fH£eid£e (Bowuvnt Kapers eisen: Iraniërs vrij 't 1956 Weer in juli viel toch mee Huurders moeten inzicht krijgen in servicekosten Deurwaarder richt chaos aan in winkel Estafetteploeg behaalt zilver WSBBÊBÊË BON: inmmm ïi Overval op Leidse bank FRANSE BOEING IN TEHERAN Borgsom Rienk Kamer kan omlaag Slavernij op ambassades «g"£eidóe Courant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •j Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers. Apotheneisdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buuteweg Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjeè f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63.07, jaar f 240.46. Klachten bezorgingmaandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071 -122248. Loss, Af en toe zon en mogelijk een bui. Minima omstreeks 16 gr, middagtemperatuur ongeveer 22 gr. Matige zuidelijke wind, kracht 4. De komende dagen af en toe zon en een enkele Morgen zon op 06.03, onder 21.28. Scheveningen hoogwa ter 07.12 en 19.47 uur, laagwa- Wiebelbus"van weggehaald UTRECHT De Utrechtse politie heeft deze week een bestelbusje van de weg ge haald dat zo overbeladen was, dat het bij het minste .zuchtje wind omver geblazen zou zijn. De chauffeur bleek met gezin en huisraad op weg van Amsterdam naar Ma rokko. De bus viel op doordat hij met een „vaartje" van 40 kilometer hevig wiebelend voortsukkelde op de snelweg. Op de impe riaal waren onder meet een koelkast, een diepvrieskist en een goed gevulde linnen kast gesjord. Het voertuig is ter plekke ont laden en een gewaarschuwde kennis bracht daarna de spullen terug naar Amsterdam. De bekeurde chauffeur heeft de politie be- loofd dat hij zijn verhuizing op een meer gebruikelijke wijze zou regelen. BUIT 100.000 GULDEN LEIDEN Drie gewapende en gemaskerde mannen hebben gistermiddag bij een overval op een filiaal van de RABO-bank aan de Stationsweg 100.000 gulden buitgemaakt. De mannen dwongen het personeel van de bank onder bedreiging met pisto len het geld af te geven. De drie mannen gingen er in een auto vandoor, die een paar minuten later op de Oude Singel vlak voor Museum de Lakenhal leeg werd teruggevonden. Op ver schillende plaatsen in Zuid-Holland werden even later auto's en motoren aangehouden, waarin de politie de daders vermoedde, maar in geen van de gevallen bleek dat vermoeden terecht. Ook werd een vliegtuig van de rijkspolitie ingeschakeld, maar tot dusver ontbreekt van de daders elk verder spoor. Pag 3: Bankoverval goed voorbereid Opsporing Verzocht mag blijven van minister DEN HAAG Het tv-programma „Op sporing Verzocht" komt de verstandhou ding tussen publiek en politie ten goede. Oplossing van ernstige criminaliteit vraagt immers een goede samenwerking tussen politie en bevolking. Bovendien wordt in het programma aandacht besteed aan on derwerpen als het voorkomen van misdrij ven en het geven van inzicht in de werk wijze van de politie. Dit heeft minister Korthals Altes (Justitie) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Van Es (PSP). De bewindsman acht voortzetting van het programma dan ook wenselijk, mede omdat hij vindt dat het de politie veel tijdrovend werk kan besparen. Duitse jongen door bliksem gedood GRUBBENVORST Een jonge Duitse toerist die in het Noord limburgse Grubbenvorst onder een boom schuilde voor een kort noodweer, is gisteren door de bliksem gedood. Zijn twee reisge noten moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis in Venlo. Het slachtoffer, de 21-jarige Peter Bergendiek, had een fietsvakan tie doorgebracht in Nederland en was op weg naar huis. De toe stand van zijn reisgenoten, een 21-jarige meisje uit Bochum en een 22-jarige jongen uit Usigen, is volgens de politie nog zorgwek kend. Volgens het KNMI hebben we eigenlijk niet te klagen over het weer in de afgelopen juli-maand. Toch zullen velen nog nauwelijks het idee hebben, dat de zomer in middels over de helft is. In Frankrijk daarentegen stijgt het kwik al wekenlang tot meer dan zomerse waarden, zodat in de dierentuin van Parijs de tuinslang moet wor den gehanteerd om de olifanten enige verkoeling te be zorgen. DE BILT Het weer in juli is toch nog ir\eegevallen. Althans: dat meent het meteorologisch instituut in De Bilt. Alle verregende vakantiedagen in eigen land ten spijt, hoeven we volgens het KNMI niet te klagen. De neerslag was, zo blijkt uit een overzicht, nog lager dan het gemiddelde: 70 millimeter