedstrijd voor dames en junioren en om 14.30 is er het afsluitend criterium voor veteranen en senioren. Start en finish is aan de Van Swie- tenstraat. De uitslagen: (junioren) Coen van der Krogt 16.45.82; Marcel van Koeken 17.40.62;' Lard Koeken 17.41.90. ILuroi (dames) Jacintha Jang g 20.26.86; Corrine van Krogt 20.37.05; Pauline JcTirea 20.38.15. »YmP: (veteranen) Kees Jan|rland 17.18.09; André Hilgefad'or 17.39.65; Gerard Koek 17.|Jederl (senioren) Dennis van 'n6 "a Berg 16.18.94; Ben Verstéan he 16.37.52; Peter Berg 16.^terd Theo van Leeuwen 17.Cnat'o MET SPOED GEVRAAGD: Informatie over arbeidsvoorwaarden en bij komende sociale voorzieningen wordt gaarne verstrekt door onze heer J. v.cL Heiden. B.V. MACHINEFABRIEK Adm. Banckertweg 32, 2315 SR LEIDEN. 071-133041. CHRISTELIJKE PEDAGOGISCHE ACADEMIE; BASISONDERWIJS f; Hazenboslaan 101, 2343 SZ. Tel. 071-171321. d Y GEVRAAGD met ingang van 27 augustus 1984 of zo spoedig mogelijk daarna, een DOCENT(E) voor 3 wekelijkse uren SPREEKONDERWll, Van sollicitantén verwachten wij dat zij een positieve bijdrage willen leverei aan het Chr. karakter van de academie. Sollicitatiebrieven zo spoedig mogelijk te richten aan de direkteur, J. Bosti- Vergadering commissie ruimtelijke ordening c.a. op maandag 27 augustus a.s. om 20.00 uJ^ 'n het gemeentehuis. Hoorzitting Aan de orde wordt gesteld een bezwaarschrift van de heer W. Oskam, Jacobs van Beleren? I 146 te Voorhout, tegen een uitbreiding van de woning van de heer P. Th. M. F. van der HulstJP" f coba van Beierenweg 51a, alhier (zie agendapunt 5). Spreekrecht Agenda I 1. Notulen vergadering d.d. 28 juni 1984. 2. Notulen gecombineerde vergadering van de commissies financien c.a. en ruimtelijke ordert c.a. d.d. 28 Juni 1984. 3. Mededelingen. 4. Bouwplan J. B. J. Bakker. Herenstraat 64 te Voorhout (uitbreiding café). De uitbreiding betreft de bouw van een zaalruimte en een garderobe/hal achter het cafó. Ttrv -- vens omvat het bouwplan de reeds aanwezige toiletruimten In de bestaande werkruimte l\l ter het café. De bouw van de garderobe/hal en de toiletruimten zijn In strijd met het besteijM^* mingsplan. 5. Bouwplan P. Th. M. F. van der Hulst, Jacobs van Beierenweg 51a te Voorhout (uitbreiding woning). L Het betreft het vergroten van de garage en het creëren van een hobbyruimte daarboven, bouw is in strijd met het bestemmingsplan. 6. Bouw 52 woningwetwoningen en gezinsvervangend tehuis In deelplan A-1 van het plan O I "fl( hout. \V\*| Van de eengezinswoningen hebben 24 woningen een gevelbreedte van 4.20 meter. Deze \y/f\ is niet in overeenstemming met de voorschriften behorende bij het bestemmingsplan Ory hout. JY I 7. Rondvraag. Voorhout, 25 augustus 1984.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10