Netwerk van tunnels onder Stationsplein Merenwijkse valk weer thuis Corso staat stil bij bloemenpioniers Wassenaars Sterrenbad trekt veel bezoekers 1LDE ACHTERVOLGING IOOR DE RIJNSTREEK Overval op jenzine- station VOGEL NA ONGELUK GEVLOGEN Beiden ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 PAGINA 3 [UIDEN Twintig poli- 'agens en een vliegtuig iden gistermiddag niet irkomen dat een auto met tgens de politie waarschijn- Utrechtse criminelen mapte. >nd het middaguur wilde de jkspolitie van Ter Aar in de iiurt van Aarlanderveen een ijÉlssijtagen van het merk BMW ?4>or een routinecontrole aan- buden. De bestuurder ne- fcerde het stopteken en reed pl gas langs de agenten. Van- dat moment begon een wil de achtervolging die eerst richting Alphen ging. Daarna weer richting Leimuiden, waar de criminelen voor een expres geopende Leimuidense brug het dorp indoken. Een agent van de Alkemadese poli tie reed de wagen klem, maar de auto ontkwam door over een slootrand weg te scheuren. Op de Vriezekoop-Zuid werd even later een politiewagen aangereden die dwars over de weg stond om de criminelen te stoppen. De wegpiraten wisten, on danks vele wegblokkades in de Rijnstreek, te ontkomen. Ook een vliegtuig van de poli tie kon de wagen niet meer ontdekken, nadat het eerder wel vanuit de lucht was gesi- ganleerd De nummerplaten op de wagen bleken vals. Wel wist de Rijkspolitie twee inzit tenden te identificeren als Utrechtse zware jongens, maar wie de auto bestuurde, bleef onduidelijk. Volgens de politie kenden de inzittenden van de auto de Rijnstreek op hun duimpje. Philips topman opent Leids Academisch jaar LEIDEN Dr. W. Dekker, president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek, zal het Academisch jaar 1984-1985 van de Leidse universiteit op dins dag 4 september officieel ope nen. Dekker zal spreken over „Leiden en opleiden". Mr. K.J. Cath, de voorzitter van het college van bestuur, spreekt over „Lichtpuntjes en uitbran ders, waar staan wij in 1990?" De bijeenkomst wordt gehou den in de Pieterskerk en be gint om vier uur. Compromis over opkrikken Kort geding tegen verzakt Alphens huis ALPHEN AAN DEN RIJN De verzakte hoekwoning aan de Alphense Juweelstraat 72 zal voorlopig niet worden opgekrikt. Dat zijn bewoner Roosemaalen en zijn buren overeengekomen. Een erkend aannemer zal onderzoeken of het blok van zes hui zen nog steeds verzakt. Mocht dat het geval zijn, dan gaan de buurtbewoners alsnog om de tafel zitten voor een oplossing. In eerste instantie hadden de buren van de heer Roosemaalen bij de Haagse rechtbank een kort geding tegen hem aangespannen om te voorkomen dat hij zijn woning op zou krikken. De Al- phenaren vreesden dat het omhoog werken van het dertig cen timeter verzakte huis met een hydraulische krik schade aan de naastligende woningen aan zal brengen. Begin vorige maand eisten de buurtbewoners anderhalf miljoen gulden vergoeding als het omhoogduwen van de woning door zou gaan. De recht bankpresident mr. Portheine is er in de tussentijd (gistermid dag was de tweede zitting) in geslaagd een compromis te vin den. lastige echtgenoot LEIDEN De stichting Cor- tona wil dat de echtgenoot van één van de vrouwen, die zich in het gebouw van Cortona aan de Haagweg bevindt, een verbod wordt opgelegd zich in de buurt van het vrouwenop vanghuis te vertonen. Cortona heeft een kort geding tegen de man aangespannen, waarbij de Haagse rechtbank wordt ge vraagd de man een dergelijk verbod op te leggen. Volgens Cortona heeft de man de vrouw zo vaak lastiggevallen dat dit de enige oplossing is. Het kort geding dient volgen de week donderdag. NADER ONDERZOEK GASFABRIEKTERREIN LEIDSCHENDAM Op het ter- rein van de voormalige gasfa