Roeiploegen voldoen Steve Hegg oppermachtig Els Vader voelt zich in vorm SPELEN '84 OLYMPISCHE Emancipatie blijft nog ver achter Koningskoppel Coeen Ovett heerst niet meer Shirtreclame in atletiek blijft taboe ;jna Êeidóc Somant DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 Hoofdbeschermer vermindert boksblessures LOS ANGELES Officials bij hel RcOlympische boksen hebben verklaard, zijdat het aantal wenkbrauw- en oogbles- •les eesures drastisch is verminderd. Men lie herverklaart dat door de invoering van de Dlymp|verplichte hoofdbescherming. Gister- ?men, lavond werd pas het eerste gevecht in derlanLos Angeles - het 110e - onderbroken ankelijwegens een blessure bij het linkeroog g«van de Zweed Stefan Sjöstrand, die in dorde ring stond tegen de Marokkaan Lahmar. Officals meldden dat ruppeibij eerdere evenementen in honderd oj partijen tenminste een keer of zes door m(de arbiter moest worden ingegrepen (wegens een verwonding, •d. LOS ANGELES Eigenlijk hebben de vrouwelijke atletes in vergelijking met eerdere afleveringen niets te klagen op de 23e Olympische Spelen. In liefst zes takken van sport zijn de dames ditmaal voor het eerst toegelaten. Bij syn- chroon-zwemmen, de marathon, wiel rennen, enkele nummers in de schiet sport, ritmische gymnastiek en surfen kunnen ze olympische medailles vero veren. Een verheugende groei, maar toch moet men constateren dat de emancipatie nog ver achter blijft. Onder de circa 7500 deelnemers bevinden zich slechts 1700 vrouwen die in 73 num mers strijden om de titels. Mannen daarentegen hebben in totaal 153 olym pische onderdelen. Slechts in enkele sporten - waaronder volleybal, hockey, basketbal, handboogschieten en paarde- sport - hebben de dames evenveel start mogelijkheden dan de heren. Boksen, judo, gewichtheffen en worstelen (in to taal zo'n vijftig klassen en dus ook evenveel olympische titels) zijn uitslui tend en alleen toegankelijk voor de mannen. Sedert Berlijn 1936 hebben de mannen nagenoeg al hun sporten opgenomen ge zien in de Olympische Spelen, terwijl vrouwen hard moeten vechten om tel kens hun kalender uitgebreid te krij gen. In de Griekse oudheid waren de Spelen alleen maar toegankelijk voor mannen. Sterker zelfs, vrouwen moch ten er niet eens naar gaan kijken. Toen baron Pierre de Coubertin in 1896 de Spelen van de moderne tijd stichtte, mochten vrouwen weliswaar nog niet deelnemen, maar ze kregen wel toe stemming om vanaf de tribunes toe te zien, omdat De Coubertin het applaus van de dames een aardige beloning vond voor de mannelijke prestaties. Dat veranderde ook in 1900 niet, toen de Spelen in Parijs werden gehouden. Ver schillende sporten, die tegelijkertijd in de omgeving van de Franse hoofdstad werden gehouden, kregen een olympi sche erkenning mee en zo kon het ge beuren dat de Amerikaanse Margaret Abbott de eerste vrouw werd, die olym pisch goud won. Zij zegevierde in een internationaal golftoernooi. Datzelfde deed zich ook voor in 1904 te Saint Louis. In 1908 echter konden de dames officiële olympische titels beha len in tennis en kunstrijden op de schaats. Daarna kwam er een lichte verbetering en in de loop der jaren groeide het aantal damesnummers tot het huidige aantal van 73. Hoe sterk de mannelijke overheersing is in de sport, zeker de olympische, blijkt ook wel uit het feit dat geen en kele vrouw de functie van directeur of secretaris-generaal bekleedt in een na tionaal olympisch comité waar ook ter wereld. Niet minder dan 99procent van de sleutelposities wordt ingenomen door mannen en in feite vormt alleen Moni que Berlioux een uitzondering. Als di recteur van het overkoepelende Inter nationale Olympische Comité is zij, op Juan Antonio Samaranch na, de mach tigste persoon in deze organisatie. Nadat in 1928 twee atletes de dood von den tijdens het lopen van langere af standen, besliste