Hockey ploeg draait soepel PU Van den Berg heeft wind in de zeilen OLYMPISCHE SPELEN '84 Q&P LAchen op de Olympus Waterpoloteam ontsnapt aan vroegtijdige uitschakeling INA8 Eeidóe Souoant D Raketman niet te koop m LOS ANGELES De u/f- ■usting van de man, die tij- '5o lens de officiële opening van so ie Olympische Spelen als een 00 nenselijke raket het stadion .10 jinnen kwam vliegen, is niet ■20 je koop. De raketmotor, die b ij op de rug droeg, is afkom- ;tig uit een onderzoekspro gramma van het Amerikaan- ie leger van jaren geleden. 20 Het werd afgekeurd, omdat 00 7ten door het gewicht van de brandstof niet langer dan twintig seconden in de lucht kan blijven. Dat wordt te kort geacht voor militaire I doeleinden. DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 CARL LEWIS VOLGEND JAAR HORDENLOPER LOS ANGELES Carl Lewis, de absolute vedette in de Amerikaanse olympische atletiekploeg, wil zich volgend jaar ook gaan specialiseren als hordenloper. De 23-jarige super man maakt morgen een begin met het naar de kroon steken van de le gendarische Jesse Owens. Lewis voorspelt op de sprint een Ameri kaanse alleenheerschappij. „Ik denk dat Amerika op de 100 en 200 meter een vertegenwoordiger zal hebben staan op iedere tree van het ereplat- form. We hebben de sprinters en de mentaliteit op deze onderdelen één, twee en drie te kunnen worden". Carl Lewis met moeder Eve lyn. Turn titel Roemenië Medailles LOS ANGELES Ame rika is een goed land voor Roemenië. Voor de tweede maal in een tijdsbestek van nog geen vijf jaar be haalde de Roemeense da- mesturnploeg in de Vere nigde Staten een belangrij ke turntitel. In december 1979 was dat in Fort Worth het wereldkampi oenschap en gisteravond in het Pauley Pavilion in Los Angeles het goud in de olympische landenwed- strijd. In het individueel klassement leidt voorals nog een Amerikaanse: Mary Lou Retton. LOS ANGELES In de stand van de medailles is na de vierde wedstrijddag amper verandering gekomen. De Vere nigde Staten leidt nog steeds zonder con currentie. Nederland staat als twaalfde geklasseerd. De stand is als volgt: 1. Verenigde Staten 18 9 2 2 China 5 3 4 3 Italië 4 1 1 4 West-Duitsland 3 3 4 5. Canada 3 3 1 6 Roemenië 1 2 0 7 Groot-Brittannië 1 1 4 8 Zuid-Korea 1 0 0 9 Zweden 0 3 2 10 Australië 0 2 4 11. Frankrijk 0 2 2 12. Nederland 0 1 Atleet Paraguay in boeien geslagen LOS ANGELES Een tienkamper uit Paraguay is tijdens de training op de at letiekbaan in het olympisch dorp van UCLA door de politie in de boeien ge slagen en afgevoerd. De 26-jarige Clau- dio Escauriza, had een plastic startpis tool meegenomen om met enkele team genoten de start-procedure door te ne men. Dat wekte de argwaan van de mensen van de beveiliging, die de poli tie te hulp riepen. Er volgde een scene waarbij nogal werd geduwd en Escauri za met zijn spikes om zich heen schopte ten einde in het bezit van het pistool te blijven. Uiteindelijk werd hij geboeid afgevoerd en pas na een officieel protest van de ploegleiding van zijn land vrijge laten. Ongevraagde escorte voor atleten LOS ANGELES Een 38-jarige man uit Los Angeles is gearresteerd omdat hij een bus, die Olympische atleten vervoerde, volgde in een auto vol explosieven. De man zal voorlopig in een cel worden geplaatst. Hem zijn negen strafbare feiten ten laste gelegd. In de auto bus die hij volgde, zaten negen atleten, vier Franse, twee Japanners en drie Italianen. De zegsman van de politie verklaarde dat er geen reden was aan te nemen, dat de arres tant kwaad in de zin had tegen de Olympi sche deelnemers. Na zijn aanhouding zei de man het zijn plicht te vinden als vaderlands lievend Amerikaan de Olympische atleten te beschermen. De politie kwam achter deze on gevraagde escorte, toen de buschauffeur via de radio doorgaf, dat