TAFEL Kans op uitstoting gereformeerden uit GOS sterktoegenomen HïïïïTI Cultuur en handel gaan Japan hand in hand VAKANTIE 1984 kerk wereld KARDINAAL BERNARDIN HEKELT VS-OPTREDEN MIDDEN-AMERIKA „Rode" bisschop Kaldy aan het roer bij Lutherse Wereldfederatie weer AUhUkikGKUIMD QeidóaQowumt WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 2 Ds J.P. Galbraith is giste ren in Chicago voor de derde achtereenvolgende keer gekozen tot voorzit ter van het Interim Com mittee (bestuur) van de Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS). De keuze van ds Galbraith betekent dat de kans is toegenomen dat de Gere formeerde Kerken in Ne derland zullen moeten verdwijnen uit de GOS, de oecumenische organi satie die 32 kerken met in totaal vijf miljoen calvi nistische christenen over koepelt. De gereformeerden in ons land wordt verweten dat zij een te grote vrijzinnigheid aan de dag leggen terzake het gezag van de H. Schrift, de vrouw in het ambt en homofi lie. Ds Galbraith kon zich in 1983 niet verenigen met de conclusie van het bestuur van de GOS, dat de gereformeer de kerken niet uit de GOS hoeven te treden. In een min derheidsrapport schreef hij dat de GOS moet kiezen: of de gereformeerden in Neder land moeten uit de GOS ver dwijnen, of de GOS moet de lidkerken laten weten dat er binnen de organisatie ver schillende visies op de Heilige Schrift mogelijk zijn. De meerderheid binnen de GOS lijkt deze laatste oplos sing echter van de hand te wijzen. Ook de Amerikaanse Orthodox Presbyterian Church, waarvan Galbraith zelf lid is, wil dit niet. De Or thodox Presbyterian Church zal dan ook voorstellen het GOS-lidmaatschap van de Gereformeerde Kerken in Nederland te beëindigen. Ds. Galbraith kreeg 30 stem men. De Amerikaanse predi kant C. Boomsma, lid van de Christian Reformed Church verwierf 18 stemmen. De GOS koos ds. E.M. Mataboge van de conservatieve Neder duitse Gereformeerde Kerk in Afrika, de zwarte dochter kerk van de Nederduitse Ge reformeerde Kerk, tot eerste vice-voorzitter. Mataboge, tot dit moment tweede vice-voor zitter, volgt prof. dr. K. Runia op. Runia, lid van de Gerefor meerde Kerken in Nederland die twee keer voorzitter van de GOS is geweest, werd nu gekozen tot eerste scriba (se cretaris) van de GOS. Tegen de verwachtingen in, maakte de organisatie geen bezwaren tegen de deelne ming van mevrouw mr. E. Ei kerbout als stemhebbend lid van de delegatie van de Gere formeerde Kerken in Neder land. Diverse kerken binnen de GOS erkennen de vrouw in het ambt niet, zodat werd gevreesd dat de deelneming van mevrouw Eikerbout zou worden afgewezen. Dat had ertoe kunnen leiden, dat haar delegatie reeds aan het begin van de GOS was vertrokken. De afgevaardigden van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk (de Nederduitse gereformeerde kerk voor kleurlingen, waarvan dr. Al lan Boesak lid is) hebben ove rigens niet deelgenomen aan de gebedsdienst ter opening tfan de Gereformeerde Oecu menische Synode. De afge vaardigden, dr A.J.C. Erwee en ds R.T.G. Boesak (broer van Allan Boesak) lieten we ten dat zij niet aan het avond maal konden deelnemen, om dat „we sommige van onze broeders hier niet van harte kunnen aanvaarden". Zij doelden hiermee op de afge vaardigden van de (blanke) Nederduitse Gereformeerde Kerk en die van de (zwarte) Nederduitse Gereformeerde Kerk in Afrika die „ons niet steunden toen wij het apart heidsregime onomwonden af- Katholieke New Yorkers: abortus heel gewoon Een opinieonderzoek, uitge voerd door de organisatie „Planned Parenthood", heeft aan het licht gebracht dat driekwart van de in New York wonende rooms-katho- lieken van mening is dat aan een zwanger geraakte vrouw de vrije keus moet wofden ge laten of zij abortus wil of niet. Niet minder dan 73 van de ondervraagde gelovigen is die mening toegedaan. Van de katholieken die ten minste eenmaal per week naar de mis gaan, is 61 deze mening toegedaan. Een tweede vraag betrof het gebruik van voorbehoedmid delen. Hiertegen blijkt „geen enkel bezwaar" te worden ge koesterd