van Petra Staveren: van steur tot goudvis Smoloskyp haalt fel uit naar Russische regering OLYMPISCHE SPELEH '84 'd paalman niet kogelstoten litzic ionel Ritchie bij luitingsceremonie LAchen op de Olympus >TUS 191 I 'Xdóc.Qowiard 5 ANGELES Ria Stalman morgen niet deelnemen aan onderdeel kogelstoten. De igse atlete, al enkele jaren in Verenigde Staten studerend, zich geheel concentreren op discuswerpen, een week later, Ctrbij ze favoriete is voor goud. vind het kogelstoten boven ra een naar nummer. Ik deed om het Nederlands record te te zoa*?" 1te krijgen. Nu ik dat heb, t t ik het maar schieten. Ik krijg korfelleen maar pijn van in mijn ouder en arm". ineen; MEDAILLES na de vijfde wedstrijddag is als volgt: Land goud zilver brons 1. Verenigde Staten 22 12 3 2. China 7 3 5 3. Italië 5 1 2 4. West-Duitsland 4 5 5 5. Canada 4 5 1 6. Japan 0 4 7. Roemenië 1 4 2 8. Groot-Brittannië 1 1 4 9. Nederland 1 3 10. Finland 1 0 2 11. Zuid-Korea 1 0 1 12. Zweden 0 5 3 13. Australië 0 4 5 14. Frankrijk 0 2 3 15. Zwitserland 0 2 3 Q&P Perfectionist Carey biedt excuses aan LOS ANGELES Rick Carey, de olympische zwemkampioen op de 200 meter rugslag, heeft zijn excuses aangeboden voor zijn vreemde gedrag tijdens de uitreiking van de gou den medaille van dinsdag avond. De 21-jarige zwem mer uit New York stapte met gebogen hoofd naar het erepodium, weigerde een hand op te steken naar de wuivende menigte en stopte op de terugweg juist lang genoeg aan de balu strade om de bloemen aan zijn moeder te geven. „Om dat zij mijn moeder is", luidde zijn i de trant van zijn t de stadgenoot John McEn roe verklaarde Carey ver volgens een geweldige he kel te hebben aan zichzelf. Hij had zich voorgenomen een wereldrecord te zwem men'en was daar anderhal ve seconde vanaf gebleven. „Het maakte niets uit of de Oostblok-zwemmers er bij waren of niet. Die had ik toch wel verslagen, of ik me goed voelde of niet". Het Amerikaans Olym pisch Comité moest eraan te pas komen om de prui lende perfectionist zijn ex cuses te laten maken. „Ik zou me willen verontschul digen tegenover iedereen, die aanstoot heeft genomen aan mijn gedrag. Het win nen van een gouden me daille is één van de hoogte punten van mijn carrière en het is een grote eer om te winnen voor de Vere nigde Staten", heette het. „Ik vond het moeilijk te la chen bij een prestatie die voor mij een teleurstelling was. Door geen wereldre cord te zwemmen, voelde ik dat ik niet alleen mijzelf, maar ook het publiek had teleurgesteld. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 Politie speurt explosieven op LOS ANGELES De politie van Los Angeles heeft gisteren de bewoners van een aantal huizen de hoeveelheid kruit was aangetroffen in een wo ning in San Fernando Valley, op ongeveer vijf tien kilometer van de belangrijkste, streng afge grendelde plaatsen waar de Spelen plaats heb ben. De omgeving werd afgesloten voor publiek, omdat de politie meer bommen vermoedde en ge vaar niet uitgesloten achtte. De politie bracht de gearresteerde eigenaar van het huis in verband met de vaderlandslievende Amerikaan, een 38-ja- rige juwelier, die een dag eerder ki een auto vol explosieven werd aangehouden, terwijl hij een bus uit het Olympische dorp volgde. De man werd in staat van beschuldiging gesteld wegens verboden wapenbezit. Hij verklaarde in de cel het als een plicht te zien Olympische atleten te beschermen. de on als 't e mis g< SIRE LOS ANGELES De Amerikaanse speaker kon de naam van Petra van Staveren amper over zijn lippen krijgen. Of dat nu kwam doordat hij zoveel moeite had met de Nederlandse uit spraak dan wel door de eerste nederlaag van de Amerikaanse dameszwemploeg, bleef echter onbe