Japanners „plunderen" diamanthandel ïi S 1962 Huiswerk vaak niet nuttig S Tegenstander Bouterse in Amsterdam vermoord BON: Dollar schiet weer omhoog ONDERZOEK LEIDSE PSYCHOLOGEN: THE TRAMMPS Iraans vliegtuig met pelgrims gekaapt Krokodil doodt jongen Van Raamsdonk en Kruize stoppen (Botuont Woensdag 8 augustus 1984,75e jaargang no. 22958 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Losse nummers f 1.00. Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minima rond 14, middagtemp. van 18 gr op de Wadden tot 22 gr in het zuiden. Matige noordoosten wind (4), aan de kust vrij krachtig (6). Zon op 06.15, on der 21.17 uur. Scheveningen hoogwater 02.12 en 14.52 uur, laagwater 09.15 en 22.51 uur. Treinverkeer ;estremd na rommelding ItRECHT De NS heeft Isteravond gedurende ander- jalf uur bussen moeten ge- fuiken voor het passagiers- ogen, ijervoer tussen Harderwijk en bleef [mersfoort, omdat een bom- 1 Burtielding was binnengekomen, H^p het station van Harde niem^oesten de passagiers van een tein uitstappen en hun reis ër bus vervolgen. Na een uit- kwjoerige inspectie bleek er t", aWenwel geen bom in de trein in zitten. Rond acht uur 's a- i genionds kon het treinverkeer v<reer worden hervat. j Gorilla Xerna geopereerd in oogziekenhuis ROTTERDAM Het Rotterdamse Oog ziekenhuis heeft deze week wel een heel speciale patiënt op de operatietafel gehad. De twee-jarige gorilla Xerna uit de Dier gaarde Blijdorp werd er met een verwon ding aan het linkeroog door de oogspecia list onder handen genomen. Het dier raakte gewond toen het met zeven andere gorilla's tegelijk door een deuropening wilde gaan. Geheel volgens de wet van de jungle werd de kleine Xerna daarbij door de grotere apen onder de voet gelopen. Na de operatie werd de gorilla voor verdere verzorging naar een familie overgebracht, die regelmatig als pleeggezin optreedt voor dieren uit Blijdorp. Als alles naar wens verloopt, kunnen de hechtingen overmorgen worden verwijderd. Ontvoering bleek vakantiespelletje ZUTPHEN De complete politie macht van de provincie Gelderland heeft gisteren ongeveer een kwar tier lang in staat van alarm ver keerd, naar aanleiding van een veronderstelde ontvoering in Zut- phen. De ontvoering bleek echter geen werkelijke kidnapping te zijn, maar in scene gezet in het kader van vakantiespelen. De politie werd gealarmeerd, nadat een man had gezien hoe iemand een kind in een auto sleurde en er met hoge snelheid vandoor ging. Terwijl in de hele provincie werd gezocht naar de ontvoerders, ontdekte de politie dat de ontvoering een va kantiespelletje was. Rouwdienst voor oude telefoons In de Zojo-Ji-tempel in To kio is gisteren een rouw dienst gehouden voor zo'n driehonderd kapotte tele foons. Japan heeft onge veer zestig miljoen toestel len, waarvan er jaarlijks twee miljoen moeten wor den vervangen of gerepa reerd, omdat ze ten prooi zijn gevallen aan verniel zuchtige Japanners. Op initiatief van Nippon Tele graph en de Japanse PTT poogde het hoofd van de tempel in een plechtige dienst het tij voor de tele foons te keren. vijf dagen met een gebroken been in een Schots ravijn te 3bben gelegen, werd de Alkmaarse bergbeklimmer Anton Pe- s (32) gistermidag eindelijk gered. Een helicopter van de mari- vervoerde hem naar een ziekenhuis in Kilmarnock. Peters ,srd gevonden door een hertenjager op 450 meter hoogte op Bn berg bij Glen Etive, 25 kilometer van het dorp Taynuilt. De ronde klimmer was daarheen gespoeld door een plotselinge ..^rstroming, maar was er toch nog in geslaagd langs een glad- Je rots twee meeter omhoog te klimmen. Dat bleek uiteindelijk Lijn redding. AMSTERDAM De Ne derlandse diamant-handel wordt de laatste weken overspoeld door kooplusti ge Japanners en Amerika nen. De toeristen kopen bij sommige diamantairs tot tien keer zoveel als tij dens de zomer van vorig jaar. De diamanthuizen, die overigens zeer terug houdend zijn met het ge ven van cijfers, spreken van een „hausse" in de verkopen. Woordvoerder Takahashi van de Azië-afdeling van Diamond Polishing Industry Coster in Amsterdam schrijft de plotse ling koopwoede van vooral de Japanners toe aan de sterke positie van de Japanse yen ten opzichte van de gulden. Ook de prijsdaling, die zich op een deel van de diamantmarkt' heeft voorgedaan, speelt bij de hogere verkoopcijfers een rol, denkt Takahashi. Wat de verkopen betreft springt Coster er duidelijk uit. De cijfers van