over JDA EN VVD houden twijfels lerstel van de democratie in Suriname Dallas 21 jaar later I Staking bij Surinaams IWnkelbedrijf opgeschort HONGERSNOOD IN ETIOPIË TOEGENOMEN Republikeinen blaken van zelfvertrouwen I PAG 4TENLAND QeidwQowiant DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 ders dariteit Igen .eekverbod SCHAU De Poolse (teiten hebben Jan Ru- v<;i, een van de vooraan-, leiders van de ver- vakorganisatie Soli- 4 it, verboden om in het |J aar te spreken. Ru- sprak zondag een 2ë||ê toe in zijn woon- Bydgoszcz in het n van Polen. Ru- die in decemeber !Wrd gearresteerd, had 269,| amnestie gekregen. Wervelstorm verdrijft bewoners van eiland NEW YORK Burgers en militai ren op het eilandje Johnston, een ten noordoosten van Hawaï gele gen opslagplaats voor zeer giftig ze nuwgas, zijn gisteren gevlucht voor de wervelstorm "Keli". De onge veer 370 bewoners zijn uitgeweken naar het 1.200 kilometer verderop gelegen Honolulu. Ze lieten het ei landje onbewaakt achter. De men sen op het eiland, waarop minstens 13.000 ton gassen voor oorlogvoe ring zijn opgeslagen, waren bang dat de wervelstorm een ramp zou veroorzaken. Bonn: Bezoek van Strauss aan Albanië is vakantietrip BONN De Westduitse regering be schouwt het geheel onverwachte be zoek van de Beierse premier Franz- -Josef Strauss aan Albanië „als een vakantietrip zonder politieke achter grond". Dat verklaarde gisteren rege ringswoordvoerder Sudhoff. Ook het Albanese persbureau sprak van een „privé-bezoek". De woordvoerder in Bonn liet wel weten, dat West-Duits- land, dat geen officiële diplomatieke betrekkingen met Albanië onder houdt, in het verleden besprekingen heeft gevoerd met de orthodox-com munistische Albanese regering. Weduwe Kroetsjev overleden MOSKOU De weduwe van de afgezette Russische partijleider Nikita Kroetsjev, Nina Petrovna, is gisteren op 84-jarige leeftijd overleden en bijgezet in het graf waar haar man dertien jaar geleden in alle stilte is be graven. Familieleden hebben het overlijden van mevrouw Kroetsjev bekend gemaakt. Zij overleed in de nacht van 8 op 9 augustus. Verslaggevers werd als gewoonlijk de toe gang belet tot het Novodevitsji-kerkhof om het graf in zwart en wit marmer te zien van de enige Sovjet-leider die niet in de nabij heid van de muur van het Kremlin werd bijgezet. Kroetsjev werd in 1964 afgezet en overleed op 77-jarige leeftijd als „pensioen gerechtigde particulier". Zijn weduwe, een gezette vrouw zonder belangstelling voor politiek leefde van een klein pesioen in de villa van de familie buiten Moskou. VN wil onderhandelingen over Falkland-Eilanden NEW YORK De dekolonisa- tiecommissie van de VN heeft gisteravond in een resolutie ge pleit voor hernieuwde onderhan delingen tussen Engeland en Ar gentinië over de Falkland-Eilan den. De resolutie, die is onderte kend door Cuba, Venezuela en Chili, werd aangenomen met twintig stemmen voor, nul tegen en vier onthoudingen. I.oo 23,$ 1.25 8.5 1.00e 100,1 ,50 i64.t 0nze parlementaire re- ,oó 875,0 dactie) m ,kÏ HAAG De rege- ooe 244fPartijen CDA en VVD blijven grote twijfels houden over de mogelijk heden tot een spoedig her stel van de democratie in Suriname. Vertegenwoor digers van de Tweede Ka merfracties van CDA en VVD hebben dit gisteren urinaamse vakbondsleider Derby (rechts) in gesprek met de CDA-ers Van Dam (links) en Gual- 229.o? van Weezei (tweede van links). i5o!o verklaard na afloop van gesprekken met een dele gatie van de Surinaamse vakbonden. Fred Derby, leider van de vakcentrale C47, en zijn colle ga's Fred van Russell (Moeder- bond) en Hendrik Sylvester (Ambtenarenbond CLO) schet sten een optimistisch beeld van de ontwikkelingen in Su riname. Zij zien in samenwer king met legerleider Bouterse een rol weggelegd voor de vakbonden bij het herstel van de democratie. Volgen? Derby