hij al vanaf het Olympi sche dorp werd geschaduwd. LOS ANGELES Dat er in de hockeysport steeds professioneler trucs worden toegepast, heeft bonds coach Wim van Heumen de avond voor het met 3-1 gewonnen duel tegen Nieuw-Zeeland ondervonden. Van Heumen trachtte enkele uren tevergeefs de vide obanden te pakken te krijgen van de wedstrijd, die Nieuw-Zeeland maandag tegen Pakistan speelde. De band bleek namelijk „ijverig'" n- hockeyteam lang „ijverig" bestudeerd te de beste wedstrijden sinds tij- worden door Nieuwzeelandse den speelde. Er werd snel en spelers, die hun aktiviteiten pas beëindigden op het mo- ment dat de videotheek werd jes, het middenveld barstte gesloten. „Je kunt tuurlijk nooit hard maken", aldus Van Heumen, „n arbeidsijver en de Nieuw zeelandse spits Daji (hij scoor de tegen Pakistan driemaal), heb sterk het vermoeden dat werd door Ewout van Asbeck die band doelbewust lang hebben gebruikt ervan te weer! spel te bekijken". Het mocht de Nieuwzeelan- ders niet baten, want ze trof fen gisteren een Nederlands Nog klein kansje voor Roderik Bouwman nog volledig uitgeschakeld, heb hem niet gezien", stelde te weerhouden hun de keihard in de mandekking spelende Van Asbeck nuchter vast. „Ons systeem werkte perfekt. Wanneer hij mij voorbij was, dan moest Erik hem opvangen. We hebben geen enkel probleem met hem gehad". Door de vrij gemakkelijk tot stand gekomen zege tegen de kiwi's, is Oranje meteen tot de grote poule-favoriet uitgeroe pen, een kwalifikatie die Ne derland naar de mening van de Nieuwzeelandse coach Bri an Maunsell volledig ver dient. „Natuurlijk kennen wij de kwaliteiten van Nederland al langer. Op de laatste toer nooien hebben ze echter iets minder goed gespeeld, maar in de wedstrijd tegen Canada zag tk dat ze weer op het oude, vertrouwde niveau zijn bela. d. De manier waarop ze het duel tegen ons onder con trole hielden, heeft me alleen in mijn mening versterkt, dat Nederland een van de sterk ste ploegen van het Olym pisch toernooi is". Wim van Heumen zat de complimenten glunderend aan te horen, hoewel hij uiter aard nog niet wilde spreken over eventuele kansen op de LOS ANGELES Er i een minieme kans dat Rode- rik Bouwman in de tweede week van de Olympische Spe len als invaller ingezet kan worden in de Nederlandse he- renhockeyploeg. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat de gebroken rechterwijsvin ger van Bouwman, opgelopen in de eerste wedstrijd tegen Canada, er goed uitziet. Mor gen zullen dokter Hermans en Bouwman opnieuw naar het ziekenhuis gaan om te bekij ken of het mogelijk is de me talen spalk aan zijn vinger te vervangen door een stevige koker. Bouwman fungeerde overigens gisteren bij het duel i Oranje tegen Nieuw-Zee land als assistent-commenta- •or de NOS-radio. i rechts) heeft zojuist de tweede Nederlandse treffer achter de Nieuwzeelandse doelman Jeffrey Ar- klaarde van Heumen de wis sel. De bondscoach voldeed onmiddellijk aan het verzoek, want na het wegvallen van Bouwman beschikt hij over slechts vijftien spelers in de selektie, waardoor hij geen enkel risico meer wil lopen. De Nieuwzeelanders werden vanaf de aanvang overrom peld door de soepel draaiende Oranje-formatie. Omdat de Nederlanders in de aanvang hardnekkig weigerden om goede kansen te benutten (Tom van 't Hek werd diverse malen in droompositie aange speeld), kon Nieuw-Zeeland toch nog geruime tijd stand houden. Maar vanaf het mo ment dat Ties Kruize een strafcorner benutte.