Hockeyheren geven winst I uit handen OLYMPISCHE SPELEN '84 Zevenkampsters verbijten pijn SIEBEN ZORGT VOOR SENSATIE Carl Lewis, een Amerikaans idool ÊcidócSoimmt TE VROEGE WISSEL DOMPER OP FEESTVREUGDE LAchen op de Olympus NA 6 ZATERDAG 4AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 Desi Reijers (rechts, naast Elles Voskes) vertrok èènhonderdste van een seconde te vroeg van het startblok. LOS ANGELES Het haarscherpe optische ver mogen van één der kam prechters ontnam gisteren een onthutste Nederland se 4x100 meter wisselslag estafetteploeg het riante uitzicht op eremetaal. Desi Reijers hees zich uit het water in de veronderstel ling een Nederlands re cord te hebben afgerond. Diskwalificatie volgde echter, omdat zij als slot- zwemster te vroeg het wa ter was ingedoken. Een hard gelag met de weten schap dat de klokken slechts bij de ploeg van de Verenigde Staten (wie anders?) eerder stopten. Met 4.11,29 waren Jo- landa de Rover (1.03,73 op de rugslag). Petra van Staveren (1.10,58 op de schoolslag), An- nemarie Verstappen (1.00,61 op de vlinderslag) en Desi Reijers (56,37 op de vrije slag) sneller dan het Nederlands re cord dat in 1982 tijdens de we reldkampioenschappen in Ecuador werd gevestigd. Reij ers nam echter een fractie te veel vrijheid, vermoedelijk in een poging Conny van Ben- turn, die in Los Angeles niet in topvorm verkeert, uit de ploeg voor de finale te houden. Bondscoach Ruud Beele ont kende nadien echter dat hij zijn DoetinChemse pupil met die wetenschap het bassin in had gestuurd. Onverbiddelijk Eén van de kamprechters merkte iets onregelmatigs op bij de wissel van Annemarie Verstappen en Desi Reijers. Een protest van de Nederland se ploegleiding tegen diskwali ficatie leverde niets op. De computer gaf onverbiddelijk aan dat Reijers vierhonderdste van een seconde te vroeg was vertrokken, terwijl slechts driehonderdste is toegestaan. Een werkelijk minimaal ver schil, dat echter wel einde van de zeker aanwezige medaille kansen betekende. Een dom per op de feestvreugde, die een dag eerder door de gouden medaille van Petra van Stave ren zeer nadrukkelijk in het Nederlandse kamp was ont- dat slechts olympisch kampi oene Petra van Staveren be reid was in het openbaar het woord te voeren namens de ploeg. „Desi heeft niets van een foute wissel gemerkt. Zij verkeerde zelfs in de veron derstelling dat ze te laat weg was omdat Annemarie al had aangetikt". Op het moment van aantikken was er al enige ongerustheid ontstaan. Reser ve Wilma van Velsen: „Ik zag dat Desi te snel De teleurstelling groot. gezien". Die hoop werd even wel helaas geen werkelijkheid en de reglementen zijn er hu eenmaal om nageleefd te wor den. Op het moment van de fatale wissel lag de Nederlandse ploeg al zo ver voor op Canada en Zweden, dat van overdre ven haast geen sprake behoef de te zijn. Tien meter bedroeg het verschil bij de finish zelfs met Canada, dat na de jury-oe- slissing opschoof naar plaats eze sene VELTHUjS ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiminimum LOS ANGELES De strijken kritiek van Wim van Heumen aan het adres de eerste helft keer een waarschuwing Servetto om afstand te de wind te moeten van Pierre Hermans en siaan. Het kwam Nederland Ewout van Asbeck was op een strafcorner te staan. niet mis te verstaan. De die door Aziaten werd benut. bondscoach van het Ne- Een psychologisch erg be langrijke treffer omdat die kwam op een moment dat Nederland leidde met 2-0. Pierre Hermans viel vijf mi nuten voor tijd eveneens uit de toon. De anders zo be