Hockeyploeg uitgeblust „Droom voorbij OLYMPISCHE SPELEN '84 TIES KRUIZE STOPT ALS INTERNATIONAL LAchen op de Olympus Laurien Willemse redt hockeydames rusJ ^jidócSotvumt WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 ouwman gaat door ANGELES Roderik Bouwman, die door een blessure L het gehele toernooi langs de kant stond, is op zijn beslissing ggekomen om zijn inmiddels 107 wedstrijden tellende inter- üoopbaan te beëindigen. „Het zint me helemaal niet om op manier te stoppen. Ik wil nog één groot toernooi meema- I Tijdens het toernooi om de wereldbeker in 1986 in Enge- I ben ik nog pas 29 jaar. Daar moet ik nog makkelijk mee ben draaien". t- het duel met Kenia is nog geprobeerd om Bouwman te la 'spelenHij had op de ochtend van de wedstrijd zelf te ken- gegeven dat het mogelijk wel zou gaan. Een onderzoek in ziekenhuis wees uit dat het medisch verantwoord zou zijn, jr later kreeg Bouwman zoveel last van zijn gebroken vinger nij alsnog besloot om niet in actie te komen. Ook Ewout van bek was niet van de partij. Twee minuten voor tijd gaf hij te pen dat hij het niet aandurfde omdat hij teveel last had van lie gekneusde ribben. Pierre Hermans speelde eveneens \maar dat was geen verrassing na zijn falen tegen Pakistan broot-Brittannië. KEIZER LEIDT VOETBALFINALE LOS ANGELES De Nederlandse scheidsrechter Jan Keizer is uitver koren om zaterdag de finale van het olympisch voetbaltoernooi te leiden. Het stadion Rose Bowl van Pasade na, waar de eindstrijd plaats heeft, kan 104.000 toeschouwers bevatten en is nu al helemaal uitverkocht. Het duel om de bronzen medaille, waar vrijdag om wordt gestreden, is toegewezen aan de Schotse arbiter McGinlay. De halve finales Fran- krijk-Joegoslavié en Italië-Brazilië, die vandaag in Pasadena en Palo Alto worden gehouden, staan respec tievelijk onder leiding van de Mexi caan Marquez en de Amerikaan So- Verlies water poloteam MALIBU Na de verrassende zege van Joego slavië op West-Duitsland (10-9) is de strijd om het brons in het waterpolotoernooi volledig open. Maar Nederland zal er geen rol in spelen. Het team van bondscoachj Denes Pocsik gaf gisteravond zijn laatste kans uit handen door met 8-4 te verliezen van Spanje. De gezamenlij ke krachten van Eric Noordegraaf en doelman Ruud Misdorp waren niet voldoende om de Spaanse ster-speler Manuel Estiarte in be dwang te houden. Misdorp stopte weliswaar twee strafworpen van de kleine Spanjaard, die in vier wedstrijden het onwaarschijnlijke aan tal van 23 doelpunten scoorde. Het scoreverloop was: 0-1 Estiarte (man meer), 0-2 Estiarte, 1-2 Van Es, 2-2 Buunk, 2-3 Aguilar, 2-4 Estiarte (strafworp), 3-4 Van Belkum (man meer), 3-5 Estiarte, 3-6 Aguilar, 4-6 Landeweerd (man meer), 4-7 Carmona, 4-8 Carmona. MEDAILLES LOS ANGELES Nederland is een plaatsje gezakt in het klassement van de medailles. Na gisteren zijn er echter zeke re vooruitzichten op meer eremetaal. De hockeysters en Stephan van den Berg zul len deze dagen minstens brons veroveren. 