ftob Druppers hoopt :bp goed naseizoen MICHAEL GROSS IS GROOTS MPSSCHE SPELEN '84 Tweede brons hoogst haalbare voor Verstappen m Roderik Bouwman huilt uit bij Timmie Steens 2<fe TLEET MOET WEGENS BLESSURE AFHAKEN LAchen op de Olympus S0R AGIl, i&want DINSDAG 31IUU 1984 PAGINA 9 dailies ANGELES De Vere- VooStaten heeft de kopposi- ""'Tiet klassement van me- 134,verder verstevigd. Op 'oliede dag zorgde Canada 126,«ij sterk zwemmen voor De stand is als Jmars. 55,iia "Kn1 Duitsland ilië 3 1 3 0 1 4 krijk 0 1 tilie jerland 0 0 2 it-Brittannië 0 0 2 0 0 2 rwegen 0 0 1 0 0 1 De ongelukkige botsing van Roderik Bouwman met de Canadese doelman Ken Goodwin. LOS ANGELES „Het is voorbij. Ik kan het verder wel vergeten. Wat een verschrikke lijke pech". Roderik Bouwman kon zijn tranen niet bedwingen. Met zijn rechterarm in een mi tella en zijn gebroken wijsvin ger in een metalen spalk stond hij met gebogen hoofd op de tri bunes van het hockeystadion. De toeschouwers bij het meesle pende duel Pakistan-Nieuw- -Zeeland maakten een herrie van jewelste, maar het gleed volledig langs de ongelukkige Bouwman heen. „Ik ga maar bij Timmie Steens zitten", zei de 27-jarige Amsterdammer mis moedig. De gedesillusioneerde Bouwman hoopte bij Steens, zelf tot toekijken gedoemd wegens een knieblessure, troost te vin den. Bouwman, die vorig jaar augus tus tijdens de Europese titel strijd in Amstelveen ook al werd getroffen door een blessu re, had juist in de beginfase van de wedstrijd tegen Canada blijk gegeven van een goede vorm. Hij ondernam enkele lange soli en greep in de 23e minuut ver- naar zijn hoofd toen hij gree] vijfeld de bal net naast het doel zag verdwijnen. Eén minuut later vond het dra ma plaats. Nadat de Canadese doelman Goodwin tot tweemaal toe in de baan van schoten van Bouwman en Van Grimbergen had gestaan, ontstond vlak voor doel een onoverzichtelijke situa tie. Bouwman probeerde bij de bal te komen, maar stuitte op Goodwin, voelde een hevige pijn aan zijn hand, die heftig bloedde, en rende met een kreet naar de kant. „Die bal stuitte wat hoog op en ik probeerde er toch nog bij te komen", zei Bouwman met zachte stem. „Ik botste op de doelman en zag meteen dat mijn nagel er half af lag. Ik kon wel janken". Ploegarts Bob Klicks ging direct met de ontdane Bouwman naar de kliniek van het East Los An geles College, vlak bij het sta dion. Daar wezen foto's uit, dat de top van de rechterwijsvinger was gebroken. De behandelende Amerikaanse chirurg schatte dat de genezing zes weken zou duren. Toen besefte Bouwman dat al die maanden van voorbe-. reiding, van opoffering, van schipperen tussen werken en hockeyen, voor niets waren ge weest. „Wat een rot einde van mijn interlandloopbaan", mom pelde Bouwman. „Ik had voor mezelf besloten er na de Spelen mee op te houden. Ik moet aan mijn maatschappelijke carrière als belastingconsulent denken. Nog één keer had ik er tegen aan willen gaan. En dan ge beurt er zoiets. Ik heb er ge woon geen woorden voor. Het is over, voorbij. Dat besef ik maar al te goed, hoe erg ik het ook vind". 11! 9pS ANGELES De ui ympische droom was g or Rob Druppers al 46 er voor hij de eerste 222Bppen in het Coliseum 29o?d êezet- ZiJn drang presteren bracht 320,'sm tot de beslissing 143|t winnen belangrijker dan deelnemen. Een i2iichte verrekking in zijn linkerbovenbeen blijkt «J hinderlijk om nog ledaille-aspiraties te testeren. Tippers raakte vorige 214^ek maandag gekwetst tij- 142,ms een training in San 133,Sé, waar hij zich op de 13]jelen voorbereidde. „Aan hankelijk dacht ik dat het |gjtenen van vermoeidheid 2o!