zJoordieren eisen verbod plastic kogels Duitsers zetten ontspanning gewoon voort Spaanse regering in actie tegen anti-F rans geweld Rekenkamer VS: troepen uit Europa v arte studenten ageren tegen 1 Herkiezingen in Zuid-Afrika Italië vreest nieuwe golf van terreur MOSKOU'S GEESTESKIND GAAT EIGEN LEVEN LEIDEN PAG1TENI.AND £&idóc Souuint DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 5AM00RD jEGANDA EN Missionarissen en wngen in Oeganda heb- ^^(cend gemaakt, dat rege- oepen de afgelopen meer dan honderd i hebben gedood bij een artsoord in Namoegon- voor- ongeveer vijftien kilo- twurs iMj,an de Kampala ligt. De 154 20 noord volgde direct na 221.50 nval van guerrillastrij- een in de buurt gele- ellietstation. Dit meldde i het Britse dagblad 47.30 Telegraph. Volgens en- issionarissen is de vei- $ituatie in het bede- I >ord sinds de massa- 269,50 verbeterd. WASHINGTON De in de Verenigde Staten nimmer verstommende kritiek op de vermeen de onvoldoende bijdrage van West-Europa aan de defensie-uitgaven van de NAVO is gisteren met het verschijnen van een onderzoeksrapport van de Amerikaanse rekenkamer nieuw leven ingeblazen. De Rekenkamer komt tot de con clusie dat de defensie-uitgaven van de Verenig de Staten slechts verminderd kunnen worden door de Amerikaanse troepen gedeeltelijk uit Europa terug te trekken of door de verplichtin gen van de Verenigde Staten binnen de NAVO op een lager peil te brengen. Het rapport van de Rekenkamer richt zich met name op de sta tionering van Amerikaanse eenheden in de Bondsrepubliek Duitsland en Groot-Brittannië. De totale defensiekosten van de Verenigde Sta ten kunnen alleen verminderd worden indien Washington zijn verplichtingen binnen de NAVO op een lager niveau brengt en zijn troe pensterkte verlaagt. Het rapport, dat gericht is aan twee speciale commissies van het Amerikaanse Congres, voorziet dat de stationeringskosten in de Bonds republiek verder zullen stijgen. Het Ameri kaanse ministerie van defensie en het ministe rie van buitenlandse zaken zeggen in een reac tie dat West-Europa zich in een moeilijke eco nomische situatie bevindt en dat de rekenka mer daar te weinig rekening mee heeft gehou den. In juli maakten het Pentagon en een fi nanciële commissie van het Congres cijfers openbaar, waaruit bleek dat meer dan de helft van de Amerikaanse defensiebegroting aan de verdediging van West-Europa wordt uitgege ven. Voor komend jaar wordt daaraan 158 mil jard uitgegeven. Autobom onschadelijk gemaakt Explosievendeskundigen van f de politie van Jeruzalem bij de wagen, waarin gistermorgen een krachtige bom werd dekt. Kort voordat hij zou ont- N y ploffen, werd de bom onscha delijk gemaakt. Onder de mo torkap van de auto stonden in Arabisch schrift de namen „El Fatah, Sabra en Shatila" ge schreven. El Fatah is de orga nisatie van PLO-leider Arafat en Sabra en Shatila zijn twee Palestijnse vluchtelingenkam pen in Beiroet, waar in sep-, tember 1982 een bloedbad werd aangericht. Rechtse oppositie in Nicaragua laat belangrijke eis vallen MANAGUA De conservatieve oppositie in Nicaragua heeft giste ren één van haar belangrijkste ei sen voor deelneming aan de alge mene verkiezingen laten vallen. Besprekingen tussen het Sandinis- tische bewind en de door de Vere nigde Staten gesteunde Nicara guaanse rebellen vindt de oppositie nu niet meer noodzakelijk voor 4 november, de dag waarop de ver kiezingen zullen plaatsvinden. e regeringsgebouwen in Londen een demonstratie gehou- io 36'i$aarb'i onder meer het afschaffen van de plastic kogels ,oo 234,o(ieëist. ,00 121,oc LONDEN Duizenden katholieke Noordieren hebben gisteren in de wijk Andersonstwon (West-Belfast) de begrafe nis bijgewoond van de 22- jarige Sean Downes, die tijdens de onlusten van af gelopen zondag dodelijk door een plastic kogel van de politie werd getroffen. De dood van Downes heeft opnieuw geleid tot de eis aan het adres van de Noordierse politie om bij het verspreiden van menigten voortaan geen