1. Verenigde Staten 48 40 17 2. Roemenië 16 12 8 3. China 14 6 6 4. West-Duitsland 10 12 14 5. Italië 10 3 6 6. Canada 7 8 7 7. Japan 7 4 9 8. Finland 4 3 4 9. Australië 3 8 10 10. Groot-Brittannië 3 6 15 11. Zuid-Korea 2 3 1 12. Frankrijk 2 2 8 13. Nederland 2 2 4 Martine Ohr heeft nog één kans op medaille LOS ANGELES Martine Ohr is de enige Neder landse dameshockeyster, die tijdens het olympische toernooi nog niet in actie is gekomen. De 20-jarige Haagse loopt daarmee het risico dat ze niet in aan merking zal komen voor een medaille. Die worden al leen uitgereikt aan speelsters, die echt in het veld hebben gestaan, al is het maar een halve minuut. Re- servekeepster Alette Pos, Anneloes Nieuwenhuizen en Aletta van Manen maakten de laatste twee minu ten van Nederland-West-Duitsland mee, Laurien Wil lemse en Elsemieke Hillen wisselden elkaar drie keer af in het veld. Zodra de stand daar vrijdag in het duel met Australië aanleiding toe geeft, zal coach Gijs van Heumen Martine Ohr van het HDM inzet ten, zodat ze net als de andere vijftien speelsters een medaille in ontvangst mag nemen. lams te erk voor enneveld 5 ANGELES Neil ms kwam te vlug voor Henneveld. De judo- uit Maassluis zette het nooi in met een ne- laag en werd in de kansing, op weg naar brons dus, met mini- il verschil verslagen r Michel Nowak, ook de bij het laatste Euro kampioenschap. De lerlandse licht-mid- gewicht ging al na één ,uut en 41 seconden eruit tegen Neil ams, omdat de Brit ge in te sterk voor hem kn Adams en Henneveld, Jlstanders in de tweede Be, ligt een wereld ver ft. De Brit, vrijgeloot voor leerste ronde, begon het ftnooi als favoriet. Henne- I zag zijn partij uit de eer- lomloop geschrapt door af- jigheid van de Dominicaan janova. Het olympisch de- t van Henneveld was aller- Ist gelukkig. Geselecteerd ten. ten minste arbitraire, lie plaats bij het Europese jioenschap in Luik, trof het dichtst bezette veld I de judo-klassen de man twee tradities wilde voort- pn. Ten eerste zijn eigen onte om te winnen, want fcijn erelijst staat een we- Ikampioenschap (1981), i Europese kampioenschap- '(1979, 1980 en 1983) en een ps belangrijke internationa- pernooien. paneveld keek op tegen ,1'ims op van het moment dat .indeling bekend was. Een •*hte uitgangspositie, die op enige wedstrijddag alleen ir slechter werd. De afwe- leid van Casanova ontnam de kans even in te wer- I. te wennen aan de omge- Ig. een rustig begin te heb- 1 bij zijn eerste optreden. Er |id niet alleen zes jaar leef- 'iverschil op de mat, óok enorm onderscheid aan wetenschap was te veel r de eigenlijk nog gras- Lfne Nederlander. In de Iderdste tel van de partij 1; hij door de lucht op een lende schouderworp van glms. Een seconde later be- de Japanse scheidsrech- j Natsui „ippon". Een vol |t waarmee de techniek Adams misschien iets te werd beloond. Er werd Iter niets veranderd aan de j.omst van de partij. Adams I, is, en blijft vermoedelijk J, een judoka van een ande- j;rootte dan Rob Henneveld. LOS ANGELES De kloof van vijf doelpun ten, die Nederland scheidde van de kruisfi nales, bleek uiteindelijk niet te overbruggen. Het minieme kansje dat Oranje door het verras sende gelijkspel van Groot-Brittannië tegen Pakistan in de schoot was geworpen, bleek uiteindelijk niet meer te zijn dan een zeepbel. In het duel tegen Kenia werd heel erg duidelijk waarom Nederland voor het eerst sinds lange tijd niet langer tot de vier sterkste hockeylanden van de wereld mag wor den gerekend. Welis waar werd met 3-0 van de Kenianen gewonnen, maar geen moment maakte de uitgebluste ploeg van Van Heumen de indruk in de op dracht te geloven. De uitschakeling in Los An geles kan overigens niet he lemaal als