Itreuer en Schnieders luchtere wereldkampioenen Titel Lawson haalt laatste spanning weg Kreupele Carmona neemt afscheid met winst ?rde plaatsin GP Zweden voldoende voor zijspanduo arsmakers bijna kampioen i Lèééi Hinault klopt Zoetemelk Yeldscholten snelste in Grote Prijs van Dortmund EeidaeSoiwmit MAANDAG 13 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 jchels vraagt Advocaat jeugdtrainer j Dick Advocaat, oud-speler van onder meer FC Den jRoda JC en het afgelopen seizoen nog actief bij FC |t, wordt per 1 september jeugdtrainer bij de KNVB. Ad- I die in het bezit is van het diploma oefenmeester 1, zal «betrokken worden bij het jeugdplan Nederland. De Hage- Bie een contract tekende van twee jaar, zal voornamelijk |dewerker van de huidige coach Bert van Lingen gaan jlneren. T voor mij als een complete verrassing gekomen", was de van de Hagenaar. „Ongeveer veertien dagen geleden Jk door bondsmanager Rinus Michels gevraagd, of ik trai- ÏZeist wilde worden. Nou, je begrijpt dat ik daarover niet fehoefde te denken. Ik vind het een geweldige uitdaging", iaat zal zijn functie van trainer bij DSVP uit Pijnacker, lij zeer veel successen boekte, binnenkort moeten neerleg- Wel blijft hij, voor zover hij dat kan voorzien, voetballen Haagse amateur-vierdeklasser Duindorp SV. Dick Advocaat: „Een geweldige uitdaging". Fraaie damzege Kraajenbrink AMERSFOORT De 18-jarige Johan Kraajenbrink heeft zater dag een internationaal damtoer- nooi in Amersfoort gewonnen. De speler uit Vorden behaalde twintig punten en bleef daarmee Frank Teer (Den Bosch), vier punten voor. De twee internationale mees ters in dit toernooi, de Fransman Guinard en de Nederlander De Jong, werden vierde met 13 pun ten. In Brunssum werd een dam- toernooi gewonnen door Bauke Bies. De Groninger behaalde zes tien punten. Zijn stadgenoot Rob Gëurtsen werd tweede met even veel punten. Derde werd hier Paul Nitsch uit Brunssum. HENNIE HEMMES RACEKAMPIOENE ZANDVOORT De vrouwelijke autocoureur Hen- nie Hemmes uit Den Haag is gisteren op het circuit van Zandvoort, hoewel ze niet bij de eerste drie ein digde, voor het eerst in haar loopbaan Nederlands kampioene geworden in de zwaarste toerwagenklas- se. Bij de wedstrijden om de Noorzee-cup, de voor laatste race van het nationaal kampioenschap in de toerwagenklassen en de formule Ford 1600, werden nog twee kampioenen vroegtijdig bekend. Hagenaar Hans van der Beek sleepte de titel in de wacht in de klasse met een cilinderinhoud tot 2500 cc. In de klas se van 1300 tot 1600 cc is Hans Ernst door de concur rentie niet meer te achterhalen. De Amsterdamse au tocoureur Maarten Bottelier werd kampioen in de Formule Ford 1600-klasse. Bottelier won de voorlaat ste race en is onbereikbaar geworden voor zijn naas te achtervolger Wim Franssen uit Den Haag. Jeugdploeg derde bij WK MERY CORBON De Nederlandse junioren tij- dritploeg bestaande uit Cordes, Dijkstra, De Vries en Raekers, is gisteren bij het wereldkampioenschap wielrennen in Mercy Cor- bon als derde geëindigd achter de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Het Nederlandse viertal had na de 70 kilometer een achterstand van ruim anderhalve minuut op de winnaars. Het zilver miste de ploeg echter op slechts vijftien seconden. Softbalselectie naar EK Antwerpen DEN HAAG Zeventien speelsters zijn gese lecteerd voor het Nederlands softbalteam, dat van 14 tot 19 augustus zal deelnemen aan het toernooi om de Europese titel in Antwerpen. Behalve Italië, de belangrijkste concurrent van Oranje, doen ook de nationale ploegen van San Marino, Zweden, Denemarken en België mee. Het Nederlands team zal worden gecoacht door Wibo de Boer en Fred Remmers. Wil Soolsma is chef d'equipe. De volgende speelsters hebben een uitnodiging ontvan gen: Els Koks, Marinka Stüvel, Carolien Fris, Marion van de Heijkant, Gerda Treuren, Jacqueline Bakker, Jolanda Droog, Renee van de Berg, Ludy van Mourik, Carolien Smit, Petra Sluyter, Monique Fris, Marian van