Bjauda ziet wensdroom n vervulling gaan Van Heugten raakt leiding kwijt Toernooizeges McEnroe en Smid Ilanckaert wint [onde van België MAANDAG 20 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 DEN HAAG Geheel volgens de verwachtingen heeft John McEnroe het internationale tennistoer nooi van Toronto gewon nen. De 25-jarige links handige Newyorker had in de eindstrijd geen moeite met zijn stadgenoot en trainingspartner Vitas Gerulaitis: 6-0, 6-3. De halve finale was van veel betere kwaliteit. McEnroe versloeg toen in drie sets zijn aartsrivaal Jimmy Connors 2-6, 6-2, 6-3. Ge rulaitis elimineerde in de halve eindstrijd de Zuida frikaan Kevin Curren met 4-6, 7-6, 7-6. Zijn 59e over winning in 60 achtereen volgende enkelspelen le verde McEnroe een slordi ge 200.000 gulden op. Tomas Smid en Mei Purcell speelden de finale van het met ruim drie ton gedoteerde ten nistoernooi in Stowe. De Tsje- choslowaak Smid won gemak kelijk van zijn Amerikaanse tegenstander: 6-3, 6-2. Eerder had hij met 6-3, 6-3 van An dreas Gomez (Equ) gewonnen. Purcell klopte in de halve Sportwereld Handboogschieten Carry van Gool-Floris heeft tijdens de gewestelijke kampioen schappen in Vlissingen twee Nederlandse records verbe terd. Zij noteerde een nieuwe FITA-record van 1291 punten. Wielrennen De Zwitserse stayer Max Hürzeler doet mor gen op de Oerlikonbaan in Zu rich een aanval op het wereld uurrecord en het 100 km-re- cord van de Maastrichtenaar Fred Rompelberg. Ze staan sinds 1976 op 79.613 kilometer en 1.15.24.4. Volleybal De dames van Jong Oranje hebben in Heren tals met 3-0 van Jong België gewonnen. De setstanden wa ren 15-12, 16-14 en 15-9. Zater dag was reeds met 3-2 (4-15, 6- 15, 15-10, 15-12, 15-12) gewon- Voetbal De Sovjet-Unie won in een vriendschappelijke interland met 3-0 van Mexico. Autosport De Italiaanse coureur Claudi Langes won in het Zweedse Knutstorp de elf de wedstrijd in het Europees formule 3-kampioenschap voor de Spanjaard Luis Sala. De Italiaan Ivan Capelli bleef leider in het klassement. Wielrennen De Oostenrij ker Peter Muckenhuber is de eerste leider in de Wilhelm Teil-ronde voor amateurs in Zwitserland. Hij was in de proloog een fractie sneller dan de Sovjet Wladimir Murawski. Motosport De 24-uursrace op Francorchamps is gewon nen door de Fransen Gerard Coudray, Patrick Igoa en AleX Veira op een Honda. Ze reden 24 uur lang met een gemiddel de snelheid van 141 km/u. De Nederlanders Van der Mark en Brand vielen uit. Wielrennen De Italiaan Gi useppe Saronni heeft ook de vierde etappe van de Ronde van Noorwegen gewonnen. De Noorse professional Dag-Erik Pedersen nam de leiding in het algemeen klassement. Motosport De Brit coureur Martin Haegon is in het Gro ningse Eenrum Europees kam pioen grasbaan geworden. Bes te Nederlander was Harm Horstede op de vierde plaats. Hockey Kampong (heren) en Amsterdam (dames) hebben het internationale hockeytoer- nooi van DKS in Enschede ge wonnen. Kampong versloeg in de finale Jong Engeland met 5-0. Amsterdam won in de eindstrijd met 4-2 van Ulster. Boksen De Zuidkoreaan Chang Jung-Koo heeft zijn wereldtitel in het papierge wicht (WBC-versie) met succes verdedigd tegen Katsuo To- kashiki. De Japanner werd in de negende ronde van het ge vecht knock-out geslagen. Paardesport De Franse jockey Freddy Head heeft za terdag in Deauville de 2000e zege in zijn loopbaan behaald. Head zit al twintig jaar in het vak. Zijn eerste overwinning dateert uit 1964, zodat hij een gemiddelde heeft van 100 overwinningen per jaar. Speedway Denemarken heeft de wereldtitel speedway voor landenteams geprolon geerd. In Leszno (Polen) ver zamelde het Deense viertal voor 45.000 