- zijn 150e doelpunt voor Oranje - was het gedaan met de tegenstand van de Nieuwzeelanders. Hidde Kruize benadrukte na de pauze de juistheid van Van Maarten van Grim bergen het fraaiste doelpunt van de wedstrijd voor zijn re kening nam. Hij rondde een op onnavolgbare wijze uitge voerde slalom op perfekte wijze af: 3-0. De tegentreffer van McLeod gaf de Nieuw- -Zeelanders weer wat hoop, maar die treffer was eerder te danken aan het terugge schroefde tempo van Oranje dan aan eigen kwaliteiten. Het laatste kwartier bevestig de de juistheid van die stel ling. Nederland kwam niet in de problemen. halve finales. Het zou ook niet erg verstandig zijn, want ten slotte moet Nederland het in Los Angeles doen zonder Tim Steens en Roderik Bouwman en wanneer er straks grotere belangen op het spel staan, zal blijken of vervangende spits Hidde Kruize over voldoende kracht beschikt om het slo pende karwei aan te kunnen. „Ik had daar zelfs voor de wedstrijd tegen Nieuw-Zee land mijn twijfels over", ver telde een openhartige Van Heumen. „Ik verschilde daar over van mening met de meeste van mijn spelers. Zij vonden dat hij wel geschikt was. Ik moet toch toegeven dat hij het knap heeft gedaan. Hij heeft zich goed gehouden in de harde duels die hij voor al met de ijzersterke voorstop per Wilson moest uitvechten, en dat is een compliment waard. Toch wil ik even aan stippen dat het de wedstrijd was van de middenvelders Ron Steens en Cees-Jan Die- peveen. Wat zij hebben afge sjouwd, grenst aan het onge looflijke". Optimisme dus binnen de Ne derlandse selectie, die echter toch met lichte blessuur-pro blemen kampt. Cees-Jan Die- peveen werd gisteren voluit aan de knie geraakt en Hidde Kruize moest na een klap met de stick tegen zijn voorhoofd enigszins aangeslagen het veld verlaten. „Hij vroeg om vervangen te worden", ver- Kniize (51. Doy< HARRY VERMEULEN Nederland-Nieuw-Zeeland: 17. Ties Kruize (strafcorner) 1-0, 40. Hidde Van Grimbergen 3-0, (strafcorner) 3-1. s: Sakaida (Jap.) en Marjanovic (Aus). Toeschouwers: 1500. Nederland: Hermans; Hans Kruize; Peter van Asbeck, Ewout van As beck, Pierik; Steens, Ties Kruize. Diepeveen; Van Grimbergen. Hidde WtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^M LOS ANGELES De strijd bij het plankzeilen ontwikkelt zich volgens het scenario, dat de Ne derlandse favoriet Step- han van den Berg zelf ge schreven zou kunnen heb ben. De wind, in de hete Californische zomers altijd stevig en constant uit zee waaiend, is in Long Beach in de grillige bui, die all- rounder Van den Berg voordeel geeft op zijn meer eenzijdig ontwikkel de concurrenten. Dinsdag was er een vlagerige bries. Gisteren, de tweede dag van de Olympische zeilregatta, viel de wind zelfs terug naar waarden van minder dan 2 Beaufort. In de wedstrijd, ge knipt voor de lichtgewichten, was de winst voor het Ameri kaanse windekind Scott Steele. Van den Berg eindigde door de toenemende wind in het laatste kruisrak als tweede en bezet die positie ook in het algemeen klassement. De Nieuwzeelander Bruce Ken dall gaat verrassend aan kop. „Maar die kan ik zeker heb ben", becommentarieerde Van den Berg vol zelfvertrouwen. Zijn echte concurrenten voor de Olympische titel, de Ita liaan Maran en de Fransman Guillerot, hadden een slechte dag achter de rug, die slechts door jury-ingrepen nog wat werd verzacht. Na de diskwa lificatie van de Noor Rasmus sen (pompen), de Philippino Ortega en de Zweed Nystróm (te vroeg gestart) schoven Ma ran en Guillerot nog drie plaatsen op, naar de posities vijf en zes. Het temperde de vreugde bij Van den Berg enigszins. Op het water had de 22-jarige waterrat uit Hoorn nog de vuist gebald, toen hij de schade van zijn tegenstrevers had gemonsterd. Weinig Van den Berg heeft de eerste twee dagen weinig concurren tie te dulden gehad voor het kopmanschap van de Neder landse zeilploeg. Het Tornado- -duo Van Bladel/Lambriex heeft zijn kwaliteiten nog niet waar kunnen .maken. De zesde plaats van de eerste dag werd door een protest van de weinig sportieve Canadezen Sweeney uitgepoetst. In de Olympische regatta wordt met het