„Er komt heel wat meerbijkijken 1 dan het maken s van een tekening" Conflict over grondverkoop sleept zich voort Toch snackbar in Nassauwijk Bevorderingen INLEIDEN CcidócSomarit DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA S Laatste loodjes voor Casa Materna-gangers ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse jongeren die in het Na- politaanse weeshuis Casa Materna vertoeven, zijn bezig met het verrichten van de allerlaatste opknapwerkzaamheden. Nog één dag en de terugreis wordt aanvaard door de 25 jeugdige Zoeter- woudenaren. Zaterdagavond rond elf uur wordt het gezelschap verwacht op het station Lammenschans. Berichten die ons hebben bereikt vanuit Italië duiden er op dat de jongens en meisjes de zaken rigoreus hebben aangepakt. On der bepaald niet eenvoudige omstandigheden - de thermometer wees steeds zo'n 35°C aan - werden diverse klaslokalen van het weeshuis onder handen genomen. Uren achtereen schrappen, schuren, sauzen en verven waren nodig om de lokalen weer toonbaar te maken. Daarbij liep Otto Bekers een blessure op toen hij een vlijmscherpe schrapper i Een kaart van de Casa Maternagangers Surfwedstrijd in Vlietland LEIDSCHENDAM Gedeputeerde Borgman geeft komende zondag om twaalf uur in het re creatiegebied Vlietland het startsein voor de 3- uurs surfwedstrijd op de plassen tussen Leid- schendam en Voorschoten. De wedstrijd is een open wedstrijd voor alle typen planken met een zeiloppervlak van maximaal 6.8 vierkante me ter. Belangstellenden, dus ook niet-leden van de organiserende watersportvereniging Leid- schendam en omstreken, kunnen zich tussen half tien en elf uur aanmelden. De skippers meeting waarbij algemene informatie zal wor den verstrekt, is om half twaalf. De wedstrijd staat op de officiële wedstrijdkalender. Deelne mers van buiten de gemeente kunnen vanaf de afslag Leidschendam van de A4 (Amsterdam- verkeersplein Leidschendam) de bordaandui dingen volgen. VOORSCHOTEN De snackbar aan de Voorschotense Prins Bernhardlaan komt er toch. Althans wanneer het aan het college van B en W ligt, want die ziet in de vele bezwaarschriften van bewoners van de Nassauwijk geen aan leiding om de vestigingsvergunning niet te verlenen. Het college gaat bij het provinciaal bestuur een verklaring van geen bezwaar aanvragen en daar mee staat de weg vrij voor de komst van de snackbar. De snackbar, waarvoor een wijziging in het bestemmingsplan noodzakelijk is, komt op de plaats van de voormalige supermarkt. Op de hoorzitting die 11 juli werd gehouden, bleken de omwo nenden allerminst gediend van een snackbar in hun wijk. Zij vrezen voor vervelende luchtjes, voor hinder rond de zaak en menen dat een dergelijke zaak niet thuis hoort in een woonwijk, omdat het schadelijk voor de kinderen zou zijn. Na die hoorzitting kwam dan ook een stroom van bezwaarschriften op het ge meentehuis binnen. Het college stelt zich nu op het standpunt dat door mid del van diverse voorwaarden aan de snackbar, overlast voor omwonenden binnen de perken kan blijven. Maar nog afgezien daarvan, de exploitant van de toekomstige snackbar heeft ver zekerd dat opening van zijn zaak op korte termijn niet is te verwachten. De route van het Rijns- burgs bloemencorso (die voor doorgaand verkeer af en toe gestremd zal zijn) i als volgt: Riinsburg: (13.00) Laan va Veel animo voor Vlietlopen RIJNSBURG Het weer werkte gisteren volop mee, om van de derde dag van de Oranjefeestweek tot een stra lende dag te maken. Er volop belangstelling voor de Vlietlopen, die op allerlei manieren afgelegd konden worden. De estafetteloop een brug- geloop voor schoolverlaters van de buurtverenigingen werd in een spannende strijd gewonnen door buurtvereni ging Irissenstraat. Tweede werd de Piet Heinstraat en derde buurtvereniging 't Centrum. Aan de 5-kilometerloop de Vliet deden 92 personen mee. Bij de meisjes werd Do- menieck van Oosten in 32,24 min. eerste, Marjo van Duijn tweede en Esther Hovingh derde. Bij de jongens werd Dick Lamboo in 21,15 min. eerste, Daan Noteboom twee de en Sjar Heemskerk derde. Bij de dames eindigde Corine Hogewoning als eerste. Aan de Vlietloop over 10 km deden 127 personen mee. Er werd ondanks