Stalman wordt op tijd ivakker Marathonlopers zijn §i ooi bruin geworden SPELEN '84 ïidócSoiwant sarta onthaalt iihnan morgenavond Concurrentie voor Amsterdam uitgebreid Overdadig slotfeest NIJBOER ENLAMBREGTS UITGEVALLEN Medailles C. He lan W izijdigi iet bot hmen rkerk. untte S r en I aan addin: Lai De oi zowel tweed d AlfJAAG De Haagse atletiekvereniging Sparta orga- f voor haar leden Ria Stalman (olympisch goud bij jcuswerpen) en Erik de Bruin (achtste bij het kogel en negende bij het discuswerpen) een groots onthaal kunststofhaan aan de Zuidlarenstraat. Deze feestelij- eurtenis staat gepland voor morgenavond half negen. 100 's middags arriveren Ria Stalman en De Bruin op ioi, waar zij samen met de Olympische ploeg eerst OFPe; NOC worden verwelkomd. Daarna gaat het twee- ■MDen Haag, waar het laatste stuk vóór de accommo- 8LËiS!van Sparta in een open wagen, geëscorteerd door rpil anrfs, zal worden afgelegd. Alle betrokken instanties *iZ\ltgenodigd, maar de organisatoren meldden dat iedere Dl!*stellende van harte welkom is hulde te komen bren- |gH» |n de succesvolle Olympia-gangers. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 LOS ANGELES Amsterdam heeft er nog een concurrent bij voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen in 1992. Zaterdag stelde Belgrado in Los Angeles zijn kandida tuur bij het Internationaal Olympisch Comi té. Daarmee is het aantal kandidaten op zes gekomen: Amsterdam, Barcelona, Parijs, Nieuw-Delhi, Brisbane en Belgrado. Voor de Winterspelen in 1992 zijn eveneens zes steden in de markt: Berchtesgaden, Lillehammer, Falun, Albertville, Sofia en Cortina d'Ampez- De met goud omhangen Ria Stalman luistert ontroerd naar het Wilhelmus. ANGELES In verbluft achter liet. „De eerste Jlijkheid ontwaakte klap is uitgedeeld", constateer- 'Kaaiman in Los Ange- d= 1™*. E I or het oorverdovend lijs dat Amerikaanse p op hun goudjacht 4 te begeleiden. Haar jigspartner Leslie i wierp in haar voor- poging voorbij het J pdat Stalman goud op wB jnoeten leveren. „Ik jlat zij tot een derge- prestatie in staat was. ZakenP me *n slaaP laten ?len door mijn eerste Ik werd wakker en 'econcentreerd ver- begaan", aldus Stal- i de mentale kracht op- in om in een beheerste, If-niets-poging, de moei al van favoriete waar te In haar laatste, gouden ..Meteen ver gooien is een voordeel omdat het enorm veel vertrouwen geeft. Maar de keerzijde is dat anderen zich er naar toe kunnen wer ken. Ik werd na die 64,50 een stuk geruster, hoewel dat hele maal niet mag. Het moeilijke om in een laatste worp een achterstand goed te maken is, dat je beheerst moet blijven. Het is niet een kwestie van even alle kracht bijzetten om ver te gooien". Het dromerige gedrag van Ria Stalman had haar de gouden plak kunnen kosten. Dat reali seerde zij zichzelf terdege. „Het was eerder geluk dan koele berekening dat ik nog terug kon komen. De omstan digheden waren namelijk niet ideaal. Het is bekend dat de wind door het Coliseum wer velt. Dat speelt de discus par van 65,36 meter zette zij 'ten. Elke worp is weer anders. EKEvriendin Leslie Deniz i terug naar zilver, jjze, waarop Ria Stalman voetsporen trad van Ik had geluk dat die laatste poging goed uitkwam". Merkwaardig duel Het was in feite een beetje merkwaardig duel om goud en zilver. Een wedloop tussen twee trainingspartners, ooit een jaar kamergenotes waren op de Arizona Universi teit. Ria Stalman en Leslie De niz worden beiden begeleid I door dezelfde trainer, Roy Aguayo, die, tevreden consta teerde dat weinig coaches goud en zilver op hetzelfde on derdeel behalen. „Ria accelle- reerde niet zoals ze anders doet", was het oordeel van Aguayo. „Ze wierp te voor de zij zich als eerste zichtig. Pas in de laatste worp luropese bij de top zes is ze er vol tegenaan gegaan". Om moeilijkheden voor de Spelen te voorkomen, besloten de twee sportvriendinnen zich gescheiden voor te bereiden. Deniz vatte haar verlies van de eerste plaats in de laatste ronde sportief op. Zij was