het IOC dat dames niet op afstanden, die langer waren dan 800 meter, in actie mochten komen. Nu, on der de directie van Monique Berlioux, mogen de dames zelfs deelnemen aan de olympische marathon. Een hele vooruitgang natuurlijk, maar er is nog heel veel werk voor de vrouwen in de sport, willen ze tenminste gelijk gescha keld worden met de mannen. GIEL HENDRIX LOS ANGELES Bijna kreeg de commercie het voormalig Britse konings koppel op de middenaf standen, Sebastian Coe en Steve Ovett, in haar greep. Eén van de weinige dingen die echter niet altijd met een che que-boekje zijn te beïnvloeden, liet een directe, rijkelijk be loonde loopconfrontatie niet toe. Coe sukkelde met zijn ge zondheid en voor zijn carrière werd gevreesd. Los Angeles moet het weer zien worden tussen de twee ri valen die elkaar zelden op de zelfde atletiekbaan hebben ontmoet. Voor 1980 liepen zij eenmaal tegen elkaar. Tijdens de Spelen in Moskou deelden zij het goud broederlijk, al ver loren beiden op hun sterkste afstand. Steve Ovett was tot 1979 ver uit de meest vooraanstaande loper op de midden-afstanden tot Coe dat jaar binnen 41 da gen driemaal een wereldre cord brak. Sindsdien mijden beide heren elkaar als de pest. In Moskou moesten ze wel sa men de baan op, al hadden de races veel weg van taktisch geschuif. Desondanks staan ze geboekstaafd als twee van de hoogtepunten van het atletiek- toernooi. Eerst verloor favoriet Coe „zijn" 800 meter door een onthutsende blunder, vervol gens versloeg hij Ovett over 1500 meter. Coe, nu: „De verrassing in Moskou was niet dat ik de 1500 meter won, maar dat ik zo'n slechte 800 liep. Het was mijn eerste olympische finale en ik was al dagen zenuwach tig. Ik maakte de kardinale fout contact te verliezen op het moment dat de wedstrijd in zijn beslissende fase was". Een jaar na Moskou bereikte Coe zijn topsnelheid met de rtbg steeds bestaande wereld records op de 800 meter (1.41,73) en de mijl (3.47,33). Het elkaar steeds ontwijken van beide landgenoten bracht verhalen over een verstoorde verhouding in de wereld. „Mijn verhouding met Ovett is prima", aldus Coe. „We leven niet in hetzelfde deel van het land en zien elkaar nauwe lijks". En serieus: „Men moet begrijpen dat er voor Olympi sche Spelen een enorme druk ligt op iedereen. De media bla zen dat op tot vijandigheid". De weinige onderlinge contac ten leken te worden doorbro ken door een bedrag van één miljoen dollar, dat sportmake- laar McCormack voor hen los peuterde. Schaarsheid maakt geld, dat hadden Coe en Ovett goed begrepen. Ze zouden eer lijk samen delen na drie wed strijden in de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk. De aankondiging van de races van de eeuw bracht de bu reaucraten van de internatio nale atletiekfederatie in rep en roer, want de amateurregels waren destijd nog niet versoe peld. Sukkelen Maar vervolgens begon het wanhopig sukkelen. Een achil lespeesblessure speelde Coe in de voorbereiding op de Euro pese kampioenschappen in Athene parten. Hij werd op de 800 meter verrassend versla gen door de Westduitser Fer- ner en reisde spoorslags naar huis om zijn bloed te laten on derzoeken. Vorig jaar dwon gen ziekteverschijnselen hem de WK in Helsinki te mijden. Er werd een ernstige infectie aan de lymphe-klieren gecon stateerd. Voor zijn verdere at- letiekloopbaan werd gevreesd. „Met Kerstmis vorig jaar dacht ik nog dat ik nooit meer wed strijden zou lopen, laat staan in het olympisch team te ko men", aldus Coe die in Los Angeles het door hem en zijn vader Peter geschreven boek „Lopen voor je gezondheid" presenteerde. „Mijn gouden medaille is hier te mogen zijn. Ik kan het nog steeds moeilijk geloven dat ik het gehaald heb". Sebastian Coe, die van juli tot en met december vorig jaar geen pas te snel zette, meent dat hij ongeveer op negentig procent van zijn