een verrassing worden beschóuwd. Het gaat al geruime tijd bergafwaarts met de prestaties van het Nederlandse team. De neer gaande lijn werd ingezet tij dens het WK in Bombay. Weliswaar werd tussendoor nog wel de Europese titel be haald, maar de manier waarop dat gebeurde was bepaald niet overtuigend te noemen. Het is voor Wim van Heu men nu zaak om aan de toe komst te gaan denken. De Bosschenaar - hij zei dat zijn uitspraak dat hij twijfels had over zijn aanblijven niet se rieus was bedoeld - zal moe ten beginnen met de restau ratie van de in verval ge raakte selectie. Het verve lende voor hem is echter dat een aantal spelers, die hij ei genlijk niet kan missen, heeft besloten na de Spelen te stoppen. Tom van 't Hek, die eerst op zoek gaat naar een werkkring, en Peter van Asbeck staken het interland- hockey voorlopig. Minder gevoelig voor Van Heumen was ongetwijfeld de aankon diging dat Ties Kruize er als international een punt ach ter zet. De strafcornerspecia list, die veel verdiensten heeft gehad voor het Neder lands team, kon in LA geen Jan Hidde Kruize soleert langs een verdediger van Kenia. Verspeeld Van Heumen, wiens forma tie morgen tegen Spanje moet aantreden, wist ook aan te geven waar het naar zijn mening echt fout was gegaan met het Nederlands elftal. „We hadden de wed strijd tegen Pakistan niet meer uit handen moeten ge ven. In dat duel hebben we een mogelijke medaille ver speeld. Maar ook de blesures hebben ons parten gespeeld. We hebben Tim Steens en Roderik Bouwman toch ge mist. We hebben hun afwe zigheid niet voldoende kun nen opvangen". Het is niet onbegrijpelijk dat een coach terug grijpt naar het blessure-excuus, maar dat gaat in dit geval maar ten dele op. Hoogstens het uitvallen van Roderik Bouwman tijdens het toer nooi kan als een handicap worden beschouwd. Voor het overige heeft Van Heu men zijn selectie niet al te ingrijpend hoeven te wijzi gen. De conclusie van de Ne derlandse mislukking ligt echter in het simpele gege ven dat deze selectie te wei nig inhoud heeft om op het wereldhockeytoneel succes vol te kunnen meedraaien. Vanuit dat besef zal Van Heumen aan een nieuwe se lectie moeten bouwen. HARRY VERMEULEN Nederland-Kenia: 3-0 (0-0): 44. Doyer 1-0, 66. Diepeveen (strafcor- ner) 2-0, 69. Van 't Hek (strafbal) 3-0. Scheidsrechters: Sakaida (Jap) en Obaidullah (Ind). Toeschouwers: 3000. Nederland' Bos; Hans Kruize; Pe ter van Asbeck, Den Hartog, Pie- rik; Ron Steens (36. Klaassen), Ties Kruize, Diepeveen; Van Grimber gen (36 Doyer), Hidde Kruize en Van 't Hek. VANRAAMSDONK: 1 Pedro van Raamsdonk (links) kijkt stip: Aristides Go geroepen. wordt tot winnaar uit- LOS ANGELES De Amsterdamse branie Pe dro van Raamsdonk is in Los Angeles door Aristi des Gonzalez weer met beide benen op de grond gezet. Van Raamsdonk verloor door zijn eigen hooghartigheid van de Portoricaan, die rustig op zijn kans wachtte en de Nederlander in de derde ronde tweemaal tot acht tellen rust dwong. „Een droom is voorbij", was het eerste dat Van Raams donk uitbracht, nadat de jury-uitspraak (4-1) op het electronische scorebord was verschenen. Na afloop van het gevecht was Van Raamsdonk al ontmoe digd naar zijn hoek teruggelo pen. De armen gingen niet, zo als in zijn voorgaande partijen tegen Augustus Oga (Ken) en de Italiaan Noe Cruciani, in triomf omhoog. Van Raams donk