Wie is er nu nog bang voor een kerncentrale? Afsluiting dreigt voor actievoerende glastuinder Kapper van Ferraro is op slag beroemd Polen eist opheffing van alle westerse sancties Van Zon vervalste brieven in ABP-zaak POSITIEF" ADVIES GEZONDHEIDSRAAD KAN CDA OVER DREMPEL ATOOMTIJDPERK HELPEN r Geen lijkschouwing op doodgeschoten kapers 8 dagen met uw krant naar Bretagne 4*SIJTOOFEj|RS rrm)Krt*t~ BINNENLAND/BUITENLAND CcidócOotncmt ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 PAGINA 5 - SEW YORK Een paar weken geleden was de schoon heidssalon van Gus Papadopoulos in het Newyorkse Queens er een, zoals er in New York zoveel zijn. Maar toen werd een van zijn cliënten, Geraldine Ferraro, kandidate van de Democratische partij voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. Sindsdien moet hij de telefoon van de haak leggen, om nog aan kappen toe te komen. Gus Papado poulos, in Brooklyn geboren zoon van een Griekse immi grant, had vroeger een restaurant. Maar hij verkocht zijn taak, toen deze zijn leven was gaan beheersen. Zijn vrouw suggereerde het kappersvak en het bleek hem zeer te beval len. De „Ferraro-look" is inmiddels de nieuwste rage in Amerika geworden. Volgens de 33-jarige coiffeur is deze „look vrij kort, zakelijk en gezaghebbend en niet frivool en koket. VS-marinier in Leningrad gemolesteerd MOSKOU De Russische politie heeft eer gisteren in Leningrad een Amerikaanse ma rinier opgepakt en mishandeld. Het was het tweede incident in drie maanden van deze aard, verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Moskou. De ma rinier werd 's ochtends op straat door een groep geüniformeerde agenten en recher cheurs in burger gegrepen, enkele uren op het hoofdbureau vastgehouden en „ernstig geslagen". De ambassade heeft bij de Sovjet regering een fel protest ingediend. Geplaag van Amerikaanse diplomaten en journalis ten in de Sovjet-Unie is niet zeldzaam, maar mishandeling is er nieuw aan. KLM moet vlucht naar Paramaribo opschorten SCHIPHOL De KLM is gedwongen de vlucht van woensdag van Schiphol naar Paramaribo op te schorten, omdat er voor deze vlucht onvoldoende cock pit-bemanningsleden beschikbaar zijn. Tot deze maatregel moest worden overgegaan omdat volgens de KLM-woordvoerder de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) bezwaren heeft geuit tegen een bemanningssamenstelling van twee vliegers en één boordwerktuigkundige op deze vluchten en vasthoudt aan de bepaling dat de cockpit op dit traject moet worden bemand door wat ge noemd wordt een „zware crew", be staande uit drie vliegers en twee boordwerktuigkundigen. Mijnen blokkeren ingang Suez-kanaal KAIRO De Egyptische geholpen door Amerikaanse des kundigen, is in de Golf van Suez begonnen met een omvangrijke speuractie naar mijnen. De afgelo pen week zijn in het gebied al ne gen schepen op mijnen gelopen en beschadigd, waardoor het scheep vaartverkeer door het Suez-kanaal dreigt te stagneren. Een organisatie van islamitische extremisten heeft al verklaard dat zij de mijnen heeft gelegd om „het imperialisme te straffen". De VS verdenken Iran of Libië ervan, voor de mijnen ver antwoordelijk te zijn. Bedelares 60.000 gulden armer MADRID Een Ma- drileense bedelares van 65 jaar is deze week, toen zij sliep op een bank In een stadspark, beroofd van haar spaar centen: ruim 60.000 gul den. De bedelares kwam „in vodden ge kleed'' bij de politie aangifte doen van de diefstal van de tas met haar bezittingen en de opbrengst van twee jaar bedelen. De dief is nog voortvluchtig. Japanse motorfiets nieuwste wapen van Afghaanse verzet PESHAWAR Het verzet tegen de Rus sen in Afghanistan, dat gewend is aan het trekken door ruw bergachtig gebied, heeft een nieuw wapen ontdekt: de Japanse mo torfiets. De