briek aan de Nieuwstraat in Leidschendam wordt in septem ber begonnen met een onderzoek naar de bodemopbouw en naar het grondwater. Dit als gevolg van de lichte vervuiling die i$ aangetroffen bij een onderzoek van de grondmonsters die eind juni zijn genomen. Op en rond het terrein zijn 119 boringen uit gevoerd. Vervolgens zijn de mon sters op reuk en kleur ingedeeld. Daaruit is gebleken dat de grond van het fabrieksterrein lichte tot matige afwijkingen vertoont. Bij en aangrenzende woningen is geen vervuiling aangetroffen. LEIDS PLAN KOST ZEKER 20 MILJOEN GULDEN lEIDEN De gemeente ;aat een plan maken voor Ie bouw van een tunnel- omplex voor het autover- ;eer onder het Stations- dein. Wanneer de tunnels vorden gebouwd, is ech- er nog volstrekt onduide- ijk, omdat de benodigde inanciën ontbreken. De unnels moeten van het Stationsplein weer een eefbaar plein maken. Het jutoverkeer wordt vol- ;ens de plannen via de iunnels geleid, terwijl al leen nog openbaar ver- /oer, taxi's, bestemmings verkeer en fietsers en voetgangers van het Sta tionsplein gebruik zouden mogen maken. Ondanks de onzekerheid over een eventuele uitvoering van het plan wil het college van B en W nu toch 50.000 gulden besteden aan het maken van een ontwerp voor de tunnel. Zo zou bij het plotseling be schikbaar komen van subsidies bijvoorbeeld in het kader van werkgelegenheidsprojec ten toch op korte termijn met de aanleg van de tunnel begonnen kunnen worden. „Als je een uitgewerkt plan hebt liggen, is de kans altijd groter dat je toch geld krijgt. We weten nu niet wat voor subsidieregelingen er over een paar jaar zijn", aldus een woordvoerder van de gemeen te. Hij wijst erop dat het minis terie van verkeer en water staat in het verleden al eens heeft laten weten zich in prin cipe met de bouw van een tun nel onder het Stationsplein te kunnen verenigen. Het ontwerpen van het plan waarbij een Amersfoorts gespecialiseerd bedrijf wordt betrokken kost 50.000 gul den. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat de tunnelbuis tus sen tussen de rotonde bij de Plesmanlaan en de Stations weg onder het wegdek ver dwijnt om op de Schipholweg weer boven te komen. Er zou den aparte tunnelbuizen naar het Schuttersveld en de Rijns- burgerweg moeten komen. Omdat het niet om één tunnel maar om een aantal tunnelbui zen gaat, spreekt men bij de gemeente dan ook niet van een tunnèl maar van een tun nelpark. Volgens de uitgangs punten van het plan wordt de verkeerscirculatie op en rond het Stationsplein niet veran derd. Het ontwerpen van het tun nelpark moet tevens uitwijzen wat de aanleg gaat kosten. „Als je nagaat dat de Kooitun- nel, die alleen voor fietsers en voetgangers is bedoeld, al 2 miljoen gulden kostte, zal de tunnel bij het station zeker 20 miljoen gaan kosten", aldus de woordvoerder. Met aanleg van het tunnelpark zal zeker enige jaren gemoeid zijn. Dat de gemeente er vanuit gaat dat het nog een paar jaar kan duren voordat met de aanleg van de tunnels wordt begonnen, blijkt overigens ook uit het voornemen om de Sta tionsweg te recontrueren en er een nieuwe riolering aan te leggen, want die recontructie heeft ook gevolgen voor het Stationsplein. Maandag 13 augustus wordt daarmee begonnen en wel op de kruising van de Stations weg met de Rijnsburgersingel. Tegen het Stationsplein aan wordt een zogenaamd bus eiland aangelegd, dat door de bussen aan de linkerkant wordt gepasseerd. Aanleg van het buseiland houdt ook in, dat op het Stationsplein voetgan gersoversteekplaatsen worden verlegd en dat er midden op de weg voor het station een nieuwe bushalte komt. Ook verkeerslichten zullen ver plaatst worden. Deze werk zaamheden zullen tot januari duren. IOELOFARENDSVEEN