wist, dat zelfs de naam die hij in de internationale bokswereld heeft, hem in dit geval zeker niet zou kunnen redden. Zijn bekendheid bouwde de Amsterdammer op met een zilveren medaille in de strijd om de Europese titel in 1981 in Tampere en brons bij het toer nooi om de wereldkampioen schappen een jaar later in München. Ik heb nu alles ge had. Ook de Olympische Spe len heb ik meegemaakt. Het is voorbij met boksen ik stop". Van Raamsdonk benadrukte die uitspraak door te zeggen, dat hij de beslissing al voor het olympisch bokstoernooi had genomen en dat hij er zeker niet op zal terugkomen. „Ik ga atletiek doen. Bij de bokstrai- ning heb ik ontdekt, dat ik re delijk goed kan lopen". Van Raamsdonk, die in zijn carrière 128 partijen bokste en tegen Gonzalez zijn dertiende nederlaag leed, had dat verlies aan zichzelf te wijten. De Am sterdamse huisschilder, die zich in Los Angeles als student in de psychologie uitgaf, had in de eerste ronde en tot hal verwege de tweede duidelijk het initiatief. Hij nam het mid den van de ring en buitte zijn langere reach goed uit. Gonza lez ging wel druk door de ring, maar raakte zijn tegenstander in feite zelden. De Portoricaan ging na een rechtse hoek van Van Raamsdonk zelfs even door de knieën, maar de Ve- nozolaanse scheidsrechter Ro driguez telde niet omdat hij van mening was dat Gonzalez was uitgegeleden. Van Raamsdonk voelde zich superieur en liet dat ook dui delijk merken in de tweede ronde. Nadat hij zijn invech tende tegenstander weer enke le malen had geraakt, liet de Amsterdammer zijn dekking nonchalant zakken. Dat was het moment, waarop de Porto ricaan gewacht had. Hij bleef aandringen en ineens was Van Raamsdonk de greep op het gevecht kwijt. Gonzalez trof tegen het einde van die twee de ronde de Amsterdammer met een rechtse hoek vol op het hoofd en de verbijstering stond Van Raamsdonk toen in de ogen. Trainer Ruud van der Linden probeerde in de minuut pauze voor de laatste ronde zijn pupil nog op te peppen, maar erg veel succes had het niet. Gon zalez, die vorig jaar Zuid- en Midden-Amerika vertegen woordigde in de strijd om de wereldbeker, bleek later goed geinformeerd te zijn over Van Raamsdonk. In moeizaam En gels:,, De partij is precies gelo pen, zoals wij hadden gedacht. Wij hadden de strijdwijze van de Nederlander goed bestu deerd en wisten dat hij veel ri sico's neemt wanneer hij zich zeker voelt. Ik heb gewoon ge wacht tot het moment, dat zijn armen naar beneden gingen". Bij het begin van de derde ronde stond Van Raamsdonk nog nauwelijks in de bokshou ding toen hij werd getroffen door een linkse hoek op de kin. Van Raamsdonk moest naar het canvas en kreeg de verplichte acht tellen rust. Het hielp weinig. Gonzalez bleef aanvallen en Van Raamsdonk trachtte door vasthouden de schade te beperken. Het was duidelijk dat hij geen moment meer in zijn kansen geloofde. Ineens was de branie een vrij wel hulpeloze bokser gewor den. Gonzalez zette zijn tegen stander vervolgens vast in een van de neutrale hoeken en trof hem met een links/recht se combinatie vol op het ge laat. Arbiter Rodriguez stuur de Gonzalez weg en telde op nieuw voor de ontredderde Nederlander, die daarna nog door de ring werd gejaagd en met een zucht van verlichting de irritante toeter, die het ein de van de partij aankondigde, zal hebben gehoord. Het was