3 Nieuwe aanpak hard drugs heeft snel resultaat De nieuwe loten liggen Maar. Je moet ze zien, je moet ze horen. E^nnenland" Aanvoer heroïne neemt enorm toe Utrecht stopt na klachten met operaties piaspatiënten Wit brood „uit Nog steeds grote vraag naarWageningse onderzoekers CeidóaQowtant MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 oging tot doodslag ip politie-agent JVENTER Een politieman uit Deven- enigd is vrijdagavond ternauwernood aan de :ert ojid ontsnapt door tot tweemaal toe voor de 11 uu;len van een aanstormende auto weg te nty ïiingen, zo is gisteren bekendgemaakt. 1 ledei bestuurder, de 21-jarige E.T.M. uit De- rens iiter, had zich eerder met de controle van nd. D\ andere weggebruiker bemoeid. Hij was lacinirbii zo agressief dat de politie besloot een :en afpsthond in te zetten om M. uit de buurt Forèïouden. Toen M. tenslotte gebeten werd pkte hem dat zo razend, dat hij in zijn o stapte en tot tweemaal toe vol gas op de itie-agent inreed. Hoewel de politie beide irbanden van de auto lek schoot, wist M. jntkomen. Naar M. wordt nog gezocht. Auto rijdt in op fietsers: vier gewonden ANNEN Een 37-jarige man uit Anloo is in de nacht van zaterdag op zondag ingereden op een groep van acht jonge lui, die per fiets op weg was naar huis. Vier fietsers liepen verwondingen op, aldus een politiewoordvoerder. De be stuurder reed rond één uur 's nachts om nog onduidelijke re den in op de jongens, die op weg naar huis waren van een popconcert. Alle acht jongens wonen in het dorp Eexter- veen. Van de bestuurder is een bloedproef genomen. Carnaval In Rotterdam hebben zaterdagmiddag tien duizenden gekeken naar het Antilliaans zomercarnaval dat door de straten trok. Doordat de opzet het toeliet dat enthousias te toeschouwers zich al dansend bij de op tocht konden aanslui ten, liep de stoet in de loop van de middag een vertraging van vier uur op. De orga nisatie besloot daarop de route in te korten. De wachtende toe schouwers elders wer den daar door de po litie op attent ge maakt. LEIDSCHENDAM De „eigen" regionale VVV-gid- sen blijven en het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) ziet af van de voorgenomen produktie van de nationale reisgids. De VVV's en het NBT hebben hier over na anderhalve maand touwtrekken overeenstem ming bereikt. Het NBT had zelf steeds de voorkeur voor een lande lijk vakantieprogramma, terwijl de VVV's regionale brochures wilden uitgeven. Het conflict was zelfs zo hoog opgelopen dat staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken) aanbood te bemiddelen. In de VVV-gidsen wordt nu het totale aanbod van ar rangementen en bungalows opgenomen. De gidsen krijgen een gelijk uiterlijk en kennen tevens gelijke al gemene reisvoorwaarden. Het NBT zal de campagne „lekker weg in eigen land" continueren, maar niet met nationale gidsen, en zal het promotionele actieprogramma uitbreiden. De VVV's zijn uitgenodigd hieraan mee te doen. Hoe dit precies gaat gebeuren is nog niet bekend. Gevaarlijke verdachte is politie te slim af ARNHEM Een arrestatieteam van de Arnhem se politie is er gisteren niet in geslaagd een als vuurgevaarlijk bekend staande Arnhemmer aan te houden, die wordt verdacht van poging tot doodslag. De 48-jarige man zag kans uit een aan de voor- en achterkant door de politie bewaakte flatwoning te ontsnappen. De politie had een ano niem telefoontje gekregen dat de verdachte zich in de flat bevond. Het huis werd omsingeld voor dat agenten aanbelden. Om de man te herkennen beschikten de agenten over een foto. Die dateerde echter uit 1972 en mede daarom slaagden de agen ten er niet in de man, die de deur voor hen open deed, te herkennen als de verdachte. Hij stond de politie te woord, maar ging niet akkoord met een huiszoeking omdat de agenten een bevel daartoe niet bij zich hadden. In de tijd dat dit bevel alsnog werd gehaald, bleef de flat onder bewaking. Toch bleek de verdachte later gevlogen. word— •£ee|ieUW entraJi 1 1 Afedeskamp ^oensdrecht JENSDRECHT