WD moet afblijven van ontwikkelingshulp Gelijk loon man en vrouw in gezondheidszorg nog lachertje Brabantse jongeren drie weken vast wegens in elkaar slaan Duitsers CDA-VOORMAN EVERSDUK: Bus verleende geen voorrang in onoverzichtelijke situatie Zeven tot achttien jaar geëist voor huurmoord op taxichauffeur BINNENLAND CeldógSouiant WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 11 Konsumenten Kontakt: gas kan goedkoper DEN HAAG De consumentenorganisatie Konsumen ten Kontakt (KK) vindt dat het gas voor de kleinver bruiker acht cent per m3 omlaag kan. De consumenten prijs loopt dan in de pas met de exportprijs. Dit schrijft KK in een brief aan Economische Zaken. De prijsverla ging is volgens KK mogelijk door de opmars van de dol lar, die de overheid dit jaar 1600 miljoen gulden aan ex tra aardgasbaten oplevert. Door de gasprijsverlaging zou elk huishouden volgend jaar 200 gulden meer te beste den hebben, aldus de organisatie. Dat komt ten goede aan het midden- en kleinbedrijf. KK vraagt de minister het Centraal Plan Bureau te laten berekenen hoeveel dit prëcies oplevert. KK vindt een prijsverlaging verder ge rechtvaardigd omdat de kleinverbruikersprijs gelijk moet blijven met de exportprijs. De geplande verhoging voor '85 en '86 betekent echter een lastenverzwaring van 185 gulden aldus KK. Israëlisch orkest brengt robijnen paar aubade KERKRADE Voor het echtpaar Starmans-Thomas in Kerkrade, dat op 7 augustus veertig jaar is ge trouwd. vormt de overkomst van een Israëlisch jeugdorkest van 35 leden wellicht het mooist denkba re geschenk voor hun huwelijks feest. Dirigent Ron Kessel uit Ki- ryat, die in het kader van het vier jarige wereldmuziekconcours in Kerkrade al enkele keren gastvrij heid heeft genoten bij het gezin Starmans, is op het idee gekomen om met zijn orkest het robijnen paar een klinkende aubade te ko men brengen. De dirigent logeert natuurlijk ook weer bij de familie Starmans. Uitbreiding aantal vertrouwenspersonen DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) wil het aantal ver trouwenspersonen in alge mene psychiatrische zieke- huizen uitbreiden van acht nu. tot 26 in 1986. Eén en ander blijkt uit een brief aan de Kamer. In een motie van het Ka merlid Cornelissen (CDA) had de Kamer al om een uitbreiding van het aantal gevraagd. Aan dergelijke personen, zo concludeert Van der Reijden, bestaat een duidelijke behoefte. Actiegroep claimt plaatsen rookbom bij intocht Vierdaagse NIJMEGEN Een actiegroep tegen militarisme, vrouwenonderdrukking en homovervolging heeft gisteren in brieven aan onder andere de Arnhem se hoofdofficier van justitie en de Nijmeegse poli tie de verantwoordelijkheid opgeëist voor het plaatsen van een (rook)bom tijdens de intocht van de Vierdaagse in Nijmegen op 20 juli. Volgens de actiegroep weten politie, Explosieven Opruimings dienst (EOD) en gerechtelijk laboratorium heel goed dat het slechts om een rookbom ging en niet om explosieven. Een woordvoerder van de Nij meegse politie zei gisteren echter dat het wel de gelijk om een echte bom ging. Het explosief werd kort voor de intocht bij een routine-controle ge vonden en door de EOD onschadelijk gemaakt. Spruitjes voor China BARENDRECHT Op de vei ling in Barendrecht is een spe ciaal geoogste partij spruitjes ver handeld die als eindbestemming China heeft. Het im- en exportbedrijf Bakker heeft de 27 kilo gekocht in op dracht van een bedrijf uit Veld hoven, dat op zijn beurt weer op dracht had van een Belgisch be drijf dat handel drijft met China. Voor zover bekend is het de eer ste keer dat de groente zo'n lange reis maakt. Door bemiddeling van de veiling is de partij spe ciaal voor China geoogst, omdat er verder nog geen aanvoer is. Wat de Chinezen met de spruiten voorhebben weet niemand. Boer Peterman op alternatieve toer WEERSELO De door massale veesterfte getroffen boer Peterman in Weerselo wil zich gaan toeleggen op biologisch-dynami