verzetsstrijders, die hun oorlog vijf jaar geleden begonnen met weinig meer dan oude geweren en gespierde be nen, gebruiken de tweewielers vooral voor nachtelijke overvallen. De gemotoriseerde mujahideen rijden meestal op kleine Japan se machines van lOOcc. Maar er zijn ook cross-motoren gezien en er was een guerril la die op een machtige Tsjechische motor zat, die waarschijnlijk van het Russische le-, ger gestolen was. WARSCHAU Polen heeft het besluit van de Verenigde Staten een aantal sancties te gen Polen op te heffen niets nieuws genoemd en heeft ge- eist dat alle Amerikaanse be perkingen onvoorwaardelijk worden ingetrokken. Presi dent Reagan maakte gisteren bekend dat de wetenschappe lijke uitwisselingen met Polen en de landingsrechten van de ^luchtvaartmaatschappij LOT in de VS worden hersteld, als reactie op de onlangs in Polen afgekondigde amnestie voor politieke gevangenen. Als die vrijlating „geheel en op rede lijke wijze" is afgerond, zou den de VS ook van plan zijn het verzet tegen het Poolse lidmaatschap van het IMF op te geven. De sancties tegen Po len werden ingesteld, nadat in dat land op 13 december 1981 de noodtoestand werd uitge roepen en het vakverbond So lidariteit verboden. Poolse functionarissen schatten dat de sancties het land tussen de 30 en 38 miljard gulden hebben gekost. MAASTRICHT Ir. Van Zon, medeverdachte in de ABP-affaire, heeft stuk ken verdonkermaand en brieven vervalst om zijn betrokkenheid bij een on roerend goedtransactie tussen het ABP en de Westland Utrecht Hypo theekbank (WUH) te ver hullen. Dat is gebleken uit het gerechtelijk voor onderzoek in de ABP-af- faire door de officier van justitie in Maastricht, mr. Van Opstal. De bedoelde transacties waren de aankoop door het ABP van winkelcentra in Spijkenisse en Oegstgeest. Die werden begin 1983 voor 15 miljoen gulden gekocht van de WUH. Ir. Van Zon hield aan die verkoop 215.000 gulden provisie over. Dat geld liet hij overmaken aan Yanwood, een bv van ex- ABP-directeur Masson. De vroegere directeur beleggin- /an het pensioenfonds had Van Zon als tussenpersoon in die transactie aan de WUH op gedrongen. Van Zon heeft volgens mr. Van Opstal ook een belangrij ke bemiddelaarsrol gespeeld in serie bouwopdrachten die het ABP aan een aannemers bedrijf heeft verstrekt. De fac turen, waaruit Massons aan deel in deze zaak zou moeten blijken, zijn inderhaast ver vangen door geantidateerde exemplaren waarop noch Van Zon noch Yanwood meer als begunstigden voorkomen. Uit het afluisteren van de tele foon van Masson door justitie is gebleken dat Masson er een geheime bankrekening op na hield, waarop in totaal 1.177.000 gulden is gestort. 14.00 en 15.00 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Een goed politicus heeft als stelre gel dat hij nooit „nooit" zegt. Een besluit wordt immers altijd genomen in het licht van de om standigheden van dat moment. De discussie over kernenergie is daar weer eens een perfect voorbeeld van. Sinds hët begin van de jaren ze ventig was kernenergie een woord, dat politici niet graag meer in de mond namen, uit angst voor schade aan hun imago. Immers, een voorstander van energie-opwekking door middel van kernsplijting werd in het gunstigste geval als een „Middeleeuwer" be schouwd en in het ergste ge val als een gevaarlijke gek. Die situatie lijkt nu in haar tegendeel te verkeren. Het advies, dat jonkheer De Brauw distilleerde uit de Brede Maatschappelijke Dis cussie, zou weieens het laat ste negatieve geluid vanuit de politiek geweest kunnen zijn. Alle berichten sindsdien hebben vooral de positieve kanten van kernenergie in het nieuws gebracht. Ironisch genoeg waren het de tegen standers zelf, die de kente ring op gang brachten. De waarschuwingen van mi lieu-activisten tegen de „zure regen" moesten wel leiden tot het weer actueel worden van de nucleaire optie. Want wat de bezwaren van een kerncentrale ook mogen zijn, hij draagt niet bij tot de luchtvervuiling, in tegenstel ling tot de met kolen ge stookte exemplaren. De kernenergielobby kreeg zodoende, dankzij de milieu beweging, een voorzet voor open doel. De ministers Lub bers en Van Aardenne had den de afgelopen tijd moeite hun gevoelens van triomf te verbergen. De premier kon het echter niet laten er even aan te herinneren, dat hij tien jaar geleden, toen de meerderheid van zijn colle ga's in het Kabinet-Den Uyl tegen kernenergie kozen, een omslag van het klimaat rond kernenergie had voorspeld. Sommigen meenden daaruit al af te kunnen leiden, dat regering en parlement zich dit najaar, wanneer deze zaak aan de orde komt, zul len uitspreken voor het uit breiden van het aantal kern centrales. Laatste duwtje Aanvankelijk leek dat nog een brug te ver gedacht. Het CDA, dat zoals bijna altijd in cruciale zaken op de wip zit, hield zich immers opvallend op de vlakte. De energiespe cialisten Ad Lansink en René van der Linden mochten nóg zo luidruchtig pleiten voor de bouw van één of twee kern centrales, de fractietop zweeg. Voorzitter Bert de Vries en zijn adviseurs acht ten de tijd kennelijk nog niet rijp voor een koerswijziging van 180 graden. Maar een ge beurtenis van deze week zou het laatste duwtje kunnen zijn dat de christen-democra ten nodig hebben om over de drempel van het atoomtijd perk te stappen. We doelen op een advies van de Gezondheidsraad. Deze instantie, die veel gewicht in de schaal legt bij de regering, is tot een opvallende conclu sie gekomen. Zij zegt zich vergist te hebben wat betreft de mogelijkheid van een groot ongeval met een kern centrale. Dat verschil van inzicht is veroorzaakt door de ramp van 1978 in de centrale op Three Mile Island bij het Amerikaanse Harrisburg. Daaruit heeft men geleerd dat de radio-actieve gassen in een reactor in geval van een explosie met elkaar een che mische reactie aangaan, waardoor zij een vaste stof Er ontstaat dus geen gaswolk maar hooguit een poeder wolk, met een veel minder groot verspreidingsgebied: enkele honderden meters in plaats van vele kilometers. Het grootste gevaar wordt nu geacht te zijn een „voortdu rende lekkage van radioac tieve stoffen", als gevolg van het scheuren van het omhul sel van de centrale. Het bovenstaande is niet echt nieuw. De commissie reactor- veiligheid, die de regering in stelde naar aanleiding van „Harrisburg", publiceerde deze bevindingen vorig jaar ook al. Wel nieuw zijn de ge volgtrekkingen met betrek king tot het maximale aantal slachtoffers. In tegenstelling tot de CVR heeft de Gezond heidsraad het maken van die berekeningen wel aange durfd. Uitkomst: er kunnen geen tienduizenden doden vallen, maar hooguit 500 1400. Dat laatste cijfer is in clusief het grotere aantal kankerpatiënten in de decen nia na het ongeval. Verstrekkend Het een en ander brengt de Gezondheidsraad tot de eind conclusie dat centrales in dunbevolkte gebieden zou den moeten worden gebouwd en dat er een evacuatieplan zou moeten worden opge steld. „De karakteristiek van de vestigingsplaats van de centrales bepaalt in hoge mate de werkelijke schade aan de omgeving", aldus de De gevolgen van dit advies voor de besluitvorming in kabinet en Tweede Kamer zouden verstrekkend kunnen zijn. Weliswaar heeft de Stichting Natuur en Milieu zich gehaast te verklaren dat de conclusies van de Gezond heidsraad gebaseerd zijn op een „achterhaalde Ameri kaanse studie", maar erg overtuigend klonk het niet. In de stem van woordvoerder dr. Lucas Reijnders was trou wens weinig meer over van de heilige verontwaardiging van voorheen. Ook hij leek zich al neergelegd te hebben