Carl Lewis nog geenjesse Veel uitvallers onder de toppers MPISCHE SPELEN '84 Eric de Bruin laat zich niet gek maken Vainio betrapt op dopinggebruik MAGER ATLETIEKTOERNOOI VOOR NEDERLAND Valerie Brisco eenvoudige CeidaeSowiant LOS ANGELES Martti Vainio, winnaar van olympisch zilver op de 10.000 meter, is betrapt op het gebruik van doping. In de urine van de 33-jarige Fin werden sporen van anabole steroiden aangetroffen. Bij een eventuele diskwalificatie van Vainio, die niet meer op de 5000 me ter en de marathon startte, krijgt de Brit Mike McLeod alsnog de zil veren medaille toegewezen. Het brons is dan voor Mike Musyoki uit Kenia, die als vierde eindigde in de door de Italiaan Alberto Cova ge wonnen wedstrijd. Anna Verouli, de vroegere wereldrecordhoudster speerwerpen, heeft toegegeven eveneens doping te hebben gebruikt. Haar prestatie tijdens de kwalificatie (58,62 meter) was onvoldoende voor een plaats in de finale. Ook de Zweedse gewichtheffer Göran Pet- tersson werd in Los Angeles betrapt op het gebruik van ongeoorloofde stimulerende middelen. De in de klasse tot 110 kilogram uitkomende Petersson eindigde als zesde. Ook de Oostenrijkse gewichtheffer Stefan Langer is inmiddels wegens dopinggebruik uit de uitslagen geschrapt. LOS ANGELES Eric de Bruin laat zich door niemand meer gek maken. De 21 jaar jonge at leet uit Hardinx- veld hoefde niet zo nodig naar de Spe len, maar ging na het behalen van de limiet toch maar onder het motto: leuke ervaring met het oog op Seoel. In Los Angeles zag hij het zenuwengedoe van de toppers eens aan en stootte brutaal naar de achtste plaats. „Het is me allemaal erg mee gevallen, het is een ge wone wedstrijd. De grote afstanden die de grote jongens in het voorseizoen stoten, zeggen niets. Iedereen begint hier met een nul achter de naam en begint te stoten". Eric de Bruin, die baalde dat hij de laat ste acht bij het discus werpen niet haalde, zegt geen last te heb ben gehad van span ning. „Dat viel alle maal best mee. Die grote jongens hadden er veel meer moeite mee. Dat had ik niet verwacht. Maar ja, dat zal de aard van het beestje wel zijn". Over zijn stoot van 19,65 meter was De Bruin niet echt tevre den. „Ik heb redelijk gestoten. Niet goed, niet slecht, dat is alles wat ik er over kan zeggen. Ik heb wel wat van dit toernooi opgestoken. Ik kan die mannen hier over vier jaar pakken. Althans dicht bij ze in de buurt komen. Het zijn geen Goden, maar gewone jongens". De Bruin kan komend jaar kiezen uit aanbie dingen van universi teiten uit Amerika. „Ik denk niet dat ik het doe, al laat ik het een beetje van de win ter afhangen. Ik wil dan onder goede om standigheden kunnen trainen. Niet thuis in de sneeuw ploeteren". Steve Ove>«t moest ook na afloop van de 1500 meter per brancard worden afgevoerd. LOS ANGELES Het at- meters onder de 1.45 mi- tan hield, was hij al blij naar Tineke Hidding kwam op de letiektoernooi heeft naast nuten. Starten op een 1500 vele fraaie momenten ook meter lijkt dan overdre- de nodige teleurstellende ven. ervaringen opgeleverd. De wijze waarop Steve Ovett A met zijn leven lijkt te spelen is Opvallend was het grote O0k geen goede reclame aantal uitvallers onder de voor de atletiek. Zowel na de toppers. De als medaille- 800 als 1500 meter werd hij kandidaten bestempelde atleten als Druppers, Ca meron, Marsh, Ovett, Dec ker en Cruz (voor wat be treft de 1500 meter) haal den de eindstreep niet. In een aantal gevallen mag men zich afvragen, of on derhand de grenzen van de topsport niet