door 91 van alle rooms-katholieken en 85 van de geregelde kerkgan gers. „Het afwezig zijn van mo rele visie in het interna tionale optreden van de Verenigde Staten kan zo wel moordend zijn voor onze waarden als voor onze belangen". Dat was de boodschap, die de aartsbisschop van Chica go, kardinaal Joseph L. Bernardin, onlangs bracht in een forumge sprek met personeel van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Za ken. De pers mocht er niet bij zijn, maar de rede van de kardinaal is thans wel vrijgegeven. De kardinaal uitte scherpe kritiek op de heimelijke acties van de Verenigde Staten in Nicaragua en vond, dat het niet binden van de hulp aan El Salvador aan handhaving van de mensenrechten daar, uit den boze is. Om de proble men in Midden-Amerika op te lossen is een dialoog met Cuba „als drijvende kracht in dat gebied" wenselijk. De kardinaal betrok ook het kernwapenprobleem in zijn rede en herhaalde de samen met aartsbisschop John O'Connor van New York be gin juli in een hoorzitting van de congrescommissie afgeleg de verklaring, waarin het Amerikaanse episcopaat zich De bisschoppen zijn van me ning dat er een nauw verband moet worden gelegd tussen morele principes en politieke keuzen. „Dat is niet alleen mogelijk maar ook noodzake lijk, omdat wat er nu te zien is aan Amerikaanse politiek je gens El Salvador en Nicara gua moreel verkeerd is en po litiek gezien zichzelf straft", aldus de kardinaal. Daarom moet ontplooiing van Ameri kaanse militaire macht wor den ingekapseld in een breder streven naar dialoog en on derhandelingen, vindt kardi- naai Bernardin. voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie is gis teren in Boedapest de leidende bisschop van de Hongaarse Lu therse kerk Zoltan Kaldy (65) gekozen. Het is voor het eerst sinds haar oprichting dat de LWF zal worden geleid door een kerkleider uit Oost-Europa. De assemblee van de Lutherse kerken heeft met deze benoe ming de gewoonte gehandhaafd om de nieuwe voorzitter te kiezen uit de Kerk die gastheer is van de algemene vergade ring. Kaldy kreeg, in een tweede stemronde, de steun van 173 van de in totaal 312 stemgerechtigde afgevaardigden. Tegen kandidaat was mevrouw Bodil Soelling. Op haar werden in de tweede ronde 124 stemmen uitgebracht. Zoltan Kaldy volgt de Tanzaniaan Josiah Kibira op, die voor zitter was sinds 1977. Kaldy begon zijn werk als bisschop van de Hongaarse Lutherse kerk in 1958. Hij toonde zich van meet af aan voorstander van wat hij noemde „diakonale theologie" als basis van de verhou ding tussen Kerk en Staat. De Kerk moet zijns inziens elke ge dachte aan heerschappij laten varen en een dienende functie vervullen. De nieuwe LWF-voorzitter heeft door zijn optreden en uitla tingen dikwijls kritiek opgeroepen. Zijn buigingen naar Mos kou zijn hem, ook binnen zijn eigen kerk, niet altijd in dank afgenomen. De kritiek hierop klonk luider dan de kritiek op zijn lidmaatschap van het Hongaarse parlement waarvan meer bisschoppen lid zijn. Zo noemde Kaldy in 1980 de Russi sche bezetting van Afghanistan „een nederlaag voor het kapi talisme". In sommige kringen in zijn eigen Kerk geldt hij als een harde en compromisloze man, die zijn „diakonale theolo gie" als officiële leer van de Kerk krachtig doorzet. Theologische tegenwerpingen, ook als ze een loyale houding tegenover de staat niet ter discussie stellen, vinden bij hem geen genade als ze niet kunnen worden gedekt door het begrip „diakonie", dat overigens in de bijbel op onderscheiden wijze wordt gebruikt en ook zeer verscheiden wordt beoordeeld in ethiek en kerkleer. Kritiek op deze „diakonale theologie" wordt dóór bisschop Kaldy uitgelegd als vijandschap tegenover de Staat, met alle gevolgen van dien. Hij toont zich onomwon den voorstander van samenwerking met marxisten, wat bij voorbeeld tot uiting komt in zijn steun aan de Christelijke Vre desconferentie en aan de gezinspolitiek en de arbeidsmoraal in de socialistische planeconomie. „Maar toch blijft elke preek in de 300 Hongaarse gemeenten steeds we'er