Kapers voelden aan dat er iets ging gebeuren" Bevolking Hongkong wil naar democratie 1 Shamir en Peres ijveren voor „grote coalitie Zeemeermin terug Baby met ruilhart maakt het goed DUIZENDEN POLEN BETOGEN VOOR SOLIDARITEIT Lijfstraf voor drinkende minister in Soedan BUITENLAND CeidócSotvtmit WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 10 Moskou test kruisraket voor de lange afstand MOSKOU De Sovjet-Unie is druk bezig met het testen van kruisraketten voor de lan ge afstand, om het hoofd te kunnen bieden aan soortelijke Amerikaanse wapens. Dat meldde gisteren de Pravda. Het is voor het eerst dat het Kremlin duidelijk te kennen geeft dat er proeven met deze wapens worden genomen, zo menen waarnemers in Mos- REGERING BELGIË BEZUINIGT VERDER BRUSSEL De Belgen zullen de broek riem opnieuw strakker moeten aanhalen, vooral de mensen die moeten leven van een sociale uitkering. Aldus de regering Martens in een toelichting op de gisteren ingediende begroting voor 1985. Maar ook de mensen in het bedrijfsleven moeten in leveren. In de komende drie jaar gaan hun lonen twee procent per jaar achteruit, als gevolg van het afschaffen van een deel van de prijscompensatie. Al deze maatregelen moeten er toe bijdragen dat het financie ringstekort, dat dit jaar ruim elf procent be draagt, zo spoedig mogelijk beneden de tien procent komt. Van alle Belgische over heidsuitgaven is bijna 23 procent bestemd voor het betalen van de rente op de open staande staatsschulden. VN-rapporteur tevreden weg uit Nederland SCHIPHOL Amos Wako, speciale rapporteur van de VN-commissie voor de mensenrechten, heeft in Ne derland meer dan twintig mensen kunnen horen over de dood van vijf tien Surinamers in december 1982. Hij verklaarde gisteren op Schiphol, vlak voor zijn vertrek, tevreden te zijn over het verloop van zijn onder zoek. De VN-rapporteur wilde niets zeggen over de inhoud van de ge sprekken en de sfeer waarin zij ver liepen. De Kenyaanse jurist zei dat zijn conclusies pas in januari volgend jaar openbaar zullen worden. Vaten atoomafval weer in zee gedumpt Een bemanningslid van het Westduitse onderzoeksschip „Walter Herwig" heeft deze foto gemaakt, waarop duidelijk een vat met Nederlands of Belgisch atoomafval staan afgebeeld. Volgens Greenpeace, die in het bezit is van de foto, zijn enkele vaten door de bemanning van het onderzoeksschip weer in zee ten noorden van Hamburg teruggegooid. Volgens Greenpeace waren de vaten beschadigd en gaven zij een lichte radio-actieve straling af. PLANVOORBOUW REUZETOREN IN NEW YORK NEW YORK De Amerikaanse bouwmagnaat Donald Trump wil in New York, aan de zuidelijke oever van de East River niet ver van Wall- street, een torenflat bouwen die met 150 verdiepingen en een hoogte van 591 meter het hoogste gebouw ter wereld moet worden. Hij wil in het gebouw kantoren en woningen on derbrengen. Het hoogste gebouw ter wereld is nu nog de „Sears Tower" in Chicago. Deze is 443 meter hoog. Er is nog geen bouwvergunning afgege ven voor de reuzetoren die Trump in gedachten heeft. In de haven van Kopenhagen is gisteren het beroemde beeld van de zeemeermin teruggekeerd. Op 22 juli werd het beeld beschadigd, toen twee jongens een van de bronzen armen amputeerden. In een bronsgieterij is die arm, die door de jongens bij de politie werd ingeleverd, weer Aange zet. Toen wind en getij gisteren rustig waren, plaatste een grote kraan de zeemeermin onderwerp van een sprook je van Hans Christian Andersen uit 1837 terug op haar vertrouwde plaats in de haven. 