zijn be reikt. Cruz liep een onge kende reeks van vier 800 de Spelen te mogen. Op zijn favorieten-afstand, de 800 me ter, moest hij de fantastische Braziliaan Cruz nog in de rug kijken, maar hij prolongeerde op imponerende wijze zijn titel op de 1500 meter. Nederland Voor Nederland werden de Spelen, afgezien van de gou den medaille van Ria Stalman, een vrij mager toernooi. De mineurstemming sloop de ploeg binnen bij het afhaken met een brancard afgevoerd. Om maar niet te spreken van het onterend gestrompel van de Zwitserse Gabriele Anders- en-Schiess tijdens het slot van de vrouwenmarathon. De rol van Ovett lijkt even van medaillekandidaat Rob uitgespeeld; die van Sebastian Coe heeft weer volop aan dacht. De wereldrecordhouder op de 800 meter keerde tot zijn verrassing terug op het hoog ste podium. Na een ziekte die hem bijna een jaar van het tar- t bil kele jkke: zoen achter de limieten \tholi het NOC aan en kwam visten moeid op het toernooi wötest hoofdVhoiteontsteking. Dat is echt presteren is vereist U Se overmacht, of gebrek aan me- De KNAU kan wat dat betiïda| olympische keuzehefr wezig in het trainingskamp niets verwijten, aangezien f dische begeleiding (niet aan- zelf al jarenlang een uitp( va tingsbeleid voor atleten vot voorafgaande aan de Spelen); niet de schuld van de atlete, die al eerder dit seizoen heeft Misschien is het zinniger aangetoont met de top mee te vaardiging van atleten te la| kunnen. Druppers en blessures van an deren. Marjon Wijnsma (tien kamp) en Eric de Bruin (discus en kogel) kwamen naar de Spelen om te leren, maar brachten het er in verhouding het beste van af. Hans Koeleman en Stijn Jas pers haalden de finale op res pectievelijk de 3000 steeple en en vijf kilometer niet. Elly van Hulst kon die taak wel aan, maar eindigde op de 1500 meter vervolgens als laatste. Zij hadden vermoedelijk beter kunnen presteren met een „normale" voorbereiding. Het drietal joeg het hele voorsei- afhangen van wat zij in seizoen daarvoor hebben presteerd, zoals dit jaar rnetF finalisten van de WK in L sinki gebeurde. In Groot-B tannië, West-Duitsland en L Oostbloklanden, is het allaKe' gewoonte om atleten vroeg tf kets op te sturen, zodat zij ri optimaal kunnen voorbereid op de toernooien waar het ei op presteren aankomt. ROB VELTHlf LOS ANGELES De le gende is voorbij. Achten veertig jaar heeft ze stand gehouden, maar op de 23e Olympische Spelen is er, zoals verwacht, een einde aan gekomen. Zaterdag middag om negen minu ten voor vijf Amerikaanse tijd kon hij juichend zijn armen in de hoogte ste ken. Met drie ploegmak- kers (Sam Graddy, Ron Brown en Calvin Smith) veroverde hij de gouden medaille op de sprint-esta fette en kon hij zijn vierde gouden plak in ontvangst nemen. Het record van Jesse Owens (Berlijn 1936) was geëvenaard. De nieu we Jesse Owens is er en zijn naam is Carl Lewis. Maar om de evenknie van Ja mes Cleveland Owens te wor den, zal Carl Lewis nog heel wat meer moeten doen. Om over 48 jaar niet vergeten te zijn en nog zo geliefd te zijn als zijn voorganger zal er nog heel wat moeten veranderen. Het zal Carl Lewis trouwens nooit lukken om helemaal een tweede Jesse Owens te wor den, want de tijden zijn veran derd en in dat opzicht had Owens een moeilijke tijd. In de periode voor de Tweede Wereldoorlog werden nog geen negers toegelaten tot de professionele sporten en was er voor de donkere helden, hoe goed ze ook mochten zijn, geen reclameburo om de pak ken dollars binnen te slepen. Jesse Owens bleef dan ook een eenvoudig