verkopen aan Japanners zijn daar in verge lijking met vorig jaar vertien voudigd. Ook de toeloop bij Schaap en Citroen is groot. Daar gaat het echter meer om Amerikanen. De belangstelling van buiten landers voor de Amsterdamse diamantairs is volgens ingewij den op de diamantbeurs te danken aan de grote aandacht die er wordt besteed aan de presentatie. Voorzitter Blik van de „Vereniging Beurs voor den Diamanthandel": „Amsterdam lijkt toeristen meer aan te spreken dan Ant werpen. Toeristen krijgen de gelegenheid een diamantslijpe rij van binnen te zien. Sommi ge bedrijven hebben zelfs werknemers in dienst geno men, die ook de taal van de klanten spreken". AMSTERDAM De dollar is giste ren op de Amster damse valuta markt weer fors omhoog gegaan. De middenkoers werd vastgesteld op 3,2990 tegen 3,2365 maandag. Het publiek heeft vandaag bij de bank 3,35 moeten betalen voor een dollar en kreeg er 3,23 voor. Als oorzaken voor de waardestijging worden genoemd de iets hogere dol larrente en ge ruchten in de Amerikaanse pers dat de FED, het stelsel van centrale banken in Ameri ka, mogelijk toch de kredietteugels zal aantrekken. De dollar heeft giste ren ook elders in Europa een flinke koersstijging te zien gegeven. In Frankfort, Milaan en Brussel werden zelfs nieuwe hoog tepunten bereikt. ■■■I DEN HAAG Het is zeer de vraag of huis werk wel zo nuttig is voor het leerproces als tot nu toe altijd is aange nomen. Veel scholieren zijn veel tijd kwijt aan het huiswerk, dat vaak als erg saai wordt erva ren. Het valt bovendien te betwijfelen of de crea tiviteit van de leerlingen er door wordt gestimu leerd. Dat zijn de conclusies die de psychologen N.Neuwahl en P.van den Boogaart van de vakgroep ontwikkelingspsy chologie van de Rijksuniver siteit Leiden trekken op grond van een eigen onder zoek en een literatuurstudie. De resultaten van hun werk zijn gepubliceerd in het juli- augustusnummer van het maandblad Pedagogische Studiën. In veel gevallen ontbreekt volgens de onder zoekers de uitleg over het hoe en waarom van het huis werk. Het wordt vaak opge geven aan het eind van de les, als de leerlingen hun tas al inpakken; in veel gevallen als de bel al is gegaan. Hier door weten leerlingen niet goed wat er van hen wordt verwacht, wat het leerproces niet ten goede komt. Ook is gebleken, dat leraren de tijd die hun leerlingen kwijt zijn aan huiswerk lijken te on derschatten en dat meisjes meer tijd aan huiswerk be steden dan jongens. Boven dien ervaren zij het minder als een belasting. ter rts Men, 4-92 roy oei aUle It Ij ADVERTENTIE HUIS TER DUIN Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon: 01719 -19220 nosferatu Nosleraiu. Nightclub. Oancing en CabareUn hel Huis ter Duin presenteert Donderdag 9 augustus Korrekte kleding verplicht Geopend vanaf 22.00 uur KAIRO Een Iraans passa giersvliegtuig is vanochtend vroeg tijdens de vlucht van de Zuidiraanse stad Shiraz naar de Saoedische stad Jedda ge kaapt. Aan boord bevinden zich ongeveer 280 Iraanse pel grims, die op weg waren naar de heilige stad Mekka. Na een tussenlanding op het vliegveld van Kairo zette het gekaapte toestel vanochtend koers rich ting Rome. Uit officiële Egyptische bron is vernomen, dat de kapers naar Parijs willen vliegen. De piloot van het gekaapte toestel heeft, volgens Egyptische luchthave nautoriteiten, gezegd dat er achttien kapers aan boord zijn. Over de identiteit van de ka pers is nog niets bekend. Waarnemers in Kairo hebben er op gewezen, dat de kaping van het Iraanse vliegtuig mo gelijk in verband staat met de kapingsactie vorige week van de Franse Boeing. De rol van Iran bij deze kaping, die ein digde op het vliegveld van Te heran, is uiterst dubieus ge weest. Politie en omstanders bestuderen aan de waterkant in Port St. Lucie (Florida) een ruim drie meter lange krokodil die eerder op de dag een 11-jarig jongen, die in de St. Lucie-rivier aan het zwemmen was, had aangevallen. Het dier werd door de politie doodgeschoten, toen hij met zijn slachtoffer tussen zijn kaken probeerde weg te komen. In een ziekenhuis is de jongen aan zijn verwondingen overleden. AMSTERDAM De groep ernstige delicten van de Amsterdamse poli tie houdt er ernstig reke ning mee dat de 29-jarige D. Shajadsingh uit Surina me, wiens stoffelijk over schot maandag in het Am- stelkanaal in de hoofdstad werd gevonden, het slachtoffer is geworden van een politieke moord. Sectie heeft