Deursen, Willy Rierman, Marit Kreischer, Jacqueline van Berloo en Ineke Akkerman. ERSTORP De e Nederlandse kolo- p de pits wachtte in spanning af. De fi- jlaats van de Grote van Zweden in An- brp lag namelijk van- e pits buiten het ge- jveld. Weliswaar was A ^sser zijspanduo Eg- iStreuer en Bernard ieders in de laatste i op de vierde plaats jekomen, maar met lanische sporten kan enmaal alles gebeu- En die vierde plaats [ende voor Streuer phnieders dat ze zich aar lang wereldkam- i zijspanklasse zouden |n noemen. Uiteinde- haakte Jaap Timmer, fitter van de Stichting lit van Drenthe, aan onzekerheid een ein- 1 hetfüj legde zijn oor te i Qatairen fojj dg geluidsin- pitie en kwam jui- joefi terug. De Assena- ewaren inderdaad als ruie over de streep ge- sloegfan. Het feest kon be- Streuer en "ripjieders wereldkam- h!er6"l 1984. waren heeft er tien jaar op wachten. In 1974 was van Kessel de laatste die wereldkam- e gen) op de weg werd. Evenals de Vries in 1971 en 1973 :ondet n va| rling^i werd Van Kessel dat in de 50 cc. Reden temeer dus om een feestje te bouwen. Maar de beide feestvarkens zelf waren direct na afloop nog te be duusd om spontaan van het feestje mee te genieten. Ze moesten door fotografen wor den aangespoord om de han den in de lucht te steken. En zelfs toen ze door de wereld kampioenen van vorig jaar, de Zwitsers Rolf Biland en Kurt Waltisperg, in het nabijgelegen zwembad werden gegooid, ging dat niet zonder slag of stoot. Hoewel Streuer en Schnieders de alcohol niet schuwen, kon hier weer van typisch nuchtere Drenten wor den gesproken. Op het vochtige, 4031 meter lange circuit van Anderstorp hëbben Streuer en Schnieders niet het onderste uit de kan behoeven te halen om de we reldtitel in de wacht te slepen. Egbert Streuer reed dan ook helemaal op zeker. „Het ging mij in de eerste plaats om de wereldtitel", aldus Streuer, „het maakte mij piets uit dat ik hier niet verder kwam dan een vierde plaats. Ik zag na ongeveer twaalf ronden vanuit de pits dat nummer vijf, de Brits Derek Jones, 24 secon den achter mij lag. Toen ben ik nog langzamer gaan rijden. Met die snelheid, zo.'n 1100 toeren, had ik zelfs naar huis kunnen rijden. Dan was er nog niks met de machine ge beurd. Het was voor ons geen echte wedstrijd meer. In feite hebben we vorige week door de overwinning in Silverstone de wereldtitel gepakt. Ik vond echter wel dat die drie en twintig rondjes vandaag ver schrikkelijk lang duurden. Alsof er nooit een einde aan kwam". Rekenen Ook bakkenist Bernard Schnieders was niet meer de rust zelve. Van alles schoot hem tijdens de wedstrijd door het hoofd. „Toen ik wist dat we 24 seconden voor lagen op Jones, ben ik zelfs aan het re kenen geslagen hoeveel meter dat zou zijn op dit bochtige cir cuit. Bovendien hoorde je al lerlei geluiden. Bij elk vreemd geluid denk je aan een misslag. Ik wist dat het verbeelding was, maar je schrikt je steeds wild. Ik was nu beslist meer gespannen dan tijdens andere races. Bovendien heb ik zater dagnacht slecht geslapen, om dat er vlak bij het renners kwartier een concert werd ge geven. Ik heb toen tot half vier wakker gelegen. En uiter aard lig je dan de hele tijd aan de wedstrijd te denken". Streuer en Schnieders hebben hun wereldtitel niet cadeau gekregen. Er moest harde strijd geleverd worden. Met name de Franse combinatie Alain Michel-Jean Marc Fresc en het Westduitse tweetal Werner Schwarzel-Andreas Huber heben de Assenaren het vuur na aan de schenen gelegd gedurende de zeven Grand Prix-wedstrijden. De equipe waarvoor Streuer en Schnieders aanvankelijk de meeste angst hadden, het Zwitserse duo Rolf Biland en Kurt Waltisperg, kwam al in een vrij vroeg stadium van het seizoen op het zijspoor. Vier voudig wereldkampioen en ti telverdediger Biland wilde aanvankelijk de overstap naar de autosport maken. Hij kwam daarvan terug, maar van een goede voorbereiding op het seizoen was geen sprake meer. Zijn materiaal was onvoldoen de geprepareerd, maar