gebruik meer te maken van plastic kogels. De plastic projectielen werden voor het eerst gebruikt in de zomer van 1972, drie jaar na het begin van de gewelddadig heden in Noord-Ierland. Ze vervingen de zeer omstreden rubber kogels, omdat ze effec tiever én minder gevaarlijk zouden zijn. Dat laatste is in middels een achterhaald gege ven. De plastic kogel is even gevaarlijk, zo niet gevaarlijker dan zijn voorganger. Het eerste slachtoffer viel in augustus 1975. De 10-jarige Stephen Geddis uit Belfast stierf nadat hij door een plastic kogel aan zijn hoofd was ver wond. Sean Downes, vader van een meisje van anderhalf, was het achtste slachtoffer van de plastic kogel. Rubber en plastic kogels hebben samen vijftien slachtoffers gemaakt, onder wie zeven kinderen. Volgens de normen van het Amerikaanse leger behoort het bijna tien centimeter lange plastic projectiel tot de catego rie wapens, die zeer zware verwondingen kan veroorza ken: botbreuken, hart- en nierbeschadigingen, een ge scheurde lever en inwendige bloedingen. Reden waarom de kogel, volgens de officiële richtlijnen, alleen gebruikt mag worden als laatste middel om menigten te verspreiden. De kogels moeten laag over de grond worden afgeschoten op een afstand van zeker twintig meter, behalve in een geval van zelfverdediging. Volgens de meeste getuigen heeft de politie zich afgelopen zondag in het geheel niet aan die richtlijnen gehouden. Er zou in het wilde weg met plas tic kogels zijn geschoten: op borst- en hoofdhoogte en vaak van een kleinere afstand dan twintig meter. Een Britse krant heeft een foto gepubli ceerd waarop duidelijk te zien is hoe Downes van dichtbij naar later bleek dodelijk werd getroffen. De politie heeft verklaard dat de agenten werden bekogeld met stenen en molotov-cocktails en zich wel moesten verdedigen. Maar op het moment van het dode lijke schot was het volgens ge tuigen juist tamelijk rustig. De politie van Ulster is inmiddels een nader onderzoek begon nen naar de ware toedracht van de gebeurtenissen van af gelopen zondag. Het Europese parlement heeft zich in het verleden massaal uitgesproken tegen het gebruik van plastic en rubber kogels. Maar vol gens de autoriteiten in Noord- Ierland is het plastic projectiel nog steeds een uitstekend wa pen. Bij de reconstructies van de gebeurtenissen van afgelopen zondag blijkt, aldus waarne mers in Noord-Ierland, ook een nieuwe tactiek van de po litie. In tegenstelling tot vroe ger wordt noch van protestan ten noch van katholieken meer enig machtsvertoon ge accepteerd. De tactiek van de politie zou een gevolg zijn van de gebeur tenis, die in de geschiedenis van Ulster inmiddels als de „Slachting bij Darkley" te boek is gesteld. In november vorig jaar dron gen drie gewapende IRA-le- den in Darkley, op de grens met de Ierse republiek, een protestantse kerk binen, waar zojuist een dienst was begon nen. Drie mannen die in het portaal stonden om laatkomers te begroeten, werden in koe len bloede doodgeschoten. Daarna opende het drietal het vuur op de ongeveer zeventig kerkgangers. Door een wonder raakten maar zeven mensen gewond. Sindsdien is er de politie alles aan gelegen provocaties door katholieken en wraakacties van protestanten te voorko men. Machtsvertoon is het al leenrecht van de militairen. Para-militaire optochten en betogingen zijn in Noord-Ier land niet meer toegestaan. Ze ker drie begrafenissen zijn uit gelopen op vechtpartijen, doordat de politie probeerde gemaskerde lijkdragers te ar resteren of vlaggen en mutsen van kisten te verwijderen. Ook het ingrijpen van afgelo pen zondag had noodlottige gevolgen. 