uitgewezen dat de man op een ge welddadige manier om het leven is gekomen. Shajadsingh was de woord voerder van de groep die vorig jaar enkele uren de Surinaam se ambassade in Den Haag be zette. Ook was hij in maart 1982 in Suriname betrokken bij de mislukte couppoging van ex-officier Rambocus. Shajadsingh, oud-omroeper van de Surinaamse staatsradio, verbleef sinds enkele jaren in Nederland, waar hij actief was in het verzet tegen het regime Bouterse. De politie zoekt ook nog naar de oorzaak van de verdrinking het afgelopen weekeinde van de 25-jarige S. Sahuleka uit Amsterdam. Getuigen hadden hem kort tevoren op een brug leuning zien zitten. Even later hoorden zij een plons en zagen zij een auto met drie inzitten den wegrijden. De vermoede lijke daders zijn inmiddels achterhaald, maar hebben nog geen verklaring afgelegd. Pag.3: „Moord zaait paniek onder Surinamers in Neder land". Pedro van Raamsdonk LOS ANGELES Ook teleurstellingen horen bij de Olympische Spelen. Dat ondervond het Nederlandse kamp op de tiende wedstrijddag aan den lijve. Op diverse fronten werd een gevoelig verlies geleden. De hockeyers wonnen weliswaar van Kenia, maar de zege van 3-0 was niet vol doende voor plaatsing in de halve finales. Gedesillusio neerd meldde Ties Kruize al dat hij zijn interlandloopbaan als beëindigd beschouwt Weinig vrolijk keek gisteravond ook Pedro van Raams donk. De Amsterdamse middengewicht werd in de kwart finales van het bokstoernooi op punten uitgeschakeld door Gonzalez. Van Raamsdonk meldde na afloop van de partij dat hij stopt als bokser. „Ik ga me met atletiek bezig hou den. Ik vind het verder wel goed zo, ik heb alles meege maakt bij het boksen. Deze beslissing heb ik trouwens al eerder genomen", aldus de overigens opvallend laconieke verliezer. Medailles Desondanks gloorde er ook nog hoop voor Oranje. De hoc- keydames kwamen tegen Canada niet verder dan een ge lijkspel van 2-2, maar zijn wel al verzekerd van een me daille. En die kan nog alle kleuren krijgen. Vrijdag na de wedstrijd tegen Australië weet Nederland meer. Stephan van den Berg zal minstens met brons worden be loond. De plankzeiler uit Hoorn werd gisteren tweede en heeft de leiding in het klassement weer terug. Het water- poloteam raakte definitief buiten de prijzen door een ne derlaag tegen Spanje. In de finale van het demonstratie-toernooi honkbal was gastland Amerika niet opgewassen tegen Japan (3-6). MORGEN Nederland 2 00.00-00.40; Handboogschleten (1e deel), volleybal, synchroonzwem- men (duet-figuren). 00.40-01.00: Gewichtheffen (super- -zwaargewicht). 01.00-05.30: Atletiek (finales), schoonspringen (plank heren). 07.00-07.30: Gewichtheffen (super zwaargewichten), basketbal (halve finales), |udo, volleybal (halve fina les). handbal. 07.30-07.45: NOS-studlo Los Ange les. 07.45-08.00: Eerder genoemde sporten. 08.03-08.30: Boksen (kwartfinales), handboogschieten, zeilen. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2 19.12-19.15: Studio Hilversum. 19.15-20.30: Samenvatting vorige dag. 20.30-21.30: Atletiek (series). 21.30-21.50: Kano (halve finales da mes en heren). 21.50-22-22: Boksen (kwartfinales). 22.45-22.55: Studio Hilversum. 22.55-23.15: Boksen (kwartfinales). 23.15-00.00: Gewichtheffen (super zwaargewicht). Piranhas in meer in VS GLEN CARBON In een meer in de staat Illinois is een che mische stof gedeponeerd voor het doden van de vissen, nadat was ontdekt dat iemand er de gevreesde Zuidamerikaanse roof vis piranha in had uitgezet. Visser Fred Malone dacht dat de vis die hij gevangen had een gewone vis was, tot hij eens flink in een vinger werd gebeten. De politie zoekt nu degenen die de piranhas in het Cottonwoodmeer hebben uitgezet. De vissen kunnen er niet op natuurlijke wijze in terechtgekomen zijn. E „Ia moeder, ik wil". Dat hoorde de „enige vrouwelijke burgemeester in ons land" volgens de Leidse Courant van woensdag 8 augustus 1962 haar oudste dochter Geertruida zeggen, toen zij optrad als ambtenaar van de burgerlijke stand in Beerzen. En dat terwijl in Milwaukee in de Verenigde Staten jongens op deze zomerse dag sneeuwballen gooiden naar een schoolbus. Ze hadden die ballen 's winters al gemaakt en in de ijskast bewaard. Wij hebben deze berichten uit onze ijskast gehaald, de verse kunt u dagelijks lezen in de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend :ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1