Wandelsafari vijf maanden later klaar dan voorzien Bouwplan Ter Leede krijgt vorm CcidócSotvumf ZOMERPROGRAMMA SPEELTUIN MARIJKE Bromfietser bewusteloos gevonden KLEINE DELEN WEL IN GEBRUIK Open huis huttenbouw n Roelof arendsveen Burgemeesters Ter Aar en Zevenhoven in ronde van Kamerik PAAIDEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 WARMOND De leden van de raadscommissie ruim telijke ordening buigen zich aanstaande dinsdag over verkavelingsvoorstellen met betrekking tot het be stemmingsplan Ter Leede. Door het bureau Froger en Meijsing is een plan gemaakt met als voornaamste uit gangspunt een zichtlijn vanaf de Dorpsstraat via de Straat ter Leede op de Warmonder Leede, het eiland Koudenhoorn en 't Joppe. Verder zijn als uitgangspunten gekozen: het maken van een openbare oever aan de Leede, aansluiting van het woongebiedje aan de structuur van de oude dorpskern, geen verstoring van de dammenstructuur, behoud van het dorpssilhouet vanaf het wa ter en het geheel uitvoeren binnen redelijke financiële grenzen. Volgens het plan Froger en Meijsing zouden er in het gebied maximaal 29 woningen gerealiseerd kunnen worden te weten 23 eengezinswoningen en 6 wooneenheden voor een- of tweeper soonshuishoudens. De woningen zouden voornamelijk gebouwd dienen te worden aan de Straat ter Leede met de 6 wooneenheden aan de kant van de Leede. Om de zichtlijn op het water zo breed mogelijk te houden, dient het profiel van de straat gerend uit te lopen in de richting van de Leede. Het bestemmingsplan schrijft 1.25 1.30 parkeerplaats per woning voor. Uit financiële en ruimtelijke overwegingen adviseren Froger en Meijsing echter het aantal parkeerplaatsen te beperken tot 1 per woning. Om de naast de Straat ter Leede liggende Kerpsdam en Scheepmakersdam be reikbaar te houden zullen dwarsverbindingen tussen de huizen blokken gerealiseerd dienen te worden en met name nabij de scheepswerf 't Joppe niet te smal. Om zoveel mogelijk woningen als eengezinshuis te kunnen bou wen dienen de maten van die woningen aangepast te worden aan de terreinomstandigheden. In het plan wordt melding ge maakt van woningen met 3,5 a 4 verblijfseenheden. Verder wor den er in het plan aanwijzingen gegeven voor de uitwerking. Alle woningen zouden voorzien moeten worden van een klap, ook het gebouw met de 6 wooneenheden. Frisse kleuren zouden goed passen bij de bestaande bebouwing en een goothoogte tus sen 2.70 m en 3.50 m wordt geadviseerd. Daarbij wordt aangete kend dat niet alle woningen dezelfde goothoogte behoeven te krijgen. De definitieve invulling van de details geschiedt pas later. Aan staande dinsdag wordt gesproken over de verkaveling. De ver gadering is openbaar en begint om acht uur. LISSE Het bestuur van de speeltuin Marijke heeft een programma voor de jeugd op en rond het terrein aan de Crocussenstraat opgesteld. Klapstuk is donderdagavond 16 augsutus vanaf zeven uur een demonstratie door de brandweer van Lisse. De vrij dag erop is het tentendag. Van tien tot vier uur zal het een bonte bedoening zijn op het speelterrein, waar door de jeugd met zelf meegebracht materiaal de tenten zullen worden opgebouwd. Kinderen van niet-leden kunnen daar overigens ook aan meedoen, maar die betalen dan wel een rijksdaalder inschrijfgeld. De oudere kinderen (7 tot en met 12 jaar) kunnen zelfs over nachten, maar ze moeten ze daarvoor van tevoren bij de speeltuinvereniging opgeven. Op maandag 20 augustus wordt door de gezamenlijke speeltuinen in Lisse een fiets- puzzeltocht georganiseerd. Men start tussen 18.00 en 19.00 uur bij het gebouw van de speeltuinvereniging kinder vreugd in De Engel en het einde is in het gebouw van Marijke, maar voor het