Gouden toekomst voor Stephan van den Berg „Ik heb de beste techniek OLYMPISCHE SPELEN '84 Ovett mag starten ^jjidóG Qowiant QRP Thompson op weg naar wereldrecord Achterblijvers van marathon mogen niet in Coliseum MEDAILLES •LANKZEILER HEEFT CONTRACTEN REEDS AFGESLOTEN BOKSER VANDERLUDE AL ZEKER VAN BRONS LAchen op de Olympus DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 paauim Cruz eigert huis DE JANEIRO De hiliaan Joaquim Cruz, de tnpische kampioen op de meter, is door een plaat- jke krantenmagnaat in de Janeiro als geschenk zijn gouden medaille huis aangeboden ter fardé van 25.000 dollar (on- •er 82,500 gulden). Dit 1 gisteren door de zuster de atleet bekend ge- 'akt. Raimunda Cruz voeg er echter aan toe dat haar er het geschenk niet zou Ivaarden. Hij had een af tak gemaakt met zijn fa- ~je dat hij hen alleen op ei- kracht zou helpen. Marokkaanse El Moutawalek ongesluierd goed voor goud LOS ANGELES Koning Hassan de Tweede van Marokko is volgens zijn minister van sport, Semlali Abdelatif, de eerste sportman van zijn land. Het staatshoofd zal aan de emancipatie moeten geloven, want sinds gisteren is hij afge zet door een vrouw. Na wal el Moutawalek was ongesluierd goed voor goud op de 400 meter horden. De eerste medaille sinds 24 jaar voor Marokko. Volgens de verrassende kampioene, met een olympisch record van 54,61 sneller dan ooit, hebben vrouwen in haar land geen proble men om sport te bedrijven. Al haalde zij niet de heer Hassan naar voren, maar haar vier maan den geleden overleden vader, die bij de bank van Marokko werkte. „De mogelijkheden om te sporten heb ik van mijn vader gekregen. Hij deed alles wat ik wilde om eerste van mijn club te worden, daarna de beste van mijn land en vervolgens de beste van Afrika. Wat zou hij me hier graag hebben zien lopen". Daley Thompson LOS ANGELES Daley Thompson is een uitzonderlijke tienkamper en hoewel hij niet meer in het bezit van het wereld record is, ook de beste. De Engelsman wil dat in Los Angeles nadrukkelijk be wijzen. De donkere krachtpatser werd in 1980 in Moskou olympisch kampioen, veroverde in 1982 de Europese titel in Athene en pakte vorig jaar bij het we reldkampioenschap in Helsinki opnieuw het goud. Een unieke serie, die vandaag zal worden aangevuld met een nieuwe olympische titel en een nieuw wereldre cord. Na de eerste dag heeft Thompson met een ongekend totaal van 4633 punten een ruime voorsprong op het tussento taal van zijn Westduitse rivaal Jürgen Hingsen. LOS ANGELES Achterblijvers in de olympische marathon van zondag zullen niet finishen in het met 93.000 toeschouwers volgepakte Coliseum. In plaats daarvan wordt de route op het laatste stuk omgebo gen naar de minder indrukwekkende omge ving van de nabijgelegen Menlo Avenue. Deze in de olympische historie nog nimmer voorgekomen breuk met de traditie is vol gens de organisatie noodzakelijk, omdat de finish van de tragere marathonlopers samen valt met de sluitingsceremonie in het sta dion. De organisatie hebben de vrees dat de laatste marathonlopers de sluiting zullen be derven. LOS ANGELES Nederland heeft zich mede dank zij de gouden greep van plankzeiler Stephan van den Berg gehandhaafd op de dertiende plaats in het klassement van de olympische me dailles. 1.Verenigde Staten 2. Roemenië 3. China 4. West-Duitsland 5. Italië 6. Canada 7. Japan 8. Australië 9. Finland 10. Frankrijk 11. Nieuw-Zeeland 12. Groot-Brittannië 13. Nederland 0 li]™ LOS ANGELES 4S0; Met (olympisch) 23o.oobë°ud maak je goud. jg'jg Als deze variant op ,64*00 een bekend gezegde ?"so van toepassing is op Stephan van den ifS:» Berg, dan is zijn kos- uSw lJe gekocht. Nu de mooiste prijs in de windgliderklasse is veroverd, stapt de 22-jarige veelvoudi- ge wereldkampioen wils over naar de profs. En dat betekent te- "rio vens zijn officiële 2mo entree in de wereld 2°>» I van de sponsors. 