Werkgelegenheid Charcon gered Geduld 1,5 jaar celstraf geëist tegen overvaller postagentschap Omwonenden plan =£er Leede prezen ernstige jarkeeroverlast Tuinders krijgen teveel aan gasbetalingen terug BAKKER SASSENHEIM WIL BEDRIJF OVERNEMEN JtfUWELIJKIN -VOORSCHOTENSE RAADZAAL pagÜDEN CcidaeSou/iartl VRIIDAG 17 AUGUSTOS1984 PAGINA 5 een, postcode /Plaats. nneèetaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: arnaStuureen 'labyrinth'-spel naar: '."cl raam ren' Idres Vanpluur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: -eidse Courant, Antwoordnummer 998, !soo VD Den Haag. tSSS^SSSSSST Ecidóc SouMMit DEN HAAG Een ge vangenisstraf van ander half jaar heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren geëist tegen een 23-jarige Hage naar, die wordt verdacht van de overval op het postagentschap aan de Wassenaarse Rijksstraat weg. De man ontkent dat hij ook maar iets met de overval te maken heeft. Het postagentschap annex winkel in schrijfartikelen werd op 26 april door twee mannen overvallen. Een 60-ja- rige vrouw werd achter haar gepantserde loketje vandaan gelokt, waarna zij bedreigd werd met een pistool. De vrouw kon kiezen tussen het openen van de kluis of „kapot geschoten worden". Daarna moest zij geboeid op de grond gaan liggen. Tijdens de over val kwamen drie klanten het winkeltje binnen. Zij werden door een van de overvallers opgevangen. Eveneens geboeid moest het drietal naast de vrouw op de grond gaan lig gen. De overvallers maakten ruim 20.000 gulden buit en verdwenen in een auto. De slachtoffers en een getuige die de mannen had zien weg rijden, herkenden de vermoe delijke dader op foto's die de politie hen voorlegde. Drie van de vijf getuigen herken den de dader „voor honderd procent". Confrontatie tussen getuigen en de 23-jarige Hage naar leverde hetzelfde resul taat op. De andere man die bij de roofoverval betrokken was, werd nooit achterhaald. Ha zijn arrestatie legde de Ha genaar verklaringen af die verre van waterdicht bleken te zijn. Op het uur van de overval zou hij naar de bank zijn gegaan. De man had ech ter in de ochtenduren een bank bezocht, terwijl de over val omstreeks half een plaats had. Ook had hij in de bank oude mensen ontmoet. Dit klopte. Alleen had de ontmoe ting plaats op de dag na de overval. ..De verklaringen van de ge tuigen zijn heel "duidelijk. Zij hebben de man recht in het gezicht gekeken en konden hem daarom op de foto's her kennen. De stoïcijnse houding van de verdachte tijdens het vooronderzoek vind ik hoogst merkwaardig. Iemand die werkelijk onschuldig zou zijn, had zich anders gedragen. De kennelijke leugenachtigheden waarvan hij zich bediende, moeten eveneens als bewijslast dienen. De verdachte probeert een muur van mist rond de zaak op te trekken. Voor mij is hij volstrekt ongeloofwaardig", aldus officier van justitie rar. J.C. Couzijn. Mr. A.W. Daverveldt, de advo caat van de verdachte, bepleit te vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. „De overvallers droegen geen handschoenen en hebben zeker voorwerpen in handen gehad. Dan is het vreemd, dat de vingerafdruk ken op die voorwerpen niet de vingerafdrukken van mijn cliënt blijken te zijn", aldus de raadsman. Volgens hem schui len er in het aanwijzen van verdachten via foto's gevaarlij ke risico's, omdat deze metho de niet altijd even betrouw baar is. De Haagse rechtbank doet over twee weken uitspraak. Minder subsidie voor „Floddertjes' ZOETERWOUDE In verband met de inkrimping van de activi teiten vanwege de terugloop van het aantal peuters zal peuter speelzaal „de Floddertjes" in het Zoeterwoudse Ons Huis volgend jaar 25% subsidie minder krijgen. Dit jaar is het gemeentelijk subsi die becijferd op ƒ20.600.-. Voor 1985 zal dat f 15.395.