ÉÊeicke Qounamt Recordhoeveelheid cocaïne onderschept Den Uyl, bijna 65, twijfelt of hij kan gaan 1959 BON: KAPITALE VANGST OP SCHIPHOL fijna alle Duitse bossen iangetast door zure regen ^Superfokstier per Songeluk geslacht Respectabele start Nederlandse atletes Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (exdl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjeSf 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 121.02,(uitsl.aut.betahng).kwartaal f 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071 -122248. Lq^ nurnrners f i 00. Zaterdag 4 augustus 1984,75e jaargang no. 22955 Af en toe zon en een enkele bui, mogelijk met onweer.' Weinig verandering van tem peratuur. Zon op 06.09, onder 21.23. Schev. hoog water 9.48 en 22.25. Laag water 5.28 en 17.57. ito rijdt huis innen: ton schade IGRAVENZANDE Met een ilheid die vermoedelijk boven de I kilometer per uur heeft gelegen, een 19-jarige automobilist uit bravenzande gisteravond in zijn jonplaats een huis binnengereden, iien boel0 ^et >nterieur bleef bijna niets akierneif' en tussenmuren werd ba3i3cufcbadigd. De schade bedraagt ruim 1.000 gulden. „Gelukkig was er op I moment niemand thuis, anders tren er zeker doden gevallen", al- 9.30-17.3 de politie. Door nog onbekende [zaak was de bestuurder de macht er het stuur kwijtgeraakt. De )kkenmaker, die de bloedproef test ondergaan, is met onbekend t>aaR,ro.fel °PÊenomen *n bet ziekenhuis. lustus) di >0 uur, bg Onderzoek naar smaad AMSTERDAM De Anne Frank Stichting onderzoek stellen van mevrouw Rost Tonningen, Joop Zwart. In stencils, gemaakt in Zwart's uitgeverij „De Uitkijk" worden men sen van de Stichting aangevallen. „Van het leed van Bergen-Belsen maken zij een gerieflij ke inkomstenbron", al dus een citaat. Vrouw van 103 beroofd van spaarcenten BIRMINGHAM De politie van het Britse Birmingham is op zoek naar een inbreker, die eerder deze week een 103- jarige vrouw in haar woning heeft over vallen, verwond en er met haar spaar centen vandoor is gegaan. De hoogbe jaarde vrouw, die gedeeltelijk doof is en zich alleen met een looprek kan voortbe wegen, werd de dag na de overval ge vonden door een maatschappelijk wer ker die bij haar op bezoek kwam. Na een behandeling in het ziekenhuis mocht de 103-jarige naar huis. Ze verklaarde dat ze zich nog tegen de inbreker had verzet, maar zonder succes. A Nederland straks één pretpark? i Welke provincie bouwt het mooiste luchtkasteel? Joop den Uyl gaat op 9 augustus „van Drees trekken". Luchtspionage: dodelijk spel tussen oorlog en vrede. Visrubriek: gek cadeautje. Viditel: van doodgeboren kindje tot gezonde baby. Medische rubriek: het nut van nutteloos onder zoek. Het ongenaakbare hooggebergte van de Neder landse elite. Het blijft hommeles met de pendelbus. Toean-besarromantiek en wanhopige armoede. 125 Jaar fotografie in de tropen. Huiscomputer vervangt straks huisarts tONDEN Sir Clive Sinclair, directeur van anse óaicen Brits onderzoeksbu- i. Voor irteau, heeft tijdens een 22.00 uisymposium in Cambridge yerklaard dat kunstmati ge „superbreinenover —_^veertig jaar in staat zul- [fgHfcen zijn de taak van de -^kiuisarts over te nemen. jVolgens Sir Clive kan pen (huis)computer net aangetfO goed als een huisarts rgeschikhecepfen uitschrijven, X).- v.o.ifnénsen geruststellen en Advies geven. Het feit dat bet hier om een niet- jnenselijk apparaat gaat, hoeft ook geen probleem te zijn, maar zal juist de )j'geremdheid wegnemen om over bepaalde medi sche problemen te pra- keukelen. Het voordeel is na tuurlijk ook, aldus Sir •®- -Clive, dat je bij klachten piet meer de deur uit hoeft voor een bezoekje aan de dokter. SCHIPHOL De dou ane op Schiphol heeft donderdagavond 33 kilo cocaïne onderschept, de grootste hoeveelheid die in één zending in Europa is aangetroffen. In verband hiermee is een 40-jarige Duitser, die in Ecuador woont, aangehouden. De