conditie en snelheid zit in vergelijking met de periode waarin hij bij voortduring grenzen over schreed. „Ik voel me ontspan nen en goed in vorm. Althans, voor zover dat mogelijk is na zo'n periode van niets doen". Vanaf morgen zal blijken in hoeverre Coe en Ovett de macht van vroegere jaren nog bezitten. Zij gaan op de 800 meter van start in een veld met ruim tachtig deelnemers, waar de kwaliteit van af druipt. Zozeer, dat het uitval len van een klasseloper als Rob Druppers amper devalua tie tot gevolg heeft. De nog jongere Braziliaan Cruz, de Amerikanen Gray, Jones en Marshall, de Brit Elliott en de Italiaan Sabia kunnen Coe ver terugdringen. Ovett is op de 800 meter in zijn ontwikkeling bliiven ste ken, en zal vermoedelijk meer kans maken op de 1500 meter waarop hij vorig jaar een we reldrecord vestigde. Hij staat echter vierde op de wereld ranglijst, met liefst drie secon den achterstand op de Marok kaan Said Aouita. Coe plaatste zich op de 1500 meter moei zaam voor de Spelen, maar verbaasde over twee ronden met een tijd rond de 1 minuut en 43 seconden die hem bij de top-drie van dit atletiekseizoen bracht. „Aan de 800 meter geef ik de voorkeur", aldus Coe. „Maar welke de zwaarste race zal worden, is moeilijk te zeggen. Ik waag me niet aan voorspellingen". LOS ANGELES Dick van Egmond, weggevallen uit het vijf tal waaruit de achtervolgingsploeg moest worden gekozen, heeft zijn pleister op de wond bevestigd. Hij plaatste zich uit de twee de schiftingsrit voor de finale van de puntenkoers. Van Egmond zal daaraan vermoedelijk weinig illusies verbinden. Hij blijft een eenling in de eindstrijd tegenover tamelijk veel renners, die een landgenoot aan hun zijde weten. De gevallen achtervolger, als sprinter niet te rijk begaafd, dwong zijn kwalificatie meer door verstand dan door ijver of sprintkracht af. In de beide dubbele klassementen scoorde hij tien punten. Dat was net voldoende voor plaatsing, want van de twaalf renners die overgingen, was Van Egmond de elfde. LOS ANGELES In de atle tiek zal in de nabije toekomst geen shirtreclame worden in gevoerd. Een voorstel daartoe van Finland werd tijdens het congres van de internationale atletiekfederatie (IAAF) in Los Angeles afgewezen. Het Finse plan stuitte vooral op massale weerstand van de kant van de Westduitse afge vaardigden die met het toe staan van reclame-boodschap pen op de kleding van de atle ten grote moeilijkheden ver wachten bij de Europese kam pioenschappen, die in 1986 in Stuttgart worden afgewerkt. Voor die tijd is het niet moge lijk een nieuw voorstel rond te krijgen. Tijdens de vergade ring werd besloten, dat atleten geen zaakwaarnemers arm mogen nen agenda bepaalt menten uitkiest. die hun I LAKE CASITAS Tenminste vier Ne derlandse boten star ten zaterdag op Lake imineeru. in ue series piaai- Casitas VOOr de Iina- sten Zjch maandag reeds di- vast, dat China en Zuid-Ko- rea te weinig mogelijkheden hadden de eindstrijd te be reiken. In feite moest dus maar één ploeg worden geël imineerd. In de series plaat- les van het Olympi sche roeitoernooi. De •kt i overwiimiii Nereus-twee zonder ge piaatsen stuurvrouw en de combinatie-dames- acht waren bij voor baat al zeker van een plaats in de beslissen de race voor goud, zil ver en brons van het door de afwezigheid van Oosteuropese ploegen sterk gedeva lueerde toernooi van de dames. Door overwinningen de reet de ploegen van Roeme nië en Canada door een overwinning. De vier overi- de finale wer den in twee herkansingen betwist. In beide gevallen gingen de nummers één en twee over. Orca lootte een herkansing met slechts drie boten. De Utrechtsen hadden daarin voorts onder meer China als tegenstander. De enige opdracht voor de Ne derlandse boot was die zwak ke ploeg voor te blijven. Dat leverde geen enkel probleem op. In tegendeel, Orca zege vierde in deze