«ren, hetgeen niet zo gek «ejfe, want ik had hard ge- 606>»nd. Maar we hebben de 3S4ak onderschat. Na een dagen rust had ik nog •ds pijn. Ik had toen ei- ilijk al besloten om niet *1 te nemen, maar op f idrang van de begelei ding besloot ik het nog even te zien". Gistermorgen iek de klacht tijdens rus dribbelen te verergeren, larna Druppers tot de ïclusie kwam dat deelne- n op zowel de 800 en 10 meter niet verstandig siotu zijn. beun J 3CMÏ; Utrechtse atleet stelde gy-J hele jaar af op de 800 9s!eter van de Olympische |®-^elen, waarop hij als num- 94>er twee van de wereld- ss.jmpioenschappen een van 99^ favorieten was. Maar 96>elnemen zonder gerede glansen op een plaats op het 95iepodium acht de nuchtere 95,^ver zinloos, al heeft hij gi$eite zijn teleurstelling te 93,%-bergen. Toch staat hij g^jlangstellenden rond de 94i6»iningsbaan in het Dra- Igjjstadion van UCLA, het 95>ympische dorp waar de 8|'6}derlandse ploeg verblijft, 94'2lwillend te woord. „Ik 91.8b geen zin om me te ver- Ifjjppen. De ploegleiding 94i3ntte het beter pas vlak 910br de wedstrijden die 92,assure bekend te maken. 93,|ar ik vertel het iedereen 90;5ver meteen, dan ben ik er af", aldus een duidelijk aan geslagen Druppers. Een oorzaak voor het ont staan van de blessure kan hij niet noemen. „Het ge beurde tijdens een training op een koude dag. Ik kon niet normaal meer lopen, maar ik had niet in de ga ten dat het zo erg was. Maar ik bleef pijn houden. Ik zou wel kunnen lopen, maar niet snel genoeg. Daarom heeft het geen zin om hier mee te doen. Als troost richt ik me nu op de wedstrijden van het Europese circuit. Ik blijf tot het eind van de Spelen in Los Angeles. De verzorging is nergens zo goed en bovendien is het weer ideaal. Als de blessure voorspoeding geneest, hoop ik op tijd klaar te zijn voor Zürich, Koblenz en Brus sel". Daar wil Druppers re vanche voor een eigenlijk verloren seizoen. Wreed Los Angeles is niet de eer ste gelegenheid waarop Druppers wordt geconfron teerd met de wrede zijde van topsport. In 1981 miste hij wegens ziekte de Euro pese jeugdkampioenschap pen in-Utrecht, waar hij ook een belangrijk gegadigde was voor een medaille. Zijn echte doorbraak werd daar door een jaar uitgesteld, tot vlak voor de Europese kam pioenschappen in Athene, waar hij vijfde werd. Zijn verrassende tweede plaats tijdens de wereldkampioen schappen in Helsinki van vorig jaar, maakte hem een van de meest gevraagde 800 meterlopers van de wereld. Zijn voorbereiding op de Spelen was zelfs zo inten sief, dat hij even het willen winnen (dat hem vorig jaar in Amerika het predicaat beste 800-meterloper ople verde) terzijde schoof, om zich in drie internationale wedstrijden op pure snel heid te testen. Daarom kan een overwinning in een van de belangrijke na-Olympi sche wedstrijden de gal voor een klein deel weg spoelen. Rob Druppers is niet de eni ge atleet in het Nederlandse kamp met een kwetsuur, al is hij er het beroerdste aan toe. Ook de zevenkampsters Tineke Hidding en Maijon Wijnsma en steeple-loper Hans Koeleman maken deel uit van het kneusjesteam. Tineke Hidding, die door de boycot dicht bij het ere-po- dium zou kunnen komen, liep in San José een voor hoofdsholte-ontsteking op die met een antibiotica- -kuur van vijf dagen ge deeltelijk werd bestreden. De behandeling werd on derbroken omdat, aldus bondstrainer Wil Westphal, uit de minst kwaden moest worden gekozen. „Antibio tica hebben een slechte in vloed op sportprestaties, zo is mijn ervaring, dus we moesten op tijd stoppen om Tiheke voor de wedstrijd gereed te krijgen. Dat lijkt aardig gelukt, al is het nog afwachten hoe het zich tij- I dens de wedstrijd ontwik kelt". Marjon Wijnsma groeide na een week medische begelei ding op Papendal (wegens een blessure tijdens het NK meerkamp in Vught