cocaï ne heeft een waarde van 3,5 miljoen gulden. Op Schiphol is dit jaar al 60 kilo cocaïne on derschept. Vorig jaar was dat nauwelijks de helft. De Rijkspolitie en de douane maken zich ernstige zorgen over de sterke stijging van de cocaïnesmokkel naar en via Schiphol. Niet al leen het aantal zaken neemt toe, maar ook de hoeveelheden die per keer worden verzon den. De koerier van de record- vangst kwam uit Londen. Op zijn bagagewagentje stonden drie koffers en zes flessen sterke drank. Met de mededeling dat hij die fles sen wilde aangeven, meldde hij zich bij de douane. Nadat de verschuldigde invoer rechten waren voldaan en de Duitser in de mening verkeerde dat hij de lucht haven mocht verlaten, vroeg de douanebeambte ook zijn koffers te mogen inspecteren. De man opende één koffer, die kleding bleek te bevatten. Hij zei de overige twee niet te kunnen openen omdat zijn vrouw, die niet in zijn gezelschap reisde, de sleutels daarvan bij zich had. Daarop opende de douane de koffers zelf en trof de 33 kilo cocaïne aan. De Duitser heeft verklaard dat hij in Londen door een zakenrelatie was benaderd met het verzoek de koffers mee naar Nederland te ne men. Hij zou in de overtui ging hebben geleefd dat de koffers goud bevatten. Op schiphol zouden hem onbe kende personen de koffers in ontvangst nemen. _AMBURG Uit een onderzoek van het in Hamburg verschij- hnde vaktijdschrift „Jager" blijkt dat 98 procent van de West- uitse bossen is aangetast door zure regen. Twintig procent is 5-twaar beschadigd. Het blad baseert zich op een onderzoek dat R ,n LeVdurende negen maanden door 6.000 jagers is verricht. De bos- ;n in Sauerland, het Bergische Land, Saarland, Beieren en in He streek van Hannover en het Zuidhessische Mittelgebirge is ^^■et sterkste aangetast. f NV hield in '83 1V2 miljoen over ECHT Hoewel het met het ledental nog steeds berg- •aarts gaat, is de FNV er in 1983 wel in geslaagd om de lanciële tekorten weg te werken. Het afgelopen jaar werd fs afgesloten met een batig saldo van V/2 miljoen gulden. 1982 kwam de vakcentrale nog bijna twee miljoen tekort, ook in de jaren daarvoor waren er miljoenentekorten. De ihst van 1983 is toegevoegd aan de reserves. Uit het jaar- rslag van de FNV over 1983 blijkt dat de reorganisatie die ds 1982 binnen de centrale gaande is tot resultaat heeft leid: de personeelskosten zijn het afgelopen jaar met V/2 lïljoen gulden gedaald, en de algemene kosten met een half prij». gajiljoen. .AREN Er is nog steeds geen duidelijkheid over de fouten, Je hebben geleid tot het slachten van topstier Hilgjes Arthur, ►e stier werd in december geslacht nadat een computeruitdraai antoonde, dat de nakomelingen van de stier geen goede meik evers zouden zijn. De kunstmatige inseminatievereniging Gel- erland liet het dier toen slachten. Een tweede computerbereke- -ing, van mei dit jaar, kwam echter tot hele andere uitkomsten: le dochters van Arthur bleken wel degelijk goede melkgeef- |ers te zijn. Uit de computercijfers komt zelfs naar voren, dat lilgjes Arthur de op een na beste stier van KI Gelderland was. folgens de voormalige eigenaar heeft de KI Gelderland nu een prtuin verloren. „De stier had nog voor heel veel goede nazaten ïunnen zorgen". Overigens kunnen de leden van KI Gelderland log volop beschikken over het (ingevroren) sperma van Arthur. )e vereniging heeft nog een voorraad liggen, genoeg voor 30.000 lieren. nval in speelhol: 0 arrestaties MSTERDAM De Amster- imse politie heeft gisteren bij in inval in een illegaal gok- uis aan de Lange Niezel 40 ensen gearresteerd, twaalf ens overtreding van de op de kansspelen en 28 op id van de vreemdelingen- De politie besloot in over- met justitie over te gaan tot inval na klachten uit de rt en informatie over de in let pand gehouden kansspe- V De politie hield het gok- is al enige tijd in de gaten, let pand zou een ontmoetings- laats