£eicUc <2&mamt Hogere ambtenaren willen 15 procent loonsverhoging Ir Moskou groener met Nederlands gras amilie levert verdachte leutermoord uit aan politie Ria Stalman onderscheiden Opnieuw rellen in Noord-Ierland Politieman plaatste bom zelf Woensdag 15 augustus 1984,75e jaargang no, 22964 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui]teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Wolkenvelden, maar ook pe rioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. Zon op: 6.23 uur, onder 21.04 uur. Hoogwater Scheveningen: 6.04 en 18.37 uur. Laagwater 2.09 en 14.09 uur. lis op zijn zij 9 foto is geen montage of een opname uit een pretpark, Ir een voorbeeld van de ravage die hevige regens en ^verschuivingen hebben aangericht in de Amerikaanse t Pennsylvania. Het huis werd door het water omgegooid ieker vijftig meter meegesleurd. De overstromingen en idverschuivingen in Pennsylvania hebben aan drie men- fhet leven gekost. De schade is enorm. Nederlandse expeditie krijgt voorrang op Mount Everest KATMANDU Het ministerie van toerisme van Nepal Leeft gisteren een Nepalees politieteam opdracht gegeven pgen 15 september van de Mount Everest af te komen en Maats te maken voor de Nederlandse Mount-Everest-expe- jitie onder leiding van Herman Plugge. De agenten had- jen toestemming om langs de zuidelijke route te klimmen k>t een hoogte van 8000 meter. Daar zijn altijd de basis kampen gevestigd van expedities die de top willen berei den. De politie wilde daar de rommel opruimen die voor baande expedities daar sinds de jaren vijftig heben achter gelaten. Eenmaal op weg kreeg de groep echter ook zin om Ie top van 8848 meter te beklimmen. Volgens het ministè re kan dat alleen als zij willen wachten tot de Nederlandse jxpeditie afdaalt. Sportvisser vangt vliegtuigbom VLISSINGEN Een sportvisser uit Vlis- singen heeft gisteren de schrik van zijn leven gekregen toen bleek dat in zijn net geen buitengewoon grote vis zat, maar een vliegtuigbom van 500 pond. De man was voor de kust van Walcheren aan het vis sen toen hij zijn net niet meer binnen kon krijgen. Hij is toen met de grootste moeite, het zware net achter zich slepend, de bui tenhaven van Vlissingen binnengevaren. Daar kon hij met de nodige hulp zijn vangst op de kant krijgen. Pas toen ont dekte hij wat hij had gevangen. De mijn- -opruimingsdienst liet onmiddellijk de hele buitenhaven ontruimen. Bedrijven en wegen in de omgeving werden afgezet. Nadat de ontsteking uit de bom was ge haald, werd het gebied weer vrijgegeven. Pak slaag kost Zweedse vader 100 kronen boete GALLIVARE In Zweden heeft een man een geldboete gekregen omdat hij zijn zoontje van elf een pak slaag heeft gegeven. Dat is daar krachtens een nieuwe wet tegen de kindermishande ling verboden. Zoonlief had een jonger broertje op zijn fiets meegenomen, hoe wel zijn vader hem dat had verboden. Hij kreeg als straf billekoek. De knaap kende zijn „rechten" blijkbaar goed, want hij liep onmiddellijk naar de poli tie om aangifte te doen wegens mishan deling. Een jury-rechtbank vond dat de vader de wet had geschonden en ver oordeelde hem tot een boete van 100 kronen, ongeveer 40 gulden, Wim Kan en Corry Vonk in laatste showopVARA-tv Zaterdag 6 oktober zendt VARA-tv de complete laatste show uit, die Wim Kan samen met Corry Vonk in 1981 maak te. Het gaat om de op dat mo ment aan de actualiteit van die dagen aangepaste show, waar mee Wim Kan toen het nieuwe seizoen begon. Door ziekte van Corry Vonk heeft hij die tour nee niet af kunnen maken. Voordien had hij echter in ei gen beheer deze show op band laten vastleggen in de re gie van Nico Knapper. Onderzeeboot verstrikt in netten Britse treiler LONDEN Een onbekende onderzee boot is gisteren in het Kanaal verstrikt ge raakt in de netten van een Britse treiler, die drie uur lang in achterwaartse rich ting werd meegetrokken voordat de kapi tein op last van de Britse kustwacht de kabels doorkapte. Zowel de Britse als Amerikaanse marine hebben laten weten, dat geen van haar schepen zich in de na bijheid bevonden. In maart van dit jaar deed zich in het Skagerrak een soortgelijk incident voor, waarbij drie Deense zeelie den omkwamen. Een in West-Duitsland gebouwde onderzeeër, die bestemd was voor Chili, raakte toen tijdens een proef vaart verstrikt in de netten van eeen Deens, dat