kend. Belangrijk was dat ook niet, want het olympisch zwem- goud, uitgerekend op een nummer waarop Nederland in de geschiedenis nog nooit zo prominent vertegenwoor digd is geweest, werd in het Oranje-kamp met uitzinnige vreugde gevierd. Voor het eerst sinds de Spe len van Mexico in 1968, toen Ada Kok op de 200 meter vlinderslag heerste, ging de Nederlandse vlag weer in de hoogste top. Petra van Stave ren keek stralend toe. „Het is i de vereni ging De Steur uit Kampen, die zich in Los Angeles als een verrassende goudvis ont popte, beheerste haar emoties echter voortreffelijk. Zij liet zich door de voor haar toch ook onverwachte ontwikke ling niet uit haar evenwicht brengen. „Ik wist", zo vertel de zij, „dat ik de eerste vijftig meter in ongeveer 32 secon den moest afleggen. Dan zou ik een kans hebben. Maar eerlijk gezegd had ik ver wacht dat Ottenbrite en Rapp sneller zouden zijn". Record Dat gebeurde echter riiet. In tegenstelling tot in de eerder op de dag gezwommen series lukte het de zwemonderwij- zeres-in-opleiding de op de eerste baan genomen voor sprong vast te houden. Aan de finish bleek zij goed voor goud in een persoonlijke re cordtijd (1.09.88) hetgeen te vens een olympisch record betekende. Petra van Stave ren had de eindstrijd overi gens met de tweede tijd (1.11,18) bereikt. Alleen Ca therine Poirot was sneller ge weest, maar de Francaise kon die stunt niet meer her halen en moest genoegen ne men met het brons. De Verenigde Staten was in de finale overigens met twee zwemsters vertegenwoordigd. Naast Rapp was ook Tracy Caulkins bij de laatste acht gekomen. De Amerikaanse recordhoudster had echter geluk gehad. Allereerst om dat de jury meende de Ita liaanse Manuella Dalla Valle te moeten diskwalificeren en tevens omdat Ingrid Lempe- reur een fractie van een se conde tekortschoot. Het klei ne Belgische talent was in de series bang geweest voor een derde valse start, had een an dere starthouding aangeno men en werd prompt verlie zer. Petra van Staveren trok zich daarvan allemaal niets aan. Zij had er gedurende de ochtenduren meer moeite mee gehad dat het zo lang duurde alvorens kon worden gestart. „Ik moest al om kwart over zeven inzwem men. De start was pas om elf uur. Die lange wachttijd is me niet meegevallen". De plotselinge vedette, die in 1980 tijdens de Europese jeugdkampioenschappen haar internationale debuut maak te, was dan ook verheugd dat met het avondprogramma minder tijd was gemoeid. Zij had overigens direct een ver klaring voor haar fraaie ste Ne derland se goud. triomf. „Ik heb na mijn exa men VHBO in april de trai ning intensief opgevoerd. Tij dens de voorbereiding heb ik wel vier tot vijf uur in het water gelegen. Het ging nu echt geweldig". Of zoals be geleidster Wil Storm het on der woorden bracht: „Ge woon een leuk meisje zonder kuren". Gepland Terwijl de goud aan het uitzwemmen was, nam Ruud Beele de honneurs waar. De bonds coach, die de laatste dagen zo druk was door tal van ver plichtingen dat hij amper de verzamelde pers te woord kon staan, bleek nu alle tijd te hebben. „Het is natuurlijk vervelend om te zeggen, maar dit is gepland", vertelde hij. „Ik wist dat het goed zat. want 's morgens was zij al de snelste op de eerste vijftig meter. Petra heeft een gewel dige mentaliteit. Zij is een knokster". Beele, die in zijn werk sterk afhankelijk is van de steun van de verschillende club- alles. Alleen van Andries Strieker die hij aanvankelijk Strikker noemde, kostte eni ge tijd. En de naam van Ber ry Hofsink, een zwemtrainer die ook aan de basis van het succes van Petra van Stave ren heeft gestaan, kwam he lemaal niet over zijn lippen. Toch leverden deze zwem- deskundigen van De