trouwbare doelman werd schot van Manzoor, die een Kalleemullah derlands herenhockey team verweet beide spe lers twee kostbare blun ders Waaruit Pakistan evenzovele malen kon scoren. Een in gewonnen positie verkerend Oranje moest hierdoor vanoch- tend in een spectaculair net binnen de cirkel duel een puntendeling richting veranderde, (3-3) toestaan. den aangetekend dat de Brit ten nog zowel tegen Pakistan als tegen Nederland moeten spelen". Niet bang niet bang 39 graden, met een snelheid gespeeld, er waren vele spectaculaire mo menten en de spelers gaven elkaar de kans om voluit te gaan. Nederland leek nauwelijks in de problemen te komen toen door doelpunten Coach Wim van Heumen denkt dat Nederland het nog zeer moeilijk zal krij gen tegen Groot-Brittanië. op adem trachtte te komen, pakte de zaken daarna weer energieker aan. Een treffer van Hidde Kruize was het gevolg. Een door Ties Kruize op de paal geschoten straf corner werd door hem in de rebound in het Pakistaanse doel gewerkt: 3-2. Groot-Brittannié", stelde Ties Kruize (uit een strafbal) De zo belangrijke zege leek Tom van 't Hek vol zelfver- en Tom van 't Hek, op een alsnog een feit te gaan trouwen vast. „We hebben de voorsprong van 2-0 kwam. laatste vijftien jaar niet De verwijten van Van Heu- men waren volkomen te- EE recht. Een routinier als Ewout van Asbeck moet in- tussen wel weten dat de Ar- gentijnse scheidsrechter Ser- vetto zeer gevoelig is op het op rij gewonnen punt van zijn arbitrale gezag, de poule door de eindstand op 3-3 werd bepaald. „Erg vervelend", aljdus Wim van Heumen, „want nu wordt de wedstrijd tegen Groot-Brittannié nog belang rijker voor ons. De Britten hebben tot nu toe driemaal punten. a£' Toch meende Van Asbeck Een verrassende ontwikke- seconden het T- hng hoewel er bij moet keer van ze verloren". Een veel voorzichtiger Wim van Heumen temperde de me ning van zijn vleugelspits. „Ik ben het totaal niet met Tom eens. De Britten hebben mij volledig verrast. Niet al leen omdat ze drie keer ge- Vertragend wonnen hebben, maar vooral omdat ze erg sterk spelen Het zal ons nog veel moeite kosten om de halve finales te bereiken". Afgezien van de twee opmer kelijke blunders in het Ne derlandse team. was de wed strijd tegen Pakistan er één van het zuiverste soort. Er derland, dat in deze periode werd, ondanks een tempera- via vertragend spel enigszins den, tot het moment dat Tot die fÉTtale tien seconden Pierre Hermans op onbegrij- voor de rust, lieten de Oran- pelijke wijze in de fout ging. je-spelers de bal het werk „We zijn nog lang niet kans- doen en de Aziatische tegen- loos, maar we hebben het standers werden regelmatig onszelf een stuk moeilijker voor schut gezet. gemaakt", zo was de slotcon- Dat beeld veranderde na de Nederland - Pakistan 3-3 (2-1): 18. treffer van Hameed volledig. Ju-s Kruize (straal) 1^30. Van T Pakistan drong in de tweede Hassan sardar 2-2. 60 Hidde Krui- helft sterk aan en had het ge- ze 3.2, 64 Manzoor Hussain 3-3. luk na twaalf minuten in de Scheidsrechters: Servetto (Arg) en tweede periode gelijk te kun- maken door een doel punt van Hasan Sardar Ne- Nederland. Hei Asbeck, Elly van Hulstin halve finale LOS ANGELES De eerste olympische atle- tiekdag is voor de drie Nederlandse dames niet overdienstelijk verlopen. De twee zevenkampsters, Tineke Hidding en Maijon Wijnsma, die in de aan loopperiode naar het atle- tiektoernooi door blessu res werden geplaagd, be ten zich door de pijn heen en Elly van Hulst plaatste zich met de achtste tijd voor de halve finales van