toch ging hij tijdens de eerste twee Grand Prix's in Oostenrijk en West-Duitsland het duel met Streuer niet uit de weg. Met als gevolg dat hij zijn machine over de kop joeg en beide ke ren de pits moest opzoeken. Biland was daardoor al zo goed als uitgeschakeld voor de titel. De genadeklap kreeg hij tij dens de Grand Prix van Bel gië, toen hij daar ook uitviel. Vechter Voor de Grote Prijs van Zwe den bleven dus nog twee con currenten over, Michel en Schwarzel. Van dit tweetal is Michel de grootste vechter. De 31-jarige Fransman rijdt al sinds 1976 Grand Prix's en be haalde sindsdien tien overwin ningen. De afgelopen zes jaar schaarde hij zich steevast bij de beste vier in de eindrang schikking. Michel is een knok ker, maar ook een een driftig baasje. Illustratief in dat op zicht is dat Jean Marc Fresc binnen een tijdsbestek van acht jaar al zijn zesde passagier is. Geen gemakkelijk heer schap dus. Bovendien heeft Michel de neiging om snel naar huis te komen, wat de kans op fouten uiteraard aan zienlijk verhoogt. Grootste tegenstrever tijdens de Grote Prijs van Zweden was dan ook de schuwe West duitser met bijrijder Andreas Huber. Schwërzel is bij de zij- spanrijders wat de Italianen zijn onder de voetballers. Al leen al bij het horen van het woord „risico", trekken de ril lingen van afschuw over zijn gezicht. De 35-jarige Westduit ser rijdt altijd op safe. Tijdens de laatste drie seizoenen viel hij maar één keer uit. Hij wacht op fouten van de con currentie om vervolgens, niet spectaculair maar wel effec tief, toe te slaan. Streuer (Francorchamps), Michel (As sen) en Biland haalden niet al tijd de finish, maar Schwarzel wel. De tweede, derde of vier de plaats was voor hem stee vast weggelegd. Vandaar dat hij, ondanks de drie overwin ningen van Streuer, toch maar zeven punten achterstand had op de Assenaar. Eerste plaat sen zijn voor Schwarzel, die in 1970 zijn eerste Grand Prix reed, door deze zuinige manier van rijden zelden weggelegd. De achtvoudige Duitse kam pioen presteerde het dan ook om in 1982 wereldkampioen te worden zonder ook maar tot één Grand Prix-zege te zijn gekomen. Voorliefde Maar Streuer was er ook van op de hoogte, dat Schwarzel een voorliefde heeft voor het circuit van Anderstorp. Bo vendien hebben Biland, Mi chel en Schwarzel dezelfde sponsor. Kans op een combine om Schwarzel in het zadel te hebben was dus niet denkbeel dig. Toch maakten Streuer en Schnieders zich juist daar geen zorgen over. Schnieders was er zelfs voor de wedstrijd al van overtuigd, dat het niet zou gebeuren. „Bi land en Michel kunnen wel goed met elkaar overweg", merkte hij op, „maar deze twee kunnen het in het geheel niet vinden met Schwarzel". Waarna Streuer er nog aan toevoegde: „Ik ken Biland goed genoeg. Die is alleen maar sportman, verder niets. De sponsor zal het idee mis schien wel hebben geopperd, maar Biland zwicht daar niet voor. Vorige week in Silver stone had hij misschien nog wel iets willen regelen. Ge woon door ons voor te blijven. Maar dat is hem toen niet ge lukt. Bovendien ben ik er ze ker van dat Biland ons liever de titel gunt dan Schwarzel. Omdat wij er dit seizoen voor hebben gereden en Schwarzel niet". Met die geruststellende ge dachte in het achterhoofd ke ken Streuer en Schnieders dan ook vanaf de eerste van de 23 af te leggen ronden de kat uit de boom. Ze gingen meteen achter Biland, Schwarzel en Michel hangen en wachtten af. Toen monteur Hans Klaassens na 12 ronden vanuit de pits duidelijk maakte hoe groot het fat met nummer vijf was, liet treuer meteen het gat los en het drietal schieten. In het be gin van de wedstrijd kwamen de Assernaren nog tot ronde tijden van 1 minuut en 41 se conden. Na die twaalfde ronde zakten ze al snel na 1 minuut en 44 seconden per ronde. Bo vendien gaf Biland Schwarzel de overwinning niet cadeau. Precies zoals Streuer en Egbert Streuer (met baard) en Bernard Schnieders nemen be duusd de huldigingen in ontvangst. Schnieders