zover is heeft men al heel wat achter de rug. Op woensdag 22 augus tus verschijnt de poppendokter in de speeltuin Marijke. Het spreekuur is van 10.00 tot 11.30 uur en dat is dus de kans om niet frisse poppen weer op te laten kalefateren. Op die zelfde woensdag is er 's avonds van „spel-in". Van 19.00 tot 21.30 uur liggen voor de jeugd vanaf de leeftijd van de zesde klas allerlei spellen in het ver enigingsgebouw klaar en dat kan een gezellige bedoening worden. Overigens heeft de vereniging ook voor kort na de vakantieperiode nog aktivi- teiten op het programma staan, zoals op zaterdag 1 sep tember een barbecue en een rommelmarkt. Geringe belangstelling ambachtenmarkt „Swetterhage" Het was gistermiddag een gezellige drukte bij „Swetterhage". de woon- en leefgemeenschap voor geestelijk minder validen in Zoeterwoude tijdens de markt van oude ambachten. Toch viel de belangstelling van de zijde van de Zoeterwoudse bevolking wat tegen. Degenen die de markt bezochten, voor het overgrote deel de bewoners van „Swetterhage" hebben kennis kunnen nemen van een Interessant gebeuren. Potten bakken, spinnen en weven zijn ambachten die over het algemeen nog louter worden uitgeoefend als hobby. Anders ligt dat evenwel met het kaasma ken. De twee kaasmaaksters van kaasboerderij „Rustdam" uit de Zuidbuurtseweg gaven een leerzame demonstratie van dit „oer-oude" beroep dat vroeger in Zoeterwoude veelvuldig werd uitgeoefend en ook nu nog, anno 1984, bij diverse bedrijven een belangrijke bron van inkomsten is. De jaarlijkse kaaskeuring in november levert het bewijs dat de kwaliteit uitstekend is. Ook houtkunstenaar Theo Turk, de silhouet-knipster en de schilder van boerenschilderkunst mochten zich in een redelijke belang stelling verheugen. Xrote drukte op bazar Tesselschade-Arbeid Adelt mORDWIJK Grote belangstelling was er Beren voor de bazar die de afdelingen Rotter- en Haarlem van de Algemeen Nederland- Vrouwenvereniging „Tesselschade-Arbeid elt" jaarlijks in hotel „De Baak" in Noord- houden. Wat in het Noordwijkse hotel liet Pd uitgestald muntte uit in diversiteit, creati- kan 'uP en kwaliteit. Opvallend was de grote sor- irten !n£ kinderkleding, waaronder een bijzonder hie collectie jurkjes met het zogenaamde ikwerk, in een verscheidenheid van grootte iodellen. ie op ander gebied viel er heel wat te bewon en. Prachtige handwerken, sierschilder- ast en zeer smaakvol knutselwerk. Een emlezing uit het aanbod geeft een beschei- l beeld van hetgeen er op deze bazar te zien te kopen viel: sierkussens, tafelkleden, thee- Isen, schorten, babykleertjes, poppen, speel- dieren, met de hand beschilderde huishoudelij ke artikelen, sierspulletjes, receptenboeken, het eigen kookboek van „Tesselschade-Arbeid Adelt", memo's, verjaarskalenders, en nog vele andere zaken. Sinds 1871 geeft de vereniging aan creatieve Nederlandse vrouwen de mogelijkheid hun in komen te verruimen door het maken van di verse, met de hand vervaardigde artikelen, die door de vereniging in haar winkels of op spe ciale bazars zonder winstoogmerk worden ver kocht. Onder mfeer wordt aan vrouwen een aanvullende bijdrage verstrekt teneinde een opleiding te kunnen volgen of te voltooien. Er bestaat gelegenheid om bepaalde goederen na te bestellen. De winkel van de afdeling Rotter dam is gevestigd aan de Botersloot 50 te Rotter dam telefoon 137976, geopend van dinsdag tot en met vrijdag, dagelijks van 9 tot 16 uur. LISSE Een inwoner van Katwijk is gisteravond op de Keukenhofdreef bewusteloos naast zijn brommer gevon den. De jongen lag op straat en is met onbekend letsel naar het Diaconessenhuis in Leiden overgebracht. Het is de politie nog niet dui delijk wat er is gebeurd. Onderzoek