opgelo pen) naar een goede vorm, maar zij heeft last van een middenvoetsbeentje van haar niet-afzetbeen. Vol gens Westphal kan zij vrij dag daarmee zeker pijnloos deelnemen. Hans Koeleman trainde gisteren voor het eerst weer na vier dagen. Door het dragen van nieu we schoenen zette een van zijn voeten op, een klacht die hij ook in november vo rig jaar had. ROB VELTHUIS ork LOS ANGELES Anne- marie Verstappen verloor zondag een mogelijke gou den medaille, vanochtend won zij er een bronzen bij. Zo mag men het verschil in waarde taxeren tussen de derde plaats op de 100 meter vrije slag en die op de dubbele afstand, die zij een dag later behaalde. Weer moest de 18-jarige zwemster uit het Brabantse land twee Amerikaantjes voor laten gaan: de onbekommerd er op los zwemmende Mary Wayte en Cynthia Woodhead. De oud-wereldrecordhoudster gokte, ging zo hard mogelijk af, stak het hoofd diep in het water en was aan de finish blij verrast, dat alleen haar 19-jari- ge teamgenote sneller had aangetikt. Verstappen gokte niet. Ze ver deelde haar krachten zo goed mogelijk en beleefde op de laatste meters zelfs iets van een come-back ten opzichte van de Australische Michele Pearson, die daardoor juist buiten de prijzen viel. Met een blij gezicht zat Verstappen even later naast de beide Amerikaantjes in de tropische hitte en mocht nog een vraag beantwoorden ook. Of ze te vreden was met deze tweede bronzen medaille. „Nou en of", glunderde ze. Voor de Neder landse pers voegde ze nog aan toe uit te zien naar Madrid volgend jaar.„Nu ik er weer een beetje tussen zit, wil ik daar graag mijn wereldtitel verdedigen". Bondscoach Ruud Beele be stempelde Verstappen's ver richting als „het best mogelijk haalbare resultaat" en dat is het waarschijnlijk ook, als men er van uit gaat dat de zwemster uit Rosmalen niet meer zo hard durft af te gaan als in Guayaquil, waar ze op de eerste honderd meter meer dan een seconde sneller was. Alleen als ze daar niet meer bang voor is, kan ze uitgroeien tot de vedette, waar Beele's voorganger Bert Sitters des tijds van droomde. Angst De angst voor de pijn van de laatste meters is niet iets, dat Verstappen alleen parten speelt. Conny van Bentum ging er te langzaam door af en hoewel zij met een eindtijd van 2.00.59 de beste prestatie uit haar loopbaan realiseerde, droop de Barneveldse teleur gesteld af. Ze was nimmer echt in de race geweest en van het voornemen binnen de twee minuten te zwemmen, was niets terechtgekomen. Verstappen deed dat voor de derde maal in haar carrière wel. Maar ook zij kon er niet voor zorgen dat het dames- zwemmen echt olympische al lure kreeg. Al dan niet kunstmatig voor bereid waren Kornelia Ender (1976) en Barbara Krause 1980) grotere kampioenen, dan Mary Waite nu. Haar win nende tijd is anderhalve se conde verwijderd van het we reldrecord, dat Kristin Otto dit jaar op 1.57.75 bracht. „Dat zwom de Oostduitse in eigen land. Ik had graag gezien, wat zij hier in Los Angeles zou hebben gedaan. Misschien had ze het gered, misschien niet. Ik weet in elk geval al vanaf mijn vijfde jaar dat ik eens olympisch kampioene zou zijn", aldus Waite. Estafettes Het zwemmen van Verstappen en Van Bentum hield in elk geval de medaille-kansen in de estafettes in stand. Op de 4x100 meter vrije slag lokt het zilver, al dient volgens Ruud Beele Australië niet te worden onderschat. Petra van Stave ren maakte aannemelijk, dat ook de wisselslag-estafette kansen heeft. De Kampense ging in de series van de 200 meter schoolslag te langzaam van start om een kans te ma ken op een finaleplaats, maar deed het in de troostfinale be ter. Zij eindigde slechts enkele tienden van een seconden bo ven haar eigen