Weer triathlon in Alkemade Geduld. binnen de perken atrCekLeSowuwt Augustus oogstmaand Ongeval op overweg Tulpenprijzen nog steeds onder druk BINNENLAND LAND EN TUINBOUW Lctdóc Qowuynt VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 PAGINA 14 RA ALKEMADE De drie kamp die vorig jaar voor het eerst in Alkemade is gehouden, wordt dit jaar geprolongeerd op zondag 26 augustus. De deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden. Afstand A bestaat uit twee kilometer zwemmen, dertig kilometer fietsen en zes kilometer hard- lopen. Om mee te kunnen doen. moet men over een forse conditie beschikken. De orga nisatie is in handen van een groot aantal sportenthousiaste- lingen, voornamelijk afkom- stig van de schaatsvereniging en de zwem- en poloclub. Woordvoerster is Margriet Minderhoud. Ook de winnaar van de vorig jaar gehouden driekamp, Richard de Jeu, zit in het organiserend comité. De driekamp zal zich dit jaar helemaal afspelen binnen de gemeente Alkemade en dan vooral in en rond Sportcom plex De Tweesprong. Het aan tal inschrijvingen ligt tot nu toe rond de tweehonderd, dat is nog maar de helft van het maximaal toelaatbare aantal deelnemers (hoogstens 250 deelkampers voor de hele af standen en 150 voor de halve). Meer deelnemers kan niet, omdat anders het onderdeel zwemmen te veel tijd in beslag zou nemen. Vorig jaar deden er in totaal 250 sportlieden Margriet Minderhoud ziet in de triathlon een goede gele genheid om sportmensen ertoe te brengen ook eens andere sporten te beoefenen. Het on derdeel schaatsen is om orga nisatorische redenen verval len. Opvallend is tot nu toe het grote aantal jeugdigen (onge veer tien procent) dat mee wil doen. De organisatoren den ken dat dit vooral een gevolg is van het inlassen van rust pauzes tussen de diverse on derdelen. In een echte triath lon zouden alle onderdelen di- rekt na elkaar afgewerkt wor den en dat is voor deelnemen de kinderen veel te zwaar. De organisatoren willen van de 26e augustus een feestelijke dag maken, met wat bijzonde re attrakties. Echte afspraken daaromtrent zijn nog niet ge maakt. Wel is zeker dat de uit reiking van herinneringsme dailles wordt gedaan door een van de leden van het college van B en W. Daarnaast krijgen deelnemers oorkondes en een computer- lijst met een overzicht van de uiteindelijke resultaten. Aan de hand van de bereikte tij den, wordt aangegeven met welk rangnummer men is ge ëindigd. Voor Margriet Minderhoud en haar collega-organisatoren geldt dat het behaalde resul taat niet het belangrijkst is, maar het feit dat men mee doet. „Voor veel schaatsers, wielrenners, atleten, zwem mers en andere sportlieden is dit type driekamp een gericht doel om voor te trainen. Voor anderen: puur recreatie", ver telt Margriet. Eigenlijk is de voorlopige inschrijvingster mijn op 15 juli verstreken, maar ook nu nog kunnen de liefhebbers zich inschrijven, zij het voor een iets hoger in- schrijfbedrag, bij Margriet Minderhoud (tel. 01713-4383) of Bert van der Berg (tel. 01713-2128). De 26e augustus aanstaande ziet er voorlopig als volgt uit: 's Morgens om half acht wordt gestart met het onderdeel zwemmen. Rondom de klok van twaalf begint het onder deel fietsen, dat zich geheel af speelt binnen de gemeente grenzen van Alkemade. De wielrenners komen tweemaal langs, omdat ze hetzelfde par cours twee keer moeten vol gen. Voor het onderdeel hard lopen dat om vier uur begint, wordt het parcours van vorig jaar herhaald. =en normaal jaar is augustus de maand voor het leukste werk in de tuin: de oogst. En hoewel we een rare zomer meemaken dit jaar zullen ook de komende weken in het teken van de oogstwerkzaamheden staan. In de bloemtuin is weinig te doen. Wie dahlia's verbouwt moet die planten nu uitdunnen. Van de meeste soorten die-- bovendien de knoppen weggenomen te worden zodat i elke stengel slechts één