Dallas symbolisch voor Republikeinen jeu wc bewijzen over Ifipanse proeven op pensen tijdens oorlog De Lorean vrijgesproken van handel in cocaïne Belgische Raad van State wrikt aan rakettenstandpunt 295.- SIJTHOFFJERS POLEN GRIJPT AANBOD YS AAN 'ALilli ENLAND CeidóeOowumt VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 !ent-raket 'oont mankementen JINTON Een defect aan de trap van de motor van de Tri- kernraket heeft ertoe geleid, dat k^jfetten voor reparatie zijn terugge- i. De motoren van 87 raketten 156-3s „zeer verdacht" omschreven, loejojat in een onderzoeksrapport van I3i.'5tmerikaanse Congres, dat deze 26 5ppenbaar is gemaakt. De Trident 64i2it kent eveneens problemen met ^•^vigatiesysteem. Het herstel van nkementen gaat de Amerikaanse 6i.2^g meer dan 300 miljoen gulden 267,5». De Trident I is het belangrijk- ategische wapen van de Ameri go marine. Deze drietrapsrakel afgevuurd vanaf een onder- Nieuw meisje voor Bond Zodra Roger Moore in de huid kruipt van Ja mes Bond, wordt hij omringd door vrouwelijk schoon. In de nieuwste Bond-film ,,A view to an kill", waarvoor de opna men inmiddels in volle gang zijn, is de rol van het „Bond-meisje" toe bedeeld aan de New- yorkse Tanya Roberts. Gisteren poseerden zij en Bond tussen de op namen door, die werden gemaakt in het kasteel van Chantilly, in de om geving van Parijs. Dramatische vergissing NAIROBI De politie van Ke nya heeft een man aangehouden die zijn dochter van 10 jaar per ongeluk voor een wild dier heeft aangezien en doodgestoken met een speer. Chirchir Arap Chero- no vertelde de politie dat hij 's nachts geschreeuw hoorde over een wild dier, dat zijn huis zou zijn binnengedrongen. Zijn dochter Chemutai vluchtte klaarblijkelijk de kamer van haar vader in en verborg zich onder zijn bed. De vader, die dacht met het beest te maken te hebben aarzelde geen moment. Hij pakte een speer en stak toe. VS handhaven kritiek op Oeganda WASHINGTON De kritiek van de Verenigde Staten op de dramati sche stand van zaken op het gebied van de mensenrechten in Oeganda berust op „de beste inlichtingen", die de Amerikaanse autoritetien hebben kunnen inwinnen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Hughes, gis teren gezegd. De regering van Oe ganda heeft de Amerikaanse be schuldigingen als zou het leger mas samoorden hebben begaan ongefun deerd genoemd. Hiermee zouden de VS het regime van Obote willen on dermijnen, aldus het Oegandese mi nisterie van buitenlandse zaken. BLIKSEM DOODT VIERDE FAMILIELID BELGRADO De bliksem heeft voor de vierde maal toegesla gen in één Joegoslavi sche familie. Volgens de krant Politika werd de 34-jarige Vebi Li- mani vorige week op de berg Sara, in het zuiden van Joegoslavië, dodelijk door de blik sem getroffen. Datzelf de lot trof in de afgelo pen jaren zijn vader, broer en een oom. Een zus werd door bliksem inslag invalide. Sotheby mag niet betalen voor joodse geschriften NEW YORK Het opperste gerechtshof van de staat New York heeft bepaald dat het veilinghuis Sotheby de opbrengst van de verkoop van joodse historische geschriften niet mag betalen aan de man, die de geschriften te koop heeft aangeboden. Het gaat om een bedrag van 1.450.000 dollar, dat betaald zou moeten worden aan Alexander Gutt- mann, een 82-jarige vluchteling uit de Tweede Wereldoorlog en hoogleraar aan het Hebrew Col lege van Cincinnati. Sotheby was ervan beschul digd dat tot de verkoop was besloten, zonder dat Guttmann had kunnen bewijzen dat hij de recht matige eigenaar is. Volgens Guttmann was hem in de oorlog gevraagd de documenten uit Berlijn te smokkelen. Als hem dat lukte, zou hij zich eige naar van de 59 middeleeuwse geschriften mogen noemen. Een getuige heeft echter verklaard, dat Guttmann alleen met het redden was belast jl'OOt tonster"zet 'igncashire 3 stelten 164.3 875.IitDEN De maand i02sf5^us' wanneer de Brit- lOA.oplitiek vakantie viert, i 29o'o[ Groot-Brittannië tra- 1 'peel de maand van de |2.