Geluk en Detde Beus redden hoekeydames VAN DEN BERG TE VOORZICHTIG Carla Beurskens: Met die smog valt het allemaal wel mee OLYMPISCHE SPELEN '84 W aterpoloteam: nog geen herstel CcidócSommit Q$P Samaranch protesteert bij ABC GENOEGDOENING VOOR BINKHORST Eric Swinkels omhoog geschoten Dwight Stones is weer terug il F ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 PAGINA 8 gfcl LOS ANGELES Juan Antonio Samaranch heeft een protest inge diend tegen de wijze waarop de tele visie-maatschappij ABC de Spelen in beeld brengt. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité heeft dat mede gedaan op aandrin gen.van buitenlandse atleten en coa ches die hun beklag bij het IOC heb ben gedaan. ABC zou zich te veel in de euforie van de Amerikaanse goudjacht laten meeslepen en alleen maar de Amerikaanse atleten in beeld brengen. In de dagelijkse me daille-overzichten op televisie ont breken soms buitenlandse atleten, die goud gewonnen hebben. Sama ranch heeft het protest gestuurd naar Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatiecomité, en hem gevraagd ABC hierover aan te spre ken. Het internationale karakter van de Spelen dreigt verloren te gaan, aldus Samaranch. Het is trouwens niet de eerste klacht die Ueberroth gekregen heeft over de werkwijze van ABC-televisie. „Ik heb al ver scheidene brieven van Amerikaanse mensen gekregen, die protesteerden omdat de maatschappij de Spelen te chauvinistisch behandelde. Ik heb ABC er al over aangesproken en ze blijken gevoelig voor die kritiek. Ik hoop dat ze verbetering in de zullen brengen". LONG BEACH De door veel protesten geplaagde Ne derlandse zeilcombinatie Boudewijn Binkhorst en Willem van Walt Meijer heeft op de vierde dag van de olympische regatta in de Star-klasse zijn genoegdoening gekregen. In extreem lichte weersomstandigheden voer Binkhorst naar de dagoverwinning, na het succes van Stephan van den Berg op donderdag de tweede zege van de Nederland se zeilploeg in Californië. In de andere klassen plaatsten de Nederlanders zich ook in de top van het klassement. John Stavenuiter voer met Guido Alkemade naar de derde posi tie in de 470-klasse. Het tweetal behoudt uitzichten op het erepodium. De Tornado-combinatie Van Bladel/Lambriex eindigde gisteren als vijfde. Mark Neeleman voer in de Finn-klasse naar de zevende plaats, een positie die hij eer der deze week al eens bezette. LOS ANGELES Eric Swinkels heeft zich hersteld van de matige start bij het kleiduivenschieten skeet. Na zes van de acht ronden neemt de Brabander thans de achtste positie in, nadat hij na de eerste dag een ge deelde 24e plaats bezette. Ook John Pierik verbeterde zijn positie en steeg naar een gedeelde 15e plaats. Winterspelen zonder naijver LOS ANGELES Nu met het wegblijven van het gros van de Oostblok-landen uit Los Angeles weer eens wordt aangetoond dat sport en politiek niet meer van elkaar zijn te scheiden, is een uniek plan geboren om voor de Winterspelen van 1992 ieder gevaar van boycot uit te bannen. Drie lan den - Italië, Joegoslavië en Oostenrijk - hebben zich voor de organisatie hiervan kandidaat gesteld. De Spelen zouden ge houden moeten worden op een lokatie in de driehoek Tarvisio, Kransjka Gora en Villach. In dit gebied wonen bevolkings groepen die een binding hebben met een westers, een socialistisch en een neutraal georiënteerd land. Op die manier hoopt men onderlinge naijver tussen staten en po litieke systemen uit de weg te gaan. Overi gens bestaat er in de Italiaanse wintersport plaats Cortina d'Ampezzo ook belangstel ling voor de Winterspelen in 1992. ADC jd Jende LOS ANGELES Dwight Stones, de»c Amerikaanse hoogspringer die in 1972 en* 1976 brons veroverde op de Olympische)"?