bloemknop overblijft Die bloem zal tot volle wasdom komen ongehinderd het aantal knoppen aan dezelfde stengel. Als de plant voor al die, bloemknoppen voedsel moet aanslepen, komen er wel veel bloemen maar die blijven allemaal klein. Dat is niet de be doeling. De dahliasoorten met kleine bloemen en bóeren- dahlia's hoevèn deze behandeling niet te ondergaan. Voor, alle soorten geldt wel dat ze tijdig opgebonden en gesteund., moeten worden. Dahlia's hebben nu eenmaal veel blad, waardoor de stengels veel gewicht te dragen hebben. Om; te voorkomen dat ze in een regenbui of tijdens een wind-, vlaag breken kunnen ze dus beter zo snel mogelijk een. steuntje in de rug krijgen. In de groentetuin is er meer werk aan de winkel in de ko-; mende tijd. Veel gewassen zijn nu bijna klaar om geoogst te worden. Aardbeien die uitgebloeid zijn en hun rode lek kernijen hebben geleverd kunnen geschoond worden» Oude aanplant wegdoen en jonge scheuten de kans geven op een bed, dat vrij is van onkruid, te gedijen. Wie volgend jaar wil genieten van een vroege soort aardbei kan nü nieuwe plantjes poten. Ook late andijvie kan in de komende twee weken nog wor-' den geplant. De oogstwerkzaamheden wijzen zich verdef1 vanzelf. De meeste bessenstruiken zijn nu wel bevrijd van hun trosjes-* last. Vooral voor zware bessen geldt dat ze direct na de oogst4 gesnoeid moeten worden zodat er jonge scheuten kunner? groeien waaraan volgend jaar de nieuwe bessen verschijnen.4 Voor die groei heeft de bessenstruik ook veel voedsel nodig;' Zorg daarom voor wat extra bemesting in de komende wekend Het ongewone weer dat we dit voorjaar en deze zomer mee-' maakten heeft de koolplanten geen kwaad gedaan. Zowel wit te als rode kolen en ook de bloemkool doen het uitstekendr Wel zijn er veel rupsen die de planten belagen. Het meest af doende middel om die vraatzuchtige dieren te bestrijden is ze gewoon één voor één met de hand van de gewassen te verwijd deren. Er zijn ook chemische bestrijdingsmiddelen maar dat blijft een griezelige zaak. Er is niemand die met 100 procent zekerheid kan vaststellen of al die giftige stoffen wel verdwe^' nen zijn op het moment dat de kool geoogst en gegeten wordt- Tomaten hebben behoefte aan veel zon en warmte. Op het zuiden willen enkele planten het goed doen. Andere stand: plaatsen leveren dit jaar waarschijnlijk geen oogst van beteke nis op. Om de lagere trossen aan een tomatenstruik ook de nodige warmte te bezorgen is het soms nodig dat van een sten gel enkele bladeren worden verwijderd. Doe dit voorzichtig en neem niet te veel blad weg. De plant heeft zijn bladereog nodig om adem te halen. Zorg ervoor dat de wonden die u* maakt bij het wegnemen van het blad zo klein mogelijk zijn* Gebruik dus een scherp mesje. m Ook perziken houden van zon en als de wangetjes van d% vruchten beginnen te kleuren moet u er voor zorgen dat d& zon die vruchten goed kan bereiken. Daarvoor is het soms nq^ dig wat blad te verwijderen of terug te buigen. 4 Om de rijping van uien te bevorderen kan het loof omgevou wen worden zodat de zon ook hier ongehinderd bij de bollea kan komen. Een slim handigheidje om de uien stevig en harfl te maken is ze voorzichtig met een vork een klein eindje op te lichten. Als dat nu gebeurt zijn de bollen tegen de oogsttijg droog en goed houdbaar. Met het loof aan elkaar gebonden e^ kele dagen op een tochtige plaats ophangen zodat ze door en door droog worden en de uien daarna op een koele en drog^' plaats bewaren. In h gart onvt staa te tr Bloemenveilingen reiken elkaar de hand In de tweede helft van vorig jaar ontstond er bij de Coöperatie ve Bloemenveiling Berkel en Omstreken W.A. te Bleiswijk een omzetgroei en deze zette zich in 1984 duidelijk voort. Voorzitter Wim Valk: „Nu zitten we op ruim 14,5 procent en daar liggen we duidelijk mee aan kop. De vier grote veilingen zitten zo