°jsfers en vreemde sloten. Zo wordt op dit 162.5tent in het graafschap cash ire ijverig gezocht 290.0" het „beest van Whi- 1995<y^ Bottom", een onbe- i dier van aanzienlijke 4i7.qtte, dat inmiddels de 9^jf van een aantal scha- ni.'aen een koe op zijn ge- f40 sn zou hebben. De 14- Ai.ae Owen Jepson is tot 36-?foe de enige, die het 121in levende lijve heeft 29i]oen. Hij heeft althans igj ^glimp opgevangen van 35o'.omonster, dat er uit zou 147«a^s een "Srote hat". 72'tfen uit de omgeving 6i,a White well Bottom ne- 238$ het verhaal van isoioen over het zandkleu- 130 01monster serieus, in te- stelling tot de politie \e Britse pers. Zo heeft )om van Owen het af- loven kadaver van een H 1 ap gevonden, dat vol- t hem door het mon- moet zijn gedood en 135.2 bij een meer pootaf- Ifyken van een groot 137'd" gevonden. De politie 27-?ft die sporen inmiddels Uer een deskundige laten 1370.0erzoeken. Volgens hem 6ii'o*et ••beest van White- 1 Bottom" zeker geen 148,0 maar zeer waarschijn- een verwilderde hond. 96.00 9.75. REAGAN HELD OP CONSERVATIEVE CONVENTIE (Van onze correspondent) DALLAS In Dallas in de Amerikaanse staat Texas begint komende maandag, de conventie van de Republikeinse par tij. In totaal 2.235 afgevaardigden uit alle regionale partij-afde lingen komen er bijeen om naar verwachting vrijwel unaniem president Ronald Reagan en vice-president George Bush officieel herkies baar te stellen voor een twee de termijn van vier jaar in het Witte Huis. De vierdaagse conventie is ei genlijk een formaliteit. Maar wel een kostbare, want er wordt weer op z'n Amerikaans uitgepakt. De hele bijeenkomst kost twaalf miljoen dollar, pakweg veertig miljoen gul den. Dat geld is onder meer nodig om vliegtuig- en hotel- vergoedingen te betalen aan de duizenden afgevaardigden en om de niet minder dan 13.000 journalisten uit de hele wereld met werkruimten en communicatiemogelijkheden van dienst te zijn. Overigens deed de Democratische partij vorige maand in San Francis co in luxe grootschaligheid niet voor de Republikeinen onder. De conventies zijn in feite reusachtige feesten. Voor veel regionale partijgedelegeerden zijn het hoogtepunten in hun leven. In de conventiezaal hebben ze het idee de Ameri kaanse en de wereldpolitiek te beïnvloeden, 's Avonds zijn er in de stad superchique recep ties, waar je zomaar allerlei politieke grootheden en uitge nodigde filmsterren tegen het lijf kunt lopen. Meestal is er in de conventie zaal nauwelijks discussie over het partijprogramma. Het zijn vooral de toespraken van de partijkopstukken en de „aan- vaardingsspeeches" van de kandidaten, die de toon zetten voor de komende campagne. Een conventie is vooral de plaats om „de politieke pols" van de partij te voelen. Welnu, het laat zich aanzien dat het hart van de Republikeinen conservatiever zal tikken dan ooit. Dallas, voor de meeste mensen vooral de woonplaats van de super-kapitalistische stadscowboy J. R. Ewing, lijkt het ideale decor voor de Repu blikeinen anno 1984. Discussie Voorafgaand aan de conventie heeft ditmaal zowaar iets als een politieke discussie over het partijprogramma (platform genaamd) plaatsgehad. De strijd heeft zich geconcen treerd op Reagan's belasting- politiek. In het gewoel zijn de gematigde Republikeinen (een „bedreigde soort" zoals een Amerikaanse krant het uit drukte) geheel ten onder ge gaan. Zo heeft een partijcommissie gisteren een uiterst conserva tief beleidsplan gepresenteerd. Daarin wordt onder meer af stand genomen van het Equal Rights Amandment over de gelijke positie van mannen en vrouwen en wordt gepleit voor de ontwikkeling van weer een nieuwe atoomraket, de Midgetman. In het, overi gens niet-bindende, plan wordt verder gevraagd om in voering van het gebed op de openbare scholen en een abso luut verbod op abortus. Er mag geen overheidssteun wor den verleend aan vrouwen die abortus willen laten plegen, omdat zij slachtoffer zijn van verkrachting of incest. Tot slot wordt belastingverhoging af gewezen als „schadelijk voor het economisch herstel". Het beleidsplan wordt komende dinsdag door de conventie be