voor criminelen zijn. hkele weken geleden was er vechtpartij waarbij werd ichoten. Pistool in vliegtuig gesmokkeld Lilo Russ, verslaggeefster van de Bremer Nachrlchten, laat zien hoe zij gisteren op het vliegveld van Bremen een pistool in haar laars verstopte, vervolgens zonder problemen door de veilig heidscontrole kwam en op een vliegtuig naar West-Berlijn kon stappen. In het vliegtuig overhandigde zij het wapen aan de stomverbaasde stewardessen. Het relaas van de verslaggeefster heeft nieuwe twijfels gegeven over de veiligheid op de Duitse vliegvelden. Eerder deze week ontstond al de nodige opschudding toen een vliegtuig dat van Frankfort onderweg was naar Parijs, gekaapt werd. Maar volgens passagiers van het toestel, die eergisteren in Iran werden vrijge laten en gisteren in Frankrijk terugkeerden, hadden de kapers in het begin alleen een fruitmesje en kregen zij pas in Iran de be schikking over wapens en explosieven. LOS ANGELES De Ne derlandse atletes hebben gis teren bij de eerste sportieve schermutselingen goed van zich afgebeten. De zeven- kampsters Tineke Hidding en Marjon Wijnsma hadden beiden last van blessures, desondanks kwamen zij tot een respectabel aantal pun ten zodat Hidding en Wijns ma thans achtereenvolgens de zevende en tiende plaats innemen. Elly van Hulst plaatste zich zonder al te veel moeite voor de halve finales van de 800 meter. Voor het meeste spektakel zorgde Carl Lewis, die de 100 meter bij de heren in 10,04 seconden af raffelde. De Nederlandse hockeyploe- gen hadden iets minder re den tot vreugde. De heren speelden tegen Pakistan wel een ijzersterke wedstrijd, maar omdat vlak voor tijd de tegenstander toch nog langs zij kon komen (3-3), kon Oranje toch niet helemaal te vreden zijn. Belangrijk der halve is de ontmoeting van morgen met Groot-Brittanië. De dames van coach Gijs van Heumen wonnen wel - met 2-1 van de Verenigde Staten - maar konden niet overtui gen. Met veel geluk en goed werk van doelverdedigster Det de Beus werd de zege 1 feit. Bij het volgde toch nog een kater. Op de 4x100 meter wisselslag estafette wist Ne derland de finale niet te be reiken. Door een te snelle wissel van Desi Reijers werd het Oranje-kwartet, dat goe de uitzichten bezat op een (zilveren) medaille, gedis kwalificeerd. Minder voldaan keek ook Stephan van den Berg op de zesde wedstrijddag terug. In de vierde race kon hij de lei ding in het algemeen klasse ment niet meer behouden. De plankzeiler uit Hoorn ein digde slechts als elfde en moest de leiding afstaan aan de Amerikaan Steele. Oud-burgemeester Kolfschoten van Den Haag overleden DEN HAAG Op 80-ja- rige leeftijd is donder dagavond onverwacht oud-burgemeester H.A.M.T. Kolfschoten van Den Haag overleden. Hij bekleedde dit ambt van 1957 tot 1968. Mr. Kolfschoten werd op 17 augustus 1903 in Arnhem geboren. Van 1927 tot 1938 was hij secretaris van de Rooms Katholie ke Staatspartij en later directeur van het partij bureau van de RKSP. Hij werd gevraagd zitting te nemen in het eerste na oorlogse Kabinet als mi nister van justitie. Na een jaar werd hij burgemees ter van Eindhoven en ge lijktijdig was hij een aan tal jaren lang lid van de Eerste Kamer voor de Katholieke Volkspartij. De heer Kolfschoten was ondermeer grootofficier i Mr. H.A.M.T. Kolfschoten Elly van Stekelenburg overleden Op 83-jarige leeftijd is gisteravond in haar woonplaats Breukelen de actrice Elly van Stekelenburg overleden. Zij was al enige maanden ziek. Engelina Maria Elisabeth van Stekelenburg be haalde in 1921 het diploma van de to neelschool. Zij maakte in 1922 haar debuut bij het Hofstadtoneel. De overleden actrice heeft daarna onder meer bij het Centraal Toneel, de Rot terdamse Comedie, Studio, het Zui delijk Toneel, Toneelgroep Theater en Centrum gespeeld en regisseerde ook enkele malen. Elly van Stekelenburg ontving in 1961 de Albert van Dalsumprijs voor haar