Steur ook een belangrijke bijdrage aan de door Petra van Stave ren inmiddels bewandelde weg. Een finale 100 meter schoolslag zonder Van Stave ren was de laatste jaren ei genlijk ondenkbaar. Zij pakte inmiddels al zes nationale ti tels en was met de estafette- -ploeg vorig jaar in Rome tij dens de EK er mede verant woordelijk voor dat het zil ver uit het water werd opge vist. Het bleef voor Oranje giste ren overigens wel de enige medaille. Annemarie Ver stappen reikte op de 100 me ter vlinderslag niet verder dan de vierde plaats. Gezien de internationale ranglijst wekte dat geen verwonde ring. Meer zat er eigenlijk niet in. Toch was de vedette uit Rosmalen tevreden. „Ik zwem hier een goed toernooi. Ik ben blij met mijn vierde plaats. Tot nu toe ben ik op deze afstand nooit verder dan de B-finale gekomen". Ook Conny van Bentum kon op (de Ameri kaanse Mary T. Meagher pakte het verdiende goud) niet verrassen. Zij moest te vreden zijn met een zevende plaats. De Barneveldse maakte wel eens betere tij den mee. Bij het herenzwemmen sneu velden ook nog twee wereld records. De Canadees Victor Davis gaf zijn goud op de 200 meter schoolslag extra glans met een tijd van 2.13,34 ter wijl de Amerikaanse ploeg de 4x100 meter vrije slag af raas de in 3.19,03. De Nederlandse heren deden in de finale niet mee. Zij waren met 3.27.60 min. in de serie niet snel ge noeg geweest. Daar sprak na afloop echter geen Nederlan der meer over. De gouden prestatie van Petra van veren zorgde voor een uitge laten stemming. PETER VAN PUTTEN DS ANGELES Beetje bij beetje worden details be- ?nd over de sluitingsceremonie van de Olympische )elen op 12 augustus die vier miljoen dollar (ruim raalf miljoen gulden) gaat kosten. Eén van de grote fracties van de ceremonie zal het optreden van Lio- 1 Ritchie, de zanger van The Commodores, zijn. de bedoeling dat hierbij ook de 7800 atleten en het pu- -jek worden betrokken. Volgens de organisatoren van de slui- igsceremonie zal het gebeuren een geweldige show worden ?t veel speciale effecten. Topsterren uit de film- en showwe- Id zullen hun medewerking verlenen. „Het publiek zal over sluiting nog verbijsterder zijn dan de opening", aldus Bill rriere, één van de verantwoordelijken voor de sluitingscere- anie. LOS ANGELES „De Sovjet-Unie offert letter lijk Olympische atleten op voor zijn eigen glorie en voor het internationale prestige". Deze ernstige beschuldiging uitte giste ren Smoloskyp, een orga nisatie ter verdediging van de mensenrechten in de Oekraïne, aan het adres van de Russische re gering. Dat Smoloskyp uitgerekend Los Angeles en de Olympische Spelen uitgekozen heeft om der gelijke beschuldigingen te uiten, is natuurlijk niet vreemd. Rond deze tijd is de hele we reldsportpers in LA verzameld en Smoloskyp hoopt daar dan ook ruim aandacht te krijgen. De organisatie, gevestigd in Baltimore, bestaat sedert 1970 en telt circa 3000 leden, Oek- raïners die in Amerika en Ca nada wonen. Tijdens de pers conferentie in de Greater Los Angeles Press Club liet An- driy Karkos weten dat Smo loskyp in het laatste jaar een document gekregen heeft met de namen van 59 Russische at leten (onder wie 24 gouden medaille winnaars) die aan de Olympische Spelen hebben deelgenomen en ondertussen zijn overleden. „We hebben de lijst gecontro leerd en zijn tot de conclusie gekomen dat ze klopt. De mensen die ons het document hebben toegespeeld hebben ons verzocht de rest van de wereld hiervan op de hoogte te stellen. Van sommige spor ters op die lijst is de doodsoor zaak een verkeersongeluk of een andere natuurlijk oorzaak. Van de meesten is dat echter niet bekend. Opmerkelijk is bijvoorbeeld wel dat de Sovjet- -Unie