toeschouwers 44 punten uit een maximum van 48. Basketbal De Nederlands meisjesploeg heeft de eerste wedstrijd van het toernooi om de Europese titel in Toledo met 75-45 verloren van Italië. Autosport De Nederlander Van der Marei is met co-piloot Beltzer achtste geworden in de tweedaagse Hunsrück-rally. eindstrijd Guillermo Vilas (Arg) met 6-0, 6-4. De ongeplaatste Hank Pfister, 135e op de wereldranglijst, heeft als „lucky loser" de eindstrijd gehaald van het Grand Prix-toernooi van Co lumbus. De Amerikaan over leefde in de tweede set drie matchpoints en won vervol gens toch nog van de Tsjecho- slowaak Libor Pimek. Pfister treft in de finale zijn landge noot Brad Gilbert, die Vince van Patten in twee sets ver sloeg. Martina Navratilova en Pam Shriver vochten een spannend duel uit in de finale van het toernooi in Mahwah. De 27-ja- rige Navratilova zegevierde met 6-4, 4-6, 7-5. Luijendijk wint Super Vee-race WATKINS GLEN Arie Luijendijk doet het goed in de Verenigde Staten. De Neder landse autocoureur kon giste ren triomfantelijk met een spuitende fles champagne zwaaien nadat hij op Watkins Glen de Super Vee race had gewonnen in zijn Rait RT-5. Turnen Het internationale toernooi moderne ritmische gymnastiek in Sofia is gewon nen door de Bulgaarse wereld kampioene Diliana Gueorguie- va. Autosport De Zuidameri- kaanse rallyrijders Francisco Puyer en Elvin Garray zijn om het leven gekomen bij een ongeluk tijdens de Broeder- schaps-rally, die sinds 1973 jaarlijks in het zuidelijke grensgebied van Chili en Ar gentinië wordt gehouden. De organisatoren besloten de rally af te breken. Fietscrossen Phil Hoogen- doom uit Nieuwerkerk aan den IJssel is in Japan wereld kampioen fietscross geworden. De Nederlandse afvaardiging verzamelde in de 31 verschil lende klassen acht gouden, ne gen zilveren en drie bronzen medailles. Hockey Het Zuidafrikaanse damesteam heeft in Johannes burg met 4-2 gewonnen van een gelegenheidsteam, be staande uit speelsters uit de olympische selecties van de Verenigde Staten en Groot- -Brittannië. Wielrennen Wereldkam pioen Sergej Kopylov heeft in Moskou op de olympische baan Krilatskoe de tijdrit over een kilometer gewonnen. Kop ylov had voor die afstand 1 minuut en 3,568 seconden no dig. Wielrennen De jaarlijkse dernykoers voor profs in Rot terdam is gewonnen door de Belg Eric Vanderaerden ach ter gangmaker Deboevere. Paardesport Polen heeft de landenwedstrijd gewonnen bij het internationale concours hippique in Bratislava. Het Poolse viertal Ferenstein, Hartman, Jaworski en Mruga- la liepen in de twee manches acht strafpunten op, evenveel als Groot-Brittannië en West- Duitsland. Schaken De Nederlandse schaker Jeroen Piket is bij de wereldkampioenschappen voor junioren in de Finse plaats Kiljava op de gedeelde tiende plaats geëindigd. De Deen Curt Hansen werd we reldkampioen met 10 1/2 pun ten, een half punt meer dan de Sovjet-schaker Alexej Drejev. IJshockey Zweden heeft een vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen Tsjecho- slowakije met 6-2 gewonnen. Een openbaring was het spel van de Zweden in de eerste periode, toen de Tsjechoslo- waakse doelman liefst vijf keer werd gepasseerd. De tus senstanden waren 5-0, 0-0, 1-2. Voetbal Valencia heeft het eigen internationale toernooi gewonnen door een klinkende overwinning op Hamburger SV: 5-1. Rugby Nieu w-Zeeland heeft de derde testmatch tegen Asutralië met het kleinst mo gelijke verschil gewonnen: 25-24. In de serie onderlinge ontmoetingen in Sydney werd het daarmee 2-1 voor de „All Blacks". Basketbal Het Nederlands damesteam junioren is het Eu ropees kampioenschap begon nen met twee nederlagen. De eerste tegen Italië werd 45-75, de tweede tegen Hongarije werd 61-82. Voetbal De achttiende edi tie van het Twentse Ros-toer- nooi is gewonnen door ADO'20 uit Heemskerk. In de finale van het grootste amater- voetbaltoernooi van Neder land werd Sportclub Erica met 2-1 verslagen. De verdere klassering in de top was: 3. Oud Beijerland. 