IPmroep Rijnland Szoekt sponsors De Kerkpleinbrug: Hoogste tussen de hobbels bult Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, pertekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. l^^aj^ËËÏI !£©[LH?keukens 1 I Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk I Tel 071-899206 EeidacQowuwt De Nobel krijgt uitstel LEIDEN/DEN HAAG De dwangsom die de gemeen te de firma De Nobel wil opleggen, wordt pas op 15 ok tober van kracht. Dat heeft de Raad van State vanmor gen bepaald. De Nobel had maandag de Raad van State verzocht hem meer tijd te geven om aan de verplichtingen in het kader van de hinderwet te voldoen. De gemeente had de dwangsom vorige maand al in willen laten gaan, na dat eerdere pogingen om het afvalverwerkingsbedrijf aan de Zoeterwoudseweg zich aan de regels te laten houden waren mislukt. Met de dwangsom wil de ge meente bereiken dat het bedrijf de omwonenden min der (geluids)overlast bezorgt. Elke keer dat De Nobel één van de regels overtreedt en de gemeente de overtreding constateert zal er 100 gulden per dag be taald moeten worden. Volgens de Raad van State moet De Nobel de tijd krijgen om de nodige voorzieningen te treffen. Ook speelt een rol, dat het bedrijf uitdrukkelijk heeft verklaard zich voortaan aan de regels te zullen houden. :IDEN gaatjesboorder tief in Merenwijk IDEN Een „gaatjesboorder" heeft gis- jrnacht twee keer zijn slag geslagen in de Jerenwijk. Uit een woning aan de Groen- ier werden, terwijl de bewoners thuis wa in, een videorecorder, een muntenverzame- ng, een filmcamera en 1500 gulden gesto- r' én portemonnee met zestig gulden, een rij- 'ennflwijs, een paspoort en een kentekenbewijs voorprmden de buit in een huis aan de Veder- ïtern^ier. Het is niet bekend of het om dezelfde tal in!aVjesboorder gaat die enkele maanden ge- •eravife" verschillende malen zijn slag sloeg in loningen aan de Rijnsburgerweg en omge- Sëen |ng. Een gaatjesboorder is een inbreker, die 'g dajatjes boort in een kozijn, waardoor hij de !fs reergrendeling los kan maken. Stelende tweeling betrapt LEIDEN Twee Leidse mannen, een tweeling van 29 jaar oud, zijn gister avond rond acht uur op heterdaad be trapt bij het stelen van al- luminium strippen van noodwoningen aan de Wissel- weg. Man mishandeld en beroofd LEIDEN Een 53-jarige Leidenaar is in de nacht van maandag op dinsdag op het parkeerterrein van de Garenmarkt ernstig mishandeld. De man was op weg naar een café aan de Garenmarkt en stak het plein schuin over. Halver wege passeerde hij een ongeveer 24-ja- rige man die zich plotseling omdraaide en op de 53-jarige Leidenaar begon in te slaan. De man viel op de grond en werd beroofd van 20 gulden. De over valler verdween in de richting van de Lammenschansweg. In het AZL bleek dat de man een kaak had gebroken en een blauw oog, een snijwond in zijn neus en builen had opgelopen. De Lei denaar wordt morgen geopereerd. oerde JL WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 Geldgebrek wordt nu vaak als dooddoener door de arme ge- W meente Lelden aangevoerd gp waar het zaken op het gebied van ruimtelijke ordening en stadsplanning betreft, maar n ook in tijden dat de stad zich alles kon veroorloven ging de overheid wel eens op die toer. Dat was ook het geval bij de bouw van de Kerkpleinbrug, de verbinding tussen de eideli Kerksteeg en Lootskerkplein over de Herengracht. Wan- y neer men thans over de ir. 20 i Driessenstraat naar de Ooster kerkstraat rijdt, is dat de hoogste bult tussen de hob-' bels. Wat was er dan aan