- Spelen, staat weer in het middelpunt vanul,P de belangstelling. Enkele weken geledenP verbeterde hij het nationaal record en se-( dert die tijd voelt de 30-jarige atleet, mètj.,s 6 zijn geweldige gevoel voor show, zichPJn weer ouderwets sterk. Ook in Los AngelesP^® krijgt hij ruimschoots de aandacht en ge-n 571 vraagd naar de reden daarvan zegt hij la-I coniek: „Je kunt mij vergelijken met dejly F Rolling Stones. Die staan ook al twintighnie jaar aan de top. Ze hebben hun stijl nooitjhtge gewijzigd, alleen maar aangepast. Dat hebiagt ik nu ook gedaan". elf u LOS ANGELES Een kwartier na de moeizame zege van 2-1 op de Vere nigde Staten begon Det de Beus pas te beseffen hoe waardevol ze voor de Ne derlandse dameshockey- ploeg was geweest. Toen ook kreeg de doelvrouwe last van de zenuwen die haar in het harde duel totaal vreemd bleken te zijn. Gedu rende de wedstrijd bleek ze in staat om in haar eentje de Amerikaanse meisjes van een dikverdiende zege af te hou den. Ze pareerde de levensge vaarlijke strafcorners van Beth Anders, wierp zich in de baan van schoten van de snel le Judy Strong en hield niet op haar ploeggenoten te stimule ren. „Ik deed het voor mijn land", zei de Eindhovense keepster na afloop lacherig. Een uitspraak vol ironie in de richting van de Amerikaanse dames die de hele wedstrijd vochten als leeuwinnen, hun tegenstandsters meedogenloos aanpakten en die na het duel hun vaderlandsliefde als voor naamste motivatie voor hun inzet opgaven. „Hun fanatisme is erg groot", bevestigde Det de Beus nog eens ten overvloede. „Ze sloe gen naar alles wat bewoog", vulde aanvoerder Lisette Se vens aan. „We zullen tijdens de training ook eeh potje gaan hakken. Dat zullen we hier nodig hebben". Het duel tegen de fanatieke Amerikaantjes zat qua hard heid inderdaad op de lijn die tijdens het olympisch hockey- toernooi door alle ploegen met volledige overgave wordt ge demonstreerd. De verwijzing van de Nederlandse dames naar het fysieke geweld van de opponentes doet echter niet oprecht aan. Het is een goed koop excuus voor het eigen zwakke spel in de twee tot nu toe gespeelde wedstrijden. Er mankeert werkelijk van alles aan. De verdediging (met het tot nu toe zwak opererende centrale duo Boekhorst-Ze- gers) levert met grote regel maat onbruikbale ballen af en het middenveld (met Lisette Sevens die de conditieslag niet aan lijkt te kunnen) laat zich regelmatig aftroeven, waar door ook de aanvalsters geïso leerd komen te staan. Het gevolg van het disfunctio neren van Oranje was dat de Amerikaanse dames de hele wedstrijd een groot overwicht hadden. In de aanval bleken ze echter niet al te zorgvuldig te zijn. De strafcorners van Beth Anders hadden boven dien door het perfecte optre den van Det de Beus ook niet het normale rendement. „Druk te groot" „Ik denk dat de druk op ons elftal te groot is", stelde Gijs van Heumen die er onmiddel lijk aan toevoegde dat zijn ploeg de overwinning voorna melijk te danken had aan Det de Beus. „We zijn en we wor den nog steeds als de grote fa vorieten gezien. Dat komt ons spel niet ten goede. We wisten dat de Amerikaanse meisjes er een conditieslag van zouden proberen te maken. Wij had den ze moeten bestrijden door de bal het werk te laten doen. Korte passes, uitgezonderd het eerste kwartier is het er niet van gekomen. Maar als we op deze manier nog drie wedstrij den winnen, dan zijn we ook waar we wezen moeten". Een uitspraak tegen beter we ten in, want als Vqn Heumen de manier bekijkt waarop gis teren de Nederlandse doelpun ten tot stand kwamen, dan zou dat voldoende reden moeten zijn om zich bezorgd te tonen. Aan het zeer geringe aantal aanvallen hield Nederland vijf strafcorners over. Eén er van werd door Fieke Boekhorst benut en op het moment dat de Verenigde Staten op een zege dreigde af te stevenen (Beth Anders had de gelijkma ker gescoord), kreeg Neder land vier minuten voor tijd, na een afgeslagen strafcorner, een strafbal toegewezen. Ditmaal mocht Marieke van Doorn op draven