Bibliotheken gaan computers uitlenen Hoe onveilig is een kustplaats Russisch spionageschip'Prostor' uitgewezen CeidócSouacmt Mogelijk commando's naar Antillen Creatieve vakken op basisschool horen erbij MAATREGELEN OP KOMST TEGEN VAKANTIEGEWELD: Den Uyl pleit voor flexibeler pensioen Gezondheidsraad: Kerncentrale kan niet exploderen BINNENLAND DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 DEN HAAG Minister De Koning (Antil liaanse Zaken) gaat onderzoeken of er op de Nelderlandse Antillen permanent een groep Nederlandse commando's moet ko men, die speciaal getraind is in het bestrij den van terroristen. Nog deze maand zal de minister bij zijn bezoek aan de eilanden hierover overleggen met de commandant van de Nederlandse mariniers op Curasao en Aruba. 'lijk jcht j Aanleiding tot het gesprek is de gang van zaken rond het gekaapte Venezolaanse vliegtuig op het vliegveld van Curasao. Een eenheid politiecom- mando's uit Venezuela, geassisteerd door een bij zondere Amerikaanse eenheid, maakte dinsdag ochtend een eind aan deze kaping. Het detache ment van 800 Nederlandse mariniers dat op de ei landen verblijft, is niet getraind voor dergelijke opdrachten. Naar aanleiding van de kaping is de vraag gere zen wat zou gebeuren als een gekaapt KLM-vlieg- tuig op de luchthaven zou landen. Hulp van Vene zuela zal in dat geval om politieke redenen niet gauw worden gevraagd en het overvliegen van specialisten uit Nederland duurt te lang. Dan blijft alleen nog de mogelijkheid van Amerikaanse assistentie over. Reden voor de minister om te on derzoeken of een speciale Nederlandse eenheid naar de Antillen kan. Brand Een brand in de toren van de Sint Michaels- kerk in Zwolle heeft gistermiddag het groot ste deel van de 15 me ter hoge spits onher stelbaar beschadigd. Dat deel van de toren zal volgens de brand weer vervangen moe ten worden. Het be roemde orgel van de Zwolse kerk bleef on beschadigd. Tijdens de brand, die door het dak van de to ren sloeg, was op de grote markt in Zwolle door een braderie veel publiek op de been. DEN HAAG Volgens het Sociaal Planbureau is er veel te zeg gen voor de plannen van de overheid om in het toekomstig ba sisonderwijs ook kunstzinnige vorming over te laten aan de ge wone leerkrachten en niet aan specialisten. Creatieve vakken die worden ingepast in het lesprogramma, verdienen verre de voorkeur boven geïsoleerde uren kunstzinnige vorming. Voor waarde is wel dat de gewone leerkrachten op dit gebied een ge degen (na)scholing krijgen. Aan de PABO's (Pedagogische Aca demie voor het Basis Onderwijs), waar de leerkrachten hun op leiding krijgen, moet daarom voor kunstzinnige vorming een plaats worden ingeruimd. Het planbureau constateert tevens, dat in het voortgezet onderwijs weinig terecht is gekomen van de uitbreiding van het aantal uren kunstzinnige vorming. Veel scholen hebben sinds de invoering van de Mammoetwet in 1968 juist het aantal uren voor creatieve vakken ingekrompen. DEN HAAG Een groot aantal bibliotheken in Ne derland gaat naast boeken ook computers uitlenen. Meer dan 200 van hen hebben positief gerea geerd óp een aanbod van de computerfirma Com modore om één of meer apparaten aan té kopen voor de uitleen. Boven dien wordt vanaf eind deze maand bij 517 biblio theken gratis een demon stratiemodel geplaatst, waarvan het publiek ge durende een jaar vrij ge bruik kan maken. Vorig jaar kwam bij een expe riment in een aantal bibliothe ken naar voren dat het pu bliek zeer geïnteresseerd is in de computer. Ook voornoemde firma had het experiment ge volgd en deed het Nederlands Bibliotheek en Cultuurcen trum (NBLC) het aanbod, waarvoor