Viditel: van kindje tot finals H Het nut van nutteloos onderzoek ?edaan. Viditel? Ben vi-di-tel? vroegen c IS 199 DEN HAAG „Over Viditel is ange tijd alleen maar meesmuilend Wie loopt er tegenwoordig nog warm voor Viditel, de elektronische databank van de PTT Na vijf jaar actieve werving heeft Viditel immers nog maar 10.000 abonnees, terwijl voor 1985 was gerekend op een ten minste tienvoudig aantal Ger Versteeg, directeur «en het viditel-servicebuceau AAAA in Den Haag: „We staan nog maar aan het begin". (Foto: Milan Konvalinka). téét dat dan nog? Het kost me verstand te praten dat Viditel ongekende mogelijkheden biedt". Ger Versteeg, directeur van het Vi- |ditel-publiciteitsbureau AAAA in Den Haag, vecht nog steeds tegen ongeloof en scepsis. Hij vergelijkt dat graag met de entree van de te- Jlèfoon. De Haagse gemeenteraad dehield begin deze eeuw lange verga deringen over de vraag of een nieuwe centrale voor de vinding van de heer Bell wel wenselijk was. Versteeg: „De telefoon werd geiien als een speeltje voor rijke ^xcentriekelingeft, die zo graag „hallo" in een hoorn riepen. Viditel v^ordt vaak in dezelfde sfeer ge zien. Dat inmiddels een heel nieuw 'införmatiemedium is ontstaan, net zo wezenlijk als de krant of de ra dio, wordt gewoon niet opge merkt". Evenals de telefoon, had ook Vidi tel een moeizame geboorte. De PTT begon in 1978 met hoge verwach tingen aan de exploitatie van een „elektronische informatiedienst", nd na Via een speciale televisie zouden l...h5). binnen vijfjaar ruim 100.000 parti culieren informatie uit de centrale 2...fxe6PTT_comPuter op hun beelscherm en wit kunnen toveren. Een soort elektro nische encyclopedie dus, maar dan KdflWn. encyclopedie die dagelijks met de jongste gegevens wordt aange- Txh2|*"ld. Txgl Maar het viel allemaal een beetje nt wit anders uit. Als „huishoudapparaat" in ie- kwam Viditel nooit goed van de grond. Zes jaar na het begin zijn er 18.Pe3nog geen 11.000 gebruikers van het ?6 Pe7 Viditelsysteem en de meeste ge il^. bruikers zijn geen huisvaders of e. -moeders met een „tic" voor de Kd6 beeldbuis, maar managers, onder- Lxg2 nemers, directeuren, accountants, middenstanders... Speeltje Aanvankelijk had Viditel daarom inderdaad iets van een speeltje voor rijke excentriekelingen. Men sen uit het bedrijfsleven wisten van redelijk goed te informeren var via Viditel en konden het systeem n ter v®r£^er gebruiken om mee te doen lestijcïs lotto en toto (een politie AAAA) of om elektronisch e bur- sP£e'ale gelukwensen naar collega's rieten te sturen. Verder waren er aardige nst od ri*fc>rieken zoals een bioscoopagenda n varien vlekkenwijzer (tips voor het verwijderen van vlekken). Echt een sebpkkend is dat allemaal niet te n van Toch heeft Viditel zich geruisloos paard ontwikkeld tot een medium dat a n g c zich ook voor meer professionele twee toepassingen leent. Zo kunnen ge- de bruikers tegenwoordig via Viditel beeld bestellingen doen en betalingen De zé- v®rrichten, vanuit de huiskamer of bet kantoor reizen boeken, boek- boudgegevens verwerken of elektronisch post versturen naar zegels medegebruikers. Voor deze en nog Tonv ve*e anc*ere mogelijkheden van in beeldscherm-communicatie is een edrukt verzamelnaam gevonden: videotex. If" T" 1 i "1 Spraakverwarring „Computers zijn wonderen van vernuft, maar het vervelende is dat ze allemaal hup eigen taal spreken, procedures kennen en naar ver schillende commando's luisteren", vertelt drs. R. Kolijn, hoofd van de afdeling voorlichting van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM). „Deze spraakverwarring maakt de com municatie met grote computers van bedrijven en instellingen er niet