handeld. Een eventuele belastingverho ging is inmiddels het hete hangijzers in de verkiezings strijd geworden. De afgelopen drie jaar heeft president Reagan de inkomstenbelasting, die in vergelijking met Europa toch al gering was, verder ver laagd en de vennootschapsbe lasting vrijwel geheel afge schaft. Mede daardoor zit hij nu met een begrotingstekort van zo'n 600 miljard gulden. Democratisch uitdager Walter Mondale heeft verklaard dat In de conventiehal worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de partijbijeenkomst. Boven het podium is een enorme par- tijvlag opgehangen. Reagan, als hij herkozen Held wordt, niet aan belastingver hogingen zal kunnen ontko- Desondanks staat vast dat de men. Reagan houdt vol dat hij 73-jarige Reagan in Dallas als alleen „in het .uiterste geval" een held zal worden bejubeld, tot verzwaring van de fiscale Hij heeft in conservatieve druk zal besluiten. Maar als ogen de afgelopen jaren uitste- het aan de conservatieve Re- kend voldaan. De president publikeinen ligt, zal het nooit heeft zichzelf de blijmoedige zover komen. Zij zien het liefst belichaming gemaakt van het dat het beginsel van progres- nieuwe Amerikaanse zelfver- sieve belasting plaats maakt trouwen en nationalisme, voor een uniform belasting- waaraan de bevolking blijk- percentage voor alle inko- baar toe was. mens. Zo'n politiek zou vooral P® conventie zal echter ook de hoogste inkomens nog eens indicaties kunnen geven voor extra ten goede komen. de toekomst van de Republi- Vanaf zijn ranch in Californië keinen na Reagan. Als hij ver heeft president Reagan zich slagen wordt, is zijn rol uitge- tegen deze plannen verzet. Hij speeld. Als Reagan wordt her- wil economische bewegings- kozen, kan hij in 1988 niet ruimte houden. Maar op dit voor een derde maal kandide- punt is hij links van zijn ach- ren. Vandaar dat een aantal terban verzeild geraakt. Dat Republikeinse voormannen al zegt wel iets over de kracht bezig is zich warm te lopen van de conservatieve golf die voor 1988. De 60-jarige Bush de Republikeinen thans over- behoort tot die groep, evenals spoelt. Reagans vertrouweling Paul Laxalt (62) en de Afgevaardig de Jack Kemp (49) uit New York, beiden representanten van de harde conservatieve vleugel. Onder de gematigde Republikeinen zullen behalve Bush de scheidende Senaats voorzitter Howard Baker (58) en de belastingexpert senator Robert Dole (61) hun kansen aftasten. Betogingen In Dallas worden de komende week tienduizenden demon stranten van allerlei groepe ringen verwacht, zowel voor als tegen Reagan. Dallas heeft bijna éen miljoen inwoners en is de snelst groei ende agglomeratie van Ameri ka. De stad heeft nog altijd een schuldcomplex van de moord die daar op 22 november 1963 is gepleegd op president John F. Kennedy. Nu president Reagan een paar dagen in de stad komt logeren, 'tonen de lokale autoriteiten panische angst voor incidenten. Maar ook zijn ze bang om intolerant te lijken. De progressieve „Alliantie voor Rechtvaardigheid" die als protest tegen de politiek van Reagan een tentenkamp wilde opslaan voor het conventiege bouw, heeft de tenten ter be schikking gesteld gekregen van de gemeente. Het kamp is bovendien voorzien van stra ten met naambordjes, douches, elektrisch licht en telefooncel len. Andere groepen die de monstraties hebben aangekon digd zijn onder meer de Ku Klux Klan en de „Bezorgde Christenen voor Reagan". Of ficier van Justitie Henry Wade, die 20 jaar geleden aan klager was van Jack Ruby (die Kennedy's moordenaar Lee Harvey Oswald had doodsge- schoten) heeft nu extra cellen in de stadsgevangenis laten vrijmaken voor eventuele ar restanten. fleerden bieden zich aan als elaar voor Jelena Bonner IINGTON Zes nobelprijswinnaars en 49 andere geleer- jiebben aangeboden zich om beurten in de Sovjet-Unie te oiot gijzelen voor de duur van de medische behandeling in het ^Jbland van Jelena Bonner, de vrouw van de dissidente 16-oejeleerde Sacharov. Hiermee willen de geleerden bereiken 97 0oe Sovjet-autortietien mevrouw Bonner naar het Westen la- 98;1flaan om daar behandeld te worden. 