de bibliotheken veel interesse toonden. De openba- hebben zelfs zeer snel gerea geerd en zijn al een paar maanden geleden begonnen met het uitlenen van compu ters. Zij brengen de lener vij- tien gulden in rekening om de computer maximaal een week in huis te hebben. De lener moet zich legitimeren, want de waarde van de spullen die hij mee naar huis krijgt is hoog. De reacties bij het publiek zijn geestdriftig. „We hebben al een enorme wachtlijst, die naar verwachting de komende weken alleen nog maar groter zal worden", laat een woord voerder van de openbare bi bliotheek van Amsterdam we- Volgens P. Poell van de afde ling automatisering van het NBLC willen de bibliotheken inspelen op de grote belang stelling die momenteel voor computers bestaat. „Veel men sen weten van het bestaan van die dingen af en willen wel zouden hebben. De apparatuur kost toch geld, vandaar dat mensen eerst meer van de ge bruiksmogelijkheden willen weten. Bibliotheken willen een rol spelen in het ver trouwd maken v met het werken met een com puter", aldus Poell, die ver wacht dat de eerste leners bui ten Amsterdam, Bussum en Den Bosch zich al over een paar maanden bij de bibliothe ken kunnen melden. Wie dan bij de balie om een computer vraagt, krijgt geen monitor mee, maar een toetsenbord, een cassetterecorder (het ge heugen) en een aantal hand boeken en introduktiepro- gramma's. Het toetsenbord moet hij dan aansluiten op zijn eigen tv-toestel, dat als moni tor dienst kan doen. Volgens Poell valt het met de aanschafkosten van de appara tuur voor de door bezuinigin gen geplaagde bibliotheken wel mee; duizend gulden per set. Het uitlenen levert naar verwachting meer problemen op. Voor de meeste bibliothe ken gaat het om een heel nieu we serviceverlening, die extra werk en administratieve rompslomp met zich mee brengt. Volgens Poell is dat de- voornaamste reden dat de computer-uitleen niet overal met gejuich wordt ontvangen. Een openbare bibliotheek als die in Den Haag kijkt nog even de kat uit de boom. „Voordat we apparatuur be stellen om uit te lenen, willen we eerst zekerheid hebben of de computers niet een te forse aanslag op ons toch al geteis terde budget vormen. We gaan in deze tijd niet meer over één nacht ijs. Mocht het publiek interesse tonen, dan zullen we zeker ook met de uitleen be ginnen. Eerder niet", zegt een woordvoerster van de Dienst Openbare Bibliotheken in Den Haag. Net als in veel plaatsen komt ook daar een demonstra tiemodel staan. Deeltijd studie op vijf universiteiten DEN HAAG Vijf uni- versiteiten mogen van mi nister Deetman (Onder wijs) starten met vijftien studierichtingen die in deeltijd gedaan kunnen worden. Voorwaarde is dat student het onderwijs buiten kantoor-uren moet kunnen volgen. Boven- dién mogen wijzigingen in de toekomst het de stu dent niet onmogelijk ma ken de studie af te ron den. Voor de richtingen geldt geen maximum aantal inschrijvin gen. Indien er geen of onvol doende belangstelling voor blijkt te bestaan, zullen ze over vier jaar weer worden opgehei» ven. Het gaat om politicologie, geschiedenis, kunstgeschiede nis en archeologie, psycholo gie. niet-westerse sociologie en culturele antropologie aan de vrije universiteit Amsterdam, geschiedenis aan de gemeentel lijke universiteit Amsterdam", informatica en sociologie aan de universiteit Groningen, on derwijskunde en fysische geo grafie aan de unversiteit van Utrecht en notarieel recht, in- terdiciplinaire onderwijskun de, politicologie, sociale geo grafie en psychologie aan de unversiteit Nijmegen. ALKMAAR Wie de kranten van de afgelo pen weken nog eens doorbladert ontkomt niet aan de indruk dat een