rol in „Lij men" en kreeg in 1962 de bronzen Bouwmeesterpenning voor haar optreden in „Speelgoed op Zolder". BANG VOOR „GERUZIE EN GETWIST" IN PVDA (Van onze parlementaire re dactie) AMSTERDAM Drs. Joop den Uyl, die op 9 augustus 65 jaar wordt, twijfelt eraan of hij nu al kan terugtreden als leider van de PvdA. In een interview met deze krant zegt hij weinig voor weggaan te voelen, zolang zijn opvol ging niet geregeld is. „Niet dat ik nu per se mijn eigen opvolger wil aanwijzen. Ik wil dat echt niet, maar ik wil ook niet de kans creëren op geruzie en getwist". Éen paar dagen geleden zei Den Uyl in een tv-program- ma dat hij zich niet verplicht voelt op zijn 65e op te houden met werken. Hij pleitte voor flexibele pensioengrenzen, zodat ouderen zo lang als zij dat willen kunnen meedraai en in het arbeidsproces. Den Uyl is ook veel internatio naal bezig. Dat werk zou hij „dolgraag" verder uitbou wen, wat zou kunnen als hij terugtreedt als PvdA-leider. Den Uyl ziet echter ook nog een derde mogeljkheid. „Ik zou ook politiek leider van de PvdA kunnen blijven en tegelijkertijd bezig zijn met die andere zaken. Dat kan er zelfs bevruchtend op wer ken". Volgens ingewijden heeft Den Uyls twijfel vooral te maken met een (vermeend) gebrek aan goede opvolgers. Alle gedoodverfde „kroon prinsen" zijn weg of bijna weg uit Den Haag: Van der Louw, Van Thijn en Van Ke- menade. Wim Meijer, de hui dige vice-fractievoorzitter, vindt Den Uyl niet zo ge schikt. Marcel van Dam wordt niet genoemd door Den Uyl. Volgens ingewijden is hij niet populair genoeg bij zijn partijgenoten in de Ka mer om aanvaard te kunnen worden als de nieuwe frac tievoorzitter. Den Uyl wil zijn partij, die in grote spanning verkeert, niet al te lang meer in onzeker heid laten. „Nog voor het be- parle- mentaire jaar" zal hij „een nadere mededeling" doen. In de PvdA verwacht men dat Den Uyl zijn besluit bekend zal maken in een bijeen komst van zijn fractie eind augustus. Overigens is Den Uyl er niet meer op uit nog eens premier te worden. Die hoop heeft hij opgegeven in 1981, toen niet hij maar Van Agt premier werd van het Kabinet van CDA, PvdA en D'66. Pagina 17: Den Uyl gaat „van Drees trekken". SPORT OP TV 20.30-21.10: Zwemmen (series). 21.20-22.00: Atletiek (series). 22.00-22.22: Roeien (finales dames). 23.00-23.20: Boksen (voorronden). 23.40-00.15: Basketbal, handbal. MORGEN Nederland 1 00.15-00.30: Gewichtheffen (half- 20.15-20.35: dames-ma- 20.35-21.00: Atletiek (series). sen (voorronc -studio Los (Nederland-West Duitsland dames). 21.30-22.00: schoonspringen (plank dames voorronden). 22.00-22.30: Boksen (voorronden). 22.45-23.20-. Boksen (voorronden). MAANDAG Nederland 2 23.50-00.40: Wielrennen (100 kilo meter ploegentijdrit), volleybat (hal- 01.00-04.30: Atletiek (finales), tur- 09.35-10.15: Samenvatting r dag. En: Atletiek (damesmarathon). Duitsland, plus lotto. Fanny Blankers-Koen. halve finales), schoonspringen (plank dames voorronden). 07.30-07.45: NOS-studio Los Ange- 07.45-08.00: Eerder genoemde sporten. 08.03-08.30: Boksen (voorronden). Geen krant ontvangen Bel t 18.00 e 15.00 uur. teleföonnr.071-122248 en u nabezorgd. „Londen juicht, Parijs is blij en Bonn is kritisch". Zo luidt de openingskop van de leidse Courant op dinsdag 4 augustus 1959. Het gaat om het besluit van president Eisenhower om bezoeken uit te wisselen met de toenmalige Russische leider Kroetsjev. De vreugde uit Engeland was zonder beperking, uit Frankrijk kwamen bedaarde reacties en in Bonn was de instemming opgesierd met kritische ornamenten, aldus de Leidse Courant. De krant die vandaag net als 25 jaar geleden weer meldt, dat prinses Irene morgen weer jarig is, al wordt ze nu geen twintig als toen, maar vijfenveertig. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding tan een vertaek «2*£eid6cSoutont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1