- zijn, zo blijkt uit het (concept)welzijn- sprogramma dat de gemeente raad later dit jaar zal vaststellen. Door de terugloop van het aantal peuters - ondanks allerlei pogin gen om méér ouders van jongens en meisjes voor de peuterspeel zaal te interesseren - is de speel zaal nog uitsluitend in de och tenduren geopend. De peuter speelzaal aan de Hoge Rijndijk, gehuisvest in de Eendenkooi, was al lang uitsluitend in de ochtend open. Overigens ontvangt deze peuterspeelzaal, onder de naam „Drie turven hoog", volgend jaar wèl hetzelfde bedrag als nu. Dat houdt verband met het feit dat, naar aanleiding van een raadsbe sluit, de speelzaal een kostendek kende muur moet betalen aan de Eendenkooi. Volgend jaar zal de ouderbijdrage in ieder geval niet worden verhoogd. Uit de praktijk is namelijk gebleken dat voor veel ouders die bijdrage een fi nanciële drempel betekent. Naaktstrand in Wassenaar WASSENAAR Aan de zuidelijke grens van het Wasse naars e strand zal naaktrecreatie mogelijk worden. Over een afstand van maar liefst 500 m wordt hierdoor het Haagse naaktstrand uitgebreid. Al meer dan een jaar gele den pleitte het raadslid Nieuwenhoven voor een naakt strand in Wassenaar. Indertijd werd er vanaf gezien om dat de kosten (bijna 90 mille per jaar) te hoog waren. Eni ge tijd geleden verklaarde de Wassenaarse wethouder Cocheret de la Morinière dat B en W van Den Haag om overleg hadden gevraagd, hetgeen resultaat heeft gehad. Bierglazen stapelen ZOETERWOUDE De KPJ-Zoeterwoude slaat zondag aanstaande het recordboek weer open om daarin een ge heel nieuw onderdeel op te nemen, namelijk het stapelen van bierglazen. Is dat met de hand al niet eenvoudig, bij de KPJ gebeurt dat - op het parkeerterrein van „de Kla verhal", start twaalf uur - met een hydraulische graafma chine. Ook behendigheidsproeven met de graafmachine staan op het programma. ENERGIEBEDRIJF VERBIJSTERD DOOR UITSPRAAK RECHTER: (Vervolg van de voorpagina) in an voor '0 me 'fwp ring v,. tart i iat mevrouw M. van Wijk gd, /listeren in Voorschoten in op huwelijk trad met A. de ders yit is natuurlijk wel een feit. Dat deze ge- dit «burtenis dan ook in de uin üfant wordt gemeld heeft de ^fchter een andere reden. tel legin dit jaar namelijk ver- ocht de dochter van oud IDA-raadslid L. van Wijk i het raadhuis te trouwen i plaats van de gebruike- 5 "Ike localiteit het Am- JMachtshuis. De gemeente- "??raad, waaraan het verzoek Vas gericht, vond dat hier- er: \p positief gereageerd eP. hoest worden, ondanks verwoede pogingen van die "1 vindi burgemeester Cannegieter om dit te voorkomen. In dertijd namelijk had de ge meenteraad het Am bachtshuis als exclusieve plaats aangewezen voor huwelijksvoltrekkingen. Nu de raad op dit besluit te rug zou komen, zou dit een precedent scheppen, aldus Cannegieter. Het mocht niet baten. En zo kon het gisteren gebeuren dat de ambtenaar van de burgerlijke stand L.L. Mar- celis, beter bekend als wethouder Marcelis, in de raadszaal van het gemeen tehuis aan de Leidseweg het veelbesproken huwelijk voltrok. HILLEGOM De werk gelegenheid voor de 163 werknemers van de be ton- en bouwmaterialen- handel Charcon Ringvaart in Hillegom lijkt gered. Gisteren hebben het be drijf, de Unie BHLP en de industriebonden CNV en FNV een akkoord bereikt met het eveneens in Hille gom gevestigde Bouw en Exploitatiemaatschappij Bakker Sassenheim b.v., waarvan directeur J.H. Bakker twee jaar geleden in het nieuws kwam door zijn poging Babylon in Den Haag aan te kopen. Vanmiddag wordt het re sultaat van het akkoord over Charcon voorgelegd aan de vakbondsleden binnen het bedrijf. CNV- bestuurder De Jong heeft echter alle hoop dat het personeel positief reageert op het onderhandelingsre sultaat. Belangrijkste be standdelen van het ak koord zijn dat gedeeltelijk overgeschakeld wordt op een nieuw produkt, pre fab gevel-elementen, en Malaise dat de omscholing van de voornamelijk oudere werknemers met zorg gaat gebeuren. waarborgd is tot 1 januari 1986. Er zullen tot die tijd geen gedwongen ontslagen vallen. Als het akkoord vanmiddag door het personeel wordt geac cepteerd, is een faillissement van Charcon op het nippertje afgewend. De datum 17 augus tus vandaag dus was door de aandeelhouders als ul timatum gesteld tegenover de directie om nog een koper voor het bedrijf te vinden. Zou het op die datum niet zijn ge lukt, zou het failissement wor den aangevraagd en zouden de werknemers op straat komen te staan. De nieuwe eigenaar, de Bakker Holding die ook ei genaar