om het zenuwslopende karwei af te maken. Zij slaag de. maar wist waarschijnlijk zelf niet hoe ze het karwei heeft gefikst. De bal gleed half van haar stick en kwam per Marjolein Eysvogel soleert door de Amerikaanse verdediging. toeval in de voor de Ameri kaanse doelverdedigster ver keerde hoek terecht: 2-1. Ook ditmaal liet het geluk Ne derland niet in de steek. Het is echter raadzaam voor Oranje om de komende wedstrijden iets minder op deze zeer wis selvallige factor Wen' HARRY VERMEULEN Tong-Trachsler (Zwi). Toeschouwers: Nederland: Det de Beus; Fieke Boek horst; Carina Benninga, Margriet Ze- l gers, Irene Hendriks; Marieke van j; Doorn, Sandra Ie Poole, Lisette Se- vens; Sophie von Weiler, Laurien Wil- j, lemse (43 Elsemieke Hillen), Marjo- Remco Pielstroom scoorde tweemaal. MALIBU Het Nederlands waterpoloteam is de eindronde van het olympisch toernooi ingestapt met een nederlaag. In de laat ste wedstrijd van voorrondegroep A werd vanochtend in Malibu met 9-5 verloren van Joegoslavië. Een resultaat dat, aangezien beide landen overgaan naar het eindtoernooi, blijft staan in de finalepoule. De eerste wedstrijden daarvoor worden maandag gespeeld. Na het teleurstellende spel van Oranje in de ontmoetingen van woensdag en donderdag volgde in de eerste echt belangrijke wedstrijd geen herstel. Slechts in de derde periode, toen Neder land overigens al met 6-2 achterstond, kwam Oranje even in de wedstrijd. Die opleving leverde overigens niet al te veel winst op. De Nederlanders liepen één punt op hun tegenstanders in. De marge, die hen van de Joegoslaviërs scheidde, werd echter bij lange na niet overbrugd. Dat de nederlaag tot 9-5 beperkt bleef, had de ploeg overigens voor een belangrijk deel te danken aan het goede werk van doelman Misdorp. Zelfs in perioden, waarin Nederland met een man meer speelde, bleef bij herhaling succes uit. Tot vier maal toe profiteerde het team niet van een numerieke meerderheid. Joegoslavië beheerste de eerste periode en sloot die af met een voorsprong van 4-1. Nederland was toen al een verslagen ploeg. Het verschil werd in het tweede kwart nog duidelijker. De Joe- goslaven liepen tot 6-2 uit. Pas daarna kwam Nederland even in de wedstrijd. Remco Pielstroom en Eric Noordegraaf brachten Oranje tot 6-4 terug. Hun inspanningen mochten niet baten. Met 7-4 sloot Joegoslavië het derde kwart af. In de laatste periode had Nederland nog driemaal een man meer in het water, zonder dat daarvan werd geprofiteerd. Het scoreverloop van Neaerland-Joegoslavie: 5-9 (1-4, 1-2, 2-1, 1-2). 00.41 An- dric 0-1 (meerderheid); 01.06 Pielstroom 1-1 (meerderheid); 01 25 Roje 1-2; 02.28 Bebic 1-3 (meerderheid); 06.18 Paskvalin 1-4; 11.52 Bebic 1-5 (meerder heid); 12.56 Vuletic 1-6 (meerderheid); 13.10 Landeweerd 2-6 (meerderheid); 17.58 Pielstroom 3-6; 16.35 Noordegraaf 4-6; 20.29 Vuletic 4-7; 23.26 Paskvalin 4-8; 25.54 Roje 4-9; 26.50 Van Belkum 5-9 (meerderheid). LONG BEACH Long Beach is in de zomer net zo zeker van prima zeil- wind als een gletsjer van zijn eeuwige sneeuw. Alle prognoses voor de Olym pische zeilregatta voor de kust van de Californische havenstad waren geba seerd op de stevige bries, die door de thermiek in de binnenlandse woestij nen op zomerse dagen wordt veroorzaakt. Tot de Olympische Spelen. Het weer, in het bijzonder de wind-ontwikkeling, in Californië is van slag. De eerste vier wedstrijddagen bleef echte wind uit. Het kan Stephan van den Berg, al vijf jaar lang de beste plankzeiler van de wereld, de olympische ti tel kosten. Scott Steele, een 59 kilo lichte Amerikaan, lijkt de lachende man te worden in Long Beach. De 26-jarige outsider gedijt vooral en uitsluitend bij de su- perlichte wind op de rede van Long Beach, waar de Queen Mary, het oude passagierschip, de historische achtergrond vormt van de zeilraces. Steele won gisteren, de laatste dag