Betalingen in fantasieland OLYMPISCHE SPELEN '84 Dick van Egmond weert zich goed oudkoorts trekt drommen mensen naar stadions wcLeSoiwtmt Hemelink gewoon SCHRALE TROOST HOEKSTRA/ADEMA IMATEURSTATUS BESTAAT NIET MEER BLATNICK BELOOND VOOR DOORZETTINGSVERMOGEN ^'e\ ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 PAGINA IADO Herbert Memelink heeft zijn eerste echte grote wed- ijd „gewoon" geschoten. Op de hete schietbaan van Prado be de'en ^at kij olympische wedstrijd luchtgeweer 570 punten en}t een gedeelde 33e plaats met de Zwitser Pierre Alain Du- Dische'ux' negentien punten achter de Franse olympische kampioen it van PP Heberlé die een nieuw record schoot. Memelink was met eledenl* Jaar van j°nëeren het veld van 55 deelnemers. ^"mèt 's geconfronteerd met beperkte ervaring die hem vergezelt zichpj" derde jaar als seniorschutter. „Voor de olympische kwali- neelesphe moesten wij een gemiddelde halen van 570 en een top en ge-P 578. Mijn gemiddelde lag rond de 573, 579 was het hoogste, bij la- dejly Hillen, mijn coach, zei dat ik goed geschoten heb en als de wintighniek goed is, komen de punten vanzelf. Ons wapen, het nooitjhtgeweer, afstand tien meter, zes series van tien schoten, at hebjagt concentratie en niets anders. Die concentratie gaat van elf uit, de spanning komt bij belangrijke wedstrijden er bij". LAKE CASITAS De overwinning van de Nederlandse twee zonder-stuurman in de kleine finale van het olympisch roeitoer- nooi was niet meer dan een schrale troost. Sjoerd Hoekstra en Joost Adema, die met brons tijdens de wereldtitelstrijd toch een reputatie hadden opgebouwd, namen gisteren in de pittoreske omgeving van Lake Casitas revanche voor de tegenvallende verrichting in de halve finale. Het duo van Aegir verwees de Brazilianen en Nieuwzeelanders naar de tweede en derde plaats in de eindstrijd voor de verliezers. Jos Compaan èn de dubbel- vier heren kwamen niet zo ver. De skiffeuze moest in de B-fina- le voorrang verlenen aan de Nieuwzeelandse Stephanie Foster. Op de streep was het verschil zestig-honderdste van een secon de. Het kwartet Mark Emke, Nico Rienks, Steven van Gronin gen en Frans Göbel liet zich in de strijd om de tweede plaats issen door Noorwegen. De troostfinale leverde een zege de ploeg van de Verenigde Staten. LOS ANGELES Dick van Egmond heeft zich in zijn laat ste optreden in de eerste olym pische puntenkoers goed ver weerd. De afvaller in de ploegachtervolging veroverde als niet-sprinter de achtste plaats. Roger Ilegems zette een traditie voort. Na de wereld kampioenschappen voor ama teurs en profs (Stan Tourné) bleef de overwinning in Belgi sche handen. Wat Van Egmond aan sprints nelheid te kort kwam, pro beerde hij met zijn routine en inhoud te compenseren. Dat leidde tot een verdienstelijke achtste plaats. Meer zat er een voudig niet in voor de eenling, die veel „koppels" uit één land tegenover zich wist. Tot de laatste klassementen had Van Egmond kans op een medaille. Hij probeerde het met een ont snapping. De Colombiaan Pa- lacios sloop mee aan zijn wiel. Van Egmond had de pech, dat de Zuidamerikaan alleen in de zuiging van de Twent wenste mee te fietsen. Hij reed duide lijk in dienst van een andere kanshebber en weigerde op kop te komen. Van Egmond- stond er alleen voor en was kansloos toen het peloton ging jagen. Vanuit die positie sprintte de Belg Roger Ilegems naar de gouden medaille. De 24-jarige Amerikaan Mark Gorski won in de finale sprint van zijn landgenoot Nelson Vails. Het verschil was duide lijk. Gorski maakte indruk met zijn tijden over de laatste 200 meter: 10,49 en 10,95 se conden. Het brons ging naar de Japanner Tsumoto Saka moto. Hij kreeg een handje