00 34,0G 00 164.5C 00 350,00 00 123,2( 50 47,0C 90 72,0C ;en WNESBURG In ?1 Zuid-Afrika zijn ;e studenten acties inen uit protest te- 5o 228,3(1® omstreden verkie- 20 1352?1 voor Pai"lementen oo 249[5c kleurlingen en In- 5o IseS die op 22 en 28 au- 60 27,'sjs gehouden zullen go 2a4«en. Een zwarte stu- oo 13!q iloverleed gisteren aan zijn verwondingen, die hij dinsdag opliep tijdens bot singen met de politie. Honderden studenten van de kleurlingen-universiteiten van West-Kaap en Kaapstad heb ben zich voor een boycot uit gesproken, omdat de verkie zingen eind deze maand wel een beperkte inspraak geven aan kleurlingen en Indiërs, terwijl de zwarte meerderheid niet mag stemmen. In ten minste 12 scholen bij Pretoria, Johannesburg en in de Kaap-provincie woonden de afgelopen dagen leerlingen de lessen niet bij. In verschei dene zwarte voorsteden ge bruikte de Zuidafrikaanse po litie traangas om demonstra ties van studenten en leerlin gen uit elkaar te slaan. Hierbij zijn tot nu toe één dode en di verse gewonden gevallen. 'O 38.2C °0 151.00 1« A 1 8 ''gph-Arabie 1 Il'lpt Boeings en 50 121,or 1 1. 2° riJalt met olie >0 41.1! do 172.MTLE De nationale uaartmaatschappij van ■■■^■Ji-Arabië, Saudia, gaat Boeing tien vliegtuigen iet type 747-300 kopen, ^^^"■zal met olie betalen. Dit 3 beurseen woordvoerder van 8 15-oeg gisteren bekendge- De vliegtuigen kosten 0 ge^rd miljoen dollar per o 96.'eo:odat Boeing recht heeft S t" "aarde van een o 95.801 dollar. De olie wordt o 992orc* door de Saoedische o 99[2oale oliemaatschappij, Pe- o 97,50i. Deze weet zich van verzekerd doordat a4,3o5e^d 95,90|ote financiële instelling 95 ior^enover Saoedische 92.'iol»g garant heeft gesteld. 94,201 93,90 94,00 94,90 Sraitenvermoorden ||Siagiers veerboot ImSlLA loempoer 90.70 liraten hebben in de Soe- |^30 e tussen de zuidelijke Fi- - n en Sabah (Maleisië) ll ^'erboot overvallen en 33 9i;ooiiers, onder wie tien |^°ten, vermoord. Elf vrou- 93^50 en vier zwaargewonde 90.90 ren overleefden de 98,20 PartÜ- Zij dobberden met 92[60 faargehavende bootje 24 bnder eten of drinken 88,90 voordat zij aanspoelden 97.60 kust van Maleisië. Vol- overlevenden hebben IGld ^ten meisJes a*s fiU" meegenomen. Van de ers is geen spoor terug- ROME Deskundigen in Italië hebben voor een nieuwe golf van terreur van linkse extremisten gewaarschuwd. Er zijn dui delijke en zorgwekkende tekens, die op een breed opgezette, nieuwe opleving van de bewapende groepen wijzen, aldus de Romeinse rechter van instructie Rosario Priore. Priore heeft, zo verklaarde hij, vastgesteld dat de Rode Brigades die nog op vrije voeten zijn, over een omvanrijk arsenaal beschikken. Daaronder zouden zich ook uiterst gevaarlijke wapens bevinden. Als bewijs noemde hij een niet uitgevoerd plan van de terroristen om begin 1982 met een raket het ministerie van justitie in Rome aan te vallen en de toenmalige minister van justitie, Clelio Drida, te vermoorden. Honecker krijgt schouderklopjes OOST-BERLIJN Oost- -Duitsland, dat in Moskou bestraffend is toegesproken voor zijn pogingen de ban den met het Westen te ver beteren, heeft gisteren in zijn partijpolitieke pers de lof gezongen van partijlei der Erich Honecker. Het lid van het politburo Egon Krenz, die momenteel in Athene op bezoek is bij Pa- pandreou, bracht in de krant Neues Deutschland de waardering over die de Griekse leider momenteel koestert voor de politiek van vrede van Oost-Duits- land. Honecker wil eind volgende maand het eerste officiële bezoek van een Oostduitse leider aan de Bondsrepubliek brengen. Kanaal bouwers overlevenden van de hon derden men sen die ze ventig jaar geleden heb ben gewerkt bij de aanleg van het Pa nama-kanaal. MADRID De Spaanse regering treedt handelend op om een dam op te werpen tegen een golf van anti- -Franse bomaanslagen in Spanje door Baskische extre misten en linkse guerrillastrijders. Het Franse consu laat in het Noordspaanse Gijon en zeven filialen van Franse bedrijven zijn beschadigd tijdens de jongste aan vallen in een al zes weken durend protest van de Bas kische guerrillagroep ETA tegen een actief Frans be leid jegens haar leden in Frankrijk. Aanhang van de ETA hebben sinds begin juli ettelijke Franse auto's in brand gestoken of de banden van Franse voertuigen doorgesneden, maar het geweld nam dinsdag en woensdag in omvang toe met