het warme weer goed gelopen. De snel ste tijd, 34,33 min. werd ge maakt door Joop Duiven voorden uit Katwijk, tweede werd Jan Schijff uit Rijns- burg, derde werd Jonan Oostdam, vierde Van Gerven en vijfde Dam Noort. Vandaag is er het kindercor so en wordt om zes uur de laatste etappe van de Bucht- ronde verreden. Om half acht begint het touwtrekken voor het raadhuis. Het vertrek van adjudant Huijbers bij de Noordwijkse politie heeft verstrekkende gevolgen gehad. Gisteren werd dat dui delijk In het politiebureau aan de Oude Zeeweg toen drie le den van het korps bevorderd werden. Dat waren adjudant Van Duuren die per 1 augustus is be noemd is tot adjudant F, vervangend korpschef dus en daar mee de opvolger van Huijbers. Brigadier van de verkeerssaf- deling Baljeu is per 1 augustus bevorderd tot adjudant van de algemene surveillancedienst en tot slot is hoofdagent van de recherche Riezebos met ingang van dezelfde datum bevor derd tot brigadier bij de recherche teveel; R.J. Turenhout en S. van Gin- Overleden: J G. van Vliet; A. Noort. wv. Kagenaar. G. Jelles, e.v De Vries; G. Wijntjes. ZOETERWOUDE Geboren: Mat heus Wilhelmus Maria Hilgersom, Boy Antonius Sel Jaap van der Plas (links) en Joop van Egmond (rechts) in Joops atelier boven de tekening van de praalwagen De Vlinder. Actie corsoshow voor historische genootschappen NOORDWIJK/RIJNSBURG De actie, die de Lions- club Noordwijk elk jaar organiseert tijdens de corso show in de veiling Flora is dit keer gericht op de Ge nootschappen Rijnsburg en Noordwijk. Tijdens de corsoshow zullen verscheidene mensen van de twee genootschappen (in klederdracht) en leden van de Lions (in burger) loten aanbieden, die kans ge ven op een prijs. De organisatie heeft ruim 500 prijzen aangeschaft. De twee genootschappen, die de geschie denis rond hun dorp levendig willen houden, kunnen financiële hulp en aandacht gebruiken. zou verdwijnen. „Het rijdt nu al 38 jaar. Opdoeken van het corso zou hetzelfde zijn als de Tour de France weg doen". Motto Het motto, „Bloemen...Ja Na tuurlijk", was voor de beide kunstenaars zeer belangrijk. „Daar kun je alle kanten mee uit. We hebben ieder wat ont werpen gemaakt Jaap werkt wat abstracter en ik wat figuratiever en hebben die naast elkaar gelegd, erin ge schrapt en veranderd. Boven dien hebben we getracht rust te krijgen in de ontwerpen door het aantal kleuren per wagen terug te brengen naar twee of drie. Zo rustgevend mogelijk. Zo is er een wagen, de Honingraat, die voorname lijk wordt uigevoerd in crème en geel. Overigens zijn de ontwerpers heel benieuwd naar wat er van hun werk overblijft als de arrangeurs aan het werk gaan met de bloemen. „Een bloem stuk op de verkeerde plaats kan een heel lijnenspel te niet doen". Over blijft in ieder ge val voor het publiek een tien tal praalwagens tussen de tal loze versierde personenauto's in. Het zijn de al eerder ge noemde Honingraat, Korena ren, De Vogels, Zeebodem, De Spin, De Grote Vlinder, Wa terlelie, De Inktvis, De Kleine Vlinder en De Bloei. Hier en daar zijn ze anders dan de ont werpers hadden bedoeld. Zij hadden bijvoorbeeld de vlin ders graag hangend gehad zo dat ze bewogen tijdens het rij den, maar nu zijn ze vastgezet. Ook is de grote vlinder wat kleiner omdat het niet moge lijk is uit de platen een grotere cirkel dan 1,25 meter te ma ken. „Want grote vleugels waaien er al af bij windkracht 2 en de praalwagens moeten elk weer kunnen doorstaan, want het corso uitstellen is er niet bij", aldus Van Egmond. Tevreden zijn zijn wel over De Inktvis, de enige wagen waar wel beweging inblijft. De dril lende kwallen en zwabberen de tentakels vliegen het pu bliek straks bloemrijk om de oren. Ondertussen zijn Joop van Egmond en Jaap van der Plas regelmatig in de Floravei ling bij de „naakte" praalwa gens te vinden. Zij bemoeien zich met de makers ervan, de arrangeurs, degene die de fi guranten kleedt (dat moet in stijl) en letten op de kleuren. - De tien praalwagens worden op de tocht vergezeld door een postkoets met ruiters en 32 fraai versierde en opgetuigde personenauto's, waarvan er vijf uit de Rijnsburgse zuster stad Siegen komen. Tevoren zijn de wagens ook al te be