de - hun^nen de topsport. Na ja- Ige eenzame opofferin- rie aanvankelijk tot niets jn, vond zij op late leef- i mentale en lichamelijke it om zich te ontwikkelen fen wereldtopper. Welis- 1 ontbraken op de Spelen e van de beste discus- jters, de 32-jarige Stal in behoeft zich voor haar ille niet te schamen. Met vorige maand gevestigde Jlandse record (71,22) wereld. Laconiek nam rol van uitgesproken Jdate voor goud op zich. Ie klap "ns Henk van der Worp, d'équipe van de Neder- atletiekploeg, reisde LOS ANGELES De oudejaarsavond van de 23e Olympiade, die ook ons land zoveel succes vijfmaal goud, twee maal zilver, zesmaal brons) heeft opgele verd, is in het Memori al Coliseum de show van zanger Lionel Rit chie geworden. Zestien Olympische dagen ein digden in een massa vuurwerk en een „act" die voornamelijk voor het eigen publiek be stemd was. Olympische sluitings plechtigheden hebben per traditie iets senti menteels. Omdat iets dat mooi was, voorbij is, omdat er vier jaar gewacht moet worden tot de jeugd van de we reld elkaar weer ont moet. Moskou met zijn beperkte deelnemers veld heeft dat vol maakt verbeeld. Los Angeles had weinig meer te bieden dan Amerikaanse kitsch, zijn Hamburger-cul- Dag Los Angeles, de olympische gedachte gaat op de slotdag al uit naar de Spelen van 1968 In Seoel (Zuid- Korea). tuur, zijn vuurwerk goed voor een handvol „Ah's en Oh's" en ver volgens een massa ver veling. een aantal grootbeel- David Wolper, die te- d-effecten vol verras- kende voor een pak- sing, vulde het stadion kende opening, met en de omgeving daar van aan het slot alleen met het massale, met overdaad, met opge klopt schuim. ^an zaterdagmiddag naar eerste die Stalman na haar bliseum alsof ze het goud laatste, geslaagde worp om de ni de nek had. Tijdens het hals vloog. [pen op een oefenveldje „Leslie is een erg goede wed strijdatlete. Ik had er meer re kening mee moeten houden, ze vlot over 65 meter, j^^ia ze de concurrentie dat zij mij kon overtreffen", aldus Stalman. Volgens de dol gelukkige olympisch kampioe ne zou zij niet kansloos zijn ge weest indien de Oosteuropese atletes hadden meegedaan. „Ik heb met mijn worp van 71,22 meter bewezen dat ik tegen het Oostblok ben opgewassen. Al was het met hen hier waar schijnlijk een andere wedstrijd geworden. Dan was er verder gegooid, ook door ons, want je trekt je toch aan elkaar op". De anders zo nuchtere, vera- merikaanste Delftse straalde toen zij de gouden medaille kreeg omgehangen. Al zette zij zich af tegen het nationalisme dat in de afgelopen weken door de Amerikanen zo over dreven is geuit. „Het is onzin om voor wat de Spelen betreft te spreken van: Amerika heeft zoveel goud, Nederland zoveel enzovoort. Zeker voor indivi duele sporten is dat belache lijk. Ik ben voor mezelf bezig, niet voor een land. Natuurlijk ging er iets door me heen toen ik, ik wordt onderhand te oud voor deze onzin. Na mijn re- viel me mee dat die plaat niet cord raakte ik weer enorm ge- stoffig was en dat hij zou kra- motiveerd. Deze gouden me- ken". Ook het Nederlandse daille heeft grote gevolgen vlaggetje, dat atleet Stijn Jas- voor de rest van mijn carriè- pers haar in de handen tracht- re", te te drukken, pakte zij niet aan Niet alleen stort haar sponsor veertigduizend gulden op haar De recordworp van afgelopen verplichte spaarplan. Ook kan maand en de gouden greep in Los Angeles hebben Ria Stal- zij in de komende jaren profi teren van wat betere wedstrij- man tot dappere plannen gein- daanbiedingen, al zijn die bij spireerd. „Begin dit jaar dacht het discuswerpen aanmerke lijk minder lucratief dan voor de populaire loopnummers. Sportief gezien wordt haar streven de benadering of mis schien wel overtreffing van het wereldrecord (73,26) van de Russin Galina Savinkova. De dosis trainingsarbeid wordt volgend jaar weer vrolijk op gevoerd. Niet voor God en va derland, zoals het grootste deel der Amerikaanse atleten zegt te doen, maar voor Ria Stal man alleen. ROB VELTHUIS tvereisi