jfari js viert bevrijding Modern klassiek bij Chelatie-arts Reuchlin voelt zich slachtoffer van eigen eerlijkheid idonesisch pleegkind mag (nog) blijven -as CIPIERS AKKOORD MET COMPROMIS Vijftien jaar geëist wegens moord 2»ings- 100.50,en rijden de Parijse 253.50J Dame. 181.50 onze correspondent Bob 45.80 TT 137.001 van Huet) tIJS In het voorna- ijk door toeristen be- ;te Parijs worden cke voorbereidingen offen voor de herden- 149 oo van bevrijding i36iio de Franse hoofdstad, SIlSolO jaar geleden, op 25 128oo Lstus *944. Burgemees- 27:eo Chirac is daarbij gast- 4io!oor van een elftal verte- 6i4oo woordigers van lan- 39.00 die aan Parijs' ontzet 23o!oo oen meegewerkt, ronder Nederland. io'.oo der zal minister van sen toe- alsmede 43!so ^vaardigden van Fran- 170,50 S oud - verzetsorganisa- J komend weekeinde, be- Tnd op vrijdag om 11.00 met een speciale kerk- St ter nagedachtenis van llen overheidspersoneel, len er op 18 plaatsen in de ceremonies en optochten uden. De .aartsbisschop Parijs, kardinaal Lustiger zaterdagochtend voor in serdenkingsmis in de No- lame. Hoogtepunt van het elijk programma moet een rische optocht worden militaire voertuigen, die ar geleden Parijs binnen- ft. Zaterdagavond zal op ïorgevel van het Hotel de een drie kwartier durend k- en lichtspel worden ge deerd, speciaal voor deze [enheid gemaakt. Politieke problemen De bevrijding van Parijs op 25 augustus 1944 werd door de geallieerden overgelaten aan de tweede tankdivisie van de Franse generaal Leclerc. Aan vankelijk wilden de Amerika nen de stad later ontzetten om niet verstrikt te raken in nieu we politieke en administratie ve problemen. Maar aange spoord door het succes van de geallieerde veldtocht in Nor- mandië besloot het bevrij dingscomité van Parijs midden augustus tot een opstand. Be halve binnenlandse politieke lag hieraan ook een symboli sche daad ten grondslag: de Parijzenaars wilden de wereld laten zien dat ze zelf konden bijdragen aan een bevrijding. De Amerikanen stonden scep tisch tegenover die situatie, maar gaven generaal De Gaul le toch hun steun toen de op stand op een drama dreigde uit te lopen omdat de Duitsers erin slaagden hun gezag te herstellen. De Gaulle droeg de missie op aan zijn vertrouwe ling, generaal Leclerc, wiens manschappen al op 24 augus tus de buitenwijken van de stad veroverden. „Niet De Gaulle, maar Leclerc is voor ons „de generaal", zegt veteraan Gerard Courtial (68), die met de generaals De Gaul le, Leclerc en De Lattre de triomfantelijke intocht vanaf de Are de Triomphe mee maakte. Courtial behoort tot de oudstrijders, die het publiek ontvangen bij de momenteel in het Hotel de Ville gehouden foto-expositie „Leclerc et la Liberation de Paris" (tot 13 oktober, dagelijks van 9.30 tot 18.00 uur, toegang gratis, me tro: Hotel de Ville). „De be vrijding van Parijs zal ik nooit vergeten. In Normandië wa ren de mensen heel aardig en kregen we Calvados, maar in Parijs waren ze gek van blijd schap. Nooit zag ik zoveel mensen op straat." In tegen stelling tot de plannen van Hitier bleven de bruggen en monumenten van de Franse hoofdstad intact. De Duitse commandant Von Choltitz spaarde de stad, waarvan hij zelf was gaan houden. „Von Choltitz werd in het hotel 'Meurice' in de Rue de Rivoli gearresteerd", weet Courtial. „In 1966 is hij overleden." Wat hem het meest is bijgeble ven? „De meisjes", luidt het oprechte antwoord. „Allemaal wilden ze met ons dansen in die dagen. Weet u, we hadden zakken vol chocola en sigaret- Droefheid Leclerc werd het symbool van de pas veroverde vrijheid. Toen hij drie jaar later bij een vliegtuigongeluk in Noord- -Afrika om het leven kwam waren de Fransen met droef heid geslagen. „Leclerc was een oprechte vrijheidsstrijder. Hij had geen politieke ambi ties", zegt een bezoeker van de expositie. Hij wordt aangevuld door een andere veteraan, die bittere woorden spreekt over de orga nisatie van het verzet in de hoofdstad, dat als overal in Frankrijk onderling verdeeld was langs politieke scheidslij nen. Jean Krafft (71), een geboren Elzasser, ziet de zaken wat luchtiger. „Zij aan zij hebben de soldaten en de Resistance de Duitsers verjaagd", vindt hij en voegt er aan toe dat het maar goed was dat de bevrij