1350,00 r 30.40 Stephan van den 609,00 r i 37.801 Berg ligt goed in de ■5markt. Er bestaat "II? i grote belangstelling 12000 I V00r hem' 18,40 I 17.00 172^001 De echte grote contracten zijn trouwens al afgesloten. Weliswaar moet er hier en daar nog een kommaatje worden verplaatst, maar in hoofdlijnen zijn alle partijen het wel eens. Stephan van den Berg wordt vanaf zijn eerste profwedstrijd ge steund door onder meer North Sails. De nieuwe Ne derlandse olympische kam pioen in het zeilen - de laat ste is Kagchelland geweest die in 1936 goud won - zal voor dit bedrijf niet alleen reclame maken, maar tevens een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van nieuwe zeilen. Voorts weet hij zich vanaf de laatste race in Los Angeles gesteund door Hifly, een grote onderneming die lid is van de zogenaamde WSMA (World Surfing Ma nufacturers Association), een binnen de watersportwereld toonaangevende commercië le groep. Voor de WSMA zal Stephan van den Berg wedstrijden over de hele wereld varen. Dat is nog niet alles. Ook de Nedlloyd Groep ziet er brood in met de absolute ve dette uit de windgliderklasse zaken te doen. Er is een overeenkomst gemaakt, die er in voorziet dat alle kosten van reizen en transport zul len worden betaald. Stephan van den Berg gaat voor de Neddloyd Groep zogenaam de Holland promotion be drijven. Zijn eerste optreden is al op 7 september in New York, waar hij samen met John van de Starre, Egbert de Sauvage en zijn broer Ron bij het gebouw van de Amerikaanse koopvaardij in Manhattan surfdemonstra- ties zal verzorgen. Voorts zal hij natuurlijk via het eerder opgestarte bedrijf Red Sun proberen de nodige inkomsten te verwerven. Hoewel de overeengekomen bedragen niet zo groot zijn dat gesproken kan worden van een miljonair-in-spé staat wel vast dat Stephan van den Berg een toekomst zonder zorgen tegemoet gaat. Hij moet ook de komende ja ren wat geluk hebben, maar als vrouwe Fortuna hem niet in de steek laat, zal hij toch een aardige bankreke ning kunnen opbouwen. De jaren waarin gepiekerd werd hoe de touwtjes aan el kaar moesten worden ge knoopt lijken definitief voorbij. Van den Berg kan zich de periode dat hij in een tentje aan de waterkant logeerde .en zelf zijn maaltijd klaar maakte, echter nog best her inneren. Het is eigenlijk de belangrijkste reden waarom hij heeft doorgezet. Want de favoriet voor het goud heeft het moeilijk gehad. „Ik heb continu getwijfeld. Ik heb indertijd gekozen voor een andere voorbereiding dan mijn concurrenten. Die heb ben bijvoorbeeld overwin terd in Guadeloupe. Ik ben er wel van overtuigd ge weest voor de goede aanpak te hebben gekozen, maar soms ben ik toch onrustig geworden. De druk is trou wens ook groot geweest. Ie dereen heeft verwacht dat ik het goud zou veroveren. Maar het kan zo gemakke lijk misgaan". Om maar zo weinig mogelijk risiko te lopen, heeft Step han van den Berg samen met trainer Henri van der Aat en manager Simon Paagman de zaken uiterst professioneel aangepakt. Verschillende keren is op het olympische water aan wedstrijden deelgenomen. Hoewel hij daar onder meer de pre-olympics op zijn naam heeft gebracht, is hij kort voor de Spelen toch weer teruggekeerd. Van den Berg wilde niets aan het toe val overlaten. Daarom ook is hij acht kilo afgevallen. „Lichter worden is één ding. Je mag echter geen kracht inboeten". Trainer Van der Aat heeft hem daarbij prima geadvi