mens. Hij moest te gen renpaarden lopen om ex tra-geld te verdienen en moest beleefd zijn als hij iets nodig had. Om in leven te kunnen blijven moest J.C. ook een baantje zoeken. Oppasser werd hij in een speeltuin. Hij ver diende er 120 dollar per maand met het opruimen van het speelgoed, dat kinderen achteloos lieten rondslingeren. Vooral daardoor bleef Owens een nobel mens, die voor ie dereen gewoon te spreken was. Hij reisde over de hele wereld, omdat de mensen hem wilden zien. Hij was de beste promotor die de Amerikaanse atletiek ooit heeft gehad en toch had hij tijd om een glaasje te drinken of te kaarten met zijn makkers. Iedereen bemin de hem en niet voor niets mocht zijn kleindochter veer tien dagen geleden de olympi sche fakkel het Coliseum bin nen dragen. Het was de hulde aan een geweldige sportman, die mens is gebleven. Buitenbeentje „Ik zou het ook geweldig vin den, wanneer mijn kleindoch ter ook ooit die eer zal krij gen", heeft Carl Lewis gezegd, LOS ANGELES Als Carl Lewis met zijn vier medailles de keizer is en tienkamp-winnaar Thompson de koning, dan verdient Valerie B -Hooks ongetwijfeld vermeld te worden als de k gin van het olympisch atletiektoernooi. Met haar gouden medailles (200 meter, 400 meter en 4x400 estafette) evenaarde ze niet alleen Wilma Rud maar werd ze eveneens de eerste vrouw in de ol sche geschiedenis die goud won op de 200 en 400 ter. Valerie Brisco-Hooks woont, met haar man Alvin en haar jarig zoontje Alvin junior, op een steenworp afstand van he liseum. Een eenvoudig meisje, van nog eenvoudiger afko een harde jeugd heeft gehad, maar sedert deze dagen haar als geslaagd mag beschouwen. Zij komt uit een gezin van kinderen. Haar vader was metaalarbeider, maar erg breedj de familie het niet thuis. Valerie daarover: „Terugkijken! mijn jeugd vraag ik me nog altijd af hoe mijn moeder er fcr pop geslaagd elke dag brood op de tafel te brengen". :hts). Aanvankelijk was Valerie Brisco een buitenbeentje. Naar sc wilde ze niet en haar leven speelde zich voornamelijk aL straat, zonder dat ze zich zorgen maakte over haar toekomst J na tien jaar geleden veranderde dat drastisch ten gevolger een dramatisch incident. Haar broer Robert, die één van di VJ patleten was van de Lock High School in Los Angeles, were dens de training op de atletiekbaan, waar hij oefende met broer Mei vin, doodgeschoten door een onbekend gebit schutter. „Dat betekende de start van mijn loopbaan, de r van Robert werd mijn inspiratie", zegt Valerie. Nu nog raai ontroerd als ze denkt aan dat tragische ongeluk. „Het was lopen met mijn inhoudloze leven. Ik ging terug naar schoc begon als een wilde te trainen". Vansi Hervatten r jaar In 1981 vestigde ze voor het eerst de aandacht op zich met n(gen c nale scholierenrecords op de 200 en 400 meter. Maar eenling later leek haar loopbaan reeds voorbij. Ze was ondertussenrboder trouwd en had een zoon gekregen. Haar man Alvin tekendePolen contract bij de American football-club Philadelphia Eagleüens het gezin verhuisde. „Valerie kon echter niet wennen", lakerl echtgenoot Alvin, „en ik heb lang op haar in moeten prateior ex heb haar gezegd terug te gaan naar Los Angeles en de traiölesa te hervatten. In december 1983, ik was inmiddels ontslageipielus de Eagles, waren we weer thuis en Valerie, ik en haar trafidarit Bob Kersee voerden een lang gesprek en legden haar uit d?en er goud zou kunnen winnen op de Olympische Spelen. We konalen haar overtuigen en ze hervatte de training". >md i; Haar echtgenoot en haar