ding van Parijs aan de Fran sen werd overgelaten aange zien de Amerikanen „eerst al les platschoten." Krafft kan die tactiek ook overigens wel begrijpen omdat de Amerika nen niet in hun eigen land vochten. De Elzasser landde op 1 augustus met Leclerc in Normandië en volgde hem tot in Berchtesgaden, Hitiers 'Adelaarsnest', dat op 4 mei 1945 door de Fransen werd veroverd. Een groot moment noemt hij de bevrijding van Straatsburg. „We hadden aan Leclerc gezworen dat we hem zouden volgen totdat de Fran se vlag op de kathedraal van Straatsburg zou wapperen. De Parijse bevolking heeft tot nu toe veel belangstelling ge toond voor de tentoonstelling rond Leclerc. Souvenirs wor den goed verkocht. Af en toe vloeit er voor een van de pa nelen een traan. „Nooit meer, we willen dit nooit meer mee maken", zegt een bejaarde Pa- risienne. Ze vertelt dat de vleesrantsoenen op het laatst van de oorlog werden terugge bracht tot 300 gram per maand en dat een kwart van de be volking aan tuberculose leed. De oorlog heeft Frankrijk on geveer 600.000 doden gekost, waarvan tweederde burgers. Meer dan 200.000 Franse joden werden in Duitsland vergast. De schoonheid van bruin gouden gevels, brede trap pen en mozaiëken in een Spaanse stad vormden het decor voor een geinspi- reerde herfst- en winter modeshow van C&A. Bruine, grijze en wit getinte kleding vormden dan ook een essentieel onderdeel in deze show die een vrij klassieke richting op ging maar juist daardoor een actueel aanbod toonde. Het klassieke was te rug te vinden in keurige man telpakken van dames die met hoedje met voile, kanten handschoenen en kanten kou sen en zeer hoog gehakte schoenen gedragen moeten worden. Zo'n uitmonstering staat be hoorlijk mysterieus. Het werkt vervreemdend. Intrigerend zijn ook de zevenachtste iets wijde wollen damesmantels met brede schouderpartij die over zo'n mantelpakje gedra gen kunnen worden. Kwalita tief mooie stoffen maken dat zo'n combinatie echt wel enke le seizoenen mee gaat. Het in teressante van het aanbod van C&A is dat het inspeelt op de creativiteit en de mogelijkhe den van zoveel verschillende groepen mensen. De dame mag voor een redelijk bedrag echt gezien worden. Er is een groot aanbod in keurige klas sieke rokken, blouses en bon- neterie. Maar voor informele gelegenheden zijn tops in kleurige ruiten op een donke re basis eveneens ideaal. Moor de heren tweed pantalons in visgraat met omslag, en een a-symmetrisch gebreide trui in blokken en stre pen. De dames dragen lange ko kerrokken met a- symmetrische knoopsluiting en truien met gigan tische kraag waarover een uni-spencer. Correcte herencostuums, over jassen en de wat vlottere com binatie ontbreken niet. Vaak is het colbert van tweed en wordt het met een subtiel ge blokt overhemd gedragen. Voor vrijbuiters zijn er heer lijk gemakkelijke broeken en lekkere zachte „sweatstof", een soort geruwde flanel die met comfortabele, wijde bij passende sweaters gedragen kunnen worden. En semi- sportieve pakken met jacks tot de heup met van die mooie stoere brede schouders en overal zitten bovendien druk kers, banden, zakken en extra sluitingen. Een heerlijke mode ook voor sportieve meiden mede doordat er zoveel met leuke accessoires als sjaals, handschoenen en kleren-over- elkaar kan worden gedaan. Hemden over t-shirts en daar over jacks maken het mogelijk de eigen fantasie te laten mee spelen. In de kinderkleding is de overall opmerkelijk door een zeer fraaie belijning. In de kinderkleding brengt C&A ook een keurige serie model len met veel donkerblauw, zo als lamswollen pullovers en pantalons voor jongens. Ver der een serie kinderkleding in pastelroze en bleu waar ouders vermoedelijk compleet weg van zullen zijn. Geinig geruit zijn broeken met galgen en werkblouses. Heel beeldig is een fluwelen jurkje met ene kanten kraagje en een wijd petticoatjurkje. De rokken reiken deze winter tot de kuit. Dit afdalen van de roklengte zal wel iets verve lends in verband met onze economische situatie kunnen betekenen. Volgens een oude theorie althans, maar dat ligt dan zeker niet aan C&A. PHI A BARUCH Klassieke ruit- jurkjes met kan ten kragen en soms een grote strik voor de meisjes. Voor de jongens stoere truien en even stoere