seerd. De succesvolle coach zal trouwens ook de nodige richtlijnen geven voor de wijze waarop Van den Berg zijn oude gewicht weer het beste kan bereiken. Trou wens het is niet onmogelijk dat Van der Aat hem ook tij dens de wedstrijden in het kader van het profcircus zal bijstaan. Stephan van den Berg: „Ik kan zeggen hier een echte allround-zeiler te zijn ge weest. We hebben dagen met veel en weinig wind ge had. Ik heb hier trouwens ook bewust geen enkel risico genomen. Eigenlijk heb ik helemaal niet fanatiek ge zeild. Ik ben alleen steeds super geconcentreerd ge weest. Heb er voor gezorgd steeds voorin te zitten". Die taktische manier van varen heeft hem in de alles beslissende race een derde plaats bezorgd. „Ik heb me herhaaldelijk moeten in prenten aan de totaalstand te denken", aldus Van den Berg, die Scott Steele zilver zag pakken en Bruce Ken dall zag veroveren. Henri van der Aat was er ui teraard dolgelukkig mee. „We hebben de laatste dagen weinig geslapen. De span ning is ontzettend groot ge weest. Stephan heeft echter een constant toernooi afge werkt. Hij is natuurlijk altijd de grote favoriet geweest, maar je moet het toch maar even doen". Nadenken Over de prestaties van de Stephan van den Berg lachend op weg naar het goud. andere zeilers is hij minder tevreden. Resoluut stelt hij: „Er is niet aan de verwach tingen voldaan. In enkele gevallen is er een verklaring voor; in andere moet ik eerst eens rustig nadenken wat de oorzaak is geweest. De sfeer in de groep is echter prima gebleven". Over de toekomst maakt hij zich geen zorgen. Hoewel er een vorstelijk aanbod is uit Oman, rekent hij er op zijn contract bij het KNMV te kunnen verlengen. Voorts gaat hij er van uit dat een surfgek-land als Nederland wel een nieuw talent zal op leveren. Zijn vertrouwen lijkt gerechtvaardigd. Ook al omdat Simon Paagman sa men met Stephan van den Berg inmiddels al een stich ting Bevordering Surfsport (SBS) heeft opgericht. Het is de bedoeling financiële mid delen aan te trekken en de talenten een duwtje in de goede richting te geven. Als het KNMV nu ook nog goed bij de les blijft, is het inder daad niet onmogelijk dat binnenkort de nieuwe Van den Berg opstaat. PETER VAN PUTTEN Arnold Vanderlijde lijkt met verbazing kennis te nemen van de toch unanieme beslissing van de jury. „figfi ANGELES Voor 19,'sot eerst na 56 jaar heeft Vaderland weer een me- ■lii'fsille gewonnen in een 40.50 rmpisch bokstoernooi. 3°;5onold Vanderlijde uit liiotard zorgde gisteren j3-40j>r dat heuglijke feit 2>o Dr de Griek Stefano- ^Jjlos op punten te ver- Vanderlijde treedt die prestatie in het fetspoor van Bep van /eren en Karei Miljon, in 1928 respectievelijk 64 i/aid en brons verover- 261/n. Hij bokst morgen in halve finale tegen de 471 inadees Willie de Wit. 35 1/3 nakkelijk heeft de Griek J Vanderlijde niet gemaakt, ir was de Nederlander zich -van bewust. Vanderlijde afloop: „Technisch gezien *t\ ik dat ik de beste bokser in mijn gewichtsklasse De meesten zijn gewoon atvechters en ik weet ook 1 dat het publiek dat graag maar gelukkig heeft de jury waardering voor de echte boksers". De vreugde over het behalen van de bronzen medaille was na afloop al snel weggeëbt. „Ik ben een man die vooruit kijkt", zegt Vanderlijde, „Ik concentreer me al op de wed strijd van morgen. Dan krijg ik de wereldkampioen, Willie de Wit tegenover me. Ook hij is meer een vechterstype, dus ik moet zien dat ik uit zijn handen blijf. Bang ben ik niet voor hem, want als dat het ge val zou zijn, kon ik beter stop pen met boksen. Voorlopig neem ik echter geen genoegen met deze bronzen medaille. Ik stap tegen De Wit