is het de bedoeling dat eind dit jaar een interim-parlement (assemblee) zich zal buigen de toekomstige staatkun dige verhoudingen in Surina me. Tevens zou deze assem blee een ontwerp moeten op stellen voor een nieuwe grondwet. De Surinaamse vakbondsbe stuurders spraken eerst gedu rende twee uur met de CDA- Kamerleden Van Dam en Gu- althérie van Weezei en daarna nog eens twee uur met de VVD'er Weisglas. Hoewel de Surinamers niet nadrukkelijk pleitten voor hervatting van de Nederlandse ontwikke lingshulp aan Suriname (indi rect kwam dat onderwerp ech ter wel ter sprake), maakten de Kamerleden hen duidelijk dat de geldstroom pas weer op gang zal kunnen komen als de democratie en de rechtsorde in Suriname zullen zijn weerge keerd. Van Dam (CDA) zei na afloop van het gesprek dat hij over tuigd is van de goede wil van de vakbondsleiders. „Maar ik denk dat er niettemin nog een heel lange weg te gaan is voor dat de situatie in Suriname kan verbeteren", aldus Van Dam. De VVD'er Weisglas zei dat hij gedurende het onder houd voortdurend door twij fels was overvallen. „Ik wist niet precies wat ik aan ze had", verklaarde hij. „Praatte ik nu met oprechte, onafhan kelijke vakbondsmensen of met zetbazen van de militai ren, die mij een rad voor de ogen draaiden?". Weisglas heeft met de delegatie ook nog gesproken over de december moorden van 1982, waarbij 15 vooraanstaande Surinamers werden gedood. Vakbondslei der Fred Derby behoorde in die bewuste nacht van 7 op 8 december ook tot de gevange nen van Bouterse. „Op mijn vraag aan Derby of hij kon verklaren waarom hij niet ge dood werd, antwoordde Derby dat hij daar geen idee van had", aldus Weisglas. Vandaag voert de vakbonds delegatie overleg met verte genwoordigers van de FNV en de PvdA en een hoge ambte naar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een groep Surinamers uit de FNV (de zogeheten Ledenwerk groep Suriname) heeft het FN V-bestuur gewaarschuwd voor de delegatie uit Parama ribo. Volgens de Leden werk groep moeten Derby en de zij nen beschouwd worden als collaborateurs met het bewind van Bouterse. Geconfronteerd met deze uitlating zei Derby gisteren: „Dat verbaast me niets. Zoiets had ik wel ver wacht. Maar we gaan gewoon open en eerlijk praten met de FNV, want wat wij willen is niets anders dan de internatio nale solidariteit van de arbei dersbewegingen tot uiting brengen". 18,9 12CUAMARIBO/DEN HAAG 500 werknemers van het 42,'sinaamse grootwinkelbedrijf 171-°palani hebben gisteren het •k hervat, nadat zij vorige ds donderdag in staking ;n gegaan. Een woord der van de werknemers laarde dat de staking is S(ot. ïschort, omdat de directie beurs het bedrijf zich bereid 20-08 |t verklaard weer te onder- 9J-i<jdelen over een nieuwe 9700). De directie had eerder oa'TA gezegd geen middelen te heb ben om aan looneisen tege moet te komen. Volgens deskundigen in Para maribo zijn vooral bedrijven, die afhankelijk zijn van im porten, waaronder Kirpalani, in moeilijkheden gekomen: Als gevolg van de deviezente- korten is de invoer in Surina me vrijwel stilgelegd. In Para maribo wordt het nog voorba rig geacht te spreken van een op handen zijnde stakingsgolf naar het voorbeeld van de sterk politiek getinte staking in de bauxietsector in decem ber vorig jaar. Volgens zegslie den uit diverse groeperingen is er op dit ogenblik sprake van enkele „lokale arbeidsconflic ten" bij verschillende bedrij ven die door de economische crisis in problemen zijn ge- 96.10 1 "l |«'belpnjs- p;™onaars op de bres 94.40 r« 1 11™0T sacharov 95.20 92,30 94,40 94.30 IJ^ EVE Vierendertig No- 94,oo fijswinnaars hebben aan commissie van de Vere- 95>oE Naties gevraagd om het 95 00!n van een ona^an^e^j^ 92.60 |nemer naar de Sovjet- 96,'so i om de dissidente natuur- 94,00 ^ige Andrei Sacharov en 91^30 ivrouw