KOSTEN AANLEG MARKERWAARD GOED BEGROOT „Ik had het bijna opgegeven" Gericht schot in de commerciële roos Japanse mode Raad van Waterstaat: Bijen-vakantie :n ^BINNENLAND £eid&iQowiamt DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 cor livers, van] ROTTERDAM Edoma- chi (spreek uit eedomats- jie), de Japanse dorps straat achter De Doelen in Rotterdam, blijkt een publiekstrekker van de eerste orde. De door velen in den lande verafschuw de, maar door de reisbu reaus de hemel ingepre- zen Nederlandse „zomer", zal daar mede debet aan zijn. Immers: strandtent- houders, uitbaters van lig- stoelverhuurderijen en slijters van diepgekoeld ijs mogen dan klaagzangen aanheffen; stedelijke mid denstanders en grootwin kelbedrijven houden zich koest. Laten althans heel voorzichtig een blij ge luidje horen. En zulks be tekent dat het hen goed gaat. De „middenstanders" op de Edomachi hebben (dus) even min te klagen. Want als dit weekeinde de 250.000e bezoe ker verwacht wordt, zou het een wonder heten als de Ja panse ambachtslieden in dit stukje Rotterdamse Rijzende Zon wevers, pottenbak kers, kalligrafen, bamboe- vlechters, poppenmakers, theeschenksters enzovoorts daarvan niet een graantje, wat ettelijke schepels graan zouden meepikken. Joke Kemper, die namens de Stichting Japan Totaal het Ja panse dorp portofonisch be heerst is dan ook zeer tevre den: „We hadden tot de slui ting, op 26 augustus, op 300.000 bezoekers gerekend. Pessimis ten zeiden: 'Je krijgt er niet meer dan honderdduizend binnen'. Zij hebben in elk ge val ongelijk gekregen. Wij krijgen zéker gelijk". Verhalen als zou Eidomachi te commercieel zijn, worden door Joke Kemper resoluut wegge wuifd. „Japan is zélf gewoon commercieel. Ik heb een Ja panner gesproken die me ver telde dat hij hier ambachtslie den aan het werk kon zien, die hij in zijn eigen land nauwe lijks nog tegenkwam". Bruynzeel Natuurlijk doet het vreemd aan om in een Japans aan doend onderkomen een le vensgrote reclame te zien voor Bruynzeel Keukens, compleet met keuken. Natuurlijk is het merkwaardig in een Japans café bediend te worden door een kelner, gehuld in een Ja panse mini-kimono met bijpas send Rotterdams accent. Maar ja, ons zuilvelwervende „Frau ROTTERDAM Veer tien Japanse modeont werpers en elf stoffe- nontwerpers werken mee aan de modeshow Shikidie 17, 18 en 19 augustus in Rotterdam Hilton wordt gehouden. De Japanse textielwereld wil in Europa laten zien welke rijke keus aan ge weven en bedrukte stof fen aan wezig is en welke ideeën de couturiers daar hebben. Hoewel de Europese mode dit jaar veel Japan se invloeden kent (Ken- zo), zijn de Japanse stof fen met hun veelkleurige patronen en traditionele motieven hier nog niet zo ingeburgerd. Het zijn niet de eerste de besten die in Rotterdam hun kunnen tonen. Enkele van de textielontwerpers geven dit jaar een pre sentatie voor de Spaanse koninklijke familie, Ko- sei Wada heeft een groot aantal shows in de VS en Europa verzorgd, en Ya- suhino Chiji heeft de kostuums ontworpen voor verschillende bal letten van Maurice Bé- jart. Voor de show, die wordt geregisseerd door de in Japan zeer vermaarde Masayuki Yamamoto, komen een honderdtal h eden daagse on t werpen en zo'n veertig klassieke kimono 's naar Rotter dam. Als decor voor de shows worden dia's ge projecteerd die een beeld geven van de stad Naga saki zoals die er zo 'n 375 jaar geleden uitzag. Antje" kan en mag in Duits land wèl. We sturen ze er zelfs volgaarne heen Maar zelfs met deze economie- bevorderende gedachte in het achterhoofd kan de bezoeker zich niet onttrekken aan de indruk dat het geheel toch aandoet als een soort Oosterse huishoudbeurs: Kijken is goed, kopen is beter. Een