Woens- 30) iicht heeft opnieuw een be- 24 aueiden vredeskamp, nadat rfverepolitie verschillende malen 'e xvetfier een kampement bij de h melis had ontruimd. De laatste was afgelopen 5.84. iderdag, toen vijftien de- nstranten van het terrein l de Kooiweg werden ver- derd. Zaterdag waren ze iter weer terug, ditmaal met jalf man. De demonstranten aangekondigd dat ze rond iiven proberen een perma- Hè1 kamp °P "et terrein te Havelte werd het afgelopen oifoinrio een vredeskamp t een heel ander karakter jericht. Een groepje man- demonstreerde daar tot idag, om duidelijk te maken „het merendeel van de be- iking niet achter eenzijdige vapening staat". Het „man- taren h-vredeskamp" werd op en- jdag iie honderden meters afstand h het anti-militairistische inge- (it. In de gemeente Havelte an vrf een Amerikaanse basis en dearvan beweerd wordt dat er t. De lomwapens liggen opgesla- i liei ücht doden rkltij verkeers ongevallen DEKELO Bij ver- hillende verkeersonge- illen zijn het afgelopen acht mensen Jn het leven gekomen. Er derd<Pren totaal twaalf ge- •nlctrv Boekelo verongelukte een .-'-jarige bromfietser toen een Stai*t|sserende auto hem raakte. ron he jongen was op slag dood. sburg automobilist bleek achteraf te etlveel gedronken te hebben, lulsbl feilen viel zaterdagmiddag in tweede slachtoffer en pj- jakten zes mensen gewond, leten een Duilse aut0 °P de nker weghelft was geraakt. nnenLn tegenligger trachtte de _or hto tevergeefs te ontwijken ®nJ. botste er frontaal tegenop. Schonenbeen kwam zater- aqg een echtpaar om het leven ïfen hun auto van de weg Kees akte en tegen een boom bot- deré. Vanmorgen vroeg raakten i de E-3 bij Eerse zes mensen 12.12 wond toen een auto bij een oelatlPlag op een voorligger botste, of bestuurder, een 19-jarige de fpgeman, kwam om het le- ïrd bi|n- t pare! ^ervoerverbod oor varkens egio Leiden [•RECHT Het vervoeren n varkens is vanaf 4 augus- irf 'n een deel van Zuid-Hol- is zaic* verboden. Bovendien ,^eten alle 250.000 varkens doorgh twee weken en ouder in ijdingt gebied tussen 8 en 21 au- ?tus worden geënt tegen ik nier^ensPest- Staatssecretaris die oe6 van landbouw en visse- een beeft hiertoe besloten om estelbirdere verspreiding van de ie de fkenspest in het gebied, ajs kar zich sinds 3 juli 1984 acht erigerevaben van de ziekte hebben ker ^orgedaan, te voorkomen. >en, nft betreft hier het gebied dat g wor|t binnen de lijn Nieuwe Wa- t invfweg"N'euwe Maas, de rivier ren i Lek tot Schoonhoven, de list tot Haastrecht, Oudewa- r, Linschoten, Kamerik, Lei- uiden, Rijpwetering, Leiden, Egstgeest, Katwijk, Noord- ekust en Hoek van Holland. AMSTERDAM RICHT ZICH MEER OP STRAATHANDEL AMSTERDAM De nieuwe aanpak van de narcoticabrigade in Am sterdam heeft in onge veer zes weken al diver se resultaten opgeleverd. De speciaal voor deze aanpak in het leven ge roepen lokale eenheden hielden vorige maand maar liefst 103.personen aan, van wie 53 straat handelaren en helpers werden voorgeleid bij justitie. Daarnaast werden ruim een kilo heroïne en een ons co caïne in beslag genomen, ter wijl bij alle acties grote hoe veelheden geld en een aantal vuurwapens werden aange troffen. In een paar gevallen ging het om grote internatio nale heroïnelijnen naar West- Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Los daarvan, omdat het ontdekkken een kwestie van geluk was, ston den de ontmaskering van een grote cocaïnelijn naar Chili en de onderschepping eind vorige week pp Schiphol van de grootste hoeveelheid co caïne (33 kilo) die ooit in Eu ropa in één zending is aange troffen. Uit alle resultaten blijkt in elk geval duidelijk de enor me zuigkracht die de hoofd stad heeft op zowel buiten landse als Nederlandse ver slaafden. Gebleken is verder, dat de straathandelaren in Amsterdam zich vrij waan den en hun handel heel openlijk op straat verkoch ten. Dit laatste verandert, nu de successen van de twee lo kale eenheden ook in deze wereld niet onopgemerkt zijn gebleven. Toch merkt de verslaafde er nog niet