nationale re cord. De finale leverde de volstrekt verrassende aanblik op van de in de snelste baan zwemmende Ingrid Lempereur. Een 15-ja- rig meisje uit de Belgische Ar dennen, dat in Eekloo bij de familie Verbauwen de kunst leerde en naar de Spelen werd afgevaardigd om verder te le ren. Alsof het geen moeite kostte, zwom ze in de series ie dereen er uit en bij het echte werk in de finale, was haar fi nish zo sterk dat België voor het eerst sinds mensenheuge nis in het bezit kwam van een bronzen medaille bij het zwemmen. Nederlands enige herenesta fette - die op de 4 x 200 meter vrije slag - kreeg dank zij de diskwalificatie van Italië een finaleplaats in de schoot ge worpen en benutte die her kansing. Het Nederlands re cord dat Hans Kroes, Peter Drost, Edsard Schlingemann en Frank Drost in de series hadden gevestigd van 7.29.14, werd in de eindstrijd vooral door toedoen van de veel beter zwemmende Kroes bijna twee- ëneenhalve seconde scherper gesteld. Met een zevende plaats op nog geen twee secon den van het als derde binnen komende Groot-Brittannië voldeed de ploeg aan de ver wachtingen, die het NOC des tijds stelde. LOS ANGELES Gross is groots. De boomlange Westduitser is zonder twij fel de beste in Los Ange les aanwezige zwemmer. Hoe groots Michael Gross is, bewees hij in de finale van de 100 meter vlinder slag. Niet wereldrecord houder Pablo Morales, de gedoodverfde favoriet voor het goud, maar Gross kwam na afloop op het hoogste treetje van het erepodium. De Amerikaan van Cubaanse origine verspeelde niet alleen de gouden medaille, maar raakte bovendien het wereld record kwijt aan zijn Europese concurrent. De tijd van 53.08, die Gross voor de 100 meter nodig had, was drietiende van een seconde sneller dan de toptijd die Morales eerder dit jaar tijdens de selectiewedstrij den in Indianapolis voor zich had laten noteren. Een bittere pil voor de Amerikanen, die tot dusver het zwemmen zo compleet beheersten. Dat die ontwikkeling zich op de 100 meter vlinderslag zou voort zetten, mocht na de series nog wel worden aangenomen. Superieur zette Morales daarin de beste tijd neer. Zijn 53.78 m*jm m* m mjüsx m. m mlm m m mj** Michael Gross schreeuwt het uit van plezier. betekende een olympisch re cord. Het oude, het laatste re cord dat Morales' illustere landgenoot Mark Spitz sinds 1972 met 54.27 nog in het bezit had, was een serie eerder al verbeterd door Michael Gross, die tot 54.02 kwam. Uitspatting De Westduitser gaf daarmee aan, dat zijn uitspatting een dag eerder op de 200 meter vrije slag, die goud en een nieuw wereldrecord had opge leverd, niet op toeval berustte. Maar, werd aangenomen, Mo rales zou niet te kloppen zijn in de finale. De wedstrijd- -mentaliteit van de „albatross" uit Offenbach is echter onge looflijk. Dankzij zijn enorme spanwijdte. Gross heeft bijna twee banen nodig, troefde hij Morales op de laatste meters af. De Amerikaan mocht dan ook wel onder zijn wereldre cord blijven, het was niet vol doende om Gross van zijn tweede gouden medaille af te houden. En daar komt er zon der twijfel minstens nog één bij. Want op de nog te zwem men 200 meter vlinderslag is Gross absoluut de „grootste". Fouten Michael Gross mag zich in Los Angeles als één van de groot ste zwemmers aller tijden ont poppen, helemaal zonder fou ten is hij niet. Een bijkans uit zinnig publiek juichte zich gis teren bij het laatste nummer van het zwemprogramma de kelen schor, toen de 2,02 meter lange zwemmer als ankerman van de Westduitse 4x200 meter vrije slag-ploeg zijn hand vier honderdste van een seconde later tegen de finishwand aan sloeg dan Bruce Hayes. Vier Amerikanen waren er dan toch maar in geslaagd eén albatross neer