99 JERUZALEM De Israëlische premier Shamir en de voorzitter van de Arbeiderspartij, Peres, zijn bereid zich in te zetten voor de vorming van een „grote coali tie" in Israël. Vandaag komen zij bijeen om te spreken over de mogelijkheden van een regering van nationale eenheid. Shamir en Peres hebben zich hiertoe bereid verklaard, nadat zij gisteren in afzonderlijke gesprekken met president Herzog had den gesproken. Herzog had aangedrongen op de vorming van een regering van nationale eenheid, die volgens hem het best in staat is de crisis in Israel te bestrijden. Omdat de verkiezingen van 23 juli geen duidelijke winnaar hebben opgeleverd, kan noch de Likoed noch de Arbeiderspartij een regering vormen, die een duidelijke meerderheid heeft in het parlement. Shamir zei na afloop van zijn gesprek met Herzog, dat de vor ming van een regering van nationale eenheid nu realistisch is. Volgens hem zijn de ideologische verschillen tussen Likoed en Arbeiderspartij niet zo heel erg groot. Deze verschillen zouden „terwille van het nationale belang overbrugd kunnen worden", aldus Shamir. BEWONDERING OPCURACAO VOOR PREMIER MARTINA WILLEMSTAD Vilma Theunissen zij was een van de passagiers aan boord van het gekaapte Venezolaanse vliegtuig kan zich het einde van de kaping, gisteren op het vliegveld van Curasao, nauwelijks voor de geest halen. Het enige dat zij zich herinnert is de chaos en paniek onder de passa giers op het moment dat de Venezolaanse comma- do's het toestel binnen stormden. „Bijna iedereen rende naar achteren en probeerde uit het vlieg tuig te springen. Maar ie mand had kans gezien een nooddeur open te maken. Ik ben via de vleugels naar beneden gespron gen". Enkele uren na de bevrijding zijn de heer en mevrouw Theunissen weer thuis in Wil lemstad. temidden van hun dolgelukkige kinderen. Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat de vakantie, die de heer en mevrouw Theunis sen samen met hun buren in Venezuela hadden doorge bracht, op een afschwelijke manier zou worden beëindigd. De laatste uren van de kaping waren de meeste passagiers er van overtuigd dat zij het er niet levend vanaf zouden brengen. „Het leek alsof de kapers aanvoelden, dat er iets ging gebeuren. De piloot had al verteld dat de motoren het niet lang meer zouden uithou den. Ze waren sinds het ver trek uit Venezuela vrijwel continu in bedrijf geweest. Een van de kaper begon toen met kerosine te sprenkelen. Hij heeft tenminste twee pas sagiers, onder wie een vrouw, met brandstof begoten". Volgens mevrouw Theunissen is de kaping mogelijk geweest als gevolg van de slechte con trole op het vliegveld Maique- tia bij Caracas (Venezuela). Bij het aan boord gaan werd al leen de bagage gecontroleerd. Niemand werd gefouilleerd. „Ik had op mijn lichaam van alles kunnen meesmokkelen". Tijdens de omzwervingen van het vliegtuig langs Trinidad en Aruba was de sfeer in het toe stel nog redelijk ontspannen. „Er werden zelfs moppen ver teld en er werd gelachen. Ook werd er gepraat met de ka pers, waarbij er op werd aan gedrongen de twee baby's en de kinderen vrij te laten", al dus de heer Theunissen. Maar naarmate op het vlieg veld van Curasao de tijd ver streek, werden de kapers ze nuwachtiger en begon de spanning onder de passagiers op te lopen. „Een van de ka pers demonstreerde dat het hem menens was, toen een van de passagiers hem begon te vervloeken. De kaper loste een schot over onze hoofden heen. De kogel bleef in de wand van het vliegtuig ste ken". De bevrijding van de passa giers en bemanning in het ge kaapte vliegtuig werd overi gens uitgevoerd door twee Ve nezolaanse commando's, en