veel van omdat de markt volko men verzadigd is. „Uit onze projecten kunnen we duide lijk afleiden, dat er op enorm grote schaal heroïne en co caïne wordt verhandeld", al dus inspecteur K. Zuidema van de Amsterdamse narcoti cabrigade. De afgelopen weken werden talloze handelaren en helpers opgepakt bij invallen in on der meer de junkenboot bij het Centraal Station, heroï- necafé's en particuliere hui zen waar hard drugs verhan deld werden. Aan de Zeedijk, het eldorado van de drugs handel, worden regelmatig panden dichtgespijkerd. In specteur Zuidema: „Dat komt door het nieuwe, actieve straatbeleid. De afdeling Ver dovende Middelen richt zich op drie categorieën handela ren: de grote, bijna ongrijpba re internationale organisaties die grote partijen verder dis tribueren aan de tweede groep, de middelgrote dealer die weer de derde categorie bevoorraadt, namelijk de consumptiedealer, ook wel straatdealer genoemd. Omdat wij ons tot voor kort door personeelsgebrek voorname lijk richtten op die eerste groep, kwamen wij aan die laatste categorie niet toe. Dat is nu dus, onder invloed van het veranderd gemeentelijk en politiek beleid, grondig herzien". Gigantische bedragen Twee lokale eenheden van elk acht man sterk houden zich sinds midden juni actief met de straathandel bezig. „Want die straatdealer", zegt Zuidema, „verrijkt zich uit eindelijk evengoed aan de el lende van de verslaafde. Dat gaat weliswaar niet met ki lo's tegelijk, maar als je al die grammen bij elkaar optelt, merk je dat daar ook giganti sche bedragen mee gemoeid zijn". De twee lokale eenheden werken projectmatig. Uit de groep straatdealers worden twee of drie grote handela ren gepikt en die worden da- Dichtgespijkerde panden aan de St.Olofsteeg vlakbij de be ruchte Zeedijk. genlang geobserveerd om te zien hoe ze te werk gaan. „Meteen oppakken heeft geen zin", legt Zuidema uit, „want dan heb je als politie onvoldoende bewijzen dat die personen zich met de handel in verdovende middelen be zighouden. Geen enkele han delaar heeft namelijk ooit he roïne bij zich. Meestal bedie nen ze zich van zogenaamde pakjesdragers: tussenperso nen die het geld van de ver slaafde in ontvangst nemen en de heroïne voor hem of haar halen. Het gaat erom te zien wie wie seintjes geeft. Daarbij moeten we voortdu rend rekening houden met het feit, dat ze zelf ook men sen op de uitkijk hebben staan. Zodra we voldoende bewijzen hebben, kunnen we die dealers van de straat lich ten en een inval doen in het pand van waaruit wordt ge handeld. Dit soort tijdroven de zaken konden we tot dus verre niet aanpakken omdat we geen mensen genoeg had den". Lucratief Bij de invallen van de afgelo pen weken werden voortdu rend buitenlanders in de be treffende panden aangetrof fen. Zuidema: „Personen uit Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland bleken hier in Amsterdam hun heroïne te kopen, omdat het in hun land ten minste twee keer zo duur is en de zuiverheid hier ook veel hoger is. De op brengst is dan zodanig, dat het de reis dubbel en dwars waard maakt. Bij de laatste slag, toen we in totaal negen ons heroïne aantroffen, bleek dat het bij de straatdealers fi nancieel ook al om tonnen gaat". Het werk is voor de politie lang niet ongevaarlijk. Er werd zelfs bij een project in een café gericht op de politie geschoten. Bij een aantal in vallen werden vuurwapens aangetroffen, waaronder een halfautomatisch geweer. Een teken dat de handelaren op alles voorbereid zijn. „Het succes van onze acties", meent Zuidema dan ook, „ligt in het onmiddellijk toe slaan en pasklaar maken van de bewijsvoering voor justi tie. Het gaat hier om proces sen-verbaal van honderden kantjes. Maar het loont de moeite, want justitie staat he lemaal achter ons. Wie wordt voorgeleid, blijft meestal ook vastzitten". Het werk van de politie is erop gericht het de straat handelaren zo moeilijk moge lijk te maken en daardoor nieuwe gebruikers af te schrikken. Momenteel wer ken ze nog met twee groe pen. In