race, die geen race was, moeiteloos. De boot van de Bondsrepubliek be perkte zich er alleen maar toe China voor te blijven. En herkansingen voegden zich ook dat ging heel simpel, daar gisteren de vier met Voor Greet en Nicolette Hel- stuurvrouw van Orca dubbel-twee van De Hunze bij. Jos Compaan maakte het vierde plaats veld van zes dubbel-t- voldoende Nederlandse succes compleet eindstrijd te bereiken. Oos- door zich via de herkansin- gen alsnog te plaatsen voor de halve finales van van daag. tenrijk en Groot-Brittannië probeerden door een snelle t de beslissing te force- maar zagen die poging snel mislukken. Even Voor de Orca-vier met stuur- mochten de boten het veld de herkansingen toen vielen ze vrouw l eigenlijk een loterij zonder sterk terug en was de beslis- nieten. Negen ploegen had- sing gevallen. Halverwege de het openingsnum- lagen beide ploegen den mer van de dames ingeschre- reeds lengten achter. De ge- Zes daarvan zouden zusters Hellemans overgaan naar de finale echter het zekere zaterdag. Bij voorbaat stond onzekere. Ze verwisselden een derde plaats i ter snel voor een leidende positie, die zij niet i stonden. Vroeg Ook bij de damesskiffs viel de beslissing vroegtijdig. De vier skiffeuzes streden hun herkansing om drie plaatsen in de halve finales. De Australische Jacqui Mars hall was duidelijk de zwak ste. Na enkele honderden meters lag zij op lengten ach terstand, waarna ook deze race tot weinig meer dan 6 formaliteit werd. Voor reserve-roeier Herman van den Eerenbeemt kwam, bijzondere omstandigheden voorbehouden, een einde aan het Olympische optreden. De Nederlander, die was inge schreven in het skiffnum mer, moest tenminste als derde en voorlaatste in zijn herkansing eindigen om de halve finales te bereiken. Dat gelukte niet. Behalve de Griek Kostantinos Kontoma- nolis en de Zweed Bengt Nilsson was ook de Span jaard Jose Oyarzabal te sterk voor de Amsterdammer. Van den Eernbeemt miste de hal ve eindstrijden door een ster ke eindsprint slechts met een „handlengte". Als de Neder lander niet een meter voor de finish was gestopt met roeien, doch pas na het pas seren van de 2000-meterlijn, was ook hij mogelijk een ronde verder gekomen. En dat zou meer zijn geweest, dan men van een oeier mag verwachten. Greet en Nicolette Hellemans (voorgrond) in actie tijdens de herkansingen. LOS ANGELES Els Vader is vol vertrouwen voor de 100 meter, die za terdag voor haar op het programma staat. De 24- jarige Roosendaalse atlete is er van overtuigd dat ze niet zal afgaan op de Spe len in Los Angeles, iets wat vier jaar geleden in Moskou wel gebeurde. „Maar daar was ik niet opti maal voorbereid", zegt Va der, terugkijkend. „Mijn stu die fysiotherapie eiste toen veel aandacht op en het trai nen schoot er daardoor wel eens bij in. Toch is Moskou voor mij een nuttige erva ring geweest, waarvan ik nu hopelijk kan profiteren". Vanuit dat oogpunt gezien vindt Els Vader het ook jam mer dat Nederlands' tweede sprintster, Nellie Cooman, niet in Los Angeles aanwezig is. „Nellie had hier de erva- je gaat eindigen. Voor mezelf is op de honderd meter het begin, de eerste dertig meter, erg belangrijk. Als dat lukt, hoef ik me verder geen zor gen te maken". Anders ligt dat op de 200 me ter, waar het omgekeerde het geval is èn de laatste der tig meter voor de ex-Zeeuw se de belangrijkste zijn. Va der: „Dan begin je moe te worden en willen de spieren niet meer meewerken. Soms heb ik dan moeite om het ene been voor het andere te krijgen. Toch loop ik ook die 200 meter graag. Het boch tenwerk levert me geen pro blemen op. Ik hoop alleen niet dat ik de binnenbaan loop, want dan moet je een scherpe bocht maken en dat kan bij die snelheid wel eens problematisch worden. Voor het overige maakt het niets uit tegen wie of in welke baan ik moet uitkomen". GIEL HENDRIX Het vijfjarig