eenvoudiger op. Je kunt namelijk maar met één centrale computer communiceren als je een daarbij passende terminal in huis hebt. Bo vendien: computers van een ver schillend type kunnen niet met el kaar praten. Ze begrijpen eikaars taal niet". Volgens Kolijn rekent „videotex" voorgoed af met deze spraakver warring. Kolijn, die voor het EIM een studie heeft gedaan naar de mogelijkheden die videotex biedt voor ondernemers meent: „Video tex is uniek omdat het moderne computertechnieken en grote com- putèrsystemen toegankelijk maakt voor zelfs de meest hardnekkige computeranalfabeten. Met videotex kun je namelijk binnen een half uur leren omgaan. Je hoeft er bo vendien geen tienduizenden gul dens in te investeren. Wat dat be treft zou je kunnen zeggen dat er een democratisering vap het com putergebruik op gang komt". Om van videotex gebruik te kun nen maken, heb je niet meer nodig dan een telefoon, een televisie met Viditel-aansluiting, een elektro nisch toetsenbord (kosten: circa 2000 gulden) en een zogenoemd „modem": een apparaat waarmee de telefoon als computerlijn ge bruikt kan worden. Zo'n „modem" is voor tien gulden per maand bij de PTT te huur. Met dit setje appa raten openen zich voor de kleine ondernemer mogelijkheden die voorheen alleen aan grotere con cerns voorbehouden waren. Hoe dat mogelijk is? Viditel bestaat tegenwoordig niet meer alleen Viit de centrale compu ter van de PTT, waarin allerlei ge gevens opgeslagen zijn die de ge bruikers dan „op kunnen roepen". Het Viditel-project van de PTT biedt veel meer mogelijkheden. Via bepaalde toegangscodes kunnen de aangeslotenen bijvoorbeeld recht streeks contact met elkaar opne men. Zo werkt Viditel als een soort elektronische post. Maar via codes kunnen de gebruikers ook „door kiezen" naar andere computers, bij voorbeeld van hoofdkantoren of le veranciers, die met de centrale vi- ditel-computer in verbinding staan. Via dit videotex-netwerk kunnen de gebruikers dan bepaalde zaken afhandelen, zoals het boeken van reizen, het bijhouden van de voor raden of het doen van de boekhou ding. Vooral dat laatste is een erg be langwekkende ontwikkeling. Om dat de „taal"'die de videotex-com puter spreekt juist ontworpen is voor computeranalfabeten (men communiceert met de computer via een eenvoudig vraag- en antwoord spelletje) wordt het gebruik van meer geavanceerde computers ook voor de leek mogelijk. AAAA-di- recteur Versteeg: „Sinds we een Het baliepersoneel kan via $en druk op de knop op elk gewenst moment nagaan welke hotelbedden of vliegtuig- stoelen nog vrij zijn. klanten. Dat is toch niet bepaald een successtory. Het was dan ook met enige aarzeling dat de Tweede Kamer onlangs groen licht gaf voor een verdere uitbouw van dit informatiesysteem. Daarmee werd de experimenteerperiode Drs. Kolijn: „Videotex rekent voorgoed af met de spraakverwarring onder de computers". (Foto: Milan Konvalinka). administratie-computer op Viditel hebben aangesloten kan een wille keurige middenstander nu binnen een half uur leren hoe hij via vi deotex zijn administratie kan doen. De computer vraagt hem om de cij fers, die de middenstander dan via zijn toetsenbord keurig intoetst. Maandelijks krijgt hij, tegen een vergoeding uiteraard, een compu teruitdraai van zijn balans, winst en verliesrekening, debiteuren, crediteuren en dergelijke". Nog kamers vrij? Dat deze vorm van computerservi ce een hoge vlucht gaat nemen is nu al te merken, bijvoorbeeld bij reisbureaus en platenzaken. Zo ex perimenteert Holland International met een videotex-systeem voor zijn boekingskantoren. Het balieperso neel daar kan via een druk op de knop op elk gewenst moment na gaan welke