oosters uit ziende dame, die na een ken nismakingsbuiging inderdaad een Japanse blijkt te zijn, al ja ren in Nederland woont, maar slechts een paar woorden En gels spreekt: „Ik vind niet echt Japans. Eten niet erg goed. Al les kunstmatig. Vind expositie meer Japans dan straat". Belazerd Via Radio Rijnmond is een on derwijzer te horen die met zijn vriend ook een bezoek aan Edomachi gebracht heeft. Hij blijkt grif te vangen onder de programmatitel „Wat zou je ie mand nooit aanraden Hij nu zou nooit iemand aanraden Edomachi te bezoeken. „Het is een publiekstrekker, een com merciële zaak van een onvoor stelbare lulligheid. Je voelt dat je belazerd wordt". Het er doekjes omwinden staat dus duidelijk niet centraalOn derwijzer Paul voegt eraan toe dat het misschien wel prettig is voor de Rotterdamse win kels, maar dat „Japan in Rot terdam geen moer met Japan te maken heeft" Een Amersfoortse dame, blij kens het gesprek driftig bezig in het braderiewezen, heeft grote interesse in de aanwezig heid van een van de Japanse ambachtslieden voor de ko mende braderie in de stad van de Lange Jan. Helaas voor haar zijn dan alle handwer kenden weer op terugreis naar het land van de Rijzende Zon, of verwijlen zij elders in Euro pa. Toch is ook zij niet erg on der de indruk van de Japan manifestatie. „Het demonstre ren valt erg tegen, en er wordt te weinig uitleg gegeven. Ik had bijvoorbeeld graag wat meer achtergrondinformatie gehad over eet- en drinkge woonten en zo. Je kunt nu wel een glaasje sake bestellen. Maar hoe en wanneer drinken de Japanners dat In een café, gewoon thuis, bij vrienden Dat zou ik nou graag willen weten" Meer informatie, vooral over de Japanse cultuur is te ver werven in De Doelen, op de expositie „Japan van binnen". In „Deze heilige Hallen" is een tentoponstelling ingericht die en dat is nog fijntjes ge zegd een schril contrast vormt het het kermisachtig gedoe in de Japanse straat. Pa- piervormen, kunstig vervaar digde en zeer prijzenswaardige (en prijswaardige) poppen, porcelein. Mits het niet te druk is, heeft de bezoeker hier een ettelijke malen grotere kans iets op te steken van, of zich te verdiepen in, het we zen van Nippon. Bezoekers staan in diepe be wondering stil voor de Bonsai boompjes 4500 tot 8400) en dan klinkt het: „Je hoeft er ei genlijk in je huis maar één van te hebben, hè". LEO VAN DER MEEL pEN HAAG De ramin gen die de directie Zui derzeewerken van de Rijkswaterstaat heeft ge naakt van de aanlegkos- en van de Markerwaard- bolder geven een be- [rouwbaar beeld. Het is \lelfs denkbaar dat de ge- ifaamde kosten, ruim twee niljard gulden voor een polder met een opper vlakte van 41.000 hectare, uiteindelijk 200 miljoen lager uit zullen vallen als grondverbetering voor de dijkaanleg geheel of ge deeltelijk achterwege kan worden gelaten. De Raad van de Waterstaat, advies orgaan van de minister van verkeer en water- uf Watersporters negeren gevaren van bij pijlerdam 'IERIKZEE Personeel van de Deltadienst van Rijkswater- taat dat betrokken is bij de aanleg van de pijlerdam in de mon- i ling van de Oosterschelde, wordt herhaaldelijk geconfronteerd net watersporters die tussen de in aanleg zijnde pijlerdam door varen. Dat is niet alleen verboden, maar levert levensgevaarlij- ce situaties op. Er liggen werkschepen in de monding van de )osterschelde afgemeerd met vele honderden meters ankerket- ïng. Bovendien liggen er grote aantallen boeien en meetinstru- nenten, die door de stroom onder water worden getrokken en liet meer zichtbaar zijn voor de scheepvaart. De stroomsnelhe- len tussen de pijlers kunnen tot drie a vier meter per seconde iplopen. Daardoor kunnen boten openscheuren en zinken. staat, schrijft