september komen er nog twee groepen bij, waar mee de uiteindelijke sterkte bereikt is. „Ik denk dat we dan een aardig spoor door de stad trekken", is de overtui ging van Zuidema, „want de handel zit door de hele stad verspreid. De straathandelaar waande zich vrij. Hij stond immers aan geen enkele be dreiging bloot". Syndicaten Ondanks de successen kampt de politie nog steeds met een gebrek aan middelen en on opvallende auto's. „Het blijft rommelen in de marge", geeft Zuidema toe. „Als wij die projectmatige aanpak echt professioneel zouden kunnen doorvoeren, zou ie dere crimineel in principe voor de bijl gaan. Naast een actief opsporingsbeleid naar de straatdealer toe moeten wij doorgaan met al onze aandacht te blijven richten op internationale syndicaten, die verantwoordelijk zijn voor de invoer van de verdo vende middelen. Die moeten worden ontmanteld, want zij zijn in eerste instantie ver antwoordelijk voor het be voorraden van de groothan del en de straathandel. Al leen zo'n driesporenbeleid, waarbij alle drie categorieën handelaren worden aange pakt, zal vruchten gaan af werpen. Hoewel ik me erg goed realiseer dat er met de bevoorrading van de achtdui zend verslaafden in Amster dam zoveel geld te verdienen valt, dat er altijd handelaren zullen blijven bestaan". CORRY VIS DEN HAAG De Ne derlandse politie die pro beert de drugshandel in het buitenland bij de bron aan te pakken, boekt nog weinig succes. Waar de speurders een paar jaar geleden zelf nog spraken van onder schepping van tien pro cent van de heroïne-aan- voer naar ons land, houdt hun baas, commis saris Oosterbroek, het nu op „twee a vijf procent". Hij erkent bovendien dat er ondanks alle inspan ningen sprake is van een „enorme" toeneming van de aanvoer. John Oosterbroek i saris van de Verdovende Middelen Centrale van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI). Deze narcoti cabrigade, die sinds 1976 be staat, heeft als belangrijkste taken de verstrekking van informatie en het verlenen van assistentie aan de locale politiekorpsen. Volgens des kundigen vormt deze dienst hét centrale punt in de nar- coticabestrijding in Neder land. De afdeling buitenland van de dienst bestaat nu uit elf man, in Thailand, Pakis tan, Turkije, Peru en de Ne derlandse Antillen. Ook is er 'een man gedetacheerd bij de drugsafdeling van Interpol in Parijs. Het grootste probleem waar mee zijn mensen in het bui tenland worstelen, is volgens Oosterbroek dat de productie van de grondstoffen van nar cotica nog altijd toeneemt. Omschakeling van de papa verteelt naar bijvoorbeeld koffie, wat Nederland heeft geprobeerd te stimuleren in Noord-Thailand, vormt tot nu toe slechts „een druppel op een gloeiende plaat". Oos terbroek wijst ook op de uit spraak van de president van Peru, dat de cocaïneproble- matiek zeker niet opgelost kan worden, als er niet vol doende geld tegenaan wordt gegooid. De commissaris betwijfelt trouwens of het Westen er zoveel voor over heeft. „Er wordt ontwikkelingsgeld ge stoken in een aantal landen, maar niet zoveel dat het wer kelijk leidt tot een perspec tief. Integendeel, die produc ten lopen maar op en op. Er zijn steeds meer landen, die gaan produceren, steeds meer landen, die zeggen: het is toch wel een lucratieve han del, we kunnen er geld aan verdienen". Een extra handi cap voor de bestrijding van de drugshandel is dat de pro ductiegebieden van papaver vaak niet daadwerkelijk on der gezag staan van de cen trale regering. Volgens Oos terbroek geldt dat met name voor de Gouden Driehoek, het drielandenpunt tussen Thailand, Birma en Laos. Dit onherbergzame gebied staat onder controle van gewapen de benden, die de heroïne-fa- bricage en -handel in handen hebben. De bestrijding van de handel legt steeds meer beslag op mankracht en materieel van de politie en die ontwikke ling kan volgens Oosterbroek niet eindeloos zo doorgaan. „Eens zal er een moment ko men dat we met elkaar zeg gen: we kunnen beter ophou den met de illegaliteit van dat