chintz- broeken. S1:1S U HAAG Staatsse- aris Korte-Van Hemel aeieo jitie) is bereid te wach- 9i.3o met de uitwijzing van ha Leiwakabessy een 92;6o [jarig Indonesisch eijo sje, totdat de Europese imissie voor de Rech- -^yan de Mens uitspraak ld tt gedaan over de klacht van de pleegouders, tegen de weigering van een verblijfsvergunning. De staatssecretaris antwoordt dit op schriftelijke vragen van de PPR. Het meisje werd in 1981 door haar Nederlandse oom en tante geadopteerd. Verzoeken om een verblijfs vergunning werden tot twee maal toe afgewezen. Het meis je was vóór haar adoptie bij haar ouders. Omdat de „min der welvarende omstandighe den ter plaatse als normaal zijn te beschouwen" is besloten geen verblijfsvergunning te verstrekken, aldus Korte-Van Hemel. <?iSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM 2,551 Of ORGOt Tf 0MTUUKEM MOET 7'otff L05SEM EM iTORT IN 0E OiEPTE □/WW WlihE ZWEMT RIS EEN VI5 EN KRUIPT RL OP 0E HRNT ih viu$ oen hdn ik mr op de grijpen oever NA BOETE VAN 10.000 GULDEN DOOR MEDISCH TUCHTCOLLEGE ERMELO De Ermelose internist J. Reuchlin is in één klap een nationaal be kende figuur geworden, sinds het medisch tucht college in Zwolle hem za terdag veroordeelde tot een boete van 10.000 gul den wegens onzorgvuldig handelen bij de chelatie- therapie. Als gevolg daar van zou een 67-jarige hartpatiënte zijn overle den. De internist koos er niettemin voor, de zaak volledig openbaar te hou den. Over dit ongebruike lijke feit en over de om streden chelatietherapie een gesprek met de perso- na-non-grata van de me dische wereld. „Als alle ongelukken in zie kenhuizen onderzocht werden als mijn zaak, dan zouden nog veel meer artsen en verpleeg kundigen worden gestraft", zegt Reuchlin. De internist, een bekend pleitbezorger voor de chelatietherapie, meent dat hij ten onrechte zwaar is ge straft. „Ik kies altijd eerst voor de eerlijkheid en dan pas voor de centen. Wel, de gevolgen zijn bekend". Volgens het tuchtcollege had de internist onzorgvuldig ge handeld bij het aanbrengen van een infuus bij de bejaarde vrouw, die zich wilde laten be handelen voor aderverkal king. Reuchlin zou bovendien hebben verzuimd de gezond heidstoestand van de vrouw voor de behandeling te onder zoeken. „Ik heb die zaak misschien on derschat", erkent Reuchlin. „In de vergadering met colle ga's leek het verantwoord zo te wencen ais we deaen. ik oa- gatelliseer het overlijden in geen enkel opzicht. Achteraf bleek dat haar toestand slecht was en dat ze waarschijnlijk die dag toch wel was overle den. Ik deed mijn best en ik ben natuurlijk allerminst ge lukkig met het resultaat". Als je dan een fout maakt, mag je als arts niet in een ivo ren toren kruipen, zo meent de internist. „Je bent nu een maal feilbaar, dat moet je in alle eerlijkheid onder ogen durven zien. Ik kan het niet uitstaan als je dat probeert te verdoezelen. Ik had bijvoor beeld kunnen zeggen dat die vrouw wel degelijk is onder zocht, omdat ik haar in de ogen heb gekeken. Maar zulke smoezen wil ik niet ophan gen". genvereniging voor patiënten. Zijn rol in deze organisatie komt door de affaire met de bejaarde patiënt in een vreemd daglicht te staan. Toch meent Reuchlin dat de veroor deling van het Tuchtcollege zijn geloofwaardigheid niet aantast: „Ik geloof niet, dat mijn geloofwaardigheid is ge schaad, tenminste als je rede lijk wilt blijven denken. Ik digheid kan ik niet verdragen. Ik kom ermee voor de dag, ook al breng ik mezelf daar mee in moeilijkheden". Dat is, zo betoogt de internist ook de reden geweest waarom hij de tuchtzaak niet, zoals ge bruikelijk, achter gesloten deuren wilde laten behande len. „Openheid moet regel zijn. Dat heeft minister Garde niers jaren geleden al gesteld. Vreemdgenoeg kostte het me wei -moeite mijn zaaK in de openbaarheid te krijgen". Wat die openbaarheid betreft mag de medische wereld vol gens Reuchlin nog wel een verwijt worden gemaakt: „Me dici spelen graag hun eigen rechter. Soms worden misstap pen gewoon niet gemeld. Ik vind, dat je daartoe verplicht bent. Doe je niets, dan is dat misdadig. En toch lees je in het jaarverslag 1982 van de Ge neeskundige Hoofdinspectie in dit verband vreemde dingen. Neem nou het citaat: Soms heerst bij het