sche land- en tuinbouw. Hij hoopt hierin te slagen met hulp van de twee stichtingen die zich zijn lot hebben aangetrokken. Peter man meent dat zijn koeien zijn gestorven door het eten van met hexachloor-cyclo- hexaan verontreinigd gras. Bovendien zou den de dieren onjuist door artsen zijn be handeld. De opbouw van een een nieuw be drijf. zal de boer enkele jaren kosten, te meer daar hij zeer hoge hypotheeklasten heeft. De beide stichtingen willen zoveel geld inzamelen dat ze een flink gedeelte van die last over kunnen nemen om dei Peter man tegen een lage rente beschikbaar te stellen. Drs. H. Eversdijk DEN HAAG Er komen ernstige problemen in de regeringscoalitie, als de VVD echt wil gaan bezui nigen op ontwikkelings hulp. Dit heeft drs. H. Eversdijk, waarnemend voorzitter van de CDA- fractie, gisteren gezegd in reactie op uitlatingen van de VVD'ers De Korte en Nijpels. Vooralsnog houdt Eversdijk het erop dat het I hier slechts gaat om „een loSse gedachte, waar de IVVD wel weer vanaf zal stappen". Dr. R. de Korte, financieel specialist van de VVD, pleit in een artikel in Elseviers Week blad voor een extra bezuini ging in de begroting voor 1985. De ruim negen miljard, die het kabinet wil ombuigen, vindt De Korte niet voldoende. Hij wil daar één anderhalf mil jard opleggen. Zijn fractielei der Nijpels heeft inmiddels la ten weten dat hij achter deze „eis" staat. Eén van de manie ren, waarop De Korte zijn ex tra ombuiging wil bereiken is het aanpakken van het „stuw meer" aan ontwikkelingshulp. De Korte weet dat er in de loop der jaren een bedrag van 2,5 miljard gulden is „opge spaard" aan wel beloofde maar niet uitgekeerde ontwikke lingsgelden. Hij wil dit bedrag schrappen van de begroting van (VVD-)minister Schoo van Ontwikkelingssamenwer king. De Korte lanceert zijn idee in de vorm van een vraag. Hij speelt daarmee in op het feit dat de politiek ei genlijk niet goed raad weet met het „stuwmeer". Al sinds het begin van de jaren zeven tig blijft er geld over op de be groting van Ontwikkelingssa menwerking, bijvoorbeeld doordat projecten in de ver sukkeling raken. Dat neemt echter niet weg dat Nederland zich verplicht heeft, in het ka der van het verdrag van de Verenigde Naties, dit geld wel ooit aan de landen in kwestie te geven. Dat is ook de reden, waarom Eversdijk zich verontwaardigd toont over het voorstel van De Korte. Volgens de CDA'er wil de VVD „geld dat bestemd is voor de allerarmsten in eigen zak steken". Ook Eversdijk vindt dat er eens kritisch naar het „stuwmeer" gekeken moet worden. Hij wijst op een daar toe strekkend verzoek van zijn fractiegenoot Aarts aan minis ter Schoo. „Maar het CDA wil het geld wel blijven bestem men voor ontwikkelingshulp. Mogelijk zijn er andere afspra ken te maken met de betrok ken landen", aldus Eversdijk. Armoedegrens Hij voelt ook weinig voor een andere gedachte van De Kor te: een verdere korting op de laagste uitkeringen. Volgens Eversdijk mag er aan het in komen van de „echte" mini ma, die ook nog anderen van hun inkomen moeten onder houden, niet getornd worden. „Die mensen zitten al tegen de armoedegrens". Wat de andere minima betreft stelt het CDA zich minder hard op, al zet het wel „grote vraagtekens" bij de mogelijkheid op deze manier te bezuinigen. „U weet dat onze fractie daar niet voor is," aldus Eversdijk. Het CDA deelt volgens hem evenmin de mening dat het kabinet voor 1985 in totaal te weinig bezuinigt op de over heidsuitgaven. „Wij hebben geen reden nu al kritiek op de begroting uit te oefenen. Het CDA laat zich niet opjutten door een artikel van de heer De Korte", aldus Eversdijk. Hij wijst erop dat alleen nog maar de hoofdlijnen bekend zijn. Naar zijn mening moet eerst maar eens worden afge wacht hoe de kabinetsplannen er precies uitzien. „Wij zullen ze dan toetsen aan het regeer akkoord en aan ons eigen pro gram. Als dat in orde is, hoeft er wat ons betreft niets aan