bij de gedachte dat de politie ke discussie van nu af aan niet meer in het teken zal staan van de „vraag of" maar van de „vraag waar". Velen zullen grote moeite hebben dit te aanvaarden, na jarenlang gelezen te hebben dat zij tegen kernenergie moesten zijn. Daarbij moet echter wel bedacht dat de po litici (en de Gezondheids raad!), die deze mening ver kondigden, zelf waarschijn lijk nooit helemaal overtuigd zijn geweest van de juistheid van hun eigen argumenten. Want als de risico's werkelijk zo groot waren, waarom werd de bevolking in grote delen van Gelderland en Zeeland daar dan toch aan bloot gesteld? Want hoe groot de afkeer van kernenergie ook werd in de afgelopen ja ren, de centrales van Borsse- le en Dodewaard bleven open, ook toen de Partij van de Arbeid en'D'66 in 1981 in de regering kwamen. RIK IN 'T HOUT Prehistorische Trilobiet in K| hartje Utrecht K In het centrum van Utrecht is vanaf gis teren een prehisto risch dier te bewon deren: een heuse Trilobiet, vervaar digd van Afrikaans ijzerhout. Op de foto beeldhouwer Jan Ploeg, die gis termiddag nog even een schoonheids foutje aan zijn hou ten monster moest wegwerken. Later dit jaar krijgt de Tri lobiet een plaatsje in een Utrechtse kunstgalerij. Agent in rug geschoten ROTTERDAM Een 29-jarige hoofdagent van de Rotterdamse politie is gisteravond in de rug geschoten door de 50-jarige W. van L. uit de Maasstad, die in de loop van de avond kon worden gearresteerd. Twee politiemannen waren op pad, toen een van hen plotseling werd beschoten. De gewonde agent is in het zie kenhuis opgenomen. De verdachte heeft bekend aan de Noor- derkanaalweg een keer of twintig in het wilde weg te hebben geschoten. FRIEMELS WILLEMSTAD Er is geen lijkschouwing gepleegd op de stoffelijke overschotten van de twee kapers van een toestel van de Venezolaanse luchtvaartmaatschap pij LAV, die afgelopen woensdag bij de beëindiging van de kaping werden doodgeschoten. Dat heeft de procureur-generaal van de Nederlandse Antil len, Luis Nahr, gisteren verklaard. Volgens Nahr was een lijkschouwing niet nodig, omdat niet kan worden nagegaan of de kapers door de Venezolaanse commando's in het vliegtuig zijn geëxecuteerd. Geruchten hierover doen sinds het einde van de kaping de ronde. Vol gens Nahr zal het, als er toch nog een onderzoek komt, zeer moeilijk zijn om uit te maken of er sprake is geweest van executie of van een voorzorgsmaatregel van de Venezolaanse commando's. Omdat de kapers in het vliegtuig kerosine had den gesprenkeld, zou één lucifer voldoende zijn geweest om het hele toestel in lichterlaaie te zetten. Ravage op vliegveld Madras Op het vliegveld van het Zuidindiase Madras wordt nog steeds gezocht naar slachtoffers van de bomaanslag, die gisteren een groot deel van het stationsgebouw met de grond gelijk heeft ge maakt (foto). Het dodental is gestegen tot 29 en er zijn tientallen gewonden. De bom bevond zich in bagage voor een vliegtuig met bestemming Sri Lanka. Tot dusver heeft niemand zich verant woordelijk gesteld voor de explosie, maar sommigen brengen de aanslag in verband met het eth- nisch geweld op Sri Lanka. In Madras, hoofdstad van Zuidindiase staat Tamil Nadu, wonen veel leden van de Tamil-minderheid, die zijn gevlucht voor het geweld op Sri Lanka. DEN HAAG/WESTLAND Een glastuinder in het Westland dreigt volgende week door het Haagse gasbedrijf te worden afge sloten, omdat hij ook na bezoek van een incasso- -controleur van het gasbe drijf blijft weigeren zijn volledige rekening over april te betalen. Bijna vijftig andere glastuin ders hebben op het allerlaatste moment alsnog de door hen ingehouden tien procent op de rekening over april betaald. Volgende week krijgen nog zo'n 150 andere actievoerende tuinders bezoek van een incas