voor het rustweekeinde, de vierde race. Zijn tweede overwinning kwam wederom tot stand door het uitblijven van wind. Een hoge-drukgebied boven de Grote Oceaan blokkeert in de eerste week de zuigkracht van de opstijgende lucht boven de woestijn. Steele toonde zich bovendien weer zeer handig bij de start, rondde als eerste de bovenboei en dobberde vlot weg van de rest van het veld. Concurrentie kreeg de Ameri kaan dit keer slechts van „col lega-kleintjes"; niet van Step han van den Berg, de ranglij staanvoerder tot de race van gisteren. De Nederlander raakte die leidende positie kwijt door zijn eerste zwakke verrichting in Long Beach. Van den Berg kwam slecht weg bij de start en kon zich pas in het slot van de wed strijd enigzins verbeteren. De slechte start van Van den Berg had zeker te maken met het uitbannen van elke risico, een taktiek ingegeven door de riante klassering van de Ne derlander. „Ik ben te voor zichtig geweest. Het eerste kruisrak kwam ik als tiende uit. Daarna kwam ik in de rui me rakken helemaal stil te lig gen. Het was om moedeloos te worden. Pas in de laatste ron de ging het beter. Toen de wind opstak, verbeterde ik nog van de achttiende naar de elfde plaats. Ik hield boven dien Guillerot, Kendall en Rasmussen achter me", was het wedstrijdverhaal van de 22-jarige Nederlander, die voor het eerst in de regatta in Long Beach achter de Italiaan Klaus Maran (zesde) eindigde. Het verhaal van de olympi sche wedstrijd betreft nu ech ter niet meer de voorspelde tweestrijd Van den Berg/Ma ran, met als notoire dwarslig gers Guillerot en Rasmussen. Long Beach kan de succes-sto- ry van Scott Steele. Voor de laatste drie zeildagen (maan- dag tot en met woensdag) wordt door het Nederlandse kamp gehoopt en gebeden op de echte zeewind, met waar den van meer dan 4 Beaufort. Steele, met een serie van 7-1-2-1 de te kloppen man, komt dan in de problemen. En wat als de weersomstandig heden in Zuid-Californie niet veranderen? Van den Berg, voorlopig op de zilveren posi tie: „Dan zal ik risico's moeten nemen. Zorgen dat ik in het eerste rak bij Steele blijf. Als de wind in de slotfase maar even opsteekt, dan zeil ik hem zo voorbij". Protest Een protest van de Westduit ser Dirk Meyer zorgde eerder trouwens nog voor grote pa niek. Meyer, de winnaar van de eerste race, protesteerde na de derde wedstrijd tegen het tapen van zwaarden om het terugzakken in de te ruime zwaardkasten te voorkomen. Een groot aantal plankzeilers, waaronder winnaar Van den Berg, had met toestemming van de betrokken klasse-com missaris dat probleem met plakband ondervangen. Mey er, volgens eigen zeggen on wetend van die mogelijkheid, protesteerde bij de jury tegen de ongelijke kansen door de ongelijke planken. Voor Van den Berg, de winnaar van de derde wedstrijd en toen nog de leider in het tussenklassement, j zou dat een forse tegenvaller I betekenen. Coach Henri van I der Aat besteedde de halve f nacht aan het schrijven van P een protestbrief namens Ne- |1 derland. Gisteren besloot de t jury beide partijen in een soort E Salomons-oordeel enigszins te- t vreden te stellen. Het resultaat van de derde race werd tot grote vreugde van het Neder- lands kamp gehandhaafd. De 3 benadeelden uit de derde race, f Meyer voorop, krijgen een j „redress", een goedmaker. I Hun resultaat van de derde wedstrijd wordt vervangen 1 door de gemiddelde score over I de regatta, minus de derde race en het slechtste resultaat. Te bont God bless America. Onder dit lovenswaardige motto worden de Olympische Spelen momenteel vooral door deelnemers uit de Verenigde Staten beheerst. Bij alle mogelijke prijsuitreikingen in alle mogelijke sporten en alle mogelijke klassen gaat de „Stars en Stripes" in top. Het chauvinisme viert dan ook hoogtij. Deze familie maakt het wel erg bont. Vader, moeder en drie zoons willen best weten dat ze