zichtigen in de hal van de Flo ra veiling aan de Laan van Verhof in Rijnsburg. Het corso wordt vrijdagmiddag om vier uur officieel geopend door Chr. van der Pol, de voorzitter van Fleurop/Interflora en de Vereniging van Bloemist Win keliers Nederland. Daarna, vrijdagavond,kan het publiek erbij tussen 18.00 en 23.00 uur en zaterdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur. Volwassenen be talen daarvoor vier gulden en tree en kinderen tot 14 jaar en 65+'ers een rijksdaalder. Za terdag zet de stoet zich om 13.00 in beweging om rond 13.45 uur door Oegstgeest te gaan, tussen 14.45 en 16.00 uur door Leiden te rijden en om 19.00 uur aan te komen bij het Schie in Noordwijk. Daar wordt een rondrit gemaakt en die avond en de volgende dag zijn de praalwagens op de ko ningin Wilhelminaboulevard te bewonderen. ASTRID SCHOORDIJK RIJNSBURGS CORSO UITDAGING VOOR KUNSTENAARS: AROB-COMMISSIELID OVER GEMIVA-ZAAK: Gehandicapte EDAH in beroep NOORDWIJKERHOUT De bouw- en aannemingsmaatschap pij Oorschot en Van der Born B V. legt zich niet zomaar neer bij de afkeuring van haar bouwtekening voor een vestiging van de EDAH in het gat van de Dorpsstraat naast Waasdorp. Het pand zou volgens de gemeente te diep worden en daarom niet voldoen aan het bestemmingsplan Centrum. De aannemer bestrijdt dit en is in beroep gegaan. Vanavond zal in de raadscommissiever gadering voor openbare werken een en ander mondeling wor den toegelicht in de Schelft om acht uur. Videorecorder gestolen KATWIJK Uit een woning aan de Jacob Catsstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een videorecorder ter waarde van 1750 gulden gestolen. De dieven zijn vermoedelijk via een niet afgesloten tuindeur binnengekomen. Tevens werden enkele videobanden meegenomen. ld. RIJNSBURG „Het was voor ons en uitdaging, maar we hebben wel ont dekt dat er meer bij komt kijken dan alleen maar het maken van een teke ning". Aan het woord zijn de kunstenaars Jaap van der Plas uit Katwijk en Joop van Egmond uit Rijnsburg. Zij zijn de nieu we geestelijke vaders van het Rijnsburgs bloemen corso dat zaterdag 4 au gustus door Rijnsburg, Leiden, Oegstgeest en Noordwijk rijdt en een week later nog eens twee maal door Katwijk. Joop van Egmond werd bena derd door het Corsocomité en hij haalde Van der Plas erbij. Samen hebben zij de benodigde frisse wind door in het corso doen waaien, hoewel dat er wel voor zorgde dat bij de te keningenshow iti april en kele mensen de schrik om het hart sloeg. De kunstenaars zijn, zoals ge zegd, benaderd door het corso comité. Dat wilde wat vers bloed omdat de vorige ont werpster, Marion Roedoe, langzamerhand uitgeput was wat betreft het aantal ideeën. De kunstenaars merkten bij de ontwerpen nog meer dan an ders dat een kunstenaar, als hij tenminste in leven wil blij ven, continu moet schipperen tussen zijn kunstzinnige drif ten en de smaak van het pu bliek. Bij het corso blijkt dui NOORDWIJKERHOUT Het zich al vier maan den voortslepende conflict tussen de gemeente Noordwijkerhout en Spaarneveste B.V. over het al of niet terugbetalen door de aannemer van een kwart miljoen, krijgt een juridisch vervolg. De twee partijen zijn er niet in geslaagd tot een oplos sing te komen over een stuk grond in Zeeburg van duizend vierkante meter dat Spaarneveste wel verkocht maar dat Noordwijkerhout nooit ge kregen heeft. Noordwijkerhout heeft met Spaarneveste B.V. een ex ploitatieovereenkomst voor de bouw van duizend wonin gen in plan Zeeburg. Een perceel van 4700 vierkante meter zou door de gemeente worden overgenomen van de bouwer voor de prijs van een miljoen. Nadat de transactie gesloten was en de gemeente bewoners oorzaak van bezwaar DEN HAAG/ZOETER WOUDE „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat meneer tegen de uitbreiding is, alleen omdat het hier geestelijk mindervaliden betreft. Dat doet me eigenlijk een beetje pijn, juist in ver band met de enorme ach terstelling van deze groep". Provinciaal sta tenlid H.A. van der Meer, lid van de provinciale AROB-commissie die gis teren het bezwaar behan delde tegen de uitbreiding van een zogenaamde so- ciowoning voor geestelijk gehandicapten, liet zijn te leurstelling