is van Bakker van Vorst, heeft gegarandeerd dat de werkgelegenheid voor de huidige personeelsleden ge- Charcon, dat overigens na de overname onder de naam Ringvaart verder zal gaan, is een bedrijf dat als zovele slachtoffer dreigde te worden van de malaise in de beton-in- dustie. De firma, eigendom van het Engelse Charterhouse Investment Trust Limited, houdt zich vooral bezig met de fabricage van schoeiingsdek- ken en betonpalen. Verder worden geprefabriceerde fun- deringsdelen gemaakt. De vakbonden hebben duide lijk als een van de voorwaar den in de onderhandelingen gesteld dat het bedrijf ook an dere wegen in zal moeten slaan gezien de situatie in het beton. „Een nieuwe eigenaar zou met de voortzetting van het huidige beleid, binnen een paar jaar ook met zijn hoofd tegen de muur lopen. Het zou geld fh een bodemloze put pompen zijn", aldus De Jong van het CNV. Daarom is ge steld dat vooral de markt voor de prefab-elementen aggres- siever bewerkt moet worden omdat daar nog groei in zit, maar ook dat andere wegen ingeslagen moeten worden. De Ringvaart zal zich vanaf de overname ook gaan begeven op het terrein van de fabricage van gevelelementen, van be ton op marmer. Dat is een ge heel nieuw pakket. „Het is voor het personeel een soort gelijke overgang of ze van een bakkerij ineens in een slagerij zouden moeten gaan werken en daarom heeft het CNV ge steld dat omscholing van het personeel noodzakelijk is. Het bedrijf heeft veel oudere, deels ongeschoolde, werknemers en daarom hebben wij als voor waarde gesteld dat die om scholing met de nodige zorg vuldigheid moet gebeuren. Sa men met de Ondernemings raad zullen we daarvoor de vinger aan de pols houden", aldus De Jong. De uitspraak van de Haagse rechtbank in het kort geding tegen de drje Hollandse Landbouworganisaties tot beëindiging van hun tien-procentsactie, is voor het energiebedrijf (GE) een stuk ongunstiger uitgepakt dan het waarschijnlijk ooit had verwacht. Terwijl de aanwezige tuinders na afloop van de uitspraak elkaar de handen schudden, stond waarnemend directeur ir. R. Bruy- nesteyn zich verbijsterd af te vragen hoe het GE het voor elkaar moet krijgen het teveel ontvangen bedrag aan niet geleverd gas terug te betalen. Het is bekend dat tuinders al jaren voor meer gas betalen dan zij werkelijk afnemen, omdat er meetfouten worden gemaakt door de apparatuur. Het gas moet namelijk via lange afstanden naar de tuinderijen worden getransporteerd. Tijdens dat transport stijgt de temperatuur en het gas zet uit. Daardoor registreert de meter meer kubieke meters gas dan er in werkelijkheid worden afgenomen. Bruynesteyn: „We weten niet hoeveel wij in de loop van de ja ren teveel hebben ontvangen, laat staan dat we dat per indivi duele tuinder kunnen uitrekenen. We zullen toch op de een of andere manier een gemiddelde moeten zien te vinden, maar het kan maanden duren eer we daar uit zijn. Overigens blijkt niet uit het vonnis vanaf welk jaar we het teveel moeten gaan terug betalen. De voorwaarde die de rechter aan het vonnis heeft ver bonden is dus, een misrekening: we zijn er zeer door verrast". De voorwaarde mag dan een ijskoude douche zijn, het GE werd tenslotte in het gelijk gesteld voor wat betreft de tien-procent sactie. Het energiebedrijf lijdt nu maandelijks 25.000 gulden schade doordat een extra administratie ontstaat aan het verstu ren van aanmaningen en verlate bijschrijvingen (incasso-proce dure). Daar moet volgens het vonnis een einde aan komen, zo dra het GE aan de terugbetalingen is begonnen. Wijnholt: „Niemand mag het bedrag zelfs maar voor een klein deel inhouden. Dat mag ook niet als men bereid is te betalen vlak voordat de gastoevoer wordt afgesloten. De drie HLO's Westland mogen niet tot een dergelijke actie oproepen. De actie moet dan ook worden beëindigd' Maar de tuinders, verenigd in de drie HLO's zijn allang blij met deze uitspraak. In de komende maanden worden tenslotte weer onderhandelingen gevoerd over een nieuwe gascontract dat per 1 oktober moet ingaan. Voorzitter C.J. Overkleeft en de be stuursleden van de HLO's die bij de uitspraak aanwezig waren drinken er