uit Amerika komen en dus ook voor Amerika zijn. LOS ANGELES Het bevalt Carla Beurskens uitstekend in de Verenig de Staten. „Ik zou echter hier toch nooit voor vast willen wonen", voegt de Belfeldse atlete namelijk onmiddellijk aan de com plimenten voor Amerika toe. Eerst bracht ze met de andere atletes twee weken in San José door en sedert vorig week zit ook zij in het olympisch dorp. Beurskens deelt in het dorp een riant apartement met haar collega's Elly van Hulst, Olga Commandeur, Tineke Hid- ding, Marjon Wijnsma en Els Vader. Over het verblijf in het dorg is ze zeer tevreden: „Ik slaap er goed en het eten is ook uitstekend. Alleen in het er lang niet zo rustig als in San José, waar we de laatste hand hebben gelegd aan de voorbe reiding voor de marathon." Dat damesnummer, dat voor het eerst in het olympische programma is opgenomen, wordt morgenochtend al vroeg gehouden. Om acht uur wordt het starschot gegeven, zodat de dames het warmste deel van de dag, de topdrukte en de ergste smog waarschijnlijk zul len ontlopen. Overigens lijkt het met die smog allemaal nogal mee te vallen, want ze ker in het centrum van LA is de lucht elke dag helder blauw. „Door de verhalen vooraf had die smog me toch ook veel angst ingeboezemd en mijn eerste ervaring in San José was nu ook niet bepaald om over naar huis te schrijven", zegt Carla Beurskens, die be hoorlijk gebruind is door de Californische zon. „De eerste dag na onze aan komst in San José zijn we midden in de stad gaan trai nen. Maar al na tien minuten had ik last van een bloedneus en raakte de keel geïrriteerd. Het was er namelijk nogal stoffig en we liepen midden tussen het verkeer. Ik schrok daar wel even van en ik zag het al niet meer zitten". Maar coach Wim Verhoorn was een dag later op zoek ge gaan naar een trainingsgele genheid buiten de stad en sinds die tijd hebben de atleten geen last meer gehad van neus en keel. Om alvast te wenneli aan het lopen in de vroege ochtend heeft Carla Beurskens haar trainingen ook vervroegd en ze is nu zover dat ze denkt geen problemen te hebben met de aanvangstijd. Duur Evenals zoveel andere olym- pia-gangers heeft Carla Beurs kens in Los Angeles al een ding geleerd: „Alles is hier verschrikkelijk duur en je moet niet alle prijzen omreke nen in Nederlands geld, want dan word je echt gek. Ze hoe ven in Nederland niet bang te zijn dat ik met veel extra ba gage naar Nederland zal ko men. De meeste dingen zijn hier onbetaalbaar". Contact met haar tegenstre vers heeft de Limburgse nog niet gehad. „Die dames mijder,- je gewoon. Met de andere atle ten en atletes praat je wel, maar tegenstanders lopen langs je heen zonder iets te zeggen. Missschien is dat wel zoiets als koude oorlog". Met voldoening kan Carla Beurs kens straks in ieder geval kunnen terugkijken op haar verblijf in Amerika, haar tweede, want eerder was ze in New York voor een marathon. En om veel geld te verdienen zou ze er best enige tijd willen verblijven. De marathonloop ster heeft kennis gemaakt met een Amerikaanse („Ik herin ner me niet zo snel haar naam") en die heeft haar ver halen verteld over het geld dat zij hier kunnen verdienen met lopen. Hoewel de Olympische Spelen- het belangrijkste evenement is L^-j dit jaar en Carla Beurskens 1^ voorlopig ook niet verder kijkt, heeft ze ook na de Spe- L_« len nog een goed gevulde I g agenda. „Daar kan ik nu nog j niets over zeggen, omdat het programma eventueel na Spelen kan worden aangep; maar tijd om vakantie te i men krijg ik voorlopig niet. Die hebben Sjaak (Roemer- man, haar echtgenoot) en ik gepland in december. Dan gaan we naar Honolulu, waar I een marathon wordt gelopen. k\ Aan stoppen denk ik echter nog geen moment, Het lopen nog altijd uitste- [pi bevalt kend. Als dat geval is, stop ik het meteen P GIEL HENDRIX| -j—

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8