naar woningbehoefte Wassenaar duurder WASSENAAR Het onderzoek naar de werkelijke woningbe hoefte in Wassenaar gaat vierduizend gulden meer kosten dan aanvankelijk werd aangenomen. Op 20 februari werd door de gemeenteraad een voorstel aangenomen om het onderzoek voor een bedrag van achttienduizend gulden te laten verrichten door het adviesbureau van de Nederlandse Heidemaatschappij. Het adviesbureau is er vanuit gegaan, dat de gemeente Wassenaar zelf zou zorgen voor de voorbereidingen op de verwerking van de tweeduizend ingezonden formulieren door de computer. „De dienst huisvesting komt gewoon niet toe aan de voorberei dingen, en daarvoor is die vierduizend gulden bestemd", aldus de gemeentevoorlichter. Wassenaar telt tweeduizend woningzoekenden, terwijl er een wachttijd is van zo'n vijf jaar. Momenteel wordt er op één locatie gebouwd (de Berkhei), andere kleine bouwplekken zijn in voor bereiding. Aan het eind van de jaren tachtig zullen in Wasse naar-Noord nog 350 woningen worden gebouwd (het Wetering- park). 'en cf/ASSENAAR De f-i4/ri]andelsafari door het ren dierenpark Wassenaar Snit dit zomerseizoen meer gereed. Alle om de safari met j de tasen open te stellen ten >ijt, zal de bezoeker pas ,nd september, begin ktober kunnen kennis laken met het dieren- ark nieuwe stijl. Toch t vja il het zeker de regelma- aus zgz bezoeker niet zijn roor htgaan dat de eerste de- verkojix van de wandelsafari ^"'.edimiddels in gebruik zijn gnomen. kaart tVe brengen nu eigenlijk een icompleet produkt; het park Drmt nog een rommelig ge sel doordat oude en nieuwe ïdeelten elkaar afwisselen. _at is voor het publiek verve- a d' maar wat konden wij Sen. De inventarisatie van j n, duurde wat langer dan De 7?rwacht Het weer zat erg Zogen, vooral in mei. De ge- ieente Wassenaar deed geen loeite om de vergunningen snel mogelijk rond te krij- »n... Wat moet je dan?". n JL ar ku: „De ze valt' •stellii t te us afe irblijvOELOFARENDSVEEN et gecombineerde onderdeel an de vakantiespelen, Open "uis met Huttenbouw, nadert iet rasse schreden. Van 14 tot i met 17 augustus aanstaande aat weer een reusachtig grote jnt op een stuk grond inge- lemd tussen het Industrieter- - *in, Amstelland en het derde 'l sld van DOSR. Overigens an dit terrein dit jaar voor £t laatst worden gebruikt >>:#<,por de vakantiespelen. i M - ieuw dit jaar is dat de kinde- ?,1n in de Open-Huis-tent ,'iuziekinstrumenten, maskers, plpl Spieren vogels en modieuze 'St Mastic kledingstukken gaan |Ii|||aken. Ook worden marionet- 'In, stok-, vinger- en karton- 'V <öppen in produktie genomen. - aast de bekende onderdelen )als kleien, verven, plakken, 'eraden maken en naaien, ;ordt weer gewerkt met roogbloemen en krijgt kunst- ihilderen op zelf meege- rachte potjes en flesjes aan- acht. De tienkamp kent dit ^ar totaal nieuwe onderdelen 4 ook een daverende play- ckshow ontbreekt niet. is weer een rommelmarkt als de leiding de hut goed- urt, mogen de huttenbou- 1 Iers er weer in overnachten. Op de avond vóór de over nachting wordt een goede film vertoond. Nieuw dit jaar is een zeepkistenrace. Zelfgemaakte vierwielers die puur naar ei gen idee ontworpen zijn (of nog moeten worden) door de deelnemers. De enige voor waarde is dat ze niet gemotori seerd zijn. Dus aan de start verschijnen koppels die be staan uit een chauffeur en du- wer. De jeugd van 4 tot en met 14 jaar is op maandag tot en met vrijdag welkom van 09.00 tot 16.00 uur. De Open-Huis- tent gaat tussen 12.00 en 13.30 uur dicht. Een toegangsbewijs voor vier dagen kost vijf gul den en een dagkaart kost an derhalve gulden. Voor nadere informatie kan gebeld worden naar telefoonnummer 01713- Katwijker breekt heup KATWIJK