niet vijf zoals eerder was ge meld. De operatie is uitge voerd met de hulp van een Amerikaanse anti-terreureen- heid. Op de Antillen heerst grote bewondering voor de wijze waarop demissionaire premier Don Martina de onderhande lingen heeft geleid. „Wij kon den niet toegeven aan de eisen van de kapers", aldus de pre mier op een persconferentie. „De boodschap is steeds ge weest, dat niemand dit onge straft kan doen". De Antilliaanse premier vindt dat hij geen rekenschap hoeft af te leggen tegenover het Ne derlandse parlement over de afhandeling van de kaping. Het VVD-kamerlid Erica Terpstra heeft daarover vra gen gesteld. Martina zei desge vraagd dat hij gekozen had voor een praktische en prag matische oplossing. Nederland I ligt bijna tienduizend kilome- ter ver weg, aldus de premier. i Aangezien het hier om een zuiver binnenlandse aangele- genheid ging, stond het de An- 1 tilliaanse regering volkomen 1 vrij naar eigen goeddunken j een oplossing te vinden. In j Den Haag was men, zo bleek i uit contacten met de Neder landse regering, dezelfde me- ning toegedaan. f I Inmiddels zijn de niet-Antil- c liaanse passagiers vanaf Cura- I Cao teruggekeerd naar Vene- zuela. Zij vlogen met hetzelfde j toestel als waarin zij afgelopen i zondag aan hun 36-urige mar- telgang begonnen. Het elf dagen oude Britse meisje Hollie Roffey, die maandag het hart van een Nederlandse baby heeft gekregen, ligt in een couveuse waar zij onder permanente bewaking staat van hartspecialis ten. LONDEN De 11 dagen oude Engelse baby Hollie Rof fey, die maandag een hart transplantatie heeft onder gaan, heeft de eerste kritieke periode van 24 uur goed door staan. Een woordvoerder van de hartkliniek in Londen zei gisteravond, dat het meisje het goed maakt en dat de artsen zeer tevreden zijn over haar toestand. Ze waarschuwden evenwel dat er nog een lange kritieke periode volgt, waarin moet blijken of Hollie er door heen komt. Het patiëntje, dat werd gebo ren met een hartje waarvan de linkerzijde ontbrak, kreeg maandag het hart van een Ne derlandse baby die slechts drie dagen had geleefd. Haar ou ders zijn voortdurend in haar nabijheid. Ze zagen dat Hollie dinsdag haar oogjes opende en haar armen en benen bewoog. Het meisje ligt in een speciale couveuse en wordt kunstmatig gevoed. WARSCHAU In Warschiu lidariteïtT De betoging begon hebben gisteravond zo'n 10.000 na afloop van een mis in de Polen gedemonstreerd voor kathedraal van de Poolse het verboden vakverbond So- hoofdstad ter gelegenheid van Reagan wil advies paus over sancties SANTA BARBARA President Reagan ontvangt van daag de apostolische nuntius in de VS op zijn buitenverblijf in Santa Barbara om van hem de mening van paus Johan nes Paulus II te vernemen, voordat hij beslist over een ge deeltelijke opheffing van de sancties tegen Polen. Reagan, die op zijn ranch vakantie houdt, hecht aan het oordeel van de paus „gezien diens persoonlijke interesse in Polen" voordat hij zal reageren op de afgekondigde amnestie. de 40e herdenking van de op stand in het ghetto van War schau. De opstand van War schau heeft aan 200.000 men sen het leven gekost. Gedu rende 63 dagen vochten de be woners. van het ghetto tegen de Duitse fascisten. De demonstranten maakten het V-teken en riepen leuzen ter ondersteuning van Solida riteit. Om negen uur ging de stoet in de richting van het graf van de onbekende sol daat. De politie, die in grote SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM 'Xkeu. kom eens Ik \moet i lts vertellen'f \Oijr mum ttm (fijn er noj sterke min nen onder julhe? mate aanwezig