mes op tafel gevaren. Gisteren trof Van Bladel het weer niet De lichte wind is niet in het voor deel van de Bossche catama ran-zeiler, die bij een stevige bries echt uit de voeten komt. De schade door het lichte weer bleef beperkt. Van Bladel werd zevende, maar zag be langrijke concurrenten als Smyth en Cairns ook tegenslag incasseren. De aftrekbaarheid van één resultaat maakt de af loop van de snelle Tornado-k lasse voorlopig nog onvoor spelbaar. Aan de mogelijkheid tot het schrappen van je slechtste uit slag dachten John Stavenuiter en Guid Alkemade al na het eerste kruisrak. Bij de start gokte het Nederlandse 470-tweetal op aanwakkerende wind over links. Stavenuiter kwam in een windzak terecht en kwam als voorlaatste (27e) langs de eerste boei. De Mede- mblikker verbeterde die posi tie nog tot de negentiende op de finishlijn, maar die strijd wijze had meer met karakter dan doelmatigheid te maken. Op dezelfde baan als de 470'ers kwam- Finn-zeiler Neeleman ook slecht uit de voeten. De Reeuwijker koos voor dezelfde taktiek als Stavenuiter, raakte achterop en kwam pas in de slotfase in het ritme. Hij ver beterde toen van de achttiende naar de negende plaats, dezelf de positie die hij in de eerste race en het algemeen klasse ment bezet. De vijfde Nederlandse combi natie, de Star-zeilers Bink horst en Van Walt Meijer, her stelden zich enigszins van hun mislukte openingsdag. Net als in de eerste race kwam Bink horst steeds in de kop van het klassement voor. In tegenstel ling tot dinsdag nam hij geen risico's (toen goed voor een aanvaring), maar koos hij voor behoudzucht. Dat leverde ten slotte de zevende plaats op, een positie die Binkhorst mini maal in het eindklassement van de Spelen ook wil bezet- den Berg toonde progressie. LOS ANGELES Het Ne derlands zevental is in de ope ningswedstrijd van het olym pische waterpolotoernooi ter nauwernood aan een vroegtij dige uitschakeling ontsnapt. Tegen China werd pas in de laatste drie minuten, met eni ge hulp van de nogal wispeltu rig fluitende Cubaanse scheidsrechter Martinez, de vrijwel constante achterstand omgebogen ning i 10-8. Over eén ding waren bonds coach Denes Pocsik en de spe lers het na afloop roerend eens: het was een van Neder landse zijde bar slecht gespeel de wedstrijd. „Het ging net zo zenuwachtig als vier jaar gele den in Moskou bij de ope ningswedstrijd tegen Grieken land. Toen wonnen we in de laatste tien seconden", aldus Van Belkum. En Pocsik: „De jongens hebben hier weken naar toegeleefd. Ze wilden van alles te veel en alles tegelijk. Het gevolg was, dat de combi naties niet liepen en het schie ten bar slecht ging". Ton Buunk: „Die Chinezen maak ten goed gebruik van de man- meer situatie. Behalve de laat ste keer. Toen scoorden wij. Dat was waarschijnlijk beslis send". In de laatste voorbereidingsfa se in San José en Los Angeles zelf moeten Wang, Song, Cfcen, Cai, Pan, Huang en hoe de Chinezen ook mochten he ten tot een soort „angst-tegen stander" zijn uitgegroeid. An ders is het niet te verklaren, dat een toch tamelijk gerouti neerd team als het Nederland se zo angstig, ongediscipli neerd en ongecoördineerd speelde. Van Belkum had enige erva ring opgedaan: tijdens de Uni- versiade van vorig jaar in Ed monton, toen met 11-10 van de Chinezen werd verloren. Daar kwamen de verhalen van de Australiërs bij. De trainings partners van de Nederlanders tijdens het verblijf in San Jose waren tijdens het laatste toer nooi in Rome door de mannen van Sharong Peng verslagen. De bange voorgevoelens kwa men uit. China bleek in het bezit van een snel reagerende doelman, combineerde goed en liet vooral in de man-meersi- tuatie aardige dingen zien. Eén ding ontbrak echter: snelheid. Maar door de gebrekkige sa menwerking in het Neder lands team werd daar