fH£eidóe ©omcwit Bi ABP- miljoenen op rekening ex-directeur Eindelijk goud 1958 Inkomensakkoord specialisten gaat verzekerden geld kosten BON: Vakantieganger reist goedkoper AFGELUISTERDE TELEFOON BRENGT AAN HET LICHT: Borssele krijgt nieuw veiligheids systeem Zware schade na bomaanslag „Spion" Gardiner mag worden uitgeleverd CAMPAGNELEIDER MONDALE STAPT OP SPORT OP TV 'CcidócGoiuant Vrijdag 3 augustus 1984, 75e jaargang AflB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaalf 53,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Losse nummers i Morgen veel bewolking en en kele buien, mogelijk met on weer. Minima rond 15, mid- dagtemp. rond 21 gr. De ko mende dagen af en toe zon en een enkele bui, in het week einde mogelijk met onweer. Weinig verandering van tem peratuur. Zon op 06.07, onder 21.25. t)EN HAAG De ruim acht miljoen Neder- andse vakantiegangers hebben dit jaar minder jan hun zomervakantie besteed. Ondanks het reit dat het aantal vliegvakanties ongeveer tien arocent hoger zal uitkomen dan in 1983, is de gemiddelde reissom fors gedaald. De vakantieganger is prijsbewust en zijn be langstelling voor geheel verzorgde reizen is ge daald, zo meldt een studie door het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf EIM). Niet alleen de recessie speelt in deze ontwikke ling een rol, ook groeit de belangstelling voor meer individuele reisvormen. De reis met ge heel verzorgd verblijf is minder in trek. De eisbranche heeft hierop al ingespeeld door clubvakanties voor jongeren, doe-vakanties met veel spqrt, en reizen voor speciale groepen als ouderen, alleenreizenden en naturisten. De reisbureaus zullen hun voorlichting in de toe komst moeten afstemmen op de kritische con sument met meer reiservaring. Druk op de weg Op de Nederlandse wegen zal het dit weekein de zeer druk zijn door naar huis terugkerende Nederlandse en Duitse vakantiegangers. Van avond al kunnen vertragingen ontstaan bij de bekende knooppunten zoals bij Eindhoven en op de weg Arnhem-Apeldoorn. Morgen zal het op de oost-westverbindingen, de wegen naar Zeeland en die rond Breda erg druk zijn. In Den Helder zullen de vakantiegangers met uren wachttijd rekening moeten houden, ook al vanwege vlaggetjesdag, rond Rijnsburg zal het bloemcorso voor opstoppingen zorgen en in en' rond Rotterdam zorgt de Antilliaanse carna valsoptocht voor veel oponthoud. Salvadoraanse guerrillastrijders gijzelen ruim honderd mensen SAN SALVADOR De Spaanse regering is bereid politiek asiel te verlenen aan de vier Salvadoraanse guerrillastrijders, die sinds gisteren ruim honderd mensen vasthouden in een bank in de hoofdstad San Salvador. Dit heeft een woordvoerder van het Spaanse ministerie vanochtend in madrid verklaard. De guerrillastrijders hebben gezegd, dat zij lid zijn van de Salvado raanse verzetsbeweging FMLN. Volgens een vrouw, die gisteravond tegelijk met drie kinderen de bank mocht verlaten, eisen de vier dat de Salvadoraanse re gering met de Mexicaanse ambassade moet onderhandelen. Het is al eerder voorgekomen dat guerrillastrijders een vrijgeleide kregen naar Mexico-Stad in ruil voor vrijlating van hun gijze laars. De vier guerrillastrijders hebben gisteren tijdens de be storming van het bankgebouw een bewaker gedood. Guerrilla strijders van het Salvadoraanse verzet plegen zo nu en dan bankovervallen om asm geld voor hun oorlogsinspanningen te komen. MAASTRICHT De geschorste directeur van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, mr.drs. A.J. Masson, houdt er een geheime bankrekening in Duits land op na waarop via omwegen geld is gestort dat van ABP-beleg- gingstransactiesafkom stig is. Het geld werd onder andere doorge sluisd via een B.V. op Jersey, genaamd Yan- wood Quality Control Limited, waarvan nu vaststaat dat Masson er achter zit. Een en ander is aan het licht geko men doordat sinds maart Massons telefoon op last van Justitie is af geluisterd. Dit heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. J. van Op stal, vanmorgen meege deeld in zijn requisitoir te gen Massons medeverdach te, ir. J. van Zon. Van Zons zaak kwam pro forma voor, omdat de termijn voor zijn verstreken.' Volgens mr. Van Opstal, die de rechtbank vroeg de zaak drie maanden aan te hou den, bestaat er groot gevaar dat de hoofdverdachten de opsporing van strafbare fei ten zullen belemmeren als zij op vrije voeten worden gesteld. Uit het onderzoek is onder meer gebleken dat een aan nemingsbedrijf, dat van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds een aantal bouw opdrachten kreeg, in totaal 1.177.000 gulden aan Yan- wood Quality Control heeft betaald. Verder kwam aan het licht dat Van Zon door Masson als tussenpersoon is opgedrongen aan de West- land-Utrecht hypotheek bank. De provisie die Van Zon toucheerde bij een aan tal bouwtransacties van de bank (215.000 gulden) werd eveneens overgemaakt naar de B.V. van Masson. DEN HAAG De veiligheidskleppen van de kerncentrale in Borssele, die onlangs bij een storing vastge roest bleken, worden vervangen. Totdat de nieuwe kleppen zijn aangebracht, worden regelmatig inspecties uitgevoerd om het goed functioneren van het veiligheidssysteem te waarborgen. Dit heeft staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken) het Ka merlid Tommei (D'66) ge antwoord op vragen die zij had gesteld naar aanlei ding van een artikel in deze krant. Daarin werd onthuld dat de veiligheid van de centrale vorig jaar gedurende maximaal ne gen maanden door roest- vorming bedreigd is ge weest. Volgens de staatsse cretaris wordt binnenkort een nieuw afblaassysteem geïnstalleerd, om een her haling van de gebeurtenis sen bij de storing begin dit jaar te voorkomen. Toen kwam de centrale door een extreem lage water stand zonder koelwater te staan. Bovendien bleken alle zes de veiligheidsklep pen vastgeroest. Er is al een beter systeem opgezet om het waterpeil in het koelwater-inlaatkanaal te controleren, zo meldt de staatssecretaris. Het af blaassysteem zal voorts worden vervangen door een systeem dat de centra le automatisch afregelt als opnieuw drukverhogingen optreden. Een bomaanslag heeft vannacht zware schade toegebracht aan de kantoren van het Europese ruimtevaartbureau ESA in Parijs. De aanslag zou het werk zijn van de extreem-linkse organi satie Action Directe. Bij de explosie werden twee voorbijgangers licht gewond. Behalve het gebouw van de ESA, waar op het moment van de aanslag niemand aanwezig was, liepen in de buurt geparkeerde auto's en huizen in de omgeving eveneens zware schade op. BREDA De Canadees Paul Wood, alias John Gardiner, mag door Nederland aan Bel gië worden uitgeleverd, aange zien daarvoor aan alle formali teiten is voldaan. De autoritei ten in het Belgische Dinant verdenken Wood van het me- deplegen van diefstal van 193 granaten uit een munitiedepot in Florennes. Enkele van die granaten zijn gevonden in het vredesactiekamp in Woens- drecht. Gardiner heeft gewei gerd mee te werken aan een verkorte uitleveringsprocedu re. Hij probeert in Nederland berecht te worden, omdat vol gens hem anders de rol die de Binnenlandse Veiligheids dienst in deze zaak heeft ge speeld onderbelicht blijft. Vol gens de Bredase rechtbank, die gisteren over de uitlevering besliste, heeft Wood zijn on schuld niet aangetoond. Zelfs al zou hij in opdracht van de Nederlandse BVD hebben ge werkt, dan is dat niet van in vloed op zijn strafbaarheid in België, aldus de rechtbank. Gardiner heeft al laten weten tegen de opstelling van de rechtbank in cassatie te zullen gaan. UTRECHT Het inko mensakkoord dat de rege ring onlangs sloot met de medische specialisten zal de ziekenfondsverzeker den geld gaan kosten. Deze vrees uit de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) in een brief aan ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK 1 Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 (tuks. Alkemadelaen 1 - RoetofarendsvMf) Telefoon 01713-280*>20T3. O NISSAN staatssecretaris Van der Reij- den van Volksgezondheid. De VNZ schrijft ook dat de zie kenfondsen geen enkele ver antwoordelijkheid nemen voor de consequenties die het ak koord zal hebben voor de kos ten van de gezondheidszorg. Het akkoord komt er op neer dat de specialisten door hun tarieven te verlagen tot en met 1986 zo'n 165 miljoen gulden inleveren. Dat geld moet ech ter worden gebruikt om jonge specialisten aan werk te hel pen. De VNZ vindt echter dat die verlaging niet zal opbren gen wat de regering verwacht. Hoe meer specialisten, hoe kleiner de opbrengst. Ook de plannen van het kabinet de vrijwillige ziekenfondsverze kering op te heffen kunnen een streep door de rekening halen. Want dan verdwijnen een miljoen ziekenfondsverze kerden naar de particuliere sector en daar gaan de tarie ven pas later omlaag. De VNZ contateert dat er geen enkele groeien. Als garantie is dat de instroom van ten komen, nieuwe specialisten uit de 165 miljoen kan worden betaald. De ziekenfondsen vrezen dat de budgetten van de zieken huizen onder grote druk ko men te staan als niet