ioen d< dj word avond' ANGELES „Wat hier ibeurd, is slecht voor me- apot maar ook slecht voor de 9. Dorkthonsport in ons land". SrJeiJjdie paar woorden gaf Ge- kwoiiel Nijboer precies de situa- teer. Bij terugkomst in ons j zal bondscoach Wim 1 hoorn zich moeten gaan (den over de toekomst, (t zo kan het niet verder deze internationaal bloei- sport. ijl in andere landen de kwali- cafè- net sprongen vooruit gaat, lijkt in Nederland fors te dalen. De I stuur^pische vertoning in Los Ange- wam in ieder geval niet boven nulpuit uit. Cor Vriend ver- t nog enige bewondering om- lij in kansloze positie toch tot linde toe volhield. Hij eindigde bijna twaalf minuten achter- 1 op de 37-jarige Portugese laar Carlos Lopes op de 39e s in een zeer zwakke tijd: .15 07. Gerard Nijboer en Cor bregts, die in eenzelfde uit- II «loze positie terecht gekomen ■■Sen, gooiden de handdoek UjjjKgtijdig in de ring. Nijboer gaf ^Hna 27 kilometer, Lambregts I den? volgde zijn voorbeeld enkele kilo meters verder. Geheel ontspannen wandelden ze na afloop het stadion binnen. Ze le ken niet eens zo erg onder de in druk van hun falen. Maar dat was slechts schijn, want Lambregts zei meteen: „Dit mag je wel een afgang noemen. Voor Gerard nog wel het ergste, want die had een naam hoog te houden". Eigenlijk had niemand verwacht dat het zo zou lopen, want in het eerste deel van de race liepen Nij boer en Lambregts zelfs lange tijd op kop. „We voelden ons ook sterk", verklaarden beide atleten na afloop. „De race verliep aanvan kelijk niet zo snel en we wilden ge woon ons eigen tempo lopen. Als dat voor de anderen te hoog lag, moesten zij maar zien te volgen", aldus Nijboer. Na zo'n 15 kilometer voelde de Eu ropese kampioen al langzaam aan de pijn in zijn zij opkomen en die verdween niet meer. „Als je slecht loopt, voel je altijd veel meer pijn. In het eerste gedeelte van de race voelde ik me beresterk. Ik heb nog even stil gestaan, maar ook dat hielp niets. Na zo'n 27 kilometer was ik zo ver achterop geraakt dat ik er maar uitgestapt ben". Het verwijt dat Nijboer misschien te laat naar Los Angeles is afge reisd (een week geleden), vond hij niet terecht. Een professor uit Cle veland liet deze week echter weten dat marathonlopers, die met succes van start willen gaan, twee weken nodig hebben om aan het klimaat te wennen. Nijboer: „Aan mijn voorbereiding heeft het niet gele gen". Materiaalpech Cor Lambregts had eenzelfde erva ring, al had dat bij hem een andere oorzaak. Lambregts kreeg, zoals coach Verhoorn het noemde, mate riaalpech. De Limburger kreeg al vrij vroeg in de wedstrijd blaren onder zijn voeten. „Na zo'n 27 kilo meter heb ik op aanraden van Ver hoorn mijn sokken uitgetrokken en met blote voeten in mijn schoenen gestapt. Enkele kilometers verder was ik echter niet meer vooruit te branden. Iedereen liep me voorbij en zelf voelde ik er niets voor om binnen te komen in een tijd die op damesniveau zou liggen. De moti vatie was volledig verdwenen en toen ben ik er maar uitgestapt. Ik ken de oorzaak van die blaren niet, maar verschillende andere lopers, die dezelfde schoenen droegen, hebben er ook mee te kampen ge kregen". Cor Vriend mag dan wel de eind- De Portugees Carlos Lopes, met een snelle tijd van 2.19,28 winnaar van de olympische marathon, is intens gelukkig. streep hebben gehaald, maar daar bleef het dan ook bij. De Eindho- vense atleet, die veel last gehad heeft van de warmte, verklaarde na afloop: „In de eerste twintig ki lometer zat ik volledig vast. Pas daarna kon ik mijn oude ritme weer terugvinden. Intussen was ik echter te ver achterop geraakt om nog een belangrijke rol te spelen. In de tweede helft van de race be gon ik steeds beter te draaien. Ik heb zo hard mogelijk gelopen, maar dat was gewoon niet genoeg". Waanzin Bondscoach Wim Verhoorn be greep er na afloop helemaal niets van. Ook hij stond er van te kijken dat Nijboer en Lambregts in het begin zoveel kopwerk deden. „We wisten dat dat waanzin zou zijn. We hebben