overval op een benzi- itation aan de Alkemade- gisteravond drie- volrierduizend gulden buitge- taaakt. Een jongen greep de rtbewas van ^9-jarige vrouw die en *Ie pomp beheerde, nadat hij plegln »aar eerst van achteren had 18.3foeetgepakt en ging er vandoor. dader is spoorloos. Het ben- °E( linestation staat vlak bij het u.; ^politiebureau. patië hoof< 9.00. )0aau.j Thorbecke- penning voor Lou de Jong LEIDEN Het cura torium van de Thor- beckestichting heeft de zilveren Thorbec- ke-penning toegekend aan prof. dr Lou de Jong. Hij krijgt de penning op 14 septem ber in Leiden uitge reikt. De toekenning van de penning berust op De Jongs „unieke prestatie, welke spreekt uit het tien tal delen waarin hij de ge schiedenis van Het Ko ninkrijk der Nederlanden voor wat het rijk in Euro pa betreft heeft beschre ven. Meer in het bijzonder de delen 9 en 10 waarin onder meer de bevrijding en de strijd om de terug keer van democratische instellingen is verhaald". In het ruim honderdjarig bestaan van de stichting is het tiende keer dat de penning wordt toegekend. Voorgangers van De Jong waren onder anderen prof. S.J. Fockema Andreae (1903), prof. C. van Vollen hoven (1918), prof. P.C.A. Geyl (1962) en prof. A.M. Donner (1978). Het curato rium van de stichting wordt gevormd door hoog leraren van de rijksuni versiteiten die in 1878 be stonden (Amsterdam, Gro ningen, Leiden en Utrecht), alsmede de TH in Delft. Het voorzitter schap is momenteel in handen van mr. T. Koop- mans. rechter aan het Hof van Justitie van de EG in Luxemburg. Roger is bezig met het maken van een valkenkapje. Nancy nog voor het ongeluk met de valk op haar arm. HOOGMADE Aan de tafel in het huis aan de Kerkstraat 34 in Hoogma- de zat de 13-jarige Roger Jansen met vilt en vogel veertjes gisteren een val kenkapje te maken. Die activiteit ontplooide de zoon des huizes naar aan leiding van het bericht in onze krant dat in de Me- renwijk een valk uit de hand van een paar buurt bewoners kwam eten. Het is de valk die hij, zijn ou ders, zijn broertjes Mi- chaël (14) en Bob (11) en zusje Nancy (5) hebben verzorgd, nadat het dier uit een nest was gevallen. Sinds zaterdag laat in de middag was de familie de torenvalk kwijt, kort na dat Nancy een ongeluk had gekregen waarbij ze beide beentjes brak. De drukte in huis deed de vo gel de vleugels uitslaan en zijn heil elders zoeken. Leidse Merenwijk waar het heel wat opschudding veroorzaakte. Het verhaal achter deze toren valk verklaart direct het feit dat de vogel wel een beetje schuw is, maar toch naar men sen toe komt voor eten. De vo gel heeft nooit echt geleerd zijn eigen kostje bij elkaar te scharrelen en is bij mensen op gegroeid. Het is dus geen slecht afgerichte vogel van een valkenier. De valk werd als een witte donzen bal gevonden op vaderdag, 17 juni. toen de familie Jansen uit Hoogmade aan het wandelen was. Hij was uit het nest gevallen, werd mee naar huis genomen en vertroeteld en veranderde in enkele weken in een echte roofvogel, zij het van een nog wat klein formaat. De toren valk wordt 32 tot 33 centime ter groot. Het twee maanden oude dier heeft tot zijn ont snapping geleefd van gemalen vlees, muizen die een buurjon gen af en toe bracht en vogels die zich tegen de bakkerij van de heer Jansen te pletter had den gevlogen. Gekortwiekt Het dier belandde in de Dochter Nancy,'die zeker nog drie weken met haar gipsen beentjes omhoog moet liggen in het ziekenhuis, was ervan overtuigd dat de valk weer thuis zou komen als zij ook weer naar huis mag. Zij heeft het meest met de gevederde familievriend opgetrokken. Haar ouders en broertjes wachtten dat niet af. Direct al na het verschijnen van de Leidse Courant met het ver haal van de