hotelbedden of vlieg- tuigstoelen nog vrij zijn. Dubbel boeken of minutenlang wachten op een telefoonverbinding met een touroperator is er niet meer bij. Ook de papieren rompslomp is er een stuk eenvoudiger op geworden. De rekeningen, reispapieren en passagierslijsten worden automa tisch door de computer opge steld. Hitparade officieel afgesloten. Voor ons aanleiding eens te onderzoeken hoe het met Viditel nu gesteld is. Een econoom uit Zoetermeer en een kleine ondernemer in Den Haag schetsen een optimistisch beeld. De econoom: „De deotexsysteem, voor de grammo- foonplatenhandel. Voor zo'n 500 gulden per jaar kunnen aangeslo ten ondernemers in deze branche via Begotel informatie opvragen over nieuwe titels, hitparades en dergelijke en ook rechtstreeks be stellingen plaatsen bij de leveran cier. Verder is voor educatieve doeleinden door de uitgeverij Edu- caboek een „bibliotheek" met com puterprogramma's voor middelbare scholen opgericht. Via Viditel kan de gebruiker een verbinding ma ken met de computer van Educa- boek en het computerprogramma overnemen („laden") op zijn eigen micro-computer. Beter bekend ti slotte is het „teleshopping" dat Kijkshop in Amersfoort begin dit jaar introduceerde. Klanten kun nen in deze zogenoemde Tele-Kijk- shop via een computer spullen ko pen. Kolijn: „Een stap verder is dat dit vanuit de huiskamer gebeurt". Wat in feite aan I vertelt drs. Kolijn, is een enorm netwerk van computers die allerlei verschillende soorten gebruikers specifieke diensten en informatie verlenen. „Begin vorig jaar waren er nog maar drie computers op Vi ditel aangesloten. Nu zijn het er al ruim tien en dat aantal zal eind dit jaar wel rond de twintig liggen". Videotex wordt, naarmate het aar tal aangesloten computers verder toeneemt, steeds geschikter het doorgeven van reserveringen, het doen van bestellingen en bere keningen, aanbestedingen en offer tes en het informeren over voorr. den en levertijden. Leveranciers dochterbedrijven kunnen namelijk via een bepaalde aanpassing ook hun computers op videotex aanslui ten. De zakenrelaties moeten dan wel over de benodigde toegangsco des beschikken. AAAA is het eerste bedrijf in Ne derland dat zich geheel heeft toege legd op het leveren van speciale diensten voor videotex-gebruikers. Zo heeft AAAA een programma ontworpen, waarmee transportbe drijven hun vraag naar en aanbod van lading in Europa op elkaar af kunnen stemmen. Verder experi menteert AAAA met een compu tersysteem voor het samenbrengen van aanbod en vraag naar tweede hands auto's. Ook dat gaat via het bekende vraag- en antwoordspelle tje. De gebruiker vertelt de compu ter bijvoorbeeld wat voor type auto hij zoekt en in welke prijsklasse. Op het beeldscherm verschijnt ver volgens een lijstje van bedrijven en ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984. disch of ander gebied gebaseerd is op fundamenteel onderzoek. Dat wil zeggen, op onderzoek waarvan op dat moment het praktisch nut meestal niet vaststond. De medi sche wetenschap heeft daarvan voorbeelden te over. Een willekeurig voorbeeld: de car diologie, de ziekteleer van het hart. In de 17e eeuw ontdekte William Harvey dat het bloed niet heen en weer gaat van hart naar lichaam, maar een rondreis maakt. Harvey ontdekte dus de bloedsomloop en dat was toen wereldschokkend nieuws zonder enig praktisch nut. Goed, oude koek, we slaan drie eeuwen over en belanden in onze eeuw. Willem Einthoven, een land genoot van ons, slaagde er in 1903 in met zijn beroemde snaargalva nometer elektrische ontladingen van de hartspier vast te leggen. Tien jaar later leverde hij er een nog steeds geraadpleegde theorie bij. Nog een