avondje uit in een van de Nederlandse kustge- meenten stilaan een ris kante bezigheid is ge worden. Massale vecht partijen, mishandelingen van nietsvermoedende toeristen en agressie te genover de relatief machteloze politie zijn aan de orde van de dag. Is hier nu sprake van een crisissituatie, of kan het vakantiegeweld in de kustgemeenten gerang schikt worden onder de elk jaar terugkerende ri tuelen van balorige café bezoekers Volgens po litie en justitie valt het allemaal nog wel mee. Burgemeesters uit de kustgemeenten zinnen niettemin op methodes om het vakantievierend volk wat tot bedaren te brengen. De officier van justitie in Alkmaar, mr. G. Botman noemt de vechtpartijen die de afgelopen weken in zijn arrondissement Alkmaar (van Bakkum tot Texel) heb ben plaatsgevonden, inciden ten. „Als je kijkt naar het aantal vechtpartijen in de rest van het iand zie je ver houdingsgewijs dezelfde cij fers of misschien nog wel ho gere". Bij een vechtpartij in een café op Texel raakte een politieman gewond. Maar wat wil je" relativeert Bot man. „Op Texel zitten onge veer 50.000 tot 60.000 vakan tiegangers. Dan heb je wel eens vechtpartijen". De veel gehoorde verklaring dat het slechte weer de oorzaak is van de caféruzies verwijst hij naar het rijk der fabelen. „Gewelddadigheden heb je elk weekeinde. Er zijn niet meer vechtpartijen dit jaar dan in dezelfde periode vorig jaar". Dieptepunt Het voorlopig trieste diepte punt van de agressie langs de duinrand is de gewelddadige dood op 21 juli van de 26-jari- ge Jochem Keesman uit Hei- loo. Jochem en een 29-jarige vriend passeerden toevallig een café in Egmond dat juist door zes jongelui werd verla ten. Deze groep sloeg zonder reden op het tweetal in. Keesman vluchtte maar werd op het strand achter haald en doodgetrapt. De vriend liep lichte verwondin gen op. Het belaagde politiebureau Maar daar bleef het niet bij. Het afgelopen weekeinde verrichtte de politie op Schouwen-Duiveland totaal 35 arrestaties in verband met geweldplegingen en verniel zucht. In Noord-Holland wa ren gisteren in verband met de vele tientallen arrestaties wegens geweldpleging alle cellen van Den Helder tot Zaanstad al vol. Ook de zie kenhuizen hebben het druk. Alleen in de kop van Noord- Holland raakten de afgelopen dagen totaal 12 mensen vrij ernstig gewond bij knokpar tijen na. sluitingstijd van de café's. Onder hen waren ook vier politie-agenten. Inmid dels zijn die agenten weer aan het werk, min of meer gedwongen door de sterke onderbezetting in de kustge- voorzien van nieuwe ruiten. Een woordvoerder van de gemeente Egmond zegt daar over: „In het weekeinde heb ben we in de avonduren wel geteld vier politie-agenten voor het hele gebied Eg- mond-Bergen-Schoorl. Daar houden zich in de zomer zo'n honderdduizend mensen op. Zie dat maar eens in de hand te houden. Dat is toch onbe gonnen werk Je kunt niet overal tegelijk zijn". Burge meester Ritsema van Bergen: „We zullen opnieuw bekijken hoe we iets aan de zware onderbezetting van de politiemacht kunnen doen. Dat probleem speelt al jaren, zonder dat er iets aan ge beurt". Molest Door de sterke onderbezet ting heeft de politie er in de weekeinden al moeite mee zichzelf te beschermen, getui ge het relaas van adjudant Meijer van de het korps in Heiloo. Meijer en zijn colle ga's kregen zaterdagnacht in het politiebureau bezoek van een groep jongeren, die wraak wilde nemen voor een verkeerscontrole eerder die avond. „In een politiebureau ben je tegenwoordig niet meer veilig", meent de dui delijk aangeslagen adjudant. „Die jongeren kwamen het bureau binnen met de duide lijke bedoeling ons te moles teren. Enkelen