duidelijk met de al gevestigde specialis ten wordt afgesproken dat het aantal verrichtingen niet zal meer specialis- het gevaar niet denkbeeldig dat er in de zie kenhuizen nieuwe specialis men onstaan met als gevolg extra investeringen, extra di agnostiek en extra beslag op het personeel. „Wij vrezen dat de kosten dan binnen de kort ste keren de pan uit zullen rij zen", aldus de VNZ. NORTH OAKS Bert Lance, de campagneleider van Walter Mondale voor de komende Amerikaanse presidentsverkiezin gen, heeft nauwelijks drie weken na zijn benoeming ontslag ge nomen. De benoeming van Lance, juist voor de Democratische conventie in San Francisco vorige maand, was al slecht gevallen bij een aantal Democratische partijleiders. Lance trad enkele ja ren gelden af als medewerker van president Carter, toen hij be schuldigd werd van financiële malversaties. Hij werd weliswaar vrijgesproken, maar bleef een (te) omstreden figuur voor een prominente positie in de campage van Mondale. De met goud omhangen zwemster Petra van Sta veren richt een spuitende fles champagne op de mensen aan de andere kant van de microfoon. PETRA VAN STAVEREN DOET IEDEREEN VERSTELD STAAN LOS ANGELES Voor het eerst sinds 1972, toen judoka Wim Ruska in München goud veroverde, stond Ne derland weer eens op de hoogste trede van het erepo dium bij de Olympische Spe len. Petra van Staveren, een Burgemeester Ed van Thijn bezig aan zijn rede in het Biltmore Hotel tijdens de presentatie van Amster dam als olympische stad voor de Spelen van 1992. nog jonge scholiere uit Kam pen, deed iedereen versteld staan op de 100 meter school slag. Afgetekend zette ze de complete internationale con currentie opzij; een prestatie, die tevens een olympisch re cord opleverde. Van Stave ren zorgde er voorts voor dat Nederland nu met eenmaal goud, één zilveren plak en drie bronzen onderscheidin gen op de voorlopige ranglijst een eervolle, negende positie inneemt. Van Thijn Alle andere Nederlandse prestaties stonden gisteren in de schaduw van de grandioze triomf van Van Staveren in Los Angeles waar burge meester Ed van Thijn de stad Amsterdam officieel kandi daat stelde voor de Spelen van 1992. Toch was Van Sta veren niet de enige die met vreugde op de vijfde wed strijddag kon terugkijken. Stephan van den Berg won de derde race in de windgli- der-klasse en is leider in het klassement. Heel wat minder goed ver ging het de nationale achter- volgingsploeg op de baan. Door een lekke band van Rik Moorman verliep de race nogal chaotisch, zeker ook omdat coach Peter Nieuwen- huis niet helemaal op de hoogte was met de reglemen ten. Ook de roeiers stelden ditmaal teleur. Niet één Ne derlandse vertegenwoordi ging zal bij de heren-finales zijn vertegenwoordigd. De waterpoloploeg won met een punt verschil van Canada en voegde zich ij de laatste zes. Stalman Vandaag wordt in Los Ange les een begin gemaakt met de atletiekwedstrijden. Ria Stal man komt voorlopig evenwel nog niet in actie: de Haagse atlete heeft het kogelstoten van haar programma ge schrapt en geeft er de voor keur aan volgende week af te werken discuswerpen. VANDAAG Nederland 2 19.12-19.15: Studio Hilversu 19.15-19.30: NOS-studio Angeles. 19.30-20.45: Samenvatting v ge dag. 20.45-21.15: Zwemmen (seri sprint finales op baan). 23.30-23.50: Boksen (voorron den). 23.50-00.05: Worstelen (voor ronden tot 100 kilo). MORGEN Nederland 2 00.05-01.00: Waterpolo (Italië- -West-Duitsland), hockey (En- geland-Nieuw Zeeland7, volley bal, handbal, schieten. 01.00-02.00: Atletiek (series). 02.00-03.45: Zwemmen (fina- -Pakis 04.00-05.00: Turnen (individuele wedstrijd dames). 05.00-05.30: Atletiek (series). 07.00-07.30: Basketbal, volley- 07.30-07.45: NOS-J 07.45-08.00: Eerder genoemde Die zondag de derde augustus van het jaai 1958 zal menigeen in het hart van Europa nog lang zijn bijgebleven. De Leidse Courant meldt, dat er een hotel verwoest was en tenten de lucht waren ingeblazen tijdens zwaar weer daar. Oorzaak een onweersfront, dat vliegende stormen, overstromingen en verwoestingen aanrichtte en tal van doden eiste. Op de Middellandse Zee was het op dat moment héél anders. Daar maakte volgens dezelfde krant van die dag in rustig vaarwater de koninklijke familie met de Piet Hein en de Groene Draeck „een kruistocht", die even werd onderbroken voor een bezoek aan niemand minder dan de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis. De Leidse Courant toen, maar ook nu nog vól uitersten. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1