was, greep niet in. Het was de eerste keer sinds het uitroepen van de staat van beleg, dat een pro- -Solidariteits betoging werd gehouden zonder dat de politie tussenbeide kwam. Solidariteit-leider Wladyslaw Frasyniuk verblijft sinds gis teravond weer in zijn woon plaats Wroclaw. Sinds zijn ont slag uit de gevangenis, vorige week vrijdag, was Frasyniuk onvindbaar. Gisteren ver scheen in Warschau een ver klaring, die was ondertekend door Frasyniuk en door Zbig- niew Bujak, de meest gezochte leider van Solidariteit op wie de Poolse politie en veilig heidsdiensten al tweeëneen half jaar jacht maken. Frasyniuk weigerde in tele foongesprekken met buiten landse correspondenten bijzon derheden te vertellen over het gesprek met Bujak. Wel zei hij verrast te zijn door de goede organisatie van het verboden vakverbond. De gesprekken tussen Bujak en Frasyniuk hebben in totaal twee dagen geduurd. HONGKONG De Brit se regering heeft onlangs het Groene Rapport over de democratie in Hong kong uitgebracht. Voor de bevolking van Hongkong, die nooit ook maar enige vorm van parlementaire vertegenwoordiging heeft gekend, was het lang ver wachte rapport echter een teleurstelling. Het rapport doet geen enkel voorstel in de richting van een dergelijk door de inwo ners van Hongkong geko zen volksvertegenwoordi ging. Het recht op een democrati sche volksvertegenwoordiging is niet alleen belangrijk in het licht van de teruggave van Peking ziet doorbraak in besprekingen over Hong Kong PEKING De Chinese minister van buitenlandse zaken, Woe Xuieqian, heeft gisteren gezegd dat er een doorbraak in de Chinees-Britse besprekin gen over de toekomst van Hongkong is bereikt. De doorbraak werd bereikt tijdens het bezoek van vier dagen dat de Britse minis ter van buitenlandse za ken, Howe, aan Peking heeft gebracht. Een woordvoerder van het Chinese ministerie zei dat de belangrijkste proble men zijn opgelost. China zou Londen hebben ge zegd, dat Hong Kong na de overdracht een autono me status zal behouden. Protest tegen VS Honderden boze demonstranten stonden gisteren voor de Ameri kaanse ambassa de in de Indiase hoofdstad New Delhi. Zij toonden hun woede over wat zij „de Ameri kaanse inmenging in Indiase zaken" noemden. Aanlei ding tot de beto ging waren de uit latingen van het Amerikaanse Con greslid James Car men, die tijdens een bijeenkomst van sikhs in New York steun betuig de aan het streven van de sikhs in In dia voor een onaf hankelijke staat. Hongkong aan China. In feite is de overdracht onafwend baar en zullen Peking en Lon den deze over de hoofden van de bevolking heen regelen. Het volk van de Britse kroon kolonie heeft de volksverte genwoordiging echter nodig voor precies dezelfde redenen als alle andere democratieën: om enig zeggenschap te heb ben in alle praktische zaken en om hun grieven en wensen kenbaar te kunnen maken. De Britse regering heeft al ja ren geleden te kennen gege ven er niets voor te voelen Hongkong ook maar enige mate van democratisch zelfbe stuur te verlenen. Het argu ment is dat aangezien Hong kong niet op legale wijze onaf hankelijk kan worden, zoals dat bijvoorbeeld het geval was bij Maleisië en Singapore. Na het verlopen van de pachtter- mijn in 1997 moet Hong Kong aan China worden teruggege ven en daarom wil Londen niets ondernemen, dat de Chi nese autoriteiten zou kunnen verontrusten. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat deze over gevoeligheid voor wat China zou denken beslist niet ken merkend genoemd kan wor den voor het Britse kroonkolo- nie-beleid. De regering lijkt immers weinig rekening te houden met de wensen van de Argentijnse regering inzake de Falkland- Eilanden en die van de Spaanse regering wat Gi braltar betreft. Integendeel, de Britse regering maakt zich al jaren druk over de^rechten en wensen van de bevolking van deze koloniën, die koste wat kost verdedigd moeten wor den. In Hongkong bestaat nog altijd het uit de vorige stammende bestuurssysteem. Het gebied wordt nog altijd bestuurd door een gouverneur, die door Lon den is aangesteld en die op zijn beurt een wetgevende en uit voerende macht benoemd. Er is weliswaar een stadsraad, maar deze heeft echter heel weinig in te brengen. De bevolking van Hongkong heeft nooit iets te zeggen ge had over hoe ze geregeerd wil worden. Er is geen parlement, geen manier om de publieke opinie vast te stellen, geen in stantie waar men naar toe kan met klachten over huisvesting, hoge electriciteitskosten, het verbod op openbare bijeen komsten en de gebrekkigheid van het koloniale onderwijs systeem. Dit zijn echter nu juist de problemen, die voor de bevolking van Hongkong veel belangrijker zijn dan de vraag of het nu Londen of Peking is dat de uiteindelijke macht in handen heeft. Sommige Britten spreken over de soevereiniteitsoverdracht alsof dit zou betekenen dat Hongkong haar vrijheid onder Brits bestuur in zou moeten ruilen voor de tyrannie van de Chinese Volksrepubliek. De bevolking van Hongkong, blijkt een wat realistischere kijk op de overdracht te heb ben. De mate van vrijheid on der Brits bestuur is ook maar zeer betrekkelijk en men ver wacht niet dat de Volksrepu bliek beduidend meer of min der repressief zal optreden. Natuurlijk zal er na de over dracht het een en ander ver anderen, maar dat hoeft niet altijd in negatieve zin opgevat te worden. Het is echter wel van groot belang dat er voor de overdracht democratische instituten zijn, die het de be volking mogelijk moeten ma ken haar eigen identiteit te be waren in de Volksrepubliek. De bevolking van Hongkong bestaat voor 98 procent uit Chinezen. De meesten berus ten in de overdracht, sommi gen zijn zelfs voorzichtig opti mistisch gestemd. Een enke ling wil weg de welgestelde zakenman die gokt op een gro tere winst elders en diegenen waarvan de naaste familiele den al in het buitenland zitten. Voor de meesten lijkt er ech ter geen aanleiding te bestaan om weg te gaan. Het vooruit zicht weer bij China te horen is niet zo afschrikwekkend; Chinezen zijn Chinezen en er is een sterke culturele binding tussen China en Hongkong. Het feit dat de bevolking van Hongkong vraagt om meer zeggenschap in interne aange legenheden wil nog niet zeg gen, dat men daarom onwillig tegen de overdracht aan China staat. Het wijst wel op de wens voor een sterke onderhande lingspositie binnen de Volks republiek China. ANN DUMMET Copyright The Guardian KHARTOEM Een Soedanese minister is veroordeeld tot veertig zweepslagen, omdat hij gedronken zou hebben. Maar volgens het persbureau van Soedan is de straf opge schort totdat een medisch onderzoek is afgerond. Het kan namelijk zijn dat de minister suikerziekte heeft, aldus het persbureau. De minister werd tijdens een bezoek aan een museum betrapt door de Soedanese president Numeiry, die sterke drank rook. Een medisch comité stelde vast dat de minister „55 procent dronken" was. Als de bewering van de minister dat hij suikerziekte heeft onjuist is, kriigt hij alsnog de zweepslagen. President Numeiry is druk doende zijn land te „islamiseren in het kader waarvan alcoholge bruik verboden is. !R

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10