„Leiden Leeft denkt dat de stad bij de singels ophoudt" LEIDSE ONTWIKKELINGSPSYCHOLOGEN OVER HUISWERK Ook van een museumbezoek valt veel te leren H LEIDEN fieidaeSou/uwl MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 PAGIl\jNEÏ Electric Boogie in Breehuys LEIDEN In jonge rencentrum 'Het Breehuys' aan de Breestraat 19 wordt woensdagavond 15 augustus een electric boogie en breakdan- ce-happening gehou den. Deelname aan dit gebeuren is voor iedereen mogelijk. De ha] happening half acht. begint BUIT RUIM 20.000 GULDEN Kluis uit lunchroom gestolen LEIDEN Uit een lunchroom aan de Donker- steeg is in de nacht van zaterdag op zondag een complete kluis gestolen. In de kluis zat 20.000 gulden en een aantal girobetaalkaarten en bankcheques. De kluis is uit een muur gebroken en meegeno men. Ook het wisselgeld uit de kassa verdween. Om niet opgemerkt te worden hebben de die ven tijdens de werkzaamheden de gordijnen van de lunchroom gesloten. Een paar pakken koffie en thee, die waren klaargezet om ook mee te nemen, is men blijkbaar vergeten. Mo gelijk hebben de inbrekers zich zaterdagmiddag laten insluiten. Inbraak in koffie huis LEIDEN Bij een in braak in een koffiehuis aan De Haven is dit weekeinde een stereo-in stallatie en vijftig gulden gestolen. Mo gelijk heeft men zich laten insluiten. Inbraken in woningen LEIDEN In het afgelopen weekeinde is op klaarlichte dag in twee woningen ingebroken, waarbij girobetaalkaarten het grootste deel van de buit vormden. Zaterdagmiddag werden uit een woning aan de Rembrandtstraat 40 girobetaalkaarten, een casset tedeck, een tuner en twee boxen gestolen. De die ven namen ook twee tassen mee, waarin de goe deren waarschijnlijk werden vervoerd. De gehele woning werd doorzocht. De dieven kwamen het pand binnen door de voordeur open te breken. Uit een woning aan de Boerhaavelaan werden za terdagmiddag 20 girobetaalkaarten, een bijbeho rend pasje en 1.100 gulden gestolen. Ook werd een antiek bureau opengebroken. In dit geval kwam men het pand aan de achterzijde binnen. Man mishandeld LEIDEN Zonder enige aanleiding is in de nacht van za terdag op zondag op de Langebrug een man in elkaar gesla gen. De man liep een blauw oog en een dikke lip op. De politie hield drie Hagenaars van 20, 21 en 25 jaar oud aan die ervan wor den verdacht de klappen te hebben uitgedeeld. Film Volkenkunde LEIDEN In het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt zondag middag 26 augustus de film „Over leven en overleven in de poolgebieden" vertoond. De film geeft een beeld van het leven van de Canadese Inuït Eskimo die ongeveer 150 kilo meter van de poolcircel af wo nen. Drs. Gert Nooter, conser vator van de afdeling Noord- Amerika en Arctische gebie den leidt de voorstelling, die om drie uur begint, in. HERDENKINGSDIENST VOOR BURTON IN GEBOORTEDORP PONTRHYDYFEN Duizend mensen uit het dorp in \f ieuw in hi waar Richard Burton werd geboren, hebben zaterdag metryi-r-*o- weduwe een herdenkingsdienst bijgewoond. Mijnwerkers en operazangers zongen een rugby-lied uit V en het geestelijk lied „Who is taking the king home". Velen konden hun tranen niet bedwingen toen Burtons p„. .p zoon, Brook Williams, „And Death shall have no Dominion' het gedicht van Dylan Thomas las. yorm De 36-jarige Sally Burton-Hay luisterde aandachtig toen ds-- Williams zei dat Burton nooit had vergeten waar zijn wiegl gestaan en de rots waaruit hij gehouwen was. ^DR0 blijk Een van de broers van Richard Burton, Graham Jenkins, zej Van dc Elizabeth Taylor, tweemaal Burtons echtgenote, erin had tope gesub: stemd de dienst niet bij te wonen om ongewenste publicitejerzorgin] vermijden. Ze had willen komen, maar ze nam de suggestitfiulp buil niet te doen tenslotte vrijwillig over. pn zich c Richard Burton is begraven in Zwitserland, waar hij meeride cliër 25 jaar woonde. 