rond tien a elf procent. Een stuk vertrouwen in alle richtingen is wel hersteld naar de kwekers. Ook naar de Rabo-bank, die een fors bedrag geïnvesteerd heeft. Eveneens naar de 800 tot 1000 geregistreerde kopers, waarvan sommigen eenmaal per week komen en anderen via het bemiddelingsbureau hun za ken doen. Er zijn veel kleinere kopers, waaronder straatko pers, meestal uit deze regio. Een bloemist of winkelier zal zich hier gemakkelijker op zijn plaats voelen dan in Honselersdijk of Aalsmeer. Hier heerst een bepaalde sfeer en men kan met soortgenoten van gedachten wisselen". Over de samenwerkingsvorm met bloemenveiling „Westland" is hij optimistisch: „Dat ervaar ik als erg positief. Als enige vei ling reikten zij ons de hand. Er is een heel stuk image-verbete ring geweest. Nu is een onderzoekfase bezig voor produkt-uit- wisseling: dat is goed voor een breder assortiment. Er is een stukje management ter ondersteuning van de bemiddelingsbu reaus. Telers gaan naar eikaars veilingen, indien er problemen zijn met de prijsvorming. Samen gaan we aan promotie doen en dat gebeurde al bij de NTV. Bij de logistiek en het fustge- beuren gaan we in de toekomst meer samen doen. We zijn twee identieke veilingen midden in een produktiegebied van glastuinbouw. We denken puur coöperatief en staan ontzettend dichtbij onze leden". Dat blijkt wel bij een rondgang door het veilinggebouw, als vele leden, kopers en personeel hun voorzitter vriendelijk groeten. Honselersdijk heeft een samenwerkingsvorm met Ber kel en ook met Tilburg en Bemmel. Berkel werkt alleen samen met Honselersdijk, maar niet met Bemmel en Tilburg. Wik Valk hierover: „We zullen in de toekomst steeds meer als bloe menveilingen met elkaar moeten samenwerken. Later kan elke veiling een bepaalde plaats toebedeeld krijgen, waarin deze tot zijn recht kan komen. Eind september komt er een SPP-plan van bureau Berenschot bij de VBN. Ik hoop dat daar wat duidelijkheid uitkomt. We willen hebben dat dit plan op korte termijn afgerond wordt, voordat een takenplan binnen het VBN wordt besproken". Over import van bloemen voor de Berkelse veilingklok heeft men dezelfde problemen als in Honselersdijk, alleen was dit nooit een agendapunt. Met de groep anjerkwekers zijn goede gesprekken gevoerd en men probeert er samen uit te komen. Wim Valk: „Er is een soort plan om een x-hoeveelheid in de zomer te hebben. In de winter is er nog geen vijftien procent van de zomeraanvoer trosanjers. Dan willen we deze aanvullen tot vijftig procent van de zomeraanvoer. We zijn er met die groep nog niet helemaal uit. Met redelijke argumenten lukt dit wellicht wel over de punten kwaliteit, hoeveelheden, begin en einde seizoen, assortiment. Bij dit laatste willen we een vinger in de pap hebben. Trosanjers bijvoorbeeld waar we weinig in voorraad hebben. Deze m'oeten in beperkte mate 's winters voor de klok". Vermeer als familiebedrijf heeft het groepsvervoer van de Zeeuwse leden van de bloemenveilingen „Westland" en Berkel en Omstreken sinds kort in handen en voorzitter Wim Valk is hier zeer tevreden over: „We hadden in de beginfase meer pro blemen verwacht. Vermeer zet de puntjes op de i en geeft veel service. We zijn erg selectief geweest om van vervoerder te veranderen en zijn tweemaal in Zeeland geweest en we kon den achter de vervoerder gaan staan. De service is uitgebreid en de prijs redelijk". Er zijn nu omstreeks honderd werknemers bij „Berkel en Om streken" in dienst en vijftig part-timers: sommigen voor dertig uur, maar het merendeel vijftien uur per week. Nu zijn er vol op vakantiekrachten. In de richting van de Rotte wordt later uitgebreid met een handelscentrum, terwijl naar Zoetermeer toe een glastuinbouwgebied gaat verrijzen. Hierbij wordt aan een periode van vijf a tien jaar gedacht. Het wrak van de bestelwa gen, waarin gis teren de 34-ja- rige H. Griffioen