hadden veronder steld. Wel nam Schwarzel in de dertiende ronde de leiding, maar vervolgens ging de Ne derlandse achterblijver Hein van Drie dwarsliggen. Schwarzel wilde Van Drie op een ronde achterstand zetten, maar de sportiviteit was bij Van Drie ver te zoeken. Hij ging figuurlijk dwarsliggen en presteerde het zelfs om met Schwarzel in aanraking te ko men. Biland profiteerde direct. Hij nam de eerste plaats over, waarna hij die niet meer af stond. Schwarzel moest nu ge noegen nemen met een tweede plaats. Nadat ook nog eens Mi chel over de streep was geko men, konden eindelijk de fles sen voor Streuer en Schnie ders worden ontkurkt. AREND WILTING ha n5EL Motorcrosser aersen Karsmakers heeft giste- j]t li Reusel de nationale titel tofferj 500 cc-klassé vrijwel vei- d vojglteld. De coureur uit Toerire won de zesde wed- li van het Nederlands beide man derde Met nog twee confronta ties voor de boeg kan hem weinig meer gebeuren. Op het circuit van Reusel, waar 2.000 bezoekers toeke ken, was Bennie Wilken tot twee keer toe het snelst weg. De oppermachtige Karsma kers, die als vierde over het starthek schoot, had de opgelo pen achterstand echter binnen enkele ronden weer goed ge maakt. Henk Seppenwoolde, die in het klassement de twee de plaats bezet, kwam in de eerste heat niet over de finish. In de tweede werd hij vierde. ?o pnsvoor "*'4 der Ven IeMBURG De Italiaan- Michele Rinal- tijd bij Grand j, i in de 125 Egypte^sse schier onverslaan- was, heeft de Grote Prijs Luxemburg aangegrepen ë-Verefeijn landgenoot Corrado JoegoBii toch nog van de eerste Statejs te verdrijven in de 5-3- 6? voor het wereldkampi- 7.' itsfhap. Rinaldi veroverde Chlntfren in Ettelbrtick, bij de an 5-2te confrontatie van het en, de titel door de eerste che te winnen en in de de als vierde over de yama lp te komen. Hij verzamel- o); 4. (daarmee net voldoende Sorovjen om Maddii, die zich 'n voorste gelederen Seke7jhandhaven, naar de twee- Itz (vsflaats te verwijzen. De Ne- ce (Caandse troef Kees van der Rein verdedigde zijn bronzen ;h /VsJaille met verve. In de eer 4,fmanche werd hij derde 6.' Hier Rinaldi en Fanton. Die jtatie bleek uiteindelijk aumgaoencje om zjch de Belg ko (SeT LeJeune van het lijf te ANDERSTORP Bij de races om de Grote Prijs van Zweden is de spanning van het wereldkampioenschap definitief weggeëbd. Nadat zaterdag de Fransman Christian Sarron zich de wereldti tel 250 .cc had toegeëigend, lieten gisteren de Nederlandse zij- spancombinatie Egbert Streuer/Bernard Schnieders en de Ame rikaanse 500 cc-coureur Eddie Lawson zich als de nieuwe we reldkampioenen -huldigen. Omdat Angel Nieto vorig week op Silverstone al onbereikbaar was geworden in de 125 cc-klasse hij verscheen dan ook niet eens op het weinig geliefde circuit van Anderstorp zal het seizoenslot op 2 september, in de Ita liaanse plaats Mugello, weinig meer kunnen zijn dan een anti- -climax. In de kleinste klasse (80 cc), waar de beslissing nog niet is gevallen, kan de titel de Zwitser Stefan Dörflinger nauwelijks nog ontgaan. Lawson De voorlaatste 500 cc-race van het seizoen leverde een opvallen de aantal uitgevallen en gevallen coureurs op: De eerste die wegviel was Franco Uncini. In de verhitte sfeer van de start kreeg de Italiaan de Suzuki niet op gang. De Amerikaanse Hon- da-rijder Randy Mamola was als eerste weg gevolgd door de Brit Ron Haslam en de Fransman Raymond Roche, terwijl ook de favoriet Eddie Lawson en de Belg Didier de Radigues in het spoor bleven. De Brit Barry Sheene kwam al in de eerste ronde ten val. Onderzoek in het ziekenhuis leerde dat hij er met een lichte knieblessure vanaf is gekomen. De Italiaan Lorenzo Ghi- selli was er met waarschijnlijk een gebroken been ernstiger aan toe. Lawson werd in de voorlaatste ronde even voorbij gestreefd door Roche, maar toonde bij het ingaan van de laatste bocht toch weer klasse en mentaliteit. De Australiër Wayne Gardner werd derde, gevolgd door de Jappanner Katayama. Onhandig