Renault 11 Hirbo: vér vooruit.. Renault,de permanente evolutie. RENAULT „Lukt het niet, dan sluit ik de tent" Huub Rothengatter geeft zichzelf driejaar de tijd De Renault 11 Turbo. Een en al temperament: in zijn lijn, zijn spoilers, zijn lichtmetalen wielenMaar bovenal in zijn prestaties: 100 km/u in 9 seconden en een top waar vergelijkbare klassewagens bij achter blijven. Plus natuurlijk het comfort en het zuinige verbruik dat u van Renault mag verwachten. De Renault 11 Turbo.Vér vooruil op zijn concurrenten. Behalve in zijn prijs: f 29.500,- Zin in een snelle proefrit? Piijs incl. BTW. Afleveringskosten f 388.-. Wijzigingen voor behouden. Meer informatie? Ga bij de Renault-dealer langs of stuur een kaartje naar Renault Nederland N.V., Postbus 4160,1009 CA Amsterdam (afdeling publiciteit). Renault adviseert elf oliën. ZANDVOORT Je komt voor een autocoureur en treft de ver wachte sportman aan in een ten- niskostuum. „Ik", legt Huub Ro- thengatter uit, „probeer zo veel mogelijk aan sport te doen: squash, tennis ik ben lid van drie clubs lopen, zwemmen en haltertrai ning. Helaas kom ik maar één of twee uur per dag aan sporten toe. De ideale situatie zou zijn alleen maar racen en thuis je conditie op peil houden. Maar dat kan Lauda misschien doen, Rothengatter heeft te veel zakelijke beslomme ringen aan z'n hoofd. Het racen is maar twintig procent, gedurende tachtig procent van mijn tijd heb ik het gigantisch druk met mijn zaken rond te breien". „Zakelijk gezien is mijn filosofie als volgt: het eerste jaar een aan- loopsverlies, het tweede jaar quitte en het derde jaar winst. Lukt dat niet, dan weet je dat je verkeerd bezig bent en moet je de tent slui ten. Daarvoor is het allemaal veel te kostbaar. Ik wist dat het duur zou zijn, maar ik kijk m'n ogen uit nu ik echt weet waarover we pra ten in de formule 1. De moeilijk heid is, dat je het moet opnemen met l/20e budget tegen de absolute wereldtop. Het is moeilijk de men sen duidelijk te maken: het lijkt de top als je formule 1 rijdt, maar dat ben je zelf nog niet. Het is een on gelijke strijd. En dat is geen excuus hoor, het kan gewoon niet anders. Het is hetzelfde als je Zoetemelk op een fiets uit 1960 "zou laten rij den tegen Fignon op een tetani- um-fiets. Ik moet nog veel leren en daarom voel ik me thuis bij Spirit. Dat is een ambitieus begin nend team, met een enthousiaste De 29-jarige Rothengatter racet al tien jaar, boekte successen in kar- ting, in de formules 2 en 3 en zag tot twee keer toe een poging in een Fl-wagen te komen, misluk ken Middenin dit seizoen zat hij er plotseling wel in en mocht van af Montreal alle volgende Grand- Prix's meedoen. Verbazing alom. Wie is die Rothengatter, dacht de gene die de met publiciteit overgo ten Jan Lammers gewend was. „Hoe komt hij aan zoveel geld?" vroeg de ander zich af, die ook geen enkele reclame op de witte Spirit van Rothengatter kon ont dekken. De voorlopige sponsors zijn bescheiden, maar niet langer anoniem: het circuit van Zand- voort, Marlboro, VW-importeur Ben Pon en manager Hans Grim- melt. De meesten helpen hem al sinds 1977. En dat zegt voldoende over het wederzijdse vertrouwen. Sportieve druk De enorme bedragen die men in de Nederlander investeert, voelt hij niet als een psychische druk. Rothengatter: „De grootste druk is de sportieve druk. Dat geld zet ik van me af. Ik wil eerst rijden. Ik hou ook niet van veel bla, bla, an ders wordt het alleen maar een de sillusie. Eerst rijden en pas dan pu bliciteit als dat