toegestoken door de wedstrijd- commissarissen die de Frans man Philippe Vernet van de rechte lijn zagen afwijken. De ploegenachtervolging le verde een overwinning op voor Australië. Tegenstander Verenigde Staten reed een on gelukkige race. Door een de fect moesten de Amerikanen vrijwel de gehele race met drie renners rijden. laker. )S ANGELES „Er ig dan een verregaande pocrisie bestaan in de genaamde regels die de ïateurstatus van atleten palen, maar als de aan- ager in fantasieland ?nst te spelen, moet hij it doen volgens de regels daar heersen". Dat feeg rtenaldo Nehemiah horen van rechter arkson Fischer, toen hij j hem een deelnemers- lart voor de Spelen op- [t was een van de drie pro teen die door Amerikaanse batleten werden aangespan- jn tegen het organisatiecomi- van de Olympische Spelen ;Los Angeles. Brain Oldfield I William Gault wierpen ook i irgeefs een balletje op in de - thtszaal. Volgens Lionel So- Q, auteur van het proef- hrift „Sport en recht", is er khts één simpele reden - aarom pas vlak voor de Spe- ii van Los Angeles voor het irst gerechterlijke stappen te- »n de amateurregel werden hdernomen. „Het is de eerste eer sinds 1932 dat het evene- aent onder de rechtsbevoegd- teid valt van de Verenigde ëen enkele rechter legde het jlijk bij de sporter. Zij stelden :h op het standpunt dat het cht tot deelnemen aan een ort niet een vanzelfspreken- vrijheid is. Datzelfde was eestal het geval tijdens roefprocessen die studenten an universiteiten in het ver aten aanspanden tegen sport- irganisaties. „Het recht om als jrofessional deel te nemen aan redstrijden van een amateur- eortbond is niet onderworpen in behoorlijke procesgaran- es, «n de regels aanpassen »n daardoor niet worden be- likt via de rechtbank", aldus übel. I de praktijk strijden profes- bnals en amateurs zij aan zij I de sportieve strijdperken, ie zotte situatie is volgens lavid Young, professor ge- 33.000 dollar voor een optreden in Superstars, maar staat nog schiedenis aan de universiteit van Californië, zeker niet iets van de moderne tijd. In zijn boek „De Spelen en de mythe van Griekse amateuratleten" schrijft hij: „Atleten in de Griekse oudheid kregen voor een overwinning bedragen ge lijk aan 300.000 dollar contant van hun stadsbesturen". Tot 1981 hanteerde het Inter nationaal Olympisch Comité regels uit de grijze oudheid. Een sporter die ooit als profes sional uitkwam in wat voor sport dan ook, kon zich als uit gestotene beschouden van de „Olympische familie." In dat jaar werd besloten tot een wat soepelere opstelling. Alle 33 internationale federaties mochten hun eigen regels voorleggen aan het IOC. De grote verwarring daalde neer over de sporters. Los Angeles is het eerste eve nement dat met de willekeur van het nieuwe systeem te ma ken kreeg. Een greep uit de variaties: Bij de demonstraties- port honkbal worden spelers geaccepteerd die reeds een profcontract hebben getekend, maar nog niet als professional aantraden. Bij tennis mag ie dereen onder de twintig jaar meedoen. Bij voetbal mag elke betaalde speler deelnemen mits hij niet geheel afhanke lijk is van zijn sport. Grenzen blijken nauwelijks te trekken. Joao Havelange, voorzitter van de internationale voetbal- tederatie, ageerde in Los An geles fel tegen de struisvogel politiek van het IOC. Hij ver geleek spelers van professione le voetbalploegen met wereld- sterren op de atletiekbaan, die in het bezit zijn van lucratieve contracten. „Wat is het ver schil tussen een contract met de industrie en een contract met een club", vroeg hij zich hardop af. Ook haalde hij voorbeelden aan uit de socia listische landen. „Ik heb vele landen bezocht wiens nationa le ploegen zich negen tot