landgenoot van ons, Karei Frederik Wenckebach, deed in het Utrechtse Oude Mannen Huis baanbrekend onderzoek over hartritme-stoornissen. Werner Forssman, geen landgenoot, lever de in 1929 het huzarenstukje een catheter via een armvene recht streeks in zijn hart te schuiven. De moraal. De moderne cardiologie zou onder de theorie van de bloedsomloop, ondet het door Eint hoven ontdekte cardiogram, het fenomeen van Wenckebach en de door Forssman op eigen lijf toege paste hartcatheterisatie, geen poot hebben om op te staan. Toch bad al dat denk- en doewerk op dat mo ment geen enkel praktisch nut. „Ik herinner me nog goed", aldus de cardioloog H. A. Snellen in een on langs gehouden feestrede, „dat ik bij-patiënten met een hartinfarct soms voorzichtig de deur van de ziekenkamer opendeed om te zien of ze nog in leven waren". Kennis werd pas tientallen jaren later macht. Geldgebrek Eind goed, al goed. Het nutteloze onderzoek van Harvey, Einthoven, Wenckebach, Forssman en vele, vele anderen heeft na jaren toch nog het vak cardiologie opgeleverd. Maar hoe zit het met het nutteloze medische onderzoek anno nu? Vol gens mensen die het weten kunnen tamelijk slecht, want het leerstuk dat onderzoek onmiddellijk nuttig moet zijn is >veer in andere vorm opgedoken. Dit keer is niet het stu- dentenidealisme van tien jaar gele den de reden, maar het geldgebrek van tegenwoordig. Ook nu is de re denering weer zeer verleidelijk. Wat is het geval? In de gezond heidszorg gaat per jaar 34 miljard (34 met 9 nullen) gulden om, en daar moet volgens iedereen het mes in. Hoe? Door van elke gulden rekening en verantwoording te vragen. Geen wonder dat de zie kenfondsen steeds luider morrend geld beschikbaar stellen voor expe rimentele en daarbij ook nog pe perdure transplantaties van lever en beenmerg. Hooguit een paar honderd mensen zijn daarmee ge holpen en de ziekenfondsen den ken de daarvoor nodige miljoenen beter te kunnen besteden aan nut tiger zaken als pak-weg de kraam zorg, bestrijding van geslachtsziek ten of de voorlichting van het pu bliek. Kosten-batengewijs hebben ze ge lijk. Maar wat zijn die baten nu precies? Het grootste probleem bij transplantaties is het voorkomen dat het afweersysteem van het li chaam een totale oorlog begint te gen het ontvangen orgaan. Dat af weersysteem staat op het moment in het brandpunt van de weten schappelijke belangstelling. Men neemt aan dat het een beslissende rol speelt bij onderling weinig ver gelijkbare ziekten als reuma', schi zofrenie, multiple sclerose, de ziek te van Parkinson, kindsheid, sui kerziekte, enzovoort, enzoverder, en niet te vergeten kanker. Als de rol van het afweersysteem bij een ziekte ontrafeld wordt dan werpt dat ook een licht op tal van andere ziekten. Bestrijdbaar Vandaar dat met name de resulta- ten van de beenmergtransplantatie voor veel meer mensen nut kun-; nen hebben dan voor die enkele honderden die er daadwerkelijk mee geholpen worden. Bij nogal wat wetenschappers leeft zelfs de verwachting dat we aan de voora vond staan van een „Tweede The rapeutische Revolutie'. Kanker en de hele reeks van boven gemelde ziekten zouden volgens het Engelse „Office of Health Economics" bin nen twintig jaar bestriidbare ziek ten kunnen zijn. Sleutel daarvoor is de ontrafeling van het afweerappa- raat van het lichaam en daar dra* gen peperdure hixe behandelingen als beenmerg- en levertransplanta tie hun steentje toe bij. ontwikkelingen gaan zo snel dat er tegenwoordig elke dag wel toepassingen bijkomen". De ondernemer: „Wat men niet in de gaten heeft, is dat er stilaan een heel nieuw medium: is ontstaan, net zo wezenlijk als de krant of de radio". particulieren