onbegrijpelijk, dat het Nigeriaanse jurylid Ojo de par tij nog met 59-58 aan Van Raamsdonk gaf. De score van de andere juryleden: Kanaku- lya (Oeg, 57-60) Ishimura (58-59), Somodio (57-60) en Hong (Taipeh, 57-59) gaf de realiteit beter weer. Pedro van Raamsdonk had in Los Angeles voor een histori sche gebeurtenis kunnen zor gen. Wanneer hij Gonzalez zou hebben verslagen, had Neder land voor het eerst «edert de Olympische Spelen van Am sterdam (1928), waar Bep van Klaveren olympisch kampioen werd bij de vedergewichten en Karei Miljon het brons vero verde in het halfzwaarge- wicht, weer een olympische medaille behaald in het bok stoernooi. ZEKER MEDAILLE LOS ANGELES Tien minuten voor tijd had Gijs van Heumen de hoop vol ledig opgegeven. In een laatste poging om tegen Canada op zijn minst een gelijkspel te behalen, zette de bondscoach van de hockeydames Laurien Willemse in. De bij HGC spelende Nijmeegse deed haar reputatie als goaltjes- dief alle eer aan want en kele minuten nadat ze in het veld was gekomen, prikte ze de bal voorbij de Canadese keepster Sharon Bayes: 2-2. Door die puntendeling kon Oranje zich gisteren (nog) niet tot olympisch kampioen laten kronen, maar de Nederlandse dames behielden de kansen op goud in eigen hand. Een ne derlaag zou de situatie veel ge compliceerder hebben ge maakt. Vandaar dat Gijs van Heumen bijna overdreven verheugd was met het ene punt, terwijl zijn team qua veldverhouding met minstens twee. drie doelpunten verschil had moeten winnen. Uit de woorden van coach Gijs van Heumen sprak na afloop respect voor Canada. Respect en vooral angst voor de in de WK-finale in Koela Loempoer verslagen tegenstander had den ook zijn pupillen. Neder land staat taktisch en tech nisch gezien op een veel hoger niveau dan de Canadese meis jes, maar zij weten hun tekort komingen te compenseren met een totale inzet en pure hard heid. Toch slaagden de Nederlandse dames er het eerste kwartier in om zich Canada van het lijf te houden. Het was in die pe riode dat Sophie van Weiier (zij is zo snel dat een Australi sche journalist haar vroeg waarom ze niet de honderd meter meeloopt) attent rea geerde op een voorzet van Sandra le Poole: 1-0. In plaats van de pressie op te voeren, ging Nederland iets voorzichti ger spelen. Darlene Stoyka maakte hier even na rust ge bruik van door de eerste Ca nadese doelkans - Det de Beus was nog nauwelijks in actie geweest - te benutten: 1-1. Concentratie Nederland bleef ook hierna veel gevaarlijker, maar Sophie von Weiier, Marjolein Eysvo- gel en Sandra le Poole waren gisteren niet gelukkig met hun schoten. Eysvogel liet zich bij voorbeeld voortdurend uit haar concentratie brengen door haar tegenstandster Jean Major, die de Amsterdamse aanhoudend met haar stick be werkte. „Op een gegeven mo ment had ik het niet meer", aldus een zeer geïrriteerde Eysvogel: „Ik heb haar toen een flinke mep teruggegeven". Bij alle Nederlandse ellende kwam ook nog dat het allesbe halve goed marcheerde met de strafcorner. Oranje kreeg tien strafcorners toegewezen, maar Boekhorst faalde in alle geval len. Vandaar ook dat het er slecht uitzag voor Nederland toen na een kwartier in de tweede helft Sheila Forshaw een afschuwelijke blunder in de Nederlandse verdediging afstrafte (2-1). Tot zes minuten voor het ein de van de wedstrijd wist Cana da de na dit doelpunt nog gro tere Nederlandse druk te weerstaan. Laurien Willemse zorgde er uiteindelijk voor dat Oranje in elk geval met een bronzen medaille uit Los An geles zal vertrekken, al duurt het tot vrijdag voor er zeker heid is over de kleur van het eremetaal. 