de ng hand? Wellicht uit misplaatste zuinigheid waren er maar „r a. twee bruggen over de Heren- pen 1 gracht gepland, te weten de zuidz Herenbrug in de Nieuwe Rijn noordzijde en de Lourisbrug in de Groenestegen. Dat de grote afstand tussen de Lou- bj- j risbrug en de Grote Haven- 0^ei brug beslist aanleiding tot m klachten zou geven, was öf onj niet voorzien óf bewust gene- teeve Seer(b hétgeen in beide geval- of jÉ len weinig schrander ge noemd mag worden. Herengracht ar 0< mog De huidige Herengracht is in temp 1658 en 1659 gegraven. De I vroegere Herengracht lag iets I meer naar het westen, maar .00 uuj werd gedempt met de uit de Noel nieuwe gracht komende p ,l89 grond. Op die oude gracht werden toen de huizen ge bouwd die thans de westzijde van de Herengracht sieren en vaak doorliepen tot aan de Vestestraat. Het dempen van een gracht is natuurlijk geen kinderspel, als ernaast weer gegraven wordt. Tussen de twee grachten was dan ook heel zwaar damwerk nodig, dat aan voor die tijd geweldi ge krachten blootstond. Het is dan ook niet erg verwonder lijk dat ineens over zo'n 100 meter de damwand het begaf en men weer van voor af aan kon beginpen. Ter verster king van het beschot gebruik te aannemer Jan van Acke- dat men niet het minste risico wilde nemen. Zo zwaar als hier is maar zelden geheid. Op 9 november 1661 nam de bekende Willem van der Helm voor het astronomische bedrag van ƒ2150 aan om on der de twee pijlers elk 140 pa len van 4,40 meter lengte te heien en onder de twee land- hoofden nog eens elk 70 80 palen. Hij moest daartoe vier keer een bouwput droogma ken, zo diep mogelijk een zwaar eikehouten rooster leg gen en daarin de palen heien. Nadat de koppen afgezaagd waren, werd hierop een hou ten plaat gelegd en daarop metselde Pieter Snel voor /"500 (alleen loon, geen mate riaal) de twee bogen. De land- hoofden moest hij aan de wal- muren verbinden door er ga ten (zogenaamde kassen) in te breken. Over het middelste gat legde Van der Helm dan een dubbele houten ophaal brug. Aldus is deze in 1662 tot stand gekomen. Leuningen Met de ijzeren leuningen op de stenen gedeelten is het ook al raar gesteld. Op 29 novem ber 1662 werd een hele reeks van die leuningen aanbesteed, onder meer voor de Kerck- brug over de Herengracht. Voor 130 nam Jacob van Ondertoorn aan 32 hele stijlen met klauwen en 16 halve zon der klauwen met de bijbeho rende 92 voet (28,89 meter) onder- en bovenregels te leve ren. Maar op 23 april 1668 be sloot het stadsbestuur dat de „Kerckbrugge over de Heere- graft, tot noch toe sonder lee ningen sijnde, met ijsere leu ningen sal werden voorsien". Nog dezelfde dag- volgde de aanbesteding aan Jan Evertsz. van Sonnenberg voor ƒ240 van 40 hele en 36 halve stijlen van de zwaarste soort met bij behorende klauwen en regels. De verwarring wordt totaal als dezelfde Van Sonnenberg dit zelfde karwei nogmaals aanneemt op 26 augustus 1671 voor ƒ224. Er zal nog heel wat archiefonderzoek nodig zijn voor dit soort raadsels volledig opgehelderd kan worden, en erg aanlokkelijk is dit niet. De dubbele ophaalbrug is daar. behoudens het normale onderhoud, ongestoord blijven liggen tot 1793. Toen namen op 10 september Pieter Geer- ling en Pieter Blommendaal voor ƒ774 aan om de twee „oude en irreparabele houte valbruggens", te weten de He- renbrug en Kerkpleinbrug, vast te maken. Op de eerste maandag van april 1794 moest begonnen worden met het aanbrengen van vijf zware ei ken liggers en binnen acht dagen diende het werk af te zijn. Daarna duurde