in ieder geval een pilsje op. Overkleeft: „Wij zijn weliswaar net zo verbaasd, maar in tegen stelling tot het energiebedrijf zijn wij verheugd over deze uit spraak. Het zal nu van Den Haag afhangen hoe lang we deze actie blijven voeren, maar voorlopig gaan we door". Ook woord voerder S.A. de Vos van de HLO's zei blij te zijn, hoewel er mis schien heel voorzichtig iets van medelijden in zijn commentaar doorklonk. De Vos: „In feite zijn nu alle energiebedrijven veroordeeld tot het tereug betalen van teveel ontvangen gelden voor het gas en bovendien voor het plaatsen van betere meetapparatuur. Want ongetwijfeld gaan meerdere tuinders rechtszaken beginnen, nu hier zo'n precedent is geschapen. Voor de tuinbouw wel goed, maar dat zal een rel geven in dit landje..." m vi; aai w( en ei - er IARMOND De par- dan afgelopen dinsdag in ïjf cbrproblemen in het toe- de raadscommissie ruim- 1 Lianstige plan Ter Leede telijke ordening werd irden volgens de omwo- aangenomen. Voor de 29 hden nog veel groter nieuw te bouwen wonin- Duld hebt u nodig om dit spel tot goed einde te brengen. belonen wij de (kleine) j oeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement heftj-met dit behendigheidsspel. ts w] 1 _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant gen is een parkeerplaats per woning gepland voor wat betreft de eengezins woningen en 0.7 parkeer plaats voor de wooneen heden in het gebouw aan de Leede. Er is echter geen rekening gehouden met de bestaande wonin gen in het gebied. De au to's worden nu gepar keerd op plaatsen waar dat straks niet meer mo gelijk is. De omwonenden schatten dat het nu al om ongeveer 15 parkeerplaatsen gaat die „vergeten" zijn. Bij doorstro ming in de bejaardenwonin gen aan de Scheepmakers- dam zullen er waarschijnlijk meer bewoners komen die in De oude stal aan de Kerpsdam, die zal worden afgebroken om plaats te maken voor een eengezinswoning. het bezit zijn van een auto en ook mag worden verwacht dat de 55 plussers, waarvoor de wooneenheden zijn be doeld allemaal een auto heb ben. Parkeren op het pleintje achter de gymnastiekzaal zo als door loco-burgemeester gelmatig plaats. ners van de Straat ter Leede Van Schagen werd voorge- De vreugde van de commis- niet gedeeld. Hier en daar steld zien de bewoners niet sieleden over het feit dat er wordt dan ook de opmerking als een goede oplossing. Er is meer woningen in het plan gehoord: „Als de gemeente daar geen zicht op de gepar- gebouwd kunnen worden zich houdt aan het oorspron- keerde auto's en vernielin- dan aanvankelijk was ge- kelijk geplande aantal wo gen vinden daar dan ook re- dacht wordt door de bewo- ningen of slechts enkele meer dan blijft er voldoende ruimte vrij om te parkeren." Oude stal Of alle nu geplande parkeer plaatsen er inderdaad zullen komen hangt ook nog af van de medewerking van een particulier waarvan een strookje grond aan de Kerps dam aangekocht zou moeten worden. De eigenaresse van de grond is al enkele jaren bezig om een bouwvergun ning te verkrijgen voor de bouw van een woning op de plaats waar zich nu een oude stal bevindt. De woning is bedoeld voor een gehuwde dochter van de eigenaresse en haar gezin. B en W zijn bereid medewerking in deze te verlenen als daartegen over staat dat de gemeente een strook grond beschik baar krijgt voor parkeer ruimte. Over het aantal parkeer plaatsen en dus de afmeting van de terbeschikking te stellen strook grond is nu al jarenlang geen overeenstem ming te bereiken tussen ber de partijen. Aanvankelijk werd gesproken over 9 par keerplaatsen. Daar wilde de eigenaresse van de grond he lemaal niet van horen. In het huidige plan zijn 6 parkeer plaatsen getekend op de be wuste plek en ook dat zou te veel zijn om nog een behoor lijke tuin bij de woning te kunnen aanleggen. Over en kele parkeerplaatsen kan nog wel overleg worden ge voerd en dat zal in de ko mende week plaatsvinden. Dat zou wellicht een klein stukje van de parkeerproble- matiek oplossen maar naar de mening van de bewoners van de huidige woningen in het plan Ter Leede beslist niet helemaal.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5