de ring in om te winnen". Arnold Vanderlijde was zon der enige pretentie naar Los Angeles gekomen. „Ik ben pas 21 jaar, nog maar aan het be gin van mijn carrière. De weg naar de top is nog erg lang en het enige dat hier voor mij telt, is ervaring opdoen". Dat geldt ook voor het leven in het dorp, de voorbereiding en alles wat erbij hoort in een dergelijk olympisch toernooi. „Ik ben blij dat ik dit heb mo gen meemaken. In het olym pisch dorp heb ik ook veel contact met andere sporters en daar geniet ik van. Ook de trainingsfaciliteiten zijn hier optimaal. Wat dat betreft heb ik veel te danken aan Pedro van Raamsdonk, die een prachtige zaal heeft gevonden, met zijn trainer Henry Davis, om te oefenen". Terecht De dag voordat hijzelf voor zijn tweede partij in de ring moest komen, was Vanderlijde getuige van de afgang van zijn ploegmakker Pedro van Raamsdonk. Vanderlijde was daardoor onaangenaam ver rast: „Het deed me wel wat Pedro zo te zien verliezen. Ik had gedacht dat hij hier heel ver zou kunnen komen. Over de uitslag van de partij van Pedro kan ik niets zeggen, die was terecht. Aan de andere kant ben ik toch wel ge schrokken van de jurering hier. Als je niet duidelijk op punten voorstaat, kun je niet zeker zijn van de uitslag. In de laatste ronde moet je dan alle risico's nemen, anders word je er zo uitgeknikkerd". Vanderlijde vindt het, nu hij al een olympische medaille op zak heeft, vooral spijtig dat zijn persoonlijke trainer Jan Derhaag dat niet van dichtbij heeft mogen meemaken, ter wijl dat heel gemakkelijk had gekund. Derhaag moest op 29 juli naar huis, omdat men voor hem geen accreditatie had kunnen regelen. Op het mo ment echter dat Derhaag op het vliegveld van LA wachtte om de terugreis te aanvaarden, kreeg hoofdcoach Ruud van der Linden alsnog de papieren voor de Limburgse trainer. Van der Linden heeft nog ge probeerd de Limburger te be reiken op het vliegveld, maar dat lukte niet meer. „Ik vind het heel spijtig voor Jan", zegt zijn pupil. „Hij heeft in de af gelopen jaren veel voor mij ge daan en ik weet zeker dat hij dit graag had willen meema ken". Televisie Van der Linden was uiteraard ook zeer tevreden, vooral om dat Vanderlijde toegaf bijzon der veel geleerd te hebben van de videobeelden van zijn Griekse tegenstander. „En dan moet je nagaan" .aldus Van der Linden, „dat ik een week heb moeten vechten om een televisie mee te krijgen. Jullie willen zeker de hele dag sex- films bekijken, zei men bij de boksbond tegen me. Nou ze zien nu waar het allemaal goed voor is. Als je iets wilt bereiken zul je er ook iets voor over moeten hebben". „Toen ik de ring instapte", kijkt Vanderlijde nog even te rug, „kreeg ik nog een aardige steun in de rug van de man die namens de organisatie in mijn hoek moest kijken of al les er regelmatig aan toeging. De man zei: Ik sta hier nu al drie gevechten en alle mannen uit mijn hoek hebben gewon nen. Jou lukt dat ook wel", al dus de Limburger. „Ik weet dat ik er nog lang niet ben en nog veel moet trai nen", blijft Vanderlijde nuch ter constateren. „Ik heb nog geen enkele partij honderd procent gebokst. Dat weet ik van mezelf en ik weet dus ook hoe lang de weg voor mij nog is. Daar verandert deze me daille, welke kleur hij ook zal krijgen, niets meer aan". GIEL HENDRIX LOS ANGELES Steve Ovett, de wereldrecordhouder op de 1500 meter, wil vandaag aan de series op zijn favoriete afstand deelnemen. De artsen hebben hem daarvoor toestemming gege ven. De Brit was maandag na de finale op de 800 meter ineenge stort. Hij heeft twee dagen voor onderzoek in het ziekenhuis doorgebracht. Ovett had problemen met de bloedcirculatie