dit in een rapport dat gisteren is uit gebracht. De Raad vindt verder dat ook het rapport klopt, dat onder leiding van de Noordhollandse gedeputeerde IJff is uitge bracht over de kosten voor de bestrijding van de algengroei in het randmeer, dat na aanleg van de polder ontstaat. Rede lijkerwijs mag worden uitge gaan van de becijferingen in dit rapport die uitwijzen dat bestrijding van blauwe algen jaarlijks slechts enkele miljoe nen kost. Andere onderzoe kers hebben eerder geconclu deerd dat hiermee wel eens tientallen miljoenen zouden kunnen zijn gemoeid. Naar het zich thans laat aan zien zal de regering binnen enkele maanden een beslissing nemen over de inpoldering van de Markerwaard. Omdat minister Smit-Kroes met va kantie is, heeft zij nog geen kennis kunnen nemen van het rapport. Het ministerie ont houdt zich daarom van een re actie. :RIEMELS Tiïlji VROUW CMT£84 ENIGE MetÉRS l IN oooesNEE EAtteN ie VUL IN tWTCüiNNS.- KCM0J ALS 2E KEN CüK CCSST KDHT2E EK 3* iN:OOk'vOOR. HET O V/AN OS ceaxbTE -TA^KT FN A<-S OIXSUS WUKM Bouwen met betonpuin AMERSFOORT In de nieuwbouwwijk Schothorst- Noord in Amersfoort is voor het eerst een nieuw soort beton in de woningbouw toegepast. In tegenstelling tot het traditionele grindbeton is bij dit proefproject het zo geheten betonpuingranulaat-beton gebruik, waarbij het grind is vervangen door betonpuin. Dit hergebruik van beton is al bekend in de wegenbouw en kan een belang rijke bijdrage leveren aan de oplossing van het afval- stoffenprobleem; want jaarlijks komt in Nederland 6,5 miljoen ton bouw- en sloopafval vrij. Daarnaast kan be spaard worden op andere grondstoffen zoals bijvoor beeld grind. De eerste fase van een proefneming met dit oude/nieuwe materiaal in de woningbouw, is gisteren afgesloten. Deze bijen willen ook wel eens een vliegvakantie. Ze nestelden zich in elk geval op één van de vliegtuigtrappen op Schiphol. Of het reisje naar de zon en de lekkere bloemen doorgaat, valt ech ter te betwijfelen, want het personneel van de luchthaven is van plan de zwerm te verwijderen. Koemest middel tegen gifgrond ST. MAARTEN Vervuilde grond kan binnen korte tijd door een injectie met voorbehandelde koemest gereinigd worden. De methode, die bij TNO Zeist al verbluffende resultaten heeft opgeleverd met proefmonsters van grond uit woonwijken, is een vinding van de heer Reijer Rus uit St. Maarten. Injectie met koemest zou aanzienlijk goedko per zijn dan de nu gebruikte me thode van afgraving van de grond. Rus wil de kwaliteit van zijn vinding graag demonstreren op een vervuild terrein, bijvoor beeld in een door gif getroffen woonwijk. Maand voorwaardelijk voor relschopper VVD-kantoor AMSTERDAM De politierechter in Amsterdam, mevrouw J. Groeneveld- -Van Baak, heeft gisteren de 27-jarige M.N. uit de hoofdstad veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens openlijke geweldpleging rond de ongeregeldheden bij het VVD-kantoor. N. behoorde niet tot de genen die op 4 juni het Stikkerhuis be zetten. Hij had deelgenomen aan de demonstratie tegen de kruisraketten, die onder meer langs het Stikkerhuis trok. Daar was hij uit de betoging ge stapt en had zich met anderen bij de menigte gevoegd die protesteerde te gen de opstelling de VVD tegenover de plaatsing van kruisraketten. Reisbureau dupeert vakantiegangers AMSTERDAM Vele tientallen va- kantiegangers zijn gedupeerd door het failliete reisbureau „Vakantieclub 1984" in Amsterdam. Een groep men sen heeft onlangs voor het CS in de hoofdstad vergeefs op een bus ge wacht die hen naar Spanje moest brengen. Maar ook in Spanje zitten nog mensen die geen vervoer naar huis hebben, zo heeft de politie mee gedeeld. De Amsterdamse politie