uit Weesp en zijn tweejarig zoontje om het leven kwamen. De man reed tussen Muiden en Weesp een met knipper lichten beveilig de overweg op en werd gegre pen door een passerende trein. Vliegverbinding naar Engeland weer goedkoper SCHIPHOL De Britse luchtvaartmaatschappij Air UK heeft gisteren nieuwe, sterk verlaagde, tarieven inge voerd op al haar Engelse'be stemmingen, die Amsterdam aandoen, met uitzondering van Southampton. De tarieven lig gen ongeveer 40 procent lager dan de tot gisteren van kracht zijnde laagste tarieven. Die ta rieven gelden echter alleen voor een beperkt aantal van de dagelijkse vluchten en dan ook nog voor een beperkt aan tal stoelen. British Caledonian heeft ook een laag tarief inge voerd op de diensten tussen Amsterdam en Newcastle- Glasgow. Centrum voor automatisering groeit snel RIJSWIJK De Stichting Administratie en Automatise- rings-centrum voor het Be roepsvervoer (ACB) in Rijs wijk groeit snel. De omzet is in 1983 met acht procent gestegen tot 2,9 miljoen gulden. De ACB kon z'n klantenbestand met 50 transportbedrijven uitbreiden tot (medio 1984) zo'n 100. De Stichting verzorgt automatise- rings- en adviesdiensten voor transportbedrijven, maar bij voorbeeld ook voor het minis- terie van verkeer en water-' staat, NOB Wegtransport en het Gemeentevervoerbedrijf Amsterdam. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wi) de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyiinth'-spel naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, J_2S00 VD Den Haag. Het kan niet worden ontkend: de tulpenmarkt staat flink on der druk. De prijzen van een groot aantal soorten zijn lager dan ze in jaren geweest zijn. Van paniekvoetbal is echter geen sprake. Immers: in de voorverkopen zijn zeer veel bollen van de hand gegaan voor beste prijzen, zodat men wel tegen een stootje kan. Het is echter lang geleden dat men twaalven van de witte Pax kon kopen voor 17 en 18 gulden per 100. En vele we ken geleden stond dit soort nog in de koers van 24 gul den. Men moet ook ver terug gaan in de tijd om voor de oranje Prinses Irene een prijs van 14 gulden voor de twaal ven tegen te komen. De rode Prominence, altijd volop in de race bij de broeiers in Scandi navië en als pottulp in Ameri ka, koopt men nu voor 10, hoogstens 11 gulden per 100. Een ander massasoort voor de broei, de rode, geel-gerande Kees Nelis kan men onder zijn pet vangen voor 9 gulden per 100. De sterke lila Don Quichotte heeft ook een flin ke veer moeten laten. De twaalven kan men nu kopen voor 15 en 16 gulden per 100. En wat te denken van de don kere purperen Attila, die nu voor de twaalven niet meer noteert dan 12 gulden per 100? Een veel gevraagde lila tulp als Christmas Marvel is nu te koop voor 12 gulden en welke exporteur had enkele weken geleden kunnen dro men dat hij ze voor die prijs zou kunnen afdrukken? De aparte Gander's Rhapsody bleef nog redelijk aan de prijs. In elk geval kan men 23 gul den per 100 nog geen prikje noemen. Daarentegen kan men de lila Gander kopen voor 13 gulden. De Impera tor-sport Apricot Beauty ligt met 20 gulden nog redelijk goed in de markt. Spotgoed koop zijn tuintulpen als Giu seppe Verdi en Showwinner. Wie twaalven van deze soor ten wil hebben kan er voor 6,50 gulden net zo veel kopen als hij maar hebben wil. De prijzen van een aantal hy acinten vertonen ook de nei ging tot dalen. Dat is ook het geval met de irisen, waaraan sommige massasoorten al op een niveau zijn aangeland, waarbij men terecht spreekt van „huilen met de lamp uit". Eigenlijk is het alleen de blauwe Ideal die als gevolg van een wat tegenvallende oogst aardig mee blijft araai- Erythroniums zijn bijzonder duur. en. Maar als men weet dat de noteringen van Prof. Blaauw van het zand op respectieve lijk 5, 3 en 1,75 gulden liggen, die kan zich wel voorstellen dat men in de irissen-sector