96.8oi geleerden, afkomstig uit 13 verschillende landen, hebben juli een telegram gestuurd aan Sovjetleider Tsjernenko, 95i8on zij hun aanbod doen. Omdat zij tot op heden geen ant- hebben ontvangen, besloten de geleerden hun aanbod in 99!2obliciteit te brengen. 95.90» 1 94^00 95iso! 1 1 96Ï40 98,70; lllioIO Japanse geleerden hebben gisteren verklaard dat zij "Tienten hebben ontdekt, die bewijzen dat het Japanse leger 9270IS de Tweede Wereldoorlog krijgsgevangenen heeft ge- 9i!oo;t voor proeven met gifgassen en bacteriën. Volgens deze gg-^rden zijn ongeveer 3000 Chinese, Russische en Amerikaan- 93!sovangenen omgekomen bij experimenten door de „eenheid fjj-fjjïn het door Japan bezette Mantsjoerije. 98;20>nderzoeksteam heeft ook voor het eerst schriftelijk bewijs- 9260riaal gevonden, dat aantoont dat de Amerikaanse bezet- 9^20troepen in Japan van de experimenten op de hoogte waren. 8e!90>ns de Japanse onderzoekers valt aan te nemen dat de ^^■ikanen gegevens over de experimenten van betrokken Ja- officieren hebben losgekregen, die weer voor eigen onder la werden gebruikt. iocumenten onderschrijven getuigenverklaringen van ge- aAnen en officieren van de „eenheid 731", die in het verle- 3.al meldden dat in Mantsjoerije experimenten op mensen *^en uitgevoerd. De papieren bewijzen dat onder andere Chi- n^skrijgsge vangenen werden blootgesteld aan mosterdgas en i|jilenpest. °)SKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM John de Lorean na zijn vrijspraak. LOS ANGELES John zijn bedrijf voor sportau- De Lorean, de voormalige to's in Noord-Ierland zou auto-magnaat, is gisteren hebben willen redden, door een jury in Los An geles vrijgesproken van He 59-jarige ondernemer handel in' cocaïne. Hij ™ac.httf iaar gevangenis- j ui straf als hij schuldig was be- werd hiervan verdacht von(jen aan de acht beschuldi- omdat hij op deze wijze gingen waarvoor hij terecht stond. Alle beschuldigingen hadden te maken met het bezit van en de handel in 100 kilo gram cocaïne ter waarde 72 miljoen gulden. De uitspraak van de jury heeft velen ver baasd. „Ik heb vele uitspraken meegemaakt, maar dit is een grote schok", aldus hulpoffi cier van justitie, Perry. In bre de kring wordt dan ook ge twijfeld over de onschuld van De Lorean. Toen het vonnis werd voorgelezen, omhelsde De Lorean zijn snikkende vrouw, fotomodel Cristina Ferrare. De nors kijkende openbare aanklager James Walsh haastte zich langs ver slaggevers en weigerde com mentaar te geven. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgi sche Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, is het er niet mee eens dat het kabinet- Martens de beslissing om 48 kruisraketten te plaat sen niet aan het parle ment voorlegt. Volgens de christen-democra- tisch-liberale coalitie is dat niet nodig, omdat een wet uit 1962 daartoe de mogelijkheid geeft. Deze bepaalt dat NAVO- troepen het nationaal grondge bied mogen doortrekken of er gestationeerd mogen zijn in het kader van speciale uitvoe ringsakkoorden. Volgens de regering-Martens is het NAVO-dubbelbesluit van 1979 een dergelijk akkoord en heeft zij daarom het recht te beslis sen over het al dan niet plaat sen van de raketten. Tijdens het parlementaire de bat op 8 november wist de op positie daar geen speld tussen te krijgen. De meerderheid van van christen-democraten en liberalen stelde zich toen volledig achter het regerings standpunt. De regering kon digde toen wel de situatie om het half jaar te evalueren, maar omdat de Russen zijn weggelopen van de onderhan delingstafel loopt de evaluatie regelrecht op plaatsing uit. De Raad van State stelt zich nu in haar advies op het standpunt dat het parlement zich voor plaatsing moet uit spreken. Zij wijst op de manier waarop destijds de wet tot stand is gekomen en vindt dat zij beperkend moet worden uitgelegd. De vraag is nu in hoeverre de regering zich aan het advies wil houden. De li beralen lijken er geen bood schap aan te hebben, de chris ten-democraten zullen de doorslag moeten geven. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar LONDEN incl. bezoek aan de musical Evita. Londen, de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardighe den. Oude tradities handhaven zich naast moderne attracties en maken deze wereldstad tot een aantrekkelijk reisdoel. Vrijdag 14 september a.s. ver trekken we weer met een luxe touringcar voor een driedaagse trip naar de Engelse hoofdstad. Het verblijf aldaar is in het Queenshotel op basis van halfpension (diner, logies en Engels ontbijt). Zaterdagmorgen is er gelegenheid in de Londense City te winkelen, 's middags is er onder leiding van een Nederlands sprekende gids een sightseeingtour door Londen en wordt gelegenheid geboden tot een bezoek aan Westminster Ab bey. de St. Pauls Cathedral en de Tower. Zaterdagavond wordt in het Prince Edward Theater de bekende musical Evita bijgewoond. Zondag kan men een bezoek brengen aan het museum Madame Tussaud of de bekende markt Petticoat Lane, waarna de terugreis aanvangt. Toeslag eenpersoonskamer 50.-, reisverzekering 7.50 per persoon 5.- poliskosten In de prijs zijn begrepen: de busreis heen en terug overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calais kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies ontbijt en 2x diner) stadsgids sightseeingtour Londen entree Prince Edward Theater Niet inbegrepen de eventuele overige entrees en andere persoonlijke uitgaven. j Inlichtingen en boekingen teleio- ntsch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. i (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 Koo Stark in stilte getrouwd LONDEN De Amerikaanse Koo Stark, ooit beschouwd als mogelijke echtgenote van de Britse prins Andrew, is deze week in alle stilte getrouwd met de 22-jarige Timothy Jefferies. De bruidegom is erfgenaam van het supermarktconcern Green Shield. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18 00 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr 071-122248 en uw wordt nog dezeltde avond nabezorgd. Duitse posterijen weert communisten (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De directie van de Duitse Posterijen wil alle ac tieve communisten bij dit overheidsbedrijf op straat zet ten. Postbeambten die weige ren het lidmaatschappij van de Duitse communistische partij, de DKP, op te zeggen worden ontslagen. De Posterijen zijn kennelijk van plan schoon schip te maken, nu het hoogste ambtenarengerecht van het land heeft ingestemd met het ontslag van de communistische postbeambte Hans Meister uit Stuttgart. Volgens de recht bank zijn activiteiten voor de communistische partij in strijd met de plicht van trouw van de ambtenaar ten opzichte van de overheid. Op grond van het -Meister- -vonnis, waarvan de overwe gingen sinds vorige maand be kend zijn, is de Post-directie nu in actie gekomen. Minstens vier beambten zullen worden ontslagen tenzij ze zich alsnog van de DKP distantiëren. WARSCHAU De Poolse re gering heeft gisteren gezegd dat de „weg nog open staat" naar een verbetering van de betrekkingen met de Verenig de Staten nu deze hebben be sloten enkele sancties tegen Polen op te heffen. De rege ring vindt echter dat de be trekkingen pas volledig kun nen worden hersteld wanneer alle sancties zijn opgeheven. De regeringsverklaring was de eerste formele reactie van de communistische autoriteiten op de aankondiging van de re- gering-Reagan op 3 augustus dat de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT opnieuw mag vliegen op de VS en dat de culturele en wetenschappelijke contacten worden hersteld. De sancties werden ingesteld na het uitroepen van de staat van beleg december '81. De Poolse regering eist echter de ophef fing van alle economische sancties. Warschau wil met name dat Washington zijn ver zet staakt tegen toetreding van Polen tot het Internationale Monetaire Fonds en dat Polen niet langer de status van meest begunstigde natie wordt ont houden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11