Een 57-jarige Katwijker is gistermiddag met een gebroken heup naar het Diaconessenhuis in Leiden overgebracht, nadat hij in de Varkevisserstraat bij een po ging op zijn fiets te stappen een heup brak. De man kwam ten val toen een handvat van het stuur gleed. ZEVENHOVEN In totaal 26 burgemeesters uit het hele land nemen zaterdag deel aan de ronde van Kamerik. Dit wielerfestijn wordt jaarlijks opgeluisterd met een speciale wedstrijd voor edelachtbaren. Onder de deelnemers bevin den zich burgemeester Jos Huisloot van Zevenhoeven en burgemeester Piet Verhoef van Ter Aar. Eindigen bij de eerste tien en vóór Piet Verhoef. Deze krachtige taal laat burgemees ter Huigsloot horen wanneer zijn verwachtingen over de komende ronde wordt gepeild. Hij zegt een revanche op het oog te hebben ten opzichte van het vorige jaar toen hij op wat onfortuinlijke wijze ten val kwam. Dat Jos Huigsloot vast van plan is om er echt wat van te gaan maken blijkt wel uit de Jrainingsronden die hij re gelmatig in Zevenhoven draait. Elke avond stapt hij op de fiets om de nodige conditie op te bouwen. En eindigen vóór college Piet Verhoef van de naburige gemeente Ter Aar is toch wel zijn vaste voorne men. Op de hem kenmerken de enthousiaste wijze vertelt Huigsloot er echt zin in te heb ben. Het sportieve element staat bij hem voorop, maar ook het ludieke element van een burgemeestersronde spreekt hem erg aan. De prijzen worden uitgereikt door oud-minister president en thans commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant, mr. A. van Agt, wiens interesse en belangstelling voor het wieier- gebeuren overbekend is. Voor de ronde van Kamerik - be kend in de kringen van be roepswielrenners en liefheb bers van de wielersport - is hij bereid gevonden acte de pré- sence te geven. Bij de beroepsrenners zullen onder anderen aan de start verschijnen promine.iten als Laurent Fignon (winnaar Tour de France 1984), Jan Raas, Joop Zoetemelk (win naar ronde van Kamerik in 1972 en 1981), Gerrie Knete- mann (de Kneet), Steven Rooks, Jos Lammertink en Theo de Rooy. Een van de twee tapirs uit het Zuidamerikaanse Amazonegebied kruipt na een koel oaa ïevreaen het water uit. fiirs die dan weer wat van het ange gras naar binnen hap pen, dan weer wat verkoeling zoeken in de vijver. Achter aan staat Bep zich tevreden tegen het gaas van haar kooi te schuren. Bep is een capy- bara, een zeldzaam knaagdier uit het Amazonegebied, dat lijkt op een marmot, maar wel een meter lang is en 75 centi meter hoog. „Als zij aan de omgeving gewend is, mag zij uit de kooi en vrij rondstrui nen door dit Amazonegebied". Territorium John Rens gebaart vervolgens naar een aantal zwarte slinge raapjes dat zich lui heeft uit gestrekt op de loopplank van een eilandje naar nachthok. „Een paar dagen geleden durfden die aapjes, die niet aan zoveel ruimte gewend waren, nauwelijks van de loopplank af maar nu rennen ze vrolijk heen en weer. Nog even geduld en ze durven zich van eilandje naar eiland je te slingeren". Eén van de slingeraapjes is in het topje van een vijftien meter hoge boom geklommen en heeft dus ruim uitzicht over de vijf toekomstige werelddelen: Zuid- en Noord-Amerika, Au stralië, Afrika en Azië. Volgende week wordt een zelfde soort apeneilandje in gebruik genomen, maar dan voor de harige gibbons. In de vijver die hun domein om ringt, komen waterbuffels, die nu nog in Kopenhagen zijn gehuisvest. Het hekje dat moet voorkomen dat deze buffels in Wassenaar aan de wandel gaan, is veertig centi meter hoog. Of liever gezegd laag en wel te laag op het eer ste gezicht, maar volgens John Rens toch hoog genoeg. „We kunnen niet alle dieren vrij laten rondlopen, maar wanneer een