bepaald niet bezig is van lou ter plezier de vlag uit te ste ken. Een paar nieuwere soor ten als Apollo, White Cloud en Telstar lijken de race nog goed uit te lopen, evenal^" de stokoude witte White Wedg wood. De narcissenprijzen weten zich tot nu toe aardig te hand haven. De oogst van dit bolge was is nog niet helemaal ach ter de rug. In het bijgoed wordt men geconfronteerd met dalende prijzen voor di verse soorten krokussen en kleinbloemige Alliums (sie- ruien). Duur zijn daarentegen de dikke bollen van de Kei zerskronen en zeldzame arti kelen als Erythronium en Leucojum. Kortom: als gevolg van mee vallende oogsten moet de kwekerij een stapje terug en heeft de exporteur minder slapeloze nachten door te brengen als hij aan zijn in koop denkt. THOM Het Haagsfilmhuis heeft even de antieke affiches van „klassiekers" uit de filmhistorie van de muren gehaald, een stuk museum functie opgedoekt om er de functie van galerie voor in de plaats te nemen. Aan de muren van het Bosboom- pand aan de Denneweg hangen nu foto's van de jonge Haagse kunstenaar Thom Nelissen. Gewone plaatjes zijn het zeker niet: Nelissen speelt grafisch met zwart, soms puur abstract, soms zijn er figuratieve éle menten in terug te vinden. Een naam voor zijn soort werk heeft autodidact Ne lissen zelf ook niet voorhan den. Underground noem ik het soms" zegt hij. Het is zijn eerste expositie. Het Haagfilmhuis wil doorgaan met jonge kunstenaars de mogelijkheid tot exposeren te geven. Goed idee. Thom Nelissen heeft inmiddels al zes van zijn foto's verkocht. ECO Nog een succesboek: Um- berto Eco's „In de naam van de Roos". De verfil ming van dat immense en on verwach te wereldsucces móest er wel van komen. Regisseur Jean-Jacques An- naud schrijft het scenario inmiddels aangegeven en dp leiding in Leibovici's film kantoor overgenomen. GEJAAGD We komen bijna om in de vervolgfilms die de biosco pen teisteren, maar één ding is zeker: er komt geen vervolg op Gejaagd dóór de wind". Plannen daartoe bestonden er al jaren - on der andere bij de filmstu dio's van MGM en Univer sal - maar een Amerikaanse rechter - in Atlanta! - heeft eind vorige maand besloten dat daar niets van in komt. Er zijn papieren boven wa ter gekomen waaruit duide lijk blijkt dat schrijfster Margaret Mitchell tijdena haar leven tegenover pro ducer David O.Selznick steeds heeft geweigerd toe te stemmen in een vervolg, hoewel ze alle rechten voor het boek zelf verkocht aan Selznick, die ze weer aan MGM overdeed. Geen „Ge jaagd door de wind, II" dus. maar een re-make van de verfilming van dat succes- boek schijnt nog altijd te kunnen. JACK Jack Nicholson heeft voor 250.000 dollar de rechten gekocht van het boek „De moord op Napoleon". Na po-. leon-kenner en bodv-buil- ding magnaat Ben Weider. schreef het en stelt erin dat Bonaparte niet stierf aan maagkanker - zoals de (hij meldt aan zijn tiende versie bezig te zijn) en de film over de kloostermoord in de 14de eeuw (en een hoop daaromheen) gaat tus sen de twaalf tot vijftien miljoen dollar kosten. Hij wordt in het Engels ge maakt in studio's in Parijs, Rome en West-Duitsland. Buitenopnames vinden in Spanje. Italië en Zuid- Frankrijk plaats. De verfil ming hing even aan een zij den draad toen producer Gerard Lebovici, begin dit jaar, onder onopgehelderde omstandigheden in een Pa- rijse parkeergarage werd vermoord. Zijn advocaat heeft z'n rechtspraktijk er meeste geschiedenisboeken vertellen - maar door arse nicum. Het Washington Smithsonian Institution steunt hem daarin weten schappelijk. Nicholson zal de film produceren en de hoofdrol spelen en wil het team van „One flew over the cuckoo's nest" er weer voor bij elkaar brengen. In Weibers contract staat dat wanneer de film een Oscar krijgt, hij een bonus van 500.000 dollar mag incasse- BERT JANSMA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14