15. Sophie von Weiier 1-0, 37 Darle ne Stoyka 1-1, 54. Sheila Forshaw 1-2, 64. Laurien Willemse 2-2. Scheidsrechters: Asselman (Bel) en Barr (Gbr). Toeschouwers: 4 000 Nederland: De Beus, Boekhorst, Ben- ninga, Zegers, Hendriks; Van Doorn, Hillen (58. Willemse), Sevens; Von Weiier, Le Poole, Eysvogel. pig Hartelijk dank Het Internationaal Olym pisch Comité heeft giste ren een advertentie van een volle pagina geplaatst in de grootste krant van Los Angeles. In de tekst bedankt de voorzitter van het IOC de medewerkers voor het werk dat deze Olympische Spelen tot een succes lijkt te maken. De tekst, ondertekend door Juan Antonio Samaranch, is: „Gracias. De Spelen zijn voor meer dan de helft achter de rug. De over vloed aan warmte en vriendschap, die wij heb ben ontvangen, kan niet langer onbeantwoord en onbeloond blijven door de olympische familie. Deze vriendschappelijke bena dering door de bevolking van Zuid-Californië en vooral door de staf en de duizenden vrijwilligers die in Los Angeles werken, zal het kenmerk van de Spelen van 1984 worden. Namens het IOC heb ik opdracht gegeven onmid dellijk een olympische herinneringsspeld te doen maken voor de olympische medewerkers als een klein bewijs van onze waarde ring voor alles wat gedaan is voor de deelnemers uit 140 landen. Hartelijk be dankt en ga verder op deze weg. Uw gastvrijheid wordt op prijs gesteld, wij hebben ons hier echt wel kom gevoeld". Stiefmoederlijk Joao Havelange, de voor zitter van de wereldvoet balbond (FIFA), heeft zich bij het Internationaal Olympisch Comité be klaagd over het feit dat het voetbaltoernooi stief moederlijk wordt bedeeld. Havelange, in een brief aan Juan Antonio Sama ranch: „Een derde van alle bezoekers aan de Spelen was aanwezig bij de 26 voetbalwedstrijden, die tot nu toe gespeeld zijn. Nog nooit heeft men het voet bal zo slecht behandeld. De verhouding tussen de bezoekersaantallen en de aandacht die onze sport van de Amerikaanse tele visie krijgt is volledig zoek. Ik hoop dat U on middellijk stappen onder neemt om aan deze situa tie een einde te maken". Overschakelen De sportwereld herbergt talloze talentvolle atleten, die vrijwel onopgemerkt in Los Angeles hun wed strijden afwerken. Eén van hen is de 20-jarige In diase P.T. Usha. die zich moeiteloos geplaatst heeft voor de finale van de 400 meter horden. De voorlet ters P.T. staan overigens voor de eerste letter van haar dorp en de eerste let ter van haar vaders naam. In haar land is Usha kam pioene op de 100, 200 en 400 meter en bovendien heeft ze de Aziatische titel op de laatste afstand in haar bezit. Haar coach. O.N. Nam bi ar, vertelde haar echter een goed half jaar geleden dat de presta ties die ze in haar land le verde weliswaar nationaal bekeken aardig zijn, maar dat ze geen enkele kans maakte zich te plaatsen voor een olympische fina le. Nambiar adviseerde haar dan ook over te scha kelen op de 400 meter hor den. Acht maanden gele den liep ze voor het eerst een horden wedstrijd en nu staat ze meteen in de fina le.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9