zoontje van coach Ed Borysewicz kreeg een lift tij dens de ereronde van Steve Hegg. VAN EGMOND IN FINALE LOS ANGELES Steve Hegg is op de wielerbaan van Dominquez Hills de derde Amerikaan geworden, die in Californië met succes naar Olympisch goud heeft ge graven. De 20-jarige renner won in zijn eigen staat de achtervolging na een nieuwe demonstratie van over macht. In de finale versloeg hij de Westduitser Gölz, die in de kwartfinales zijn prestatie tot op 0,6 seconde benaderd had, met meer dan zestig meter. Hegg bezorgde daarmee de Verenigde Staten de derde gouden wielermedaille op de vier nummers, die tot nu toe zijn voltooid. Alleen West- -Duitsland, door Freddy Schmidtke op de kilometer, heeft de superioriteit van de Verenigde Staten op weg en baan tot nu toe doorbroken. Bij de „onthoofde" wielerstrijd op baan en weg blijft natuur lijk de vraag of de succeslijn van Los Angeles in dezelfde richting zou hebben gelopen, als de Oosteuropeanen er wel waren geweest. Voor Schmidt ke kan het antwoord vermoe delijk niet positief zijn. Voor Steve Hegg wel. De Amerikaanse wielrenners hebben zich voor deze Spelen in eigen huis voorbereidt op een manier, die weinig afwijkt van de Oosteuropese. Het best beschikbare materiaal, voor de achtervolging van wezenlijk belang, is door hen verbeterd. Dat was de basis van het suc ces van Hegg en Nitz, die brons veroverde. Op de zekerheid al het moge lijke, en voor Nederlandse be grippen zelfs veel meer, te hebben gedaan, was ook het zelfvertrouwen van de Ameri kanen gebouwd. Gölz bijvoor beeld dacht, dat hij van Hegg niet kon winnen, Hegg ver trok in al zijn ritten, ook de laatste, in de overtuiging niet te kunnen verliezen. Na zijn overwinning op Gölz jubelde Hegg, een uur later viel het masker van de gecon centreerde sportman helemaal af. De Olympische kampioen vertelde met tranen in de ogen, dat hij niet alleen veel te danken heeft aan zijn eigen trainer Eddy Borysewicz, maar vooral aan de Canadees Jocelyn Lovell, die zijn eerste trappen op de fiets begeleidt heeft. „Eddy B heeft mij er van overtuigd, dat ik mij op wiel- niet op skiën. In 1982 had ik een slechte winter en toen zei Eddy B: bij het wielrennen ko men slechts vijf mensen in een seconde aan, bij het skiën wel twintig. Jouw plaats inschat ten op de fiets betekent, dat ik maar één hand nodig heb, je komt bij de eerste vijf, maar als ik je positie bij het skiën zou moeten bepalen, heb ik beide handen en voeten nodig om te tellen. Daarom ben ik gaan wielrennen. De twee sporten samen kan niet, dan zou je zestien maanden per jaar nodig hebben en er zijn er maar twaalf. Ik ga zeker nog tien jaar door op de fiets". ring kunnen opdoen die haar over vier jaar wellicht van pas zou kunnen komen. Dat merk ik ook bij mezelf. Het leven hier in zo'n dorp, de hele voorbereiding op de wedstrijden. Het is toch wel even wennen en je moet het een keer meegemaakt heb ben om optimaal te kunnen presteren". Voor de atleten en atletes op de korte afstanden zal met name de warming-up zeer problematisch worden. Els Vader: „Warm lopen moeten we in een ander stadion. Daarna worden we met de bus naar het Coliseum ge bracht, waar je alleen nog maar wat kan dribbelen, voordat je de arena inge stuurd wordt. Dat betekent wel dat je die laatste war ming-up drie kwartier voor dat je echt moeten lopen, al afwerkt". Voor sommigen zal dat toch problemen gaan op leveren. Els Vader ziet er Els Vader is klaar voor de start. voor zichzelf geen onoverko melijke hindernis in en bo vendien heeft ze tijdens de trainingen ervaren dat ze in topvorm is. „Dat zie je niet alleen aan de tijden die je realiseert. Je voelt het ook. Ik heb nergens last van en ben topfit. Ik kijk echt uit naar het begin van de wedstrijden. Je kunt tevo ren echter niet zeggen waar

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11