die dergelijke auto's in Nederland te koop aanbieden. Europees netwerk Kolijn: „Dagelijks komen er wel nieuwe toepassingen bij en er is nog enorm veel méér mogelijk. De infrastructuur is al grotendeels ger reed, ook internationaal gezien. Zo is het al mogelijk om via Viditel verbinding te maken met compu ters in Duitsland en Engeland". Versteeg: „We staan nog maar aan het begin. Eerst werd videotex nog al eens gezien als een doodgeboren kindje, maar inmiddels kun je beter spreken van een gezonde baby. Een baby die nog zal uitgroeien tot een volwassen mens". Videotex: zal dat binnen afzienbare tijd bij winkels, horecabedrijven, transport- en handelsfirma's, reis bureaus en dergelijke net zo'n gangbaar artikel zijn als de tele- Kolijn: „Ik denk dat het aantal vi- deotex-toepassingen in het midden- en kleinbedrijf snel toeneemt. Maar het hangt er per sector van af hoe snel die ontwikkeling zal zijn. Som mige branches, zoals de levensmid delenhandel, zijn natuurlijk al re delijk geautomatiseerd zodat er misschien weinig behoefte bestaat aan nieuwe systemen. Andere on dernemers zijn nog niet op de hoogte met de mogelijkheden van videotex-systemen of kunnen het niet eens worden over een geza menlijke videotex-dienst. Dan is er nog het probleem dat be paalde programma's pas ontwik keld worden als er duidelijk vraag naar is. Maar die vraag ontstaat vaak pas als de programma's al ontwikkeld zijn. Een soort kip-en- ei-probleem dus. De overheid zou wat dit betreft een stimulerende rol moeten spelen in de systeemont wikkeling e'n voorlichting over toej passingen. Kijk maar eens naar Frankrijk, waar de overheid 1,6 miljoen terminals bij particulieren heeft uitgezet ter vervanging van de telefoonboeken". Versteeg ziet de toekomst niet som ber in. In drie jaar zag hij zijn om zet groeien van enkele tonnen naar ruim zestien miljoen gulden. Van zijn flatwoning kon hij verhuizen- naar een ruim bedrijfspand tegen over het Haagse Binnenhof. Voor volgend jaar rekent Versteeg op een verdere omzetgroei met 50 60 procent. Versteeg daarover: „Ik ben een doorzetter en dat zullen ze weten ook". PAUL KOOPMAN Een verleidelijke stelling. In ruwe vorm kom je hem tegen in de op merking dat de techniek wel een maanraket kan maken, maar nog steeds geen betrouwbaar achter lichtje voor de fiets. Een deftiger formulering van die opvatting is het alweer bijna vergeten leerstuk dat onderzoek „maatschappelijk re levant" moet zijn. Tijdens de op standjes van vijftien jaar geleden maakten studenten zich daar zeer druk over. Er is een hoop concrete ellende op de wereld, aldus het leerstuk, het zou de eerste zorg van de wetenschap moeten zijn daar een eind aan te maken. Wie alles wil weten over pak-weg de kniege wrichten van de duizendpoot moet dat maar in zijn vrije tijd uitzoe ken. Aan hobbyisten vakidioten hebben we niets, wetenschappe lijk onderzoek moet nuttig zijn. Op het eerste gezicht is daar geen speld tussen te krijgen. Op het tweede gezicht u raadt het al is er op die verleidelijke stelling een boel af te dingen. Het belang rijkste bezwaar is dat een meerder heid van alle „doorbraken" op me- Op de universiteit van de armen, het café dus, hoorde ik van een buitengewoon nutteloos onderzoek. Een of andere Piet Molecuul had uitgezocht dat tranen van verdriet anders zijn samengesteld dan tranen van geluk. Belachelijk, aldus mijn gesprekspartner een barkruk verder op. Er zijn waarachtig wel belangrijker zaken om uit te zoeken. Astma, suikerziekte, kanker en noem maar op, de medische wetenschap heeft daar nog steeds geen echte oplossing voor gevonden. I. Paalman

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21