geen ge bruik van gemaakt. Bovendien durfde Pocsik nauwelijks te wisselen. Hij vertrouwde ge heel op de basis Ruud Misdorp, Nico Landeweerd, Eric Noor- degraaf, Ton Buunk en Stan van Belkum. Alleen Ed van Es en Remco Pielstroom moesten zo nu en dan wijken voor Dick Nieuwenhuizen en Aad van Mil. De rest van het team bleef op de kant. Oranje zwom twee perioden lang achter de feiten aan. Van Belkum, Pielstroom en Van Es grepen veel te fors in bij de voorzichtig opgezette aanval len van de Chinezen en wer den uit het water gestuurd. Pas in het laatste kwart kwa men Landeweerd en Van Bel kum enigszins los. Het wai Van Belkum, die met een af standsschot 8-8 maakte er even later met nog nauwelijks anderhalve minuut te gaan bij een uitval met een man i der voor 9-8 zorgde. De o varen Chinezen raakten de bal weer kwijt, waarna Noorde- graaf na de enige gelukte com binatie met Buunk en Van Mil de eindstand op 10-8 kon bepa len. Berlijnse muur De Olympia-gangers weten nog niet wat hun de meeste angst inboezemt. Is het de hit te, de smog of de kans op ter roristische aanslagen? Harry Edwards, professor in de socio logie aan de universiteit van Californië, liet zich na een be zoek aan Los Angeles ontval len: „Als de Russen wegblijven omdat ze aanslagen vrezen, moet ik hen gelijk geven. Overal van die metershoge hekken, politiemensen met honden en geweren. Het is duidelijk dat dit geen vriende lijke bijeenkomst is. Het enige waarmee je dit enigszins kunt vergelijken is de BerlijnSe Motor Alberto Salazar maakt zich welijks druk over de door menigeen in Los Angeles ge vreesde smog. Hij kan er zelfs nog grappen over maken. Mij kan niets gebeurenzegt Amerika 's hoop op een gouden medaille bij de marathon. „Ik ben goed voorbereid, de laatste weken heb ik thuis getraind. In de garage heb ik de motor van mijn auto aangezet en ben daar rondjes gaan lopen Peepshow De kleedruimten voor de 359 boksers uit 81 landen worden als volstrekt ontoereikend om schreven. De olympische atle ten vergelijken, als mogelijke kenners, de toestand met een peepshow. Iedere bokser heeft een kabine tot zijn beschik king. Als hij uit de ring terug keert, staan zijn spullen echter al op de grond, omdat de vol gende kandidaat het „hok" no dig heeft om zich om te kleden en voor te bereiden. Voor veel deelnemers is het een geluk dat de boksarena op vijf minu ten lopen van het olympisch dorp ligt zodat daar een dou che kan worden genomen. An dere kritiek geldt het wegen voor aanvang van de partij. Door het gebrek aan organisa tie duurt die procedure al gauw twee uur. Vissen In Lake Casitas, waar de olympische roei- en kanowed strijden plaatsvinden, zal na de Spelen 3200 kilo vis worden uitgezetDie overeenkomst heeft het organisatiecomité LAOOCgesloten met de sport vissers die twee weken niet op het meer mogen komen omdat al die tehjkk hengelbootjes zouden detoneren tussen de achten. De „vaste gebruikers" van het meer vinden bet een uitstekende ruil. Travolta Greg Louganis is de grote fa voriet bij het schoonspringen, dat volgende week begint De 24-jarige Amerikaan, een gea dopteerde jongen van Griekse ouders, was de eerste springer die vanaf de toren 3,5 salto's maakte. Louganis is een all- -round sportman, die volgens zijn coach Ron O 'Brien ook ge makkelijk een olympische me daille zou kunnen behalen bij het turnen. Wanneer hij vijf dagen dansoefeningen zou ne men, zou hij John Travolta voor schut zetten", zegt de coach verder over zijn pupil. Toen hij anderhalf jaar was nam hij al danslessen, op zijn zevende deed hij aan turnen en sedert zijn negende levens jaar beoefent hij het schoon springen. Per dag maakt Lou ganis 75 tot 100 oefensprongen. Hij heeft reeds 26 nationale ti tels veroverd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9