tien maanden voorbereiden op een wedstrijd, waarbij alle kosten vergoed worden. Als dat mo gelijk is, waarom mag een clubspeler dan niet deelne- In het geval Nehemaih, de we reldrecordhouder 110 horden, en zijn collega William Gault, ligt de zaak nog merkwaardi ger. Zij wensten zonder beta ling op de Spelen te schitteren in een sport waarvan zij niet hun beroep maakten, namelijk atletiek. Hun broodwining ligt in het Amerikaanse Football, respectievelijk bij San Francis co 49ers en Chicago Bears. Het tollerante Amerikaanse atle- tiekcomité (TAC) stelde op verzoek van Nehemiah een re gel op waarin werd vastgelegd dat een professional in de ene sport mag uitkomen als ama teuratleet, mits hij van zijn be- roepssport geen profijt heeft in de atletiek. Het Olympisch Co mité kon zich daarin ook vin den, maar de IAAF dwars boomde het akkoordje. Nehe miah en Gault mogen slechts in nationale wedstrijden uitko men. Rechter Fischer gaf de bond gelijk, omdat de ama teurregel nog te nieuw was om de juistheid ervan te bepalen. Gault struikelde daar ook Bot Oldfield mag niet deelnemen omdat hij tussen 1977 en en 1979 deelnam aan het profes sionele atletiekcircuit dat slechts een kort leven was be schoren. Sindsdien mocht hij in enige nationale wedstrijden deelnemen en werd hij toege laten tot de „selectiewedstrij den" voor de Spelen in Mos kou omdat dat evenement toch werd geboycot. Toen hij een week voor de afgelopen selec tie bij de rechter aanklopte, ving hij bot. Een te korte ter mijn om een positieve beslis sing te forceren, oordeelde de rechter. Triest voor de 39-jari- ge kogelstoter, die dit seizoen dicht bij een wereldrecord kwam. Een andere veteraan, Dwight Stones, springt volgen de week hoog alsof er niets aan de hand is. Hij toucheerde ooit 33.000 dollar voor een op treden in Superstars. Hij be hield zijn amateurstatus omdat hij de bankbiljetten bij zijn bond deponeerde. Het IOC bindt steeds meer in, maar durft een definitieve stap naar open Spelen niet te maken. Onlangs kreeg John Thorpe posthuum de plakken uitgereikt die hij in 1912 moest inleveren omdat hij als semi- prof in een footballteam had gespeeld. In Sarajevo werden enkele ijshockeyers als voor beeld gesteld; in Los Angeles zijn het drie Amerikaanse to patleten die hun maten roem èn geld gaan zien vergaren. Want wie beweert dat door het wegblijven van staatsama- teurs eindelijk eerlijke Spelen worden afgewerkt, moet een flinke plank voor zijn kop hebben. Zoals bij vele hoogge plaatste officials kennelijk het geval is. Maar dat is niets fantasieland. ROB VELTHUIS ÓS ANGELES Zet p aantal Amerikanen ln het knikkeren of i uwtrekken om een ympische medaille, en »n immens stadion is freist. Het is voorname- de verslavende, natio- de goudkoorts die de lensen in Los Angeles in rommen naar de tribu is dwingt; de belangrijk- pid van de sport is van ien belang. Atleten, vemmers, wielrenners. b zien ze bij wijze van \reken normaal niet i. Maar het zijn mo rn teel de helden van de tie. Jet chauvinisme gaat alle per- j te buiten, zoals ook duide- r wordt uit de eenzijdige be kering van de televisiemaat-• bappij ABC. Bij gewichthef fen. toegegeven, niet de meest dynamische sport van het monsterevenement. komen bijvoorbeeld slechts familiele den en kennisen van de spier bundels kijken. De verklaring is simpel. Geen Amerikaan is in staat een behoorlijk aantal kilo's te beuren. Maar honk ballen kunnen ze als de bes- ten. Alsof ze in de Verenigde Staten niet weten hoe die sport in elkaar steekt, is het als demonstratie aan het toer nooi toegevoegd. Leergierig zijn ze. die Amerikanen. Liefst 52.319 toeschouwers gingen er dinsdag eens goed voor zitten in het Dodger