niet of nauwelijks be richten de wereld instuurt, wanneer dergelijke atleten overlijden. En als dat zelfs niet gebeurt bij atleten, die een of twee jaar eerder een gouden medaille op een Olympiade hebben gewonnen, is dat toch wel erg opmerkelijk". Smoloskyp vergeleek de sterf tecijfers van Rusland met die van Amerika en de beide Duitslanden (alleen van atle ten die een Olympische me daille hebben gewonnen) en kwam tot de conclusie dat het cijfer in Rusland 2,5 keer zo hoog is dan in de andere lan den. De gemiddelde leeftijd van de Russische bevolking bedroeg in 1979 65 jaar, die van de overleden kerngezonde - mag men verwachten van topsporters - atleten was onge veer 45 jaar. Smoloskyp uit ernstige be schuldigingen aan het adres van de Russische regering. Doctor Rubtsov, hoofd van het Russische comité voor sport en lichaamsopvoeding en zijn me dewerkers hebben volledig overzicht van het dopingge- bruik bij atleten in training. Karkos, lid van Smoloskyp, zegt: „Het directe resultaat van het werk van Rubtsov en zijn medewerkers zijn gouden me dailles en records voor Russi sche atleten en prestige voor het regime. Het effect op lange termijn is de dood van de atle- Drugs Onder de drugs, die de Sovjets de atleten vaak buiten hun medeweten toedienen, bevin den zich volgens Smoloskyp dianabol, nerobil en retabolil. Bovendien heeft de medische staf een drug ontwikkeld, die de aanwezigheid van doping in het lichaam onaantoonbaar maakt. „Het geeft toch te den ken", aldus Andriy Karkos, „dat er soms atleten één of twee jaar nadat ze een gouden medaille gewonnen hebben, komen te overlijden. Het ge bruik van anabolica is in de Sovjet-Unie een integraal deel van het regeringsprogramma. Evenals individuele atleten, die betrapt worden op doping, uitgesloten worden van de Spelen, moeten landen, die dat doen, dezelfde straf krijgen". Smoloskyp heeft geprobeerd het Internationaal Olympisch Comité zijn rapport te over handigen, maar het IOC wilde daar niet aan. Smoloskyp vraagt het IOC de doodsoor zaak van de op de lijst ge noemde atleten te onderzoe ken en aan de hand daarvan maatregelen te nemen. Onder zoek heeft uitgewezen dat het gebruik van anabolica welis waar negatieve effecten kan hebben, maar nauwelijks de dood tot gevolg heeft. „De Sovjet-Unie moet dus nieuwe drugs of andere methoden in het geheim ontwikkeld heb ben, die daar wel toe geleid hebben. We dagen de Sovjet- -Unie uit om, als ze dat kun nen, de doodsoorzaak van de 59 atleten kenbaar te maken", aldus Smoloskyp. Discriminatie De groep uit op de tweede plaats nog andere ernstige be schuldigingen aan het adres van de Sovjet-Unie, die even eens eigenlijk uitsluiting (van het IOC) tot gevolg moeten hebben. Secretaris Andrew Sorokowski: „Nationale discri minatie en kolonialisatie, zoals ook gebeurt in Zuid-Afrika dat zijn IOC-lidmaatschap wel ontnomen is, komen ook voor in de Sovjet-Unie. De Oekraï ne (50 miljoen inwoners) en verschillende andere staten bezaten, tot voor de bezetting van 1940, eigen Olympische ploegen en hebben daar nu, evenals bijvoorbeeld de Maag deneilanden, Hong Kong en Puerto Rico ook recht op. Ten gevolge van de discriminatie door; de Russiche Republiek krijgen de veertien niet-Russi- sche republieken (48 procent van de totale bevolking woont er) nauwelijks kans deel te ne men aan bijvoorbeeld Olympi sche Winterspelen". Sorokowski maakt dat duide lijk aan' de hand van enkele cijfers: „Tussen 1956 en 1984 werden 588 Russen geselec teerd voor Winterspelen, de veertien andere Republieken waren vertegenwoordigd met 50 man. Tussen 1956 en 1972 was de Oekraïne (42 miljoen mensen) er zelfs helemaal niet bij. In 1976 mochten twee atle ten