vullends te gebeuren". Eversdijk vindt het onjuist dat De Korte spreekt van een ver slapping van het bezuinigings beleid. Volgens hem is dat in strijd met de waarheid. Hij vergelijkt de huidige situatie met die tijdens het vorige CDA-VVD-kabinet. „Toen werden er gaten in het kabi netsbeleid geschoten. De afge lopen twee jaar zijn bijna alle plannen van de regering onge schonden door de Kamer ge komen. Het is gigantisch wat er gebeurd is. En ook in de be groting voor 1985 wordt we derom fors omgebogen", aldus Eversdijk. MEERKERK Een menselij ke fout in een onoverzichtelij ke situatie is de oorzaak ge weest van het busongeluk bij Meerkerk, tussen Vianen en Gorkum. Een touringcar uit Arnhem die een dagtocht on dernam naar de Biesbosch, botste op een trekker-opleg gercombinatie, werd wegge sleurd en kwam in de berm tussen enkele bomen terecht. De chauffeur van de bus en een passagier kwamen om het leven, tien passagiers werden zwaar gewond, zes anderen liepen minder ernstige ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde op het onoverzichtelijke kruispunt bij de Bazelbrug, waar zeer veel ongelukken gebeuren. Politie en gemeentelijke autoriteiten hebben al jaren aangedrongen op verbetering van de situatie, maar rijk en provincie Zuid- Holland kunnen het niet eens worden over de betaling van reconstructieplan dat al twee jaar klaar ligt. De chauffeur kende de situatie ter plaatse goed. Daarom is het voor de politie een raadsel dat hij met een snelheid van onge veer 20 kilometer de kruising opreed en daarbij geen voor rang verleende aan de vracht wagencombinatie die met een snelheid van zestig kilometer van rechts naderde. De chauf feur van de vrachtwagen liep snijwonden en een shock op. „FUNCTIEWAARDERING VAN WERK IS HEEL SNEL NODIG" DEN HAAG „We had den in de commissie wel het vermoeden dat het goed fout zit in de gezond heidszorg. Maar dat man nen en vrouwen zó vaak verschillend worden be taald, dat hadden wij niet verwacht". Mr J.A. van den IJssel, voorzitter van de Commissie voor Gelij ke Behandeling van Man nen en Vrouwen en plaatsvervangend direk- teur van de Loontechni- sche Dienst is net als staatssecretaris Kappeyne van de Coppello behoor lijk geschrokken van het oordeel dat een gisteren gepubliceerd rapport van de Dienst uitsprak over de naleving van de Wet Ge lijk Loon in de gezond heidszorg. Daaruit blijkt, dat 86 procent van 154 in stellingen die van medio 1982 tot medio 1983 wer den onderzocht, de wet overtreedt. Van de 772 vergeleken paren die ge lijk werk verrichtten, was in 582 gevallen sprake van ongelijke beloning. Het overgrote deel van de on gelijke betalingen in de ge zondheidszorg blijkt volgens de Loontechnische Dienst te ontstaan door het ontbreken van een algemeen aanvaarde functiewaarderin. Al meer dan zeven jaar is men bezig om het ontbrekende systeem in te voeren. „Het duurt zo lang omdat het proces vertraagd wordt door de politiek", is de gezamenlijke constatering die Van den IJssel trekt met mr. drs. R. van Aller, direktrice van „Het Beterschap", belan genvereniging van verpleeg kundigen en verzorgenden. De laatste gaat zelfs nog iets verder: „Het kabinet is in de bezuinigingsdrift gewoon bang dat het invoeren van een functiewaardering geld gaat kosten. Daar komt het mo menteel gewoon op neer. Zo wordt de functiewaardering in onze sector sterk beïnvloed door het begrotingstekort". Als het systeem van functie waardering is gerealiseerd, worden de werknemers inge deeld in verschillende i met een omschrijving werk. Daaraan wordt een pun tensysteem gekoppeld; veel verantwoordelijkheid en risi co's leveren extra punten op. Op basis daarvan wordt dan het loon vastgesteld. „Het is niet zo'n heksentoer een bu reau zo'n waarderingssysteem voor de gezondheidszorg te ontwerpen. Dat is een kwestie van een paar weken. Het pro bleem is meer van politieke aard: de uitvoering moet bud gettair neutraal worden