heeft gisteravond de administratie van het bureau in beslag genomen en één van de directeuren, de 40-jarige P. de J. uit Hoofddorp, gearresteerd. Volgens De J. is hij het slachtoffer van zijn mede-directeur die er met de kas vandoor zou zijn gegaan. Koning positief over aftrek verhuiskosten HILVERSUM Staatssecretaris Koning van Financiën staat positief tegenover het voorstel van de Stich ting van de Arbeid om fiscale af trekmogelijkheden te creëren in dien iemand vanwege zijn werk moet verhuizen. „Die regeling zou er zo kunnen uitzien, dat tien pro cent van de verkoopkosten van de eigen woning aftrekbaar moet zijn voor de inkomstenbelasting", aldus de staatssecretaris gisteren voor de NCRV-radio. Het Kabinet neemt hierover eind deze maand een be slissing, aldus Koning. Staatssecretaris wil extra zorg probleemleerlingen DEN HAAG Staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs) wil vanaf 1 september volgend jaar basisscholen in staat stellen de zorg voor leerlingen met hard nekkige leerproblemen te ver groten. Hij kondigt hiertoe maatregelen aan in een con cept-beleidsnotitie zorgverbre ding. Daar staat dat er 540 leer krachten beschikbaar zullen ko men voor dit werk. Daarnaast ontvangen de per 1 september 1985 officieel samengevoegde kleuter- en lagere scholen ook een bedrag per leerling voor ex tra lesmaterialen. Moord Shajadsingh „niet politiek*1 AMSTERDAM De Amsterdamse politie gelooft vooralsnog niet in politieke motieven achter de moord op de 29-jarige D. Shajadsingh, ou d-omroeper van de Surinaamse staatsradio en actief in het verzet tegen het regime Bouterse. Het lijk van de man werd maandag gevon den in het water van het Amstel- kanaal in de hoofdstad. Een politie woordvoerder heeft meegedeeld dat uit sectie is gebleken dat Sha jadsingh is gewurgd. „Hij had vrienden, maar ook vijanden en dan niet in politieke zin. Zijn fi nanciële levenswijze heeft hem niet uitsluitend vrienden opgeleverd", aldus de woordvoerder. -rrestaties in -elïarnavalSmoord gek JTTERDAM De Rotterdam- d]p politie heeft twee arrestaties oLrricht in de moord op de 30-ja- I B. Mambre, die op 29 juli 'ens een Antilliaans carnavals- it in de Maasstad werd dood- hoten. jnsdagavond werd de 27-jarige ondet.R.M. uit Vlaardingen aange- ■d) [ouden, gistermiddag arresteerde niverje politie de 25-jarige Rotterdam- alle ffc vrouw C.R.B. Over het verde- onderzoek wil de politie geen doen. Direct na de loord werd al de 32-jarige Nedei||aardinger S.L.H. aangehouden, lij is inmiddels voorgeleid aan officier van justitie. Bergbeklimmer ton peters na 4 dagen gered uit schots ravijn hij nd a_ »ten. tlLMARNOCK/KROMMENIE/ALKMAAR „Ik enlanjad het bijna opgegeven". Dat vertrouwde Anton Pe- de bergbeklimmer uit Alkmaar die vier dagen in n°Zorn Schots ravijn lag, zijn ouders in een telefoonge- ord K>rek toe. Hij kon nauwelijks praten, maar zijn bood- 1 hij chap was: „Gaan jullie maar rustig slapen". Peters, gis- 33 jaar geworden, had bij de val,van een berg in ;n- jet westen van de Schotse Hooglanden, zijn dijbeen ge- iroken en was er erg slecht aan toe. Het leek zelfs vol trekt hopeloos voor hem. J laandam ogenschijnlijk hulpe- cCKjios, ook al omdat de regen n overstroming had veroor- in^ak. Peters werd steeds door et stromende water meege- eurd. Uiteindelijk slaagde hij r. volkomen uitgeput en al ijf dagen zonder eten, toch in mand op zijn aanwezigheid li;( ptent te maken. nton Peters werd op een oogte van 450 meter ontdekt oor de jachtopziener Tim He- ley, die daar bij Glen Ety- e en 25 kilometer van het orp Taynuilt een hut had. eters was door het water aar Glen Etyve gespoeld. Die verstroming was dus in zeke- zin misschien wel zijn red- LU ng .lij