tegen 80 mm normaal. Alleen wat aantal zon-uren betreft kwam juli er wat be kaai vanaf, hoewel dat per provincie nogal verschilde. Zo misten de noordelijke provincies 50 zon-uren, tegen slecht* 10 uur in Zeeland. Er werden vijf zomerse dagen gemeten tegen vier normaal. In het noorden en noordoosten was temperatuur gemid deld 1,5 graad onder de maat. In Zeeland was daarente gen de temperatuur slechts 0,5 graad beneden normaal. DEN HAAG De grote particuliere eigenaars en verhuurders van huurwo ningen willen dat de ser vicekosten in een wet worden vastgelegd en wel zo dat de huurder altijd precies kan zien hoeveel en waarvoor hij deze kos ten moet betalen. In een brief aan staatssecre taris Brokx van Volkshuis vesting schrijft de Raad voor Onroerende Zaken (namens o.a. pensioenfondsen, verze keringsmaatschappijen, ban- 1 ken, makelaars en project ontwikkelaars) dat het mist gordijn rond de servicekos ten moet worden opgetrok ken. Te vaak nog moeten huurders een bedrag aan huur en servicekosten beta len zonder te weten hoe groot het aandeel van de ser vicekosten is. Dat heeft al tot heel wat gerechtelijke proce dures en geschillen geleid tussen verhuurder %en huur der. De Raad voor Onroerende Zaken vindt dat Brokx een straf moet bedenken voor verhuurders die weigeren om eenmaal per jaar een ge specificeerd overzicht te ver strekken van de betaalde en de te betalen servicekosten. In afwachting daarvan zou den huurders het recht moe ten hebben om een deel van het maandelijks te betalen bedrag aan huur en service kosten in te houden. Staatssecretaris Brokx heeft eerder laten weten iets te willen gaan doen aan de zich vooral bij kamerhuren voor doende „all-inhuren", d.w.z. huurprijzen waarbij de kos ten voor elektriciteit, gas, verwarming en water zijn inbegrepen. PARIJS/BEIROET De gisteren gekaapte Boeing van de Franse luchtvaart maatschappij France is van ochtend om half zes Neder landse tijd geland op het vliegveld van Teheran. De Boeing 737, die behalve de drie kapers 58 passagiers en 5 bemanningsleden aan boord heeft, staat op een landingsbaan en is omsin geld door een Iraanse poli tiemacht. De kapers hadden gisteravond de piloot van het Franse toestel, dat op weg was van Frankfurt naar Parijs, gedwongen koers te zetten naar Genè- ve, waar werd bijgetankt. Na tussenlandingen van nacht in Beiroet en op Cy prus arriveerde de Boeing in Teheran. De groepering „Bewakers van de Islam" heeft zich vanochtend verantwoorde lijk gesteld voor de kaping. Een man eiste in een tele foontje aan het Franse pers bureau AFP in Teheran de vrijlating van vijf Iraniërs, die in Frankrijk worden vastgehouden wegens de mislukte aanslag in 1980 op de oud-premier van Iran, Sjapoer Bakhtiar. „Als u wilt dat de passagiers van het gekaapte toestel niets overkomt, moet u de vijf in Frankrijk gearresteerde personen vrijlaten", aldus de man. Over de identiteit van de drie kapers is nog weinig bekend. Maar aange nomen wordt dat het Ira niërs zijn. De passagiers en de beman ningsleden van de gekaapte Boeing hebben vanochtend voor het eerst sinds de ka ping weer iets te eten ge kregen. De Iraanse autori teiten hebben vanochtend herhaald de kapingsactie te veroordelen. Zij zeiden het toestel op dringend verzoek van de piloot om „humani taire redenen" toestemming te hebben gegeven om te landen. Evenals de luchtvaartauto riteiten van Teheran wei gerden ook de Libanese au toriteiten aanvankelijk toe stemming te geven voor een landing. Na een korte tus senlanding van nog geen kwartier in Beiroet, vloog het toestel vannacht meteen door naar Cyprus. Op het vliegveld van Larnaca werd opnieuw bijgetankt. Een Frans bemanningslid, een steward, slaagde er tijdens deze stop in om te ontsnap pen. Het gekaapte toestel van Air France, gisteravond kort voor het vertrek uit Genève. Inmiddels s vliegveld van Teheran. IEDERE WOENSDAG GRATIS INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA de avond nabezorgd. LOS ANGELES De borg som voor de van oplichting verdachte Nederlander Rienk Kaïfier (41) kan omlaag. Vol gens een medewerkster van de federale rechtbank in Los An geles wil rechter Richard Gad- bois genoegen nemen met één miljoen dollar. De borgsom is nu nog 2,5 miljoen dollar. Mr A. Oomen, die vanuit Den Haag de leiding heeft over de verdediging van Kamer, meent zelfs dat 500.000 dollar voldoende is. Twee Ameri- Rienk Kamer kaanse oliemagnaten zouden