te schieten. In zijn ijver West-Duitsland ook in het bezit te stellen van een derde gouden medaille, had Michael Gross zijn eigen krachten overschat. Hij ging te snel aan om de achterstand goed te maken en moest dat duur bekopen. Gezien de waa:*>e, die Gross aan het op treden in ploegverband hecht. Canada Canada, dat sinds 1912 geen gouden plak bij het zwemmen had veroverd, pakte vanoch tend twee eerste plaatsen. Alex Baumann stelde zijn we reldrecord op de 400 meter wisselslag scherper in een race waarin hij niet zozeer werd belaagd door de Amerikanen, maar door de in Mission Viejo trainende Braziliaan Ricardo Prado. Even later maakte Anne Ottenbrite op de 200 me ter schoolslag gebruik van het tegenvallen van de Japanse fa voriete Hiroko Nagasaki. De jonge Belgische Ingrid Lempe reur, in de series verrassend de snelste, legde beslag op het brons. De Amerikanen zetten vervol gens alles op alles om de 4x200 meter vrije slag te winnen. De reserveploeg had in de mor genuren met 7.18,87 al voor een nieuw wereldrecord ge zorgd. Met Heath en Float er bij ging het 's avonds nog drie seconden harder: 7.15.69. Zon der Gross' kleine foutje zou dat echter geen olympische lauweren hebben opgeleverd. Zes wereldrecords in twee da gen tijd is overigens wel een gegeven, dat de absentie van het Oostblok bij het heren- zwemmen doet vergeten. Victoria In Los Angeles zullen niet minder dan 1454 medailles worden uitge reikt: 478gouden, 478 zil veren en 498 bronzen. Dat er twintig meer bronzen medailles te ver dienen vervallen, komt omdat bij judo en boksen niet om de derde plaats wordt gestreden. Voor de eerste keer sinds de Spe len van Mexico dragen de medailles weer de beeltenis van de godin der overwinning, Victo ria. Het ontwerp van de Italiaan Casoli werd voor het eerst gebruikt tijdens de Spelen van 1928 in Amsterdam. Voorts lig gen ook nog 16.000 her- inneringsmunten klaar voor atleten, officials en juryleden. Bovendien zullen nog 39.000 medail les worden verdeeld on der de medewerkers van het organisatiecomité en de sponsors. Waardevol Kwalitatief zijn de-in Los Angeles te verdienen gouden medailles de moeite waard. Ze bestaan uit 95 procent zuiver zil ver en zijn bedekt met een zes gram dikke laag 24-karaats goud. Waarde vol zijn ze ook. Een gou den plak is omgerekend goed voor 135 dollar, on geveer 400 gulden. Een zilveren medaille „doet" 55 dollar, een bronzen iets minder dan tien van de Amerikaanse mun teenheden. De sportieve waarde laat zich raden, bovendien kan die later altijd nog omgezet wor den in aanmerkelijke fi nanciële voordelen. Katten Het Russische dagblad Izvestia heeft gisteren de eerste medaillewinnaars uit de Verenigde Staten gekleineerd. Izvestia schreef in een commen taar dat de Amerikanen alleen konden winnen bij gebrek aan serieuze te genstand. Het regerings dagblad zei voorts, dat de eerste dag bevestigde dat de Spelen zonder deelne ming van de Oostblok landen weinig meer dan een „verdund" Paname- rikaans evenement was. „Door gebrek aan serieu ze oppositie wonnen de Amerikanen medailles in onderdelen, waarin zij al lang geen rol van beteke nis speelden", aldus Iz vestia. Muizen Nog voor het olympisch kleiduivenschieten afge lopen zondag een aan vang had genomen, legde een levend lid van het dierenrijk het loodje. Een veldmuis, die zich een weg vrat door de machi ne die de kleiduiven af schiet, stuitte op een elektronische leiding en stierf ogenblikkelijk de roosterdood, daarbij kort sluiting veroorzakend. De electrocutie werd ont dekt toen de kleiduiven- schutters met hun wed strijd wilden beginnen waarbij de installatie de dienst weigerde.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9