bomaanslagen op Franse doe len in verscheidene Spaanse steden waaronder de hoofdstad Madrid. De meeste bomaanslagen hadden dinsdag plaats voorafgaan de aan de feestdag van Maria Tenhemelopneming die in Spanje een nationale feestdag is. Naar uit Baskische bron verluidt blijkt uit de aanvallen dat de ETA ernstig getroffen is door recente veiligheidsmaatregelen tegen de groep in Frankrijk, welk land jarenlang heeft gegolden als een veilige uitwijkhaven voor de Spaanse justitie. DEN HAAG Traditie getrouw is in een rege ringsverklaring van een Duitse kanselier de ver deelde natie een thema, dat bij zo'n gelegenheid onmogelijk gemist kan worden. Hereniging van Duitsland is het ondub belzinnige streven, zo is door achtereenvolgende kanseliers na dè oorlog gezegd, ook al wordt wel beseft dat die eenmaking van Duitsland geen kwes tie is die op korte termijn geregeld kan worden. Meestal reageert de Oostduitse communistische top veront waardigd, omdat volgens haar ten onrechte namens de Oost duitsers wordt gesproken. In westerse kringen, met name Franse, laait de vrees weer op, dat het toch weer eens tot zo'n hereniging komt en de Fran sen zoals voorheen opnieuw in het defensief worden gedron gen. De huidige aandacht voor de wens van Bonn de toenadering tot Oost-Berlijn te versterken is in zoverre uniek, dat het nu niet alleen de Westduitsers zijn, maar vooral ook de Oost duitsers die gebrand zijn op versteviging van de contacten. Natuurlijk betekent dit niet dat zelfs maar met een margi nale kans geconcludeerd kan worden dat vroeg of laat een hereniging van Duitsland voor de deur staat. Kohl zei het deze week in een vraagge sprek met de Oostenrijkse te levisie nog eens heel duidelijk. Oost-Duitsland is een totalitai re staat, daar kan geen misver stand over bestaan. We stre ven echter naar verbetering van de contacten met de Duit sers in Oost-Duitsland, aldus Kohl. Belangstelling Als de grootste Midaeneurope- se staat heeft West-Duitsland niet alleen banden willen aan knopen met het Westen, waar mee het hecht verankerd is in het NAVO-bondgenootschap, de aspiraties van de Duitsers gelden van oudsher ook oost waarts. Berucht is uiteraard de Drang nach Osten, die Hitier in praktijk heeft gebracht. De belangstelling van de Duitsers voor de Oosteuropese staten is er na de oorlog niet minder op geworden, ook al waren zij be paald van vreedzamere aard en werden ze ten zeerste be moeilijkt door het IJzeren Gordijn, dat Moskou neerliet rond zijn Oosteuropese satel lietstaten. Niettemin is Bonn veruit de belangrijkste wester se handelspartner van de Oosteuropese landen en in de eerste plaats van Oost-Duits land. Dat verklaart mede het huidige welvaartspeil van Oost-Duitsland. Dat ligt, niet verbazingwekkend, onder dat van West-Duitsland, maar is bijvoorbeeld tweemaal zo hoog als dat van Polen. De Westduitsers varen wel bij deze handelspolitiek, die in ze kere zin hun macht over mid den Europa bevestigt. Zij heb ben in feite zoveel belangen in het Europese achterland dat zij de grenzen zo open mogelijk willen houden. De Westduitse socialisten waren bereid voor de Duitse fouten in de jongste geschiedenis te betalen, het geen onder Brandt resulteerde in het verdrag met de Sovjet- Unie, waarbij de rivieren Oder en Neisse als oostelijke grens werden aanvaard. De christen democratische politici hebben de socialistische erfenis inmid dels aanvaard, hetgeen nog eens bleek uit het interview van Kohl met Bild deze week waarin hij zei dat de Westduit sers niet willen tornen aan de bepalingen van de Ostvertrage uit 15)70. De huidige Duitse politici voe len zich onverminderd verant woordelijk voor de Oostduit sers in het buurland, hetgeen zich onder meer uit in de mas sale bedragen die Bonn op ta fel legt om jaarlijks een groot aantal Duitsers die naar het westen willen, vrij te kopen. Oost-Duitsland heeft echter ook groot belang bij consolide ring van de contacten met West-Duitsland om het huidi ge welvaartsniveau te kunnen