Stadium. In we zen voor niets, want aan de monstreren is geen plakje ver bonden. De grootste gaten in de sta dions zijn te vinden bij voetbal en hockey, uiteraard als Ame rika niet speelt. Het Rose Bowl-stadion herbergde 78.265 (een Noordamerikaans voet balrecord) en 63.624 toeschou wers bij wedstrijden van het gastland tegen respectievelijk Costa Rica en Italië. Bij de an dere duels behoeft lang zo driftig niet te worden geteld. Het East Los Angeles College verwelkomt nauwelijks bezoe kers bij het hockey. In het totaal zijn iets minder dan 800.000 van de zes en half miljoen kaarten niet verkocht, waarvan de helft beschikbaar is voor voetballiefhebbers. Merkwaardig genoeg is uit de officiële cijfers af te lezen, dat zelfs sporten als zwemmen en turnen de stadions niet geheel gevuld krijgen. Maar dat zijn ook waanzinnig dure sporten. Negentig dollar voor tweeën half uur zwemfinales bijvoor beeld. Ook voor basketbal zijn nog 25,000 tickets beschikbaar. Toch vindt een levendige han del plaats voor de stadions, ?n die verlegen zit- kaartje te herken nen zijn aan een bord met het opschrift ticket". Goede plaatsen bij het turnen leveren veel geld op. Zelfs de vrouw van een multimillionair wilde deze week een zakcentje ver dienen door speculatie met en tree-bewijzen. Zij werd door politie in de kraag gevat toen zij twee biljetten verkocht voor 400 dollar. Even daarvoor had ze met een groep belang stellenden onderhandeld over een prijs van 300 dollar per stuk. De vrouw had voor een officiële beurskoers van 1100 dollar kaarten, de handels waarde ligt drie keer hoger. Manlief had 100.000 dollar aan het organisatiecommité ge schonken en kreeg als tegen prestatie voor 15.000 dollar kaarten, was haar verweer. Waanzin De waanzin rond de toegangs bewijzen kan alleen nog maar toenemen, nu het atletiekpro- gramma een aanvang heeft ge nomen. Voor de middag- en avondsessies, met finales, valt bij het organisatiecomité am per nog iets te halen. Slechts 's morgens zijn voor de series nog stoelen vrij. De totale re cette voor het loop-, spring- en werpgebeuren heeft de hon derd miljoen dollar reedsver overschreden. Is er geen spra ke van Olympische Spelen, dan is de belangstelling voor atletiek heel wat minder. Bij de Amerikaanse selectiewed strijden voor de Spelen, kwa men in het Coliseum amper mensen kijken. Slechts op de slotdag van een week sporten met vele wereldsterren waren 36.000 plaatsen bezet. De plaatselijke organisatie (LAOOC) tekende trots enige records op. De politie schatte 200.000 mensen rond de weg waar de wielrenners zich zon dag afbeulden. Het wielersta- dion is dagelijks uitverkocht, al is de sport in de States [W/A4 SrQ/e.WHA&ÉJO U>S AN^EtÊS, GeöJ SpaeN Sm qjHOJ, Pe opucHiEfc., HseVr \Neu WAT HU wiupe-- drix,t slechts in opkomst. De volley bal zaal is tijdens het gehele toernooi vol. De uit 22.013 mensen bestaande menigte bij de driedaagse millitary-dres- suur was voor die sport de grootste uit de historie van de Verenigde Staten. Om de toenemende honger naar kaarten te stillen, gooide de organisatie de .afgelopen week voor basketbal, boksen, duiken, zwemmen, synchroon- zwemmen, atletiek, gewich theffen en worstelen kaarten op de markt. Nog steeds gaan er tienduizenden van de hand. Gerekend wordt op een extra verkoop van 100.000 kaarten. Ook kwamen er nog biljetten voor judo en tennis vrij, het geen bevreemding wekt, om dat reeds lang was aangekon digd dat die sporten waren uit verkocht. ROB VELTHUIS LOS ANGELES De Amerikanen zijn er voor het eerst in de geschiedenis in geslaagd goud te winnen bij het Grieks- Romeins worstelen. Steve Fraser en Jeff Blatnick zorgden voor die historische gebeurtenis. Met name de 