kritiek, al is het ook indirecte kritiek op het mar xisme, omdat de predikanten zondag na zondag de boodschap brengen van de levende God", heeft Kaldy eens verklaard. Macaroni met paprika en boterhamworst ijsbergsla vla met bitterkoekjes De benodigdheden voor twee zijn: 250 g volkoren) macaroni, zout, 1 grote ui, 1 lepel olie, sambal, boem- boe saté, (knoflook), 1 pa prika, 100 g boterhamworst in 2 plakken, selderij, pe terselie, ketjap, aroma; ijsbergsla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mos terd, iets ui, 1 lepel olie, 1 hardgekookt ei, 1 tomaat 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 bitterkoekjes, (2 lepels rum). Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing op het pak. Begin direct na het opzetten van de macaro ni de kleingesneden ui te fruiten in de olie met iets sambal, boemboe saté en des gewenst met geperste knof look. Gebruik hiervoor een ruime braadpan en een klein vuur. Schep de ui regelmatig om, wacht tot hij lichtbruin is en doe er dan de kleinge sneden paprika bij. Bak de paprika enige minuten mee. Voeg vervolgens de gare en uitgelekte macaroni toe en de in blokjes gesneden boter hamworst, fijngeknipte sel derij en peterselie. Laat het macaroni -m engs el op een klein vuur, regelmatig om scheppend, warm worden en maak het in die tijd op smaak af met zout, ketjap en aroma. Snijd de ijsbergsla in repen van circa twee centimeter, was die en laat ze uitlekken. Maak een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, fijngesneden ui en olie en meng er de sla door. Garneer met ei en tomaat. Zet de helft van de melk op. Meng custard', suiker en wei nig koude melk tot een pap je, schenk daar wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla aan de kook komen, doe er van het vuur de overige koude melk bij en laat haar koud worden. Week de bitterkoekjes in melk of rum, maak ze fijn en schep ze door de vla. JEANNE BONSAI'S, CHIPS EN SAMOERAI- ZWAARDEN IN ROTTERDAMSE t rj DOELEN ROTTERDAM In de Rotterdamse Doelen lo pen tientallen Japanners druk af en aan met pa pieren, dozen, borden. Niet gestoord door al deze bedrijvigheid pun nikt een oude gebitloze man aan grillig gevorm de miniatuurboom. In de concertzaal is een jongen van het jeugdorkest uit Tokio ingedut, terwijl zijn makkers hun parti tuur repeteren. Op zijn bezwete t-shirt staat: „I am the first violin". Het is dinsdagmiddag en de manifestatie „Japan van binnen" moet klaar. Het nog wat ongeorden de interieur van de Doe len wordt met inzet van Japanse vlijt en zorgvul digheid gereed gemaakt voor de opening de vol gende morgen (vanmor gen dus). Samoerai- zwaarden worden nog wat bijgepoetst. Een me dewerker van de Vereni ging voor Japanse Kunst typt op een label: „Net- suke, rat met een boon". En in de gangen zoemt over de stenen plavuizen een onvermoeibare poetsmachine, uiteraard: van Japanse makelij. „De Japan-manifestatie gaat nu pas echt beginnen" vertelt Kees Bodehof, één van de or ganisatoren. „Wie de komen de negentien dagen de Doe len bezoekt krijgt een rede lijk beeld van de Japanse tra ditie èn van Japan zoals dat er vandaag uitziet. Daarnaast zijn er elke avond Japanse voorstellingen en concerten". Het eerste gedeelte van de manifestatie, de Edomachi, was in elk geval een succes. Ruim 170.000 mensen hebben inmiddels deze naast de Doe len nagebouwde straat uit het tijdperk van de Shogun be zocht. De vandaag geopende tentoontelling moet aan deze manifestatie een nieuwe im puls geven. jËjktorfSÈÊL. f den in Den Haag in ^uaran* Een 150 jaar oude bonsai, een uiterste vorm van het naar zijn hand zetten van de natuur door de mens. Oud en nieuw gaan in dit opzicht in de Japan-manifestatie hand in hand: ook bij een computer-horloge gaat het erom de dingen terug te brengen tot hun essentie. In de combinatie van oud en nieuw: bonsaiboompjes ën microchip, Japanse vliegers en sythesizermuziek, oude wapens en demonstraties van modern karate denken de or ganisatoren van de Japan manifestatie een formule te hebben gevonden, die vele zal