middel. Dan kan je nog praten over gecontroleerde, gereguleerde verstrekking of over een legalisering of wat voor vorm dan ook". Maar, zo voegt hij er haastig aan toe, wel in samenwerking met andere landen. „Nooit als Nederland alleen". RIK IN 'T HOUT UTRECHT Op de afeling urologie van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht worden voorlopig geen zoge heten incontinentiepatiënten geopereerd. De direktie van het ziekenhuis heeft dit besluit genomen na ernsti ge klachten van zowel patiënten als verplegend perso neel. De grieven hadden vooral betrekking op een te kortschietende voorbereiding en nazorg bij geavan ceerde sluitspieroperaties. Patiënten die problemen hebben met het ophouden van de plas worden in het Utrechtse ziekenhuis voorzien van een kunstmatige sluitspier of urineblaas. De ziekenhuisdirektie heeft op advies van de Commissie Klach ten, Fouten en Ongevallen besloten „het zekere voor het onze kere te nemen" en het uitvoeren van operaties op dit gebied voorlopig op te schorten. Centraal in de affaire staat volgens een woordvoerster van het ziekenhuis de personeelsbezetting. De speciaal voor deze moeilijke ingrepen uit België aangetrok ken hoogleraar in de urologie prof.dr. B. Coolsaet speelt een grote rol in deze zaak. Volgens sommige klachten zou hij te veel tijd besteden aan zijn particuliere praktijk in Antwerpen. De woordvoerster van het ziekenhuis houdt het erop dat Coolsaet als gevolg van „veel internationale bezigheden" een drukbezet DEN HAAG Wit brood raakt steeds meer uit de gratie. Bij het derde achtereenvolgende onderzoek dat onder de ouders van zo'n 13.000 kinderen en onder tandheelkundige voorlichters in Noordoost-Friesland is gehouden, bleek uit de antwoorden dat nog slechts 20,7 procent wit brood noemt als de soort die men het meest eet. In 1977 was dat nog 40,6 procent en in 1973 zelfs 60,5 procent. Ook in het broodbeleg is volgens het Nederlands Tandartsenblad een belangrijke verschuiving zichtbaar: 23,6 procent van de kinderen krijgt alleen zoet beleg (1977 nog 40,2 procent, in 1973 was dat 50,9 procent). Half zoet, half hartig be leg krijgt 47,1 procent van de kinderen. Van de oudere noemt 76,9 procent de gebitstoestand van hun kroost goed, tegen 57,8 procent in 1977 en slechts 44 procent in 1973. (ADVERTENTIE) Ze zijn er weer. de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij. -*< p^RIEMELS oveel WAGENINGEN On danks alle bezuinigingen is er grote vraag naar af gestudeerden van de Landbouwhogeschool in Wageningen, die zich aan onderzoek willen wijden. Van de sinds 1940 afgestu deerde „Wageningers" blijkt ruim een kwart als onderzoeker te werken en van de recent afgestu deerden zelfs 35 procent. Het is daarom van groot belang dat de „Wagenin gen" in de naaste toe komst voldoende afgestu deerden toelaat tot de op leiding voor onderzoeker. bouwkundig Ingenieurs (NILI) en de Stichting Maat schappelijke Plaats Wagening- se Afgestudeerden (MPW) na een vorig jaar gehouden loop- baanonderzoek. Volgens het NILI en de MPW moet opti maal gebruik worden gemaakt van de mogelijkheden die voor lanbouw-ingenieurs als onder zoeker bestaan, juist omdat de werkloosheid onder afgestu deerden nog steeds stijgt; de laatste vijf jaar van drie tot acht procent. Volgens het NILI en de NPW is Wageningen van groot be lang voor startende onderne mers. De werkgelegenheid kan vergroot worden, vooral als afgestudeerden innoveren de bedrijven stichten. De ko mende vijf jaar zullen er jaar lijks gemiddeld duizend inge nieurs in Wageningen afstude- Dronken man zaait paniek met alarmpistool ROTTERDAM Een dron ken man, die in het wilde weg liep te schieten, heeft zaterdag in Rotterdam voor paniek ge zorgd. De man vuurde zater dagochtend in Rotterdam-Zuid enige schoten af. Een speciaal team van de Rotterdamse poli tie zette daarop de straat enke le uren af. De agenten vonden Van G. slapend in zijn woning met een alarmpistool in de buurt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5