het tot 1839, voordat de volgende ingreep plaatsvond. Jacobus Planjer nam toen op 6 mei voor ƒ440,- aan het dek met de vijf liggers te vernieuwen. Op 6 juni 1867 nam J.W. Bertrand Zn. voor 1243,- aan deze liggers te vervangen door twee gietijzeren buitenliggers van 6.30 meter lengte, vijf binnenliggers van getrokken balkijzer, lang 7.25 meter, met de nodige ankerveren, kop pelstangen, dekplaten enzo voort. Tevens werden de na tuursteenblokken, die aan „drie hoeken van de spoel- wanden in een overhellende stand zijn geraakt" weer lood recht vastgezet. Met aan één kant een kandelaber voor een lantaarn kon de brug weer eeuwen trotseren. Toch heeft hij die kans niet gekregen: na een eeuw kwam zijn einde. Nadat al in 1953 en 1955 klei nere hersteloperaties plaatsge vonden hadden, werd de brug in 1982/83 volledig vernieuwd en vooral verbreed. Hoe ijzer- sterk zijn constructie ook was, tegen het moderne verkeer is niet veel bestand. De huidige gewapend-betonbrug met een uit monumentenzorg-oogpunt geëiste bekleding van natuur- en baksteen zoals de oude brug had, is nu 12 meter breed en daarmee beant woordt hij voorlopig weer aan de eisen van het verkeer. Errol Marklein stapt af BLOEMENROLSTOELMARATHON HEEFT NIEUWE LEIDER ZEELST De Internationale Bloemenmarathon voor rolstoelatle ten heeft een nieuwe leider. De tweevoudig etappewinnaar en dra ger van de gele trui, de Duitser Errol Marklein, ging gisteren in Weert niet van start. De rolstoelatleet uit Heidelberg kwam zondag ten val, maar ging toen toch dapper door. Achteraf vonden de dok toren de hierbij opgelopen handblessure dermate ernstig dat zij de rolstoelatleet adviseerden te stoppen. Met veel pijn won hij maan dag de tweede etappe nog. De derde etappe van Weert naar Zeelst over 35 kilometer werd gewonnen door Huib Nelisse (Vlaardingen) voor Kees van Breuke- len (Utrecht) en Eddy Pieterse (Maassluis). Kees van Breukelen is nu de drager van de gele trui. Huib Nelisse staat op de tweede plaats in het algemeen klassement voor Henk Baggen (Sittard). Vandaag staat de vierde etappe op het programma van Oirschot naar Waalwijk en morgen gaat men van start in Maassluis en is de finish rond de klok van 15.00 uur in de Haagse Betje Wolffstraat. Geldkistjes verdwenen LEIDEN Uit jongerencen trum het Breehuys aan de Breestraat zijn tussen vrijdag 3 augustus en gisteren twee geldkistjes met in totaal 1500 gulden gestolen. De kistjes stonden in een kluis, die met een sleutel is geopend. Nu wordt onderzocht wie in het bezit van een sleutel is. Toerist bestolen LEIDEN Een 38-jarige man uit Almelo is afgelopen zater dag in de Leidse binnenstad beroofd van 3400 gulden. Het geld zat in een polstas. Tegen over de politie verklaarde de man dat hij dit tasje geen mo ment onbeheerd heeft gelaten, maar bij terugkomst in Noord- wijk, waar de man uit Almelo vakantie houdt, bleek de rits van de tas kapot te zijn en was het geld verdwenen. (ADVERTENTIE) De Katoenfabriek (in 1835 gebouwd op het leeggekomen Waardkerk- plein)en de Kerkpleinbrug; litho door P. W. Trap naar een tekening van G. J. Bos, 1857. lengde van de „Slopsteech" (de latere Kerksteeg) tussen de Herengracht en Veste straat, bracht hen ertoe te vragen ook een ophaalbrug daartussen te leggen. Dit zou tot groot gerief van de verzoe kers zijn, vooral daar die nog veel werk aan de overzijde van de gracht hadden. De lo gica van deze verbinding lag dan ook voor de hand. Toch reageerde het stadsbestuur ui terst terughoudend, haast vij andig. Op 9 september 1661 