terecht is. Nu vlak voor Zandvoort heb ik het druk met de media, maar daarna wordt het wel weer wat rustiger, tenzij ik hier mocht winnen of zelfs als ik zesde zou worden en een punt zou pakken". Dat laatste gelooft hij overigens nog niet. Daarvoor is het gewen ningsproces te kort geweest en de wagen nog te weinig concurre- ,,De eerste keer in zo'n formule 1- wagen haal je heel diep adem, daarna valt het toch wel mee, het is niet eng. Het is wel keihard werken en heel moeilijk, maar de voldoening is even groot en dat neutraliseert weer. Het contact met de anderen is erg goed, door dat ik veel coureurs nog ken uit mijn formule 2-tijd". „In mijn leefomgeving ervaart men het als iets geweldigs, als iets onverwachts, dat ik formule 1 rijd. Voor mij was het geen verrassing, want ik hqd er hard naar toege werkt. Dat is ook de uitdaging, dat wij het moeilijker hebben dan veel andere sporters. Onze extra handi cap is het geld. Het zaken doen heb ik geleerd door de autosport. Als autocoureur heb je niet alleen het probleem of je zult winnen of niet, nee, vaak weet je niet eens of je wel kunt starten. Het is een su peruitdaging omdat het zo gecom pliceerd is. Maar als het lukt dan volgt een gevoel van grote voldoe ning". Sponsor „Ik probeer potentiële Nederland se multinationals ervan te overtui gen, dat de formule 1-racerij welis waar een dure sport is, maar dat de publiciteit navenant is. Ze blij ven nog wat op afstand en dat neem ik ze ook niet kwalijk. Er rijden per slot van rekening ook maar 28 mensen in de hele wereld in deze belangrijkste klasse. Om een sponsor te krijgen, hoef je niet slim te zijn. Ik durf garant te staan voor het produkt Rothengatter. Een sponsor krijgt waar voor zijn geld. Stopt hij er honderd gulden in, dan verdient hij misschien hon derd vijftig gulden als tegenwaar de. Het is alleen moeilijk, dat het een abstract produkt betreft. Ik zie het ook 'niet als verkopen, maar als vertrouwen. Ik vind ook niet dat een formule Ford 1600-coureur en een formule 1-coureur elkaar bij ten als ze dezelfde sponsor benade ren. Beiden hebben wat te bieden en de sponsor zelf kan wel bepalen met wie hij in zee gaat. De één biedt misschien aan zijn bus, auto en overall vol te plakken met de naam van dat bedrijf, terwijl* ik soms niet meer dan ruimte voor ééen sticker heb aan te bieden. Ik zorg er echter voor dat mijn spon sors tevreden zijn, dan mogen an deren ook bij hem aankloppen. Dan geldt toch: „Never change a winning team". „Je moet gewoon professioneel be zig zijn, het is geen theekransje. En een coureur die zichzelf in zijn kuif gepikt voelt, als je naar zijn sponsor toestapt, is blijkbaar bang dat hij zijn geldgever geen waar voor zijn geld geeft. Lauda bij voorbeeld is voor een sponsor zeer aantrekkelijk. Toch ben ik ook een goed produkt, want ik kost min der". Nederlands vorige formule 1-cou reur Jan Lammers haalde zelfs nooit de middenmoot in zijn top tijd, maar de kleine Zandvoorter liet vaak doorschemeren, dat hij in een goed merk wel met de top zou kunnen meedraaien. „Zet mij in een klassewagen en ik zou dat niet kunnen", zegt Rothengatter vol overtuiging. „Ik ben nog niet rijp voor een Porsche of een Ferrari. Over drie jaar wel, omdat ik dan waarschijnlijk geen fouten meer maak. Mijn basistalent is groot ge noeg, anders was ik niet door zul ke diepe dalen gegaan in mijn le ven. Als ik maar voor één dui zendste aan mezelf had getwijfeld, was ik al lang gestopt".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20