slaagde erin zich aan een [oomstam vast te houden en uiterste krachtsin spanning klom hij daarna ■angs een gladde rots omhoog, vier uur klimmen was bovenop de vier meter öge rots gekomen, vanwaar ij de hut van Healey kon len. Door aanhoudend met jn besmeurde hemd te zwaai- kon hij de aandacht van de (htopziener trekken. Deze iarschuwde meteen een heli- bpter. Het is een wonder dat hij nog eeft. Waar hij de kracht van- aan heeft gehaald om uit dat ravijn te klimmen weet alleen god", zo stelde Derek Sharpies, de Schotse co-piloot van de marinehelicopter waarmee Pe ters dinsdag naar het Cross House ziekenhuis in Kilmar nock gebracht werd. Peters maakt het daar inmiddels naar omstandigheden redelijk. In de stroom was Anton Peters overigens alles kwijtgeraakt: zijn geld, z'n eten, z'n tent Alles, op een thermosfles met thee na. Hij had alleen nog een hemd en een broek, toen hij door de jachtopziener gevon den werd. De pijn heeft Peters met de pijnstillende tabletten die hij nog bij zich had, enigs zins kunnen onderdrukken. Wilskracht Anton heeft het aan zijn doorzettingsvermogen en zijn wilskracht te danken dat hij nog leeft. Dat heeft hem er bo venop geholpen", aldus Wille- ke Lensink, een vriendin van Peters. Vader Gerard Peters, een gepensioneerde tolk, denkt dat Anton zijn leven mede aan zijn ijzersterke con ditie te danken heeft. „Maar hij heeft natuurlijk ook enorm veel geluk gehad". Een week of drié terug was de bergbeklimmer in "zijrt eentje (Lensink: „Hjj is nogal op zich zelf") naar Schotland getogen. Peters, een fanatieke bergbe klimmer maar ook een fana- Gebroken, maar zielsgelukkig werd de bergbeklimmer Ton Pe ters dinsdag door een Britse marine-helicopter uit de Schotse hooglanden opgepikt. tieke marathonloper, gaat al jaar met Peters mee naar En- jaren de Schotse en Engelse geland ging: „Hij was heel er- bergen in. Hij houdt van de varen en ik begrijp dan ook rust in de Schotse Hooglanden, niet hoe dit heeft kunnen ge- Willeke Lensink, die zelf ook beuren. Aan het weer kan het bergen beklimt en die vorig ook niet liggen, want dat is al tijd slecht in Schotland daar was hij wel aan gewend". Klappen Een opgeluchte en dolgelukki ge vader Gerard Peters, van daag met zijn vrouw naar Schotland afgereisd, vertelt dat zijn zoon lichamelijk rede lijk in orde is. Gerard Peters stelde wel, dat Ton geestelijk klappen opgelopen kan heb ben. „Vier dagen lang alleen in zo'n ravijn, dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten. En het vreet natuurlijk ook aan je, als je denkt: „Waarom zou het me ooit lukken als het niet met een lukt". En Anton had het ook bijna opgegeven". De 33-jarige bergbeklimmer, die ondanks alle Schotse ellen de nog kans zag om een dag boek bij te houden, moet geo pereerd worden. Voorlopig wordt die operatie echter nog uitgesteld omdat zijn been nogal opgezet is, een gevolg van het langs de bodem schu ren. Het is overigens nog de vraag of hij in Schotland geo pereerd wordt of in Neder land. Eerst moet afgewacht worden hoe het been zich her stelt. Het gaat in elk geval al weer een stuk beter met Peters en dat blijkt ook wel uit een be richt van een Britse krant: de 33-jarige wiskundeleraar uit Alkmaar maakte grapjes met de Schotse verpleegsters van het Cross House Hospital in Kilmarnock. Wie overigens mocht denken dat Peters, die vorig jaar nog een zware rugoperatie onder ging, zich door dit ongeluk laat afschrikken kon het wel eens goed mis hebben. Willeke Lensink: „Anton gaat volgend jaar weer, dat weet ik zeker. Hij wil ook nog de Alpen en de Pyreneeën doen". MARTIN VOORN JAPAN IN ROTTERDAM: Japans to neel in har tje Rotter dam

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7