interesseren. Verstilde cultuur „Het beëld dat de meeste Ne derlanders van Japan heb ben", veronderstelt Kees Bo dehof „berust op een ideaal van verstilde cultuur en per fectie. Maar Japan is ook commercialiteit, uitbundig heid en micro-elektronica. Al deze elementen willen we aan bod laten komen. Vanuit Japan is daar dankbaar op ingespeeld". Een commercieel geurtje kan de Japan-manifestatie der halve niet ontzegd worden. Naast een expositie over oud speelgoed staat een opgepoet ste Mazda. Een Nederlandse handelaar in natuurvoeding verkoopt pakken gerst en tofu naast een uitstalling van traditionele rijstdrank-vaten. Een prima illustratie wellicht van de aanleiding voor de manifestatie: 375 jaar han delsbetrekking tussen Japan en Nederland. Concerten Maar „Japan van binnen" bestaat niet uitsluitend uit uitstallingen. Naast de kunst tentoonstellingen, films en presentaties van Japanse ste den en bedrijven zijn er in het congres- en expositiecen trum tegenover het Centraal Station overdag en 's avonds de meest uiteenlopende de- v^orstellingen e zien en te be- Zo worden vanaf vanavond tot zaterdag voorstellingen gegeven van het Japanse Noh-theater door de groep „Hosho-Noh". Noh-theater, een ingetogen combinatie van spel, zang en dans, is de oudste nog levende theater vorm in de wereld en vindt zijn oorsprong in de 14e eeuw. In het weekeinde zijn er verder twee uitvoeringen van Japanse liederen door de sopraan Hiroko Motomiya. Het programma van vandaag wordt geopend door het Ku- mamoto Jeugd Symfonie Or kest met Japanse klassieke composities en de vijfde sym fonie van Beethoven. Op eigen kosten „Veel Japanse groepen, bij voorbeeld het jeugdorkest, zijn hier geheel op eigen kos ten en op eigen initiatief heengekomen", vertelt Kees Bodehof ingenomen. „De Ja panners stellen er werkelijk veel eer in hun cultuur uit te dragen. De tentoonstelling van Bonsai-boompjes bijvoor beeld, is ook naar Japanse maatstaven uniek. Sommige miniatuur-boompjes zijn meer dan honderd jaar oud. Ze moesten eerst drie maan den in Den voordat exposeren". Een interessant onderdeel .Japan van binnen" vormt verder een verzame ling Japanse kunst- en ge bruiksvoorwerpen, bijeenge bracht door de Vereniging voor Japanse Kunst in Ne derland en het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Lei den. Op deze expositie onder meer Japanse antieke pren ten, porcelein en aardewerk, zwaarden, lakvoorwerpen en miniatuur-sculpturen (netsu- ke's) waaruit steeds weer het vakmanschap en traditionele kundigheid van de Japanse kunstenaar en handwerker blijkt. Meer gekruide ingrediënten van de Doelen-manifestatie zijn demonstraties zwaard- vechten, boogschieten en vechtsport door Nederlandse en Japanse leraren en een concert van sythesizer-mu- ziek door het Roland-orkest uit de Japanse havenstad Osaka. Verder kan het pu bliek actief deelnemen bij de monstraties papiervouw- en bloemschikkunst. Zakelijk Zo op hét oog mag de Japan manifestatie een zomerse speelse aangelegenheid lij ken, de intiatiefnemers (on der meer de ministeries van economische zaken en wvc en de gemeente Rotterdam) hebben ook zakelijke doelen voor ogen. „De Japan-mani festatie moet uiteindelijk een bijdrage leveren aan de goe de verstandhouding en han del tussen Japan en Neder land", zo verduidelijkt Kees Bodehof. Cultuur en handel gaan vol gens hem hand in hand. „Als je ziet, dat Japanners hon derd jaar lang een plant elke dag tweemaal water geven en snoeien om er een perfec te miniatuur-boom van te kunnen maken... Zoiets wekt ontzag. Maar met een Japans miniatuur computer-horloge is het niet anders. Die manier van denken: dingen terug brengen tot hun essentie- Dat is nou typisch Japans". PAUL KOOPMAN lemaal ééns ben ik het met Mr. de Man als hij zegt dat de tijd voor een goed tijdschrift gekomen is. Wie weet Bevrijdingstheologie De bevrijdingstheologie is een springplank voor vele revolu ties geweest, waarbij totalitaire Polarisatie(2) Ik ben het helemaal eens met Mr. de Man als hij schrijft dat deze krant een goede is, die ook op