moeder Guitherea namen de zorg zoon Alvin junior op zich, zodat Valerie zich daar geen zoiiemar meer over hoefde te maken. „Na de geboorte van mijn zoon in on ik erg dik geworden", blikt Valerie zelf terug. „Ik heb v voor de spiegel gestaan en me afgevraagd of ik nog eens aan: come-back wilde beginnen. Maar Bob Kersee bleef bij ons opjjYli zoek komen en praatte op me in. Je hebt het in je om een killlt pioen te worden, zei hij steeds maar weer tegen mij en hij o\ tuigde me. In het begin had ik het er moeilijk mee. Ik bleefr|Yi zorgen maken over mijn gezin en ik kwam niet zo gemakktf aan de start, omdat men' mij al vergeten was". Geen ophef Maar na Los Angeles zal niemand Valerie Brisco-Hooks ni vergeten. De enigszins verlegen 23-jarige atlete heeft zich (fOO haar eenvoud ongewild gekroond tot koningin. Ze maakte to geen ophef en verscheen steeds keurig op tijd bij de perscoj 1 renties na haar overwinningen. Haar man en zoon sleepte zd^Tj tijd mee, terwijl ook de rest van de familie, die telkens aanwi was in het stadion, niet werd vergeten. Moeder Guithere! maar wat trots op haar Valerie en zegt nooit getwijfeld te bLF/ ben. „God heeft altijd tegen me gezegd dat hij nooit ieman<fcnse aarde zou zetten, voor wie hij niet kon zorgen. Ik heb da^in altijd het volste vertrouwen gehad", zegt ze verlegen lachenj^Q0 Valerie Brisco-Hooks zelf heeft nog geen toekomstplannen I, maakt. Ze is nog niet, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Carl r. wis, in het bezit van miljoenencontracten. Eerst gaat ze njljnll Spelen naar Europa om een deel van haar loon op te halen Iers dens het Europese circuit dat volgende week op gang komLft c „Daarna ga ik weer terug naar huis, naar mijn man en zoor Dan gaan we de zaken eens op een rijtje zetten en overleg) hoe we verder zullen gaan. Ik heb dit allemaal kunnen bejyjn ken, omdat zoveel mensen me hebben gesteund. Ik was er i op uit iets te bewijzen, toen de familie besloot me te helpen jPP, mijn gezin, wilde ik iets voor hen terugdoen. Ik ben blij, v^11 mezelf, maar vooral voor de rest van mijn familie. Zij deler15® het succes". 1 GIEL HENDB»rde Tijd maar dat zal dan wellicht al leen gebeuren op grond van zijn sportieve verrichtingen, want Carl Lewis heeft in zijn jonge leven al vele malen ge toond een buitenbeentje te wil len zijn en dat wordt hem niet altijd in dank afgenomen. Dat. hij nooit een baantje voor 30 dollar in de week hoeft aan te nemen, kan niemand hem kwalijk nemen. Carl Lewis zal ook nooit tegen renpaarden hoeven te lopen om iets bij te verdienen en hij kan zich alles permiteren wat voor geld te koop is. En ook daar kan nie mand iets tegen hebben. Maar Carl Lewis beging op het menselijke vlak enkele fouten. Hij was een van de eersten die te kennen gaf tijdens de Olympische Spelen niet in het atletendorp te willen wonen. Hij vond het er te druk, teveel mensen zouden hem lastig val len, terwijl hij zich toch moest concentreren op de wedstrij den. „Veiligheidsredenen" werden uiteindelijk als reden opgegeven voor zijn verblijf buiten het dorp. Angstvallig ook ging hij de pers tijdens de wedstrijden uit de weg. Terwijl enkele duizen den journalisten op hem wach ten voor een korte uitleg, ren de hij, omringd door veilig heidsmensen, naar de doping- -controle om vervolgens via een achterdeur te verdwijnen. Hij bewaarde zijn commentaar voor - wellicht - de meest bie dende, voor het medium dat hem vooruit kan helpen in de wereld waarin het grote geld te verdienen valt, ABC-televi- sie. Daarmee heeft