'de gezin! J)ER WINKELCENTRUM DE LUIFELBAAN VIERT 25 JARIG BESTAAN Mevrouw N.M.E. Neuwahl: Leerlingen moeten betere voorlichting krijgen over leer methoden. LEIDEN Het feno meen huiswerk, heeft de gemoederen altijd bezig gehouden en doet dat nog steeds. Niet alleen leer lingen en leraren hebben er zo hun eigen, vaak te gengestelde mening over, ook in de wetenschap is men het niet eens over de vraag welke waarde er aan het maken van huis werk moet worden gege ven. Over huiswerk be staat in Nederland weinig literatuur. In de Bondsre publiek daarentegen is het huiswerk al heel lang onderwerp van discussie. Vooral de laatste tijd is een heftige pennestrijd over dit thema ontbrand. Als argumenten vóór huiswerk wordt ge noemd, dat het prestatie, motivatie, zelfstandig heid, plichtsbesef en uit houdingsvermogen ver hoogt. Als argument erte gen wordt aangevoerd dat het een negatieve houding tegenover het le ren veroorzaakt, het een psychische en fysieke overbelasting veroorzaakt en dat er door het maken van huiswerk voor kinde ren te weinig tijd over blijft voor sport en spel. Feit blijft dat huiswerk, in wat voor vorm dan ook, wel noodzakelijk zal blijven voor het zich eigen maken van een bepaalde leerstof. Feit is ech ter ook dat veel kinderen er problemen mee hebben. Om er nu eens achter te komen, waar die problemen precies uit bestaan en om te komen tot aanbevelingen, waardoor de leerlingen positiever te genover het huiswerk komen te staan, zijn twee Leidse ont wikkelingspsychologen dr. N.M.E. Neuwahl en P.H.M. van den Bogaart in september 1980 een onderzoek gestart. Nut De heer Van den Bogaart is zojuist met vakantie gegaan en dus voert mevrouw Neu wahl het woord. „Om te be ginnen was het geen onder zoek naar het nut van huis werk. Daar doen we helemaal geen uitspraak over. We vin den wel dat er geen overbodig huiswerk moet worden opge geven. Het huiswerk dat wordt opgegeven, moet nood zakelijk zijn voor het leerpro ces en de leerlingen moeten dat ook inzien. Hiermee ge ven wij al aan dat huiswerk dus best nuttig kan zijn. We willen alleen een aantal con crete ideeën aandragen, zodat er minder problemen ont staan bij het huiswerk ma ken", aldus mevrouw Neu wahl. Uit een eerste onderzoek, waarvoor maar liefst 1100 leerlingen van allerlei school typen en uit verschillenden klassen aan de tand werden gevoeld, bleek dat kinderen eigenlijk veel meer tijd aan het huiswerk besteedden, dan hun leraren aanvankelijk dachten en redelijk vonden. Ook bleek dat de leerlingen het belangrijk vonden om goed mee te kunnen op school. Maar tevens bleek dat veel kinderen niet op de hoogte waren van goede leer methoden en dat kinderen die dat wel waren daar veelal weer geen gebruik van maak ten. Leerlingen die studieles sen kregen,gasten die metho den tijdens de lessen wel toe, maar eenmaal thuis deden ze het niet meer. Aandacht Uit een diepgaander onder zoek, bij 335 van deze leerlin gen, bleek dat 90 procent van de leerlingen in meer of min dere mate moeite heeft om de aandacht bij het huiswerk te houden, 12 procent heeft er vaak of altijd moeite mee, 88 procent zegt afgeleid te wor den bij het maken van huis werk en 93 procent zou tij dens die werkzaamheden aan andere dingen denken. Als belangrijkste oorzaak (82 pro cent) voor een goede of slech te concentratie bij het huis werk maken, wordt de huise lijke omgeving genoemd, bij voorbeeld storende gesprek ken of kinderen en volwasse nen die de aandacht vragen enz. Zo'n 42 procent denkt dat het gebrek aan concentratie aan henzelf ligt en 40 procent geeft de schuld aan het huis werk. Dat wordt over het al gemeen als vervelend, saai, moeilijk of als te veel gezien. Ook problemen in de huise lijke sfeer bemoeilijken de concentratie. Overigens is ge bleken dat maar weinig ou ders zich met het huiswerk van hun kinderen bemoeien. De bemoeienis blijft veelal be perkt tot de vraag of het huis werk al af is, of tot het bevel om aan de slag te gaan. Onduidelijkheid „Het blijkt dat een deel van de problemen ontstaat door de alledaagse omstandigheden. Maar ook het huiswerk zelf wordt als vervelend of moei lijk of als te veel beschouwd. Een leraar zou daar dus ver andering in moeten brengen. Uit het onderzoek blijkt dat het huiswerk pas aan het eind van de les, meestal als de bel al is gegaan. Wordt opgegé- ven. Zodoende komt het wel voor dat er onduidelijkheid bestaat over de taak die is op gedragen. Soms wordt dan het verkeerde door de leerlingen