vervolgens naar de diepte werd getrokken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Alleen een structurele loons verhoging van zeker tien tot vijftien procent kan de toenemende uit tocht van ambtenaren met een salaris van meer dan veertigdui zend gulden naar het particuliere bedrijfsle ven stoppen". Dat zegt plaatsvervangend secreatris Bob Albersen van de Centrale voor Middelba re en Hogere Ambtenaren (CMHA) vandaag in een in terview met deze krant. Al bersen reageert daarmee op de aankondiging van het Kabinet dat er toeslagen in gevoerd zullen worden voor hogere ambtenaren die in het bedrijfsleven vaak veel meer kunnen verdienen dan bij de overheid. Minis ter Van Aardenne (Econo mische Zaken) kondigde deze maatregel onlangs aan. Via een extraatje bovenop het gewone salaris hoopt hij een einde te kunnen maken aan de ware uittocht van topambtenaren die- zijn de partment teistert. Sinds be gin dit jaar zijn er al 23 hoge ambtenaren van Eco nomische Zaken opgestapt. CMHA-bestuurder Albersen noemt de voorgenomen maatregel „hooguit een noodverband", dat onver mijdelijk gevolgd zal moe ten worden door een struc turele aanpassing van de ambtenarensalarissen boven de 40 mille. Volgens Alber sen is door jaren lang nivel leren en korten op deze sa larissen in toenemende mate een achterstand ont staan op lonen die voor ver gelijkbare posities in het be drijfsleven worden betaald. Hij becijfert dat dit verschil tot meer dan 75 procent kan oplopen. Het geven van een beperkte toeslag op het sala ris is onvoldoende en mis kent het werkelijke karak ter van de problemen, meent de bestuurder van de CMHA. Direct na de zomervakantie bespreekt het Kabinet voor stellen om tegen de uittocht van ambtenaren naar het bedrijfsleven op te treden. Deze vlucht beperkt zich overigens niet tot het minis terie van economische za ken. Ook belastinginspec teurs keren minister Ru- ding (Financiën) in groten getale de rug toe, omdat zij in de particuliere sector vaak vele tienduizenden guldens tot soms tonnen meer kunnen verdienen. Andere groepen die in het bedrijfsleven veel beter worden betaald zijn accoun tants en het hogere automa tiseringspersoneel. Ver wacht wordt dat de extra toeslagen die het Kabinet in petto heeft ook voor deze groepen zullen gaan gelden. Pagina 2: C HM A-bestuur der Albersen: verkeerd be zuinigen wreekt zich. OTTERDAM Fami- ieden hebben gisteren verdachte van de re nte peutermoord in Rot- rdam aan de politie uit- •leverd. De politie hield j) 36-jarige R. T. van der uit Overschie al enige gen in de gaten, maar t ze kwam pas tot een j, lledige bekentenis na- |t familie hem naar het llitiebureau had ge- lacht. i der W. bekende gis- len dat hij de 3-jarige Shirley Deurloo heeft meegelokt naar zijn wo ning en haar vervolgens heeft gewurgd, omdat hij bang was voor ontdek king. Het meisje is volgens de politie niet seksueel misbruikt. Het ontzielde lichaam van Shirley werd zondagavond gevonden in de kelder van haar ouder lijke woning. De Rotterdammer, de over buurman van Shirley, heeft ook bekend een dag eerde een 4-jarig jongetje uit Overschie te hebben meegelokt met de belofte: „Als je meegaat krijg je een poppetje". Dit jongetje ontsnaptë ternauwernood aan de wurgdood, nadat hij sexueel was betast. Rechercheur Slikboer, belast met de leiding van het onder zoek in Overschie, verklaarde dat het buurtonderzoek en de verklaringen van het 4-jarig jongetje de politie al op het spoor van Van der W. had ge zet. Van der W. is al eerder in aanraking met de politie ge weest in verband met zeden misdrijven, waarbij kinderen waren betrokken. tjBI de afgelopen dagen tegen het optreden van :*s de Britse politie. In de voorste gelederen Gerry Adams (met baard), de leider van de politieke vleugel van de IRA, Sinn Fein. ELFAST In Noord- jrland is het gisteravond bnieuw tot botsingen ge- jbmen tussen katholieke ngeren en de politie. situatie in de provincie ïef gespannen, terwijl de inn Fein, de politieke vleugel in het verboden Ierse repu- jikeinse leger, zich op de be- jafenis voorbereidde van (ban Downs, die zondag om pt leven kwam toen de poli tie plastic kogels afvuurde op een menigte mensen die zich verzameld had voor het hoofd kwartier van Sinn Fein. Downs is vanmiddag begra ven. De Britse minister voor Noord-Ierland, James Prior, heeft in