besloot het, na inspectie, dat die brug er inderdaad moest komen, doch dat men de exacte plaats voorlopig nog in beraad hield en dat de kosten of een deel daarvan omgesla gen zouden kunnen worden over de daar in de buurt wo nenden. En dat terwijl er toch geld genoeg was! Pas anderhalve maand later, op 27 oktober, viel het besluit om de brug te situeren tegen over de nieuw te maken Kerkstraat, maar dat nog na der overlegd zou worden of dit een stenen dan wel een houten brug zou worden. Op 3 november, wellicht in een royale bui, werd besloten hem van steen te maken. De tech nici zullen wel uitgelegd heb ben welke bouwkundige ge volgen dit had. Men was ge waarschuwd voor de erg slap pe ondergrond en uit het be stek van het heiwerk blijkt doelsEIDEN Omroep Rijn- verind gaat de komende laanden op zoek naar le en en naar sponsors, politijnland hoopt op die ma nde lier een bredere basis te Irrijgen en een meer struc- financiering van de h^ogramma's mogelijk te heibaken. Een televisie-uit- verwïnding via de kabel op 20 estelktober moet het hoogte- sluiunt van de actie worden. Sadd. e actie is opgezet, nadat uidelijk is geworden dat de Iers rmeente Leiden niet van k'ian is ëeld in Omroep Rijn- ind te steken. Zowel PvdA Parls VVD lieten een paar fan taanden geleden weten, dat bbsidiëring van Rijnland is litsstiitgesloten. Omdat lokale re- van lame door het ministerie ziekean WVC niet wordt toege- actu|aan- 's nu besloten andere ovenfeêen te zoeken. „We willen r eoohnuïteit in onze irogramma's brengen. Het professioneel worden", Rijnland-voorzitter J. Valenkamp. „Een structure- üitf? financiering is daarvoor sposfodzakeliik"- elijk De bedoeling is dat de na druk de komende maanden blijft liggen op regionale ra dio, omdat dat een stuk goed koper is dan de televisie. „De uitzendingen die Rijnland tot dusver via televisie heeft verzorgd, zouden op profes sionele basis 20.000 gulden per uur hebben gekost. Dat bedrag is voor de nog ko mende programma's voor ons een maximum, maar we gaan er daarbij wel vanuit dat de baten de kosten dek ken". Rijnland hoopt de kosten on der meer te drukken door oude films over Leiden uit te zenden. Een andere moge lijkheid is dat programma's worden uitgezonden, die door derden worden aange boden. Onafhankelijk Bedrijven of instanties, die Rijnland financiële bijdragen verstrekken, zullen bij de te levisieprogramma's op de af titeling worden genoemd. Bij de radio zijn er volgens Wa lenkamp minder mógelijkhe den om wat terug te doen. Over de bedragen die Rijn- ren, die tevens een houtzaag molen bezat, oude molenroe den, die immers lang en van erg taai grenenhout uit Riga (nu Tallinn in Letland, USSR) gemaakt waren. Zodra deze houten wand bleef staan, werd ervóór een definitieve stenen walmuur gemetseld. De op 12 februari respectieve lijk 30 april 1659 aanbesteede Lourisbrug en Herenbrug konden daarbij in die wal muur opgenomen worden, maar ten noorden van de Lourisbrug werd deze nor maal afgewerkt. Hoeveel vaart een stadsbe-, stuur ook achter een stadsuit breiding wil zetten, er zijn al tijd grenzen aan de capaciteit van de aannemers. Niet alleen de infrastructuur (bruggen, walmuren, riolen) vergde on noemelijk veel metselwerk, maar dat deed ook het bou wen van de honderden nieu we huizen. Tenslotte hadden zelfs de steenovens een grens aan hun capaciteit, al kon er snel een aantal veldovens bij gebouwd worden die na af loop van de hausse wel weer verdwenen. Na een eerste fase in 1659, toen de Heren gracht voltooid werd, volgde