deelnemen, in 1980 vijf en in 1984 vier. Oekraïners die daar tegen protesteren worden gestraft. Sprinter Valeri Bor- zov (Oekraïner) corrigeerde de journalist Jim McKay tijdens een interview toen Borzov twee gouden medailles in Milnchen had gewonnen, om dat hij hem betitelde als Rus. Als gevolg daarvan mocht Borzov een jaar lang niet in buitenlandse wedstrijden uit komen". „Aangezien discriminatie en kolonialisme niet thuishoren in de Olympische beweging, hebben we een memorandum gestuurd naar het IOC", be sluit Sokorowski. We vragen het Russische Olympische co mité uit te sluiten en wensen dat de regering de formatie toestaat van onafhankelijke Olympische teams de vijftien F sief Oekraïï GIEL HENDRIX Quarters Journalisten uit China hebben de eerste week van hun ver blijf in Los Angeles een ware run ondernomen op de quar ters (munt van een kwart dol lar en dus vergelijkbaar met onze kwartjes). Bij aankomst op hun kantoor in het perscen trum van LA bleken de tele foons nog niet aangesloten. Om hun verhalen door te bel len naar huis moesten ze daar om gebruik maken van de openbare telefoons, die „ge voed" worden met die quar ters. De gesprekskosten voor de eerste drie minuten naar China bedragen 12 dollar, 48 quarters dus. Voor elke vol gende minuut moesten de Chi nezen 12 quarters in de appa raten stoppen. Op die manier hadden ze twee mensen nodig om de verhalen door te bellen, de tweede had immers zijn handen vol aan het voeden van de telefoon. Jack Ford Jack Ford. de 31-jarige zoon van oud-president Gerald Ford, werd door de politie van Fairbanks, waar de military werd verreden, gearresteerd. Omstanders hadden gezien hoe Jack Ford een Olympisch verkeersbord naar beneden had gehaald. Met de handboei en aan werd Jack afgevoerd en 30 minuten ondervraagd door de politie. Na afloop werd hij weliswaar vrijgelaten, maar hij zal toch binnenkort voor de rechter moeten komen. Universiteit Tweeëntwintig deelnemers aan de Olympische Spelen stu deren normaal gesproken aan de universiteit van Alabama, maar slechts vijf van hen ko men voor de Verenigde Staten uit. Tonga Het koninkrijk Tonga, een ei landengroep (151) op zo'n 2500 kilometer van Nieuw Zeeland, neemt voor het eerst deel aan de Olympische Spelen. Het land van Koning Tupou IV werd in 1962 onanhankelijk van Engeland, maar stuurde nog geen afvaardiging naar de Spelen. Dit keer bestaat de Olympische ploeg uit zeven boksers. Otosico Havili is één van die boskers. Hij werd in de eerste ronde verslagen, maar voerde in de derde ronde van zijn partij een kleine dans uit die al meteen de „Tonga Shuffle" wordt genoemd. Evenals alle andere verliezen de boksers, die niet op een brancard de ring uit worden gedragen, was ook Havili van mening dat hij ten onrechte verliezer werd verklaard. Statistiek Sportlieden van allerlei leeftij den, lengten en gewichten ne men deel aan de Spelen. De oudste sportman is de 70-jarige Franse schutter Roger Riard. De Australische Patricia Dench is met haar 52 jaar de oudste deelneemster. Zij komt ook uit in de schietwedstrijden op het onderdeel pistool. Met zijn dertien jaar is de Belgische stuurman bij het roeien, Phi lippe Deceulenaere, de jongste aan wezige. Turnster Laura Munoz is de lichtste met haar 29 kilogram. De zwaarste sportman in Los Angeles is de Oostenrijkse gewichtheffer Stefan Laggner die 154 kilo gram op dc weegschaal brengt Spanje heeft nog meer olym pische records". Turnster Anna Manso is de kleinste met haar lengte van 1,32 meter. Van de grootste hoogte kijken dc basketballers Uwe Blab West-Duitsland) en Andrew Campbell (Australië) op het gebeuren neer met hun 2113

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9