en de ademhaling. Het vermoeden, dat de Brit een hartaanval heeft gehad, werd niet bevestigd. De behandelende arts, dokter Ste ven Simmons: „Wij hebben hem gezegd dat er geen medische bezwaren tegen zijn deelneming zijn". Ovett heeft zes weken ge leden een zware bronchitis opgelopen die in Los Angeles nog niet geheel over bleek. De Brit klaagde tijdens de training en het inlopen over gevoelloosheid van de vingers en de mond. „Hartonderzoek heeft niets abnormaals aangetoond", aldus dok ter Simmons. Ovett slikt tegen de ademhalingsmoeilijkheden het medicijn Theodur. Dat middel komt niet voor op de IOC-lijst van verboden preparaten. Sydnee Maree zal niet uitkomen op de 1500 meter. De eerder dit jaar tot Amerikaan genaturaliseerde ex-Zuidafrikaan heeft zich teruggetrokken wegens een spierscheuring in het dijbeen. Terug naar het front Samirr Khenyab, een bokser uit Irak, vond het in dubbel opzicht jammer dat hij werd uitgeschakeld in het olympisch toernooi. Zijn land is nog steeds in oorlog met aartsvij and Iran en Khenyab neemt actief deel aan de strijd. Hij mocht het oorlog voeren even onderbreken om aan de Spe len deel te nemen. Door zijn nederlaag heeft hij niet lang van zijn vrijheid kunnen ge nieten, want de dag later was hij weer op weg naar het front. Naar huis Joegoslavië heeft twee atleten uit het olympisch dorp verwij derd en naar huis gestuurd. Kogelstoter Vladimir Milic (26) en Dragan Zdravkovic (1500 meter, 24 jaar) weiger den de nationale Adidas-trai- ningspakken te dragen, omdat ze contracten met andere fir ma's hadden gesloten. Het na tionale comité had echter een overeenkomst, die de atleten vrij liet het schoenenmerk te kiezen, gesloten met de fabri kant. Dagboek Zola Budd heeft van het Brits olympisch comité de opdracht gekregen te stoppen met het publiceren van haar Olym pisch dagboek in de Daily Mail, de krant die zoals be kend haar overkomst van Zuid-Afrika naar Engeland, mogelijk heeft gemaakt. Vol gens een Britse official is het elk lid van de Olympische ploeg verboden tijdens de Spe len activiteiten te ontplooien voor de nieuwsmedia. Verkeerde kamer Twee mensen van de reini gingsdienst van het LAOOC kozen de verkeerde kamer om een diefstal te plegen. De twee wilden net met een radio uit de kamer van het olympisch dorp verdwijnen, toen de be woner ervan terug kwam: een Franse worstelaar. Arrestant In het tweede olympische dorp, in de buurt van het Coli seum, heeft de politie de 13e aanhouding verricht onder de veiligheidsmensen, die door de organisatie zijn aangetrokken. De man, 40 jaar, viel op het terrein op door zijn merk waardige gedrag. Na aange houden te zijn, vond de politie marihuana in zijn bezit. De man Fred T., werd onmiddel lijk ontslagen. Veel winst LAOOC-president Peter Ue berroth gaat er nog steeds van uit dat de Olympische Spelen van 1984 het organisatie-comi té enkele miljoenen dollars winst zullen opleveren. Aan gezien het LAOOC echter een stichting zonder winstoogmerk is. zal alle winst direct naar de jeugdsport en de bonden van de verschillende sporten af vloeien. Problemen Op de sluitingsceremonie ver wacht de organisatie grote problemen. In tegenstelling tot eerdere Spelen namelijk blij ven veel sporters in het Olym pisch dorp en reizen niet voor tijdig naar huis. Momenteel herbergen de dorpen bijna 10.000 mensen. Voor de slui tingsplechtigheid worden per land echter maar 6 atleten op het binnenterrein van het sta dion toegelaten, terwijl op de tribunes plaats gereserveerd is voor nog eens 4000 atleten. Het LAOOC werkt aan een oplossing van het probleem.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9