4. Hilversum, 5. Roodenburg. 6. HION 'LEIDSE COURANT athon voor liaan Kigen FRANCISCO De Ke- j Simeon Kigen heeft gis- I de marathon van San jlisco gewonnen in 2 uur jnuten en 17 seconden. De fikaan David Gorden ein- I als tweede in 2.12.22. De plaats was voor de Ita- Massimi Magnani in 1. Snelste vrouw was de [ikaanse Katy Schilly in ERBACH Bij de Grote Prijs van de Bondsrepubliek in Er- bach zijn Ton van Heugten en Frits Kiggen de leiding in het wereldkampioenschap zijspan- cross kwijtgeraakt aan de Zwitsers Hansi Bachtold en Fritz Fuss. In de eerste man che gewonnen door de op een Luxemburgse licentie rijdende Rein van Gastel en Erik Hurkmans kwamen beide combinaties niet aan de finish. In de tweede wel. Bachtold- /Fuss werd tweede, Van Heugten/Kiggen, opnieuw met versnellingsbak-problemen, zesde. Er resteren nog drie wedstrijden voor de wereldti tel. Toon Karsmakers prolongeer de gisteren zijn Nederlandse titel 500 cc motorcross op het circuit De Meerse Plas in Den Dungen. Karsmakers won op zijn Honda de eerste manche en dat was voldoende om in het klassement onbereikbaar te worden voor de concurren tie. De tweede manche ging naar Kees van der Ven op KTM, Karsmakers viel uit. De achtste en laatste race voor de titel is van geen belang meer. Er waren in Den Dungen nog geen duizend toeschouwers. De Oostenrijker Heinz Kini- gadner is gisteren in het Finse Hyvinkaa wereldkampioen motorcross in de 250 cc-klasse geworden. Hij had aan één derde plaats genoeg om onbe reikbaar te worden in het klassement voor de wereldti tel. De Grote Prijs van Fin land werd gewonnen door de Belg Mare Velkeneers. John van de Berk uit Oss won gisteren in Rijen de zesde wed strijd in het Nederlands kam pioenschap motorcross in de 125 cc-klasse. Hij zegevierde i beide manches. Dinand Zijlstra nam de leiding in het Neder landse kampioenschap met 286 punten. Voorburger Maurits de Haan werd in de tweede manche vijfde. EN De ploeg van Peter Post heeft in de Ronde België Eddy Planckaert naar de overwinning ge ld. De sprinter won drie etappes en het eindklasse- t. Hij dankte zijn zege aan de tijdvergoedingen. Ickaert veroverde zeventig seconden, daarvan 1 hij er vijftien over op zijn landgenoot Mare Serge- nenberg t leiding ehaaksters ÏECHT Schaakster Riemslag is in de ronde van het toer- p de Nederlandse titel :rste plaats in het al- i klassement kwijtge- Ze verloor van rege- ampioene Carla Brui- Cathy van der am weinig risico en een snelle remise met Heieen de Daardoor bleef ze aan Hing, maar nu samen pile en Drewes. Marathonzwemmer Van der Togt derde plaats MEDEMBLIK De Hilversumse lange-afstandzwemmer Joop Lam heeft zaterdag vor de vijfde keer de IJsselmeer-marathon gewonnen. Hij legde de ongeveer 25 kilometer van Stavoren naar Medemblik af in 5 uur en 17 minuten. Eindhovenaar Ton Brouwer deed er bijna een half uur langer over. Martel van der Togt uit Den Haag werd derde op ruim een uur van de winnaar. Ed win Kooyman, die vorig jaar als tweede in de haven van Medemblik aankwam, viel nu na een uur zwem men uit. Tien deelnemers, onder wie twee dames, hadden zich voor de be proeving ingeschreven. Mile Pajic wint Formule-klasse ZANDVOORT De onder het mom van kampioensraces gehouden wedstrijden hadden gisteren op het circuit van Zandvoort een re creatief karakter. Egbert Streuer en Bernhard