bereid zijn zich voor één mil joen dollar garant te stellen, maar Gadbois geeft de voor keur aan onmiddellijk opeisba re fondsen en duidelijke ze kerheden. Volgens Kamers advocaat zijn de kansen op Kamers vrijlating door deze ontwikkeling flink gestegen. VENLO De advocaat mr. J. Zanders jr., curator in het fa;llissement van een wol- wnkel in Venlo, is in hoge mate ontstemd over wat hij noemt „grof wangedrag" van een deurwaarder van de fiscus. Die heeft in de winkel een enorme chaos aangericht door enkele rek ken uit de zaak te laten weghalen. Zanders vindt het te gek dat een deurwaarder van de belastingen een schade van enkele duizenden gulï dens aanricht om rekken" die maar een paar honderd gulden waard zijn, uit de winkel te halen. Achteraf is bovendien ook nog geble ken dat de betrokken deur waarder niet eens het recht had om de rekken te slo pen. De aangerichte chaos had door goed overleg voorkomen kunnen wor den, aldus de verbolgen cu rator. De rekken behoren bij de boedel, terwijl de ge wol eigendom is van en kele groothandelaren die tot de schuldeisers behoren. Eén partij wol is zodanig beschadigd dat zij voor de groothandel niet meer te gebruiken is. GENEVE In een aantal Westerse landen doen zich in de huidhouding van diplo maten gevallen voor van sla vernij. De gesignaleerde voorvallen, zoals het te lang laten werken en het niet be talen van loon, maar ook het innemen van iemands pas poort, gedwongen verblijf in de woning van de werkgever en het toedienen van slaag, hebben zich voorgedaan in New York, Washington, Londen, Genève en Parijs. Dit is bekendgemaakt door het „Comité tegen de slaver nij". Het comité wilde giste ren overigens geen namen noemen van personen of lan den, die zich met dit soort slavernij bezighouden. LOS ANGELES De Ne derlandse dameszwemploeg blijft het ene succes na het andere boeken. Individueel deed Jolanda de Rover van ochtend van zich spreken door op de derde wedstrijd dag van de Olympische Spe len op de 100 meter rugslag het brons te grijpen. Nog fraaier echter was het zilver, dat de estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag be haalde. Vlak achter de Ame rikaanse dames tikte Oranje - met Annemarie Verstap pen, Elles Voskes, Desi Reij- ers en Conny van Bentum - de rand van het bassin in Los Angeles aan in een knap record van 3.44,40. Door die fraaie resultaten heeft Ne derland tot nu toe één zil veren en drie bronzen me dailles geoogst. De Amerikanen blijven het zwemmen trouwens beheer sen. Tot grote vreugde van de uitzinnige menigte toe schouwers werd het ene goud na het andere behaald. Rick Carey, triomfator op de 200 meter rugslag, kwam ook als eerste aan, maar om- h' liep de vedette toch sip rond tijdens de hul diging. Stroef De Nederlandse hockeyda- mes kenden een stroeve start. Tegen Nieuw-Zeeland werd een krappe zege van 2- 1 behaald; Fieke Boekhorst produceerde vlak voor tijd de winnende, maar discuta bele treffer. Stefan van den Berg pres teerde tijdens de eerste race in de Windglider-klasse ma tig. De Nederlander eindigde als vierde, maar zijn belang rijkste concurrenten Maran en Rasmussen deden het met een respectievelijke vijfde en zesde klassering niet be ter. SPORT OP TV MORGEN Nederland 2 00.00-01.00: Samenvatting met o.a. volleybal, hockey en waterpolo VANDAAG Nederland 2 19.12-19.15: Studio Hilversum 19.15-19.30: NOS-Studio Los Ange les. Hopkey (Nederland-Nieuw Zee land, heren). 19.30-21.00: Samenvatting vorige dag. En: Roeien (herkansingen da- 07.00-07.30: Gewichtheffen, worste- handbal, hockey (Engeland-Cana- 07.30-07.45: NOS-Studio Los Ange les. 07.45-08.00: Eerder genoemde sporten. 08.03-08.30: Boksen (voorronden). „De zomer, of wat daarvoor door moet gaan, heeft volgens gegevens van het KNMI in De Bilt weer voor een nieuw record gezorgd. Het aantal zomerse dagen tot augustus heeft dit jaar slechts drie bedragen. Mei leverde één, juni géén en juli twee zomerse dagen. Sinds het begin van de waarnemingen is zoiets nog nooit voorgekomen...". Dat lezen we in de Leidse Courant van 1 augustus 1956. Ook en wel op deze plaats in die van 1984, maar gelukkig blijft het allemaal vijfentwintig jaar oud nieuws. Al is er natuurlijk behalve de dagelijks nieuwe inhoud van de Leidse Courant niets zo veranderlijk als het weer. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. oneen proeUvnnenen, *5

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1