een goede manier nieuws uit de kerken brengt. Ook ga ik helemaal met hem mee als hij zegt dat polarisatie iets héél verkeerds is. Maar.... ik verbaas me er iedere keer wéér over dat wij onmiddellijk naar de pen grijpen als we me nen iets fouts „in eigen gelede ren" te moeten constateren. Een vraag aan briefschrijver zou kunnen zijn: „U leest waarschijnlijk ook veel andere bladen en tijdschriften. Daarin leest u met regelmaat negatief over ónze kerk of over óndere kerken. Hebt u toen ook met een geschreven?" Ook ik ben lezer van het Katholiek Nieuwsblad. Het is zeker geen concurrent van deze krant, want veel „nieuws" vind je in het Nieuwsblad niet. Wél ge richt nieuws over onze kerk. Wél uitvoerige artikelen over Liturgie. Daarom: het Katho liek Nieuwsblad is een uittste- kende aanvulling op deze krant, al hoef je het zeker niet altijd eens te zijn met de in houd van het Nieuwsblad. Ik vind het evenwel unfair om op grond van een ingezonden brief (in dit geval in het Ka tholiek Nieuwsblad) een krant of tijdschrift te beoordelen. Ook in deze krant tref ik wel eens brieven aan van lezers, waarmee ik het oneens ben. Dat doet evenwel niets af aan de kwaliteit van de krant. He- maakten heid beste stand regimes dankbaar gebruik de onervaren- kerkleiders, die het or hadden. De toe- i vele volken is daar door slechter dan ooit. Einde lijk heeft de kerk dan ook deze theologie leren wantrou wen, nu ook uit Nicaragua de waarheid doordringt die door een onjuiste berichtgeving tot dusverre werd achter gehou den. Radicale elementen sloe gen op het jusite moment bloe dig toe op het tijdstip dat men vertrouwen in hen kreeg en de kerk meewerkte. Daarom zijn de goede bedoelingen ook van priester Verbeek ver dacht, nu hij de EG is binnen gekomen teneinde daar de zo genaamde maatschappelijke gerechtigheid te bevorderen, die uiteindelijk de totale ont wrichting van het Westen zal bewerkstelligen. Gebrek aan eensgezindheid verlamt het episcopaat om een vaste koers aan te houden en bepaalde geestelijken te begeleiden. Ge zag is nog altijd de beste ga rantie voor onze democratie. Bedankt Vanuit Pakistan zeer hartelij ke dank voor uw royale gift voor ons ziekenhuisje dat nog een droom is. Uw mededele- ven doet me geweldig goed en spoort mij aan om mijn werk met nog meer liefde voort te zetten. Lieve groet van uw zeer dank bare Enkele buien Het weer wordt morgen enigs zins wisselvallig. Dit is te wij ten aan een depressie die van de oceaan over Engeland naar het noorden trekt. Met deze depressie komt tijdelijk bewol king mee, waaruit plaatselijk enkele buien kunnen vallen. Overigens mag ook op perio den meizon gerekend worden, waarbij de temperatuur in de middag tot 22 graden kan stij gen, een normale waarde voor de tijd van het jaar. Ook na morgen blijft het weer wissel vallig met af en toe buien. De temperatuur ondergaat maar weinig verandering en schom melt rond de 21 graden. Vooruitzichten voor de vakantielanden Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Flinke zonnige perioden. Lo kaal een regen of onweersbui. Middagtemp. meest tussen 20 en 25 gr. Britse Eilanden: Veel bewolking en enkele bui en. Middagtemp. van 18 gr in het noordwesten tot 24 gr in het zuidoosten. Duitsland, Benelux: Af en toe zon en een enkele bui. Middagtemp. 22 - 28 gr. KL* op Frankrijk: Morgen in het westen en vrijdag ook in het midden kele buien, overigens zonnig. Middagtemp. van 20 gr in het uiterste wes ten tot 24 ét 30 gr elders.' Alpengebied: Af en toe zon en enkele lokale regen of onweersbuien. Mid- dagtemperaturen in de dalen 25 - 30 gr. 0-gr-grens op 3400 3800 m hoogte. Spanje, Portugal: Zonnig, in het noordwesten echter bewolking met kans op een bui. Middagtemp. van 23 Italië, Adriatische kust: Aanhoudend zonnig en warm tot zeer warm. In het noorden mogelijk een lokale onweers bui. Middagtemp. van 28 gr bij zee tot 30 ét 35 gr landinwaarts, Weerrapporten van vanmorgen 07.00 uur. temp temp «lag Stockholm onbew. Casablanca ort)ew.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2