Schnieders, de wereldkampioenen motorsport in de zijspanklasse, waagden zich in een Mini Metro-race en botsten er lustig op los. De voor- namste concurrenten van de Nederlandse kop pel, Rolf Biland en Kurt Waltisperg, deden vrolijk aan het spelletje mee. Het enige inci dent gebeurde in de klasse tot 250 cc, waar een van de deelnemers Bertil den Ouden uit Tiel en sleutelbeen brak. Na behandeling in een ziekenhuis in Haarlem kon de motorcoureur huiswaarts keren. De Hagenaar Mile Pajic werd kampioen in de Formule-klasse. Softbaldames prolongeren titel ANTWERPEN Het Nederlandse damessoftbalteam heeft de Europese titel geprolongeerd. In Antwerpen werd de finale tegen Italië over twee duels met 3-0 en 7-2 gewonnen. In de laatste wedstrijd slaagde Italië er in twee runs te produceren. Het waren de enige punten die de Nederlandsse werpsters toestonden. De Ita liaanse dames, die niet hun beste ploeg maar een jeugdformatie naar Ant werpen hadden gestuurd, faalden met name in het veldwerk. De enige homerun van de laatste dag kwam op naam van de Italiaanse Claudia Petracci. Overtuigendste slagvrouw in de ploeg van de Nederlandse coach Morren was Marinka Stüvel: drie uit vier (0.750). Beste werpster van het toernooi was Els Koks. Zij liet slechts twee slag vrouwen op de honken toe. Beste slagvrouw was Jacqueline Bakker met een slaggemiddelde van 0.538 (zeven uit dertien). Als meest waardevolle speelster werd ook een Nederlandse, Monique Fris, gekozen. Het Nederlandse team bereikte zaterdag ongeslagen de finale. In de laat ste wedstrijd van de voorronde hadden de Nederlandse speelsters zoals verwacht geen enkele moeite met het onbetekenende Denemarken: 15-0. De Italiaansen bereikten de finale door zaterdagavond van Zweden win- g in de vijfde en laatste etappe van St. Vyth naar Eupen 182 kilometer werd een aanval ondernomen op Planckaerts tide positie. Manders demarreerde kort na de start. Hij j de Belgen Van Brabant, Nulens, Wellens en Wayenbergh Ondanks het afstopwerk van Planckaerts ploeggenoot Nu liep de voorsprong van de kopgroep op tot bijna tien minu- er honderd killometer gereden waren was de kop- I b weer terug in het peloton. Vanaf dat moment controleerde van Post de wedstrijd. In de slotfase hield Eddy Planc is broer Walter het tempo zo hoog dat ontsnappen onmoge- Vas. Eddy won gemakkelijk de sprint voor zijn derde ritzege HazÉ* eindklassement. Hij bracht zijn totaal aantal overwinnin- en In de Ronde van België op 24. Teun van Vliet werd op de n Mele P"aats de beste Nederlander. Hij werd winnaar van het Voor[renk'assement- ziin iVan Vliet heeft gistermiddag de profronde van Dongen oVe/ gewonnen. Hij was de snelste van een kopgroep van zeven n GrP1^- ^r'ts Pirard eindigde op de tweede plaats. Gó nsja'w*nt Omloop ardhdlmloop van de Mijnstreek voor amateurs is gewonnen door geenjrt Schmidt uit Naaldwijk. Hij won gisteren met voorsprong gevferde en laatste etappe over 188 kilometer van Schaesberg Hoensbroek. Patrick Tolhoek nam zaterdag de leiding in zijn Imloop van de Mijnstreek over van John Talen door de der- Üedetappe te winnen, maar kwam in het eindklassement bij de a de|te tien niet voor. UJS^ispen won Axel Hermans uit Voorburg een rit voor ama- B over 100 kilometer in 2.21.13 voor Wim Lugtenburg (Goe- ide) en Erwin Roovers (Roosendaal). Dat de Zwitserse meisjes het EK kunstzwemmen erg serieus nemen bleek gisteren buiten het zwembad Morgenstond. Daar oefende de equipe een aantal oefeningen op het droge, hetgeen dit aardige plaatje opleverde. EUROPESE TRIOMF VOOR KUNSTZWEMDUO DEN HAAG - Marielle van der Heijden en Joanie Jans- sens zijn in Den Haag Euro pees jeugdkampioen