de 800 meter, die vandaag worden verwerkt. De zevenkamp leek voor na tionaal recordhoudster Tineke Hidding een dramatisch ver loop te krijgen. Zij ging bij het hoogspringen op 1,74 meter door haar linkerenkel, die al gevoelig was. Pas in de derde poging haalde zij de hoogte, die beneden haar normale kunnen ligt. Ik had ontzet tende pijn, maar ik heb mij er over heen gezet met de ge dachte dat ik niet zoveel jaren voor niets heb getraind". Hidding kreeg tijdens het hoogspringen nog een extra- -handicap te verwerken, door dat zij plotseling ongesteld werd. Coach Wil Westphal: „Wij hadden de afgelopen maanden alles gedaan om haar bio-ritme iets te verleggen, maar de natuur bleek sterker". Tineke Hidding beet zich ech ter moedig door haar dubbele handicap heen en zag dat be loond met een nieuw persoon lijk record bij het kogelstoten (13,48 m). „Het was een kwel ling bij het kogelstoten. Ik kon bij de uitstoot niet op mijn lin kerbeen staan. Ik ben erg ge- [i LÖS ANGELES „En dan te bedenken dat ik me eerder op de j' dag helemaal niet zo lekker voelde". John Sieben, de sensatione le winnaar van de 200 meter vlinderslag, begreep er niets meer van. Hoewel hij voor zijn gevoel ver verwijderd was van zijn r- topvorm, gelukte het hem niet alleen Michael Gross van het t goud at te houden, maar ontnam hij de Westduitser ook nog met ééntiende van een seconde diens wereldrecord (1.57,04). - „Het is onbegrijpelijk", riep de 17-jarigë Australiër uit. Ook Mi- chael Gross kon voor de verrassende ontwikkeling geen verkla- ring geven. Hij ontkende de race te lichtvaardig te hebben opge- i nomen. Toch zei de grote verliezer dat hij geen moment met Sie- ben rekening had gehouden als een serieuze tegenstander. In de finale liet John Sieben echter zien wat er met vechten kon wor- den bereikt. Tracy Caulkins had intussen al uiterst tevreden-van het interna- tionale ^wemtoneel afscheid genomen. De 25-jarige Amerikaan- se, die voortaan alleen nog aan estafettes wil deelnemen, vero- verde haar tweede gouden medaille. En dat gebeurde op'dezelf- c- de afstand als waarop zij in 1978 voor het eerst de wereldtitel ■j. opeiste: de 200 meter wisselslag persoonlijk. k Het was trouwens weer een typisch Amerikaans avondje. Rick f Carey was de snelste op de 100 meter rugslag (Kroes werd acht- ste in een zwakke 58,07) en toonde zich met zijn tweede goud wat minder nukkig dan eerder tijdens dit evenement. Tiffany li Cohen deed wat van haar werd verwacht op de 800 meter vrije if slag, waar Jolande van der Meer met een zesde -plaats genoegen moest nemen. PETER VAN PUTTEN to/uc Carl Lewis over zijn eerste optreden: „Ik wandelde bijna gedurende de hele race". LOS ANGELES Wie giste ren het eerste optreden van Carl Lewis in het Coliseum van Los Angeles gezien heeft, weet waarom de atleet in af zondering leeft tijdens deze Spelen. Lewis is namelijk het grote idool van de Amerikaan se bevolking en waar hij ver schijnt, groeit de hysterie naar een hoogtepunt. Gisteren moest Lewis even in actie ko men om zich een weg te banen naar de halve finales van van daag in het sprinttoernooi. Voor een optreden van 10,32 "seconde in de series en snelle tijd van 10,04 seconde in de kwartfinale. Even lopen, even winnen en vervolgens meteen weer terug naar huis. Dat was het scenario voor deze afleve ringen en iedereen wist tevo ren dat Lewis zich daaraan zou houden. Toch brak een stormachtig ap plaus los, toen hij met zijn te genstanders het stadion werd binnengeleid. Het leek wel als of hij al een gouden medaille had