Merenwijk-valk toog men naar de familie De Roode in de Leidse Meren wijk. De valk is echter zo niet mee te nemen, want hij blijft niet bij iemand zitten als die beweegt. Daarom wordt er nu door Roger, die in de mode wil, hard gewerkt aan het ma ken van een kapje, naar een voorbeeld uit een boek. Het is niet dè opzet geweest van de familie om de valk te houden. „Daarom hebben we hem ook niet gekortwiekt", vertelt de heer Jansen, „maar we hebben wel gedacht dat als we hem niet zelf zijn eten leren op scharrelen, leren bidden in de lucht en naar muizen te dui ken, hij dan vanzelf regelma tig bij ons komt om te eten. Maar we waren nu bang dat hij ten prooi was gevallen aan een kat of zo. Dat zou erg zijn. Daarom hielden we hem 's nachts ook altijd binnen en lieten we hem overdag vrij". Overigens is een frappante bij komstigheid dat de familie Jansen die zaterdagavond, de dag van het ongeluk van Nan cy, in de Merenwijk in Leiden zou gaan barbecuen bij kennis sen die schuin tegenover de familie De Roode wonen. Twee dagen later is de vogel uitgehongerd bij De Roode aan komen vliegen en at hij vlees uit diens hand. Kasteel De familie Jansen is van plan om, als het eens een slecht weekeinde is, naar Brabant te gaan om meer te weten te ko men over valken en de manie ren waarop ze getraind kun nen worden om weer zelfstan dig in de natuur te kunnen le ven. Dat alles is te Zien en te leren in het kasteel in Door- weerth waarin het Nederlands Jachtmuseum zich bevindt en waar men zich uitgebreid met valken en hun gewoonten en trainingen bezighoudt. Eén van de wagens van het corso van dit jaar. RIJNSBURG Door te lefonisch aan de firma Fleurop de opdracht te geven een bloemstuk te bezorgen bij de oudste in woonster van Rijnsburg, de 99-jarige mevrouw A. van Delft-Wijnands die woont in het bejaarden huis Vlietstede, heeft de heer Chr. van der Pol, de voorzitter van de Vereni ging Bloemistwinkeliers en voorzitter van Fleurop, gistermiddag het 38ste Rijnsburgse bloemencorso officieel geopend. Van der Pol eerde daarmee in de Florahallen de man van mevrouw Van Delft en alle andere bloemenpioniers die begin deze eeuw als één van de eersten met bloemen langs de deur ging. Van Delft deed dat niet alleen in zijn woon plaats maar ook in steden als Rotterdam en Den Haag. De voorzitter wees er in zijn toespraak op dat er altijd veel aandacht is voor de export van bloemen, maar dat een kwart van de omzet in Nederland aan de man wordt gebracht. Hij zei verder er niet van overtuigd te zijn dat de omzet terugloopt. „Het aantal ver kooppunten neemt toe en daardoor dalen de ges", aldus de voorzitter. L'. Leeuwenburg, de voorzitter van het corsocomité, merkte op dat het goed zijn als als het corso ook eens door andere de len van Nederand zou rijden. Een gebrek aan de benodigde financiën maakt dat nu echter onmogelijk. Het Gouden Boeket ging dit jaar naar personenauto nr. 6 van Rassers Bloemisterij uit Leiderdorp. Het Zilveren Boe ket ging naar nr. 16 van Kees de Koning uit Rijnsburg. Het corso rijdt vanmiddag door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk en staat het hele weekend op de konin gin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. lein, d.v. P. Ni Neut; Paul Eric, z.v P. H. Cremers en A. W. A. Aben; Leonard, z.v. N. Franken en L. Hoogwout; Jeroen, z.v. A. T. M. Westgeest en G. L. Ra- vensbergen, Christiaan Hendrikus Cornelis Maria, z.v. C. C. G. M. 