Neder 1 één £etdóc<3ou*ant mam 1 )l'„ iramides ibe-' de >n van de attracties op papier wil oor is land voorzien van een waarlijk den ntastische variatie op de pirami- s van Egypte en wel in de wate- n rondom Lelystad. Te zijner tijd .jijL llen daar twee houten, tentvor- :l ige hallen aan de golven ontstij- 1885. n' met een h°°8te waar de eeste kerktorens niet aan tippen innen (60 en 45 meter), die ver- jnden worden door een derde hal. j moeten, zoals wij reeds eerder nreven, onderdak verschaffen ;jn twee replica's op ware grootte Bin do Oost-Indiëvaarders Batavia I Saerdam en een op de houten heepsbouw gericht ambachten- btrixm. De kosten van dit Batavia <po Centrum worden geraamd op D miljoen gulden en men v «cht.dat jaarlijks 500.000 men :h zullen verdringen rond de artuigen onder volle tuigage. De in Stockholm is tenslotte sen opgekalefaterd wrak en k daar loopt het storm in de ten- onsfellingsruimte. wordt dus een mooi spektakel de landgenoten, die straks het creatiedorp Flevohaven met 600 poneenheden, watersportcen- um, supermarkten, winkels, nembad, enzovoort, zullen bevol- Er is 45 hectare gereserveerd dit dorado en de bouwkosten illen tussen de 60 en 70 miljoen ilden bedragen. Het wordt dus ingeh rond het IJsselmeer, waar evohof al spoedig de tienmiljoen- e bezoeker zal ontvangen en het lèuwe Zuiderzeemuseum intussen grote trekpleister belooft te orden, zoals blijkt uit de vc >oedige aanloopperiode. I ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 Leonov een uitreisvergunning zou krijgen om in 1982 de officiële ope- 7 ning te verrichten. Combinatie Het geduld schijnt beloond te wor den, nu de fabelachtige investering van 400 miljoen gulden wordt ge noemd, toereikend om Beekse Ber gen weer op te stoten in de vaart der pretparken. Het lijkt erop, dat daar een veelbelovende formule uitkomst moet brengen, de koppe ling van verblijfsrecreatie aan een ruime keuze uit amusement en ont spanning. In een wat gematigder vorm heeft Sporthuis Centrum, vooral dank zij de subtropische zwembaden, al veel succes gehad met deze combinatie en Slagharen was er ook al vroeg bij mèt die ver huur van huisjes. Subtropisch zwembad? Hoe keurig alles er ook verloopt, nabij Den Haag daar woont een graaf (Van Zuylen van Nijevelt) in wiens rijk de decadentie van de Romeinse badhuizen wordt overtroffen, dank zij de onder\yaterconcerten die daar worden gegeven, de onderwa-. terluchtbellenbank, jetstreams, knuffelwanden, waterpaddestoelen, dertig solaria, sauna's en andere dampende attracties. Het TIKI-bad van Duinrell in Wassenaar verplet tert de concurrentie bovendien nog met 's werelds langste overdekte waterglijbanen en een zomerrodel- baan vanaf het hoogste natuurlijke punt in ons land. De graaf betaalde zeven miljoen gulden aan rekenin gen voor deze aanwinsten. Het is zijn methode om in deze moorden de slag om de gunsten van het pu bliek te dingen naar één miljoen bezoekers per jaar. Bingo! De voormalige ellewarenkoopman, Henk Bemboom houdt zijn Slagha ren al 22 jaar draaiende door het volk te geven waar het om vraagt. „De mensen willen zich liever ver maken dan iets leren" is een van zijn bondige uitspraken. Vandaar dat hij nu uit alle delen van het land bussen laat vertrekken met liefhebbers van het bingospel. Een kwieke presentator en prijzen, die de moeite waard zijn, lokken dui zenden naar deze nieuwe attractie van zijn domein. Om het bezoek op peil te houden organiseren steeds meer pretpar ken speciale (sport)evenementen met grote vedetten als eregasten, wedstrijden en ander vertier. De omroepen vinden overal hun bedje gespreid, als zij zoeken naar een ge schikte lokatie voor hun ontspan ningsprogramma's. De attractiepar ken zijn gek op gratis publiciteit via buis en microfoon, maar intus sen gaan de fratsen van Loeki de Leeuw (een ideale annonceur voor de amusementsindustrie) steeds meer vooraf aan hun duurbetaalde STER-spots. Wie thuis zo'n