uitge voerd", zegt Van den IJssel. Heeft Van Aller de indruk dat de sector waarvan zij de belan gen verdedigt, de kroont spant bij de ongelijke betalingen van mannen en vrouwen? „Ja. In de verpleging is het altijd zo geweest dat vrouwen lager werden betaald dan mannen. De salarissen zijn iets omhoog gegaan, toen er ook mannen in de verpleging gingen werken, zodat er een gezin van kon worden onderhouden. Een on derzoek wees twee jaar gele den uit, dat elf procent van alle verpleegkundigen in de inrichtingen mannen zijn, maar dat die de laatste jaren meer dan vijftig procent van de topfuncties hebben gekre gen. Dat zegt voor mij ge noeg", zegt Van Aller. De reden om juist de gezond heidszorg onder de loep te ne men, openbaarde zich vorig jaar. Toen kwamen bij de Commissie Gelijke Behande ling vanuit een bepaalde hoek in de gezondheidszorg klach ten over ongelijke beloning naar voren. Daarbij ging het om een bijzondere groep; het huishoudelijk en keukenperso- neel. „De uitkomsten van het nadere onderzoek zijn voor mij reden om nogmaals met klem aan te dringen op haast bij het invoeren van het sy steem van functiewaardering", benadrukt Van den IJssel. In middels weet zij staatssecreta ris Kappeyne van de Coppello aan haar zijde. ARJEN VAN DER SAR AbvaKabo: verzoek Kappeyne overbodig en achterhaald UTRECHT De FNV-ambtenarenbond AbvaKabo vindt het ver zoek van staatssecretaris Kappeyne van de Copello (Sociale Zaken) om snel een einde te maken aan ongelijke beloning van man en vrouw, overbodig en achterhaald. De partij en bij de ziekenhuis-CAO hebben onlangs afgespro ken dat er in de zieken huizen een nieuw salaris systeem komt, gebaseerd op een functiewaarde- ringsonderzoek dat op 1 ja nuari begint, aldus de bond. Het onderzoek zal vier jaar duren en in de loop van die tijd zullen de salarissen van de 190.000 werknemers in de CAO- -ziekenhuiswezen worden opgenomen. Bovendien merkt de AbvaKabo op dat de ongelijkheid niet al leen vrouwen treft, maar ongeveer evenveel man- Celstraf moet dronken automobilist beschermen tegen volksgericht ALMELO Bescherming tegen een dreigend volksge richt is voor de officier van justitie aanleiding geweest negen maanden gevangenis straf te eisen tegen de 22-ja- rige H.M. uit Westerhaar- Vriezeveensewijk. M. is op 19 april door te vluchten maar aan een wraakactie van zijn dorpsgenoten ontkomen. „Ook als M. weer vrij komt, moeten we ervoor zorgen dat hij uit handen van zijn veront waardigde dorpsgenoten blijft", zo zei de officier van jusitie bij de rechtbank in Al melo, mr. J. Hazewinkel. Naast de gevangenisstraf en drie jaar rij-ontzegging eiste hij ter beschikking stelling i het rijk. M. heeft zich de woede van zijn dorpsgenoten op de hals gehaald door voortdurend on der invloed van alcohol te rij den en regelmatig met de poli tie op de vuist te gaan. In juli 1983 reed hij in beschonken toestand in op de deelnemers een fietstocht. Een tweede ongeval deed zich voor op 19 april dit jaar, toen hij in dron ken toestand een 9-jarig fiet send jongetje van de weg reed. Het kind liep een dubbele beenbreuk op. Uitspraak 7 au gustus. Strafzaak tegen Masson uitgesteld MAASTRICHT De straf zaak tegen de geschorste direc teur beleggingen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds A. M- Masson, die over morgen in Maastricht zou be ginnen, is uitgesteld. Massons advocaat heeft een bezwaar schrift tegen de dagvaarding heeft ingediend. De rechtbank moet nu eerst beslissen of het bezwaarschrift gegrond is. Wanneer dat gebeurt, is nog niét bekend. Als het bezwaarschrift ook in hoger beroep gegrond wordt verklaard, komt Masson op vrije voeten. Hij heeft er dan namelijk drie maanden voor arrest opzitten, en de wet be paalt dat hij moet worden los gelaten, als niet binnen die termijn met zijn berechting is begonnen. Masson wordt on der meer verdacht van oplich ting, valsheid in geschrifte, ge knoei met faillissementen