geleerd. Het duidelijk opge ven van leerwerk en infor matie over goede leermetho den zijn een eerste vereiste. Die informatie over goede leermethoden moet niet bij één keer vertellen blijven, maar eigenlijk een vast on derdeel van het lesprogram ma zijn. Tevens moet geleerd worden hoe moeilijkheden met het huiswerk of in de huiselijke sfeer overwonnen kunnen worden. Taken die leerlingen demotiveren zou den vermeden moeten wor den", aldus de Leidse ontwik kelingspsychologe. Creativiteit Een belangrijke conclusie in het rapport is verder dat het huiswerk uit weing interesse opwekkende of creatieve ta ken bestaat. Neuwahl en Van den Bogaart stellen daarom dat huiswerk, dat een beroep doet op de creativiteit en dat de interesse opwekt, meer ge bruikt moet worden. „Op drachten hoeven heus niet al tijd met pen of papier te wor den uitgevoerd. Van een mu seumbezoek of het intervie wen van mensen kan men ook leren", aldus Neuwahl. Leerlingen zien vaak het nut «I J_ van huiswerk maken niet i Daarom is het volgens de oil derzoekers heel belangrijk dr het voor leerlingen inzicht( lijk wordt gemaakt, waaror- het huiswerk noodzakelijk i in een leerproces. „Het evi lueren is een belangrijk aspe< van het leren. Daarvoor mo< tijd worden ingeruimd. Voor^ 1 al voor huiswerk, waarbij eé g J leerling individueel aan ee"*" taak werkt en een eigen vel antwoordelijkheid heeft. Oil leerlingen direct wat resultai-N r te laten zien van hun huift no werk, zou men het geleercjrwaa direct moeten toepassen. Zq0mo doende ziet een leerling zijn werkzaamheden vruclr 1 ten afwerpen", zegt dr. NeiPm^ wahl. vol rschi MAVO-klas fe Het onderzoek van de twelgens ontwikkelingsspychologen ftW's inmiddels voortgezet. H^ n aantal onderzochte leerlinge! bedraagt al zo'n 2000 en i toegespitst op de tweede klaP ze MAVO omdat is gebleken ddzich daar de meeste leerlingen ziü ten met problemen met heiarbij huiswerk. Was de eerste weLers tenschappelijke publicatiteboi over huiswerk van de tweteuri Leidse psychologen vooraj naar de leraar toegeschreverT" het tweede onderzoek d RIE wordt verricht gaat meer ovej de vraag hoe de leerling hef huiswerk beleeft en hoe hij e| mee omgaat. Wat er straks al lemaal met de resultaten vai het onderzoek gebeurt moe nog worden afgewacht. De er varing is tot nu toe, volgen mevrouw Neuwahl, dat ei voorlopig een grote bereidj heid is van leraren om wal /N aan de problemen te doen. I r SYLVIA VAN LEEUWElf LEIDEN Het begon allemaal uiterst moeizaam. Veel huizen stonden er nog niet en veel klanten waren er dus ook niet. „Op zaterdagmiddag waren we al dicht", herinnert een oud-gediende zich. Hij heeft het vanaf het prille be gin meegemaakt. Er stonden niet meer dan een paar winkels waar alleen wat dagelijkse boodschappen te halen wa ren. „We zaten met de paar winkeliers die er waren, vaak bij elkaar aan een tafel koffie te drinken. Als er dan ie mand het plein opliep, zaten we alle maal op het puntje van de stoel om te kijken naar welke winkel die klant ging. En als die klant dan inderdaad naar jouw winkel ging, dan rende je erop af. Dat was in de winter van 1958 op 1959". Zo ontstond het winkelcentrum De Luifel- baan de winkels aan het Bevrijdingsplein en het Vijfmeiplein aan het eind van de jaren vijftig. Aan de horizon tekenden zich toen nog geen enkele van de talloze flats die nu in Zuid-West staan, af. „Je kon van hier uit de A4 zien". In een hoog tempo werd Zuid-West volge bouwd met het antwoord van de jaren zestig op de woningnood: veel fantasieloze flats, netjes naast elkaar in het gelid. Mooi werd het niet, maar voor de Luifelbaan het win kelcentrum dat dit jaar het 25-jarig bestaan viert wel effectief. De bevolking van de wijk groeide gestaag en dat zorgde ervoor dat de soms al vele maanden leeg staande win kelpanden in bezit werden genomen door middenstanders, die er hun geluk wilden be proeven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het winkelcentrum twee maal zo groot zou worden als het momenteel is, maar daar werd toch weer vanaf gezien. Als compensa tie werd de vestiging van een paar winkels op het Kennedyplein toegestaan. Overlast „Jammer genoeg