over dat be zwaarschrift duidelijk blij ken. Het bezwaar, afkomstig van een buurman van de woning aan de De Gravenlaan in Zoe- terwoude. richt zich tegen de verbouwing van de garage tot slaapkamer. De verbouwing is nodig omdat het huis binnen kort door zes, in plaats van door vijf pupillen van de Stichting Geestelijk Minder Validen (Gemiva) zal worden bewoond. Volgens de buurman van het Gemiva-huis zouden B en W al enkele jaren geleden expli ciet hebben laten weten dat verbouwing van een garage tot slaap-, werk- of woonkamer uit den boze is. „Ik heb het B en W zelfs nog gevraagd: als ik zo'n verbouwing zou willen, zou ik daarvoor toestemming krijgen? Het antwoord was duidelijk. Nee, dat zou u niet, zeiden B en W. Waarom mag Gemiva het nu dan wel?", al dus de boze buurman. Een vertegenwoordiger van de gemeente Zoeterwoude vroeg zich echter af waarom de buurman zo op dat punt zat te hameren, terwijl hij zijn gara ge helemaal niet wil verbou wen. „B en W wijken wel va ker af van die beleidslijn dat garages niet mogen worden verbouwd voor permanente verbouwing. Als u dat zou wil len, moet u gewoon een bouw vergunning aanvragen. Maar u wilt het helemaal niet We begrijpen uw bezwaar dan ook niet", aldus de gémeente- woordvoerder. De buurman zei daarop dat hij niet weet wat de gevolgen zul len zijn als de Gemiva straks het huis verlaat. De woning zou dan onder meer geschikt zijn voor kamerbewoning, een mogelijkheid die hij liever ge blokkeerd zag. „Ik heb al ge zegd dat ik m'n bezwaarschrift intrek als ik de garantie krijg dat de garage straks zijn oor spronkelijke functie krijgt. Als dat niet zo is voer ik mijn be zwaren door. Dan verander ik zonodig de argumentatie, in die zin dat zes van die kinde ren meer overlast veroorzaken dan vijf". De AROB-commissie beslist over enkele maanden over het bezwaar tegen de verbouwing van de garage. NOORDWIJKERHOUT OVERWEEGT BOUWER VOOR DE RECHTER TE SLEPEN had betaald, heeft men het aangekochte gebied eens na gemeten. Het bleek dat de grond duizend vierkante me ter minder groot was. Nu eist Noordwijkerhout een kwart miljoen (met rente) terug. Spaarneveste weigert te be talen. Het probleem is name lijk dat op de kaart het ge bied wel degelijk 4700 vier kante meter is. Het verschil met de werkelijke situatie moet volgens de heer Dijk stra van de afdeling algeme ne zaken van Noordwijker hout, verklaard worden door het niet maatvast zijn van de gebruikte kaarten. Oorzaken hiervan kunnen zijn de ver schuivingen in het plan en het kopiëren van de kaarten waardoor de betrouwbaar heid minder wordt Nu een minnelijke schikking met Spaarneveste niet meer mo gelijk lijkt, heeft de gemeen te besloten om jurdisch ad vies te vragen. delijk dat die smaak van de toeschouwers het belangrijkste is. „Het is een probleem dat je tekeningen niet alleen techni sche en financieel uitvoerbaar moeten zijn, maar ook niet te abstract mogen zijn. Dat her kent het publiek niet", vertel len beide kunstenaars. Dat sommige van hun ontwerpen toch nog te abstract waren, zo als een wagen met slakken en hun slijmsporen, bleek wel uit de keuze die gemaakt werd uit de ontwerpen door de tien sponsors van de evenzovele praalwagens. Zeven ontwer pen vielen daardoor of door onmogelijkheid van realisatie „Maar over het algemeen zijn de ontwerpen goed ontvangen. We hebben alles wat vereen voudigd, kunststijlen zijn erin verwerkt en de kwaliteit is verbeterd. Het is zoveel moge lijk mathematisch opgezet", stelt Joop van Egmond. „Het is wat georganiseerd. Beeldende kunst is orde scheppen. We hadden een thema en hebben gepoogd daar een lijn in aan te brengen, zowel in vorm als in kleur. De onderbouw moet on dergeschikt zijn aan de bloe men, de bovenbouw", voegt Jaap van der Plas daaraan toe. Beide kunstenaars zagen het corso aanvankelijk niet zo als een vorm van kunst. „Ik zag het meer, net als veel anderen die het jaarlijks zien, als een soort kermis, maar ik ben nu toch heel benieuwd naar de reacties. Bij een expositie kun je de ontvangst peilen aan de recensies, maar hierbij niet", vertelt Joop. Toch zou ook hij het zonde virfcen als het corso

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5