wildwaterbaan ziet bruisen op zijn scherm is getuige van een verwoede poging om het getij te keren. Volgens de Recron, de organisatie van recreatie-onder nemers, zit de helft van de aange sloten bedrijven in de rode cijfers. Niettemin blijven de luchtkastelen aan de einder verschijnen. LEO J. LEEUWIS HAAG Zwolle laat het aan sterdam over zich te presente rs kandidaat voor.de Olympi- Spelen 1992. Toch werpen ook jwolle grote gebeurtenissen hun omt in datzelfde jaar gastvrij- i te gaan verlenen aan een voor land weergaloos evenement, de riade. Daarmee reikt men aan- ïlijk hoger dan de beroemde to- vanouds vergeleken met een ioibus voor peper, die zich bo de stad verheft. Met naar atting tegen de vijf miljoen be kers zal dit internationale tuin- ;t de wereld duidelijk kunnen lyen, dat Zwolle voorgoed aan de yinciale beperkingen is ontste- Bovendien overweegt men de leg van een permanente lusthof, /jjd aan de tuinbouw, met een ii* aan attracties. Een stoutmoe- e onderneming, gelet op het feit dertig kilometer verder Flevo- ;reeds alles te zien geeft wat »eit en bloeit en altijd weer boeit. Isbeek bij Oldenzaal houdt zich c al bezig met een visioen: een nderbaarlijke lusthof van het zo- ïaamde SIER-project. Het zal er ;t ontbreken aan pret en jolijt, jar een bezoek moet te zijner tijd k aan de algemene ontwikkeling n het publiek ten goede komen, lucatie is het nieuwe toverwoord pr hen die het massatoerisme in iede banen willen leiden. Inclu- een machtig congres-vergader- ntrum en een hotel met 1.000 Üden, zou dit attractiepark een westering vergen van honderd ljoen gulden, maar er mag dan k gerekend worden op tegen de "derhalf miljoen bezoekers per ER is een van de vele sprookjes, bundeld in een serie uitgaven die ider de naam TROP (Toeristisch icreatief Ontwikkelings Plan) i de pers 'komen. Zij worden ir de provinciale overheden sa- rigesteld door deskundigen en lerscheiden zich vooral door gortdroge, van becijferingen helende proza." rijssel en Gelderland, alsmede ïieüwe polders, geven rondom oormalige Zuiderzee een sterke ïcentratie te zien van objecten, oralsnog bestaande uit een aantal gels drukwerk, tekeningen, sta beken en maquettes. Zelfs als ?n buiten beschouwing laat dat t-uchten over een themapark vol itenaards leven in Twente de nde doen, Delden 200 miljoen lden zou willen investeren in een jjantisch souterrain voor sport, lusement en ontspanning en En- pede zich wil ontdoen van het atste textiel om als kuur(bad)- aats een nieuw leven te begin- n, is er her en der veel aan de ind. rondom dit gouden kalf van de recreatie onttrekt zich langzamerhand aan elke telling. Daartoe aangemoedigd door de landsregering, laten de provincies alles op papier zetten wat zij kunnen verzinnen, om ons volk de broodnodige ontspanning te kunnen garanderen. Pas later beginnen de „haalbaarheids onderzoeken" en de berekening van het aantal „mensjaren", dat in de behoefte aan werkgelegenheid kan voorzien. Vast staat, dat organisatie- en adviesbureaus en allerlei instituten goed verdienen aan deze hausse op de markt, waar voornamelijk illusies worden verkocht. Hun scenario's worden overal met een passend woord in ontvangst genomen door beleidslieden op allerlei niveaus, die het toerisme ontdekt hebben als een gat in de bestuursfuncties. Waar moeten al die nieuwe attrac ties hun bezoekers vandaan halen in een tijd dat iedereen ook op de uitgaven voor recreatie aan het be zuinigen is? In Harderwijk ligt men daar niet van wakker. Het verorbe ren van gerookte paling zal daar volgens een prognose zelfs onge kende vormen aannemen, als men het bezoekersaantalweet te ver dubbelen tot 1,2 miljoen per jaar. Daar moeten dan eerst wel tien keer zoveel guldens voor uitgege ven worden, voornamelijk door het Zeedierenpark, op nieuwe leest ge schoeid. Harderwijk beluistert het rapport van de adviseurs als een zoet gefluit en toont zich niet be ducht voor welke concurrentie dan