kunst- zwemmen bij de duetten ge worden. Het Nederlandse duo werd gevolgd door de Britse meisjes Nicole Batchelor en Lisa Raynsford en de Sovjet- -zwemsters Anastasia Lisaren- ko en Alfina Zamaletdinova. Bij de groepen ging de titel naar Groot-Brittannië. van zijn Franse stalgenoot Alain Prost, die in Zeltweg slipte over een olievlek en uit viel. Prost bleef op 43,5 punten staan. Lauda was reeds we reldkampioen in 1975 en 1977. Zeltweg beleefde een histori sche Grand Prix-dag. Niet al leen vanwege Lauda's lang verwachte triomf voor eigen publiek. In de 400e race in de Grand Prix-geschiedenis ston den alleen maar turbo's aan de start. De twee Tyrrell-Fords, die met een conventionele mo tor werden aangedreven, ble ken in de trainingen niet snel genoeg om tot de wedstrijd te worden toegelaten. Voor Tyr rell betekende dit een diepte punt. Sinds het debuut in 1973 in Watkins Glen had er altijd een wagen aan de wedstrijden deelgenomen. In Zeltweg eve naarde McLaren ook het re cord van Lotus uit 1978 met acht zeges in één seizoen. De historische race begon ove rigens met een mislukte start. Vlak voor het licht op groen ging sloeg de Lotus van de Ita liaan Eho de Angelis af. Het veld vertrok met Piquet aan de leiding toch, maar De An gelis had zoveel anderen bena deeld, dat direct tot een her start werd besloten. De Ange lis zou later nog meer onheil stichten. Snelste weg Bij de tweede start was Piquet opnieuw het snelste weg. De Braziliaan, die dit jaar zijn we reldtitel aan Lauda of Prost moet overdoen, hield in de eerste helft van de race Prost gemakkelijk achter zich. Hij nam steeds meer afstand. Ach ter hen begon Lauda aan een opmars. Hij naderde heel dicht toen Piquet en Prost werden Nelson Piquet was vóór de start nog wel in voor een gein tje. De wereldkampioen, die als tweede zou finishen, nam plaats op een scooter om daarmee een rondje te rijden. geremd bij hët dubbelen van achterblijvers. Prost slipte over een olievlek, die was ach tergelaten door de brandende motor van De Angelis. Hij maakte zo de weg vrij voor Lauda, die niet lang wachtte met zijn duel met Piquet. Hij passeerde de Braziliaan na verschillende aanvallen en werd niet meer bedreigd. Hij liet het publiek wel nog de adem inhouden door in de laatste ronden gas terug te ne men. Hij deed dat om op het laatste moment niet zonder brandstof te komen staan. De Nederlander Huub Rothen- gatter eindigde als laatste. Hij stond lange tijd met defect in de pits, kwam toch nog terug in de baan, maar hij deed dat alleen met het oog op de Ne derlandse Grand Prix van vol gende week zondag op Zand voort. Hij werd in de officiële uitslag evenwel niet opgeno men. Rothengatter kwalifi ceerde zich zaterdag op het nippertje. De Nederlandse for mule 1-coureur verbeterde in de slotfase van de tweede off- ciële training de beste tijd van de Tyrrel-rijders Stefan Jo hansson en Stefan Bellof. Ro thengatter, die tijdens de vrije training 's ochtends problemen had gekregen, reed de laatste kwalificatiewedstrijd met een geleende motor. Hij plaatste zich met de Spirit als 26e. 3al Lauda steekt een arm op ten teken van de triomf in de grand prix van zijn eigen land. Midden in jeugd als auto- heeft Niki Lauda in vervul- gaan. Hij won voor 150.000 landgenoten de Grote Prijs formule 1 van zijn land. Halverwege de race nam hij in zijn McLaren de leiding en stond die niet meer af. Tweede werd de Brazili aan Nelson Piquet en der de de Italiaan Michele Al- boreto. Met zijn 23e Grand Prix-zege, zijn vierde dit seizoen, nam Lauda met 48 punten de lei ding in het klassement om het wereldkampioenschap over

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11