so-controleur van het gasbe drijf, omdat zij de tien procent ondanks een aanmaning door het gasbedrijf nog steeds niet hebben betaald. De ene glastuinder die nu heeft geweigerd kan de afslui ting overigens nog voorkomen. Dat kan door bij komst van de medewerkers van het gasbe drijf, die de feitelijke afsluiting moeten uitvoeren, alsnog te betalen. Het gasbedrijf zet het kort ge ding tegen de drie Hollandse Landbouw Organisaties in het Westland, die tot de inhou dingsactie tegen de te hoge gasprijs hebben opgeroepen, door. De zaak dient donderdag voor de president van de rechtbank in Den Haag. Het gasbedrijf wil dat de drie HLO's de actie beëindigen. Het vindt dat zijn schade on aanvaardbaar hoog oploopt, onder andere omdat het extra personeel heeft moeten inzet- Sovjetarts vindt Amsterdam 'vreemd' MOSKOU Een drugs deskundige uit de Sovjet- Unie heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op suggesties om in Neder land om in bepaalde ge vallen tot gratis verstrek king van heroïne over te gaan. Professor Eduard Babajan. noemt met name de houding van burge meester Van Thijn „vreemd". „Ik ben enorm verbaasd over het voorstel van de burgemeester om heroïne te legaliseren... Welk een vreemde hou ding ten opzichte van het probleem", aldus de Sovje tarts in een interview met het persbureau Tass. Vol gens Babajan is het Am sterdamse standpunt „een bron van zorg voor de in ternationale samenleving". Hij gaat er vanuit dat he roïne in Nederland voort aan vrij verkrijgbaar zal zijn. Babajan sluit de mo gelijkheid niet uit dat het zakenleven achter dit alles schuil gaat. „Zijn het im mers niet „de grote indus triële monopolies" die in grote mate de pers en zelfs regerings-instellingen be ïnvloeden?" Straffen kustgeweld: 2 weken tot 4 maanden ;-presi- ALKMAAR De dent van de Alkmaarse recht bank heeft gisteren straffen tussen twee weken en vier maanden opgelegd aan de zes jongeren die op 29 juli twee mensen van de Rijkspolitie in Heiloo molesteerden. De 18-ja- rige Brian V. uit Heiloo kreeg (net als de anderen via snel recht) twee weken cel. Als enige v^n de zes werd hij di rect in vrijheid gesteld in ver band met zijn dodelijk zieke moeder. De 20-jarige Rijer P. uit Alkmaar werd het zwaarst gestraft, met drie maanden cel. De strafrechtelijk minderjari gen, Carl P. uit Heiloo en zijn plaatsgenoot Henk du M. wer den respectievelijk tot twee maanden en vier weken ver oordeeld. ADVERTENTIE. vertrek zondag 26 augustus a.s. 695.- Voor de liefhebbers van Bretagne, het prachtige s land tussen het Kanaal en de Golf van F'"' wederom een prachtige 8-daagse lu georganiseerd. Met aan de noordzijde s dag dagtoc Rg nn-etlHia j n bezoek aan Douarnenez en don- i. Vrij- i de zuidzijde prachtige s slijk geschakeerd en I irdi#,*reis doel. Zondag vertrekken we uit Den Haag/Rotterdam vti Lille en Arrès naar Neufchètel en vandaar via Rouen naa Lisieux voor overnachting. Maandag gaat de tocht dwars door Normandlö vla Caen naar Bayeux. Verder via St. Lo en Vllledieu naar Avrand- chei. Vervolgens arriveren we In Bretagne en gaan vl£ Dol. Dina. Ploermel en Vannes naar onze standplaats St. Anne d'Auray. Hier logeren we 5 nat ten het centrum gelegen hotel Myriar Dinsdagmiddag v e overnachting is in Parijs. Zondagmorgen i cht te geving van Gent t deskundige Nederlandse reislet- an haifpension 69r i tweepersoons kamer. Toeslag de terugtocht te aanvaarden Na een theepauze d weer terug in Rotterdam/Den Haag. I deskundige Ned n haifpension 6 persoons kamer 100.-. Behalve de reisleiding zijn in de reissom bovendien begre >t hotel heeft e pend e 3e dag te St. jray C i Nederland. Ge- Menhirs van Carnac. Woensdag volle Qagtocht /®-- iringsverzekering 3 1/2% van de ri Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5