geen moment gepraat over op kop lopen. Blijkbaar voelde Gerard Nijboer zich erg sterk, maar dat heeft niet lang geduurd dan. We zullen in ieder geval maatrege len moeten nemen, anders raken we de aansluiting op de marathon helemaal kwijt en dat is natuurlijk niet de bedoeling". Karei Lismont, de Belg die op de 24e plaats eindigde, zorgde na af loop nog voor een vrolijke noot, toen hij de Nederlanders toelachte: „Jullie zijn in ieder geval mooi bruin geworden hier in Los Ange les". En dat is het enige dat men van de marathonlopers kan zeggen die enkele weken voorbereiding in Amerika achter de rug hebben. GIEL HENDRIX LOS ANGELES De medailleverde ling, per land, bij de 23e Olympische Spelen in Los Angeles was, met 221 ver schillende wedstrijden, als volgt: 1. Verenigde Staten 83 61 30 2. Roemenië 20 16 17 3. West-Duitsland 17 19 23 4. China 15 8 9 5. Italië 14 6 12 6. Canada 10 18 16 7. Japan 10 8 14 8. Nieu w-Zeeland 8 1 2 9. Joegoslavië 7 4 7 10. Zuid-Korea 6 6 7 11. Groot-Brittannië 5 10 22 12. Frankrijk 5 7 15 13. Nederland 5 2 6 14. Australië 4 8 12 15. Finland 4 3 6 16. Zweden 2 11 6 17. Mexico 2 3 1 18. Marokko 2 0 0 19. Brazilië 1 5 2 20. Spanje 1 2 2 21. België 1 1 2 22. Oostenrijk 1 1 1 23. Portugal 1 0 2 24. Kenia 1 0 1 25. Pakistan 1 0 0 26. Zwitserland 0 4 4 27. Denemarken 0 3 3 28. Jamaica 0 1 2 Noorwegen 0 1 2 30. Griekenland 0 1 1 Nigeria 0 1 1 Puerto Rico 0 1 1 33. Colombia 0 1 0 Egypte 0 1 0 Ierland 0 1 0 Ivoorkust 0 1 0 Peru '0 1 0 Syrië 0 1 0 Thailand 0 1 0 40. Turkije 0 0 3 Venezuela 0 0 3 42. Algerije 0 0 2 Portugal 0 0 2 44. Dominicaanse Republiek 0 0 Kameroen 0 0 Taiwan 0 0 IJsland 0 0 Zambia 0 0 Spelenderwijs Weduwe tevreden Ruth, de weduwe van Jesse Owens, was niet aanwezig in het Coliseum zaterdag toen Carl Lewis het record van haar overleden man Jesse evenaarde. Zij volgde sa men met Mack Robinson, een ploegmakker van Jesse in 1936, de verrich tingen van Lewis in Houston met 300 jeugdige atleten in een cafetaria in San Diego. „Ik wist dat het record eens zou wor den geëvenaard", gaf zij later toe. „De atleten van nu hebben het een stuk gemakkelijker dan Jesse destijds. De accommoda ties zijn beter en de man nen vliegen overal naar toe. Super-aanbod Een zakenman uit Zuid- Af rika heeft 180.000 gul den geboden voor een re vanche-wedstrijd tussen Zola Budd en Mary Dec ker. De 3.000 meter ein digde vrijdagnacht in een anti-climax toen Decker ten val kwam en Budd slechts als zevende ein digde. De man van het super-aanbod wil dat Budd zo snel mogelijk weer een wedstrijd loopt, om haar voor een even tuele faalangst te behoe den. Hij heeft zich al ge wend tot het Britse dag blad Daily Mail, bij wel ke Budd - de tot Engelse genaturaliseerde Zuida- frikaanse - onder con tract staat. Mögenburg Dietmar Mögenburg, olympisch kampioen hoogspringen, gaat het op de tienkamp proberen. De Westduitser, die woensdag 23 wordt, heeft behoefte aan een nieuwe uitdaging. Mögenburg sprong zaterdag over 2,35 meter; bij een wereldre cordhoogte van 2,40 me ter tikte hij de lat drie keer af. Dragan Tancic, de trainer van de West- duitse hoogspringers, ziet in Mögenburg een moge lijke wereldrecordhou der. „Didi kan alles. Sprinten, springen, ko gelstoten en 1500 meter. Als hij de rest leert, is hij binnen een jaar of drie goed voor 9000 punten.". Jiirgen Hingsen, de Westduitser die op de olympische tienkamp achter Daley Thompson als tweede eindigde, is wereldrecordhouder met 8798 punten. Betogers Meer dan 100 anti-com munistische betogers hebben afgelopen week einde gedemonstreerd voor het Convention Center in Los Angeles. Het Center vormt het communicatie-hart van deze Spelen, omdat er het perscentrum geves tigd is waar duizenden journalisten dagelijks werken. De demonstran ten, verzameld door de Coalitie tegen de Sovje t-agressie, die 23 organi saties vertegenwoordigd, protesteerden tegen de Russische interventies in Nicaragua, Angola en Af ghanistan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9