publiek de me ning, dat ziekenhuizen gehou den zijn fouten en bijna-onge- lukken aan de geneeskundig inspecteur te melden. Maar zo eenvoudig ligt dat niet. Mijn vraag is dan, als het niet zo eenvoudig ligt, hoe ligt het dan wel? Dat antwoord vind je nergens". JNENLAND/BUITENLAND Qeld&zQowuvnt DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 rechtse leerlingen i j door hittegolf wlECHT De ongeveer 21.000 leerlingen de 170 openbare en bijzondere kleuter- tgcre scholen in Utrecht hebben de af ge- n twee dagen volgens het zogeheten tro- 'i middags vrij gekregen. Voor en lagere scholen in Utrecht r uniforme regeling om bij tempera- Ie 27 graden tussen 08.00 uur en 1 uur twee pauzes in te lassen en de mid- 27wrijaf te geven. De inspectie weet niet j/e scholen het tropenrooster hebben in- 65Jprd, maar er is wel op aangedrongen vege gezamenlijke inzet van verkeers- 63:ides en het gebruik van gymzalen. Voor 269delbare scholen bestaat geen een vorm i- 126 fopenregeling gezien de grote verschei- 83 ,'ieid. VEENHUIZEN De akties van de bewakers in de Veen- huizcr strafinrichting Norgerhaven zijn afgelopen. Het per soneel van de gevangenis is vanmorgen akkoord gegaan met het compromis dat is bereikt door het ministerie van justitie en de directies van Norgerhaven en de Bijlmerbajes. Overeengekomen is dat een vaste groep van zes personeels leden van Norgerhaven wordt aangewezen, die voor maxi maal drie weken aaneen naar de Bijlmerbajes wordt over geplaatst. Het compromis voorziet erin, dat de overgeplaat ste bewakers van huisvesting en voeding worden voorzien. Daarnaast worden de reiskosten vergoed en krijgen de be wakers een „zakgeld" van 26 gulden per dag. De cipeirs voeren sinds maandag een ziekmeldingsactie uit protest tegen tegen de voorgenomen maatregelen. Als hun verblijfskosten niet zouden worden vergoed, waren ze er ge- duren hun overplaatsing vijf- a zeshonderd gulden op ach teruit gegaan. AMSTERDAM „Een uit de hand gelopen afstraffing", zo kenschetse de 36-jarige Piet L. uit Amsterdam gisteren voor de rechtbank in de hoofdstad de gebeurtenissen die ge leid hebben tot de dood van de 36-ja- rige Adil Gülbay uit Mijdrecht op 12 februari dit jaar. „Een kille terecht stelling" stelde officier van justitie mr J. Al daartegenover. Hij eiste tegen L. een gevangenis straf van twaalf jaar wegens moord. Twee andere verdachten. Jan van D. (26) en Ton G. (26), beiden uit Am sterdam, hoorden wegens hetzelfde feit en bovendien wegens de handel in een kilo herome vijftien jaar te gen zich eisen. De officier eiste tegen een vierde verdachte, de 28-jarige M. A. twee en een half jaar wegens me deplichtigheid. L. en G. worden ervan verdacht op 12 februari in het Amsterdamse bos Gulbay met pistoolschoten om het leven te hebben gebracht. Van D. was daar niet bij, maar zou ervan ge weten hebben en bovendien op de executie hebben aangedrongen. Eén en ander stond volgens de officier in verband met handel in Turkse he- roinekringen. Gülbay, aldus L. en G. had gedeeltes van het voor verdo vende middelen gekregen geld niet aan zijn superieuren gegeven. „Gesproken brief' in nieuwe vorm DEN HAAG De „gespro ken brief" komt terug. Van af 1 november dit jaar kun nen op alle postkantoren en postagentschappen daarvoor casettebandjes met extra steveige enveloppen wor den gekocht. De „gesproken brief", die in totaal hooguit tien minuten kan duren, kost in clusief de envelop vijf geulden. Daarin zijn be grepen de verzendkosten naar elk deel van de we reld. De „gesproken brief" is een vernieuwde vorm van de 'fonopost, die enkele tientallen jaren geleden po pulair was. WDM eist: geen soldaten bij bewaking van basis UTRECHT De soldatenvak- bond WDM gaat bij de politieke en militaire leiding van Defensie eisen dat dienstplichtige militai ren niet meer als bewakers op de luchtmachtbasis Woensdrecht worden ingezet. De bond wil haar eis kracht bijzetten met ac ties van soldaten „mogelijk in samenwerking met de vredesbe weging", zo is gisteren besloten. Volgens de WDM betreft de be waking van Woensdrecht „een binnenlands sociaal-politiek con flict, waarvan soldaten in geval van een escalatie het slachtoffer dreigen te worden".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11