't Mannetje en J. H. A. Brinkhof; Jessi ca, d.v. A. Vooijs en M. A. Hor'" in den Bos en J. E. Klein; z.v. D. A. den Haas en H. Ouwehand; José, d.v. J. P. M. Sloos en M. P. Kar- remans; Hylke Frederik Jan, z.v. H. J. Smid en M. Driessen; Sara Marie, d.v. G. E. M. Willems en E. de Lorm, Alke, z.v. H. Mioch en M. M. C. Abma; Eveline, d.v. H. de Rijk en J. Verweij; Lindsay Jane, d.v. D D. Kirkaldy en J. M. W. Matthee; Tho mas Hugo, z.v. T H. de Vries en A. A. Brussee; Cornelia Corinde, d.v. K. van der Plas en L. den Hollander; Marlies, d.v. R A. H van Vuuren en W. J. P. den Duik; Mieske Maria, d.v. C. Jansen en M. G. Pos N. W. Stolp en E. M. A. Nicolaas. z.v. J. D. L. Parlevlw M. Glasbergen; Jordy, z.v. D. C. Le pelaar en H. J. de Mooij; Annemijn Juliette Marijke, d.v T. J. A. W. M. Dreesmann en M. G. Aghina; Anna Margaretha Aartje Johanna Eliza beth, d.v. G. J. Guijt en A. A. M. Hoekstra; Johannes Herbert, z.v. J. C. Hakkenberg en H. C. J. van Rijn; Abraham Pieter, z.v. W. H. E. Meijer en J. C. Mohr; Denise, d.v. S. van der Mee en P A. M. Frankhuizen; Mi chel. z.v. G Meijers en C Collé; Ma rianne Johanna Elizabeth, d.v. J P. M. de Haas en J. J. M. van Rhoon; Ruben Johannes Maria, z.v. J. P M. de Haas en J. J. M. van Rhoon; Wen dy. d.v. J C C. van Dijk en C H. Slappendel; Iris, d.v. E. Kranenburg en L. J. Reibel; Caspar Jaap-Jan, z.v. A. M. Steinebach en B. C. M. Davids; Willem Teunis. z.v. W. T. van Duijn en M van Duijn; Ivo, z.v. F. P. de Gooijer en E. G. J. Mens; Marieke, d.v. L. M. Paardekooper en J. M Neuteboom; Van Quyen, z.v. V. Q. Nguyen en T. K. L. Bui; Stefan, z.v. S. van de Wetering; Ment Johannes Marlijn, z.v. H. C. Grootveld en M. C. Nederpel; Suzanne, d.v. W. Schaap en A. E. C. van Emmerik; Pieter Adriaan, z.v. F. van Iren en T. A. Overleden: T Ouwehand, geb. 14-2- 1912, man; J. L. van Vliet, geb. 17-11- 1900, man; P. E. Star, geb. 25-3-1912, vrl. echtg. van H. Wagter, E. Voogt. geb. 6-12-1912, vrl. geh. gew. met J. A. Wondal; A. Lindenburg, geb. 25-9- 1916, vrl. echtg. van M. Keijzer; Y. Jagel. geb. 3-11-1959, vrl. echtg van A J Wijfje; E G de Meer, geb 8-12- 1957, vrl.; C. Beijeman. geb. 29-10- 1909. man; L. J. van den Berg. geb. 10-8-1913, man; A. van Harten, geb. 10-11-1918, man; J. T. Heemskerk, geb. 5-3-1984, man; B. Buitendijk, geb. 21-1-1906. man; M Kiel. geb. 4- 11-1892, vrl.; J. van der Mast, geb. 29- 2-1928, man, C F. S. Ripken, geb. 10- 9-1920, vrl. echtg. van H. Bakker. J. F. Landesbergen, geb. 26-4-1900. echtg. van P. de Jong; J. Zierikzee. J Keijzer; W M. H. Rutten. geb. 21-3-1931, man; J. F. Westen, geb. 17- 9-1906, man, A. Ravensbergen, geb. 4-11-1921, vrl.; A. J. Pennings, geb. 10-6-1909, man; A. C. Duijvelshoff. geb. 9-3-1918, man; M. van Kampen, geb. 7-9-1898, vrl. echtg. van N. Boom; H. van der Luit. geb. 22-5- Gehuwd: D. M. Kuivenhoven en R. P. L. F. Steenenbruggen; A. C. de Jonge en G Dellert; G. W. Kok en S. M. van Wijk; J. H. C M. van Velzen en M. J. G. van der Geest; J. H. A. de Maat en C.-M J Bemelman; M H. Coppes en J. C Fischer; H. T. A. J. M. Janssen en J. Matitaputtij; WASSENAAR Ondanks de bijzonder slechte weers omstandigheden van deze zo mer, is het Wassenaarse Ster renbad in vergelijking met 1983 door tweemaal zoveel mensen bezocht Het onlangs voor 6,5 miljoen gulden verbouwde gemeente lijke bad trekt zelfs bezoek van kampeerders op Duinrell waar ónlangs een gigantisch zwemparadijs in gebruik werd genomen. Ook komen er voor het eerst Duitsers naar het Sterrenbad. Direc teur B. J. Timmermans denkt dan ook niet dat dit jaar een tekort op de begroting zal ontstaan van twee ton. zoals de gemeenteraad van Wasse naar heeft aangenomen. „Het tekort zal waarschijnlijk klei ner blijken", aldus Timmer mans. Het Sterrenbad trekt vooral ouderen („precies de groep waar we op gemikt hebben met de rustige omge ving") en moeders met zeer kleine kinderen. „Echte con currentie van het Tikibad van Duinrell hebben wij niet ondervonden".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3