hadden zelfs fietskettingen bij. De situatie werd zo benard, dat er waar schuwingsschoten gelost moesten worden om ze in te kunnen rekenen". Toch bestempelt Meijer het voorval in Heiloo tot een „in cident". Het was de eerste keer dat het bureau belegerd werd, zo tekent hij daarbij aan. „En de jongeren waren allen oude bekenden van ons. We weten van hen, dat ze ge woon geen gezag accepte- Alcohol Volgens de officier van jusiti- tie te Alkmaar, mr. G. Bot man, kan over het geweld in de weekeinden alleen met zekerheid gezegd worden, dat alcohol een doorslagge vende rol speelt. Burgemees ter Ritsema van Bergen drukt het nog wat sterker uit: „Het is wel erg boud, dat deze afschuwelijke misdrij ven en vechtpartijen van dronken cafébezoekers door een aantal horeca-onderne- mers wordt afgedaan als een bedrijfsongeval waar ze ver der weinig mee te maken hebben". De burgemeesters van Eg mond, Bergen en Schoorl zullen binnenkort in spoed overleg met het openbaar mi nisterie te Alkmaar en het districtscommando van de Rijkspolitie bekijken hoe het weekeindgeweld aangepakt kan worden. Twee termen zullen in dat overleg waar schijnlijk regelmatig over de tafel gaan: onderbezetting en alcoholmisbruik. Binnen de rijkspolitie wordt onderzocht of de stringept gehanteerde koppeling tussen inwonertal en de omvang van de politiegroep niet beter afgestemd moet worden op een tijdelijke toename van de bevolking, zoals zich in de vakantietijd in recreatiege meenten voordoet. Egmond is een typisch voorbeeld van zo'n wanverhouding. Maar ook het alcoholmis bruik wordt onderzocht. Rit sema: „Sommige horecaon dernemers zijn geneigd al leen over hun eigen porte monnee na te denken. Ze worden pas wakker als hun interieur dreigt te sneuvelen. Het wordt eens tijd dat opge treden wordt tegen dergelij ke kroegbazen die pas ophou den met tappen als de klant niet meer kan betalen". Vooralsnog is op het vakan tiegeweld gereageerd met het toepassen van snelrecht in een aantal uitzonderingsge vallen. Zo kwamen vijf Bra bantse jongeren dinsdag voor de rechter, nog geen week nadat ze in Renesse twee Duitse toeristen bewusteloos hadden geslagen. Opnieuw: onder invloed van alcohol en zonder duidelijk motief. Alle vijf zijn ze inmiddels veroor deeld tot drie weken waardelijk. DEN HAAG Drs. Joop den Uyl vindt dat werk nemers niet gedwongen zouden moeten worden op hun 65e te stoppen met werken. „Er moeten flexi bele leeftijdsgrenzen ko men voor pensionering. Het is armetierig om ou dere mensen niet de kans te geven te blijven mee draaien," aldus de PvdA- leider gisteren in een NOS-uitzending over de Olympische Spelen. Op 9 augustus bereikt Den Uyl zelf de AOW-gerechtigde leef tijd. Hij is niet van plan op datzelfde moment zijn functie neer te leggen. Wanneer hij dat wel zal doen, is nog onze ker. Vóór de verkiezingen van 1982 liet hij weten dat hij in deze parlefnentaire periode eventueel tussentijds zou te rugtreden. Of hij van dit voor behoud gebruik gaat maken, zal hij eind deze maand aan zijn fractie meedelen. Inmid dels heeft hij al eens gepro beerd, maar tevergeefs, Jos van Kemenade te bewegen zijn opvolger te worden. Het is niet duidelijk of hij daarvoor nu iemand anders op het oog heeft. De uitspraken van Den Uyl over een flexibele pensioen-' grens staan in feite haaks op de lijn van zijn partij. Deze i§ erop gericht zoveel mogelijk ouderen plaats te laten voor jongeren, met name door uit breiding van de VUT-regeling. IEDERE WOENSDAG GRATIS EN EEN COMPLETE AGFNDA DEN HAAG Een kerncentrale kan niet exploderen, maar wel gaan lekken. Bij zo'n lekkage bestaat er groot gevaar voor het leven in de omgeving