Sportvissers zijn gedrag van plankzeilers beu essen over vandalisme moeten vernielzucht intomen Slaapbus nieuwe luxe voor vakan tieganger EeidaeSouoant Zusters van Satan willen erkenning —romngen en Utrecht lSeifnen in strijd om ïrttransplantatie Meerderheid huisartsen voor passieve euthanasie „Kabinet positiever over PTT- spreiding" Den Uyl: Kabinet met VVD zou mij grote voldoening geven Nieuwe bende valsemunters opgespoord ÏNENLAND DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 nbtenarenbond: nieuwe ties onvermijdelijk j[HAAG Evenals eind vorig jaar zijn ook het nd najaar stakings- en stiptheidsacties van ambte- te verwachten. Volgens de vice-voorzitter van «JV-ambtenarenbond AbvaKabo, Hans Pont, zijn [lijke acties „onvermijdelijk". Hij drukt zich daar- jiog sterker uit dan AbvaKabo-voorzitter Van de "Ar, die onlangs stelde dat een herhaling van de i herfst" van vorig jaar niet uitgesloten is. tPont schrijft in het blad „Nieuwsbrief" (een in- )tieblad voor werknemers bij overheid en be leven) dat de geschiedenis zich zal herhalen. „Ab- t en onherroepelijk", aldus Pont. De acties zullen it zijn tegen het kabinetsplan om volgend jaar 2,7 rd gulden op het overheidspersoneel te bezuini- pont, die geldt als belangrijkste kandidaat voor de ging van FN V-leider Wim Kok, betoogt dat hij vertrouwen heeft in onderhandelingen met mi- (.Rietkerk over het voorgenomen bezuinigingsbe- Auto onder trein Op een overweg met automatische knipperlichten op de Kanaaldijk in Spankeren is gistermiddag een personenauto aangereden door de Intercitytrein Roosendaal-Zwolle. Van de auto bleef weinig over. De enige inzittende was op slag dood. AMSTERDAM De Amsterdamse advocaat L. Velleman wil via een voorlopig getuigenverhoor van deskundigen door een rechtbank laten uitma ken of de ook in ons land gevestigde „Kerk van Satan" een religieus genootschap is. In afwachting van die procedure moet het Openbaar Ministerie zich onthouden van enigerlei actie tegen de Kerk, aldus Velleman. De president van de rechtbank in Den Haag behandelt morgen een kort geding tegen de staat, dat Velleman heeft aangespannen namens de Kloosterorde der Zusters van Sint Walburga, een onderdeel van de Satanskerk. De „zusters" wensen verschoond te blijven van invallen door de vreemdelingen- en zedenpolitie in hun pand in de Amsterdamse rosse buurt. Het OM in Amsterdam beschouwt de „Kerk van Satan" in het geheel niet als religieus genootschap, maar als een sexclub. Presentje voor besmeurde toeristen AMSTERDAM De 35 vooral buitenlandse toeristen die maandagmiddag met verf wer den besmeurd toen hun rondvaartboot in de Leliegracht door krakers tot stilstand werd gebracht, krijgen als „blijk van medeleven" een presentje van de gemeente Amsterdam. Het gemeentebestuur zal zich daarnaast te genover deze buitenlanders in een briefje verontschuldigen, aldus gistermiddag een woordvoerder van de gemeente. De politie zoekt nog steeds naar de ongeveer twintig krakers die verantwoordelijk waren voor de actie tegen de rondvaartboot. Bij de actie werd voor enige tienduizenden guldens scha de aangebracht. De krakers verklaarden te willen demonstreren tegen de „voorrangspo sitie" van de toeristen tegenover de eigen Amsterdamse bevolking. fietsen Ker knoeien in Gouda a| uw 2fij, net als dit meisje, voor alle zekerheid wel helemaal in jderdec worden gehuld. ommers 0 -m- -y aNINGEN Het Academisch Ziekenhuis Gronin- 4(AZG) en het Academisch Ziekenhuis Utrecht IJ) zijn een samenwerkingsverband aangegaan om fa in te richten waar harttransplantaties kunnen len verricht. Beide ziekenhuizen zullen elkaar (ïisch, organisatorisch en medisch gaan ondersteu- ^ee directies denken binnen uiterlijk drie jaar vijftig tot ^■■harttransplantaties te kunnen uitvoeren. Volgens de Gro- directeur drs. J. Hamel is dat voorlopig voldoende. Eind kan, hetzij in Groningen hetzij in Utrecht, de eerste ■^llantatie worden uitgevoerd. Met de samenwerking willen jee ziekenhuizen „de strijd aan gaan" met de combinatie et Dijkzigt-ziekenhuis Rotterdam, Academisch Ziekenhuis p en St. Antoniusziekenhuis Nieuwegein. Ook die drie wil- combinatie harttransplantaties gaan uitvoeren. In septem- al staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid iekenhuis of een combinatie van ziekenhuizen aanwijzen tie var11 toekomst harttransplantaties zullen worden verricht. /an bit iderje, ■moorde vrouw naamloos begraven In P |np „iCHT De gewurgde en vermoorde vrouw die zaterdag uwe o(je kant van een wetering in Kockengen is gevonden, is iddag begraven zonder dat haar identiteit is vastgesteld. >n Seatjkspolitie noemt de naamloze begrafenis „een tamelijk ©tor I maar daardoor des te triester gebeuren". Het onderzoek VnTpe moord heeft nog weinig resultaat opgeleverd, hoewel 5, ^aanleiding van een politiebericht op de televisie ruim hon- lips zijn binnengekomen. De meeste hebben betrekking op g ee Frans sprekende jongemannen, in wiens gezelschap de »t 30-jarige vrouw eind vorige week is gesignaleerd. De _reden in een oude „lelijke eend" met een Frans kenteken. A UTRECHT Een over grote meerderheid (83 procent) van de Neder landse huisartsen is voor toepassing van passieve euthanasie: het vroegtijdig beëindigen van het leven door stopzetten van de be handeling. Ruim een der de (37 procent) is ook voor toepassing van actieve euthanasie, zo blijkt uit een onderzoek van het bureau Intomart in op dracht van, het blad Medi- visie. Intomart hield een enquête onder 130 huisartsen. Volgens het bureau kan dat een repre sentatief aantal genoemd wor den bij de gebruikelijke onder zoeken. Vier procent van de huisartsen, zo bleek uit de en quête, is tegen passieve eutha nasie. Twaalf procent vindt het probleem te genuanceerd om zondermeer „ja" of „nee" te kunnen zeggen. AMERSFOORT Plank- zeilers (surfers) bezorgen de sportvisser grijze ha ren. De zeilers leggen be slag op grote delen van de oevers, ze varen te dicht langs de vissers, varen door de vislijnen en ver storen de rust. „Dit betekent in de praktijk dat veel viswater in de zomer niet meer beschikbaar is voor de hengelsport", aldus de NWS, de Nederlandse Vere niging van Sportvissersfedera ties. In het blad Hengelsport pleit de NWS voor een aantal maatregelen. de speciaal voor de sportvisse- rij aangelegde plassen en de kleine kwetsbare viswateren. Op andere wateren, waarvan de visrechten vaak al tiental len jaren zijn verhuurd, zou plankzeilen kunnen worden toegestaan in overleg met de verenigingen die de rechten hebben. In dat overleg kan on der meer worden geregeld hoeveel plankzeilers er mogen zeilen en waar zij dat precies mogen. Ook denkt de vereniging aan een verbod op het plankzeilen in de ondiepe oeverzone en tij dens viswedstrijden. Plankzei lers zouden verder minstens dertig dertig meter van de vis ser aan de kant moeten blijven en zestig meter van de visser in een bootje. Voor de zeevis serij denkt de NWS aan een afstand van honderd meter. Ook zouden de plankzeilers niet meer mogen starten van de speciale vissteigers en -oevers. Tenslotte denkt de vereniging aan het aanbren gen van een duidelijke schei ding tussen zeil- en visgebied door lijnen, boeien en borden. Nederland telt minstend één miljoen actieve sportvissers die per jaar een maal of vaker gaan vissen. Het aantal plank- zeilers dat regelmatig op het water is te vinden wordt dit jaar op minstens 250.000 ge- De NWS erkent dat plankzei lers „uiteraard recht hebben op een stuk water en oever, maar dat het vrijheid-blijheid gedrag van de plankzeilers zo niet langer kan doorgaan". Eeuwenoude wijwaterput Bij reconstructie werkzaamheden van de Markt in Dokkum is een oude wijwaterput tevoorschijn gekomen. Die is waarschijnlijk gebruikt voor de al eeuwen geleden gesloopte abdijkerk die op de Markt heeft gestaan. Onder de put zit mogelijk de Bonifaitusbron, die de bekende zendeling uit Friesland gebruikte om zijn volgelingen te dopen. Uit het gootje naast de put