verband met de ge beurtenissen van afgelopen zondag in Belfast zijn vakantie onderbroken en gisteren te genover de pers verklaard dat hij „de volledige verantwoor delijkheid op zich neemt voor de fouten die de afgelopen da gen gemaakt zijn. Achteraf is het fout geweest de Ameri kaan Martin Galvin de toe gang tot Noord-Ierland te ver bieden en vervolgens te probe ren hem te arresteren. Galvin steunt openlijk moord en ge weld en heeft geld ingezameld voor wapoens waarmee solda ten gedood moesten worden", aldus Prior. De aanwezigheid van Galvin, die zich nadien met behulp van de Sinn Fein heeft verstopt, was aanleiding tot de rel op zondag. Aankomst in een open sportwagen. Foto's: Tjerk Heringa. DEN HAAG Ria Stalman, die in Los Angeles de gouden medaille veroverde op het olympische onderdeel discus werpen, is gisteravond op hartelijke wijze gehuldigd bij haar atletiekvereniging Sparta in Den Haag. Onder luid gejuich van zo'n duizend belangstellenden kreeg de at lete van wethouder Piet Vink de sportpenning van de gemeente Den Haag over handigd. KNAU-voorzitter Wim de Beer van de atle- tiekunie benoemde Ria Stal man tot lid van verdienste van de atletiekbond. Vervol gens vertrok Stalman met politie-escorte pijlsnel naar een huldiging op het stadhuis in haar geboorteplaats Delft, waar hoofd sportzaken Piet van der Kruk ook Jolanda van der Meer (zwemfinaliste) en Aletta van Maanen (hoc- keygoud) ontving. Discuswerpster Ria Stalman bekijkt de sportpenning van de ge meente Den Haag, die wethouder Piet Vink de winnares van olympisch goud haar zojuist op de accommodatie van haar atle- tiekclub Sparta heeft overhandigt. DEN HAAG Acht Neder- jet-Unie wil zijn wegbermen landse zaadbedrijven die sinds en parken met het Neder- enkele jaren opereren in het landse gras een groener aan- NIVAZ, hebben een order uit zien geven. Met de order is Moskou gekregen voor de le- een bedrag gemoeid van vering van twintig ton gras- 100.000 gulden, zaad, goed voor zeven hecta re. De hoofdstad van de Sov- Directeur Jan Omvlee van het NIVAZ noemt de order weliswaar niet erg groot, maar spreekt van een door braak op de Russische markt. De Sovjets hebben na vele ja ren van proefnemingen het Nederlandse graszaad op hun rassen- en importlijsten gezet vijftig landen over de gehele en dat betekent dat er voor wereld. Zo werd het wereld- het Nederlandse bedrijfsleven kampioenschap voetbal van in de toekomst meer kansen 1982 in Spanje gespeeld op liggen. Nederlands gras en komt ook het wereldberoemde gras van De Nederlandse zaadbedrij- Wimbledon hier vandaan, ven opereren in ongeveer „Bij de medische opleiding ontstaat een catastrofale situatie. Het water staat tot de lip. Wij zitten op korte termijn in een slop. De schuld ligt niet bij de Tweede Kamer, die heeft genoeg gewaarschuwd. Maar de regering heeft weinig meer van zich laten horen". Zo bericht de Leidse Courant op 15 augustus 1968 over twee socialistische kamerleden, die vragen stellen over de medische opleidingen. Zij vreesden een vragen meer geld voor het medisch onderwijs. Tijden van bezuinigingen waren duideli jk nog niet aangebroken. En daar zit de Leidse Courant met zijn berichtgeving vandaag de dag nu eenmaal midden De Leidse Courant wil ik bes! B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VB Den Haag. ■S'&idoe (Botucmt LOS ANGELES De politie man die als een held werd in gehaald toen hij op het vlieg veld van Los Angeles in de ba gage-bus van de Turkse olym pische atleten een bom aantrof en vervolgens onschadelijk maakte, heeft gisteren bekend die bom zelf te hebben ge plaatst. Rechercheurs vermoe den dat de agent de bom plaat ste om de aandacht van zijn superieuren op zich te vesti gen. „En daarin is hij zeer ze ker geslaagd", aldus commissa ris Gates van Los Angeles. Re chercheurs werden aan het twijfelen gebracht door de verschillende lezingen die Pe arson gaf van de manier waar op hij de bom onschadelijk had gemaakt. Bovendien kon nie mand zich voorstellen hoe de bom in de zorgvuldig bewaak te bus terecht had kunnen ko men. In verband met de bom moesten 6.000 mensen worden geëvacueerd van het vliegveld van Los Angeles. Enkele uren eerder had de Armeense be vrijdingsbeweging Asala de verantwoordelijkheid opgeëist voor het plaatsen van de bom.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1