ook, dank zij de trotse positie als „speerpunt" in het Gelderse toeris- Water-Wonderland Trop of flop? Het is maar de vraag of provinciegrenzen nog een rol spelen in deze ontwikkelingen. Volgens onpartijdige deskundigen is er eigenlijk maar één nieuwe su perattractie, die een kans van sla gen heeft: het Water-Wonderland. Maar daar is dan ook een studie van 25 jaar aan voorafgegaan. Het ziet er naar uit, dat dit Water-Won derland er nu echt zal komen en wel op korte afstand van veel an dere reservoirs voor het massatoe risme, namelijk aan het IJmeer te Almere. Zestien bedrijven hebben daar ge noeg vertrouwen in om hun portie bij te dragen in de totale stichtings- kosten van meer dan 200 miljoen gulden. Niet alleen Philips en een aantal banken, Ahold, enzovoort, maar ook NS. KLM en Holland In ternational, die met overheidsgeld werken. Een terrein van 200 hecta re is gereserveerd voor deze inter nationale top-attractie, met als the ma onze strijd tegen het water, maar ook het plezier en de voor spoed, die wij beleven aan deze aartsvijand. Serieuze prognoses reppen van 1,9 tot 2,6 miljoen be zoekers per jaar. Daar moet op gedronken worden, bij voorkeur een glas heerlijk hel der Heineken, omdat deze brouwe rij opmerkelijk vaak genoemd wordt als sponsor voor (nieuwe) pretparken. Er is keus genoeg, niet alleen in Gelderland en Overijssel en op de bodem van de Zuiderzee, waar zoveel investeerders popelend op hun beurt wachten. Hallo Ameland, bent u daar nog? Zelfs daar, tussen wad en branding, gewaagde men in 1983 van een wa terparadijs, uniek voor ons land en Europa, met zilte zwembaden, wa tervallen, eilandjes, een bezoekers centrum, enzovoort. Dit alles te verwezenlijken voor slechts 8 mil joen gulden. Sindsdien heeft nie mand er nog wat van vernomen. Zal de 200 meter hoge uitkijktoren aan het IJ in Amsterdam eenzelfde lot beschoren zijn? Nog maar kort geleden bekenden twee initiatief nemers wel brood te zien in deze supermast met restaurant en disco theek op de top, omdat anderhalf miljoen bezoekers 's jaars en de in vestering van 40 miljoen gulden el kaar aardig in evenwicht zouden houden. Limburgse koorts Een provincie die zich waarlijk kan meten met de stoutmoedige expan sie, die men in Overijssel en Gel derland voor ogen heeft, is die van het bronsgroen eikehout. Nergens heeft de TROP-neurose (ook wel bekend onder de naam tropolutis) de koorts hoger doen oplopen dan in Limburg. Dit land van beloften stemt van harte in met de wensdromen van Vader Abraham, die op het idee is gekomen om bij Maasbree een Wuppiepark in het leven te roepen. Kost dat al 100 miljoen gulden, Valkenburg wil er nog eens 140 miljoen aan wagen om een reus achtige vrouw aan de schepping toe te voegen. Haar omvang zou die van het Amerikaanse Vrijheids beeld evenaren, zodat men dank baar de kans kan aangrijpen om ter hoogte van haar boezem een zelf bedieningsrestaurant in te richten, met liften bereikbaar via kuit en dijbeen. Hoewel zij nog geboren moet worden is deze monsterlijke pop al gedoopt met de naam Leef- Limburg wil ook nog een aan de paardensport gewijd themapark in Heerlen en nabij Roermond schreeuwt men als het ware om de exploitatie van een attractiepark, ook al met water als uitgangspunt. De familie Van der Valk zou be reid zijn er een motel te bouwen en ook de rest te financieren. Vijftig miljoen of honderd? Alles wat Limburg wil aanrichten om het nachtegaaltje een grotere luisterdichtheid te geven, wordt overtroffen door het Terworm-pro ject bij Heerlen, dat dan eens en vooral Europa's grootste dagattrac tie zou moeten worden voor meer dan vier miljoen bezoekers per jaar, voornamelijk afkomstig uit West-Duitsland en België. Ameri kaanse experts zouden er voor moeten zorgen, dat de investering van 270 miljoen gulden een for tuinlijke belegging wordt. Het is nog steeds niet bekend, of dit ambi tieuze plan, waar een prachtig landgoed aan ten offer zal