stroomt nog water. DEN HAAG Hoewel de verhuizing van de PTT volgens het bureau Beren schot geen 250 miljoen gulden gaat kosten maar veeleer in de buurt komt van de 440 miljoen, heeft het Kabinet gisteren poli tieke wil getoond, om de verhuizing toch door te la ten gaan. Dit hebben de Drentse en Gro ninger commissarissen der ko ningin A. Oele en H. Vonhoff gezegd na een gesprek met premier Lubbers en minister Van Aardenne van Economi sche Zaken. De bewindslieden hebben toegezegd, dat in het najaar verdere voorstellen worden gedaan voor de sprei ding van de rijksdiensten. De beide commissarissen toon den zich na het gesprek posi tiever als in juli, toen Vonhoff het kabinet er nog van be tichtte zich niet aan zijn af spraken te houden. „We heb ben nu de indruk gekregen", aldus Oele, „dat het Kabinet bereid is om het Noorden tege moet te komen". Naar aanleiding van het ge sprek met de noordelijke dele gatie heeft het Haagse ge meentebestuur het Kabinet nog eens op het hart gedrukt dat overplaatsing voor Den Haag onaanvaardbaar is. )TTERDAM START NIEUWE CAMPAGNE TERDAM De ge- ^te Rotterdam wil in )ekomst een zeer ac- rol spelen in het be ien van vandalisme. |ouder Jansen van zaken en Vormings- ontvouwde gisteren Iplannen, die ervoor jen zorgen dat de Hepost van vijftig mil- gulden, die elk jaar wordt veroorzaakt door vandalisme in de stad, snel wordt teruggebracht tot meer aanvaardbare proporties. De belangrijkste maatregel van het plan is wellicht de versterking van het zogeheten Bureau Halt met twee perso nen. Ook worden de activitei ten uitgebreid van dit bureau, waar jonge vandalen een vorm van heropvoeding krijgen. Halt is in het leven geroepen toen de Rotterdamse gemeen teraad vijf jaar geleden 235.000 gulden beschikbaar stelde om in gemeenteverband iets aan de vernielingen te doen. Ook de voorlichting over ver nielingen krijgt in de plannen van de wethouder een belang rijke uitbreiding. Er wordt een lespakket opgesteld dat in het lager onderwijs en misschien later aangepast ook in de brug klassen te gebruiken is. In de „vandalisme-lessen" zal wor den geprobeerd de belangstel ling van de kinderen te wek ken voor wat Jansen om schrijft als „de mooie, nuttige en noodzakelijke dingen in hun buurt". Ook het bestaan van een anti- vandalismecentrum is een puur Rotterdams idee. In de plannen van de wethouder wordt het centrum in oktober na een flinke modernise ring in de zomervakantie weer in gebruik genomen. In middels hebben zesduizend Rotterdammers het centrum bezocht. Een andere maatregel, mis schien ook interessant voor andere steden met dezelfde problemen: het opzetten van een registratiesysteem, zodat sneller bekend raakt waar vernielingen plaatsvinden, wat ze inhouden en welke maatre gelen genomen moeten wor den. Om de problematiek van het vandalisme wat meer onder de aandacht van het publiek te brengen, wordt van 27 augus tus tot 1 september een actie week gehouden. Gedurende die week zal een speciaal tele foonnummer worden ingesteld waar mensen hun ideeën en opmerkingen over vandalisme kwijt kunnen. In de actieweek wordt op het Beursplein een expositie van vernielde voor werpen gehouden, in een zoge heten „vandalentuin". (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In het weekblad Elseviers Magazine zegt Den Uyl deze week dat het hem „emotioneel grote voldoening zal geven" als zijn partij na de eerstkomen de Kamerverkiezingen een kabinet met de VVD zou kunnen vormen. Hij heeft deze uitspraak gedaan in een gesprek met VVD-senator Geertsema en de voor malige KVP-politicus Schmelzer, waarvan het week blad een verslag heeft afgedrukt. „Ik denk, dat als op grond van een regeerakkoord een coalitie met de VVD mogelijk is, mij dat emotioneel grote voldoening zal geven", aldus de PvdA-leider. Hij voert voor deze uitspraak twee redenen aan: „Er zou een eind komen aan een bijna zestig jaar gepraktiseerde machtspolitiek van het CDA en er zou bin nen de PvdA een vitalisering en verlevendiging van de discussie op gang worden gebracht". Den Uyl zegt voorts, de doelstellingen te onderschrijven van de zogeheten „Des Indes-groep", een gezelschap van vooraanstaan de PvdA'ers en VVD'ers. die regelmatig in het Haagse hotel Des Indes discussiëren over de mogelijkheden van een PvdA-VVD- samenwerking. De gesprekken in de Des Indes-groep hebben Den Uyl echter in de loop der jaren niet optimistischer gemaakt, zo zegt hij, „vooral het afgelopen jaar niet. In de praktische poli tieke opstelling zoekt de VVD in de Tweede Kamer aansluiting bij rechts. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling", aldus Den Uyl. Comfortabel languit in de nieuwe slaapbus van OAD. HOLTEN Reisbureau OAD introduceert deze winter als eerste een bus waarin alle (veertig) zitplaatsen kun nen worden veranderd in evenzovele slaapplaatsen. Zo kan de vakantieganger uitgerust zijn bestemming be reiken. Het reisbureau zal deze nieuwe bus ook vol gend jaar gaan gebruiken bij reizen naar Spanje. Voor deze luxe manier van reizen moet 25,- extra worden betaald. De tot nu toe gebruikelijke nachtpendel, waar bij de passagiers alleen konden zitten, is149,- voor en retour. Het reisbureau heeft voorlopig tien van deze slaapbussen besteld. De extra investering per bus be draagt 40.000,-. Door zittingen, rugleuningen en speciale vulstukken ineen te schuiven onstaan aan weerszijden van het gangpad rijen dubbele stapelbedden. De hoofd- en voeteinden van de slaapbanken worden afgescheiden met schotten van ongeveer veertig centi meter en in het loopbad van de bus komt over de gehele lengte een gordijn te hangen. Daardoor ontstaan couchettes die de pas sagiers enige privacy geven. Om het comfort van de passagier nog verder te verbeteren, heeft de bus een toilet aan boord alsmede een bar waaraan war me en koude dranken te verkrijgen zijn. 's Morgens worden de passagiers in staat gesteld zich wat te verfrissen. Daarvoor wordt een extra grote watertank meegenomen. Ook kunnen passagiers zich voortaan scheren, want er komt een stroomvoorziening van 220 volt. Met de introductie van de slaapbus introduceert OAD bovendien deze winter voor het eerst de mogelijkheid van een lang week einde naar de sneeuw. Op vrijdagavond slapend heen, zaterdag, zondag en maandag skiën en dan maandagavond weer slapend terug naar Nederland. Met de slaapbus komt het reisbureau tegemoet aan vaak geuite bezwaren tegen vermoeiende nachtpendels. Volgens directeur Ter Haar kan de bus, die steeds populairder wordt bij de vakan tieganger, alleen aan de top blijven door heel soherp op kwaliteit te blijven letten en deze waar mogelijk te verbeteren. IEMELS HASSELT De Belgi sche justitie is opnieuw een valsemuntersbende op het spoor. Het is niet uit gesloten dat de kopstuk ken van de bende die eer der deze week in Neder land werd opgerold, ook een leidinggevende rol hebben gespeeld bij de tweede bende. Dat zei procureur des konings (of ficier van justitie) K. Cleeren gisteren op een persconferentie in Hasselt. Maandag ontdekte de Belgi sche politie in een woning in Spalbeek bij Hasselt een com plete drukkerij voor het ver vaardigen van valse honderd- dollarbiljetten. In verband daarmee werden twee perso nen aangehouden, Belgen van 29 en 33 jaar. Uit de voorraden die in de drukkerij werden gevonden leidt de politie af dat de bende van plan was 200.000 valse bil jetten te drukken. Mogelijk zijn de 50.000 biljetten die in Nederland werden terugge vonden, op de Belgische pers gedrukt. Ook Nelderlandse bende wilde aanvankelijk 200.000 biljetten maken, maar dat werden er uiteindelijk 94.000. Man drie weken dood op bed AXEL Een 75-jarige alleen wonende uit Axel heeft drie weken dood op bed gelegen, voor hij gisteren werd gevon den. De buren van het slacht offer, ongerust geworden door de lange afwezigheid van hun bejaarde buurman, belden naar familie waar hij meestal omstreeks deze tijd verblijft.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9