in 1660 de tweede fase van het graven van de Oranje- gracht en Waardgracht en op 19 maart 1661 werd de bouw van de bruggen over die grachten aanbesteed. Tot die tijd kon de planning van stra ten en stegen nog aangepast worden, maar in 1661 kon ie dereen toch wel gaan zien hoe alles definitief vorm kreeg. Van overheidsvoorlichting had toen nog niemand ge hoord, zodat allerlei geruch ten de ronde deden. Dat som mige daarvan waar bleken te zijn, blijkt ook uit het ver zoekschrift, dat in de zomer van 1661 aan burgemeesteren gepresenteerd werd. De indieners, de huiseige naars en bewoners van de westzijde van de Herengracht, waren voor het grootste deel aannemers en vele bekende namen vindt men eronder (Snel, Hogerwaert, Pety, Mo reel en Van Croonen), zodat zij nog beter dan anderen op de hoogte moesten zijn, vooral ook door hun contacten met stadspersoneel. Wellicht uit nieuwsgierigheid waarom het open terrein aan de andere kant van de Herengracht niet verkocht werd, waren ze eens op het Stadhuis gaan horen wat de plannen waren. Toen bleek definitief dat er een groot plein zou komen met een kerk en een markt van eetbare waren. Dit, mét het zichtbare voortschrijden van de straataanleg in het ver- land hoopt binnen te halen, wil Walenkamp zich niet uit laten: „De programmering zal afhangen van het geld dat we binnen krijgen. Als er meer geld is, kunnen we meer programma's maken" De redactie zal „volledig on afhankelijk" functioneren. „Net als bij een krant". Aan de sponsoractie wordt een ledenwerfactie gekop peld. Lid worden kost een tientje. „We moeten zeker enkele honderden leden kunnen werven". Het aantal leden van Rijnland kan vol gens de voorzitter geen graadmeter zijn voor de po pulariteit van Omroep Rijn land. „In Gouda hebben ze maar zestig leden". De actie moet zijn hoogte punt krijgen op zaterdag 20 oktober. Dan zal er een an derhalf a twee uur lokale te levisie worden verzorgd. Het programma moet een menge ling worden van interviews en optredens van regionale artiesten. Het programma wordt een dag eerder opge nomen. Waar dat zal gebeu ren, staat nog niet vast. Fleurig gemaal Dit is de muurschildering op het rioolgemaal in de Stevenshofjes- polder, waarover in de krant van gisteren werd bericht. „Jackson the king of Graffite" staat er met grote letters op de muur van het splinternieuwe, in de buurt van spoorwegovergang De Vink gelegen gemaal. Het zonder toestemming beschilderen van ge bouwen is natuurlijk niet juist, in dit geval bedragen de schoon maakkosten maar liefst vijfduizend gulden en dat geld wordt niet door de schilders betaald, maar moet door de gemeente Leiden worden opgebracht. Eén ding moet worden gezegd: het muur schilderij, uitgevoerd in de kleuren rood. zwart en groen, is met zorg gemaakt en ziet er, in zijn genre, niet eens slecht uit. Op een andere, naar de spoorlijn gekeerde muur van het pompsta tion staat met zwarte lijnen een ontwerp voor een schilderij aan gegeven. Of de schilders zijn gestoord in hun werkzaamheden is niet bekend. Het is ook mogelijk dat ze deze schets binnenkort nog inkleuren. Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek (waarvan de herdruk momenteel te koop is) al gedeel telijk 'verstoord'. Het Gemeente archief aan de Boisotkade hoopt dit jaar de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de; heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf VVim van Noort. Vandaag verschijnt het vierenveertigste artikel in deze serie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3