handhaven. Partijleider Erich Honecker schoof twaalf jaar geleden, nota bene op aandrin gen van de Russen, zijn voor ganger Ulbricht opzij, omdat de laatste onverkort vasthield aan een Oostduits isolement. Sinds de door hen bepleite ontspanningspolitiek hebben de Russen met een zeker weg gevallen de overdracht van kapitaal en goederen naar Oost-Duitsland goedgekeurd. Aanhaling van de banden met Oost-Duitsland kon in Russi sche ogen in zekere zin wer ken als een lokaas voor meer neutralistisch getinte West duitse politici om hun land uit het westerse kamp te weken. Deze vrees doet nu met de op handen zijnde ontmoeting tus sen Kohl en Honecker volgen de maand opnieuw opgeld on der met name de Amerikaanse NAVO-diplomaten in Brussel, maar gezien de gehechtheid van de Westduitse christen-de mocraten aan het NAVO- bondgenootschap lijkt die vrees niet erg reëel. Nieuw aan de huidige situatie is vooral het feit dat de Oost duitsers, die ooit van de Rus sen een duwtje in de rug kre gen, niet langer geheel volg zaam aan de Russische leiband willen lopen. Via de pers delen Russen en Oostduitsers elkaar slagen uit hetgeen erop wijst dat verschillen van mening binnenskamers niet meer kon den worden bijgelegd. De Rus sische perscampagne zou voor al duidelijk moeten maken dat de speelruimte voor andere Oosteuropese landen die zich op dezelfde weg zouden willen begeven niet erg groot is. Hon garije, dat het initiatief van Honecker aanvankelijk met welgevallen had becommenta rieerd, ondersteunt de laatste dagen weer volgzaam de op vattingen van Moskou. Eensgezind zijn de geluiden uit het Kremlin overigens niet. Opmerkelijk waren de ver schillen van opvatting tussen het partijdagblad de Pravda en de Izvestia, het orgaan van de regering, waarin de jongere krachten zich kunnen mani festeren. De oude vergrijsde garde die het nu nog voor het zeggen heeft, minister van buitenlandse zaken Gromyko, partijleider en president Tsjer- nenko en minister van defen sie Oestinov, gelooft dat een voortgezet isolement, waarbij de beschuldigende vinger wordt gericht op het Westen en in het bijzonder de Vere nigde Staten, de beste 'methode is om het Westen schuldbe wust en rijp te maken voor de onderhandelingstafel. Herha len de westerse politici immers niet constant hun wens weer aan te schuiven aan de onder handelingstafel? Op die ma nier zou op de langere termijn zelfs een breuk gecreëerd kun nen worden met de Amerika- In het regeringsblad Izvestia werd echter naar aanleiding van de Duitse kwestie juist ge wezen op het belang van sa menwerking en ontspanning met het Westen en werd het Duitse initiatief zeker niet af gewezen. Daarbij wordt er kennelijk van uitgegaan dat men weet wat men aan Ho necker heeft. Hij is niet als Dubcek destijds een man die een breuk wil riskeren met het Sovjet-blok. Honecker is bovenal een „realpolitiker", die terecht' aanvoelt dat wan neer de miljardensteun van de West-Duitsland wegvalt zijn arbeidersstaat vele moeilijke uren te wachten staat. De plannen van Moskou tot ver dere militarisering van de Oosteuropese staten als ant woord van Moskou op de plaatsing van de eerste Pers- hing-II en kruisraketten vie len dan ook bij de Oostduitsers niet in goede aarde. Met de Westduitsers delen de Oostduitsers immers het besef dat het grondgebied van Duitsland niet het terrein mag zijn waar opnieuw in Europa een oorlog ontbrandt Binnen de beperkte mogelijkheden van het communistische stelsel werkt Honecker liever aan vergroting van de welvaart dan aan de opbouw van angst gevoelens. Dat mag al bij al een verrassende ontwikkeling heten na de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernra ketten in Europa. Gedreven door eigenbelang brengen de Duitsers aan beide zijden van de grens de ontspanningsge dachte gewoon verder in prak tijk. Tot hereniging zal het voorlopig niet komen, aan de stelsels in beide landen wordt immers niets veranderd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11