van de centrale, maar voor een explosie met een grote uitstoot van radio-actief materiaal hoeven we niet te vrezen. Dat is technisch zelfs onmogelijk. Eén en ander schrijft de gezondheidsraad in een rapport over ernstige ongelukken in een kerncentrale. De berekeningen in het rapport zijn voor een groot deel gebaseerd op een anderhalf jaar oud advies van de commissie reactorveiligheid aan de rege ring. Volgens de gezondheidsraad is lange tijd ten onrechte aangeno men dat de veiligheids-omhulling van een kerncentrale door overdruk zou kunnen scheuren. Een en ander is technisch ech ter niet mogelijk, aldus de raad. Een radio-actieve lekkage is volgens de raad bij een kernramp wél denkbaar. In dat geval kunnen binnen de eerste dertig da gen na zo'n lekkage 800 slachtoffers vallen. Het geschatte aantal sterfgevallen door kanker na zo'n ongeluk, verdeeld over tien tallen jaren, zweeft tussen de 500 en 1400. „Is het hier oorlog?" vecht diskwalificatie aan NIJMEGEN De anti-militaristische wandelgroep „Is het hier oorlog?" gaat zijn diskwalificatie tijdens de laatste Vierdaagse van Nijmegen aanvechten. De groep heeft een advocaat in de arm genomen om „desnoods gerechtelijk" zijn gelijk te halen. Verder moet de.Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelij ke Opvoeding (KNBLO) de mededeling intrekken dat de wan delclub voor de toekomst van de Vierdaagse is uitgesloten. Ook moet de bond verklaren dat voortaan wel vlaggen meegevoerd mogen worden. Dit jaar werden de ongeveer vijftig wandelaars van „Is het hier oorlog?" voor de intocht in Nijmegen officieel gediskwalificeerd omdat ze volgens de organisatie van de route waren afgeweken. De anti-militaristische wandelclub weigerde namelijk bij Cuyk gebruik te maken van een militaire ponton brug over de Maas. Hoort wie klopt daar... Een 20-jarige inwoner van Epe demonstreerde vannacht bij dt politie in zijn woonplaats een wel zeer ongebruikelijke wijze vai „met de deur in huis vallen". Tot driemaal toe ramde hij me zijn auto tegen de voordeur van het politiebureau, tot hij me automobiel en al binnen stond. De automobilist was vanmorgei nog te versuft om een verklaring te kunnen geven voor zijn ge drag. FRIEMELS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De rege ring heeft, naar nu pas be kend is geworden, op 17 juli een Russisch spionage- schip uitgewezen uit de haven van Rotterdam. Het gaat hier om de Prostor, die officieel te boek staat al§ visserij-onderzoeks- vaartuig. In werkelijkheid zou het schip, dat 102 me ter lang is en 90 opvaren den heeft, hoofdzakelijk voor spionagedoeleinden worden gebruikt. ken verklaarde desgevraagd dat tot de uitwijzing was beslo ten, omdat de Prostor zonder vergunning was binnengelo pen. Een uit 1969 daterend verdrag geeft alleen zuiver commerciële schepen van de Sovjet-Unie hebben toegang tot de Nederlandse havens.Het ministerie werd vrijwel on middellijk na aankomst van het Russische schip gewaar schuwd. vermoedelijk door de inlichtingendienst van de Ko ninklijke Marine. Dat was op 16 juli. Reeds een dag latei- kreeg het schip opdracht de haven te verlaten, welk bevel werd opgevolgd. Volgens de BZ-woordvoerder heeft de Sovjet-Unie niet officieel ge protesteerd. bij de RDM-werf, waar ondei- zeeërs en andere marinesche- pen worden gebouwd en gere pareerd. Het is echter niet be kend of het Sovjetschip daai ter plaatse ook spionagepogin gen heeft ondernomen. Naa verluidt is er veel elektron sche apparatuur aan boord va de Prostor, die vooral gebruil zou worden voor het volge en registreren van beweginge van NAVO-schenen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7