wel", zegt Jan Mentink. „De winkels op het Kennedyplein lopen niet zo best en De Luifelbaan zou betere perspec tieven hebben als die winkels er niet zouden zijn". Mentink en zijn collegawinkelier Harry de Wit maken deel uit van het promotieteam, dat verantwoordlijk is voor de festiviteiten die rond het jubileum op touw zijn gezet. De heren hebben van het vijfde lustrum een feest willen maken dat het hele jaar de aan dacht op het winkelcentrum moet vestigen. Het begon al in januari met het uitdelen van flessen wijn aan de bewoners van de flats bo ven de winkels. „Als compensatie voor de overlast", zegt De Wit. Er traden orkesten op, er werden fotoacties gehouden en 10.000 eie ren uitgedeeld, er was een rommelmarkt en voor de rest van het jaar staan onder meer nog een midzomerfeest dat vier dagen moet gaan duren, de profwielerronde van Leiden (op 18 augustus met onder andere Peter Win nen, Jan Raas, Johan van der Velden en Ger- rie Knetemann) en een loterij op het pro gramma. Mislukkingen waren er ook: een oli- fantenact ging niet door omdat één van de olifanten voortijdig de geest gaf en een soort mini-olympiade kwam ook niet van de grond. Gulden Mentink over al die promotie-inspanningen: „Middenstanders zijn tobbers. Als ze vandaag een gulden uitgeven, willen ze al morgen een gulden vijftig terugverdienen. Wij willen op wat langere termijn denken. Het gaat ons na tuurlijk bij al die activiteiten ook om die con sumentengulden, maar we proberen van dit winkelcentrum een echt gezellig winkelcen trum te maken. De Luifelbaan is vooral wijk gericht. De meeste mensen komen hier voor hun dagelijkse boodschappen al is het aanbod inmiddels al een stuk completer. We zouden graag een grotere concurrent van de binnen stad zijn en daarom is het nodig dat het cen trum aan de eisen van deze tijd wordt aange past. Op langere termijn zou het bijvoorbeeld flink verbouwd kunnen worden. Overdek ken, zodat de mensen niet meer in de regen en de wind lopen. Het is nog maar een wild idee dat op geen enkele manier is onder bouwd, maar we willen wel die kant op. Mis schien kunnen we een belegger voor zo'n plan interesseren. In de binnenstad praten ze altijd over recreatief winkelen, maar dat moet hier ook kunnen. Daarvoor zal wel een uitbreiding van het assortiment nodig zijn en als het even kan een publiekstrekker. In de Haarlemmerstraat stonden ze te juichen toen bekend werd dat C&A zich daar zou vestigen, nou, wij zouden zoiets ook wel willen". Bang dat „hun" winkelcentrum door de aan trekkingskracht van de binnenstad of win kelcentra als Leiderdorp of Leidsenhage ka pot zal gaan, is het tweetal niet. „De Luifel baan is geen regionaal centrum dus van die concurrentie hebben we weinig last". Noord Hoflandbrug Bij de heren blijken niet alleen in meer of mindere mate doordachte toekomstplannen te leven, ergernissen zijn er ook. Zoals de Hoflandbrug bijvoorbeeld. De Wit: „Dat ding moet toch eindelijk eens voor het autover keer open. Mensen uit Voorschoten moeten via de Haagweg en de Voorschoterweg om bij ons te komen. De Vijfmeilaan hoeft helemaal niet onveiliger te worden als ze niet alleen bussen op de Noord-Hoflandbrug toestaan. En paar verkeerslichten erbij en je bent klaar". Nog zo'n ergernis. Een organisatie als Leiden Leeft. Een paar maanden geleden werd met veel bombarie het LCC (Leids City Centrum) ten grave gedragen en Leiden Leeft opge richt. Of Leiden inderdaad leeft, is de vraag want sinds de oprichtingsvergadering heeft niemand er meer iets van vernomen. „Wat ons bevreemdt", zegt De Wit, „is dat Leiden Leeft denkt dat de stad bij de singels op houdt. Dat geldt overigens niet alleen voor Leiden Leeft. Burgemeester Goekoop en de Kamer van Koophandel praten ook altijd al leen maar over het Leiden van binnen de singels. Ze zouden eens een keer wat verder moeten kijken. Maar als je ze daar naar vraagt, houden ze zich op de vlakte". 1 MARCEL GELAUFF J Bü 4 "f Jan Mentink (links) en Harry de Wit: ,,ln de binnenstad en in andere winkelcentra zijn ze wel eens jaloers op wat wij hier allemaal voor elkaar weten te krijgen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4