omheining no dig is, laten wij die zo laag mogelijk. Wanneer dieren voldoende ruimte hebben en voldoende te eten krijgen, hebben zij geen behoefte om weg te lopen. In de natuur stellen ze tenslotte ook hun eigen territorium vast, waar ze niet buiten gaan. En deze beesten zijn niet zo gevaarlijk dat zij niet hun kop over het hek mogen uitsteken. Waar om zouden we dan de bezoe kers steeds door traliewerk laten gluren". Buitenterras Afrika wordt het gebied waar onder meer de giraffen, meer kat-apen, struisvogels en ze bra's bij elkaar komen te le ven, maar hier mag de bezoe ker niet zonder meer door heen wandelen. Het nieuwe olifantenhuis waar onlangs een inzamelingsactie voor is gehouden (opbrengst 125.000 gulden), wordt in het voorjaar opgeleverd. Overigens is er voor hondenliefhebbers een klein nadeel aan de opzet van het park. Omdat de bezoeker tussen de dieren doorloopt en de omheiningen overal laag zijn, worden honden in het park niet op prijs gesteld. Natuurlijk blijft voor de di rectie na deze verbouwing nog heel wat te wensen over. De gorilla's hebben bijvoor beeld een groot buitenterra's nodig, maar de 5,5 miljoen gulden die voor deze renova tie nodig is, is nog niet hele maal binnen. Eerste vereiste is niettemin om het bezoe kersaantal weer op peil te brengen. In de laatste jaren was dat af gezakt naar zo'n 250.000 men sen per jaar, maar toen in 1983 bekend werd dat het park zou dichtgaan, bleef daarvan nog eens een derde deel thuis. Van Dooyeweert: „We hebben het dierenpark tijdens de renovatie openge houden voor het publiek. Na tuurlijk geeft dat ongerief, maar men kan tenminste zien dat we er iets aan doen. De laatste vijftien jaar is er alleen iets gedaan wanneer de vei ligheid van die dieren in het gedrang kwam. Met deze wandelsafari en door meer binnenaccommodaties waar door men ook in de winter genoeg reden heeft om langs te komen, moet het dieren park Wassenaar toch een goe de come back kunnen ma ken". Dlgens de heer J.M. van Doyeweert, directeur van de jna één jaar oude BV Die npark Wassenaar, heeft het !t dierenpark vooral ontbro- tmaa;n aan ambtelijke medewer Dro\n£' 6emeente Wassenaar heel35 bijvoorbeeld niet echt de wot met ver^enen van een en ïrgunning voor het entree- n teeibouw" Overigens wordt dit ■itreegebouw wel over enke- weken in gebruik geno- lle br!en' comPleet met kassa's, jimte voor exposities, win- [rïg®l£ltjes en een informatiebalie. H^aar dat gebouw zal natuur- j: jk niet de bijzondere attrac- -.e van het anderhalf jaar ge- nög met sluiting be- dierenpark worden. De" De verwijsborden zijn inmiddels geplaatst: de bezoekers heb ben het vorige week in gebruik genomen eiland met de slinge raapjes inmiddels ontdekt. Slingeraapjes „Stel je voor: op een mooie dag loop je over een wandel pad en je moet je pas inhou den omdat er een axishertje oversteekt. Of een antilope. Dat kan je gebeuren in het Aziatische gedeelte. In het Australische gedeelte word je voorbijgesprongen door een kangeroe of kun je van heel dichtbij een emoe (soort struisvogel) bekijken. Doordat ook de flora is aangepast, ge ven we een zo volledig beeld van de natuur in de vijf we relddelen die we hier naboot- Net als Van Dooyeweert, ziet ook John Rens, adjunct-direc teur van kersverse BV Die renpark het wel zitten. Inmiddels negen jaar werk zaam bij het park, ziet hij vrij wel dagelijks de vernieuwin gen tot stand komen. „Vorige week werd dit ge deelte van Zuid-Amerika geo pend", vertelt Rens en wijst naar twee zeer tevreden ta- een nieuwe hal worden ook in de wintermaanden diverse exposities gehouden. Momenteel is r de slangententoonstelling Serpo. oilers]

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5