26-jarige Blat nick, afkomstig uit Schenectady in de staat New York, wordt het succes van harte gegund. Blatnick heeft namelijk zeven moeilijke jaren achter de rug en wellicht dat deze gouden medaille het begin is van zeven vette jaren. In 1977 kwam zijn broer Dave om het leven bij een verkeersongeluk. Twee jaar geleden bleek dat Jeff Blatnick leed aan de ziekte van Hodgkin en voor zijn leven werd gevreesd. Een gewaagde operatie slaagde echter wonderwel, zodat Blatnick alsnog aan de slag kon. De gouden medaille in Los Angeles is de belo ning voor zijn doorzettingsvermogen. Jan Wienese: Succes formule topsporter schijn AMSTERDAM „Sociaal gezien staan de Olympische Spelen nog in de kinder schoenen. Contacten tussen atleten komen niet verder dan „dag, goedemorgen en hoe gaat het". Dat komt omdat sportlieden te zeer met zichzelf bezig zijn. Be geleiders en trainers zouden de sporters meer inhoud moeten geven, maar zij ge dragen zich helaas net zo als de atleten. Redeneren in de trant van: waar je mee om gaat. daar wordt je mee be smet". De skiffeur Jan Wienese overzag de contact-armoede van zijn sportcollega 's in het hooggelegen Mexico City, waar hij in 1968 voor Ne derland geschiedenis schreef met een gouden olympische medaille. De beste roeier in zijn klasse, maar zoals hij het zelf uit drukt: „Op dat moment de beste onder mijn gelijken." „Sportief, psychisch en li chamelijk staan de Olympi sche Spelen natuurlijk op het hoogste niveau. De ge brekkige sociale contacten zijn op de directe prestaties niet van invloed, maar het is wel doorslaggevend voor het latere leven „De contacten onderling staan op een zeer kinderlijk niveau. Geen mens die zich realiseert dat goede relaties veel dieper gaan. Ik heb daar vroeger misschien meer aan willen doen dan een ander. Het heeft me veel inspanning gekost, maar ik ben blij dat ik het gedaan heb. Over de hele wereld heb ik wel kennis sen zitten. Als ik bij voor- beeld naar Mexico ga. kan ik terecht bij vrienden, via wie ik weer entree heb tot bepaalde groepen „Sportmensen worden niet getraind op het verder uit bouwen van contacten. In feite worden ze dus negatief getraind, want ze denken dat zo de normale gang van zaken is. Het is de succes formule van de topsporter en die is dus schijn Van de beschermde wereld naar de niet beschermde maatschap pij is volgens Wienese een te grote stap. Vergelijk het maar met pop- of filmster ren, die buiten het be schermde wereldje op eigen benen komen te staan. Het succes lacht ze dan niet meer toe. Met die situatie dient meer rekening gehou den te worden in de bege leidende sfeer. Er moet ver antwoord worden omge sprongen met jeugdige sportenthousiastelingen „Na het winnen van zo'n gouden plak heb je een enorm superioriteitsgevoel; je denkt dat je het helemaal gemaakt hebt. Onterecht natuurlijk, want het is een schijnwereld, waarover ik het al heb gehad. Het is slechts een momentopname. Ik was toen te onervaren om me dat te realiseren. Dat zou de begeleiding je duide lijk moeten maken". Wienese noemt de sociale begeleiding de grote kracht van het Oostblok. „Daar wordt tijdens de sportcar- rière alles gedaan aan soci aal-maatschappelijke bege leiding. Dat wordt wel eens fout begrepen in de vrije landen, waar het mbtto heerst: ieder voor zich en God voor ons allen. Boven dien is relativeren van een gouden medaille daar iets makkelijker. In Nederland de weinigen i Oost-Duits- vijftig. Dan ieer zo supe- je dat Jan, ben je één die i vint land zijn het voel je je n, rieur. Dan Piet en Klaas het net aardig hebben gedaan Jeff Blatnick is zeker van goud. Dankbaar kijkt hij geknield om hoog.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9