Jelena Bonner te 93 jrzoeken. De Nobelprijs- 92>o laars onder wie een Ame- 91.0° die de Leninprïjs heeft 96,60 egen. hebben de VN ver- 93^901 een telegram te sturen de Russische partijleider 97jo Effende Sacharov. Ieder hen is ook zelf bereid naar 9i!20 iovjet-Unie te komen. Ra- eeiso 'Moskou meldde gisteren 97,60 1 het eerst in twee maan- dat de natuurkundige An- >ld Sacharov „gezond en wel" ^^Jorki is, medische verzor- aani krijgt evenals „zijn volle- pensioen". NAIROBI Meer dan zeven miljoen mensen staan voor verhongering in Ethiopië waar in noordelijke de len al elf jaar geen regen gevallen is. Dit heeft het Kin derfonds van de Verenigde Naties UNICEF in Nairobi gisteren meegedeeld. In het zuidelijke gebied van Sida- mo aan de grens met Kenya is 93 procent van de kinde ren ondervoed en is er weinig hoop op herstel. De droogte verspreidde zich in de afgelopen vijf jaar van de noordelijke provincies Tigre en Eritrea naar Sidamo en Gemu Goffa in het zuiden. Acht van de 13 gebieden van het land worden beschouwd als rampgebieden als gevolg van droogte. In delen van Wallo en Gonder in het noorden heeft het in elf jaar niet geregend en zijn 34 van de 51 rivieren volkomen droog gevallen. De po gingen tot hulpverlening worden bemoeilijkt door slechte wegen, activiteit van opstandelingen en de vol komen afgelegenheid van sommige gebieden. Slechts ongeveer een miljoen van de 7,2 miljoen slachtoffers kon gemakkelijk door de hulpverleners worden bereikt. pSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM i I3?:i een nmtiljit wu ik noJ kunnen prutsen mar die frenM m twitenkint krijs tk met ue j Hoe serak ik kier uit 7 'i Maar één uitweg,het yenster/.. Oei, )i Diddti5hoo$i <=rr~^ 55 R7 1 27 she, ie jddt je ichoonheid V Natuurlijk met, H/tske,knoop} [Q/»rf/r 1 £7 rin deze torenkamer tochJ [alles aan mekaar en breek et laten ven/eikenhé /jp- int 4 tr 1 1 11 LuN mi Treinbotsing in Londen Brandweerlieden zijn bezig met het opruimen van de wrakstukken van twee metrotreinen, die gisteren in Londen op elkaar inreden. De bestuurder van één van de twee treinen kwam hier bij om het leven. Ongeveer 26 passagiers werden in het ziekenhuis opgenomen, maar de meesten bleken lichtgewond te zijn. Een oudere dame verkeert nog In levensgevaar. Operafragment Rachmaninov niet voor Europese oren LONDEN Een niet voltooide, pas ontdekte opera van Sergei Rachmaninov, door copyright-voorschriften in Eu ropa pas worden uitgevoerd na de eeuwwisseling. „Monna Vanna", de laatste opera van Rachmaninovs hand, werd zaterdag voor het eerst uitgevoerd in Philadelphia, VS. De componist had één acte af toen hij er in 1908 achterkwam dat hij niet het recht had om de tekst te gebruiken. De schrijver van de tekst, de in 1949 overleden Vlaamse schrijver Maurice Maeterlinck, had de opera-rechten ver kocht aan de Franse componist Henri Février waardoor er in West-Europa een copy right verbod op het werk rust tot het jaar 2000. De Newyorkse dirigent Igor Buketoff, die de première niet cadeau gekregen heeft, kon het werk toch uitvoeren met een beroep op de in 1908 van kracht zijnde Amerikaanse copyrightwet. Die gaat uit van slechts een termijn van 28 jaar. Daarna is een tekst vrij Voor gebruik. Vaarzen storten zich in ravijn THORENS-GLIERES Een kudde van 50 vaarzen heeft in het weekeinde een soort ge meenschappelijke zelfmoord gepleegd door bij Thorens- -Glières in de Franse Alpen van 25 meter hoog naar bene den te springen. De sprong van de dieren had in het holst van de nacht plaats. Veertien dieren die sprongen na de hoofdgroep van 36, overleef den het drama, omdat ze "zacht" vielen op de kadavers van de op de rotsen verpletter de andere. Drie dagen na het voorval zijn de veehouders de schok nog niet te boven. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de vaarzen zich hebben la ten opjagen door honden of wilde zwijnen. (vervolg van de voorpagina) DALLAS Felste verdedigster van Reagans politiek op de van zelfvertrouwen blakende repulikeinse conventie was de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Jeane Kirkpatrick. Zij is formeel nog altijd lid van de De mocratische Partij, maar in de praktijk een van de belang rijkste bepalers van Reagans buitenlands beleid. Kirkpa trick wordt hardnekkig genoemd als minister van Buiten landse Zaken of anders als nationaal veiligheidsadviseur (een nog invloedrijker functie) in een eventueel tweede kabinet Reagan. Kirkpatrick zaagde in haar toespraak van dik hout plan ken. Ze betoogde dat de huidige Democraten alles wat er fout gaat in de wereld nog altijd aan Amerika zelf wijten, nog net zoals de voormalige president Carter en diens vice- president Mondale plachten te doen. „De moord op de Amerikaanse vredessoldaten in Libanon, het weglopen van de Russen van de Geneefse onderhandelingen, de commu nistische opmars in Midden-Amerika, het neerschieten van het Koreaans passagiersvliegtuig, de onderdrukking van de joden in Rusland en het lot van de Polen in Polen, de Democraten geven nooit de communisten de schuld, maar altijd Amerika. Maar het Amerikaanse volk weet wel be ter. Het weet dat het daar geen schuld aan heeft. Daarom koos het volk in 1980 een heel andere president en zal het die president in 1984 nogmaals kiezen", aldus een storm achtig toegejuichte Kirkpatrick. Tot het uitspreken van de traditionele „keynote-speech", die de duizenden regionale gedelegeerden op de eerste Conventie-avond opzwepen tot het ware partijfanatisme, was Kathy Ortega uitverkoren. Zij is twee jaar geleden als succesrijke bankier van Mexicaanse komaf benoemd tot Amerikaans thesaurier-generaal (schatkistbewaarder). Or tega speelde krachtig in op de golven van patriottisme en economische energie' die thans door de Amerikaanse sa menleving gaan. Ortega oogstte een daverende ovatie met een oproep in haar Spaanse moedertaal tot traditioneel de mocratische kiezers om naar de Republikeinen over te stappen. De Republikeinse Partij probeert de snel groeien de groep Spaanssprekende Amerikanen voor zich te win nen als tegenwicht tegen de massale steun die de negers aan de Democratische Partij plegen te geven. „Hispanics" in de V.S. zijn gemiddeld economisch succesvoller dan zwarten. Velen van hen zijn vanwege ervaringen in Cuba en Midden-Amerika sterk anti-communistisch. Ook gezaghebbend en gematigd Howard Baker, die zelf in 1988 naar het Amerikaans presidentschap wil dingen, stak de draak met de Democratische „somberte". Als Mondale in het Wiite Huis zit, creëert hij ellende en als hij niet in het Witte Huis zit, fantaseert hij ellende. In de afgelopen negentien maanden alleen al, heeft het „reagonomisch" herstel zes miljoen nieuwe banen opgeleverd. Iedereen, beide geslachten en alle rassen, profiteren ervan en Mon dale kan het niet uitstaan. Wat een vreemde gedachte van de Democraten dat het thans weer zo optimistische en trot se Amerikaanse volk op Walter Mondale zit te wachten", aldus Baker. President Reagan komt pas donderdagavond naar Dallas, om er na zijn officiële herkiesbaarstelling door de Conventie, de „aanvaardingsspeech" uit te spreken. Voorzichtig stellen de Republikeinen zich vooralsnog op je gens Geraldine Ferraro's belastingperikelen en haar schuld aan de belastingen van ruim 50.000 dollar (ruim 150.000 gulden). Het echtpaar heeft een gemeenschappelijk vermo gen van bijna vier miljoen dollar. „Dat is wel veel voor iemand die de kandidate van de armen zegt te zijn", aldus in Dallas een sarcastische Republikeinse Partij-bestuurder. Ferraro en Zaccaro lijken de laatste jaren een normaal per centage inkomstenbelasting te hebben betaald. Maar hun financiële informatie is ingewikkeld en roept veel vragen op, waarop de komende dagen nog verrassende antwoor den zouden kunnen komen. DALLAS Het is augustus 1984 en ik sta op de hoek van Elm Street en Houston Street in de stad Dallas. Het is half drie in de middag. De hitte is indrukwekkend. 