vallen, uitvoerbaar is. De tegenstanders weren zich zo geducht, dat de ope ningsdatum al is verschoven naar 1987, hoe graag Heineken ook hier wil gaan tappen, nadat hij vijf mil joen van zijn fortuin heeft bijgedra gen aan de investering. Vliegtuigdorp Dank zij de commercie zou ons land één groot pretpark worden, als ons volk er het geld voor (over) had om zich telkens weer nieuwe illusies te laten verkopen en vaker bij de oude op herhaling te gaan, liefst in gezelschap van een groot aantal buitenlanders. Vorig jaar heeft een onderzoek 31 plannen voor nieuwe attracties boven water gehaald, meestal een mixture van pret en educatie, met een gemid delde investering van 42,2 miljoen gulden. Nieuweschans zal het mis schien wel redden met het nieuwe fenomeen van de badcultuur, maar geldt dat ook voor het Vliegtuig dorp in Stadskanaal en het Atmos- ferium (35 miljoen gulden) waarin Groningen ruimte wil scheppen voor tropische baden, vechtsporten, tennishallen, enzovoort; dit alles terzijde van een nieuwe motel? Neeltje Jans Assen gaat ongeveer hetzelfde be drag uitgeven aan een AZA-pro ject, Schoonebeek wil een energie park en Bergen op Zoom komt als zoveelste twee emmertjes water ha len, twee emmertjes pompen op het thema zee en rivieren. Intussen bouwt Drenthe nijver voort aan het fraaie (veen)museumdorp 't Oale Compas, waar op den duur ook 30 miljoen gulden aan besteed zal worden en kijken aan de Ooster- schelde investeerders uit naar de bouw van een ontspanningscom plex op het werkeiland Neeltje Jans, met dakterras en uitkijkto- Waar moet dat heen? Het gaat nu al de verkeerde kant uit met be staande attractiepunten, die minder druk bezocht worden en veel drei gen er af te vallen in de race naar een steeds uitdijende „grootschalig heid". Wie de bekendste amuse mentsindustrieën gadeslaat, krijgt soms de indruk dat zij bezig zijn zichzelf op te blazen. De Efteling geeft elk jaar 10 mil joen gulden uit aan een nieuwe su perattractie, met als gevolg dat het publiek afgestompt raakt en steeds nieuwe sensaties blijft vragen. Dank zij dit beleid is het aantal be zoekers nu opgeschroefd tot twee miljoen per jaar. Concurrent Beek- se Bergen moet beschaamd erken nen deze boot gemist te hebben, met als gevolg een verlies van jaar lijks een miljoen gulden voor de ge meenten Tilburg en Hilvarenbeek, die hier de touwtjes in handen hou den. Binnen enkele jaren is het aantal verkochte entreebiljetten met 500.000 verminderd. Geen nood echter. Dank zij het ABP en V en D (Vendex) kan spoedig de grote sprong voorwaarts gemaakt worden, met vier themadorpen (1.000 tot 1.500 bungalows), een groot amusementspark, nieuwe sa fari-avonturen en eindelijk dan ook het Cosmo Centrum van Chriet Titulaer, die eerst op de ver keerde sateUiet heeft gewed (het Futurama van Zwolsman in Oost- Groningen), maar nu zijn draai ge vonden schijnt te hebben. Het wordt tijd. Reeds in 1980 wilde hij de ruimte geven aan zo'n centrum, waarin ook de Volkssterrenwacht Simon Stevin zou worden opgeno men. Toen werd al aangekondigd, dat de Russische kosmonaut Alexei Nooit tevoren zijn er in ons land zoveel luchtkastelen gebouwd als in dit decennium, sinds men ontdekt heeft dat het maken van plannen volstrekt niet hoeft te betekenen, dat zij ooit uitgevoerd zullen worden. De even omvangrijke als grillige markt voor de vrijetijdsbesteding leent zich bij uitstek voor deze werkverschaffing. Hoeveel doctorandussen, ingenieurs, architecten, ambtenaren en bestuurders er dansen Niemand schijnt iets geleerd te hebben van de mislukkingen op dit gebied in het verleden. Met een goedgelovigheid die kinderen niet misstaat, laten beleidsbepalers zich nog steeds voor karretjes spannen als iemand hun luchtkastelen verkoopt. Zelfs de nuchtere Groningers trapten er in: in het gigantische ruimtevaartpark „Futurama" van bouwheer Reindert Zwolsman. Het bleef een visioen. 9

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15