en het aannemen van steekpen ningen. De zaak tegen de andere hoofdverdachte in de ABP- •zaak, Massons vriend en advi seur J. van Zon, wordt vrijdag wel geopend, zij het eveneens pro forma. Op weg naar de Mount Everest De acht leden van de tweede Nederlands expeditie die de top van de Mount Everest wil beklimmen, zijn gisteren vertrokken naar Kathmandu, waar ze vandaag zijn aangekomen. In de hoofdtad van Nepal zullen ze een week bezig zijn met de voorbe reidingen voor de tocht naar het basiskamp, dat op 5350 meter komt. Van daaruit worden via enkele tussenkampen hooguit twee pogingen gedaan de berg van 8848 meter, de hoogte ter wereld, te bedwingen. Op de vliegtuigtrap staan cameravrouw Mariska Mourik, expeditieleidr Herman Plugge, Joost übbink (achterste rij), Edward Vekker, Han Timmers, Bart Vos, Edmund Ofner en Peter Teeuwissen (van boven naar beneden). ARNHEM Officier van ustitie mr. J. Kopp heeft (isteren voor de Arnhem- rechtbank zéven tot achttien jaar cel geëist te gen vijf inwoners van Venray en Rotterdam, die volgens hem betrokken :ijn geweest bij de moord in een poging daartoe op Ie 29-jarige taxichauffeur Mattie van den Beuken uit Venray. De chauffeur werd in oktober vorig jaar in Arnhem doodge stoken door een door zijn echt genote ingehuurde moorde naar. In 1981 werd in Venray al een mislukte poging onder nomen. De vrouw wilde van haar man af en hoopte boven dien een ton op te strijken van de levensverzekering. Tegen haar eiste de officier wegens uitlokking van en medeplich tigheid aan moord en moord pogingen achttien jaar cel. De vrouw wordt ook verdacht van medeplichtigheid aan een aantal gewapende overvallen. De huurmoordenaar, een 26-jarige Rotterdammer, hoor de vijftien jaar cel tegen zich eisen. Voor de schoonzuster van het slachtoffer vroeg de officier tien jaar cel. Zij wordt verdacht van medeplichtig heid aan de moord en aan de mislukte moordpoging. Acht jaar cel, vond de officier, voor de Rotterdammer die volgens hem de mislukte aanslag op de taxichauffeur heeft gepleegd. Een stadgenoot moet volgens de officier zeven jaar achter de tralies, omdat hij het wapen heeft geleverd. Uitspraak 14 augustus. FRIEMELS 7ms je ceo«A;2O\ [slecht Buipt moet JKjevnw School Super strandstoel Het wordt een beetje mode om normale ge- bruiksvoorwe- pen tot enorme proporties op te blazen, om daarmee de no dige aandacht te kunnen trek ken. Soms val len dergelijke reuze-dingen onder de noe mer „kunst". In dit geval is sprake van re clame. Pachters van een strand tent in Zand- voort timmer den de comfor tabele stoel in elkaar, om ook bij slecht weer klanten te lok ken. MIDDELBURG De politie rechter in Middelburg, mr. M.A. Vermeulen heeft gisteren onmiddellijke gevangenne ming bevolen van de vijf jon gelui uit het Brabantse Gilze- -Rijen die eind vorige week in Renesse op Schouwen-Duive- land zonder enige aanleiding twee 18-jarige Duitse jongens in elkaar hebben getrapt en geslagen. De politierechter veroordeelde de vijf jongens, van wie er drie nog onder het kinderstrafrecht vielen, allen tot vier weken gevangenis straf, waarvan eén voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Tot de vrij unieke snelrecht- procedure in Zeeland werd be sloten na overleg met de pro cureur-generaal in Den Haag. Justitie ziet in het snelrecht een mogelijkheid tot bestrij ding van de golf van geweld in de Nederlandse kustplaat sen. Eerder deze week werd ook in verband met geweld plegingen in Heiloo snelrecht toegepast. De snelle berechting van de vijf Branbantse jongens (van 16 tot 21 jaar) was zeer tegen de zin van hun advocaten, die menen dat de straffen veel la ger zouden zijn uitgevallen als een normale procedure was gevolgd. In dat geval had de berechtiging pas na acht op negen maanden plaatsgevon den. De berechtiging van de vijf jongens gebeurde nu na slechts vijf dagen voorarrest.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11