ANDERSTORP Een spectaculair ongeluk tijdens de laat ste training voor de Grote Prijs van Zv/eden op het circuit van Anderstorp heeft het Westduitse zijspanduo Egon Schons/Eckart Rösinger zaterdag in het ziekenhuis doen be landen. Schons brak een hand en Rösinger een hand en een voet. Vogelman De Westduitser Harald Zimmer (41) uit Trier mag na deze vlucht in het En gelse Bognor 10.000 pond ophalen bij de organisatie, omdat hij in de Vogelman rally als eerste 50 meter heeft gevlogen vanaf de pier van Bognor. DEN HAAG De Fransman Bernard Hinault heeft gisteren het profcriterium in 's Heeren- hoek gewonnen. De nummer twee van de Tour de France versloeg voor 13.000 toeschou wers in de eindsprint zijn me devluchters Bert Oosterbosch en Joop Zoetemelk. Het drietal was twee kilometer voor het einde van de koers ontsnapt uit een kopgroep van zeven man. Ook de plaatselijke favo riet Jan Raas maakte deel uit van die vluchtgroep. De Zwanenburger Theo Smit won zaterdag de ronde van Kamerik voor beroepsrenners. Hij versloeg in de eindsprint van het 110 kilometer lange criterium zijn medevluchters, onder wie Gerrie Knetemann en Laurent Fignon. Over de komst van de tweevoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk verkeerden de orga nisatoren lang in onzekerheid. Fignon had het vliegtuig ge mist, maar landde met een pri- vétoestel toch nog op tijd op vliegveld Zestienhoven om te kunnen starten in Kamerik. DORTMUND De Neder landse beroepswielrenner Ge rard Veldscholten heeft giste ren de Grote Prijs van Dort mund gewonnen. De renner uit de ploeg van Peter Post had aan de eindstreep een voorsprong van 3.11 minuten op zijn ploeggenoot Theo de Rooy. Het overwicht van de ploeg van Post werd nog eens benadrukt door de vierde plaats van de Belg Nulens, de vijfde van de Australiër An derson, de zesde van de Belg De Keulenaere en de zevende van de Nederlander Peter Winnen. De derde plaats ont glipte de ploeg Post. De Belg Louis Luythen was in de eind sprint iets sneller dan Nulens. De 24-jarige Veldscholten ont snapte al na twaalf van de 150 te rijden kilometers op het eni ge heuveltje in het parkoers uit het peloton. De Twente naar, die een reputatie heeft wat betreft het tijdrijden, bouwde een voorsprong op die maximaal zeven minuten be droeg. Pas in de laatste ronde kwam er een serieuze reactie van het peloton dat tot dan toe volledig in de greep van de ploeg Post was geweest. WASSENAAR Zonder veel moeite heeft de vier jarige merrie Carmona gistermiddag op Duindigt de semi-klassieke ren om de Sceptre-prijs gewon nen. De merrie van eige naar Harry Boggen liep twintig kilo onder haar handicaDgewieht en mocht daarom niet verlie zen. Carmona, winnares van de Gold Cup, won maar moest noodgedwongen ook gelijk af scheid nemen van haar succes volle koersloopbaan. De doch ter van Track Spare uit Cu pid's Dart raakte linksvoor kreupel en zal volgens eige naar Boggen en trainer Pub ben wel niet meer in de baan verschijnen. De tweede uit de derby van 1983 gaat nu vroegtijdig dienst doen in de fokkerij: „We wa ren ook nog graag in Baden- Baden van start gegaan eind van deze maand. Maar dat kan nu niet doorgaan. Carmona is een geweldig paard en geluk- kir i<? hpt ppn mprrip. 7ndat ik er voor de fokkerij nog veel plezier aan kan beleven. Maar ik had natuurlijk liever een ander afscheid voor de merrie gehad", aldus eigenaar en fok ker Harry Boggen. Trainer Jan Pubben: „Op haar karakter heeft de merrie deze ren gewonnen. Voor de eind streep was ze al kreupel. Als trainer mis je niet graag zo'n paard". De laatste start van Carmona leverde eigenaar Harry Boggen inclusief de fok premie nog zo'n tienduizend gulden op. De merrie ver scheen niet voor de huldiging met Jan Luyten in de win- naarsring. Vlak na de finish was Luyten al van zijn paard gegaan en gelijk na het afmel den in de winnaarsring mocht de moedige merrie voor ver zorging de stal gaan opzoeken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13