veroverd, zo gingen de Amerikanen tekeer. In de eer ste race wakkerde Lewis het enthousiasme nog eens extra' door zijn tactiek. Halver wege de 100 meter lag hij nog nagenoeg gelijk met de tegen standers. Met een tussensprin- tje, zo leek het wel, sloeg hij een gat en al na zeventig me ter kon hij rustig om zich heen kijken hoe de Lewis maakte in de eerste race geen snelle tijd, maar dat was ook niet nodig. De slopende hitte, het was al 24 graden toen Lewis rond tien uur in de ochtend in de startblokken plaats nam, vraagt om een goede verdeling van de krach ten en die heeft Lewis later in het toernooi nog nodig. „Ik voelde me geweldig", bekende Lewis na zijn optreden. „Ik wandelde bijna gedurende de hele race. Als de wind zo gun stig blijft, zijn er in de finale supersnelle tijden mogelijk. Op het moment dat ik uit de start blokken kwam, wist ik dat ik zou gaan winnen. De hitte zal straks in het voordeel van ons Amerikanen gaan werken. lukkig met die prestatie. De afgelopen winter heb ik kei hard aan het kogelstoten ge werkt, maar het kwam er dit seizoen maar niet uit. Geluk kig gebeurde het nu wel", al dus Hidding. Tineke Hidding en Marjon Wijnsma waren zij aan zij aan de zevenkamp begonnen. In dezelfde serie ingedeeld zaten zij in baan 7 en 8. Hidding liep de 100 meter horden in 13,70 seconden en Wijnsma scoorde met 13.93 een nieuw persoon lijk record. Marjon Wijnsma, met haar negentien jaar de jongste in de atletiekploeg, was drie dagen voor het begin van de wedstrijden door een voet blessure nauwelijks in staat te lopen. „Ik zag het aanvanke lijk erg somber in. maar ik kon vrijdag toch normaal be ginnen. Ik had geen pijnstil lende injectie nodig en ook de speciaal vervaardigde orthope dische zool bleek niet nodig. Ik ben gewoon door de pijn heen gelopen en het ging steeds beter. De Friezin ging bij het hoogspringen over de 1,83 meter, waarmee zij slechts een centimeter beneden haar beste prestatie bleef. Het ko gelstoten leverde haar met 12.57 meter wel een persoon lijk record op. „Ik heb nog nooit zo ontspannen in een ko- gelring gestaan. Ik voelde mij prima. Vooral toen de eerste stoot meteen raak was." Tineke Hidding en Marjon Wijnsma vonden elkaar ook weer in een serie terug in het slotnummer van de eerste dag, de 200 meter. Hidding won de race in 24,12 seconden, waar mee zij opnieuw winst boekte ten opzichte van haar nationa le record, dat ongetwijfeld zal sneuvelen, wanneer zij van daag voor de tweede dag kan aantreden. Wijnsma eindigde in deze race als derde in 24,91 seconden. Na de eerste dag van de ne venkamp bezet Tineke Hid ding de zevende plaats met een totaal van 3613 punten, waarmee zijn 61 punten voor sprong heeft op de tussenscore van Helsinki (3552). Marjon Wijnsma is tiende van de 21 overgebleven meerkampsters, van wie er 23 aan het karwei waren begonnen. De Friese at lete heeft met haar totaal van 3542 punten. 24 punten voor sprong in vergelijking met de prestatie halfweg (3518) in Mannheim, waar zij zich op 9 juni met een score 5981 punten voor de olympische zeven kamp van Los Angeles plaat ste. Na de eerste dag leidt Judy Simpson (GBr), met 3759 punten. De Engelse maakt echter in het tweede deel het allround nummer voo dames echter meestal een dra matische terugval. De Ameri kaanse favoriete, Jackie Joy ner, heeft als tweede slechts twintig punten achterstand Elly van Hulst, die in eei instantie voor de 1500 metei Los Angeles is. loopt ook de 800 meter. De drievoudige tionale baankampioene schouwt de wedstrijd c twee ronden als een warming