hij een deel van zijn goodwill bij de pers verspeeld. Grote massa Maar ook bij de grote massa maakte hij zich deze week minder geliefd. Bijna 90.000 mensen in het Coliseum en waarschijnlijk honderden mil joenen voor de tv-schermen over de hele wereld vestigden al hun hoop en aandacht op één man: Carl Lewis. En die liet zijn publiek in de kou staan. Want dat hij goud zou winnen op zijn specialiteit, daar twijfelde niemand aan. Nee, het wereldrecord van Bob Beamon (1968) zou wel eens kunnen sneuvelen. Maar Lewis deed er geen enkele moeite voor. Hij sprong bij zijn eerste poging 8,54 meter ver, zijn tweede was ongeldig en daarna liet hij het verdere ge beuren gewoon aan zich voor bij gaan. Hij probeerde niet eens in de buurt te komen van die legendarische 8,90 meter, zodat zelfs de meest chauvinis tische fans van hem, de Ame rikanen, luidruchtig van hun afkeuring blijk gaven. Gisteravond gaf Lewis als af sluiting toch nog een druk be zochte persconferentie. „Ik vind het jammer dat het voor bij is, want Olympische Spelen hebben toch iets speciaals". Hulde Carl Lewis werd zaterdag uitgebreid in het zonnetje gezet, nadat hij ook zijn vierde gouden medaille had veroverd. Zijn zusje Carol, die bij het verspringen teleurstelde, overhandigde hem een bos bloemen, ui teraard in een Amerikaans papiertje verpakt. Even daarvoor gingen zijn armen omhoog, Lewis was duidelijk opgelucht na de laatste race. Dat gold ook voor zijn ploeggenoten Graddy, Brown en Smith, met wie Lewis de estafette won. verzuchtte hij. „Een jaar gele den nog dacht ik dat het on mogelijk was de prestatie van Jesse Owens te evenaren", gaf hij toe. „Dank zij het talent dat God mij gegeven heeft en door keihard te trainen, is het me toch gelukt. Ik ben blij en op gelucht, want het was toch een hele druk. Ik voel me trou wens, met die vier medailles, niet anders dan zes jaar gele den. Alleen ben ik een stuk ouder en komen er meer men sen naar mijn persconferen ties". De 23-jarige Lewis vindt nog steeds dat hij het gelijk aan zijn zijde had vorige week tijdens het verspringen. Dat het publiek zijn optreden toen niet kon waarderen, is hem niet ontgaan, maar Lewis weet daar een aardige draai aan te geven. Lewis: „Ik heb er nog eens over nagedacht en het is toch wel een beetje flatterend voor mij, dat afkeurende boe- -geroep. Het wil toch iets zeg gen als blijkt dat al die mensen je in actie willen zien. Mis schien heb ik die mensen wel niet genoeg laten zien, maar ik moet aan mezelf denken. Al die mensen en jullie, persmen sen, zorgen niet voor mij als ik mislukt zou zijn. Dat doen die paar mensen die dicht bij me staan en die me van alle kan ten steunen. Voor hen moest ik hier slagen en daar heb ik me ook op ingesteld. Ik kan er niets aan doen als men dat niet kan waarderen". Vanaf 16 september is Carl Lewis in Europa, waar hij op vijf plaatsen in actie zal ko men. Londen, Zürich, Boeda pest, Brussel en Keulen staan op zijn programma. In Europa sluit hij het seizoen af en hoe wel Lewis denkt nog minstens twee jaar actief te blijven, zou het best wel eens kunnen zijn, dat hij sneller dan iedereen verwacht zijn atletiekloopbaan kunnen beëindigen. Hij heeft namelijk een aanbod gekregen om bij de Dallas Cowboys (football) te gaan spelen. „We zijn er nog niet serieus op in gegaan, maar als ik terug ben uit Europa wil ik toch wel eens horen wat die mensen me te bieden hebben. Verder is er nog niets beslist over mijn toe komst". GIEL HENDRIX

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16