106 Fahrenheit, zegt een di gitale thermometer op een hoge gevel. Hoeveel Celsius is dat precies? Het moet in de richting van de 40 gra den zijn. Het is alsof overal gloeiende kachels naar me staan te blazen. Ik steek de straat over op de plek waar het gebeurd is. Op 22 november 1963 kreeg president John F. Kennedy hier de dodelijke kogels in hoofd en nek. Ik ken deze straat al 21 jaar. Honderden keren heeft, ginds in Euro pa, het televisiescherm me hier laten rondkijken. Toch is het nu anders. Het is alle maal kleiner en dichter bij elkaar dan de camera's de den geloven. De straat is smaller. Je kan zo de stoep aflopen en een tijdje op het wegdek gaan staan, als het verkeer bij het nabije stop licht stil staat. Links is het viaduct niet verder dan 40 stappen weg. Wat ken ik dat viaduct goed en wat staat, het er nu onbegrijpe lijk gewoon en alsof het van niets weet. Ook het gebouw met het beruchte raam op de vijfde verdieping, waar achter Lee Harvey Oswald aanlegde en schoot, is haast binnen handbereik. In een paar passen loop ik er naar toe, over het beroemde gras met het beroemde muurtje waarachter misschien een tweede schutter heeft ge staan. TexasSch oolboeken Magazijnstaat er bij de deur waardoor de moorde naar is gegaan. Het helle licht op deze stik hete zomerdag is hetzelfde als op die dag. In hetzelfde licht speelt zich de film weer voor me af. De open limousine, de president die op de schoot'van Jacky valt, de chaos daarna. Ik zat in Tilburg huiswerk te maken op de zolderkamer. Het was vroeg in de avond. Iemand gilde plotseling naar boven: „Ze hebben een moordaan slag op Kennedy gepleegd. Ze hebben godverdomme op hem geschoten".„Is ie dood?", probeerde ik terug te schreeuwen over het ge bons in mijn keel. „Ik weet het niet. Ja, ik denk van wel". Ik draaide daarboven in huis mijn radiootje op „The Voice of America en hoor de opgewonden reportage- geluiden vanuit Dallas. Na luttele minuten viel er een stilte en zei een krachtige Amerikaanse oproepers- stem: „Dames en heren, de president van de Verenigde Staten, John Fitzgerald Kennedy, is dood". Ik opende het raam om in de kille novemberavond naar lucht te happen. Ik dacht dat misschien de Rus sen het hadden gedaan. „Misschien begint er nu een wereldoorlog". En ik dacht, kijkend in de donkere avond, dat op ditzelfde mo ment één massaal gebed van miljoenen mensen van af de aarde naar de hemel steeg. John F. Kennedy zou nu al aardig tegen de zeventig zijn gelopen. Het is lang ge leden en er is veel gebeurd. En voor veel van wat er is gebeurd met mijn generatie heeft Lee Harvey Oswald hier het startschot gegeven. Een paar plukjes mensen trotseren nu de hitte en hangen wat rond tussen het viaduct en het gebouw met het raam. Ze mikken hun camera's op de bekende punten waar niets aan te zien is. „Ik kan niet geloven dat hij hier tussen al die ge rechtsgebouwen in. met zo veel politie in de buurt, met zijn geweer kon rondlopen", begint een Amerikaanse man tegen me te praten als of hij het over gisteren heeft. Bij de koperen plaquette, waarop het verhaal van de moord staat geschreven, herinnert een straatverko per eraan dat het 1984 is en dat de Republikeinse Partij deze week in Dallas zijn Conventie houdt. Reagan- -buttons. Eén dollar per stuk", roept hij. Dan komt er een oude auto voorbij waarbij de kapotte uitlaat met een geweldige knal de mensen doet schrikken. „Niet weer hè", grapt ie mand. Iedereen lacht opge lucht een koude rilling weg. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9