up voor het langere num dat pas volgende week wordt afgewerkt. Van Hulst wa gedeeld in de vierde en laatste serie. Uit de series gingen de eerste drie alsmede de snelste verliezers" over de halve finales, die vandaag worden afgewerkt. Elly Hulst verkeerde door het feit, dat zij in de laatste voorronde uitkwam in een voordelige po sitie, omdat haar kon worder aangegeven welke tijd vol doende zou zijn voor kwalifi catie. Een aanwijzing bleek ir het geheel niet nodig omdat zi „zuinig" lopend in het warm» Colisepm, waar de warm» wind in de middaguren bij vlagen doorheen veegde derde plaats veroverde in wat later bleek de snelste serie, lange blonde atlete finishte 2.03.38 achter de Amerikaanse Kim Gallagher (2.00.37) e Italiaanse Gabriella Dorio (2.01.41). De tijd van Van Hulst 'was de achtste van zestien loopsters, die overg Jen naar de halve eindstrijd Spelenderwijs Vreemd De Westduitse hockeyj bond vindt het maat vreemd en ongewenst, da't in het olympische toernooi de Nederlandse scheids rechters zijn o ververte gen woordigd. Tegen o ver de vier Nederlandse arbi ters staan slechts twee ver tegenwoordigers uit de Bondsrepubliek. Behalve Barbel Aichinger en Alexander Stelter was ook Barbara Kolbenschlag door de Duitse Hockey Bond voorgesteld. Zij werd door de wereldhockey- bond echter zonder opgaaf van reden afgewezen. Hekelen Een Russische commenta tor van het persbureau Novosti heeft gisteren de Westduitse Olympische ploeg gehekeld, die bij de presentatie onder vlag var Duitsland en de naarrk ..Germany" marcheerde alsof beide Duitslanden zijn herenigd. Het stuk, van Anatoli Pavlov liep in, de pas met de kritiek van de laatste week betreffen-, de de verbeterde verhou-» ding tussen Oost- en Wesf-j -Duitsland. De commenta-t tor vond het veel te ven gaan nu al van Duitsland te spreken. ..De Bondsre publiek noemt zichzelf nog steeds erg koppig Duits land. Het is een absurde poging te spreken namens alle Duitsers". Terroristen Een groep Armeense ter roristen. die al vaker be kend hebben gemaakt een aanslag te beramen op ie mand van de Turksg olympische selectie, heeft het persbureau UPI op ge* beid met de medeling geert*, boodschap te hebben aan® de aanwezigheid van schuldige mensen in Los/* Angeles. De woordvoer-* der, die zich voorstelde als* Vahram Vahramaim, zei „Voor de laatste keei waarschuwen we heti Turkse fascistische regime en zijn sponsors, de Ame-i rikaanse imperialisten, de» autoriteiten van Frankrijk2 en West-Duitsland ZJChf niet te verschuilen achter onschuldige toeschouw We hebben het recht dem fascistische aanval op ons volk te beantwoorden. We^ zullen daarom gee'n reke ning houden met bezoe kers van de Spelen". Het bevrijdingsfront van Ar menië zint op wraak voor een bloedbad in 1915. dat aan anderhalf miljoen Ar meense Turken het leven kostte en de deportatie van een miljoen anderen. Journalisten De Amerikaanse televisie gigant ABC. dat alle rech ten heeft verworven vai de Olympische Spelen? heeft de kritiek van het IOC. dat de verrichtingefC van de Amerikaanse deel nemers te nadrukkelijk worden belicht, van d hand gewezen. ABC-pro-- ducent Jeff Ru he zei iif een verklaring als ant** woord op de brief van Pe+ ter Uêberroth: „We zijii journalisten en werken als- zodanig. Als er bij de Spel len meer atleten warei Michael Gross, de Chinese turners of de Roemeenset- turnsters, zouden we graag* over hen berichten Helaas*, zijn die er niet. Daaront. concentreren we ons op dg» Amerikaanse toppers"

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7